Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Officieele Berichten. Correspondentie, Ingezonden Stukken. Vroeger werd een gescheiden vrouw in goede kringen niet ontvangen of toegelaten men scboDk aan haar geen aandacht. Thans is dit niet meer het geval. Indien men aan de echtscheidingen een einde wil maken, dat men dan de gescheiden personen boycotte. Ook de wet is tot zekere hoogte verantwoor delijk zü moest strenger zijn.» Mr. A. Heemskerk, f Te 's Hage overleed mr. A. Heemskerk, (broeder van den tegenwoordigen Minister van Binnenlandsche Zaken), vroeger lid van de Gemengde Rechtbank te Caïro. Kiezersstatistiek. Als No. XVI der Bijdragen tot de Statistiek van Nederland, nieuwe volgreeks, uitgegeven door het Oentraal Bureau voor de Statistiek, is verschenen de kiezersstatistiek, benevens aanvulling der verkiezingsstatistiek voor de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal over 1908. Uit de inleiding blijkt, dat er volgens de kiezerslijsten van 1908 in ons land waren 811,625 kiezers voor de Tweede Kamer, 808,504 kiezers voor de Provinciale Staten en 733,573 kiezers voor de Gemeenteraden, terwijl 33,230 kiezers hun kiesrecht in 1908 verloren, doordat zij het verschuldigde ter zake van aanslag, omschreven bij art. 10 der Kieswet, niet op den len Maart hadden voldaan. Het aantal mannen van 25 jaar en ouder is volgens de verschillende volkstellingen gemiddeld 47 °/0 der geheele mannelijke bevolking. Van dit aantal zjjn in 1908 60 55, 60.32 en 54.74 */0 kiezers, onderscheidenlijk voor de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de Gemeenteraden, Van de 811,625 kiezers voor de Tweede Kamer waren 65,082 aangiftekiezers en 746.543 ambtshalve op de kiezerslijsten ge bracht. Voorts zijn de kiezers in de volgende groepen te onderscheidenbelastingkiezers 724,644, huu'klezers 24.495, loon en pensioen- kiezers 49,798, spaarkiexers 7787, examen- kiezers 5521, in tctaal 86,981 kiezers krach tens art. lb. Het gebeele aantal kiezers voor de Kamer is van 1907 op 1908 met 22,335 of 2 83 pOt. toegenomen de verschillende groepen kiezers onderscheiden naar den grondslag waaraan zij bnn kiesrecht ontleenden waren toe-, re apectievelijk afgenomen metbelastingkiezers 3.38 pOt.kiezers krachtens art. lb 1.50 pCt., waaronder huurkiezers 0.61 pCt„ loonkiezers 2.52 pCt., spaarkiezers -j— 0 91 pOt., examenkiezers -j- 0 55 pOt,; de ambts halve en aangiftekiezers onderscheidel^k met -f- 3.27 en 4 01. Ten slotte geeft dit nummer der Bijdragen een overzicht van de tusschentijdeche ver kiezingen van leden voor de beide Kamers der Staten-GeneTaal over het tijkvak October 1907—October 1908. Prov. Staten Roord-Holland. He najaarszitting der Provinciale Staten werd Dinsdag door den Commissaris der Koningin geopend. Hij herdacht vóór den aanvang der werkzaamheden het overlijden van dr. S. Schippers en den heer C. S. Ja- ring (Den Helder). Vervolgens werd het nieuw lid voor Amsterdam V mr. D, Josephus Jitta beëedigd en toegelaten. Na de loting en samenstelling der afdeelingen werd medege deeld, dat alsnog zijn ingekomen voordrach ten tot subsidieverhooging voor vernieuwing van den Zuidertoren te Enkhuizen en de tentoonstelling van buisindustrie te Amster dam. Verschillende stukken zijn in handen gesteld van de commissies, wier leden door den voorzitter benoemd werden. Omtrent de kwestie van den aannemer van Duin en Bosch, indertijd in geheime zitting