No. 85. Woensdag 21 October 1908. 2de Jaargang JL-it— S&. KatL Mienws- ©m Advertentieblad voor Noor il-Holland. FEUILLETON 1 Verschijnt Woensdag en Zaterdag. De zestiende Mei. Buitenland. voorwerpen. IJKE STAND. NAARDEN. Von Hoensbroeck over de onwetend heid in katholieke zaken. Vervroegde winkelsluiting. V Ta veel liefhebbers I CTP35 r deter dagen werd weinig verrast toen eel te van het van den geld op geheimiinnige .reeg, met een briefje, edeelde het geld maar Het nog ontbrekende, en commensaal, tal hij alen<. en brand op een land- Duitschland zijn twee twee knechts kregen Uit Amerika worden uitgevoerd. Donderdag werden er uit Ohicago naar Londen versonden. nd gebruikt als kippen- 16 shilling de ton. Fray, in het Fransche ■Loire, is nog dezer man aan een zonne- Tit Stookte, bjj Winsen emeld, dat daar dezer zyn teruggekeerd, die rokken. In de war ge- ie weer. Te Parys ie een jon- ,t even op straat speelde, van 16 jaar met eeu de het gedaan te hebben, hem niet beviel.» 't yk gewond. >ed. Het 10 jarig Laren kreeg een door geschoten pyi zoo on- dat hij dit voor altyd 1evallenTe Gennep lke zich op de kermis «maakte en tegen een schommel geslingerd. 1 een buiteling door de een slag neer. Hy kon en was geheel versuft, e kneuzing. de beetwortelsuiker- ger Co., te Rozendaal, J. Cantineau van een en dientengevolge over- (Dr.) is de landbouwer een voer turf, waarmede at reed, gevallen, waarbij den wagen over zyn kort daarna overleed, is een kind van den geladen stroowagen ge- het bureau van politie morgens 9—12 uur. e's met inhoud. Eenige t. Drie ceintuurs. Twee armbanden. Een schoentje. Een eren ringetje. Een dop in. Een brille-glas, i rozenkrans. 1908. Comm. van Politie, TAN GRIETHUIJ8EN. tgeest. et. Wilhelmina Petronella, khout en M. Goeman a Maria, d. van J. H. O. A. M. Hanevelt. Oct. Maartje Schermer, gmeester, 53 j. 12 dito. emskerk. rus, z, van Lammert Jan ije Buisman. Cornelia i'etrus Voormeer en Mar- Verdonk. Cornelia, d. Br en Aafje Kok. Petrus, ienneman en Antje Dekker. Hendrik van der Kolk en Catharina Maria, d. entjes en Maartje Heijnen. DWolterus van Zelf, 31 garetha Razing, 26 jvan Gerrit, i. van Dirk Jong- ürsem, 2 mnd. Van 8—15 Oct. atharina, d. van L. ten d. Berg. Nicolaas, z- en T. v. Gelderen. Maria deyne en C. de Jong. D: A. Bakkum (Uitgeest) e. O. Koel (Uitgeest) en M, Uitgeest; Kamp, Brammer, van 5 cents postzegel aan ,ngst van het O. L. V.beeld, 1. jongste gebeurtenissen de I I ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franoo aan hnis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers 8 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Tan 1—5 regels30 cent. Elke regel meer 6 a Reclames per regel i- 15 a Do ex-Jezuïet, graaf Paul von Hoens- broeck heeft ook eens een waar woord geschreven. In zijn maandschrift „Hoensbroecks Monatschrift Deutsch- land" schrijft hij op bladz. 661 „Gedurende de 13 jaren, dat ik tot het Protestantisme behoor, heb ik onder vindingen opgedaan, die ik niet voor mogelijk had gehouden: die ondervin dingen heb ik bijeenverzameld iu den omgang met hooggeplaatste Protestan ten met academische graden, met gees telijken van alle rangen, met profes soren aan hoogescholen, met docenten in protestantsche theologie. In deze kringen hoorde ik meeningen over het Katholicisme, die elk Katholiek student van een gymnasium weerleggen kan. Er werden vragen aan mij gesteld, die beschamend waren voor hem, die ze stelde. Ik bezit talrijke brieven, waarin men mij om informatie vraagt over