Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Er werd een hulptrein gezonden naar Metz, dat met vernietiging bedreigd werd. Hy keerde terng met meubelen en hulpmiddelen, toen de weg in noordelijke richting werd afge sneden. De machinist poogde toen in een andere richting te gaan, maar de trein ont spoorde bij een kleine brug, die verbrand was. Machinist en conducteur moesten zich ver bergen in een waterput, waar zy bleven tot het water te warm werd. Toen zijn zij ge vlucht. Zü waren reeds erg gekwetst. Op de plaats waar de trein ontspoorde, lagen hoopen dwarsbalken, die spoedig vuur vatten. Vol schrik namen de mannen de vlucht, vrouwen en kinderen in een ijzeren wagon achterlatend, waarin zij verbrandden als in een lijkoven. De andere wagons, in hout, verbrandden met de meubelen, die zij vervoerden. Twee bedienden van den trein zijn omgekomenhetzelfde lot onderging de stoker, die letterlijk gekookt werd in het waterreservoir voor locomotieven. Een hoeve in de buurt werd vernield en de bewoners verbrand. Zestien dooden zijn herkend. De vluchtelingen in den trein had den misschien kunnen ontsnappen, indien zij hun vertrek niet hadden uitgesteld om hunne meubelen te redden. Een andere trein, komende van CheboygaD, is te Alpina aangekomen met zestig vluchte lingen langs de lijn opgenomendie men- schen hadden te Larokue een vreeselijken nacht doorgebracht, langs alle kanten om ringd door de boschbranden. Volgens de laatste berichten, kwamen bij de ramp met den trein naar Mets 200 per sonen om het leven. Werkloosheid. Gisteren werden de debatten over de werk loosheid in de Tweede Kamer voortgezet. Minister Heemskerk, de verschillende spre kers van de vorige week beantwoordend, ontried den leden de motie-Troeletra, wijl door een uitspraak der Kamer, in den zin dezer motie, het gevaar zou ontstaan, dat de voorziening in den nood regeeringsjplicht ie, hetgeen de minister ontkent. De motie-Treub vond de minister voor zichtiger, maar ze heeft, zoo niet een be denkelijk, dan toch een abnormaal karakter, omdat zij zaken inhoudt die met deze inter pellatie niets hebben uitstaan. Hierna kwam mr. Troelstra weder aan het woord. Spoedig werd echter het debat over de interpellatie geschorst tot des avonds 8 uur. Dr. Kuyper. Dr. Kuyper heeft geopteerd voor Ommen, zoodat de Kamerzetel van Sneek weer open komt. Naar de St. Ct. verneemt, zal Dr. A. Kuy per niet aan de begrootings debatten deelnemen, daar hjj zich reeds eenigen tijd geleden ver bonden heeft, voor een viertal weken naar Berlijn te gaan. Sociale verzekering. Het internationale congres voor sociale verzekering heeft besloten, de volgende maal te Amsterdam te vergaderen. Verkorting van arbeidstijd. Na drie maanden proef is te Tilburg op de wollenstoffenfabriek der firma Pessers Azn., de werkdag van 12 op 11 uur gebracht. In de drie maanden waren op 13000 stukken totaal slechts 3 stukken minder gefabriceerd. Kamer candldaat. Aan de Tijd wordt nit Zeeland geschreven In den Zeeuivsche Koerier deelt de heer H. A. v. Dalsum te Hulst mede, dat hij bij de Kamerverkiezingen van 1909 zich als Katholiek candidaat zal stellen tegenover iederen door de Katholieke Kiesvereeniging in het district Hontenisse te stellen candi daat, al