behandeld, vroeg de heer Westerwoudt openbare behandeling en opheffing der geheimhouding. Daar de vroegere redenen nu vervallen zjjn, werd in dezen geest besloten. Medegedeeld werd, dat de R. K. Middenstandsvereeniging te Haarlem haar subsidieaanvrage ingetrokken heeft. Na verschillende mededeelingen werd de verga dering gesloten. Tergend. Onder dit opschrift schrift het Huisgezin In >Nederl. Sport< kan men een verhaal in geuren en kleuren lezen van de opening van een kapperssalon voor honden te Lon den, hoe de honden-mode van het jaar is en dergelijk fraais meer. Deze hondenvertroeteling stuit te meer tegen de borst en is te tergender, als men denkt aan de namelooxe ellende, die in hetzelfde Londen door duizenden en dnizenden men- schen geleden wordt. Voor hen geen zijde, geen armbanden met diamanten ingelegd, geen badinrichtingen en toiletsalon, geen sanatorium als ze ziek zijn, al hetgeen aan de Londensche dames hondjes ten deel valt. Er zjjn altijd dwaze individuen geweest en die zullen er wel bljjvenmaar wanneer een dwaasheid in een klasse of stand be smettelijk bljjkt, dan wordt ze bedenkelijk en misdadig. Een dergelijke ontaarding doet denken aan het verval in Oud Rome en in Byzantium. En het spreekt wel vanzelf, dat waar zulke praktijken worden gevolgd, de Christe lijke geest geheel geweken is. Tnberculoae. Donderdagmiddag te één uur werd te Haar lem de vergadering geopend der Noordhol- landsche Vereeniging tot bestrijding der Tuber culose, onder praesidium van dr. R. Josephus Jitta. Medegedeeld werd dat aangesloten wa ren 4 plaatselijke afdeelingen en 3 afzonder lijke: verder 68 afdeelingen van «Het Witte Kruis». De vergadering werd bijgewoond door het lid der Gedeputeerden van N.-Holland, mr. Van Tienen en voorts als vertegenwoordiger voor de centrale Vereeniging door dr. van Gorcum en voor het Witte Kruis door dr. Barnouw. In het bestuur werden herkozen de heeren mr. Van Tienen en de doctoren Barnouw, Van Gorcum, Kersbergen, Jitta, Smits, voorts mr. Van Lennep, mr. Valkenburg en mr. Zyp. Dr. Kersbergen te Haarlem hield daarna een voordracht over «de Tuberculosebestrij ding» in Noord Holland. Grafmonument voor wijlen den heer Van Hasselt. Voor het grafmonument te Warsveld van wjjlen den heer Van Hasselt, directeur-gene raal der Holl. IJ. Spoorw. is door ambte naren ruim f 4000 bijeengebracht. De Hembrug. Ten gevolge van. een defect aan de opzet stukken moest Donderdagavond de Hembrug tijdelijk buiten dienst gesteld worden, waar door gednrene eenige uren het trein- en ook het scheepvaartverkeer werd gestremd. De trein van 8.17 uit Amsterdam ondervond het eerst den last. De reizigers moesten aan de brug overstappen, wat voor de meerdere ruimte en de electrische verlichting minder bezwaren had dan vroeger. Tegen twaalf uur was het gebrek in zoo verre hersteld, dat de treinen weer de brug konden passeeren. Theorie en practijk. Een sociaal-democratisch gemeenteraadslid moet evenals ieder ander zoo nu en dan >onder het mes» en zoolang er geen gemeen telijke echeerinrichtingen, zjjn dient hjj daar voor gebruik te maken van een der vele particuliere barbierswinkels. Dat hjj daarbjj echter wel eens in een lastig parket kan komen, is onlangs te Rotterdam gebleken. Ons raadslid dan kwam ook een paar maal des Zondags om zich van zjjn overtolligen baardtooi te laten ontdoen. Nu ijveren de barbiersbedienden evenals zoovele anderen voor Zondagsrust