Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. feuilleton! No. 97. Woensdag: 2 December 1908. 2'"' Jaargang Hoe wordt men kiezer Verschijnt Woensdag en Zaterdag. De zestiende MeL Buitenland. Binnenland. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS SO cents per drie maanden franco aan hnis. Te betalen in het begin Tan ieder kwartaal. Afzonderlijke nnmmersS oent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 30 Elke regel meer6 Reolames per regel15 Kleine advertenties ran 130 woorden, bjj vooruitbet. 25 cent. Zij, die zich met ingang van 1 Januari op „ONS BLAD" abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De Administratie. i. Wij staan, zooals allen lezers bekend zal zijn, spoedig voor een ernstig jaar, het jaar 1909Dan immers hebben we opnieuw Kamerverkiezing en zal het kiezerscorps hebben te beslissen, of ons land wederom moet worden bestuurd door mannen, die zich laten leiden door een christelijke levensopvatting, of wel door hen, die niet willen erkennen, dat de tegenwoordige strijd gaat voor of tegen Christus, die meenen het geluk en de welvaart der Maatschappij te kunnen bevorderen, zonder als grondslag daarvoor aan te nemen het Christendom. Ongetwijfeld dus zal 1909 een ge wichtig jaar zijn. Even gewichtig, zoo niet gewichtiger echter is het werk, dat aan de verkiezingen dient vooraf te gaan, de zorg n.l. voor de nieuwe kie zerslijst. Laten zij, die het goed meenen met het waarachtig belang onzer zaak, nu eens niet het werk, dat door partij- genooten wordt gedaan, eenvoudig aan zien en zelf niets doen, doch laat ieder, die kan, dat werk verlichten en de handen uit de mouwen steken 6n vooral nu daaraan reeds beginnen. Ieder, in zijn eigen kring, kan krachtig daartoe medewerken, in de eerste plaats door allen, die kiezer kunnen worden, aan te sporen zich daarvoor op te geven of hun zelf met raad en daad bij te staan. Ook vooral in de kleinere plaatsen tot het kiesdistrict behoorende, doe men, wat men kan. Als men over de geheele linie krachtig werkzaam is, kan ons leger flink versterkt worden, zelfs ware een verrassing misschien mogelijk, als overal met kracht werd aangepakt, want zij, die zich tot nu toe meer met daadwerkelijke actie bezig hielden, weten bij ervaring, dat er nog steeds over bleven die kiezer konden worden, doch daartoe niet de minste moeite deden. Onverschilligheid, of ook de misplaatste vrees belasting te moeten betalen, hou den steeds nog velen er van terug van het kiesrecht gebruik te maken. Wij vertrouwen echter, dat de mees ten het groot belang er van zullen inzien en dit gewichtig werk niet geheel overlaten aan hen, die uit liefde voor Historische Soman uit het Duitsch, van HERMAN HIRSOHFELD, bewerkt voor »0N8 BLAB 191 •Vorst Orlowitsch I Meer met het hart dan met de oogen had de jonge man den in een donkeren, wijden mantel gehnlden bezoeker herkend. De vorat was in enkele dagen veel ver ouderd, en zjjn gelaat keek etrenger dan ooit. Met onzekere item begon bij Jeugdige vriend, ik kom namena Feodora om n de vrijheid te brengen. GO zijt veroordeeld om naar Siberië overgebracht te worden. Aan het eerate station zal n de gelegenheid wor den gegeven om te ontvluchtenbenuttig ze. Besboredko, de politiecommissaris heeft de hand in 't spel, men zal u niet vervolgen». Zwijgend had de jonge man naar hem geluisterdtoen greep hjj de hand des vorsten en hem strak in de oogen kOkend, zei hy •Vorst Oonstantin Orlowitsch, hebt gij mij verraden De vorst sterkte zOn hand nit als tot een plechtigen eed •Neen •Dan moet een verschrikkelijk offer ge bracht worden, om voor mj| de vrijheid te koopen, en dit offer, ik vermoed het...