1 Sfc. Kath. Nieuws- en üdvertenti@Mad voor Noord-Holland No. 91 Woensdag 11 November 1908. 2"*' Jaargang FEUILLETON. I: NEGEN. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Handelscursus Amsterdamsche Brieven. Be zestiende Mei. Buitenland. aan de Burgeravondschool gfyr lja-.I s ontvlucht. Een persoon aangehouden. -1 Te Qeldern (Duitscch rde bedelaar aan den weg 30 mark bleek te bezitten. ;oo treurigen toestand dat ziekenhuis heeft moeten Dinsdag bleken in een lek in Ierland de kinderen aan ptomaïoe-vergiftiglng irgiftiging door bedorven g waren er al zes aan ge- i kinderen lagen nog ziek. Zyderveld by Yianen durft bakker M. van 't Hof in met zijn personeel, is uit de vrouw, die te bed lag secretaire weggenomen en 000 gestolen. De politie Gisterochtend om vier uur ivonden het lijk van den jder K. Kram, uit Does- van zijn kar was gevallen, id hem den hals gebroken, iellijk moet zijn gedood, den later je Worth-Rheden jppaasende jonge man was er moeder. (11)011 IV. tot Ontwikkeling van den illandsch Noorderkwartier rgadering der leden houden November 1908, des voorm. café «Suisse» te Zaandam, chrjjving en. stukken. imtrento. het bevorde- ken. Rapporteur de heer ij6. het bevorderen van jkhouding in het landbouw- de heer G, Nobelc. de ne rechtstroo bind en pers- .pporteur de heer K. Bree- ereiding van volvette kaas, van dagkaas. Rapporteur jre. het onderzoek naar g. Boekelscheurtjes in de ie heer Dr. L. T. O. Schei] naar de zuivering van -elfabrieken. Rapporteur de ekhoutg. het onderzoek n, verkregen met de inge- en "Wensleydale rammen, r C. Nobelft. verbetering ugen. Rapporteur de heer andbouw-Ingenieur. n a. van een lid van het r A. D. Groneman, in de tg als zoodanig benoemd, ing niet aanb. van eene onderzoeken der rekening igrooting voor het volgende ran het bestuur de heeren Kaan en K. Koster Hz. in de plaats waar de Alg. daart 1909 zal worden ge it van het bestuur Nieuwe van het bestuura. tot jen cursus in hoefbeslag te leiden door den heer Jb. een adres te zenden aan aten in dit gewest, inzake orziening. In te leiden door roorstel van den heer O. Wy verhooging van opcenten ten behoeve der gemeenten, den heer O. Wijdenes Gbz. den heer Y. Kay Jz. om il bepaalde systemen, voor 1 lang, Edammer kaas te efzuivelboerderij te Hoorn, knopt en duidelijk omschre- Vereeniging, liefst in bro- |iop verkrijgbaar te stellen, den heer V. Kay Jz. van de belangen waarvan ng voor het volgende jaar het bevorderen van goed kan er gedaan worden ter vakonderwijs voor het per- lord Hollandsche kaasfabrle- te leiden door den heer ■byc. om een rotkeider t zuivering van afvalwater In te leiden door den van verdere werkzaam- mond aan de Hoef. 'om. Wijnker, O. Niedorp T. Dekker, Egmond Binnen Iselrubriek worden in stand een schoone plaat en van met insluiting van cents l leel. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 oents per drie maanden franco aan hnis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat fc/d, Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Tan 15 regels 30 eest. Elke regel meer6 Reclames per regel.....15, te ALKMAAR. Inschrijving van leerlingen aar, boven, genoemde inrichting zal plaats hebben op Zaterdag 14 November 1908, des avonds van 7- 9 uren, iri het gebouw der Bur geravondschool alhier. Zij, die een bewijs kunnen overleggen van m8t vracht lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereisohte toelatingsexamen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt' f 5 per leer ling. f 2 50 voor wien dit bezwarend is en geheel vrij voor hen, die geen school geld betalen knnnen ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. Yoor