I 1 NÓ. 89. Woensdag 4 November 1908. E. EatL Nieuws- en Advertentietolacl voor Noord-Holland. 1 Verschijnt Woensdag en Zaterdag. R. K. Universiteit, Be zestiende Mei. Buitenland. 2*° Jaargang - itbaar, doch lid cijfer te nedrag op te pn post met ten sterkste sselvalligheid iet te debat- gebracht het 5000 tever- lomen met 12 r., f54483,21. ch devergoe- ioogen en te de gasprijs /erhoogd zal mmer f 6700 worden, stellen voor, r in te voeren, en dat bedrag an eene ver band met de leden wordt ord de com- ;r in zouden ig in verband •nts per strek zonder dat den gasprijs immissie van 11 den Direc- ing, dat het :rug te komen lomen besluit, •xr is afgeschaft de gasfabriek tie tot f 1.20 nder den gas- I het zich laat nsten van het heel niet of 1909 meteen oeten worden er toch op te ooging van de den gasprijs et te lang te tonds in stem- II de retributie de retributie eculeeren zou kolenprijs. art zich sterk De gemeente r gevaarlijken k de werklie- belast. Pill zegt, dat ■etributie voor vorden, hij is zen-retributie. het voorstel hetgeen wordt jen tegen 6. t f 6700 ver- post no. 108 aakt hebben, len gemeente- ven f 6616.49. t voor dezen en. stellen voor minderen, iten het wen- ost te verlagen leden deelen n den post te rooting eischt, W., een vrij e uitgaven. In :r willen gaan door de 2de ïandeling post 3. 80.000. de gebouwde gemeentewet itage niet van lijk B. en W. de heer Glin- op de motor- nderd worden, aiotorwet. niet noodig is. andhaaft zijn ïstige controle, bestaat. controle toe. alsnog mede, maken in de .elsschool, op innenl. Zaken, gingen. ing gesloten. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kvartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 cent. Elke regel meer6 Reclames per regel 15 Dat de Katholieken in wetenschap bij andersdenkenden ten achter staan, is 1 een belastering, die in vrijdenkende hoof den is opgekomen, daar zij bij de ver breiding van hun „wetenschap", die f dikwijls tegen Gods geboden en de [goddelijke openbaring gekant is, altijd van Katholieke zijde bestrijding onder vinden maar het valt niet te ontkennen, dat er onder de Katholieken meer man- men kunnen gevonden worden, die in de hoogere wetenschappen uitmunten. Onder het aantal der hooger ontwik- 'kelde Katholieken vormen de Geeste- lijken de grootste meerderheid. Wat is hiervan de reden Voor de studie der theologie hebben wij, Katholieken van Nederland, onze eigene scholen, onze seminarie's, terwijl wij, om ons in andere faculteiten te bekwamen, genoodzaakt [zijn onze toevlucht te nemen tot de openbare Universiteiten. En juist hierin, meenen wij, en vele anderen met ons, ligt de oorzaak, dat naar evenredigheid een te klein aantal Katholieken zich op hoogere wetenschappen toeleggen vele ouders hebben er een afschrik van hun zonen aan die Hooge Scholen te laten studeeren. Het valt zeker niet te ontkennen, dat de jonge mannen aan de tegenwoordige Universiteiten veel wetenschap opdoen, maar het is toch steeds een wetenschap, die niet geba seerd is op ons Katholiek Geloof en meer dan eens in strijd met onze mee- ningen, een wetenschap ook, die over den akker stroomt door beken met wel eens vergiftigde bestanddeelen voor Roomsch levenvoorbeelden zijn genoeg I bekend. Over den omgang met andersdenkende E studenten behoeven wij niets te zeggen, want het bestaan van Katholieke Stu- denten-Vereenigingen, die door ieder j ernstig student met zijn lidmaatschap worden vereerd, roepen reeds luide, dat de Katholieke student zich niet kan en mag aansluiten bij de algemeene clubs, hoe vroolijk en gezellig deze soms ook kunnen zijn. Zulke toestanden doen smachtend uitzien naar een Katholieke Universi teit, en zooals wij in ons nummer van 28 October nog mededeelden, is het initiatief daartoe reeds genomen door onze hooggeëerde Bisschoppen. Zij heb ben deze behoefte van het Katholieke volk gevoeld en willen gaarne daarin voorzien. Maar zij sporen hun geloovigen ook aan deze goede zaak met geldelijke bijdragen te steunen, welke opwekking de Katholieken, die allen de noodzake lijkheid dezer instelling begrijpen, zeer