< •Mijn arm kind», fluisterde de vorst toon loos. •Het offer is de verloving van Feodora met den ellendigen Gregorowitsch, ik wist de goede zaak zich steeds veel moeite getroosten en doen wat mogelijk is. Om dit doel echter des te eerder te bereiken, volge hier een toelichting op de Kieswetvoor velen is dit misschien een gemakkelijk te volgen leidraad. Onze Kieswet onderscheidt belasting kiezers en aangifte-kiezers en hieruit blijkt aanstonds het verschilde eersten behoeven niet de minste moeite te doen, zij komen vanzelf op de kiezerslijst, de anderen behooren zich aan te geven. Toch dient de belasting-kiezer het vol gende in 't oog te houdende belasting (deze behoeft niet te loopen over een vol jaar) moet 1 Maart van het volgend jaar zijn aangezuiverd, echter dient er op gewezen, dat het altijd die belasting betreft, welke reeds vóór Januari dient te zijn aangezuiverddus b.v. voor het jaar 1909 geldt de| personeele belasting en de grondbelasting over 1908 en de bedrijfbelasting over 1907/8. Het gebeurt, dat er zijn die in Januari, zelfs nog in Februari, hun belasting niet hebben aangezuiverdnu kan men volgens de bepalingen van de kieswet nog kiezer worden als men vóór 1 Maart zijn belasting heeft betaald, maar zij, die daaraan nog voldoen in Februari, moeten vóór 3 Maart hun biljet toonen aan de Secretarie, anders komen zij niet op de kiezerslijst. De aanslag in de belasting moet ten minste f 1 bedragen is het minder, dan kunnen deze belas tingschuldigen toch allicht kiezer wor den, n.l. aangifte kiezer, echter zij men er wel op bedacht, dat belastingschul digen (ook al zou hij kiezer kunnen zijn op verschillende andere gronden) om op de kiezerslijst te komen, zijn belasting moet hebben betaald, al is het ook nog zoo luttel. Aangiftekiezers. Hieronder vallen huurkiezers, loonkiezers, spaarbankkie zers en examenkiezers. Deze allen moe ten een formulier invullen en ondertee kenen, terwijl dit vóór 15 Februari moet worden ingeleverd aan de ge meente-secretarie. Een eerste vereischte echter is, dat men op 15 Mei van hetzelfde jaar, dat een verzoek om op de kiezerslijst te worden geplaatst, wordt ingediend, den leeftijd van 25 jaar heeft bereikt. Deze bepaling brengt nog al eens misver stand; sommigen n.l. meenen, dezen leeftijd reeds bereikt te moeten hebben op den uitersten datum, dat de aan gifte-biljetten moeten zijn ingeleverd, uit het vorenstaande blijkt evenwel, dat deze meening foutief is. het welmaar dit offer neem ik niet aan. zy mogen mjj naar Siberië voeren«ij mogen mij vermoorden Allee liever, dan vrij te zijn voor dezen prijs. Zoo zou ik gesproken hebben ale Alexia Lafontzoo spreek ik thani als Alexis graaf Schnselkoi, want dien naam draag ik Als door den bliksem getroffen, deinsde de vorst achtsrnit. •Een Schnselkoi, hUDe zoon van Michael Schnselkoi 1 Almachtige God I» Lafont, die gedurende het gesprek zich bescheiden had teruggetrokken, trad nu snel voornit en nam den arm des vorsten vast en riep>Ja, de zoon van Michael en Armande, die n vervloektede zoon nit het huwelijk op den zestienden Mei 1 Ik herken u al gingen er ook jaren overheen. Alexis Schnselkoi, Besbodko wilt gij zien hy staat voor n 1 Nu geloof ook ik, dat hij het was die u aanklaagde, dat zjjn mede lijden slechts een huichel-en comediespel is I» De vorst stak de handen uit als deed hij een eeden als een kreet van vertwijfeling drong het nit z^n borst>Ik ben onschul dig vervloektik hen onschuldig aan den dood van Michaelik heb Alexis liefgehad als een zoon I» Een doodsche stilte trad inmen hoorde niets dan het zuchten der zwaar ademende borst van den jongen man. •Groote God», zei hij eindelijk met nauwe lijks verstaanbare stem, >wien zal ik geloo ven Hier de aanklacht mQner moeder, daar Feodora's vader, op wien de zwaarste ver denking rust o Lafont, mijn leermeester, mijn vader, red my om my zelf mijn verstand wordt beneveld I» Hij wierp zich in de armen van zyn trouwen vriend luid snikkende drukte hy Frankrijk. Vrijheid Sinds de zoogenaamde zegeningen der sociaal democratie over Frankrijk gekomen zyn, schijnt bet een ieder straffeloos