Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. den midden «tand, in opdracht heeft gegeven de gegevens hiervoor te verzamelen, om daarna een wetsontwerp, regelende de slui- ting van magazijnen, en winkels, by haar in te dienen, het thans de tijd is, om zich over het geheele land op te maken tot ver weer, en de regeering daardoor te overtuigen, dat de overgroote meerderheid der Neder- landsche winkeliers niet gediend is van een wettelijk vastgesteld sluitingeuur van haar bedrijven. Memoreerende hetgeen de Yereeniging van Ameterdamsche winkeliers, wier doel is bevordering van het vrije winkelbedrijf, sedert haar oprichting reeds gedaan heeft, zeide spreker, dat het voor haar hoogst aangenaam is, op heden te kunnsn ervaren, dat zij niet te vergeefs heeft gearbeid. Er hebben zich toch niet minder dan 18 winkeliersverenigingen met een ledental van pl.m. 5000 in betrekkelijk korten tijd aangesloten, en 't is buiten twijfel, dat zoo- dra het ontwerp van wet bekend zal zijn, bet aantal medestrijders over het geheele land zal toenemen. Na voorlezing der ingekomen adhaesie- betuigingen, werden de statuten vastgesteld en goedgekenrd. De Koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren O. J. Bartman, te AmsterdamJ. Boekhorst, te HilversumR. ten Cate, te Zutphen A. Eegdeman, te Gorlnchem L. Lange, te Den Haag, en L. Salomons, te Amsterdam. Terwijl tot voorzitter en vice- voorzitter gekozen werden de heeren J. Boek horst en G. J. Bartman. De zetel van de vereeniging is gevestigd te Den Haag. Op voorstel van den heer Salomons wordt besloten tot uitgave van een orgaan, terwijl hij met kracht aandrong op het maken van flinke propagandahij zelf zou het goede voorbeeld geven door aan het verlangen van de afdeeling Den Haag van het nationaal comité te voldoen, om Donderdagavond aldaar een lezing te houden. Dit wordt met applaus begroet. Katholieke onderwijzers. Op Zondag 29 Nov. zal sectie B van de Algemeene Onderwijzers-vereeniging een alge meens vergadering bonden te Haarlem, in het café-restaurant >Neuf<. Op deze bijeen komst zullen eenige voorstellen van het be stuur worden behandeld o.m.: «Het H. B. (der Diocesaan-vereeniging) stelt te bevoegder plaatse pogingen in het werk om ook voor de klasse-onderwijzers eenzelfde basis voor de Bisschoppelijke salarisregeling te verkrij gen als bet geval is voor de hoofden, opdat ook de klasse onderwijzers de voor- deelen genieten der wet Bink Door den heer F. Wisse zal een lezing gehouden worden over «Drankweer en wy». Jammer. De bouw der drie nieuwe zeebooten voor de Maatschappij Zeeland, waarover in de pers zooveel te doen Is geweest, is eindelijk opgedragen aan een Engelsche firma te Glasgow. Stel eens, dat de Maatschappij had knnnen besluiten, den bouw aan Nederlandsche scheepsbouwers te gunnen, hoeveel kapitaal zou dan in ons vaderland blijven, waarmee honderden werkloozen zouden gebaat zijn. Doch es hat nicht sollen sein I Jammer, zeer jammer I Kindersterfte. Volgens de Limburger Koerier zjjn er in October te Maastricht even veel kinderen gestorven als in de provincie Drenthe. Dit sterftecijfer wordt grootendeels toege schreven aan de schnld van de moeders, die de kinderen verwaarloozen en soms... vermoorden. Ja, vermoorden, mag dit niet gezegd wor den van de moeder die haar zuigeling in plaats van melk, bier of andere alcoholische dranken in de flesch doet, opdat de kleine toch maar lang en vast slaapt 1 Ergerlijk, Meer dan dat. Misdadig is het. ALKMAAR, 25 Nov. 1908. Woensdagavond werd ten huize van den heer P,oot een vergadering gehouden van den «Katholieken Kring». Als spreker was nitgenoodigd de heer O. R. de Klerk, hoofd redacteur van de «Katholieke Illustratie», die tot onderwerp zijner lezing had gekozen Bekeering en beteekenis van den Kerkvader Angustinns. