I Binnenland. Plaatselijk Nieuws» P Amsterdamse! «RRlr-1,, - PP - P - T -■ P teerd; 153 sterfgevallen werden aangegeven. Het aantal lijders bedroeg toen 1831. Vrijdag was het in Petersburg koud-vriezend weer, men hoopte, dat dit op de verspreiding van de epidemie een gunstigen invloed heb ben zon. De laatste cijfers geven dan ook zooals men heeft kunnen zien, wel een kleine vermindering van ziektegevallen aan; 309 tegen 357 en 351 de vorige dagen. Maar het aantal is toch nog altijd groot genoeg om de epidemie angstwekkend te vinden. Vit Moskou en uit Warschau wordt bericht, dat deze steden ziekte vry zijn. De laatste ljjder is daar voor een veertien dagen reeds gestorven, zoodat men nu de epidemie daar als bezworen mag beschouwen. Bond van R. K. Kiesvereeniglngen. De algemeene bond van R. K. kiesveree niglngen kwam Maandag te Utrecht onder leiding van mr. dr. D. A. P. N. Kooien bijeen in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Onder de aanwezigen merkten wij op de Kamerleden jhr. mr. Oh. Buys de Beerenbrouck, de afgevaardigde Van Nispen tot Sevenaar, W. H. Bogaerdt en mr. A. J. baron van Wijnbergen, alsmede mr. dr. Oh. Baeymakers S. J. De voorzitter sprak een woord van welkom en herinnerde aan de vergadering, die op 18 Mei j.l. verdaagd was om de bekende reden. Speciaal verwelkomde spreker de aan wezige Kamerleden en deelde mee, dat de afgevaardigden mgr. dr. W. H. Nolens en mr. P. J. M. Aalberse bericht hadden gezonden verhinderd te zijn. Voorts werd meegedeeld, dat aan dertien kiesvereenigingen, die nog niet aangesloten zijn, een brief is verzonden, waarin vervat artikel 13 en in welk schrijven gewezen wordt op het belang der algemeene aansluiting. Het bewust artikel behelst de kwestie der stemgerechtigde afgevaardigden. Op dit schrijven hebben Goes en Gorinchem geantwoord, dat zjj zich zullen aansluitendaarentegen meldden Helmond en Tilburg alsnog niet te zullen toetreden. De provinciale bond van Noord-Brabant schreef een brief aan den algemeenen bond en voegde daarby eene motie, die reeds in de pers werd gepubliceerd. Maandagmorgen is nog ontvangen een brief van den provincialen bond met besluiten der kiesvereeniglngen Oosterhout, Bergen-op- Zoom en Eindhoven om niet aan te sluiten. De moties Zwolle en Zaandam, de vorige vergadering ingetrokken, worden van de agenda afgevoerd. De voorzitter merkt op dat, als men de moties beschouwt, die van Den Haag een absolute strekking heeft. Het komt hem dus voor die eerst te moeten behandelen omdat by de aanneming de andere moties overbodig zullen zyn. Wordt ze ver worpen dan komt motie Leiden in behan deling en zoo ook deze wordt verworpen dan zullen de vragen behandeld worden die in de circulaire zyn vervat. Tegeiyk daarmede zal dan de motie Katwyk worden behandeld. De Haagsche motie om •overwegende dat door 't formuleeren van een uitspraak in zake kiesrecht de Bond voor 't vervolg ook in de defensie quoestie en later stellig ook bij andere vraagstukken zich sou moeten binden, waardoor een program van beginselen zou ontstaan, hetwelk nit een oogpunt van taktiek tegenover andere rechtsche partyen en ook ten opzichte van de leden onzer partyen in het wetgevend lichaam bemoeiiykend zou kunnen zijn niet over te gaan tot het nemen van één practische conclusie. Werd verworpen met 94 tegen 11 slem- men, zoodat een uitspraak moet worden gedaan. Hierna wordt behandeld de motie Leiden, luidende •De Bond van B. K. Kiesvereenigingen in Nederland, •Overwegende, dat een herziening van de Grondwet, met het oog op het kiesrecht gewenscht is, zoodra de meest