Katholiek ultramontane zaken, die een ieder weten moet, en de briefschrijvers zijn bijna uitsluitend zeer ontwikkelde personen, grootendeels mannen, die als politici, journalisten, hooge staatsbe ambten, professoren, theologen enz. een leidende plaats innemen. De Katholieke litteratuur is vaak juist bij hen onbe kend, waar wetenschappelijk beroep eene nauwkeurige kennis vereischt. Niet zei den kreeg ik van een onderhoud met een wetenschappelijke Protestantsche grootheid den indruk, dat hij bij een examen over de grondwetenschappen van het Katholicisme glad zou druipen." Tot zoover Von Hoensbroeck. Hetzelfde, wat Hoensbroeck hier schrijft met betrekking tot Duitschland, zegt de „Tijd", is volmaakt van toepas sing op ons land. Bij deze verbazende onwetendheid in Katholieke zaken en nog wel in kringen, die door hunne opleiding, hun invloed en hunne positie in staat en maatschappij een voorname rol spelen valt het licht te begrijpen, dat in de breede kringen der Protestantsche be volking een groote onkunde met be trekking tot het Katholicisme heerscht. Daarom behoeven wij er ons niet over te verwonderen, dat het meerendeel der andersdenkenden een valsch begrip van de Katholieken en het katholieke leven heeft, en dat daarom de Katholieke Kerk en hare leer, hare geboden en sacramenten voor velen het doelwit van spotternij zijn. Wij moeten weliswaar, Historische Roman nit het Dnitich, van HERMAN HIRSOHFELD, bewerkt voor ONS BLAD'. 7) Op de vraag zyner dochter was de vorst van schrik ineengekrompen, als had hem een dolksteek getroffen. «Ja», zei hy toen zacht eens heb ik liefgehad herinner my daaraan niet ik heb er zwaar voor moeten boeteD. Juist daarom zou ik n zoo gaarne geluk kig zien en zeker de jeugdige Lafont heeft wel een mooi karakter maar uw beider maatschappelyke positie is zóó ver schillend, dat het krankzinnig zon zijn aan een huweiyk te denkenwa,t zon het hof, wat de keizerin wel zeggen 7» «Katharina is edelmoedigik zal aan haar, als aan een moeder, myn hart blootleggen, zy zal den uitverkorene met den tooverstaf barer genade aanraken en---< De deur van het salon werd geopend. .Luitenant Lafont», meldde de bepoederde lakei. Een vrooiyk rood vloog over de fijne trekken van Feodora, toen haar vader Lafont welkom heette weinige oogenblikken daarna, trad de jonge officier binnen. Eerbiedig, maar toch in ongedwongen houding, begroette hy den vorst en het jeugdige meisje. »U komt, alsof u geroepen waart, luite nant», nam de vorst het woord»wy spra ken juist over u. Feodora wenichte, dat u de fersts zoudt zfln, dl» het nieuws verneemt», vele niet-Katholieken verontschuldigen, men moet hen beschouwen als de slacht offers eener verkeerde leiding; zij strij den te goeder trouw tegen een „ge drocht",dat men hen als het Katholicisme heeft voorgesteld. In deze confessioneels vooroordeelen ligt echter groot gevaar voor den confessioneelen vrede. Hoe kunnen nu de niet-Katholieken achting hebben voor de Katholieken, als zij hen voor idioten houden, omdat zij aan zulke „onzinnige" dingen ge- looven, gelijk hunne leiders hun hebben wijs gemaakt? De uit onkunde en voor oordeelen voortspruitende verbittering tegen het Katholicisme kan echter eerst dan verdwijnen, als de andersdenkenden, die over Katholieke zaken spreken en schrijven, eerst een nauwkeurige studie der katholieke leer en instellingen uit katholieke boeken make. Daarmede wil het in ons land nog maar uiet te best vlotten. Er zijn wel reeds vele pogingen aan gewend, doch berustend