geoor loofd om de priesters, de herders, die alles opofferen voor het heii en 't welzijn van hun vaderland, te hoonen en te belasteren. Dezer dagen trof ons weer een bericht dat een juist beeld geeft van den verfoei lijken, diep ingekank6iden haat van die ver woede papenvreters. De Eerw. heer Brion, pastoor te Heudicourt, een plaatsje in het departement van de Eure, was op een laster- lyke aanklacht van het een of ander sujet, op den 15en Augustus j.l. in de gevangenis van Andelys opgesloten. Het vryheidlievende Frankrijk ontzegde hem gedurende de byna drie maanden lange kerkering de vrijheid om met den aalmoezenier te spreken. Einde- ïyk na die lange gevangenismarteling stond hy terecht voor het gerechtshof van het Enre departement, maar de rechters konden geen enkel bewijs van schold tegen den Eerw. pastoor vinden en moest hem, misschien wel tot hun leedwezen, vryspreken. Deze uitslag kon natuurlijk den feilen haat der lasteraars niet bevredigen. Door hun toe doen moest de Eerw. heer Brion voor de tweede maal op de bank der beschuldigden plaats nemen, doch de rechtbank van Andelys moest, overtuigd van zyn onschuld, den pastoor nogmaals vryspreken. Is het niet schandeiyk dat een priester als een booswicht drie maanden lang geheel onschuldig in de gevangenis wordt opgesloten Zyn er dan in het vrye Frankrijk geen wetten meer, die de vryheid van zyn onder danen, al dragen zy dan ook een toog, ver zekeren en die de vnige lasteraars voorgoed den mond snoeren?... Spoonvegongeluk. Ten gevolge van een vergissing in het bedienen der wissels, is de sneltrein van Brest Zaterdag op een boemeltrein ingereden. Twee personen werden gedood en tien gewond. Amerika. Ernstig mijnongeluk. De lijst van mynongelukken is weer met 6en vermeerderd. De mijn te Mariana, toebebooreode aan de Pittsburg Buffalo kolenmaatschappy is, tengevolge van een ontploffing van grauw vuur in brand gevlogen. Berichten luiden dat er meer dan tweehonderd dooden zyn. De ontploffing was zoo hevig, dat een lift, waarmee de arbeiders in de myn gaan, 90 meter ver weggeslingerd werd en dat de ventilatietoestellen buiten werking gesteld zijn hoofd tegen diens borst. De vorst wilde spreken, maar op het zelfde oogenblik trad haastig de gevangen bewaarder binnen. »U moet weg», zei hij, «de heeren van het gerecht komen om den gevangene het vonnis mede te deelen. Men mag u niet hier zien, het zon mij myn post kunnen kosten». •Nog een enkel woord», bracht de vorst, op Alexis toetredend, gejaagd er uit. •Alexis, ter wille uwer moeder, ter wille van Feodora...» Lafont onderbrak hem, terwyi hy naar de deur wees •Gelijk ik u reeds eenmaal van het bed der vrouw wees, wier leven door uwe schuld vernietigd werd, zoo beveel ik u heden ten tweede male: gal» En Orlowitsch ging. Langzaam, met slependen tred verliet hy de cel. En nacht werd het in de ziel van den beklagenswaardigen man, voor wien een onbedachtzaam woord, uit zeer zeker niet geheel onschuldige jaren der jeugd, een vloek geworden was voor zyn gansche leven. Hy moest zwaar boeten voor dit woord en nu zat hy in zijn schitterend paleis, overladen met eer en rykdom, zat hy in een eenzame, streng bewaakte kamer, hy, de heer des huizes een zwaarmoedige, voor wiens genezing te vergeefs de kunst der doktoren werd ingeroepenvan wiens strak gelaat zelfs de tranen zijner ongelukkige dochter geen spier konden doen bewegen. Arme Feodora I Voor wien zou zy hare gebeden ten hemel zenden, voor den geliefden vader, of voor den ongelukkigen vriend, die in konde en sneeuw weggevoerd was naar het Noorden, immer verder en verder, door steppen en woestenyen, naar het einddoel, werden, wat den toestand der bedolvenen nog verergerde. Twee lichamen zijn geheel vermorzeld teruggevonden. Een myninspecteur, die vyf minuten voor de ontploffing de myn had verlaten, ver klaarde dat er 180 a 200 mynwerkers be neden waren en