Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Turkije. Katholiek huwelijk, In de kathedrale kerk van den H. Geest te Oonstantinopel had tegen het einde der afgeloopen maand een merkwaardige plechtig heid plaats. De apostolische delegaat, aldaar gevestigd, vereenigde de dochter van den Turkschen minister van landbouw, Selim Pacha Melhame, in het huwelQk met den Duitschen baron Wilderich von Fösstenburg. De Turksche hoogwaardigheidbekleeder, schoon minister van den sultan, die het hoofd is der Mahomedanen, is zelf een Maroniet, en hij en zj]n broeder, die eveneens een hoogen post bekleedt aan het hof van den Sultan, zijn óverige katholieken. Amerika. De kerk op ivielen. De «Catholic Extension Society» is de vereeniging die een jaar geleden de eerBte kerk op wielen organiseerde, de eenige van haar soort in de wereld, en St. Antony's Chapel Car genoemd. Deze kerk-wagen is juist in het Oosten tentoongesteld geweest en is nu naar de eenzame streken van het Noordwesten ver trokken, naar het diocees der Sioux Falls in Noordelijk Dakota, om zjjn missiewerk te beginnen. Een aantal kerken zijn in het spoor van den wagen als uit den grond opgesprongen, en het gebruik er van heeft het slapende geloof plotseling wakker geschud en een vurig verlangen doen ontstaan naar een heiligdom zonder wielen. Bisschop Hen nessey, van Wichita in Kansas, die de eerste was, die den wagen gebruikte door hem zelf gedurende zes maanden naar de meest af gelegen en meest behoeftige plaatsen van zijn diocees mede te nemen, sprak laatst in een preek over het uitstekende middel, dat hy daarin voor het bevorderen van het missiewerk had gevonden. Hij zeide, dat zijn pelgrimstocht door Zuidelijk Kansas oorzaak was geweest van het bouwen van acht kerken, van het oprichten van zelfs een nog grooter aantal congregaties, en van het weder opwekken van het Katholieke geloof in vele lauwe nederzettingen, waar alle geloof in een toestand van verlamming en verval verkeerde. De kerk wagen biedt gemakkelijk plaats voor zeventig, en zoo noodig meer personen; en men kan zich gemakkelijk voorstellen wat een preek hij reeds op zichzelf ver tegenwoordigt, als hy als een verschijning of als een herinnering komt binnenrijden in die verwijderde en eenzame nederzettingen van het Westen en het Zuiden, waar een kerk onbekend is, de Mis een wondervolle en heerlijke plechtigheid. Vloeken in het leger. En ooggetuige van de fortmanoeuvres in het land van Altena schrijft in de Nbr. Ik heb me bij de verschillende gesprekken, die ik van de manschappen onderling heb aangehoord, geërgerd over het ontzettend vloeken. Was ontevredenheid hiervan de oor zaak, ik weet 't niet, doch het was meer dan erg. Van onderofficieren, behalve van een sergeant-majoor, die verbazend uitpakte zeker om door krachtsuitdrukkingen aan te vullen, hetgeen hem door krijgshaftig uiterlijk ontbrak heb ik geen vloeken gehoord, doch bij de gewone manschappen was het schering en inslag. Er wordt wel eens beweerd, dat het vloeken onder de soldaten tegenwoordig reeds heel wat minder is dan vroeger, doch als je de lui zoo bezig hoort, dan is de ver betering op dit gebied, m. i. gelijk aan nul, komma, niks. Hoe is er ook trouwens ver betering te verwachten, zoolang er onder de allerhoogste rangen der militaire hiërarchie, nog mannen worden gevonden, die zich niet schamen om hunne bevelen gepaard te doen gaan met vloeken en ruwe taal. Kén daarin nu geen verbetering worden gebracht Het krankzinnigengesticht Duin en Bosch. Het nieuwe provinciaal krankzinnigenge sticht Duin en Bosch te Castricum, dat feitelijk in het begin