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend met den gebrnikelijken christe- tijken groet, werd het woord gegeven aan den heer de Klerk. Oiteerend de woorden van professor Har- nack, herinnerde tpr. er aan, dat het 'in het jaar 1887, door bjjna niemand herdacht, 1500 jaar geleden was, dat de groote Kerk leeraar, de H. Angustinns, door het H. Doopsel in de kerk werd opgenomen. Over het onderwerp, dat dezen avond zal behandeld worden, zon jarenlang college zijn te geven, doch spr. wil zich slechts bepalen tot een korte levens en karakterschets van dezen grooten Heilige en een beschouwing van de cultuur-historische verhouding, waarin Thomas Kempis, Erasmus en Vondel staan tot den H. Augustlnus. Angustinns was als Afrikaansche Romein te Togaste geboren. Zjjn vader Fatricius, eerst helden, werd later christen zijn moeder Monica was een vrouw van vromen chris- teljjken levenswandel. Angustinns aanleg bleek spoedighij moest rhetor worden. Als stndent te Oarthago leidde hjj een los bandig leven. Daar ook maakte hij kennis met een werk van Cicero, dat in hem de liefde tot de wijsbegeerte deed ontbranden. Zijn moeder wees hem op de H. Schrift, doch deze beviel hem nietom den inhoud daarvan te genieten, was hem bet licht nog niet opgegaan en den stijl vond hij dor en eentonig. Augustinus maakte echter groote vorderingen in de wetenschap en werd reeds op 23-jarigen leeftijd professor te Oarthago. Aanvankelijk was hij een aanhanger der Manicheeërs, een secte, die de schepping toeschreef aan twee princiepen het goede en het kwade. Langzamerhand echter begon zijn geloof in het Manicheeïsme te wankelen, vooral door zjjn studie ia de sterrenkunde. Te Milaan kwam een leerstoel vacant en om zjjn groote kennis werd Angustinns benoemd. Hier werden, vooral door toedoen van den H. Ambrosius, die zjjn vriend was geworden, zjjn tegenzin en minachting voor de Katholieke Kerk langzamerhand wegge nomenhjj werd catechumeen, «totdat er misschien iets zekers lichtte». Toen hjj eens in zjjn tuin rondwandelde hoorde hjj een stem, die zeide«tolle, tolle lege, legeneem en lees. Hij sloeg de H. Schrift open en las«Leef niet in over daad en braeserjjen». Dit bracht de eerste besliste wending in Augustinus' leven. Hjj trekt zich terug op een landgoed te Cassia- cnm, nadat hjj afstand had gedaan van zjjn leeraarsambt. Zjjn moeder, de H. Monica sterft te Ostia, na een leven vol gebed en tranen voor de bekeering van baar zoon en haar gebed werd door den hemel ver hoord, want steeds meer vordert Augustinus' overgang tot de Kerk. Hjj gaat naar Afrika en komt in kennis met Valerius, den bisschop van Hippo. In 378 wordt Augustinus gedoopt en spoedig daarna wordt hjj medebisschop van Hippo. Hjj toont zich een vnrige be strijder van de Manicheeërs, Donatisten en Pelagianen. Spr. geeft een karakterschets van den H. Augustinus, voornamelijk door aanhalingen uit twee zjjner werken, n.l. de alleenspraken der ziel, geschreven in den tijd van zjjn christen onmondigheid en de belijdenissen of confessiones, opgesteld in zjjn latere leven, toen hjj in den volsten zin van het woord christen was. Een schoone vergelijking maakt spr. tnsschen den H. Paulns, eerst Saulus en den H. Augustus, vroeger den lichtzin- nigen en losbandigen heidenschen jongeling. In één opzicht echter is onvergelijkbaarheid, en wel in den gang van beider geestelijke gedaanteverandering. Paulus van Tharsns slaat plotseling om op den weg naar Damas cus Augustinus is langzamerhand door Gods genade van heidensch rhetor christen ge worden. Hij is doctor gratiae, de leeraar van de genade. Augustinus dweepte eerst met zjjn alleenspraken, om de sophistische be schouwingen over waarheid en onsterfelijk heid, doch later had hjj