dringende sociale wetten zyn tot stand gekomen •Overwegende, dat deze herziening zéódanig zal moeten zyn, dat zy, zooveel dit in de tegenwoordige omstandigheden mogelijk zal blijken, de richting uitga van het organisch kiesrecht •Overwegende, dat niet alleen het kiesrecht voor de Tweede Kamer, doch ook de be voegdheid en samenstelling der Eerste Kamer noodzakeiyk gelijktijdige herziening behoeft, doch dat daaromtrent niets te vinden is in het overigens zeer te prijzen rapport der kiesrechtcommissie •Noodigt het bestuur uit andermaal een commissie te benoemen, welke, rekening houdende met de in deze motie uitgesproken meening omtrent het organisch kiesrecht, binnen zes maanden nader rapport uitbrengt omtrent de voorloopige mogeiyke regeling van het kiesrecht voor Eerste en Tweede Kamer en, zoo noodig, omtrent de wyzigin- gen aan te brengen in de omschryving der bevoegdheid dezer Staatslichamen •Gaat over tot de orde van den dag.< De eerste vraag«Acht gij het thans, nu de voorstellen tot Grondwetsherziening zyn ingetrokken, nog noodzakelijk of wenscheiyk, dat de Bond zich over de regeling van het kiesrecht uitspreke< werd geiyktydig behan deld met de motie Leiden. Deze met een enkel woord verdedigend, deed Leiden op merken, dat zoo goed als geheel het katholieke volk|een andere kieswetregeling verlangt en men met de huidige niet tevreden is. Daar -evenwel de inhoud der motie kan worden afgedaan by de vraagpunten, wordt niet over de motie gestemd, maar komen de vraagpunten -aan de orde. Vraag 1 wordt, door verwerping der motie-'s Gravenhage II, als bevestigend be antwoord geacht. By het beantwoorden der verdere vragen werd uitgemaakt, dat de Bond zich verklaarde voor urgentie van kieswetwijziging, doch de urgentie mocht de sociale wetgeving niet doen achterstaan. De Bond is voor regeling in de Grondwet en acht kiesrecht een door de overheid toegekende bevoegdheid. Als intermezzo wordt op voorstel van Nijmegen besloten, over de nu volgende vragen niet te debatteeren doch enkel te stemmen. De Bond verklaarde zich daarna met 52 tegen 43 stemmen voor organisch kiesrecht (10 blanco). De 43 stemmen waren voor individueel kiesrecht. De vraag, of de Bond in het zyn van gezinshoofd naast andere een uitnemend kenmerk ziet van geschiktheid om de kiesfunctie uit te oefenen, wordt met 89 tegen 10 stemmen toestemmend beantwoord (6 blanco). De vraag of het gezinshoofdenkiesrecht een eerste stap is naar organisch kiesrecht, wordt met 71 tegen 30 stemmen bevestigend be antwoord. Aangezien nog niet duideiyk is, of door aanneming van het organisch kiesrecht het algemeen kiesrecht is verworpen, wordt dien aangaande een afzonderlijke verklaring uitge lokt en werd algemeen kiesrecht verworpen met 71 tegen 29 stemmen. Vooraf was een tusschenzin Gelet op de tegenwoordige poli tieke verhoudingen» uit de vraag verwijderd en werd daarna uitgemaakt, dat de Bond ook onder die verhoudingen tegen algemeen kies recht was en wel met 93 tegen 7 stemmen. Met 62 tegen 32 stemmen werd gestemd voor uitsluiting van alle biyvend bedeelden. Over de bevoegdheid der overheid om op komstplicht op te leggen werd niet gestemd. De vergadering achtte dit in abstracto van zelf sprekend. Met 77 tegen 14 stemmen werd verlangd, dat de overheid van haar dwingend recht ook gebruik zal maken. Zon der stemming werd evenredige vertegenwoor diging aangenomen. Hiermede was ook de motie Katwyk in beginsel aangenomen. Het benoemen van een commissie van onderzoek en advies werd echter aangehouden. Uitge sproken werd, dat invoering van evenredige vertegenwoordiging van