van dit jaar reeds geheel gereed had moeten zijn, is nog lang niet klaar. Een onzer correspondenten, die er een k|jkje nam, meldt ons, dat wèl de hoofd gebouwen het administratiegebouw, de zes mannen- en vrouwen-paviljoenen en de dokters woningen zoo goed als voltooid zijn, maar het economiegebouw is nog in aanbouw evenals de kerk. Vóór alles wordt nu aan de water en lichtvoorziening gearbeid en gezorgd voor de rioleering, doch voor het geheele gesticht kant en klaar is, zal er nog wel een jaartje verloopen. Dit neemt niet weg, dat men in het be gin van het volgend jaar een gedeelte van het gesticht in gebruik hoopt te nemen, door er plm. 140 verpleegden uit het gebouw aan den Zwanenburgwal te Amsterdam over te brengen. Geleidelijk hoopt men dan meer patiënten te kunnen opnemen, hetgeen ook veel beter is dan het geheele gesticht ineens voor het beoogde doel te gaan exploiteeren. De nieuwe Postwet. De nieuwe Postwet treedt 1 October in werking. De belangrijkste bepalingen stippen wij hier aan. Als Nieuwsblad wordt voortaan beschouwd elk gedrukt stuk dat ten minste eenmaal per maand verschijnt als courant of tijdschrift. Het briefport bedraagt voor den binnen- landschen brief van niet meer dan 20 gram 5 cent, boven 20 tot en met 200 gram 10 cent, boven 200 tot en met 500 gram 15 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 500 gram of een gedeelte van 500 gram, 5 cents. Binnen den kring van het post- of hulp postkantoor bedraagt het port voor een brief tot 20 gram 3 cent, boven 20 tot en met 200 gram 5 cent; voor de briefkaart l'/i cent. Het port der gedrukte stukken bedraagt: voor een gewicht tot en met 500 gram 1 ct. per 50 gram of gedeelte van 50 gram boven 500 tot en met 750 gram 121/J cent, boven 750 tot en met 1000 gram 15 cent en voorts voor elk meerder gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 21/s cent daarboven. Het port van nieuwsbladen met of zonder bijvoegsels, bedraagt per nommer of exem plaar voor een gewicht van niet meer dan 55 gram 1/s cent, boven 55 tot en met 150 gram 1 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 50 gram of van een gedeelte van 50 gram 1/i cent daarboven. Zondagsrust voor bakkers. Het bestuur van den B. K. Volksbond heeft de aandacht van den minister van oorlog er op gevestigd, dat te Haarlem de invoering van de reeds in verscheidene andere groote steden doorgevoerde Zondagsrust in het bakkersbedrijf verhinderd wordt, doordat de Haarlemsche Broodfabriek weigert mede te werken, aangezien de caDtine der Haarlem sche infanterie-kazerne Zondags warm brood eischt. Een verzoek aan den kolonel plaatseljjk- kommandant om aan deze dwarsdrijverij een einde te maken, had geen resultaat. Helder. Mr. Z. v. d. Bergh deelde aan de Tel. mede, dat hy het tijdstip van zijn aftreden als Kamerlid aan de Kiesvereeniging overliet. Als zyn opvolger wordt genoemd mr. J. D. Veegens, oud-minister. ALKMAAR, 26 Sept. 1908. Landbouwfeesten. Vervolg, Het verder verlóóp der landbouwfeesten is een buitengewoon succes geweest. Zelden kan de deelneming aan een feest viering zoo algemeen en zoo opgewekt zijn als bij deze gelegenheid. Honderden waren getuigen van het uit stekend geslaagde Concours Hippique dat om halfdrie in de Bergerhout werd gehouden. De regeling ook van dit nummer van het feestprogram was uitstekend. Men kon dan ook moeiljjk een meer geschikt terrein vin den, waar zoo'n menschenmassa aan alle zijden vry uitzicht had op den langen, kleu- rigen stoet van deelnemers, die nu eens stappend dan weer dravend voorbij ging onder de vroolijke tonen der muziek. De orde werd op