zoover er plaatsruimte is kunnen leerlingen uit omliggende gemeenten tegen het hoogste schoolgeld worden aangenomen. Het onder wijs zal omvatten: Boek honden, Handelsrecht, Rekenen, Handels- aardrijkskunde, Nederlandsohe, Dnitsche taal en Sohrijven. De Directeur, H. VAN DER HEIJ. VIII. De actie voor het voorstel-de Vries, ter bestrijding der onzedelijkheid, dat ik reeds in 6en mijner vorige brieven ter sprake bracht, wordt met kracht gevoerd en voortgezet. Eenige dagen geleden werd een zeer druk bezochte vergadering belegd door verschillende vereenigingen van alle godsdienstige gezindten ter bespreking van bovenge noemd voorstel. Een aantal Raadsleden waren op die vergadering aanwezig. De verschillende sprekers, geestelijken, ge- neesheeren, onderwijzers beschouwden ieder van hun standpunt het voorstel de Vries. Een verblijdend feit mag het heeten, wat ook Prof. Fabius memo reerde, dat in deze zaak b. v. het Handelsbladtoch zeker een der hoofd types van het liberalisme, partij kiest met Anti-Revolutionairen en Roomschen. Tot dusverre schijnt dus deze kwestie vrij te blijven van politiek drijven, en hopen wij, dat de politiek ook erbuiten blijft, vooral bij de stemming in den Gemeenteraad. Want al is bij aanne ming van het voorstel-de Vries de Historische Roman uit bet Duitscb, van HERMAN HIRSOHFELD, bewerkt voor »0AT8 BLAD*. 18) Nog «en heer vertoefde in het keizerlijk kabinet. Het was de hoofdcommissaris van politie te Petereburg, de uitvoerder der keizerlijke okas (bevel), graaf Besboredko die wegens zijn groote gestrengheid gevreesd en weinig bemind werd. 'Tot ons misnoegen., ging de tsaar verder, 'hebben wij bemerkt, dat enkele personen onzer omgeving den gewüden handkus, dien 'ij den tsaar by zijn omgang hebben te ver eeren, op onbehoorlijke manier ontwijden om nu overtuigd te zjjn van de goede mea ning, die bij deze handeling op den voor grond moet treden, wenschen en bevelen w(j, dat in 't vervolg de kus hardop en duidelijk hoorbaar zal gegeven worden, opdat zich hart en oor tegelijk daaraan verlustigen». 'Tegelijk daaraan verlustigen», herhaalde Gregorowitsch, terwijl hij het beschreven blad op de schrijftafel van den keizer legde ter onderteekening. Paul teekende met zyn gewone formule 'Zoo geschiede het». Vervolgens stak Bes boredko het blad by zich. Re keizer dioteerde een tweede stuk. 'Tot ons misnoegen bemerkten wy tydens de laatste hofceremonle, dat het den koning lap ^oleni Stanislaus Ponlatowski, inviel, by SKtomel*. quaestie der openbare onzedelijkheid zeker niet geheel opgelost en vaD de baan, een stap van beteekenis in de goede richting is het ontwijfelbaar.*.De strijd tegen de openbare onzedelijkheid zal een moeilijke blijven; een soort guerilla-oorlog. Ieder plekje, hoe klein ook, op den vijand veroverd, is van groote waarde; doch, het moeilijke punt zal juist daarom blijven, bij de strijders den moed en de opofferingsvaardigheid voor de goede zaak staande te houden. Jonge mannen vooral zijn hierbij noodig, die in hun kring, hun principes hoog durven houden, en ook voor die taak berekend zijn. Deze te vinden onder het jonge geslacht, onder de verwijfde, ge blaseerde jongelingschap onzer zedelijk laag staande hoofdstad is moeilijk. De aangewezen weg is het daarom reeds de kinderen, de aankomende jongens in die richting te leiden. Alweer een mooi werk voor onze opkomende en reeds bloeiende patronaten. Onze gemeenteraad, die hoe langer hoe meer, door het officieel afdeelings- onderzoek en meer gedoe op een tweede Tweede Kamer gaat lijken, hield ook dezer dagen vóór de Begrooting de zoo genaamde Algemeene Beschouwingen. Evenals bij haar oudere