op particulier initiatief, bleven ze niet in stand. Om te hebben een algemeens, ver vroegde winkelsluiting en algemeen moet ze zijn, anders haalt het weinig uit is noodig, dat de wetgever in- grijpe. Wettelijk-geregelde winkelsluiting, daar moet het in de toekomst heen. Zooals in Duitschland b.v. Daar treedt met 1 Nov. a.s. te Berlijn en de voorsteden een politie-verordening in werking, waardoor een algemeens winkelsluiting om 8 uur 's avonds wordt voorgeschreven. Al jaren lang hadden de winkelbedienden daarvoor geijverd. Wij zouden al blij zijn met een 9 ure sluiting Bij de candidaatstelling voor twee. vacaturen in den gemeenteraad van Tilburg, werden verleden week niet minder dan 9 katholieken en 2 socia listen gecandideerd. Elf liefhebbers dus voor 2 zetels 1 De partij-organisatie der katholieke kiezers schijnt iu Tilburg wel wat te wenschen over te laten Tot dusver telde Tilburg geen socia listisch gemeenteraadslid. Zou het echter niet aan de kortzich tigheid der Katholieken te wijten zijn, indien thans in Tilburg de eerste so ciaal democraat zijn intrede in den gemeenteraad deed? De jeugdige militair kreeg eeu kleur ale een jong meieje. «Prinses Feodora is wel zeer goed, zei hy, een buiging makend, >en zeker zal myn ge- heele belangstelling...» «De keizerin is van plan, Feodora uit te huweiyken, en heeft haar graaf Faninsky als gemaal voorgeslagen». Het verbleeken van den jongen man, het beven over zyn geheele lichaam lieten aan het ervaren oog des vorsten geen twijfel meer overFeodora had de waarheid ge sproken. •Inderdaad, bracht de officier er moeilijk nit, dat is een verrassend nieuws, geheel onverwacht», Hy drukte de haud aan zyn horst, als wilde hy de smart stillen, die zyn hart als een gloeiend yzer verteerde. Feodora waagde het niet, door woord of blik het medelyden te toonen, dat hare ziel ondervond en dat toch tegeiykertyd hare borst met een gevoel van vreugde vervulde. De vorst deed, alsof hy niet bemerkte wat er in den jongen militair omging en vervolgde >Ik zou gaarne uw meening over Paninsky vernemen, die u door nw vrienden bekend zal zynwilt u my naar myn kabinet volgen 7» «Veroorloof, dat ik my verwyder, lieve vader», had Feodorahet is de tyd, waarop de huismeester gewooniyk zyn dagorders ontvangst». Een kus op de hand des vorsten druk kend en Alexis een vriendeiyken afscheids- blik toezendend, verliet zy het salon. De beide mannen bleven alleen achter. Alexis verbrak het eerste het stllzwygen. HQ naderde den vorst en «ei met heftige, De houding dt>r Tilburgsche Katho lieken mag dan ook allesbehalve een voorbeeld heeten voor de Roomsche kiezers België. De risico van het valei Een ernstig ongeluk heeft tijdens de voor stelling in het «Théatre des Variétés» te Gent plaats gehad. Nadat de dierentemmer Haver- mann met zyn leeuwen, tijgers en panters was opgetreden, wilde hy een leeuw en een grooten tijger naar hun hokken terugbrengen. Toen hy zich te dien einde in de gang, grenzende aan de groote kooi, bevond, wierp een der leeuwen zich plotseling op hem en drukte zijn klauwen in 's mans linkerbeen. Havermann werd tegen de hekken van de kooi gedrukt, waarop de leeuw zich opnieuw op hem wierp. De dierentemmer riep het beest daarop by zijn naamtoen liet de leeuw onmiddeliyk zyn slachtoffer vry. Men snelde den ongelukkige terstond te hulp, doch de tanden van den leeuw hadden hem zoo zeer getroffen, dat hy vier diepe wonden in zyn linkerbeen had bekomen, terwijl een klauw hem een wonde aan zijn rechterbeen