is die ook de tegenwoordige afge vaardigde, de heer Frnytier. De heer v. Dalsum verklaart zich verder bereid, zijn candidatuur te zullen intrekken, indien de geestelijkheid van het district Hon tenisse, bijtjjds ruiterlijk verklaart, te hebben gedwaald in haar optreden tegenover hem. Indien het plan doorgaat, dan zullen we in 1909 een geheel nieuwe reden zien, waarom iemand zich candidaat voor de Tweede Kamer stelt. Zj) lijkt ons van hetzelfde gehalte als die er soms worden aangevoerd, waarom men niet meer in de kerk komt. Wij hebben daarvoor wel eens hooren opgeven, dat de meid van den pastoor den patiënt niet heeft gegroet. Zoo'n bui gaat echter wel over. Etaleeren. In De Winkelier lezen we, dat onlangs te Dordrecht de eerste Nederlandsche Vakschool voor het étaleeren opgericht is. Drankbestrijding. Zondagmiddag hield de Dioc. Bond van R. K. DrankbestrijdersvereeDigingen in het Bisdom v. Haarlem zijn 4e algemeene ver gadering, bijgewoond door verschillende Eerw. heeren geestelijken, 33 afgevaardigden, ver tegenwoordigende 25 afdeelingen, eenige leden van het bestuur van den pas opgerichten Dio- cesanen Mariabond en vele belangstellenden. De heer A. O. v. d. Vogt heette namens het Haagsche Kruisverbond de aanwezigen hartelijk welkom. Alvorens de voorzitter zijn openingsrede hield, deed de secretaris voorlezing van een brief van Mgr. Gallier, waarbij de heer A. W. H. Ludwig werd benoemd tot voorzitter van den Dioc. Bond, De heer Ludwig, het woord nemende, wilde de vergrdering niet bedanken voor de eer van hem te hebben verkozen in het bestuur van den Bond, daar hij van meening is, dat door een katholiek de eer niet op den voor grond moet worden gesteld. Wel is hij dank baar, dat door die keuze hij in de gelegen heid is gesteld een taak te volvoeren, een taak, die hij met al zijn krachten zal trachten te vervullen. Spr. heette hartelijk welkom de vertegen woordigsters van den Dioc. Mariabond, de oprichting waarvan door het bestuur met vreugde is begroet. Hij hoopt, dat de twee bonden den strijd eendrachtig zullen voeren. Dan wenschte hij ook nog een woord van hulde te brengen aan pater Ermann met zijn zilveren feest, want de katholieke drankbe strijding heeft aan dezen ijverigen Jezuiet zeer veel te danken. In aansluiting met de woorden van hulde aan pater Ermann, stelde dr. Gerard Brom voor een collecte te houden ten bate van het dr. Ariënsfonds in den hoed van den popu- lairen drankbestrijder, welk voorstel met ge juich werd begroet. Deze collecte bracht op f 24.08'. Hit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat bij den bond zijn aangesloten 29 kruisverbonden en nog 2 Mariavereenigingen, met een gezamenlijk ledental van 653 g.o., 1441 afsch. en 79 matigen. Het bondsblad De Drankweer telt 3000 abonné's. Tot ver tegenwoordiger van den Bond in de federatie «Sobriëtas* was door den bisschop benoemd de heer Ammerdorffer. Het verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 74.215 (inkomsten f 404 36', uitgaven f 330.16), welk saldo echter tot nul werd gereduceerd door de tegemoet koming aan den secretaris en door de finan- tieele hulp, welke het bestuur had gemeend te moeten brengen aan het Schiedamsche kruisverbond, dat op het punt stond den