zuster in den Haag is het meerendeel der redevoe ringen, die dan worden gehouden, niet zoozeer van practische waarde maar meer om indruk te maken op de tribune en door middel der courantenverslagen op de kiezers. Ieder zet dan zijn beste beentje vooruit en is of tracht te zijn zoo welsprekend mogelijk. Natuurlijk wordt alsdan, ouder ge woonte, een uitvoerig onderwijsdebat gehouden. Een eenigszins eigenaardige verhouding heerscht nu hier op onder wijsgebied sinds de verkiezing van den anti-revolutionairen mr. de Vries tot wethouder van Onderwijs. Deze toch, van huis uit een erkend voorstander van het Bijzonder Onderwijs, is in zyn hoedanigheid van wethouder van onder wijs in de eerste plaats geroepen de belangen van het Openbaar onderwijs te behartigen. En eerst daarna, of daar naast die van het Bijzonder. Hoewel nu mr. de Vries, ook naar de bekentenis zijner tegenstanders, zich uitmuntend van zijn taak kwijt, is het toch dikwijls moeilijk niet den schijn tegen zich te hebben. Gelukkig wordt echter de scherpte van den ouden strijd tusschen openbaar en bijzonder onderwijs de laatste jaren eenigszins verzacht. Niet het minst is dit te danken aan de wet onzen omgang op een zetel plaats te nemen».*) 'Majesteit», waagde Besboredko in 't mid den te brengen,' 'de koning van Folen is bijna tachtig jaar». >De tegenwoordigheid der majesteit moet zelfs den grysaard met kracht en eerbied bezielen», liet Gregorowitsch zich als een bardop gedachte meening ontvallen». Fanl wierp een vriendeiyken blik op zyn adjudant en vervolgde >De oneerbiedige houding van den koning der Polen voor dezen keer wegens zyn ouder dom verontschuldigend, wenschen wy, dat in 't vervolg niemand der aanwezige hovelin gen, onder welk voorwendsel ook, ga zitten, vóórdat de keizer daartoe verlof gegeven heeft». Een zacht kloppen op de dear onderbrak zyn woorden het was de vertrouwde kamer dienaar des keizers, hem door de ouders eens als buit in den moorddadigen slag by Bender, ten geschenke gegeven. Fanl bad den knaap in den chrieteiyken godsdienst laten onderwyzen en de jonge Turk beloonde zyn weldoener door groote aanhankeiykheid. 'Zijn keizeriyke hoogheid, de kroonprins», meldde by en meteen overschreed Alexander, gebruik makend van zyn recht, om vry het kabinet zyns vaders te mogen binnentreden, den drempel. Een diepe buiging voor Paul makend, geiyk de tsaar gaarne had, drukte hy een luiden kus op de uitgestoken hand de eerbiedige bnigingen der twee heeren beantwoordde hij met een lichte hoofd buiging. >Ik kom als smeekeling, mijn allergenadig- ste tsaar en vader», zei hy op zachten, innemenden toon'vorst Orlowitsch nam zoo juist afscheid van mehy is in ver- HuiorUeh, op het onderwijs van het ministerie Kuyper, waardoor de financieele toestand der bijzondere school aanmerkelijk is verbeterd, en deze dus beter tegen de openbaro kan opbieden, en ook minder bij de gemeente om bjjstand en subsidie behoeft aan te kloppen. Een natuurlijk gevolg hiervan is dan ook, dat het aantal bijzondere scholen op godsdienstigen leest geschoeid, voortdurend toeneemt. Wat niet anders dan een hoopvol en verblijdend verschijnsel is, vooral met het oog op de toekomst. Want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Krijgt de jeugd dus godsdienstig onderwijs, dan mogen wij met grond verwachten dat de gevolgen daarvan in het later maatschappelijk leven, duidelijk zullen zichtbaar zijn. Zoo moge het zijn 1 AM8TELODAMEN8IS. Amsterdam, 9 Nov. 1908. Dultachland. Luchtvaart, Er is byna geen oog meer te houden op de vele proeven die er in de laatste dagen worden gehouden èn met bestuurbare lucht ballons fen met vliegmaehines