R. KatL Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 92. Zaterdag- 14 November 1908. 2"* Jaargang FEUILLETON. Buitenland. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Vervroegde Winkelsluiting, De zestiende Mei» ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 oenta per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENT1ËN t Van 15 regels80 oent. Elke regel meer6 Reclames per regel 15 lichte étalage klanten te lokken, terwijl des zomers bij den laat invallenden schemer het effect van kunstlicht heel wat minder is. Ook op de verwarming der winkels in den winter zal veel worden uitge wonnen in het koude seizoen, dat bier in Nederland gewoonlijk nog al lang duurt. Daarenboven eiscbt een winkel gewoonlijk meer verwarming daneenig ander vertrek, daar iedere bezoeker steeds een flinke dosis al te frissche lucht van buiten medebrengt Dit zijn dus al direct eenige econo mische voordeelen van de vervroegde sluiting en nu moge deze vermindering van onkosten niet steeds bijzonder groot zijn, het is toch een vaste verdienste, terwijl de verkoop van artikelen gedu rende dien tijd en dus ook de winst als onzeker in de lucht hangt. Men behoeft ook niet te vreezen, dat men door vervroegde sluiting zijn clien tèle zal verhezen, zoo tenminste het bepaalde sluitingsuur algemeen wordt gehandhaafd immers bij de concurren ten zal bet publiek evenmin terecht kunnen en zich dus wel genoodzaakt zien op een meer gelegen tijd zijn inkoopen te doen. Doch ook nog uit een ander oogpunt wordt door velen verlangend naar ver vroegde winkelsluiting uitgezien. Hoe weinig toch geniet iemand, die een druk beklante zaak heeft, van het huiselijk familieleven, wanneer hij tot tien, soms elf uur, achter de toonbank moet staan, om met kortere of langere tusschen- poozen zijn klanten te bedienen? Zou ook voor hem en zijn gezin de sluiting om negen uur niet een heerlijke uit komst zijn De vervroegde winkelsluiting blijkt dus niet alleen een economische, maar ook wel degelijk een sociale verbetering voor den winkelier. Doch de vervroegde winkelsluiting is ook een sociale verbetering voor den winkelbediende, die na zijn dagtaak er toch ook wel recht op heeft, om een paar uren vrijheid en rust te kun nen genieten, waardoor ook voor zeer velen het gezellig familieleven wordt bevorderd, wat dikwijls het hoogste loon is hier op aarde voor een afmat- tenden arbeid. Een gepaste rust brengt meerhet geeft ook hernieuwde krach ten naar lichaam en geest en een ge zonden werklust om de eentonige taak des anderen daags weer met opgewekt heid te aanvaarden en wat van niet weinig belang is voor den patroon ze ook met nauwgezetheid te vervullen. Yele werkelijke voordeelen, zoowel voor den winkelier als voor den bediende, zijn dus aan een algemeen doorgevoerde vervroegde winkelsluiting verbonden, en bovengenoemde voordeelen gelden ook zeker voor elke branche van bet win- keliersbedrijf. Een enkel bezwaar meenen we tegen de vervroegde winkelsluiting te hooren inbrengen, n.l dat bet kooplustige publiek niet tot op het laatste oogenblik van den dag aan zijn vaak wat al te buitensporig verlangen zal kunnen vol doen. Wij voor ons meenen, dat dit toch geen overwegend bezwaar kan zijn, om zich te verzetten tegen een actie, waardoor de winkels in veler belang een paar uur eerder zouden gesloten worden en het publiek de bevrediging van zijn verlangens eenigen tijd zal moeten uitstellen. Ja, in zekeren zin ligt hierin nog eenige opvoedende kracht voor het publiek, om niet altijd terstond aan zijn nukken te voldoen. Toch wil het bij al dat goede en schoone met de vervroegde winkelslui ting in ons land maar niet te best vlotten, getuigen de plaatsen, welke wij boven noemden. Het eenige middel tot doorvoering van een zoo