tactvolle wijze door de politie gehandhaafd onder leiding van den inspecteur den heer de Wilde. Het eerste nummer Eenspannen telde 36 deelnemers. De uitslag was als volgtle pr. J. W. Brouwer te Schellingwoude2e pr. C. Visser, Heer-Hugo waard3e pr. D. Stammes, Anna Paulowna en C. Pijper, Alkmaar. Het tweede nummer was concours voor Tweespannen. Getal deelnemers 6. le pr. D. Glljnis, Stompetoren; 2e pr. E. van Dam, Alkmaar, terwijl voor het schoonste geheel de prijs werd toegekend aan A. Peperkamp, Alkmaar, Na afloop van het Concours Hip pique was het buitengewoon druk in de straten. Toen bleek het goed, hoeveel belang stelling de landbouwfeesten al meer en meer wekken bij de Alkmaarders zelf en vooral ook bij onze buitenmenschen. Half Alkmaar scheen 's avonds wel te stroo men naar het Hof, waar bj] fantastische ver lichting als op Dinsdag concert werd gegeven en naar de Kanaalkade om het vuurwerk te zien. 't Kostte moeite een goed plaatsje te vinden tusschen die honderden. Daarbij von den er nog heel wat plaats op een der booten die naar het Kanaal opgestoomd waren. Om half negen zoo ongeveer begon het vuurwerk. Alles werd kort na elkaar afge stoken, zoodat ef -niet veel meer dan een half uur mee gemoeid was. Doch het moet erkend worden, in jaren is in Alkmaar niet een vuurwerk vertoond, dat maar in de verte te vergelijken ia met dat van Woensdagavond. Ieder nummer was mooi en vooral het slot nummer, dat een frontbreedte had van 40 meter en een hulde aan den Landbouw be doelde. De firma Schuurman te Leeuwarden heeft de oude reputatie schitterend gehand haafd. Degenen die deze landbouwfeesten hebben voorbereid mogen tevreden zijn. Algemeen was men over het verloop daarvan buiten gewoon voldaan. De feestcommissie weet het dus, dat het succes van landbouwfeesten, waar ieder aan deel kan nemen, te voren verzekerd is. Lijst van bekroningen van Wolvee, Pluimvee en Kaas, op Woensdag 23 Sept. 1908. Namen der Inzenders. E. WOL VEE. Fokschapen, afgewisseld, melkende, onver schillig van welk ras (6 stuks), J. de Wit, Bergen, le prys H. W. Kuhn, Naarden, 6 Volbloed Wenslydale Fokschapen, 2e pr.; H. S. Eriks en P. Sevenhuijsen, Petten, Eerv. verm. Fokschapen, niet afgeioisseld, melkende, on verschillig van welk ras (6 stuks), niet ingezonden. Fokschapen, melkende, Texelsch ras (6 stuks), W. Glynis, Westdljk, Alkmaar, le pr.; Wb. Groot, Starnmeer, 2e pr.; J. de Wit, Bergen, Eerv. verm. De beste fijnste Vette Schapen, geboren in 1907 (10 stuks), D. J. Govers, Alkmaar, le pr.; D. Gljjnis, Stompetoren, 2e pr.; O. Kramer Sz., Stompetoren, 3de pr. Overhouders, geen Rammen, geboren in 1908, O. Groenewoud Kramer, Koedijk, le pr.; IJ. Oldenburg, Alkmaar, 2e pr.; M. Brommersma, Beemster, 3e pr. Rammen, Wemlegdale Ras, geboren in Nederland in 1906 of vroeger, Wed. C. de Heer, Beemster, le pr,; 2e pr. niet toegekend. Wensleydale Ras, geboren in Nederland in 1907, K. Bakker, Heer Hugowaard, le pr.;C61|J3paan, Beemster, (te koop), 2e pr.; C. Visser Rz., Beemster, Eerv. verm. Wensleydale Ras, geboren in Nederland in 1908, D. Hoogeütoorn, Beemster, le pr.; dezelfde, 2e pr.; C. Spaan, Beemster, (te koop), Eerv. verm. Lincoln Ras, geboren in Nederland in 1906 of vroeger, R. Zwaan, St. Maarten, le pr.; 2e pr. niet toegekend. Lincoln Ras, geboren in Nederland in 1907, P. Jonges, Beemster, le pr.; dezelfde, 2e pr.; D. Houten, Schellinkhout, Eerv. verm. Lincoln Ras, geboren in Nederland in 1908, K. Baltus, Alkmaar, le pr.; A. Blom, Beemster, 2e pr.; dezelfde, Eerv. verm. Gekruist Texelsch Ras, geboren in 1907, K. J. Govers, Schermerhorn, le pr.; dezelfde, 