van allerlei systeem. Ieder land bezit op dit oogenblik bijna zijn bestuurbaren ballon en minstens eenige 'vliegmenschen». Het meest trekt ech ter nog steeds, om zyn welgeslaagde proeven, de aandacht graaf Zeppelin, de oude, stoere werker op het gebied van stunrballona. Zoo is hy Zaterdag i.l. weder opgestegen, ditmaal met den kroonprins aan boord. Om 10 40 stapte Zeppelin met den kroonprins in de gereed liggende motorboot, die de vlag des kroonprinsen voerde, en ging naar Manzell, waar om 11.20 by sterken en sty ven noor- derwind de opstyging plaats bad. De tocht ging landwaarts. Behalve de kroonprins namen aan den tocht nog deel diens beide adjudanten, luitenant von Bar en luitenant von Yglasz, verder baron van Basen», baron GemmingeD, de dochter van graaf Zeppelin, ingenieur Dürr en eenige montenrs. Eerst ging het een tyd lang noordwaarts, dan westwaarts langs den oever van het meer naar Meersburg en Ueberlingen. Om 1215 bevond zich het luchtschip boven deze laatste plaats en voerde daar eenige welgeslaagde manoeuvres uitdan ging de tocht verder in de richting van Singen op Donaueschingen aan. Kort na 1 uur kwam bet boven Zim- mern in het gezicht en volgde toen den spoorweg naar Donaneschingen, waarlangs de partikuliere trein van den Keizer zon aan komen, na eerst het kasteel aldaar in een twyfeling de plicht der gehoorzaamheid ten opzichte van uwe majesteit strijdt met zyn vaderiyk gevoel. Uwe majesteit zal zich wel herinneren dat Feodora Orlowitsch een jon gen officier liefheeft, Alexis Lafont genaamd, die juist door de gunst der onsterfelijke keizerin, voor een haar bewezen dienst, in rang zou verhoogd worden, toen een onge lukkig toeval...» De tsaar maakte een afwyzende beweging -, zyn voorhoofd betrok. »Wy willen van die zaak niete weten», zei hy kortaf. 'Luitenant Lafont komt ons met zijn tronw verdacht voor. Wat Gregorowitsch in yver voor zyn heer te veel deed, ontbreekt hem 't is een Franschman, d.w.z. opgegroeid in nieuwe vsrdeifeiyke, socialistische begin selen en revolntionnaire ideeën en zulke Heden haat ik. Door zijne bevordering, door myne toe stemming voor zijn verloving met een ryke erfgename des lands, zon ik hem middel en weg verschaffen, dat hy gevaariyk voor my zon kunnen worden en zich aan een strenge controle over zyn handelingen en plannen zon kunnen onttrekken». «Majesteit 1» riep Alexander vurig, »voor zoover ik weet is Lafont's neiging onbe- rispeiyk en wanneer de laster van booze tongen...» De keizer wierp een ongnnstigen blik op zyn zoon. >Ik vertrouw beproefde dienaren», zei by kort. 'Feodora Orlowitsch wordt de echtgenoote van luitenant Lafont niet -— ik heb iemand anders voor haaT bestemd myn adjudant Gregorowitsch zal de zoon en erfgenaam van het huiz Orlowitseh en diens vermogen zyn». grooten boog te hebben omvaren. De Keizerlijke trein kwam van München klokslag twee uur aan het station Donaue schingen aan. Op dit oogenblik manoeuvreerde het luchtschip op zy van het station op een hoogte van 250 —300 meters. Toen de Keizer uitstapte en door vorst FürsteDberg werd begroet, bewoog zich het luchtschip naar het station toe. Van uit den gondel werd de Keizer begroet door het zwaaien met doeken, welke groeten de Keizer geestdriftig beant woordde. Daarna reed de Keizer met den vorst van Fürstenberg naar het kasteel. Nadat de Keizer op het slot was aangekomen werden nog groeten met den kroonprins ge wisseld. O.a. wierp de kroonprins een brief voor zyn vader naar beneden. Daarop kruiste het luchtschip nog eenigen tijd boven het kasteel, om eindelijk de richting naar het meer van Constanz weer in te slaan, waarbij het om vyt uur