nuttige zaak is daarom, dat de gemeentebesturen, of nog beter de regeering maatre gelen neemt, om eene wettelijke alge- meene vervroegde winkelsluiting in te voeren, want het particuliere initiatief blijkt niet voldoende te zijn. In aauniüicing hiérmecia nemen w\j hier een bericht over, dat dezer dagen in de pers circuleerde en dat aldus luidt De Vereeniging voor vervroegde winkel sluiting te 's Gravenbage heelt aan de Nederlandsche hoogieeraren in bet Staats recht hun meening gevraagd over de vraag of do gemeenteraden bevoegd zyn verorde ningen vast to stollen in zake de vervroegde winkelsluiting. De professoren mr. D. van Blom te Delft mr, dr. A. A. H. Struycken te Amsterdam; jhr. mr. W. J. M. van Eijsinga te Groningen mr. J. de Louter te Utrecht, mr. H. Krabbe te Leiden -m de afgetreden hoogleeraar staatsraad mr. J. Oppenheim beantwoordden de vraag bevestigend. Prof. mr. D. P. D. Pabins te Amsterdam, schrijft dat zijn antwoord niet eenvoudig ja of neen kan zijn. Als het langdurig geopend zyn van de winkels aanleiding gaf tot misstanden op straat, zou wellicht eene verordening geacht kunnen worden in 't belang der gemeente- Zooals men zich uit een vroeger drie- starretje zal herinneren, is 1 November j.l. te Berlijn en hare voorsteden een politie verordening in werking getreden, waarbij een algemeene winkelsluiting om 8 uur 's avonds is voorgeschreven. Berlijn is echter niet de eenige stad in Duitschland waar een vervroegde win kelsluiting is ingevoerd, want, vóór een half jaar ongeveer, werd in het Kath. Soc. Wbl. nog medegedeeld, dat toen reeds in 346 steden de 8 uur sluiting bestond, en dit waren steden van allerlei grootte en aard en in allerlei deelen des lands gelegen, waaruit men al aan stonds ziet, dat de mogelijkheid van vervroegde sluiting niet van den aard, grootte en ligging der plaatsen afhan kelijk is, maar wel van de algemeene actie der belanghebbenden en de mede werking der overheid. Deze noodzakelijke vereischten schij nen echter bij ons grootendeels te ont breken. Ook in ons land zijn reeds verscheidene pogingen tot vervroegde sluiting aangewend,men denke slechts aan Amsterdam, Weesp, Baarn, Maas tricht enz. waarvan de goederesul taten nog steeds op zich hebben laten wachten, omdat enkele winkeliers en voornamelijk sigarenwinkels en banket bakker er niet mede accoord gingen. Wij voor ons vinden hierin iets onbegrijpelijks, daar toch de voordeelen van vervroegde sluiting verre tegen de a&tteelen opwegen. Als tenminste van nadeelen kan worden gesproken 1 Een direct voordeel, dat elke winke lier bij vervroegde sluiting heeft, is de besparing op de verlichting en, gedurende een groot gedeelte van het jaar, ook op de verwarming. Het eerste, de be sparing van licht (ook een der zwaarste argumenten welke de voorstanders der invoering van Midden-Europeeschen tijd aanvoerden) is zeker voor de winkeliers zeer belangrijk. Bijna nergens wordt zooveel zorg aan de verlichting besteed als in de winkels en uitstalkasten, opdat de artikelen toch maar een zoo goed mogelijken indruk maken op het publiek. Er zijn zelfs winkels, waar de étalage ook nimmer zoo goed uitkomt als bij kunstlicht. Dit kan evenwel geen bezwaar zijn tegen vervroegde sluiting, daar bij een 9 uur sluiting, waarom het in Nederland voornamelijk gaat, des winters nog heel wat tijd overblijft, om door een schitterend ver- Historische Roman uit het Dnitsch, van HERMAN HIRSOHFELD, bewerkt voor «OAS DLAD». 