er spjjt van, dat ze onder de menschen waren gekomen en zoo het hem mogelijk was geweest, had hjj ze toen nog vernietigd. Voor ons zjjn ze van groote waarde, want ze toonen ons het best den zieletoestand van den schrijver. Zyn rhetorenkunst komt er steeds in hoven en vooral de God aanroepende reeksen zjjn meer fraai dan innig. De confessiones bieden een theologischen terngblik op het leven te Oassiacum. Hierin laat hjj het klassieke van Oicero en ëececa varen en spreekt hjj zich uit in het kerkoljjk latjjn, waarin hjj beter zijn innige vereeniging met God kan uitdrukken. Na de pauze behandelt spr. de verhouding, waarin Thomas a Kempis, Erasmus en Vondel staan tot den grooten Kerkleeraar. De H H. Barnardus, Bonaventura en Thomas van Aquine gaan bjj Augustinus in de leer, doch cultuur-historisch bestaat Thomas Ha merken van Kempen door zjjn vierde boek der «Navolging van Christus» hem nader, nader zelfs dan Augustinus' vriend Alipins die zjjn leven schreef. Erasmus heeft zjjnen geestelijken vader Angustinns een monument vereerd op zjjne wijze. H3 verrestte zijn tgdgenooten met een Augustinus-uitgaaf en toonde zgn liefde tot Augnstinus in de zoo schoone en warme inleiding tot die uitgave. Erasmus gaf aan den tyd, die den levenden Angnstinus niet meer bezat, tenminste den oiigineelen Augustinus weder. In 1887 was het juist 15 eeuwen geleden, dat Augustinus werd gedoopt en waren 3 eeuwen voorbygegaan sedert de geboorte van onzen grootsten dichter Vondel, Vondel was eerst niet katholiek, doch de kerkelijk poli tieke strijden brachten Vondel tot nadenken. Dit herinnert ons aan Saulns-Paulus en daarna aan den H. Augustinus. «Uit geen verdiensten maar genade» zong Vondel en dit was ook het princiep van den H. Augus tinus. Voudels episch lyrische geloofszang «De heeriykheid der Kerke» klinkt ons in de ooren als «De Stad Gods» van Monica's zoon. Vondel, Erasmus en Thomas van Kempen hebben bun licht ontstoken aan het kerk licht van Hippo. De voorzitter dankte den spr. en zeide, dat ook het warm applandisement getuigde van den dank der aanwezigen, voor al het schoons, dat dezen avond is ten gehoore gebracht. Vervolgens werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen. Zonder hoofdeiyke stemming werd besloten, dat de Kath. Kring zich niet bij de Leo vereeniging zou aansluiten. De voorzitter deelde nog mede, dat den volgenden keer Mgr. Konings eene lezing zal houden over «De vrouw in de sociale actie», waarby ook dames zullen worden toegelaten. Daarna werd de vry goed bezochte verga dering officieel gesloten, doch bleef men nog eenigen tyd gezellig byeen. Onverwacht kwam Maandag het bericht, dat de WelEerw. heer H. A. J. M. Quant, kapelaan aan de St. Laurentiusparochie, is benoemd tot kapelaan te Haarlem en deze dus onze gemeente gaat verlaten. Dat deze tijding door zeer vele katholieken met leed wezen werd vernomen, zal waariyk geen verwondering behoeven, vooral niet, als we nagaan, dat ZynEerw, was geestelijk adviseur van 5 katholieke corporation, nl. van den N. R. K. Volksbond, R, O. Middenstands- vereeniging, het R. C. Secretariaat van Spoor- en Tramwegpersoneel, afd. Alkmaar, de R. C. Handelsreizigersvereeniglng en de Algemeene R. C. Propagandaclub «St. Petrus». Wat ZynEerw. voor al deze vereenigingen, niet het minst voor de laatste vereeniging, heeft gedaan, zal zeker in dankbaTe herin nering biyven. Als man van veelzydig talent, met groote toewyding voor de taak waarvoor hy was geroepen, hebben vooral vele ver- eenigiDgsmannen hem leeren kennen en waardeereD, waarby komt, dat, wanneer hy zich omtrent iets een oordeel gevormd had en zich kon vereenigen met het gevoelen van een ander, hy niet vroeg wie die ander was, maar steeds met beslistheid en kordaat heid optrad en juist dit