zooveel belang is, dat zonder deze iedere nieuwe regeling onbe vredigend moet geacht worden dit geschiedde met 75 tegen 15 stemmen, blanco 6. Ten slotte verklaarde de vergadering zich tegen meervoudig kiesrecht met 83 tegen 10 stemmen. Vrouwen-kiesrecht, al ware het enkel voor gezinshoofden, wordt verworpen met 73 tegen 4 stemmen. Centraal Werkloozen-bureau. Naar het Dtr. Dagbl. verneemt, worden er op het oogenblik plannen overwogen om te Utrecht te geraken tot de stichting van een Centraal Werkloozen-bureau. Kamerverkiezing Ommen. Naar aanleiding van het bericht in de Zw. Ctdat eenige katholieke kiezers in het district Ommen de candidatuur van dr. Kuyper niet met onverdeelde instemming begroetten, kan Het Centrum berichten, dat de Centrale B. K. kiesvereeniging in het district met algemeene stemmen besloten heeft, de candidatuur dr. Kuyper over te nemen en krachtig te steunen. Kamerverkiezing district Sneek. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer (vacature mr. S. de Vries Czn.), zal plaats hebben op Dinsdag 13 October e.k., de stemming, zoo noodig, op Donderdag 22 October d.a.v. en de her stemming, zoo noodig, op Woensdag 4 November d a v. Vervroegde Winkelsluiting. De Vereeniging voor vervroegde winkel sluiting te 's Gravenhage heeft het initiatief genomen voor het voeren van een landeiyke actie. Tot stichting van een nationaal comité zal in den loop der maand November a.s. te 's Gravenhage eene vergadering worden gehouden, waartoe voorstanders van wettelijke regeling, vereenigingen en particulieren, zullen worden uitgenoodigd. De Velser Pont. Zaterdag werd de Velser pont bezocht door Z. Ex. den minister van waterstaat, mr. Bevers, die, in gezelschap van den afgevaardigde voor Beverwijk, den heer W. C. J. Passtoors, de geheele inrichting bezich tigde en by het personeel en de autoriteiten inlichtingen inwon. Van daar begaven de minister en de heer Passtoors zich naar Akersloot, waar beide autoriteiten een bezoek brachten by den Zeereerw. heer pastoor Colla aldaar. Een goede maatregel. Ten einde het publiek met de wyziging in de posttarieven (zie Ons Blad van j.l. Zaterdag) zooveel mogelijk vertrouwd te maken, zullen aan de post- en hulppostkan toren een aantal biljetten worden toegezon den, waarop die wyzigingen beknopt zyn aangegeven. Deze biljetten worden gratis aan de loketten uitgegeven. Gevaarlijke lectuur. Eergisteren, schrijft Het Huisgezin, stond een gevaarlijke inbreker van achttien jaar voor de Amsterdamsche rechtbank terecht. Al een paar jaren droeg hy het idee om te gaan inbreken met zich om. Luisteren we even naar het verhoor. PresidentHoe kwam dat zoo Hebt gy werken gelezen over diefstallen BeklaagdeDie werken heb ik gelezen. President: Van Sherlock Holmes byv. BeklaagdeJa. PresidentHebben die werken u op het idee gebracht BeklaagdeNeen, dat idee had ik al. Het kan echter best wezen, dat die werken het idee by my hebben aangewakkerd. Het is niet de eerste maal, dat uit recht bankverslagen biykt, hoe het lezen der befaamde detective-verbalen middellijk of onmiddellijk tot misdaden heeft verleid. Dergeiyke verhalen we spreken nu niet van taal en stijl, van vorm en inkleeding zyn hoogst ongezonde, verderfeiyke kost. Voor overspannen menschen, vooral voor jeugdige personen met ziekelijke afwykingen behept, zyn ze eenvoudig noodlottig. En nuttig zijn ze voor niemand. Leeren kan men er niets van, tenzij het verkeerde. Jaren geleden hebben we eens een ove rigens zeer schrander en hoog ontwikkeld man het denkbeeld hooren bepleiten •katho lieke» detective romans uit te geven, ten