2e pr.; C. Visser Rz., Beemster, Eerv. verm. Gekruist Texelsch Ras, geboren in 1908, O. Akkerman, Schoorldam, le pr.; G. Schoor], Eenigenburg, 2e pr,; K. Baltus, Alkmaar, Eerv. verm. Rammen, volbloed, uit het buitenland geïmporteerd, geboren in 1906 of vroeger. F. Jonges, Beemster, le pr.; J. Buurs, Beem ster, 2e pr.; P. de Boer Cz., Ooster Blokker, Eerv. verm. G. PLUIMGEDIERTE. In te zenden minstens 4 kippen en 1 haan, broed 1908, minstens 3 maaEden oud. Hollandsche hoenders. Gebr. C. en N. Klerk, Schermeer, le pr.C. van der Hilst, Alkmaar 1—4 Zwarte Kraaikoppen, broed '08 (te koop) 2e pr.W. Schermerhorn, Heilo, 3e pr. Leghorns. T. Bolwerk, Forestenstraat E 25, Alkmaar, 1—4 Witte Leghorn (te koop f 20) le pr.A. Vredenburg Jz., Zuid Scharwoude, 2e pr.T. Bolwerk, 1—4 Patrijs Leghorn (te koop f 15) 3e pr. Minorca s. J. Bijman, 1—4 Zwart Minorca's aan den leg (te koop f 25) le pr.Dezelfde, Oudorp, 1—4 Zwart Minorca's aan den leg (te koop f 25) 2e pr. 3e pr. niet toegekend. Mech. Hoenders. N. Jol, St. Pancras, 2e pr. le en 3e pr. niet toegekend. Wyandotten. M. Hillenius, Alkmaar, 1—4 Witte Wyandotten, le pr.N. Jol, St. Pancras, 2e pr.C. v. d. Hilst, Alkmaar, Witte Wy andotten (te koop f 20) 3e pr. Orpingtons. Hoederpark «Zeldenrust», Hei- loo, 1—4 Buff. Orpingtons, le pr. 2e en 3e pr. niet toegekend. Alle Raseenden per paar. A. Hooyboer. Oude-Niedorp, een paar Peking-eenden (te koop) le pr.C. v. d. Hilst, Alkmaar, een paar Kaapsche of Muscaateenden, broed '06 (te koop f 5) 2e pr.W. Schermerhorn, Z. en N. Schermer, 3e pr. Ganzen per paar. K. J. Govers, Stompe toren, le pr.W. Schermerhorn, Z. en N. Schermer, 2e pr, «,D. J. Govers, Alkmaar, 3e pr. H. KONIJNEN. Voor het beste Konijn van de groote rassen. J. Essen, Appelsteeg, Alkmaar, le pr.F. Jongejan, Akerslaan 12, Alkmaar, Witte Vlaamsche Reus Voedster (te koop f 15) 2e pr. J. Essen, Appelsteeg, Alkmaar 3e pr.J. Oudes, Alkmaar, eerv. verm.J. v. Kleef Jz., Weeterhout, Alkmaar, eerv. verm. Voor het beste Konijn van de kleine rassen, F. Jongejan, AkerBlaan 12, Alkmaar, le prjjs J. B. E. Roër, Alkmaar, Zilver konyo, 2e pr.; M. J. Duinker, Geestersingel, Alkmaar, Zilver konijn, 3e pr.; J. Boom, Alkmaar, Brandneus (te koop), eerv. verm. Voor de beste Voedster met jongen, M. J. Duinker, Geestersingel, Alkmaar, Zilver konijn met 6 jongen (f 1.— per stuk), le prjjsC. Groot, Bleekerslaan, Alkmaar, Vlaamsche Reus, haaskleuiig (te koop), 2e pr.; H. Bakker, Zaan dam, Russische Brandneus (de jongen te koop voor 75 cents per stuk), 3e pr.; K. Mol, Koe- djjk, eerv. verm. I. KAAS. Fabriekskaas, Edammer, wegende p.m. 2 K.G., minstens 200 stuks, Kaasfabriek »De Volharding», Beemster, le prijsKaasfabriek >De Prinses», Schermeer gem. Ursum, 2e pr.; Kaasfabriek «Noord Holland IV», Oudorp, eerv. verm. Edammer Kaas, op de boerderj] gemaakt, wegende p.m. 2 K.G., minstens 98 stuks, C. Kager Hz., Schoorl, le prijsH. de Graaf, Schagerbrug, Zype, 2e pr. Oommissiekaa8, als boven, wegende p.m, 4 K.G., minstens 40 stuks, niet ingezonden. Middelbare Kaas, als voren, wegende p.m. 6 K.G., 40 stuks, niet ingezonden. TER OPLUISTERING. Jongenheer Fred. Brands, Alkmaar, een ramlam, zwart met witte afteekening, (te koop voor f 40,eerv. verm.; O. Blom Jz., Ursem, een Zwitsersche geit met jongen, eerv. verm J. W. Schoone, Alkmaar, een halfjarige Ram, (te koop), eerv. verm.; A. Leegwater, Hoogstraat, Alkmaar, Japansche Haarkippen met kuikens, le pr.; J. Bakhuis, Bergen, 1—1 Zilverfazanten, 2e pr.; H. Leegwater, Alkmaar, Japansche Haar kippen met Kuikens, 3e pr.J. Krul, Scher merhorn, een Schaap met 4 