en in den len Mei optocht hebben zij mat eenjjtransparant geloopen met de woorden«Arbeiders, steunt onze eiscben, ze zjjn billijk». Aan de spits van den optocht liep... het raadslid, dat zich Zondags liet scheren I In het vakblad der kappers- en barbiers bedienden nu verscheen onlangs een inge zonden stuk met het opschrift>Ook in het dageljjkech leven beginselvast?» waarin dit raadslid in figuurlijken zin «onder het mes» werd genomen. Enhet heeft geholpen ook 1 Want sedert is hij niet meer des Zondags in den barbiers winkel gekomen en laat hij zich des Maandags scheren, de macht der organisatie 1 Door den drank. Een droevig staaltje, waar drankzucht toe leidt, bereikt ons nit Zeist. Daar bad een moeder van een talrjjk huishouden bet bui tenkansje getroffen naast een ex verlofhouder te komen wonen. Deze zou baar, de drinkster, wel op allerlei wijzen aan drank helpen, want hjj kende de trucs nog wel. Beddelakens en dergelijke voorwerpen werden in pand ge geven voor jenever. Bjj den groenteboer werden aardappelen genomen, natuurlijk op crediet en deze ook bij den waardigen ex- verlofhouder in drank omgezet. Gelukkig kreeg de politie de lucht er van beet en het einde was een procesverbaal aan het adres van den ex verlof houder. De ruzie in de S. D. A. P. Een lang artikel in Het Volk tegen zjjn partijgenoot Van Ravesteijn besluit de heer Spiekman aldus: «Wij, «revisionisten», doen de partij schade, zegt Van Ravestejjn. Ik geef hem den naam cadeau. Maar wél weet ik, dat de partij nog nimmer in zulk een misère heeft verkeerd, als waarin hjj en zjjn engere geestverwanten haar hebben gebracht. «De minderheid heeft haar rechten. En ik zal er toe meewerken die te eerbiedigen. Doch die minderheid' még niet buiten den redelijken weg gaan van organisatie, door de congressen haar aangewezen. «Wanneer zjj de sociaal-democratie beter kan dienen dan wjj, laat ons dan scheiden gaan. Onze partjj is vrijwillig. Bjj elkaar te blijven in het vooruitzicht van voortdurende critiek van dezen aard, op déze wijze, is onmogeljjk». Het kan weder een mooi congres worden I "■«-■■■ii Sin in—sa—smis in nis ALKMAAR, 5 Dec. 1908. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijk Adviseur der Afdeeling Alkmaar van den Ned. R. K. Volksbond, den WelEerw. Heer J. M. E. Nuijen, kapelaan parochie van den H. Lau rentius. Tot congierge van het stadhuis en stadsmuseum is benoemd de heer G. L. van der Post, alhier. Zooals men onder de agenda's kan zien, geeft de Algem. R. K. Prop.club dit jaar een apologetischen cursus op de boven zaal van den heer Peperkamp, Breedstraat. Door allen en dat zijn er zeker zeer velen die meenen, dat godsdienstige ont wikkeling hoog noodzakelijk is in onzen materialietiechen tjjd nu overal, op fabriek en werkplaats, het geloof wordt aangerand en opwerpingen daartegen worden gemaakt, zal deze gelegenheid, zich op dit terrein te bekwamen, met sympathie worden begroet en wjj twjjfelen niet, of van dezen cursus zal een druk gebruik worden gemaakt, te meer, waar het lage entrée voor niemand een beletsel kan zjjn. Gaarne bevelen wjj dezen belangrijken en leerzamen cursus in de belangstelling onzer abonné's aan. Voor nadere bijzonderheden zie men de annonce in dit blad. Gelijk te verwachten was, hebben de regenten van het Burgerweeshuis, alhier, collectief ontslag genomen, in verband met de in de jongste gemeenteraadszitting aan genomen motie van afkeuring in