einde met de neutrale verhalen van die soort te concurreeren. Gelukkig 1b het bij het denkbeeld gebleven, en wy gelooven niet dat de man, die het toen voorstond, er thans nog een lans voor zou breken. Niet zóó verkeerd als de detective romans, die een samenraapsel zyn van afgrijseiykheden en bloedige tooneelen, van onmogelijke avonturen en listigheden, maar toch gevaarlijk zyn de uitvoerige, in geuren en kleuren gegeven verslagen van allerlei misdaden, welke men herhaaldelijk in een aantal bladen aantreft. Het is als een leerschool van het kwade, als een wegwyzer op verkeerde paden, als een wakker roepen van sluimerende harts tochten. Dit is de reden, waarom wy, en wy niet alleen, van de gruwelijke misdrijven, die dag aan dag in de wereld voorvallen, niet of slechts zeer kort melding maken. Die opzienbarende hoofdjes als «Een ontzettende moedermoord», >Moord en zelfmoord» enz., gevolgd door haarstraubende byzonderheden, bezitten inderdaad zeer geringe opvoedende waarde. En als ontspanningslectuur is ook wel iets beters en verheffendere denkbaar, Verhooging accijns gedistilleerd. Ingediend ie thans een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd en voorloopige regaling van de bestemming van de opbrengst dier verhooging. Voorgesteld wordt den accijns per hecto liter gedistilleerd ad vijftig percent sterkte, bij de wet van 27 Sept. 1892 bepaald op f 63, te verhoogen tot f 90. De Minister meent dat geen versterking van personeel daarvoor noodig ismocht zulks wel het geval zyn, dan zullen daarvoor tijdig suppl. credieten worden ingediend. Blijkt in werkelijkheid tengevolge van het meevallen van de opbrengst van de andere belastingen en inkomsten al of niet ge paard met het opbrengen van meer dan f 32,400,000 door den verhoogden gedlstilleerd- accijns niet het volle bedrag, dat uit dien accijns boven de f 25,800,000 wordt verkregen, noodig om de gewone uitgaven te dekken, dan behoort, naar (le meening van den Minis ter van Financiën, het resteerende bedrag reeds dadelijk voor de verlaging van den suikeraccijns te worden gereserveerd. Bepaald is dat van de opbrengst van den verhoogden gedistilleerd-accijns over 1909 slechts tot ten hoogste zoodanig bedrag aan de middelen ter goedmaking van de uitgaven over 1909 zal worden toegevoegd, als noodig is om de totale opbrengst der middelen te brengen op f 194,800,000. Onder „neutrale" postmannen. De Utrechtsche correspondent van De Tijd schrijft: Te Utrecht had Zondag een buiten gewone algemeene vergadering plaats van den neutralen bond >De Post», onder leiding van den heer W. A. H. Kerkhoff. Daar was niets minder of meer aan de orde dan het royeeren der afdeelingen Amsterdam en Bot terdam. Deze beide afdeelingen zouden nl., ondanks hare neutraliteit, aan politiek ge daan hebben. Zij hadden nl. in het apart orgaan dezer twee afdeelingen (dat >aparte< van het orgaan dezer twee afdeelingen was ook al niet bepaald bevorderiyk aan de eendracht van den Bond) propaganda gemaakt voor den klassestryd, den boycot-Jamln aanbevolen, wat ongetwyfeld op den weg van postbe ambten ligt om in hun vak-orgaan te uiteD, enz. Nu is dat royeeren niet juist poes-lief in deze vergadering in zijn werk gegaan. De afdeelingen Hulst, Zwolle, Leeuwarden, Den Haag, Maastricht, Utrecht, Zaandam, Dordt, Zeist, Amersfoort, Bussum, Den Bosch, Yenlo, mitsgaders eenige bestuursleden, deden er een duit over in het zakje, waarna de te treffen vereenigingen zelve kwamen vertellen, dat zy er feeateiyk voor pasten onder curateele te willen staan. Intusichen er zou gestemd worden. De statuten