Lammeren, eerv. verm.; N. Jol, St. Pancras, 1—3 Zilverbrakels, 3e pr.; J. de Wit, Bergen, 6 stuks half- jarige Rammen, eerv. verm. J. Hartog, Beem ster, 1 Gekruist Texelsche Ram, geb. in 1906, eerv. verm. St. Radboud-Stichting. Ter wille dergenen die niet weten wat het doel der St. Radboud-Stichting is dient het volgendeHet Doorluchtig Episcopaat van ons land wenscht in navolging van andere landen tot stand te brengen een eigen Katholieke Universiteit, Om hiertoe na verloop van tjjd te komen, is in ieder Bisdom een Hoofd Oomité ge vormd dat door SubOomilé's in de ver schillende Parochies werkzaam is om fondsen voor dat doel bijeen te brengen. Als een bewys, dat minister Sabron strenge eischen stelt aan de vorming van aanstaande officieren, die later een voorbeeld aan hunne minderen moeten geven, kan het volgende dienen. In zjjn verloftijd flaneerde een cadet der Alkmaarsche school door de straten van 't Haagje met loshangende overjas. Minister Sabron in politiek ziet 't jongmensch, klopt hem op den schouder en noodigt hem uit even mee te gaan, naar 't Departement. Daar kreeg de cadet een geduchten uitbran der, en de directeur alhier van 't geval in kennis gesteld, bezorgde hem nog twee dagen provoost. Benoemd tot hoogleeraar in de God geleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht Dr. J. van Leeuwen, Hervormd predikant alhier. Een persoon, die reeds eerder hier ter stede zich heeft schuldig gemaakt aan ver duistering van een gehuurd rywiel, waarvoor hy veroordeeld werd door de rechtbank, heeft zich thans bj den rijwielhandelaar De Jong aan hetzelfde feit schuldig gemaakt. De heer Eeken had by de landbouw feesten zijn winkel keurig geëtaleerd met een prachtig monumentaal stuk uit reuzel «Hulde aan den Landbouw» en met een pyramide. Een en ander wekte niet weinig de bewondering van de voorbijgangers. De met den eersten prys bekroonde kaas by gelegenheid der jongste tentoon stelling welke de heer O. W. Keysper, Laat, in zyn pas geopende nieuwe winkel etaleert, is gemaakt door den landbouwer C. Kager te Schoorl. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer J, M. Otto, op Zondag 27 Sept. 1908, 's namiddags 21/, uür, in den Stadshout. Programma 1. «L'aigle», Marche Militaire. Van J. Ohristophe. 2. «L'Africaine», Grande ouverture de con cert. Van L. Lapglois. 3. a. «Verlornes Glftck», Nocturno. Van R. Eilenberg. b. «Dans les bois», solo pour petite flfite. Van Gh. Muldermans. 4. Fantaisie a. d. Oper «Der Freischütz. Van C. M. v. Weber. Pauze. 5. «Einzug der Gasten anf Wartburg» a. d. Oper Tannhaiiser. Van R. Wagner. 6. «Erinnerungan Mendelssohn Bartholdy», Fantaisie. Van L, Curth. 7. «Nieuw Leven», Concert Wals. Van K. Komzak. 8. Fantaisie sur des motifs de 1' Opéra «Faust». Van Gh. Gounod. 9. Finale. HEILO. Op den 3en Septemberzondag, het feest der 7 smarten van Maria, zijn de Loërs gewoon hun jaariyksche groote bedevaart te doen naar *Kapel<, ter eere van O. L. Vrouw ter Nood. Dit jaar vierden wij tevens dien dag het gouden Priesterfeest van Z. H. Plus X, zoodat wij dan ook onze bedevaart deden >tot intentie van Z. H.' Ongeveer de geheele parochie van deel aan deze plechtigheid, ter wijl tal van vreemdelingen er van getuigen waren. Overal hing de vlag uit met Pause lijken wimpel. De laatste dag van het zomer seizoen begunstigde ons met een volop zomer- schen dag. Onvergeteiyk is deze eerste pel grimstocht dezer gemeente naar het nieuwe genadebeeld. Gisteren kwamen hier de Lutjebroekers, vergezeld door hun pastoor F. J. Gribling, hoofdredacteur van Onze Courant. Het getal pelgrims was grooter dan het vorige jaar en volgens 't uitgesproken gevoelen van Lutje- broeks pastoor, zal dit in de toekomst wel eene flinke processie worden. OESDOM (onder Heilo). Aangaande de Mor monen, die dezer dagen hier grond kochten aan de Kapellaan, duiken weder dezer dagen eenige nieuwe berichten op. Zeiven moeten zy verklaard hebben, voornemens te zyn, daar eene kerk te bouwen en, zooals er wordt bygevoegd, ook processie te houden.