strijd te moeten opgeven. Ter versterking van de financiën werd op voorstel van het bestuur besloten, dat elke afdeeling voortaan 5 cent per lid meer zal bijdragen. De aftredende bestuursleden Ludwig en Ammerdorffer werden herkozen terwijl in de beide andere vacatures door het bedanken der beide dames bestuursleden niet werd voor zien door de aanneming van het bestuurs voorstel om het aantal bestuursleden van 9 op 7 terug te brengen. In behandeling kwamen ten slotte verschil lende afdeelingsvoorstellen, waarvan er meer deren werden aangenomen. ALKMAAR, 21 Oct. 1908. Het Pausfeest in de Mannen-Congregatie. Naar wij vernemen, zal het Jubilé van Z. H. den Paus, gelijk op vele andere plaatsen, ook hier door de Mannen Congregatie der St. Do minions kerk op buitengewoon plechtige wijze gevierd worden. Zondag a.s. is er 's morgens te 6 uur alge meene H. Communie van Congreganisten en belangstellenden tot intentie van Z. H. 's Avonds te 6 uur plechtig Lof met feest rede door den Zeereerw. Pater Borromeüs de Greeve O. F. M. uit het klooster te Vorden, een der beste kanselredenaars van ons land en neef van den met eere bekenden Pater de Greeve van de Sociëteit van Jesus. De beide zangkoren der kerk zullen o.a. uitvoeren de Pius Cantate van Elb. Franssen, terwijl allen tot besluit een toepasselijk feest lied zullen zingen. Het belooft voor de bloeiende Mannen-Congregatie een gedenkwaardige dag te worden. Een gezellige vergadering, die eerste vergadering der Mariavereeniging in het win terseizoen. De prettige stemming, die steeds de bijeenkomsten van deze vereeniging ken merkt, was ook heden weer ruimschoots waar te nemen. Mejuffr. G. J. M, Bruno, de secretaresse, las het vlugschrift no. 8 van de Kath. Soc. Actie. De gespannen aan dacht, waarmede zij gevolgd werd, bewees, dat onze leden ook vooral het ernstige van den strijd goed begrijpen. Onze WelEerw. Adviseur, Pater Jansen, verraste ons met de mededeeling, dat ZEerw. aan de naaiver- eeniging een naaimachine cadeau deed, welke mededeeling met luid applaus werd begroet. Voorts spoorde ZEerw. de dames nogmaals aan, de naaivereeniging zooveel mogelijk te steunen. Nog eenige besprekingen over den feestavond en deze goed bezochte, gezellige bijeenkomst werd gesloten. Wij vernemen, dat de 4 leerlingen uit de 7e klas van de R. K. jongensscholen alhier, die in dit najaar examen gedaan heb ben tot toelating aan inrichtingen voor verder onderwijs, allen gunstig geslaagd zjjn, en wel aan de H. B. school alhier, het Seminarie te Hageveld, de Jezuïetenschool te Nijmegen en de Handelsschool te Roermond. Zondag 18 October werd des 's mor gens om 12 uur in het café restaurant Suisse in de Langestraat het nationale Kegel- en Biljartconcours door den voorzitter der regelingscommissie met een hartelijk woord geopend. Spr. herinnerde aan het woord van den aanspreker >zoo volgt de een den anders en zoo is het ook bier. De eene wedstrijd volgt op den andere, en spr. hoopte, dat ook deze wedstrijd weder gezellig en goed moge afloopen. Vervolgens dankte hjj de commissieleden en in het bijzonder den ondernemer, den heer W. Th. Matthijsen, die aan den kegelwedstrijd persoonlijk een biljart wedstrijd heeft gevoegd. Hierna werd de eerewijn aangeboden