dat er niet de minste hoop op redding bestond. Nu stijgen kleine rookwolkjes uit de schachten op, wat het bewys is van de aan wezigheid van vergiftigde gassen. De ver- schrikkeiyke warmte verhindert de reddings brigades iets nit te voeren. Volgens latere berichten zouden er by de ontploffing 275 mynwerkers beneden ge weest zyn. Huwelijken. Het Amerikaansche bevolkingsbnreau heeft een statistiek openbaar gemaakt, waaruit blijkt, dat er in de twintig jaren tusschen 1887 en 1907 12.832.044 huwelijken gesloten en 645.623 huweiyken ontbonden zijn, of byna een op de twintig. Het aantal echt scheidingen neemt onrustbarend toe. Het aan tal vronwen dat echtscheiding vraagt, is dubbel zoo groot als dat der mannen. Japan. Het katholicisme in Japan. Pater S. Hoek, professor in de Fransche literatuur-geschiedenis aan de keizerlijke uni versiteit te Tokio, vertelde aan een vertegen woordiger der »XX Siècle» (Brussel) verschil lende interessante byzonderheden over de keizeriyke universiteit te Tokio in het alge meen en over de Katholieke beweging in het byzonder, waaraan het volgende is ontleend. De universiteit te Tokio telt byna 5000 studenten met 300 professorenvan deze 300 docenten zyn 17 buitenlanders, vier profes soren, waaronder pater Hoek, maken het Katholieke element nit. De betrekkingen tua- schen de Katholieke hoogleeraren en hunne andersdenkende collega's zijn buitengewoon harteiykmen bejegent ona steeds met den grootsten eerbied en onze collega's doen alles om ons behulpzaam te zijn. De Katholieke beweging belooft over het algemeen goede vruchten te zullen dragen de regeering is niet alleen het Katholicisme niet vijandig gezind, maar ondersteunt het op alle mogeiyke manieren. In Tokio hebben de Marianisten een gym nasium gesticht, dat door scholieren nit de beste familiën bezocht en door de regeering gesubsidieerd wordt. Daar deze school niet in staat is, alle leerlingen (816 in getal) op te nemen, heeft zich een comité uit Japan ners gevormd, dat door eene inschryving in eenige dagen het mooie sommetje van 250.000 francs bijeengebracht hadtot dit comité be hoorden vyf ministers. De werkzaamheid der Katholieke missio- vreeselijker dan de dood de mynen van Siberië I NEGENDE HOOFDSTUK. Onder een aschgrauwen hemel trekt lang zaam een troep menschen over de hooge sneeuwgebergten naar de Siberische kolonie Smejinogorst. Bleeke, uitgeteerde mannen, onder welke afachnweiyke gestalten met verwilderd uiter- hjk en langen, ruigen baard. Ketens ram melden, want meer dan één sleepte boeien achter zish mede. Zij, die niet geboeid waren, werden streng bewaakt door rnwe wachters, die met knoeten en lansen gewapend waren. •Ongelukkige lieden», noemt de Rus de arme menschen, die hun meer of minder groote misdaden door arbeid in de mynen van Siberië moeten boeten. Smejinogorst, d. i. »Berg der vrees», be hoorde tot de meest gevreesde verbannings oorden. Alle plagen van Siberië zijn hier in de rijkste mate aanwezigtwintig graden koude in den winter is iets heel gewoons en zelfs de korte zomer heeft meestal nog zulke koude nachten, dat men 'zich in de bnitenlncht slechts door groote vuren voor bevriezen beschutten kan. En toch was, vooral in de vorigè eenw, Smejinogorst voor de Russische regeering een zeer goed klinkende naam, wyi de zich daar bevindende op staatskosten ge- exploiteerde zilvermynen veel geld oplever den en wat kon het de hooge heeren in St. Petersburg dan schelen, hoevele •onge lukkige menschen» daarby te gronde gingen, iets vroeger of later Want uit Siberië kwam men toch niet meer terng. In onderaardsche holen bevindt zich, tus schen graniet en porphyr ingesloten, het zilvererts. Door een schacht van 105 vademen narissen in Japan is eene zegenryke. In eenige jaren is het aantal der Katholieken vervierdubbeldmen telt er thans in Japan 60.000dit getal is echter nog uiterst klein in vergeiyking met