zeker met groote offervaardigheid zullen beantwoorden. Maar, rijst onwillekeurig de vraag, zal de onderneming slagen? Volgens onze meening is hieraan niet den min sten twijfel. Waar onze Bisschoppen voorgaan, waar zij ons aanmoedigen, waar zij hun krachtige medewerking verleenen, kan men een onderneming als deze reeds als half geslaagd be schouwen. Ook van den kant der Katholieken staan de kansen goed, want de Katho lieke „dompers" hebben altijd de weten schap bevorderd en zij zullen dit ook blijven doen, vooral waar het geldt de wetenschap op Katholieken grondslag. Oud en jong zal zich beijveren met geldelijken steun en persoonlijke krach ten de R. K. Universiteiten en de daar onderwezen wetenschappen door een ieder te doen eerbiedigen. Om dit te zien, behoeft men geen profetischen blik in de toekomst te werpen, want de houding der Katholieken in dit opzicht zegt het reeds duidelijk. Ook aan mannen, die met de leiding van het hooger onderwijs belast kunnen worden, ontbreekt het in Katholiek Nederland niet. Maar moge vóór alles God dezen arbeid zegenen, dan zal de R K. Uni versiteit bloeien en zal het een der schoonste bloemen zijn van het Katho liek Leven. Een tekort aan begrip? Er is dezer dagen te Gorinchem een verkiezing geweest voor den gemeente raad. Candidaten waren een vrijzinnige en een katholiek. De gekozene was de vrijzinnige. Tot dusver is er niets bijzonders aan het geval. En er zou ook niets bijzonders aan zijn, indien de liberale N. Gorinchemsche Ct. het niet oirbaar had geacht een heel artikel te wijden aan het feit, dat iemand candidaat is gesteld en aanbe volen omdat hij katholiek is. De N. Gor. Ct. is perplex van louter verbazing. Een dergelijk geval heeft ze blijkbaar nog nooit beleefd. Ofschoon in Nederland verschijnende en niet in Patagonië, kan zij er niet bij, dat een katholiek wordt aanbevolen ^Historische Roman uit het Dnitsch, van HERMAN HIRSCHFELD, bewerkt voor >ONS BLAD [11) «Ik heb van uw avontuur met Gregoro- j witsch gehoord*, zei de grootvorst minzaam j «en bovendien heb ik gunstige inlichtingen over u ontvangen, Gij zijt een plichtgetrouwe I soldaat en er ligt geen enkele vlek op uw lieven. Deze avond zal u een grooto schrede verder op de baan van uw geluk voeren I mijn verheven grootmoeder mag u zeer goed lieden. AIb u ooit een vriend noodig mocht Ihebben, denk dan aan grootvorst Alexander. [Dappere officieren van dienst zijn, zal mi] {een vreugde, eene eer wezen*. «Ik dank uwe keizerlijke hoogheid*, ant- I woordde Alexis diep geroerd, «en wanneer |ik een gunst durf verzoeken, zij het deze laan Ruslands vijanden te mogen toonen, hoezeer mijn hart verlangt te voldoen aan mijn diepen eerbied en mijn onuitspreke- llijken dank ten opzichte van het Russische ^eisershuis*. 'Wis weet, hoe spoedig dit geschiedt*, zei Alexander lachend, terwijl hij zich om- J wendde en naar de ingangdenr der hoofdzaal %mg, waardoor de zoo juist met pauken en omzetten aangekondigde stoet der keizerin xwam, Katharina maakte haren gewonen lom gang (j00r ryen ,jer hovelingen, die f fiV&an ^en 8rond bogen. De bevoorrechte mot ordeteekens en briljanten over- n' "chreed naast de beerscheres, Katharina zag er opgeruimd en jeugdig uiteen wit fluweelen kleed, met gouden borduurwerk bezet, sleepte in langzame golving over den grond, terwijl de daarover geslagen hofmantel van blauwe zware zijde, welken zij gewoon lijk na den omgang afdeed, door pages ge dragen werd. Voor ieder bad zij een groet, hier en daar werd een woord van gunBt ge sproken Lafont echter, ofschoon de blik der keizerin welwillend op hem gericht was, mocht zich niet in zulk een bevoorrechting verheugen. Hij verlangde ze ook niet, want onder Katharine's gevolg had hij Feodora Orlowitsch gezien en de oogen van het jonge meisje straalden hem een heele wereld van geluk tegen. Doch het eene uur verliep na het andere en niemand bekommerde zich om hemde keizerin sprak hem geen enkel woord toe in de kleine zaal, waar zij in den kring harer vertrouwelingen toefde. Daar waren de gravin Branicka en Fotocki, graaf Leon