en kon men de prijzen, welke alle afkomstig zijn uit het magazijn van den heer J. W. v. d. Aakster, bezichtigen. Er zjjn zeer fraaie prijzen by en het geheel ziet er keurig uit. Wij wenschen de onder nemers en commissie dan ook een goeden afloop en de spelers een aangename ont spanning toe. De Kegelwedstryd werd ge opend door de Alkmaarsche club>Onze Club', terwyi de eerste gooi gedaan werd door den kampioen, den heer Zevenmans. De lichameiyke verzorging van het zeer jonge kind. Velen zullen zich nog her inneren dat het Departement Alkmaar der Maatschappy «Tot Nut van 't Algemeen' in de maanden November en December 1907 een cursus heeft doen houden over boven genoemd onderwerp. Het was toen de eerste maal dat die cursus gehouden werd, door den heer dr. J. H. Pameijer, arts alhier. Het resultaat was bevredigend, doch meer veel meer moeders en aanstaande moeders had den daaraan moeten deelnemen. Daarom wil het bestuur van het departe ment dit jaar andermaal dien cursus door denzelfden arts doen geven. De deelneming is geheel kosteloos. Men heeft zich slechts vóór 1 November a.s. aan te melden bij den heer dr. Pameyer, die bereid is om eiken werkdag tusschen 1 en 2 uur nadere inlichtingen te geven. De cursus wordt ge durende de maanden November en December a.s. eiken Woensdagavond van 8—9 uur ge geven in het Spaarbankgebouw alhier. De behandeling van de stof geschiedt op duide- lyke, voor ieder begrijpelijke wijze, aan iedere deelneemster wordt bij het einde van elke les uitgereikt een gedrukt kort verslag van het verhandelde, dat zij als eene herinnering aan het geleerde kan bewaren en dat haar later gemakkelyk terug doet vinden wat haar soms ontgaan is. Het bestuur van het Departement ver trouwt dat wederom velen van de aange boden gelegenheid zullen gebruik maken om hare kennis omtrent het onderwerp te ver meerderen of om te leeren wat iedere moeder of aanstaande moeder voor het welzijn van haar kind moet weten. Het is niet in het belang van het Departement dat de moeite en de kosten gemaakt worden, het is alleen in het belang van het volk, het is het doel de gezondheid van het jonge geslacht te be vorderen. Daartoe mede te werken is een klein onderdeel van de groote taak die de Depar tementen van de Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen* hebben te vervullen. Zondag 1.1. vergaderde de afdeeling. Alkmaar van den Ned. R. K. Volksbond. Na opening door den voorzitter werd eene motie, ingediend door de commissie der Alg. R. K, Prop.-Club, naar aanleiding van een debat tusschen een der leden en het bestuur op de laatste vergadering, hetwelk ontslag name van den president en het bedanken van den len secretaris tengevolge had, in behandeling genomen. Bedoelde motie, waarin het vertrouwen in beide bestuursleden werd uitgesproken, is zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Na het jaarverslag van den lsten secretaris en den lsten penningmeester werden de af tredende leden met groote meerderheid her kozen inplaats van den heer Dingerdis, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd gekozen de heer Brammer. De presi dent, de heer Fransen, bedankte evenwel voor zijn functie in het bestuur, zoodat dit nog een nieuwen voorzitter uit zijn