(?) De kennis van uw extra-correspondent omvat, aangaande de Mormonen wel minder mooie dingen 1 doch dét moois is hem aangaande die sekte onbekend. Toen de Loërs 11. Zon dag op het zoogenaamde patroonfeest van sKapeU, 't feest der 7 smarten van Maria,1) hun jaariyksche groote processie hielden, wer den er eenige Mormonen onder de aanwezigen opgemerkt. 1) Onze geachte correspondent schynt te meenen, dat het voorwerp van de godsvrucht tot O. L. V. ter Nood isde Moeder van Smarten. Deze meening is geheel oDjuist en onhoudbaar, zooals onomstooteiyk door des kundigen bewezen is. Moesten wy de Moeder van Smarten ver eeren in O. L. Vr. ter Nood, dan zou de Bisschoppelijke Commissie op Kapel een beeld van de Moeder van Smarten geplaatst hebben en niet eene voorstelling van de Troosteres der Bedrukten zooals nu gebeurd is. Het is een uitgemaakte zaak, dat van oudsher aan de Runxputte vereerd werd de Troosteres der Bedrukten. Iets anders leeren is verwarring stichten in deze heeriyke devotie, tot schade der devotie zelf. Redactie. OUDORP. Donderdag 24 Sept. had de jaariyksche Oudorper processie plaats ter ver eering van het H. Bloed te Alkmaar. Des 's morgens om 7 uur de H. Mis alhier, w.o. de algemeene H. Communie, waaraan een groote menigte parochianen deelnam. Daarna om half tien de plechtige H. Mis te Alk maar, waaronder de feestpredikatie door den Eerw. heer Rykenberg, directeur der Bis- schoppelyke Kweekschool te Beverwyk. Na de H. Mis plechtige ommegang met de Mirakuleuze Relikwie onder het zingen van geestelijke liederen. Des avonds in de parochie kerk alhier plechtig Lof en processie met het Allerheiligste en de lofzang Te Deum, tot dankbare sluiting van dezen feestdag. ST. PANCRAS. In aanvulling omtrent het bericht van het vermiste rywiel van den heer Gkan worden meegedeeld, dat hier een vergissing in het spel was, het rywiel is hem Donderdag teruggezonden. De alhier op Vrijdag 25 Sept. gehou den publieke verkooping van 2 woonhuizen en 50 aren 90 centiaren tuingrond, gelegen onder de gem. Koedyk is op f 1035 opge houden. LANGENDIJK. Zaterdagavond is een ver gadering gehouden van het aldaar bestaande ziekenfonds. De opkomst was vry goed te noemen. Het ging om de plannen bloot te leggen, welke men zal volgen by de aan stelling van een eigen geneesheer aan den Langendyk, voor rekening van de 4 aldaar bestaande ziekenfondsen. Algemeen vond men de voorwaarden waaronder gewerkt wordt te Sloterdijk de meest aannemelijke. Wanneer nu ook in de 3 andere gemeenten dezelfde conclusies worden genomen, dan mag men verwachten, dat dezen winter de zaak in orde komt. Er gaven zich 55 personen met 200 leden, die steun willen verleenen aan het genoemde fonds. De roode kool steeg in den laatsten tijd tot een voor dezen tijd ongekend hoogen prys. Sommige personen hebben er per snees gekocht, zoodat deze een aardig winstje kunnen maken. De heer P, Glas alhier, behaalde dezer dagen het diploma voor stenografie, systeem Riënts Balts. ZUIDSCHARWOUDE. Gelijk we onlangs meldden, hakte de zoon van den heer K. alhier met een bloemkoolmes in de hand. De wonde genas in 't geheel niet, 't bleek dat er bloedvergiftiging was ontstaan. De meid van genoemden