de 50 millioen menschen, welke dit ryk bewonen. De moeilijkheden, die onze missionarissen bij hun missiewerk ontmoeten, zyn van verschillenden aard. De Japanners zijn een godsdienstig volk; zy gelooven aan het bestaan van een God en aan eene belooning na den dooddeze belooning zal grooter of kleiner zijn, naar verhouding der diensten, aan het vaderland bewezen. Dit is ook de verklaring van de dapperheid en de onverschrokkenheid der Japanscbe soldaten. De betere standen onder de Japanners zyn ook diep godsdienstig, zy verlangen echter van de missionarissen bui ten de verkondiging van het woord Gods, ook eene diepe, veelomvattende wetenschap. Japan is een vruchtbaar veldom het land te verovereD, hebben wy echter bekwame en geschikte mannen noodig. Katholieke Sociale Actie. Zooals reeds gemeld werd, kwam op 19 Oct. II. de Centrale Vergadering van de K. S. A. te Utrecht byeen, doch moesten verschillende pnnten der agenda worden aan gehouden tot een latere vergadering. Deze werd 20 Nov. 11. te 's Gravonhage gehouden. Verschillende genomen besluiten zullen eerst later kunnen worden gepubliceerd, wanneer de vereischte hoogere goedkeuring daarop verkregen is. Zoo o. a. betreffende een partieele statuten-wijziging en de Sociale Week, in 1909 te houden. Van Jhr. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer was bericht ingekomen, dat hy wegens zeer drnkke werkzaamheden zich genoopt had gezien, hoezeer tot zyn leedwezen, om ontslag te nemen als bestuurslid en voorzitter van 't Diocesaan Oomiié van de Kath. Soc. Actie in 't bisdom 's-Hertogenbocch. Volgens de statuten had hy daardoor ook opgehonden lid en voorzitter te zyn van de Vereenlging tot Bevordering van de K. S. A. in Nederland, evenals van de Centrale Vergadering," Zoowel door den Vice-President als door den Algemeenen Secretaris werd warme hulde gebracht voor den grooten steun, welken Jhr. Mr. van Nispen sinds de stichting der K. S. A. aan deze organisatie had gegeven. Daar men zyn na lijp beraad genomen besluit moest eerbiedigen, werd met algemeene stemmen besloten, dat hem namens de Centrale Vergadering de uitgesproken gevoe lens van waardeering en dank schrifteiyk zonden worden overgebracht. komt men in de onderaardsche ruimte, waarin het water langs de wanden druipt en een doodeiyke, verstikkende lucht heerscht, die de zinnen benevelt, terwyi het ruischen van het water, dat, in de twee ondergrondsche kanalen een zwaar rad in beweging brengt, het ongezellige van een verbiyf aldaar nog verhoogt. De arbeidstyd was verstreken. De ballin gen werden naar vervallen hutten gebracht, die als woonplaats dienst deden.- Zij waren nu voor enkele uren vry zy konden slapen en vergeten, tot de nieuwe morgen hen met nieuwe ellende wachtte. Terzyde van de uit boomstammen gebouwde hutten, waarvan de spleten met mos gevuld waren, verhieven zich enkele kleine woningen voor politieke gevangenen. Zij waren gewoon- lijk voor twee personen ingericht en zegen er van binnen een weinig beter uit. Het scheidende daglicht wierp zyn laatsten schyn door de kleine, van blinden voorziene ruiten eener eenvoudige kamer, waarvan de menbileering bestond uit eenige plompe stoelen, een dito tafel, een kast en het hei ligenbeeld, dat in geen huis van geheel Rusland mag ontbreken, hetiy hut of paleis. Een oude man kwam uit de donkere slaap kamer in het vertrek en wierp een nieuw stuk hout op den haard. Het was een zeld zame, ja onvriendeiyke verschijning. Lang, grys haar hing in vlokken om het magere, bleeke gelaat met zyn starende oogen en styf dichtgeknepen lippen. Hy ging naar de kast van rood hout, en den samowar (theetoestel) op de tafel plaatsend, vulde hy een ketel met water en hing dien boven het vnur vervolgens ging hy aan het venster staan en keek naar buiten, alsof hy iemand ver wachtte. (Wordt vervolgd),

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 1