midden moet kiezen. Met een woord van opwekking werd de druk bezochte vergadering voor het laatst door den heer Fransen als voorzitter geslo ten. Voor het bestuur zal het eene moeilijke taak zijn in deze vacature te voorzien. De stoomtram Haarlem—Alkmaar heeft gistermiddag nog eens een leven geëischt. De tram van half twee uit Haarlem, greep aan den Hofgeesterweg even voorby Sant poort, een oliewagentje van den landbouwer H., waarin hij en zyn vrouw waren gezeten. De vrouw was dadelijk dood en H., die een arm had gebroken en tal van andere kneu zingen had opgeloopen, is naar het gasthuis te Haarlem overgebracht. De heer J. Temme alhier is met ingang van 1 September jl. benoemd tot onderwyzer aan de Wilhelmina Oatbarinaschoól, Wete ringschans 261 te Amsterdam. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht deed gisteren uitspraak in het hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarby met vernietiging eener be slissing van de Bank is bepaald dat aan P. P. te Alkmaar eene rente toekomt van f 0.35l/s per werkdag ter zake van een onge val tengevolge waarvan hy aan den buik werd gekwetst. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak en handhaafde de beslissing der Bank, waar by na 10 Angustns 1907 verdere schadeloos stelling werd geweigerd. Onsen stadgenoot den heer A. Schreu- der is opgedragen het maken van een kanaal in het Zuiderveen by Assen, voor rekening van de Nederlandsche Heidemaatschappij. De aanneemsom bedraagt f 5550. De uitslag der loting voor Alkmaar, Maandag j.l., was als volgt: Van Aalst Joseph 48 Adelaar Klaas 14 bd.Admiraal Abram 189 lg.Agerbeek Herman 58 i. d.Al Joh. Anth. 163 bd.Al leman Klaas Joh. 52Arendsen Hendrik G. A. 61Abers Herman M. 7 Baas Gijsbertus 80Bak Arie 146Bakker Arend 13Bak ker Hendrik 87Bakker Pieter C. 186 Bakker de Klaas 63Beek van Albert 164 lg.Beek van W. Fr. 175 Beek Wilhelmus 77 i. d.Bak Christoffel 121 Bentlem Dirk 116 Bentlem Dirk Jan 60 lg. Biskanter Leendert Ohr. 179 Blauboer Jan 112 Blauw Pieter 81 lg.Blokhuis Gysbert 137 Blokker Teunis 176 Blom Christiaan O. 141Blom Johannes A. 188de Biy Cornelis 152 lg. Boek Aldring A. 198 bd.de Boer Willem P. 187 Bokhorst Johannes A. 5 bd.Boom Petrus A. 172Bos Nicolaas 181 lg.Braak Willem 170 Bregman Johannes 168 lg.van Broekhuyzen Hendrik B. 167Bruin Johan nes A. 30 Buter Roelof 131Buur Jan 103 lg.Byieveld Nicolaas 29 Oornielje Hen drik J. J74 bd,Daane Cornelis 129 lg, j Dekker Cornelis 14.3 lg.Denneman Cornelis 83 bd,Dik Simon 105 Dirken Antonius 10 Duineveld Gerardus 56 bd.Elfrink Herma- nus J. 42 lg. Elles Gysbertus P. 99 lg. Elte Salomon 28 bd. van Eyk L. H. C. 50 lg. Geuke Johannes G. 93 Gillis Ge rardus 122 lg.Gillis Martinus Adr. 149 lg. Gingnagel Willem 91 i. d.Goedhart Jan 204 Goedhart Petrus 57 Gortman Alexan der 69 i, d.Gouverne Emile 138 lg.Govers Nicolaas 98 bd.Groen Gysbertus H. 24 Groen Johannes G. 79 lg.Groot Jacobus C. 2 Groot Johannes 150de Groot W. K. F. 162 lg. j Grootegoed Louris H. 46 lg. Haarman Adrianus 134 i. d. Haasbroek Arie 208 Haasbroek Dirk 8 Hamburger Abr. S. 97 bd.Hamburger Joz. S. 173 lg,Hammes P. J. 132 lg.Hart Jacob 82 Hazes Anto nius Fr. 17 i. d.HazeB C. H. 68 bd. van Heerden Chr. 108 lg.Hemels Joh. Fr. 153 bd.Himmelreich