onder de geestdriftige toejui chingen van de bevolking, die den kroonprins en graaf Zeppelin enthousiaste huldebetui gingen brachten, op zeer geriBge hoogte de stad Constanz passeerde. Om 5.50 landde de 'Zeppelin I» na een tocht van zez-en-een-half nur weer voorspoedig te Manzell. De tocht was prachtig verloopen in de hoogere luchtlagen heersehte windstilte, terwijl de snelheid ongeveer 50 K M. per uur be droeg. Een automobiel, dat het luchtschip volgde, moest in het heuvelachtig terrein al spoedig achterbiyven. Frankrijk. Xen bistchop voor het gerecht. Mgr. Duparc, nog pastoor te Saint Lorient zijnde, bad een bekendmaking laten aanplak ken, waarin hij herinnerde aan het verbod kerkeiyke goederen, door den Staat geroofd en ten verkoop gesteld, te koopen. Naar aanleiding biervan, werd er een ver volging tegen Mgr. Duparc ingesteld waarbij hy voor het hof van Foitiers als volgt ver klaarde >Er ligt in myn daad geen enkele men scheiyke d.-yfveerik heb myn plicht als zoodanig opgevat en vervuld. Ik zag mijn parochianen in gevaar een ernstige fout te begaan. En daarom heb ik hen ervoor ge waarschuwd. Volgens myn geweten, was het my niet mogeiyk anders te handelen. Der gelijke gevallen doen zich op dit oogenblik voor en xnllen zich in bet vervolg nog vele malen voordoen, zoolang er in Frankryk bisschoppen zullen zyn en priesters met de zorg over de zielen belast, en de wet de geioovigen aan zonden blootstelt, die wy moeten veroordeelen. Het ontbreekt ons geenszins aan eerbied voor het gerecht, dat ons oordeeltdoch gevallen als dit behooren niet tot zyn bevoegdheid. Wij mogen niet Grootvorst Alexander werd bleek van ver ontwaardiging. >Ik acht adjudant Gregorowitsch eeriyk genoeg, dat hy deze hem toebedachte eer zal afwyzen», zei hy, den gunsteling strak in de oogen aanziende, zonder dat deze zyn blik ter neer sloeg. 'Verschooning, keizeriyke hoogheid», ant woordde Gregorowitsch gelaten. >Zou myn allergenadigste tsaar my be velen, een straatdeern myn hand te bieden, zonder morren zou ik gehoorzamen en hoe zou ik my nu kunnen verzetten, nu het om een persoon gaat, wie ik reeds lang mijn innigste vereering gewyd heb I» 'Zoo ik mij niet vergis, is die prinses Feodora Orlowitsch door n, in beschonken toestand, beleedigd», onderbrak hem de groot vorst vol verachting. 'Laster, keizeriyke hoogheid, niets dan laster». »En is het bbk laster, adjudant Gregoro witsch, wat men my reeds lang geleden be richtte», ging Alexander verder, 'dat uw vader, de vroegere koopman Gregorius Gre gorowitsch, wegens vervalsching van wissels levenslangen dwangarbeid moet verrichten in de woestenyen van Siberië De keizer luisterde oplettend toe. 'Wat is dat, Gregorowitsch Het gelaat van den adjndant werd zoo bleek als een fijk, maar zyn tegenwoordig heid van geest verliet hem geen oogenblik. >Ja majesteit», zei hy diep getroffen, 'Zyue keizeriyke Hoogheid Is goed ingelicht. De man, aan wien ik het leven dank, voor wien ik tobde en swoegde, om de gevolgen zyner verspilling te dekken, beging de schan- delijke misdaad wissels te vervalschen, het geen hem al» balling naar Siberië voerde, zwijgen, zooals gy ons vraagt. Dat zon tegen ons geloof zyn. Liever nog halen wy ons de gestrengheid der menscheiyke wetten op den hals». De president. Dus, dan houdt u geen rekening met de wet De bisschop. Er bestaat een hiërarchie in de wetten. Ik houd mij aan de goddeiyke wet. Indien de menscheiyke wet daarmede in strijd is, dan betreur ik dat. Doch ik zal er mij niet tegen verzetten. Ik onderwerp my geheel aan de gevolgen der wet, G0 roept my voor nw rechters. Ik kom, en wel van ver en verscheidene malen. Gij zult my