14) «Myn wil staat vast», antwoordde Paul kortaf, «door deze inlassching verstik ik elke kiem van andere gedachten dan die der militaire discipline en den hoogsten eerbied voor den wil van den tsaar». Buiten zich zelf, wierp Alexander zich voor de voeten van den keizer, zijn vader. «Majesteit, deze wil komt niet voort nit uw eigen hart, dat goed en rechtvaardig is. Wee hem, die u dezen raad in het oor ge fluisterd heeft 1 Onderzoek en overleg I Het ongehoorde dezer handelwijze, de achteruit zetting van verdienstvolle officiereu, dit bevel zal een revolutie in geheel. Wit als een lijk, strekte Paul zjjn hand uit naar den geknielde, zóó gebiedend, dat Alexander verstomde. •Wie spreekt van revolutie Zijn oog richtte zich onwillekeurig naar de bseltenis van Peter III, zijn vadereen zenuwachtig schokken voer door zijn lichaam. Deemoedig stond Alexander op. •Wat ik gedaan heb, majesteit, kwam niet vs»rt nit een neiging om den wil van myn heer en vader te wederstreven», zei hij •mijn opmerking was het verzoek van een gehoorzamen zoon, een trouw onderdaan, en ik maak ze ondergeschikt aan het hoogere Inzicht van uwe majesteit». Hy maakte een diepe buiging en ver liet het keizerlijke kabinet. •Zijne majesteit hield zich als altijd uit stekend», fluisterde Gregorowitsch tot den commissaris van politie, maar hy deed dat zóó duidelijk, dat de keizer het goed ver staan kon. Paul wendde zich tot zijn adjudantnog altijd dreven die donkere wolken op zijn voorhoofd. •Ik vertrouw op u, Gregorowitsch», zeide hij ernstig ik heb u vergeven, wat ik bij weinigen geduld zou hebben, daar ik meende, dat gij een trouwe, onomkoopbare dienaar van mij zijt, Doch wee u, mocht eens de dag aanbreken, die mij met onweerlegbare bewijzen het tegendeel zou doen leeren ken nen dan zal myn gramschap u verpletteren, geiyk myn gunst u heeft verheven. En nu wil ik u de ukase dicteeren, die aanstonds aan het ministerie van oorlog moet over handigd worden, om zoo spoedig mogeljjk uitgevoerd te worden. In de huiskamer van het vorstelijk paleis Orlowitsch zaten vader en dochter. Feodora's anders zoo opgewekt, liefelijk gelaat, was bleek en de matte oogen droegen de sporen van vergotene tranen. Ook de vorst zag er niet opgeruimd uit. •Is dan alles te vergeefs, mijn vader vroeg zij. •De wil des keizers verbreekt door een machtspreuk den band tusschen mij en Alexis •Zelfs Alexander heeft te vergeefs ge smeekt», antwoordde de vorst. •Het schijnt, dat tsaar Paal een ander om uwe hand wil laten dingen, iemand die door ham begunstigd wordt». •Maar ik laat niet over my beschikken, als over een willooze koopwaar I» riep Feodora vertoornd. •En ook gij, mijn vader, gij zult het niet duider), gij zult uw kind redden nietwaar?» •Ik vermag niets», antwoordde de vorst somber. •Alles, wat ik bezit, de geheele erfenis uwer moeder, kan de tsaar met één woord ons afnemen een weigering nit uw of myn mond maakt ons tot bedelaars». •Mag ik wel kiezen, rijk te blijven of eeuwig de herinnering aan hem met mij rond te dragen Als een vloek zon zij op my drukken, en iedere vreugde in het leven verbitteren, ieder geluk, dat my de hemel nog zou kunnen geven. O myn vader, myn vader, behoed my voor die herinnering I» De blik van den vorst werd meer en meer somber, immer starender zyn oog. •Ja herinneringen zijn bitter», zei hy halfluide voor zich uit, als sprak hy tegen zich zelf, en toch, in den stroom des tyde leert men vergeten, men moet leeren ver geten...» Verschrokken sloeg Feodora den arm om den hals van haar vader. •Vergeving vader, wanneer ik uwe droeve stemming heb gaande gemaakt, zeide zy met een gemaakt lachje >ik zal trachten vroo- lyk te zyn, ik zal aan u een voorbeeld nemen, want ongetwyfeld hebt ook n een droeve herinnering te verdoven, die dikwyis, ik zie het wél, donkere schaduwen over uw leven werpt». •Ja kind, een droevige, emarteiyke her innering», antwoordde de vorst. •De vloek eener stervende rust op my, en God weet h6t, ik heb dien vloek niet verdiend, ik heb niet...». huishouding te zyn, en niet met eenige bepaling van hooger