E. J. 84 lg. Hoekman Jacobus F." 31 bd. van 't Hof Pieter G. 3 lg.van 't Hof Joh. P. 53 bd.Hofman Hermanus 136Hofstee H, J. M. 102 lg. Hofstee Hend. J. 23 lg. Hollenberg Gerrit 43 Hoogland Corn. 159 lg.Hoogland Jan 76 Hop Jan 184 Hubbelmeijer J. J. 178 Huibers Hendrik D. 120Hyman Frederik G. 192 Ibink Meienbrink W. F. 117 bd. Jansen Adrianus 205 Jimmink Maarten 166 Jongejan Cornelis 177 lg.Jupyn Dirk 194 lg.Kaandorp Jacobus Nic. 38 Kager Cor nelis Joh. 139 Kaindl Johannes B. L. 126 Keesom Joh. A. 191 lg.Kempen H. J. F. 25 Keijzer H. Joh. 1 lg.Klinkert Cornelis 197 Kooiman Johs. Fr. 207 lg.Koopman Fred. B. 128 bd. Koopman Petrus 92 Koot Casper W. A. 206 van Koot Jacob 101 bd. Koster Arian P. 142 lg.Kosters H. J. M. 196 Kramer Gerbrand O. 21 Krook Johan nes 171 lg.Laboirie Charles W. M. 73 Landman Nicolaas 55 lg.Langenberg Gerrit 78 bd.van Leeuwen Pieter 149 lg.Levert Petrus 156 van Leyen Herm, 12 bd.Mak Gerbrand 20 bd.Melis Fredrik Joh. 40 i. d. Meijboom David 154 lg.Melker Adr. Nic, 133 lg.van der Meulen S. J. 185 Meulink Dirk J. H. 34 Michels Johannes Fr. 37 Michels Johan H. 203 bd.Middelhoff Steph. M. 151v. Middendorp N. J. H. M. 190 Modder Dirk J. 180Morsch Hendricus Johs. 32 Nelis Johannes Jos. 145 Nierop Koenraad 62 Ofman Cornelis H. 127 lg. Oldenburg Petrus Th. 140Oly Jacob 54 Oortmeijer M. P. H. 4 lg. Opmeer Adria nus J. 67 bd. Oudeman Nicolas 144Pauw Teunis 182 Pehlig Ph. F. C. W. 89 Piet Gerrit 45 Plemper v. Balen J. D. 201 lg. Poorter Frans 41 bd. Postma Harm 86 lg. Pronk Cornelis 165 van den Putten J. L. 44 Ranzyn G. H. 118 Repko Joh. Fr. 147 Ris Pieter 59 bd.Roecoert Hendricus 202 bd.v. Rockhuijzen E. 130 lg.de Rooij Adrianus 148 lg,Roskam P. Joh. 71 lg. Rozenhart D. J. 15 Ruis Willem 195 bd. Ruiter Jacob 36 Scalé Georg. 183 v. Scbaik Johan H. 72 lg. Schoen Klaas 193 lg. Schoen Willem 209 Scholten Johannes P. 104 bd.Schoonhoven Jacob 200Schoon hoven Johannes 113Schot Herman 106 Schuit Cornelis J. 161Schut Martinus J. 119 bd. j Sellemans Arie 135 Von Seydlitz Kurzbach Paul F. W. 160 i. d. Slooten Willem 26 lg,Slot Henri L. Th. 85 i. d. Smit Petrus 65 bd.Statius Muller G. J. F. 94 i. d.Stavenuiter H. J. 109 lg. Stins Albert 6 bd.Stoop Johan 96Stroomer J. A. 64 bd.Terhaak Jan 199 Timmer Jacobus 123 lg. Tromp Theodorus Fr. 110 Veen Philippus 100 bd.van Vegten Fre- dericus 33 Velleman Joseph 9 Veltkamp Clement. 107 i. d,Velzeboer Petrus Th. M. 11 Vergaaij Marinua 47de Vet Klaas 155 i Vissar Leo 74 v. d. Vlugt A. P. 158 lg.Vreeker Adrianus 22de Vries Andries 18de Vries Johannes 70 lg.de Vries Marten 19Vriesman Pieter 115 lg.van Vuure H. W. 39 de Waard W. A. P. F, L. 157 Walen W. P. 16 Wesseling M. 75 Wieringa J. H. A, 95 Willems Machiel 49 lg.Winder Jacobus 111 bd.Winkel Dirk 124 Winkelaar Antonie 90 de Wys Johan nes Fr. 88 lg. Zandvoort Franc. J. 37 bd. Zeeman Jan 169 lg. Zomerdijk Nicolaas 66 bd. Zondag Leon. H. P. 51 i. d, v. Zwa nenburg Joh. C. 35 lg.Zwart Jan 125 lg. 209 loteliugen. lg. lichaamsgebreken. bd. broederdienst. i. d. in dienst. BERGEN, Tot leden van het college van zetters voor 's Rijks directe belastingen alhier, zyn herbenoemd de heeren J, Oldenburg en W. Veenbuysen. Ook in deze gemeente zal het 50 jarig priesterfeest van den Paus op