voorzagen echter niet in de kweBtie of de afdeelingen Amsterdam en Botterdam zelve mochten meestemmen. Daarover dus eerst stemming. En met 147 tegen 122 stemmen vond men goed, dat de afdeelingen in haar eigen vonnis een stem zouden hebben. Echter het baatte haar niet veel, want het royement werd uitgesproken met 181 tegen 151 stemmen. Wat deden de «neutrale» geroyeerden toen Een nieuwen Bond oprichten natuurlijk I Ja natuuriyk, maar waar? In een of ander neutrale localiteit ver- moedeiyk 1 Och, kom! Begrijp u eens, ze zyn «neu traal» 1, denk u eens in«neutraal» Wat konden zy beter doen dan het zaakje opknappen in het gebouw «Voorwaarts» der... S. D. A. P.? R. K. Tooneelbond in het bisdom Haarlem. Bovengenoemde bond hield Zondag 20 Sept. jl. haar 3e algem. vergadering in het gebouw van den B. K. Volksbond te Schie dam. Te ongeveer half twee opende de voorzitter, de heer G. Kromhout Azn., deze vergadering met gebed en heette alle afge vaardigden hartelijk welkom. Hy bracht in herinnering het gouden Priesterfeest van onzen beminden Paus Plus X en sprak een harteiyk woord van hulde bij diens jubel feest (luid applaus). Vervolgens zette spreker het doel en streven van den Tooneelbond nog eens duidelijk uiteen, mede aantoonend dat de kracht onzer organisatie ligt in het eendrachtig samenwerken van alle B. K. tooneel vereenigingen in ons bisdom (applaus). Alsnu werd de vergadering vereerd met een kort bezoek van den Z.eerw. heer H. J. A. Coppens, deken te Schiedam, benevens den WelEd. heer Th. J. H. Mouwens, voor zitter van de afdeeling Schiedam van den B. K. Volksbond, Nadat hun door den voor zitter een woord van dank voor hunne be langstelling was uitgebracht, richtte de Z.eerw. Deken zich tot de vergadering en gaf in hartelijke bewoordingen te kennen zéér veel sympathie voor den E. K. T. B. te gevoelen Z.eerw. uitte ten slotte den wensch, dat deze nog jonge vereeniging moge groeien en bloeien tot veredeling van het tooneelspel en daardoor verheffing van den N. E. K. Volksbond (langdurig applaus). Ook de WelEd, heer Th. J. H. Mouwens wenschte de vereeniging veel goeds en deelde mede, dat het Centraal Bestuur met genoegen de oprichting van den T. B. vernomen had, en met haar doel en streven ten zeerste was ingenomen. Nadat de voorzitter aangedrongen had op korte en zakeiyke besprekingen werd het volgende medegedeeld Toegetreden zijn de tooneelvereenigingen «St. Bonefacius», den HaagSt. Jozefsver- eeniging, Volendam«Ons Genoegen», Eg mond Binnen en «Utile Dulci» te Maasland. Hiertegenover valt echter te betreuren het uittreden der afdeelingen Amsterdam en Leiden. De ter goedkeuring gezonden statuten en huish. reglement aan het Centraal Bestuur van den B. K. Volksbond, werden goedge keurd terug ontvangen, mits het volgende artikel werd ingelascht: «Door de aange sloten afd. zullen geen tooneelstukken of voordrachten mogen worden opgevoerd, die niet door de respectieve adviseurs der afd. zyn goedgekeurd». Met 19 tegen 4 stemmen werd dit aangenomen. Alkmaar werd by stemming aangewezen, als de plaats, waar de volgende afgemeene verg, zal gehouden worden. ALKMAAE, 30 Sept. 1908. Burgemeester Ripping. In den laatsten tyd duiken er nu en dan geruchten op, als zou onze burgervader er ernstig over denken zijn ontslag te nemen. Naar wij van welingelichte zijde vernemen, verdienen deze geruchten absoluut geen geloof. Zondag trad de heer J. M. Otto, tydens de openbare muziekuitvoering in den Hout, voor het laatst als directeur van het Btede lijk muziekkorps op. De besturen der beide sociëteiten hadden deze gelegenheid aange