bracht hem vele vrienden. By dit alles komt nog, dat hij voor eenieder zoo gemakkeiyk te naderen was en dat by steeds klaar stond, iemaud met zijn wyzen raad en hooggewaardeerde adviezen bij te staan om welke zaak en op welken tyd, nooit klopte men te vergeefs aan zijn deur. Hy is een priester, medelevend met zyn tijd, die vooral hier te Alkmaar veel deed voor het katholieke leven, met volle kracht ook arbeidende op het sociale terrein, overtuigd van het groote nut en de hooge noodzakelijkheid hiervan. Wy twijfelen er niet aan, of we zyn de tolk van tal van katholieken, wanneer we den hartgrondigan wensch uitspreken, dat het dezen priester en raadsman in zyn verdere levensjaren wel moge gaan en dat hy nog vele jaren met succes moge werken in den wyngaard des Heeren. E. Het concert in de groote kerk der gemengde zangvereeniging «Jacob Kwast» te Wognnm, beter bekend onder den naam «de Wognummers», mag in allen deele uitmuntend geslaagd heeten. Een zeer talryk publiek woonde de uitvoering, die tot in de uiterste finesses goed was verzorgd, by en bleef bljjkbaar tot aan het einde onder den indruk van den heeriyken zang. Deze uitvoering was dan ook een groot succes èn voor de uitvoerenden èn voor hun kranigen directeur, den heer Willem Staal, die zijn koor tot zulk een hoogte wiet op te voeren. Prachtig zijn de winkels voor den Sint Nicolaas weder opgesteld en de étalages ge vnlder wordt veel reclame gemaakt op allerlei gebied, waarbij de heer Hiidering zeker niet ten achter blijft. Zij, die nog geen kijkje in de Hekelstraat namen, raden wij aan zulks nog te doen; lederen avond van 8 tot 10 uur is by dsn heer Hiidering alles in volle werking en ziet men van de naai machines zoowel het binnen- als buitenwerk ronddraaien, alles door drijfkracht in bewegiDg gebracht. Het ia een prachtige vinding en een mooie reclame voor dsn ondernemer. De heer J, W. Gosker, cipier aan het Huis van Bewaring alhier, is met ingang van 15 December overgeplaatst naar Zwolle. De heer I. de Leeuw, alhier, slaagde den 21sten te Amsterdam voor het examen Staathuishoudkunde (Munt-, Crediet- en Bankwezen). Met algemeene stemmen is in den Zondagavond te Haarlem gehouden zangwed- stryd, uitgeschreven door de liedortafel «Haarlem's zanggenot» ter gelegenheid van bet 40jarig bestaan, in de eerste afdeeling gemengde koren de derdé prijs B toegekend aan de zangvereeniging «Nieuw Leven», directeur de heer H. Lindeboom. HEILO. Onze propagandaclub St. Willibror- dus heeft aan de kerkestal eene mededeeling vastgehecht, dat voortaan Zondags ten huize van den heer Reinier Kuiper, in 't «Wapen van Heilo», leesboeken nit de bibliotheek, tegen matige vergoeding, zullen te verkry- gen zyn. Door bemiddeling dezer zelfde propagan disten is eene oproeping daar ter plaatse vastgehecht, om Ons Blad door abonnement en opzenden van advertenties te steunen. SOHOORL. Met leedwezen werd hier het bericht van het vertrek van onzen Z.Eerw. herder vernomen, want dat hij bemind was, lijdt geen twijfel. Steeds waardeerde men zyn goede raadgevingen en toen hy onlangs zyn zilveren feest vierde, bey verden zich allen om het zoo schitterend mogeiyk te doen slagen. Noode zien de parochianen hem vertrekken en dat de gosde God hem moge zegenen, is hun aller wensch. LIMMEN. Heerschte reeds eenige dagen in onze parochie een weemoedige stemming, niet het minst was dit het geval op Zondag 22 Nov. De reden hiervoor moet gezocht worden in de aanhankeiykheid tusschen herder en kudde. Nog eenmaal zou onze door de gansche parochie zoozeer beminde pastoor zyne parochianen vanaf den kansel toespre ken. Na 14 jaren met onverdroten ijver aan ons aller zielenheil gearbeid te hebben, waar door Z.Eerw. de hoogachting en de aanhan keiykheid zyner parochianen verworven