waarschynlijk straffen met boete of gevangenis Ik denk er niet aan mij eraan te onttrekken. Maar ik kan evenmin door myo stilzwygen practisch medewerken tot de uitvoering van een wet, die myn geweten afkenrt. De president. Echter zeide ons dr. Roux, oud-burgemeester van Lorient, zoo juist, dat in een parochie dicht bij Lorient, men de geioovigen had toegestaan de kerkeiyke onder sequester gestelde goederen te koopen. De bisschop. Dat is heel goed moge- lyk. My is echter van dit geval niets bekend. De president. Er bestaan das gevallen, waarin de koopers niet de excommnni«ati» zich op den hals halen De bisschop. Dat weet iedereen, mfln- heer de president. De Kerk is rechter over de omstandig heden, waarin zij van haar rechten kan af zien. Dat heeft zy o.a. gedaan in 1801 voor de kerkelijke goedereo, de zoogenaamde 'na tionale». Zy kan het ook nd nog doen. ZjJ belast de bisschoppen ermede te beoordeelen in elk géval afzonderiyk, of het mogeiyk en nuttig is concessies te doen, en welke voor waarden daarbij moeten worden gesteld. Het pnbliek kent de bevoegdheid. De documenten, die daarop betrekking hebben zyn zoowel in de profane dagbladen als in de kanonieke tydschriften gepubliceerd. Maar buiten een machtiging van den bisschop om, die in naam van den Faus handelt, ie elke koop van kerkelijk goed oorzaak, dat men wordt gestraft met excommunicatie. Spoorwegongeluk. Er heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad by Grisolle, in het departement Tarn et-Garonne. De sneltrein van Cette naar Bordeaux, die 's morgens om 5 nur voorbQ Giisolle komt, is daar Zondag tegen een viaduct aangeloopen. Als wij ons het gebeurde goed vooretellen dan is het ongeluk te wyten aan het verzakken van een rail. Een rail verzakte toen de postwagen er over reed, de postwagen ontspoorde en werd tegen een viaduct geworpen. Het rijtuig, volgend op den postwagen, reed tegen dien plotseling Btilstaanden wagen op, zoodat het ineen werd eggswe—B—a— Reeds lang zou ik my voor de voeten van mijn allergenadigsten heer geworpen hebben, en hem hebben gesmeekt, myn ongelnkkigen vader genade te geven, of my zyn verban ning met hem te laten deelen, ware Gregorius Gregorowitsch reeds niet overledenhy zond mij zyn laatste groeten, zyn zegen ik kan niets anders meer voor hem doen, dan hem beweenen». >Ik heb brave zonen lief, evenals ik tronwe dienaren liefheb», merkte Paul op, niet zon der zinspeling op Alexander, die met twy- felend hoofdschudden naar het verhaal van den adjudant geluisterd had. 'Doch nu aan onzen arbeid, dien de kroon prins onderbroken heeft», ging de keizer verder. 'Yerschooning majesteit, maar vorst Orlo witsch smeekte zoo dringend...» >Hy moet zich maar evenals alle anderen weten te schikken 1» zei de keizer vastberaden. 'Slechts één wil zal er zyn in geheel heilig Rusland.de mijne, het symbool der gerechtigheid en straf. En daarom wil ik de getrouwen geden ken, die myn verblijf te Gatschina deelden en my trouw bewaakten, toen grootvorst Paul nog niet geteld werd in h9t ryk, waar over eens zyn scepter zou heerschen. Ik zal de officieren myner lijfwacht in rang ver- hoogen en hen by de officierscorpsen der overige regimenten te Petersburg indeelen». 'Majesteit, uw wil is onveranderiyk 1» riep Alexander zeer opgewonden'doch bedenk tevens, dat deze inlassching de andere offioie- ren achteruitzet, nu zij zich eensklaps be neden hen gesteld zien, boven wie zy eerst in rang verheven waren. Majesteit, uw plan krenkt mannen met gryze baren, die bun bloed voor het Russische keizershuis ver goten hebben», Wordt vvrvolgij. f k v a

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1