grepen om den scheidenden directeur hunne erkentelijkheid te betuigen in den vorm eener bloemenhulde. Namens de Buitensociëteit overhandigden de heeren H. J. Vonk en B. Bossert den heer Otto een fraai bloem stuk, in den vorm van een harp, namens de Burgersocieteit had de directeur uit de handen van de heeren D. Visser, F. Bike en B. B. Mannen een prachtigen lauwer krans in ontvangst te nemen. Maandagavond werd de heer Otto nog gehuldigd door het stedelijk muziekkorps zelf. De voorzitter van dit korps, de heer H. B. Goettel, richtte eenige woorden van waardeering tot den directeur waarna de heer W. de Vries, een der oudste leden van het korps, den heer Otto een hartelijk woord van afscheid toesprak. Als blijk van waar deering bood spreker den directeur namens het korps een fauteuil en een goed geslaagde fotografie van het korps in lijst, vervaardigd door den heer van der Aa, aan. Spoedig daarop verscheen er een deputatie van oud leden, bestaande uit de heeren Tonneman, Pronk, Boos, de Groot, Elte, Arbous, Kuiper, de Euiter en Termaat, Eerstgenoemde sprak namens de oud-leden eveneens een harteiyk woord van afscheid tot den heer Otto, waarop door den heer Arbous dezen namens deze oud leden een prachtige schilderij werd aangeboden, voorstellende Bichard Wagner, gezeten voor zyn klavier, op den achtergrond een groep uit de opera Lohengrin. De heer Otto bedankte allen voor deze blijken van waardeering en hoopte, dat het den leden en in het bijzonder het korps verder goed moge gaan. - Z. D. H. Mgr. de Bisschop van Haarlem heeft onzen vroegeren stadgenoot, den wel- eerw. heer A. P, C. Konyn, 16 Aug. j 1. priester gewijd, benoemd tot kapelaan te Diemen. B. en W. stellen voor den heer P. N. Tromp, tweede opzichter bij den dienst der gemeentewerken, met ingang van 1 Januari 1909 te bevorderen tot eersten opzichter. By de «Prijsvraag» uitgeschreven door de Vereeniging van Leeraren in het schoon schrijven M. O. verwierf het ontwerp van onzen stadgenoot, den heer G. A. A. Eel- tink, den tweeden prys. De mannenkoren «Excelsior en Orpheus», beiden alhier, hebben zich ter deelneming aangegeven in de 3e afdeeling voor den nationalen zangwedstiyd uitgeschreven door de liedertafel «Haarlems Zanggenot», terwijl de gemengde zangvereeniging «Nieuw Leven» alhier, zal mededingen in de eerste afdeeling gemengde koren. De politie had het geluk, hier een man aan te houden, die nog 2 maal 6 maan- den verblijf in een rijkswerkinrichting te goed had. De Zondag hier gespeelde Voetbal wedstrijd tusschen Voorwaarts (Den Haag) en AIcmaria Victrix eindigde met 3-1 voor de Hagenaars. Hedenavond wordt door de cadetten het 15jarig bestaan der Cadettenschool feeste- lijk herdacht, Zondagmorgen geraakte een persoon aan de Oudegracht, die in een daar voor liggend giekje wilde stappen, te water. Door zich aan de hem toegestoken roeispaan op te heffen, was hy spoedig op 't droge. 6 October hoopt de heer Nagel den dag te herdenken, dat hij vóór 25 jaar bij de apothekersfirma Brom en Wanna als loopknecht in dienst trad. Bij Kon. besl. van 25 dezer is, voor het tydvak van 1 October 1908 tot en met 31 Augustus 1909, benoemd tot leeraar aan de B. H. Burgerschool te Den Helder, dr. J, A. van der Hake, leeraar aan het gymnasium alhier, met machtiging beide be trekkingen gelyktydig te bekleeden. Uitslag veiling bij opbod gehouden den 28 September 1908, ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden notaris mr. A. P. H. de Lange, van de volgende perceelen te Alkmaar. 