zake de herbenoeming van den weesvader. De heer J. H. Elfring is te Rotterdam geslaagd voor het vak «recht», onderdeel van het examen van de Nederlandsche ac countants vereeniging. Gisteren werd de Cadettenschool be zocht door den majoor van het Roemeensche leger Sturda, begeleid door den luitenant kolonel Geill en den len luitenant Gijsberti Hodenpjjl. Donderdag is de gemeente voor f 11,000 eigenares geworden van een deel van het afgesneden Kanaalvak (groot 28 A. 60 c.A.), toebehoorende aan de erven Oldenburg, en voor f 26 650 van het land aan de Overdie, groot 13 H. A. 30 A. 20 c.A. toebehoorende aan de erven Blom. In de op 2 Dec. 11. gehouden gewone vergadering van «Liefdadigheid naar Ver mogen», is voor diverse personen hulp toe gestaan ten bedrage van f 147. BERGEN. Naar aanleiding eener door den burgemeester gedane uitnoodiging, had Dins dagavond in het lokaal van den heer Veen- hujjsen eene bijeenkomst plaats, ten doel hebbende de oprichting eener afdeeling Ber gen van de Noord- Hollandsche vereeniging «Het Witte Kruis». Door den burgemeester, die als voorzitter fungeerde, werd de werking en het doel der vorengenoemde vereeniging en der op te richten afdeeling daarvan uit eengezet, terwjjl daarna door den heer Van Pelt omtrent verschillende punten eene nitge breide toelichting werd gegeven. Bereidwillig werd het secretariaat voorloopig door den heer Top waargenomen. Mededeeling werd gedaan, dat 43 ingezetenen dezer gemeente lid der afd. Alkmaar zijn, waarvan meerdere, staande de vergadering, verklaarden onder dezelfde voorwaarden als van het lidmaat schap der afd. Alkmaar als lid tot de afd. Bergen te willen toetreden. De overige aan wezige personen, die tot heden geen lid waren, traden als zoodanig toe, zoodat de afd. Bergen, tot oprichting waarvan met algemeene stemmen werd besloten, thans reeds ongeveer 60 leden telt. Hoofddoel der vereeniging is het beteugelen van besmette lijke ziekten, het verleenen van hulp bij besmettelijke en andere ziekten en het bevor deren in het algemeen van gezondheidsbe langen, alles voor zooveel betreft de gemeente Bergen. De afdeeling bestaat uit gewone leden met eene jaarlijksche contributie van f2 en f 1, uit donateurs trices met eene jaarl. bijdrage van minstens f 5, uit stichters en stichteressen met eene bijdrage ten behoeve der afdeeling van minstens f 50 en uit eere leden. De leden der vereeniging hebben het recht op kosteloos gebruik van verband en vérplegingsmiddeleu, terwijl het lidmaatschap van den man of de vrouw recht geeft op het kosteloos gebruik dezer middelen voor alle leden van het gezin. On- en minvermo genden, ofschoon geen lid der afd., kunnen eveneens het kosteloos gebruik daarvan bekomen. De statuten en een huishoudelijk reglement werden breedvoerig besproken en ten slotte vastgesteld. De Koninklijke goed keuring zal hierop worden aangevraagd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. van Reenen, L. Top, Th. A. van Pelt, B. A. A. Smeeman en J. Oldenburg. Door de oprichting der afd. is Bergen wederom eene nuttige instelling rijker geworden en laten wij BergenaTen ons zooveel mogelijk bij deze afdeeling aansluiten, opdat wij daarvan de heilzame gevolgen kunnen ondervinden en derhalve de afd. Bergen van de N. H. Ver eeniging «Het Witte Kruis», om de slot woorden van den voorzitter te bezigen, moge groeien en bloeien. De heer Natzijl bracht ten slotte, namens de vergadering, aan