had veroorzaakt. Er heerschte groote con sternatie onder het publiek. Frrnkrijk. Tleeschtrust. Een Amerikaansche maatschappy, die over groote kapitalen beschikt, is bezig in Frank rijk groote slachthuizen in te richten. Naby Havre is er reeds een in werking, waar dagelijks honderde ossen geslacht worden. De maatschappy is in onderhandeling met verschillende gemeentebesturen. Gelukt de onderneming, dan zal zij zulke massa's vee kunnen slachten, dat zij meester wordt van de Fransche vleeschmarkt en de prijzen naar goeddunken kan regelen. De Fransche veefokkers en landbouwers willen etappen by de Kamer doen om maat regelen tegen deze Amerikaansche yleesch- trust te nemen. Engeland. Ook 'n feest Onlangs was het feest in Maliocb, ter eere van den hertog van Devonshire, den vroegeren afgevaardigde van 't district. Er moest natuuriyk ook een feestmaaltyd gehonden worden en daar geen groote zaal voorhanden was, wist men zich te helpen. Men pompte een groot zwembad leeg en legde er een vloer over heen. Juist toen de dames en heeren in .after dinner» stemmiDg aan de thee waren, zakte ODgelukkigiyk een gedeelte van den vloer in en vijftig genoodigden, waar- bevende stem «Vorst u wilt myn meening over den jongen Paninsky vernemen 7 Luister. Al zou het de tsarina ter oore komen, die hem deels om zyn familie, deels om zyn schitterenden uiterlyken schijn beschermt al zou het myn positie kosten, myn leven onverschillig wanneer ik prinses Feodora behoeden kan voor het lot, de gemalin van Paninsky te worden, offer ik alles gaarne op. De jonge graaf is een boezemvriend van luitenant Gregorowitscb, dat zegt genoeg. Maar Gregorowitsch acht het de moeite niet waard, zyn neigingen voor de wereld te verbergen Paninsky daarentegen schrikt ook voor geen ondeugd terug, maar hy doet het met glacéhandschoenen aan om zyn blanke handen niet te bezoedelen». Uitgeput hield hy in. «Gij windt u onnoodig op, vriend», ant woordde de vorst lachend ik zou haast gaan denken, dat er een weinig egoisme by uwe veroordeeiing van Paninsky in het spel is». Lafont kreeg een kleur. «Myn vorst, ik...» «Gij zijt een jonge man van eer», onder brak hem Orlowitsch, en uwe inzichten stem men met de mijne en die myner dochter overeen Feodora echter heeft nog een bij zondere reden, om graaf Paninsky niet tot gemaal te wenschen haar hart is niet meer vry, het heeft een man uitgekozen, die haar voor de beleedigingen van een woestaard be schermde, een man, die edel genoeg denkt, om overtuigd te zyn van het standsverschil en de gastvryheid van een voor hem open staand huis niet te misbruiken. In 't kort, Feodora Orlowitsch, myn dochter, heeft n, Alexis Lafont, van ganscher harte lief». Alexia stond verstomdhet was hem nis onder de hertog en de hertogin, vielen op den bodem van de «badkuip». Natnurlijk groote consternatie I De tafel stond vol schotels en koppen, die ook mee- tuimelden en de gevallenen kregen ook nog kokende thee over 't lijf. Er ontstond een paniek, die eerst bedaarde, toen de lange hertog van Devonshire met het hoofd boven de verwoesting uitstak en verzekerde, «dat het niet erg was». Vijf dames en heeren liepen nog al ernstige kwetsuren op. De kloeke burgers en burge ressen van Mallock geven vooreerst geen feest meer. Schatgravers. Een sprookje dat werkeiykheid worden gaat 7 Een Engelsche maatschappij is met moderne middelen gaan zoeken naar der schat der Inka'e. Sedert de eerste Spaansche verover aars onder Pizarro den ouden Atapualita, den laatsten grooten hoofdman