1. Een huismanswoning, boet en groot erf aan de Nieuwpoortslaan, groot ongeveer 10 aren, 1 c.A. Str. de heer J. Muijs f 2400 2. Boomgaard en weiland, gelegen achter perceel I, groot ongeveer 62 aren, 55 c.A. Str. de heer J. Muys f 1305 3. Weiland, gelegen aan de Zandersloot, groot ongeveer 62 aren, 55 cA. Str. de heer P. Messelaar f 1500 4. Weiland, gelegen ten noorden van perceel 2, groot ongeveer 42 aren, 50 c.A, Str. de heer J. Muijs f 1015; 5. Wei land, gelegen aan de Zandersloot, groot onge veer 42 aren, 28 cA. Str. de heer C. Butter te Oudorp f 1150 6. Weiland, gelegen ten noorden van perceel 4, groot ongeveer 41 aren, 97 c.A. Str. de heer J. Muijs f 1005 7. Weiland, gelegen aan de Zandersloot, groot ongeveer 42 aren, 28 c.A. Str. de heer D. Dirkmaat te Heerhugowaard f 1270 8, Bouwterroin aan de Nieuwpoortslaan, groot ongeveer 1 aren, 60 c.A. Str. de heer J. N. Zandvoort f 300 9. Huis, erf en steeg aan de Nieuwpoortslaan, wijkno, 108, groot onge veer 2 aren, 49 c.A. Str. de heer S. P. Kap. teyn f 130010. Huis en erf daarnaast, wijkno. 110, groot ongeveer 1 areD, 95 c.A. Str. de heer J. Boa f 1310 11. Huis en erf daarnaast, wijkno. 112, groot ongeveer 2 aren. Str. de heer D. J. Velthuis f 135512. Huis en erf daarnaast, wijkno. 114, groot onge veer 2 aren, 5 c.A. Str. de heer S. P. Kapteyn, f 134013. Huis, erf en steeg daarnaast, wykno. 116, groot ongeveer 3 aren, 35 c.A. Str. de heer P. Boskam Pa. f 136014. Huis en erf daarnaast, wijkno. 113, groot onge veer 2 aren, 31 c.A. Str. de heer P. Kapteyn f 141015. Weiland nabj den Heiloërdijk, groot 1.67.60 H.A. Str. de heer S. Gaus f 291016. Weiland aan den Heiloërdijk, groot 4.44.40 H.A. Str. de heer S. Gaus f 7376.2517. Weiland aan den Heiloërdijk, groot 4.71,40 H.A. Str. de heer O. Kapteyn f 7700 18, Weiland ten zuiden van perceel 17 en ten oosten van perceel 16, groot I.89.00 H.A. Str. de heer C. Kapteyn f 2600, Totaal f 38606.25. De afslag blyft bepaald op Maandag 5 October a.s., dos morgens 10 uur, in het Stationskoffiehuis van den heer J. Bos alhier. BEBGEN, Aan de harddraverij van paar den, welke Zondagmiddag by gelegenheid van de kermis op het Woud plaats had, namen 10 paarden deel. Alleen paarden, toe- behoorende aan op het Woud woonachtige eigenaars, mochten aan den wedstrijd deel nemen. De uitslag was als volgtle prys een spiegel, K. Meïjne; 2e prijs een stel vazen, dezelfde; 3e prijs een stel vazen, L. Nanne. De kermis had, vergeleken by vorige jaren, een ordelijk verloop. Zaterdag e.k., 's morgens half twaalf, zal door Z. Ex. den Oommissaris der Ko ningin in deze provincie een bezoek aan deze gemeente gebracht worden. Z. Ex. zal dan ten Baadhuize voor ieder ingezetene te spreken zyn. Door den burgemeester dezer gemeente is het verzoek gedaan de vlaggen te willen uitsteken. Zondagmiddag gaf Bergens' Fanfare eene muziekuitvoering in de Hoflaan alhier. Er werd goede muziek ten gehoore gegeven, Het aantal toeschouwers was niet zoo groot als voorgaande keeren, toen nog een groot aantal pensiongasten in deze gemeente ver- blyf hielden. Waarschijnlijk zal nog ééne uitvoering plaats hebben. De lorriedienst Bonde Kom—Bergen aan Zee is met ingang van Maandag 11. ge. deeltelyk gestaakt. Alleen Zondags zal, tot nadere aankondiging, da gewone dienst nog plaats hebben. De loting voor de Nationale Militie van de jongelingen uit deze gemeente zal plaats hebben te Alkmaar op Woensdag 21 October 1908, 's morgens half elf. Dit jaar zullen 18 personen aan de loting moeten deelnemen. HEILO. Om eens een stoute beeldspraak te gebruikenwy, Heiloërs staan in het teeken van het kunstlicht. Konden we eenigen tyd geleden met genoegen constateeren, dat