had, moet hy weldra, gehoor gevende aan de roepstem van zijne geesteiyke overheid, uit ons midden heengaan. Geen wonder dat de parochie in een weemoedige stemming ver keert. Wy verliezen in hem een herder in den rechten zin des woorda. Ging het zie lenheil hem zeer ter harte, hy was ook een vader in den nood en het weldoen was een zyner geliefkoosde bezigheden. Voor 't laatst als herder den kansel betreden hebbende, ging Z.Eerw. in 't kort nog eens na, en met trots dnrfde hy constateeren, dat de gods dienst onder zyn herderlyk bestuur zeer was toegenomen. Als ik u echter nog even ver manen wil, zoo sprak Z.Eerw. dan ia het om u aan te sporon tot volharding in het goede. Na elkeen nog eens in 't bijzonder aan zyne verplichtingen herinnerd te hebben, begin nende met de oudera, de gehuwden, de jon gelingen en jongedochters, kwam hy eindeiyk aan «zyne lieve kinderen», zoo noemde Z.Eerw. de jeugd. Hier stokte zijne stem. Dit kon ook niet anders. Was hij een vader voor allen, niet het miDst voor de jeugd. Op 't oog had Z.Eerw. natuuriyk de kinderèn, welke door hem werden gedoopt, door hem werden onderwezen in den godsdlenet, door hem werden toegelaten tot de H. Tafel en alzoo door hem werden voorbereid, om ook een maal een werkzaam aandeel in de opvoeding te kunnen nemen. Na zich in de gebeden der parochianen aanbevolen te hebben, tevens de beloften doende de parochie Llmmen in zyn gebeden niet te vergeten, verliet Z.Eerw., door menigeen met vochtige oogen nagestaard, den kansel. Hoe innig herder en parochianen aan elkaar gehecht zyn, bleek wel het dui- delykst des middags tusschen 1 en 3 uur. Daar het voor onzen pastoor ondoenlijk was van zijne parochianen aan huis afscheid te komen nemen, konden de parochianen tusschen I en 3 uur aan de pastorie afscheid nemen van huu herder. Daar konden wy het spre kende bewys van innige gehechtheid aan elkaar zien, n.m. een weenenden herder te midden zijner schreiende kudde. Nogmaals, wij zien van oub heengaan een «goeden herder», waarmede de parochie van Poeldijk gelukkig moet zyn. CASTRICUM. Langen tyd hebben vele in woners gehoopt, een betere verlichting te zullen krijgen, door het gesticht «Duin en Bosch»echter die verwachting ia den bodem ingeslagenCastricum kan niet aangesloten worden aan de electrische centrale voor het gesticht. Daar het patrolenmlicht niet meer voldoe', gaan eenigen hun eigen gas produ- cceren, zij laten acetyleengasleiding aanleggen, wat echter nog al tameiyk duur uitkomt. Er is echter uitkomst in 't verschiet. Een zekere heer Van Leeuwen heeft aangeboden voor eigen risico een gasfabriek te bouwen en te exploiteeren. Nadere besprekingen tns schen het Dagelijkech Bestuur en genoemden heer zullen gehouden worden. Ieder hoopt natuuriyk, dat die besprekingen resultaat zul len hebben. Dan krijgen we stellig een be hoorlijke straatverlichting, want op dat punt raakt Castricum achter by de omliggende gemeenten. Misschien komt er dan ook wel de ééne lantaarn te Bakkum, die al rnim een jaar in de maak is. Ook is er sprake van dat Castricum aan gesloten zal worden aan ds telefoon, wat zeer zeker wenschelijk is. De tramkwestie naar Egmond is nog niet opgelost, want de Raad kon nog niet besluiten finantiëel te eteunen. Niet de gemeente, doch het dorp Castricum heeft er te weinig belang by. HEEMSKERK. De heer J. W. Oremus, onderwyzer met hoofdacte aan de O. L. S. alhier, gaat ons veriaten en met zyn persoon een beste onderwyzerskracht. Hy is met ingang van 1 Januari 1909 benoemd tot onderwijzer aan een te openen katholieke school te Amsterdam«St. Catharina», Leid- scheplein. Een vreeselijk onweer ontlastte zich in den nacht van Vrydag op Zaterdag boven onze gemeente. Eén donderslag, die zich byna precies middernacht deed hoorei), wekte