burgerlyke wyze feesteiyk herdacht worden. Tot dat doel ziju op initiatief en onder leiding van den Weleerw. heer kapelaan in deze gemeente tegen 3 en 4 November e.k. een tweetal feestavonden georganiseerd. Het R. K. zang koor zal eenige nummers ten gehoore geven, tarwyl verder, naar wij vernemen, zullen optreden de goochelaar enz. Ockhuyzen, als mede een karakterkomiek. Het beloven ge zellige avonden te worden. LANGENDIJK. De plaatselyke geheelont houders vereeniging aan den Langendyk en omstreken heeft besloten aan de gemeente besturen een adres te richten met het verzoek op lotingsdagen de herbergen te sluiten. Nog zal vanwege die vereeniging een vergadering worden gehouden met introductie op den lsten Kerstdag by den heer A. Kist te Zuid Scharwoude, terwijl zal getracht worden een kinder St. Nicolaasfeest te organiseeren in samenwerking met de Coöperatieve Ver bruikers vereeniging «Vooruit*. NOORD SCHARWOUDE. De heer J. C. Kotvis, onderwyzer alhier, is met 9 van de 16 stemmen benoemd tot onderwijzer te Middelburg. Hy hoopt den lsten Januari deze gemeente te verlaten. Herkozen met op 1 na (blanco) alge meene stemmen als voorzitter van den polder Geestmer-Ambacht de heer D. de Geus. Tot houder van het kantoor voor groentecnltuur en «De Koophandel*, alhier, is aangewezen de heer C. Brinkman, voor zitter van «De Koophandel* en burgemeester te Noord Scharwoude. Intusschen houdt de ongunstige verhouding tusschen kooplieden en bouwers nog steeds aan en blijven de beide betaalkantoren naast elkander voort bestaan. De bouwers houden echter streng vast aan hunne gestelde eischen. Om hen daartoe aan te sporen treedt de beer S. Zee man, algemeen secretaris van de Naamlooze te Zuid Scharwoude in vergaderingen en tuinbouw vereenigingen op. Thans is genoemde heer ook uitgenoodigd op te treden in een vergadering te Oudkarspel, uit te schrijven door de vereeniging «De Eendracht*. OUD KARSPEL. By het bestuur van de afdeeling Geestmer-Ambacht van de Nederl. Heide Maatschappij is bericht ontvangen, dat de gemeentebesturen van Oudkarspel, Noord- scharwoude en Warmenhuizen hebben beslo ten het vischwater in eigen beheer af te staan aan genoemde afdeeling. Dit jaar zal geen g6bruik gemaakt worden van de kweek vijvers. Toch zal men niet tot slechting overgaan men zal de vy vers ongebruikt laten liggen en weer den kostenden prijs als huur betalen. Wanneer de omstandigheden gunstig zyn, hoopt men de kweekvijvers weer in gebruik te nemen. CASTRICUM. Uitslag biljart wedstrijd ge houden op Zondag 18 October j.l, by den heer Brantjes te Bakkum. 24 deelnemers. Ie prys f 9,—, de heer A. v. Benthem, alhier2e prys f 7,—, de heer J. Liefting, alhier; le premie f 5,—, de heer G. Nan- nes, te Limmen2e premie f 3,de heer C. Stuifbergen, alhier. De plannen voor den bouw eener nieuwe kerk en pastorie zijn in een nieuw stadium gekomen en nemen eenigszins vastere vor men aan. Het kerkbestuur heeft het noodig geoor deeld ter versterking der inkomsten de mede werking der parochianen te vragen tot het verkrijgen van een akker bloembollen. Per circulaire werden de gemeentenaren er mede in kennis gesteld, tevens werd daarin medegedeeld, dat een commissie was benoemd die voor een en ander zorg zou dragen. Hoe