heer K. wondde zich de vorige week met een koperdraadje in den vinger. Weer werd bloedvergiftiging geconstateerd. Op 't oogenblik is de toestand van beiden bevredigend. Maandag werd de zoon van den heer Keppel alhier zoo hevig door een fiets aan- gereden, dat hy naar huis moest worden gebracht. Wat meer voorzichtigheid by heeren fietsers was soms wel aan te bevelen. OUDKARSPEL. Maandag 21 September, ter gelegenheid der kermis, gaf het R. K. Fanfarecorps «Kunstgenot», onderleiding van den directeur Alb. Boser een openbare uit voering in het lokaal van den heer KI. van Kleef welke, over het algemeen, goed ge slaagd mag heeten omreden het corps voor het eerst met zijn nieuwe directeur in het openbaar optrad. De muziek muntte uit door zuiverheid en geestdrift. Het tooneelspel viel ook in den smaak der toehoorders, dat getuigde de stilte die in de heele zaal heerschte. Mocht er hier of daar wat viel aan te merken, dan moet men er rekening mede houden, dat het geen beroepsspelers zyn maar spelers uit liefhebbery en ter be vordering van goed tooneelspel. HEEMSKERK. Het was voor de jury leden, die uit moesten maken, wie recht hadden op de uitgeloofde pry zen van den lichtstoet, die zouden worden toegekend aan de ver schillende deelnemers, 18 in getal, geen ge- makkelyke taak om zich van hun plicht te kwyten. Daarom werd de lichtstoet verdeeld in vier categoriënrijtuigen 1ste en 2de af- deelingversierde fietsenbonden- en bok- kenkarren. Algemeen was men vau gevoelen, dat in de eerste afdeeling der Gymnaitiek- vareeniging de eerste prijs toekwam. In deze afdeeling kreeg S. van Duin, C. Hartog en C. Groeneveld respectievelijk den 2den, 3den en 4dsn prijs. In de 2de afdeeling werd de lste, 2de en 3de prijs toegekend aan D. Beentjes, P. Klaasse en de dames Van Woe- sikBeentjes. Afdeeling versierde fietsen: C. Hartog lste, de Fietsclub 2de en de jonge- heeren R. van Lunsen—v. d. Ploeg 3de prijs. Van de houden- en bokkenkarren werden be kroond met lsten, 2den en 3den prysA. de Weerd, G. Scheerman en G. van Diermen. Aan de loting der Nationa'e Militie zullen dit jaar alhier 31 ingeschrevenen deel nemen. HARENKARSPEL. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 21 Sept. 1908. De onderwerpen van beraadslaging waren 1. Mededeelingen2. Rapport melkvoorziening 3. Gemeentebegrooting en begrooting algem. armen voor 19094, Verhooging maximum van den hoofdelyken omslag5. Regeling sup- pletoire kohier hoofdei, omslag6. Verzoek J. Wartenhorst; 7. Rondvraag. Afwezig de heeren Keesom en O. Groot, de laatste we gens ongesteldheid. Na opening, lezing der notuleD, waarop de heer Slot eene aanmerking maakt omtrent het salaris van den heer Bosch. In de notulen stond vermeld, dat bedoelde onderwyzer wel dra op het minimum-salaris zou staan. De heer Slot meent, dat dit niet juist is, 't is f 25 boven het minimum, waarna de secre taris spreker aan de hand der verordening Wijst op zijne dwaling. Do heer Slot legt zich er by neer en de notulen worden gear resteerd. De voorzitter deelt mede, tot hoever de schilder gevorderd is met het verven van het Raadhuis, de hekken staan in de grondverf en oordeelt het gewenscht, met het oog op het ongeschikte weer (herfst), voor schilder werk buiten, met het afwerken te wachten tot het komende jaar. Allen van dezelfde meening, wordt daartoe besloten. Thans aan de orde de bespreking van het bekende rapport omtrent de melkvoorziening die de vorige vergadering was uitgesteld met het oog op de circulatie by de raadsleden. Na eenige bespreking verklaart de Raad

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2