de geheele bevolking. Zaterdag bleek, dat de bliksemafleider der katholieke kerk getroffen was. Gelukkig geen verdere ongelukken, dan vernieling vac den putrand (hierin was zeker geen water aanwezig), waarin de bliksemaf leider uitloopt en vernieling van een riool, 't Bleef den heelen nanacht tot ongeveer half zes 's morgens rommelen. HARENCARSPEL. Woensdag 18 November vergaderde de Raad dezer gemeente 'e namid dags half twee. Aanwezig de Edelachtb. heer Swan, voorz., en alle leden, uitgezonderd de heer C. Groot wegens ongesteldheid. De voorz. opende de vergadering, waarna de notnlen werden gelezen en VRetgesteld. Ver volgens wordt door den voorz. medegedeeld a. dat de rekening en de begrooting dezer gemeente door Ged. Staten goedgekeurd zyn teruggezondenb. dat de Hoofden der scholen hunne benoeming voor het Herha lingsonderwijs hebben aangenomene. dat ook de benoeming is aangenomen door de etemopnemers cl. dat ook eindeiyk van Ged. Staten goedgekeurd is terugontvangen de reeds in de maand Maart vastgestelde huur- waarde der ocderwijserswoningene. dat, inplaats vau wijlen den heer Keesom, is benoemd tot zetter de heer J. Slotdat niet 26 maar 30 te vervaardigen schoolbanken zullen worden aanbesteeddit was abuis opgegeven. De heer Burger vraagt hierop, of deze inschryving alleen is voor ingezetenen, waarop de voorz. bevestigend antwoordt g. dat de candidaatstelling, ter voorziening in de vacature Keesom, zal geschieden op 1 Dec., de stemming op 8 en herstemming zoo noodig op 22 Dec. a.s. Vervolgens wordt voorgelezen een schrijven van den heer Bos, onderwyzor te Keikebunrt, houdende het verzoek om eervol ontslag tegen 1 Januari 1909, wegens benoeming te Spierdyk, hetwelk wordt verleend. Ter voorziening dezer vacante betrekking zullen advertiëu geplaatst worden in «De Katholieke Onderwijzer» en <De Vacature». De inlevering van stukkon moet geschieden voor of op 5 Dec. a.e. Hierna zegt de voorz.Zooals de heeren weten, heeft by verkiezing de vaststelling eerst plaats op den daarop volgenden dag, doch om het gemak en om reden dit meer wordt gedaan, Btelt spr. voor, den Minister te vragen, om dit op denselfden dag te mogen afwikkelen, wat aller goedkeuring kan wegdragen. Nog wordt door den voorz. medegedeeld, dat voornoemde heer Bos, welke tydeiyk afwezig was, op den Isten December zijn betrekk^ weer zal aanvaarden. De agenda afgehandeld zijnde, houdt de voorz. de gehruikeiyke rood. vraag, waarby de heer Znt vraagt, of doot den voorz. ai information zijn ingewondeg omtrent de besproken verordening op het biljarten om gelag, waarop de voorz. out kennend antwoord. Zut zegt van terzy te hebben vernomen, dat dit bestaat in de gemeenten Hoogcarspel en Lutjebroek. Dt heer Bnrger merkt op, dat de heer van Straaten, mr. smid te Kerkebnnrt, klaagdi over de leverantie van yzerwerk aan hel steenkolengebonw aldaareen gedeelte scheen volgens spr. betrokken uit Alkmaar, dooi tusschenkomst van den timmerman Mooy. De heer Burger van meening zUnde, dat hetgeen tot het smedenvak behoort, ook door een smid behoort geleverd, vindt dit een verkeer den toestand. Den voorzitter echter is niets van deze kwestie bekend, hem is in geen geval gevraagd. Daar niemand meer het woord verlangt, wordt de vergadering na dankzegging gesloten. EGMOND AAN DE HOEF. Dinsdagmorgen ongeveer half negen arrivearde Z. K. H, prins Hendrik per automobiel in ons dorp om met Jhr. v. d. Pol in de duinen ten N, van Egmond aan Zee te jagen. Den ganscheu dag kon men de schoten hooren knallen en aan het einde van de jacht telde men 8i stuks wild, geschoten door slechts twee schut ters. Na de lunch gebrnikt te hebben in het jachthnis van Jhr. v. d. Pol, bestegen de heeren de gereedstaande anto's en tuften weg in de richting van Alkmaar. In