weinig ten plattenlande onderwys nog wordt gewaardeerd, blykt wel hieruit, dat aan school II slechts 4 en aan school I geen jongens aan het herhalingsonderwys deelnemen. HEEMSKERK. Onze R. K. leesbibliotheek is eiken Donderdag op de gewone uren weder opengesteld, zoodat er tegen dien tijd by het bestuur boeken ter lezing gehaald kun nen worden voor enkele centen (van 2l/3 tot 5 ct.) per week en per boekdeel. Moge er een druk gebruik van worden gemaakt, daar alleen een R. K. leesbibliotheek den lees lust gezond voedsel kan verschaffen, ASSENDELFT. Ons afdeelingsbestuur vau «Het Witte Kruis* zit niet stil. Behalve zyn gewone taak, bevordering van den algemeenen gezondheidstoestand, zal het ook nu den stryd aanbinden tegen de vreeseiyke, en helaas ook hier sterk verspreide ziekte, de tuberculose. Voor dat doel heeft men zich reeds bij de Noord Hollandeche vereeniging ter bestrijding van tuberculose aangesloten en zuilen binnen kort circulaires aan de ingezetenen gezonden worden, waarin ver zocht zal worden om de jaarlyksche contri butie te verhoogen. Ook zal de afdeeling iemand van hier, die zich daarvoor beschik baar stelt, gelegenheid geven om den cursus over tuberculose en hsre bestrijding enz., welke dit jaar in Haarlem zal gegeven worden, by te wonen. Woensdag 4 Nov. a. s. zullen de leden van het »W. K.« iets te hooren krygen over een zeer actueel onderwerp. Dokter Van der Loo, schoolarts te Zaandam, zal op dien datum komen spreken over het onderwerp; «Schoolartsen*. In plaats van den heer S. Bon, dis vanaf de oprichting als voorzitter van onze afd. «Het Witte Kruis* heeft gefungeerd en als zoodanig zyn ontslag heeft ingediend, is in een zeer onvoltallige vergadering als voorzitter gekozen de heer J. Kwantes. KROMMENIE. Vrijdag 16 October hield het ziekenfonds «Hulp in Lyden* zyn gewone drie- maandeiijksche vergadering, waarin tevens zijn 25 jarig bestaan werd herdacht. Uit het jaarverslag vau den penningmeester bleek dat er een voordeelig saldo was van f 161,15'. Het totaal der bezittingen bedroeg f 1801,47. Ofschoon deze vergadering geen feesteiyk karakter droeg, werden de heeren Knynen- berg, Woudt en Seebach gehuldigd, als zynde de oprichters der vereeniging. Verder werden door de heeren J. de Jong en T. ten Wolde toepasselijke gedichten voorgedragen, waarin het ontstaan en het verloop der vereeniging werden weergegeven. Door den voorzitter werd in herinnering gebracht dat de bode, W. Fleumer, thans 25 jaar zyn betrekking als zoodanig heeft vervuld. Ten slotte werd medegedeeld, dat het uitkeeringsgeld met 50 cent zal verhoogd worden. Hierna volgde sluiting. WORMERVEER. Vrydag 16 Octoberj ver gaderde het «Kruisverbond* alhier in het Volkekoffiehuis. De notulen der vorige ver gadering, opgesteld door den inmiddels afge treden secretaris werden niet goedgekeurd wegens onnauwkeurigheid en onvolledigheid. Op een verzoek van de afdeeling Worm er- veer van de N. G. O. V. om met de lotings dagen gezamenlijk op te treden tegen misbruik van alcoholische dranken door gedrukte stroo- ken te doen aanplakken, waar dit mogelyk is, werd besloten een bepaald bedrag daarvoor beschikbaar te stellen, Indien nadere inlich-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2