Narischkin, de hofnar, die als een wandelende mars kramer zijn zakken vol allerhande snuisterijen had, die hij tegen hooge prijzen aan de keizerin verkocht. Ook graaf Oobenzl, de Oostenrijk- sche gezant, was aanwezig. Deze laatste had het bijzonder ongeluk, dat bijna aan ieder schitterend feest, dat hij in zijn paleis aan richtte, het bericht kwam van een door Oostenrijk verloren slag tegen de Franschen onder Bonaparte, zoodat de keizerin deze grap maakte, dat de gezant het schoonste feest moest bewaren voor den dag, waarop het Fransche leger Weenen zou binnen rukken. Men gaf het sein om aan tafel te gaan. De fijnste spijzen werden in de eetzaal van keizerin Katharina opgediend. zy zelf dineerde met een klein uitgelezen omdat hij katholiek is, d. w. z. omdat hij een zeker stel beginselen huldigt. Nu moet men vooral niet denken, dat de N. Gor. Ct. kort van begrip is. Volstrekt niet. Zoo kan zij best begrijpen, dat men in een gemeenteraad verschillend denkt over gemeentelijke of particuliere ex ploitatie eener waterleiding, over het al dan niet verzetten der markten op Paasch- en Pinkstermaandag. Maar vraagt zij wat heeft daar mee de belijdenis van de katholieke of de gereformeerde kerk te maken? Boven het begrip der N. Gor. Ct. schijnt te gaan, dat uit het belijden eener kerkleer kan voortvloeien een stel beginselen, welke ook richtsnoer zijn voor het politiek-sociale leven. Voor de N. Gor. Ct. schijnt bij het stellen van candidaten enkel de maat staf der geschiktheid te gelden. Althans zij schrijft: „Stel iemand candidaat, omdat hij daarvoor de geschikte man is; en is dit laatste het geval, wat doet het er dan toe naar welke kerk en of hij naar een kerk gaat De practische conclusie, hieruit te trekken, is, dat de geschikte candidaten voornamelijk gevonden worden onder hen, die niet naar de kerk gaan. Het is de oude liberale leer, die tegenwoordig nog wel toegepast, maar zelden meer zoo in het openbaar bele den wordt als de N. Gor. Ct. dat doet, zegt Het Huisgezin terecht. België. Vlaatnsche Katholiekendag. Het »Hbl. van Antwerpen* schrijft «Wij vernemen, dat er ernstig spraak is toekomende jaar, ter gelegenheid van 't 25 jarig aanblijven van de Katholieke Regeering, een algemeenen Vlaamschen Katholiekendag in te richten. «Vroeger was reeds meermalen hierover spraak. Maar van een en anderen kant is het plan om eenen algemeenen Katholiekendag in te richten nog niet begraven, en zelfs moeten de afgevaardigden van de Katholieke kringen daarover nu eenen wensch uit drukken. «Moest de algemeene Katholiekendag tot stand komen, er ware misschien wel middel om zich met de Vlamingen te verstaan, maar dan natuurlijk I moeten de rechten van de Vlamingen volledig gehandhaafd worden*. Het ware inderdaad te wenschen, dat men gezelschap op een estrade, vanwaar zij de geheele groote ruimte kon overzien. De tsarina scheen buitengewoon vroolijk, zjj scheen zelfs met prinses Feodora te schertsen, wier gelaat bij de woorden der keizerin straalde van geluk. En toen rees de tsarina op. Hoop opge richt stond de majestueuze gestalte, fonke lend van het geschitter der diamanten. Een doodscha stilte heerschte in de geheele zaal. «Dat de officieren van mijn leger vol trouw het rijk en zijn keizerin zijn toege daan* nam zij het woord «meer dan eens heb ik daar bewjjzen van ontvangen maar het doet mij groot genoegen, dat zich nu een bijzondere gelegenheid aanbiedt, om een ridderlijke daad te beloonen van iemand, die, de uniform der keizerin dragend, met zijn bloed voor de eer zijner meesteres op komt en haar naam voor beschimping be hoedt. Luitenant Alexis Lafont, u onder scheidend zoowel in den dienst als door een edel karakter, kom naderbij*. De jonge officier stond sidderend op. Hij voelde dat aller blikken op hem gevestigd waren, maar hij zag niets dan het gratie volle gelaat der keizerin en achter Katharina, de trekken van Feodora. Doch zonderling op dit oogenblik, nu hij vóór de keizerin stond, meende hij een lichte stuiptrekking op het gelaat van Katha rina te bemerken hare hand greep naar het hart, als