den voorzitter, aan den heer van Pelt en verder allen die de totstandkoming dezer afd. heb ben voorbereid, een woord van hulde en warmen dank. EGMONDBINNEN. Woensdag 2 November vergaderde de raad dezer gemeente. Aanwezig waren de voorzitter en zes leden de heer W. Apeldoorn was met kennisgeving afwezig. Behandeld werden eerst twee adressen, res pectievelijk van de heeren Groen en Liefting, om een perceeltje gemeentegrond over te nemen. Beide aanvragen werden toegestaan. Over het afsluiten van het overpad over het land van de weduwe v. Dam te Egmondbinnen werd nog geen beslissing genomen. Door belanghebbenden waren eenige bezwaren ge opperd tegen deze afsluiting, welke nadere overweging verdienden. Aan B. en W. werd volmaeht gegeven tegelegener tijd deze zaak verder af te wikkelen. Den heer Schellekens werd met 1 Januari a.s. eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de O. L. School te Egmond a. d. Hoef. Gesproken werd voorts over landerijen, behoorende tot bet armbestuur van Wimmenum. Daar de pacht tijd in het volgende jaar vervalt, zal den heer O. de Waard, den huurder, gevraagd worden, welken huurprijs hj] wenscht te geven. Indien die overeenstemt met de waarde welke de raad heeft vastgesteld, zal geen publieke verhuring gehouden worden. Bij de rondvraag vroeg de heer Groen, of de raad wilde toestaan, dat de heer Hollander te Egmondbinnen een hek plaatste voor zijn woning over gemeentegrond, om baldadigheid der straatjeugd te voorkomen. Dit werd toegestaan. De heer Noort vroeg om verbe tering van den hoogen, krommen dijk achter Rinnegom. Goedgevonden werd, dezen weg met sintels te beharden. Hierop werd de vergadering gesloten. De publieke zitting was tusschen de behandeling der agendapunten, welke bier beschreven zijn, geschorst en in een geheime zitting werden eenige reclames op den hoofdeljjken omslag behandeld, In ons verslag betreffende de uit voering der R. K. Tooneelvereeniging «Ons Genoegen» alhier, opgenomen in ons num mer van 1.1. Woensdag, staat«Na de uitvoering der verschillende stukken nam de Eerw. Geestelijke Adviseur het woord om zjjnen barteljjken dank te betuigen aan de acteurs voor hun betoonde belangstelling». Dit moet wezen«Om zijnen harteljjken dank te betuigen aan de acteurs voor hun goed volbracht spel, aan de aanwezigen voor hun betoonde belangstelling», HEILOO. In de daartoe uitgeschreven vergadering der tuinbouw-vereeniging «De Eendracht» werden tot bestuursleden gekozen alle aftredenden. Tot voorzitter der vereeniging tot be vordering van 't vreemdelingen verkeer «Heiloo Vooruit», werd, wegens vertrek des heeren Küppers, gekozen de heer Holland. Dezer dagen kwam de heer R. tot de minder aangename ontdekking, dat zijn helder brandende fietslantaarn was gestolen, tijdens b^ zich even liet scheren. Een verregaande brutaliteit als men bedenkt dat de diefstal geschiedde in het begin van den avond en in het drukste gedeelte van ons dorp. Van mej. v. Zoelen, benoemd onder wijzeres aan school 2. is bericht ontvangen, dat ze met 1 Jan. in functie zal treden. LANGENDIJK. Woensdag is te Broek op Langendijk de bijzondere school geopend, nadat zij de twee vorige dageu voor belang hebbenden was toegankelijk geweest. Bij deze plechtigheid waren verschillende autoriteiten aanwezig. Door de heeren F. van Rijzens, schoolopzichter in het district Alkmaar, en Bijleveld, inspecteur van het Christelijk Nationaal