van Peru, het geheim trachtten de ontfutselen, waar de sprookjesachtige schat der Inka's, die meer dan twee milliard fr. waard zou zyn, ver borgen was, zijn er telkens opnieuw pogin gen gedaan om dezen schat op te sporen. De sage zegt, dat de laatste Inka den schat in het bergmeer van Guatabita ge worpen heeft, en een Engelsche maatschappy wil nu dit meer droog leggen, om dan ver der in den slykerigen ondergrond naar den schat te zoeken. Niettegenstaande de groote moeilijkheden, is het al gelukt, het peil van het meer te verlagen van 14 tot 2% meter, en er zyn ook werkelijk al eenige gouden voorwerpen gevonden, die vooral artistieke waarde hebben, 't Zijn kronen, platen, die gediend moeten hebben ter bescherming van bovenarm en beenen, kelken met mensche- ïyke gezichten er op, en andere voorwerpen nit een vroege periode van beschaving. De maatschappy heeft uit den verkoop van deze belangwekkende vondst al ruim 800.000 fr. gemaakt. Italië. Tegen het duel. De koning heeft een decreet geteekend, waarby wordt voorgeschreven, dat by een conflict tusscheD twee militairen, hunne ver tegenwoordigers met alle middelen moeten trachten, het geschil op vredelievende wyze op te lossen. Als geen overeenstemming moge- lyk is, moet de zaak ter beslissing voor een raad van eer gebracht worden. Zoodoende hoopt men, de belacheiyke en dwaze vertooning van het duel uit de mode te krijgen. Zwitserland. Eet Katholicisme in Zwitserland. Volgens de laatst gepubliceerde volkstel ling van 1900 (ook in Zwitserland houdt men vernam hy uit de verte de stem van den vorst, als kon het slechts een droom zyn, die hem zooveel geluk verkondigde». «My», antwoordde hy met bevende stem, «mij, den armeD, onbekenden Lafont 7 Neen, neen, het is slechts een droom, die my plaagt, een zoete droom I» .Bedaar, jonge man, het is waarheid wat ik u zeg», sprak Orlowitsch ernstig. «Dat er voorloopig aan een huweiyk niet te denken valt, zult u begrijpenmaar ik zal u by de tsarina aanbevelenFeodora zal aan de verheven heerscheres haar hart blootleggen, en Katharine's hand zal de klove dempen, welke luitenant Lafont nu nog van myn dochter scheidt. Maar ik ontzeg u tot dat oogenblik myn hnis nietik weet dat ik op uwe eer kan rekenen en dat n niet door praatzucht een onderscheiding zult ver beuren, die het vertrouwen u schenkt». «En die ik my waardig hoop te maken», riep de jonge man begeesterd uit. «Uwe beloften maken mij zeer gelukkig laat my het verdienen, zend my uit voor den dienst der tsarina naar de ryen van den vijand, dat ik met myn bloed de eer koope, die men my waardig acht». >U zult spoedig in de gelegenheid zyn om uw vaderland te dienen», zei de vorst ernstig «maar is dan het heilige Rusland uw vaderland 7 Gy hebt een Franschen naam en zoo ik my niet vergis, hoorde ik u eens van uw kindsheid spreken, die u in den omtrek van Parys had doorgebracht 7» «Zoo is het, myn vorst», antwoordde de jonge Lafont. «In Frankryk bracht ik myn kinderjaren door aan de syde van een man, wiens naam ik draag, dien ik liefheb, vereer ala een vader, en toch is Frankrijk hst land niet, van den langen officieelen weg) telde dit ryk 1.916.157 Protestanten1.379.664 Katholieken 12.264 Israëlieten 7358 behoorende tot andere belydenissen of zonder godsdienst. Wanneer men deze cyfers met die der volkstelling van 1888 vergeiykt, schrijft de «Schw. Kirchenzeitnng», constateert men een vooruitgang van het Katholicisme, vooral in de steden, waarin de meerderheid Protestantsch is, vooral als gevolg van