wilde zij een smart onderdrukken «Alexis Lafont*, nam zij na een pauze weder het woord en een lichte beving der stem was merkbaar «met den degen in de hand hebt gij de beschimpingen tegen de keizerin van Rusland gewroken. En zoo wij u nu eeren en verheffen, gelooven wij ons geheele officierskorps een eer te bewijzen. tot dit laatste kon gerakeD. Want éénheid maakt macht. Dultschland. v Godsdienst en Socialisme. In het Pruisische Hnis van Afgevaardig den heeft zich een voorval afgespeeld, dat vóór de intrede der sociaal-democraten in deze deftige vergadering wel ondenkbaar ge weest was. Een spreker, een der socialisten, hield een redevoering, waarin hy de Kerk bespotte. Dat kwetste de andere leden, die den redenaar door interrupties begonnen te hinderen. De president, von Kröcher, verloor zijn tot dusver onverstoorbare kalmte en riep den spreker eenige malen achtereen tot de orde.- Toen deze echter niet afliet van zyn spotternyen, maakte de voorzitter ge bruik van zyn recht om de vergadering te vrageD, of zy den redenaar nog langer wilde aanhooren. De Kamer antwoordde ontkennend en de socialist moest de tribnne verlaten hij pakte zyn papieren samen en verliet het spreekgestoelte met den uitroep«Los van de Kerk!* Frankrijk. Bekeeringen op 't sterfbed. Als het op sterven aankomt, komt geluk kig menig godsdiensthater tot inkeer. Hen medebroeder van Combes nit zyne minister- periode, Maruéjouls, ex minister van Publieke Werken is christelijk afgestorven. Als lid van het ministerie-Combes, hechtte hij zijn goedkeuring aan de wetten tegen de Congregaties en aan de officieele Scheiding van Kerk en Staat. Als zoodanig kwam hy in den ban en werd buiten de Kerk gesloten. Maar Maruéjonls werd zwaar ziek en zijn eerste werk was om wederopname te smeeken in den schoot der Kerk. De Kerk vergaf den schuldigeaan dezes sterfbed stond een priester door Mgr. Gaily gezonden, om aan den voormaligen kerkver- volger den zwaren gang naar de eeuwigheid te vergemakkelijken. Ook te Tresnay, in het departement van de Sarthe, is een geruchtmakend sterfbed geweest. Daar was een der heftigste antl- clericalen, Augusts Cheminais, die zich be keerde. Hy ook vroeg met volle bewustzijn om een priester. Deze kwam, hoorde de biecht van den zwaar zieke en hoorde dezen ook plechtig als zijn wil te kennen geven, dat de begrafenis godsdienstig zou zyn. Anti clericale willekeur. Geen bijzondere scholen meer, is niet alleen het wachtwoord in Frankrijk, maar ook in de koloniën, alhoewel de wet ze toelaat, mits ze niet gehouden worden door kloosterlingen. Maar aan de wet stoort zich een anti- clericaal niet. Op de eilanden Saint Pierre Gy hebt uwe oogen op een hoog doel gerichtwy zullen trachtten, u den weg te banen om te slagen en benoemen--.* Katharina verstomde. Haar gelaat, dat onder het spreken bloedrood geworden was, werd zoo bleek als een ïyk. Snel sprong vorst Snbow toe«Om Godswil, hare majes teit is niet wel Zwaar ademhalend leunde Katharina op zyn arm. «Het is niets vorst, bracht zy met moeite er uit«een kleine flauwte van het vele lachen om de grappen van Narischkin. Breng my naar myn kabinetmyne dames moeten myvergezellen dat men nu onge stoord doorfeeste, wellicht kom ik nog terug*. En zich tot den als aan den grond vast- genagelden Alexis wendend, zeide zij haastig «Tot morgen vervoeg u by Snbow uwe benoeming zal...* Een inwendige kramp had haar aangegre pen zij brak hare woorden af en verliet, op Subow's arm leunend, de zaal. Als een donkere wolk breidde zich deze ongesteldheid der keizerin over het gezel schap in de schitterende zaal uit. Ingevolge het bevel van Katharina bleef men nog byeen, maar tevergeefs hoopte men en Feodora en Alexis ongetwijfeld meer dan alle anderen op de terngkomst der keizerin. Men vernam, dat zij zich beter gevoelde, maar rust noodig had en zich in hare par- -ticuliere vertrekken had teruggetrokken. Dat was het teeken om heen te gaan. In korten tijd waren de prachtvolle zalen leeg. Ver vlogen was alle glans, gedoofd de kaarsen, gedoofd het schitteren der briljanten, ver stomd