den loop van den dag had zich het gerucht verspreid, dat de prins in ons dorp was, zoodat bjj den afrit velen een kQkje kwamen nemen, KROMMENIE. Maandagmorgen om hall zes sloeg de bliksem in de boerdery van den heer S. Duin aan de Bus. Verschrikke lyk was de verwoesting door het hemelvuur veroorzaakt. Schotten werden uiteengezet en de inboedel aan stukken geslagen. Als dooi een wonder werd er geen brand veroorzaakt en bekwamen de bewoners geen letsel, alleen een dochter des huizes viel in onmacht, doch kwam weer spoedig by. Ook het vee be kwam geen letsel. 'T VELD. De hevige wind lichtte Maan dagmorgen by den heer D. Burger alhier de kap van den hooiberg en wierp die op het dak der woning. Byzonder voorzichtig ging dat juist niet in zyn werk, en de kap van den hooiberg echoot er dan ook het leven by in, terwyi het dak van het woonhuh leeiyk gehavend werd. Vergaan. Bij Canlonia, Italië, Is het Fransche stoomschip «Martinique» gestrand, Van de 20 koppen, die aan boord waren, konden slechts 4 man de kast bereiken. De overigen verdronken allen. Treurig. Door het spelen met een ge laden revolver, die een jongetje van den kastelein v. L., te Steenbergen, in een on bewaakt oogenblik nit de kast bad gehaald, ging het Bchot plotseling af en trof het kind in het hoofd, zoodat het na enkele uren overleed. Afschuwelijke moord. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Middelburg een verschrikkelijke moord gepleegd. Zondag morgen vond men in een der bolwerken het lyk van een ongeveer 24 jarig meisje, Het tijk vertoonde teekenen van wnrging, Het meisje was van onbesproken gedrag, en moet Zaterdagavond van een soirée huis waarts keerend zyn overvallen. Een dure holpartij. Onlangs sloeg in de Wagenstraat te 's Gravenhage een paard der openbare reiniging op hol en wierp in de Veenestraat een rasgenoot door een winkel ruit van Gebr. Gerzon. Dit spelletje zal de gemeente kosten f 298.50, n.l. f 157.80 voor beschadigde winkelgoederen, f 74 voor de glas verzekering en f67 vergoeding voor de verpleging en bniten gebruik stelling van het aangereden paard. Paardengeluk. Sinds ruim een week staat in de schutbank te Hilversum een paard, dat door de politie werd gevonden. Thane is gebleken, dat het dier afkomstig is vso een inwoner van Bussum, die het had ver kocht aan een landbouwer alhier. De koopef heeft het dier niet willen aannemen en de verkooper beweerde met het beest niets meet uitstaande te hebben en liet het loopen, wat de kooper ook deed. En zoo geniet het paard van een ongestoorde rast. Ongelukken. Zaterdagavond geraakte eau vrouw uit het werkhuis te Nieuwe Pekela ln het Hoofddiep. Zij werd levenloos opgehaald. Te Hilversum wilde zekere R. over een ijzeren hek springen, maar kwam in het hek terecht. Zwaar verwond werd hy naar de R. K. Ziekenverpleging vervoerd, alwaar hy spoedig aan de bekomen verwondingen overleed. Maandagmorgen is by een in aanbonw zijnd pand in de Nozemanstraat te Rotterdam da metselaar L. V. W., door het breken van een dwarshout van de stelling, met zyn hoofd op het puin gevallen. Hy bekwam schedel breuk en was onmiddeliyk dood. Onder Zevenbergen is in een sloot het lijk gevonden van zekeren M., die daar den vori1 gen dag met postpapier had loopen venten. Hy was pas ontslagen uit de gevangenis. Twee zonderlingen. De Tbs. Ct. verneemt uit MakkingaTot voor enkele weken leefden een reeds bejaarde moeder en haar zoon samen. Ze bewoonden een net bnrgerhnleja, staande in de kom van ons dorp. Ze leidden echter een hoogst zonderling leven. De ven sters waren steeds met papier beplakt, M dat niemand een blik in 't huis kon werpen. Zoowel 's nachts als overdag doolden ze op weg en in veld rond. Hun uiterst zonderling

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2