onze straten 's avonda verlicht worden door gasolinelantaarns, dezer dagen waren wy ia de gelegenheid by den heer J. van Straaten de installatie van acetyleengas te bewonderen, dat werkelijk het gewone gaslicht in sterkte evenaart, zoo niet overtreft. Verwonderen zal het ons niet, of meerdere particulieren en houders van inrichtingen zullen door den heer v. Straaten de nieuwe verlichting doen aanbrengen. Naar we vernemen heeft de inspecteur de laatste hand gelegd aan de oprichting der boerenleenbank en zal eerstdaags een vergadering van Bestuur zicht worden gehouden. Vrijdagavond vergad de commissie voor de ecl EGMOND AAN ZEE. Dordr. Ct. uit Egmond zouden wij achterbiyven, v sterdam en Leiden otis Wij hebben thans »ve werper als de genoemde gevaarlijker en, wat raeJ onschadeiyk te maken dan J En wat erger is, hy daJ schendbaarheid aan zyn bi. door hy zyn heilloos bed kunnen voortzetten. Zont de veldwachters op heetei helaas... de armen der ge te kort en zoo lacht hy hand van vrouw Justitia. Een predikant, die zich ti zijn geboorteplaats, een dt land, bevindt, wandelde J zijn echtgenoote, een vrie: zyn zoontje en hondje lai Plotseling ontwaarde domi sche pakje van zyn zoontje •Hoe kom je daaraan pa. >Ja, by die schutting met inkt gegooid en... verklaarde het knaapje. De naburige rijksveldwt dellyk opgezocht, het raadt voorgelegd en de veldwac' dat hy en zijn vergeten thans in roem en vermat doezers naar de kroon z trok onmiddeliyk op ond zeld van den zich juist te den gemeente veldwachter koppel detectives, die voo behoefden onder te doei werd van der heeren set al te veel vereischt, wa schutting vertoonde een a vijf meter ver was het ink toen liep het dood. Link achter werd gespeurd... ge geen voetafdruk verried d den snoodaard, niet het het struikgewas de aanv menschelijk wezen. •Morgen», klonk het mond van S., den eigenaa de bemorste schutting. hand Toen legden de r Sherlock Holmessen den l en toen deze van den li klonk het kort, zakeiyk e dat komt van de spreeuwei ting vol!» De predikant, z en de ryks- en gemeente- als op bevel allen tegeli den grooten vlaareboom za onbewogen zich te goed zware vlaarbessen, en e dat beeriyke goedje zoove dan gewoonlijk hun faeca) hoofden en lichamen deg gangers. En daar nu deze zy het zwarte bessensap, op dikke, donkere inkt, v- lossing van dit raadsel des zyn afgelegen gemeente te weren van een Opperdoes LANGENDIJK. Wat wij verwacht en voorspeld, Opgave ons verstrel Firma MULDER Dijk C 14. Staatsleeningen. 3 0/0 Ned. Werk. Schuld 5 n Bulgarije Tabak 4 Hongarije Goudl. 4 Oostenrijk Jan./Juli 4V2» Portugal Tab. 5 n Rusland 1906 4 n Rothschild 1889 4 n id. Hope Co. 4V2n Iwang Dombrowa 4 Turkije Goudl. 1890 5 Mexico Binnenl. S Brazilië Fund. Loan Spoorwegleeningen. Holl. IJz. Spwg. Mij. Aand. Staatsspoorwegen. Comm. Atchison n Denver r Erie n Kansas City Pref. id. Comm. Missouri n Ontario y, Rock Island n South. Pacific South. Railw. r Union Pacific r Wabash Warschau Weenen. Aand. Wladikawkas Sp. Diversen. Comm. Car Foundry n Steels Cult. Mij. Vorstenl. Aand. Ned. Handel Mij. Resc. Redjang Lebong. Aand. Great Cobar Koninkl. Petr. Mij. Moeara Enim Sumatra Palemb. Ned.-Am. Stoomv.Mij. Comm. Marine Pref. id. Comm. Peru P(ef- id. A'dam Langkat gew. Aand. id' Prof. A dam Serdang Asahan Plantage Deli Cultuur Deli Mij. Langkat Tab. A. Medan id. Nieuwe Asahan Tab. Senembah n Promieleeningen. 3 Amsterdam f 100.— 3 Rotterdam - IOo. ahu Antwerpen 4 Theiss 5 n Oostenrijk i860 S n Rusland 1866 Prolongatiekoers Bid. 14:

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2