het lachen en schateren dat zoo even de ruimte nog vulde een beeld der ver- en Miguela hadden 689 vaders en moeders aangevraagd, een bijzondere school te mogen laten openen en de administrateur der eilan den, voor alleenheerscher spelend, weigert vergunning te geven. Daar er geen enkele reden was om het verzoek af te slaan, wer den bereids onderwyzers aangenomen door de belanghebbenden de onderwijzers kwamen aan, niet anders denkend dan dadelijk te beginnen met onderwys te geven, want ze hadden alle vereischten, ze waren leeken, ze hadden alle mogeiyke bewijzen van bekwaam heid, van paedagogische geschiktheid enz. enz. En toen alles in orde was om de vurig gewenschte school te openen, liet de admi nistrateur eenvoudig een veto hooren. Naar redenen en vertoogen luisterde de almachtige mynheer nietadvies vragen aan den Raad van onderwys, zooals gebruikeiyk is, weigerde hy kortafalles wat de admi nistrateur antwoordde op de verzoeken en aanvragen der 689 hoofden van gezinnen was, dat hij, de administrateur der eilanden, niet de noodzakelijkheid eener byzondere school inzag. Engeland. Zoo de ouden zongen... Een bezorgd vader klaagt er in een En- gelsch blad over, dat het kwaad van het spelen en wedden ook al de Engelsche schooljeugd heeft aangetast. Hij kreeg een briefje van zijn schoolgaanden zoon in handen, waarop stond «Wie een shilling waagt, kan 15 shillings winnen*. Dat briefje gaf hem te denken, en hy gaf zich de moeite, een uitgebreid onderzoek in te stellen. Daaruit bleek hem, dat op byna alle jongensscholen in Londen veel wordt gewed; de jongens meenen, dat een echte jongen», net als groote menschen wedden moet. Er zijn jongens, die een soort bookmakerskantoor houden, tele- giammen van de renbanen krijgen en stelsel matig hun medescholieren uitplnnderen. Ook op andere wijze wordt er veel gewed en verder spelen de jongens veel poker. Portugal. Een ontroerend incident. Eenige dagen geleden vereerde de jonge koning Manuel een groot schoolfeest in het Oranjepark te Lissabon met zijn tegenwoor digheid. Elf duizend kinderen van lagere en middelbare scholen namen er aan deel. Daarenboven woonde buiten het gereserveerde gedeelte voor de kinderen een groot publiek, hoofdzakelijk bestaande uit de ouders en bloedverwanten der kleinen, de plechtigheid bij. Terwijl de prijsuitdeeling plaats had, na derde ook een meisje van 14 jaar, om uit de handen van den koning een diploma te ontvangen. Doch by hem gekomen barstte zij in weenen en snikken uit. Door den ko ning ondervraagd over de oorzaak van haar gankelijkheid van het aardsche, een zwijgen van den dood. Van den dood 1 Daar kwam hy aan vliegen op de vleugelen van den nacht, de donkere, droomerige engel, voor wien noch hut noch keizerpaleis beveiligd ishij valt neder op aarde, neder op het gebouw uit marmer en goud opgetrokkenhy passeert de geharnaste wachtenwat baat hnn het blinkende wapen tegen den onzichtbaren albedwinger Hy zweeft door zalen, gevuld met alles, wat de lusten der menschen maar bevredigen kanvoorby sluimerende pages, voor by slaapdronkene kamermeisjeshy dringt door vertrekken met yzeren deuren en fluweelen portières, immer verder, immer verderen nu licht hij het voorhang van rood fluweel op, dat van den hemel van een ledikant afgolft. Een vrouwelijke gestalte in zijde en kant rust op het satijnen kussen. Hy drukt een kuB op haar voorhoofd en zacht ruischen zijne vleugelen zacht want de keizerin slaapt... De nieuwe dag brak aanmen schreef den 4den November 1796. Zonder te klagen over eenige ongesteld heid had Katharina haar legerstede verlateD na den levée had zij aan vorst 8ubcw een audiëntie toegestaan, doch had hem reeds na weinige minuten laten vertrekken, om ongestoord te werken. Tegen elf uur placht de kamerdienaar der keizerin, Zachariaa Konstantinowitsch, zon der bevel haar kabinet te betredeD, om haar zooals gewoonlijk een kop chocolade te bren gen. Ook nu wilde hij zyn plicht vervullen, maar vond Katharina niet daar. (Wordt vervolgd,) m m mi f I -c- V y -

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1