gezag in stryd te wezen. In de hedendaagsche actie voor een door 't pnblieke gezag vastgesteld sluitingsuur is z. i. echter van zoodanig motief niets te vinden. Gemeenlijk zit daarachter het streven om den arbeidsduur der bedienden te verkorten. Een regeling daaryan bij gemeenteiyke ver ordening acht prof. Fabius reeds uit technisch oogpunt verkeerd, omdat bepalingen tegen overmatigen arbeidsduur voor zoover zy ge- wenacht zyn, veeleer in een arbeidswet thuis behooren. Het verhand met de gemeentehuishouding acht prof. Fabius ook ver te zoeken, wanneer de regeling wordt verdedigd met het motief dat er winkeliers zyn, die wenschen te slniten, maar hiertoe niet durven overgaan zoolang anderen niet hetzelfde doen nit vrees van nadeel te zullen ïyden, of met het motief dat men de winkeliers tegen zich zeiven heeft te beschermen. In het eerste geval dwingt men eenvoudig den een te levep, zooals de ander dit be geert te doenin het andere geval gaat men eenvoudig over tot de regeling van der menschen particuliere levenswijze. Echter zoo eindigt prof. Fabina behoort noch het een noch het ander by gemeenlelyke verordeningen, en evenmin by eene wet te geschieden. Van den nitslag van dit onderzoek beeft de vereeniging by adres mededeeling gedaan aan den gemeenteraad ter ondersteuning van haar verzoek om een vervroegd sluitingsuur vast te stellen. Het rapport is voorts toegezonden aan de leden der Tweede Kamer, van den Baad, der K. v. K. en der Kamers van Arbeid, zoomede aan patroons- en bediendenvereenigingen. Duitschland. Een mijnramp. In de myn Radbod in Westphalen, toe- behoorende aan de Trierer Mijnmaatschappij, had Woensdagnacht een vreeseiyke myngas- outploffing plaats. 400 man waren in de mijn. 60 zwaar gewonden zijn reeds gevonden, men vreest dat er 150 verloren zullen zyn. Donderdagmiddag 12 nur had men reeds 27 dooden gevonden. Er zitten nog rnim 300 man in den mynpnt. Het lykt niet mogeiyk, hen te redden. Uit de omliggende dorpen en van verder, nit Werne, Gelsenkirchen enz., zyn reddingsploegen aangekomen. De ontploffing is even voor vieren gebeurd. De slag was zeer hevig. De mynbrand breidt zich nog steeds uit. De redders moesten hun werk wegens het gevaar staken, en in De deur ging open en lnitenant Lafont werd aangekondigd. Hy kwam in de hoogste opgewondenheid binnen. •Om Godswil, Alexis I» riep Feodora, »wat is er met u gebeurd?» Ook de vorst stond ontsteld op. •Ik heb myn dienst verlaten», zei Alexis met schorre stem. •Ik volg het voorbeeld van honderden gelykgezinde kameraden. Het gerucht dat sedert een paar dagen onder het leger liep, wordt bevestigdde keizer heeft de officieren van zyn garde-regiment nit Gatschina by ons korps ingeiyfd, heeft, daar zy hnn rang blijven behouden, voor ons het vooruitzicht op bevordering verydeld een vriend van Gregorowitsch is mijn superienr geworden.» •Arme Alexis!» zei Feodora op een toon van het innigste medelijden, >hoe moet n, met uw eergevoel, met uw militairen yver deze onverdiende achteruitzetting krenken i Doch bedaar, met vele edelen deelt gy dit lot.» «Doch dit is nog niet alles,» riep Alexis. «De ukase des keizers lnidt o ik kan xe niet herhalen.» Met bevende hand haalde hy een papier te voorschyn en gaf het den vorst, die het openvouwde. Het was de bekende nkase, welke Orlowitsch met lnider stem voorlas. Eén byzin echter sloeg hy over, dat iedere officier, die weigerde onder de nieuwe ver houdingen verder te dienen, verplicht was, wilde hij niet voor straf naar Siberië ge zonden worden, uiterlyk binnen drie dagen de hoofd- en residentiestad te verlaten en zich naar zyn geboorteplaats te begeven. De vorst liet het blad vallen. «Maar dat is onmogeiyk I» riep hy, BUtorisQh. hun plaats gingen brandweermannen aan den