de Italiaansche emigratie in Zwitserland. In 1900 waren er in de Protestantsche kantons 365.914 Katho lieken. Wanneer men Géaève uitsluit, merkt men op dat er tien maal meer Katholieken in Protestantsche steden dan Protestanten in Katholieke steden zijn. Over het geheel der bevolking genomen, kan men zeggen dat de heerschende gods dienst terrein verliest en dat de minderheid aan de winnende hand is. Amerika. Rockefeller en de deurwaarders. De multi-millionair Rockefeller is een veel geplaagd man Piaagt hem zyn geld niet, dan plagen hem de bidders om gunsten en zyn dezen een oogenblik rustig, dan plagen hem de deurwaarders I Rockefeller zit n.l. in honderden processen met zyn petroleummaatschappy. Om nu van de deurwaarders bevryd te bly ven, heeft de dollar koning een heel land huis laten bonwen, waarvan de Amerikaan sche bladen ellelange beschryvingen leveren. Het is zoo'n merkwaardig gebonw, omdat er door den architect naar is gestreefd, het landhuis en de uitgestrekte parken, die het omringen, zóó in te richten, dat Rockefeller in zyn kasteel onvindbaar ie voor deurwaar ders die hem een dagvaarding zouden willen beteekenen, om als getuige te verschynen in de honderd en een processen tegen de Stan dard Oil. In de parken om het hnis zyn overal doodloopende wegen en plotselinge water- of muurversperringen aangebracht, welke een ongenooden en dus onwelkomen bezoeker den doortocht naar het kasteel be letten. Bovendien zyn om het park en om het landhuis kordons van speurders en wach ters geplaatst, die dag en nacht den toegang tot de veste bewaken. Wij betwyfeien echter, of het hem veel baten zal I Qroote boschbranden. In Michigan zyn nieuwe boschbranden uitgebroken. Men zendt hnlptreinen. Een dezer treinen, komende van Metz, ie vernield, Vyftien verkoolde schedels werden In de puinen gevonden. De stoker is verbrand. De machinist en de conducteur konden zich red den door op handen en voeten langs de rails te kruipen, waaraan myn ziel gehecht is, en tóch is die man mijn vader niet». »U spreekt zeer raadselachtigverklaar u eens nader». «Reeds als knaap», begon Lafont, interes seerde my alles wat Rusland betrof. Naast myn voorliefde voor den soldatenstand, was de studie der Russische taal, literatuur en geschiedenis myn voornaamste bezigheid j soldaat in RusBischen dienst te worden, dat plan stond by my vast en de goede Lafont, dien ik vader noemde, liet mij begaan, daar hy my toch niet van myn eindbesluit kon afbrengen. Ik was negentien jaren oud, toen ik myn militaire studiën voleind had. In het lyceum had ik met den zoon van den Russischen gezant kennis gemaakthy wendde zich voor my tot zyn vader en door bemiddeling van den invloedryken man, kreeg ik een plaats als cornet by een der regimenten van hare majesteit de keizerin. Op den vooravond van het scheiden van myn dierbaren opvoeder, bracht deze my in zyn kamer, daar vertrouwde hy my toe, wat ik reeds lang vermoed haddat hy slechts myn pleegvader en myn naam slechts een aangenomen naam was hy deelde my mede, dat ik ouderloos op de wereld stond en niet voor myn vyf en twintigste jaar den naam en den stand myner oudera zou vernemen. Maar hij drukte mij op het hart, by iedere gewichtige gelegenheid, wat myn herkomst betrof, hem toch aanstonds bericht te zen den, wanneer het nl., voegde hy er aan toe, een huweiyk betreft en daarby trots of voor oordeel den eenvoudigen officier is des weg kon staan». tWorit vervolgd.) Wil KI Mm

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1