slag. Engeland. De eerste burgemeetteres. Maandag hebben in Engeland en Wales de gemeenteraden den burgemeester voor het volgende jaar gekozen, en by die gelegen, heid is de eerste Engelsche bnrgemeesteres benoemd, een mevrouw Garrett Anderson te Aldebnrgh, een dorp of stadje van een 2500 inwoners in Suffolk. Mevrouw Anderson, een weduwe van nn 72 jaar oud, is omtrent 1865 te Parys in de geneeskunde gepromoveerd, en heeft ge- rnimen tyd in Engeland de geneesknndige praktyk uitgeoefend. AI dertig jaar geleden yverde zy met vuur voor het vrouwenkies- recht. Zy is een zuster van mevr. Faweett. Met deze heeft zy, tijdens den Boerenoorlog, gezeten in de commissie van Engelsche vrouwen nitgezonden om verslag nit te bren gen over de vrouwenkampen, waarin geiyk men weet goed in de 20 000 Boerenvronwen en kinderen zyn omgekomen. Het verslag was over het geheel gunstig. Denemarken. Andri's lijk gevonden. Voor een vyftal jaren ondernam, zooals men zich misschien wel herinneren zal, ds Noordpool reiziger André het vermetele plan om te trachten in een ballon de Noordpool te bereiken. Na zyn vertrek hoorde men zoo goed als niets meer van hem. Alleen werd verleden jaar, of 't jaar daarvoor, beweerd, dat men stukken van zijn ballon gevonden had. Door sommigen werd echter nog steeds de hoop gekoesterd, dat André in leven zyn zon en misschien onder de Eskimo's of Groenlanders leefde. Een telegram uit Kopenhagen maakt no echter aan al die fantastische voorstellingen een einde. Het graf van André is gevonden. Kapitein Storm, van den Deenschen schoener «Juga», bericht nl. dat kapitein Ghalker, van het Amerikaansche schip «Pelops», op een landreis door het noorde lijke gedeelte van Labrador, niet ver van de knst van kaap Mngora, een eenvondig kruis met den naam Andrée heeft gevonden. Onder het kruis bevond zich in de aarde een lijk, benevens een kistje met papieren. Waar de beide metgezellen van Andrée zyn gebleven, is niet bekend. De papieren in het kistje zullen hieromtrent waarschyniyk opheldering kannen geven. Italië. Koninklijke missie bij Z. S. den Pans. De Paus ontving Woensdag de byzondere zending, welke de gelukwenschen van de Koningin der Nederlanden overbrengt ter gelegenheid van zijn jubilé. De missie werd «Yele officieren zijn nit Petersburg zelf hoe kunnen zy nu de residentie verlaten, om, geiyk de nkase zegt, naar hnis te gaan?» «Zij moeten op den straatweg van het groote Russische ryk maar een geboorte plaats zoeken», zei de jonge officier bitter, «maar ik ga niet heen, gebeure wat wil. En het onheil, dat my trof, zebynt nog niet groot genoegzoo even ontving ik een brief van myn pleegvader, Lafontzyn vnrig verlangen naar my liet hem geen rast; alleen, zonder familie, zonder vrienden en aan niets gebonden, heeft hy Parys reeds verlaten, om eenige weken by my te komen doorbrengen. En hoe zal hy zyn pleegzo'on aantreffen als hy de armen naar hem uit strekt Neen, neen», riep de jonge officier heftig, «ik ga niet nit Petersburg, ik kan niet gaan». «En toch znlt gy u moeten verwyderen», zei de vorst zeer ernstig. «Gy kent de gestrengheid des keizers moet Feodora van angst om n, sterven «Ik kan Feodora niet verlaten», ant woordde Alexis vol vertwyfeling, «en biyven, myn eer als militair, mijn gevoel van eigen waarde opofferen Neen Lafont zon zich over my schamen, en ook ik zelf zon het moeten doen, zoo ik bleef». «De adjudant des keizers, majjor Gre gorowitsch, met een opdracht van tyne majesteit», kondigde een bediende aan. Ontsteld zagen de beide jonge lieden elkander aanzelfs de vorst kon zyn ont roering niet verbergen. «Breng den heer in 't blauwe zalon, ik kom aanstonds». «Het kan niet veel goeds zyn, wat die man ons brengt», zei Alexia. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1