Ouderwijs, werden daarbij toespra ken gehouden, waarin op het gewicht van het onderwijs in 't algemeen en op dat van 't Christelijke ia 't bijzonder werd gewezen. De kinderen werden bij deze gelegenheid onthaald. De school op zich zelf is een zeer mooi gebouw, naar de laatste eischen des tijds ingericht. Er zjjn 6 lokalen met twee flinke ingangen. Ook is er een onderwijzers kamer. De banken en kachels zijn van dien aard, dat voor de schoolhygiène zoo goed mogelijk is gezorgd. Dit is ook 't geval bij de ventilatie, welke zonder tocht kan ge schieden. Binnen en buiten, alles maakt een prettigen indruk. We twijfelen niet of het onderwijs op de bijzondere school, dat hoog staat aangeschreven, zal er niet op vermin deren. Te Oudkarspel is een uitvoering van kinderkoren, onder leiding van den heer Vis, niet kunnen doorgaan wegens gebrek aan belangstelling. Dit is de tweede uitvoering in die gemeente, welke om die reden niet kon geschieden. Ook in andere gemeenten aan den Langendijk worden die voorstellingen slecht bezocht. LIMMEN. Mej. A. Breetenbos is benoemd tot onderwijzeres te Zuidwolde. HEEMSKERK. Deze week was er een kaartpartijtje bij D. J., winkelier alhier. Een der genoodigden kwam per flets en plaatste deze, zoo hij meende, op een veilige plaats. Toen hij huiswaarts wilde keeren, ontdekte hij, dat zijn lantaarn verdwenen was en hij dacht, dat 't een «grapje» was. Tot beden is en blijft de lantaarn echter zoek. Den volgenden morgen werd dit voorval verteld aan D. J., die in den niet gesloten bak van lijn wagentje twee kazen, van plusminne een gulden had liggen. Deze begaf zich onmid dellijk naar zijn voertuig om zich te verge wisten, of er niet ontvreemd was. En wat bleek toen De twee kazen waren ook ver dwenen. Natuurlijk liet de winkelier direct een flinke slniting op zijn bak maken«Als bet kalf verdronken is, moet immers de put worden gedempt Zouden hier «bekenden of onbekenden» aan 't werk zijn geweest? WORMERVEER. Uitslag van de herstem ming voor een lid van den gemeenteraad, gehouden op 3 Dec. Aantal kiezers voor den gemeenteraad 1141, Aantal uitgebrachte stem men 971. Van onwaarde 5. Aantal geldige stemmen 966. Hiervan verkregen A. Houttujju Pieper (liberaal), gesteund door de vrijzinnig democraten, de antirevolutionairen en de katholieken, 517 en P. Klokman (sociaal democraat) 449 stemmen. Zelden was hier grooter drukte op een verkiezingsdag. De sociaaldemocraten vertrouwden, dat hun candidaat de zege zou behalen en dat Wor- merveer een van de eerste plaatsen van het land zou worden, waar de sociaal democratie de overhand zou hebben. De zieken en ouden van dagen niet medegerekend, zijn er van de katholieke kiezers slechts 5 geweest, die niet ter stembus zjjn gekomen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag had J. Wiepkes, wonende Krommenieërweg alhier, terwijl hjj in de Linoleumfabriek te Krommenie werkzaam was, het ongeluk door een der machines gegrepen te worden. De ongelukkige werd als het ware verpletterd, de dood trad onmiddellijk in. De overblijf selen van den ongelukkigen arbeider werden naar het ziekenhuis te Wormerveer vervoerd. De man was 39 jaar oud en laat een weduwe met 3 kinderen achter. ZAANDAM. Beschuldigd van moord stond Donderdagmiddag de 23 jarige sigarenmaker Johannes van Wijk voor de Haarlemsche Rechtbak terecht. Bjj dagvaarding was hem ten laste gelegd, dat hjj op 10 October te Zaandam na, met 't oogmerk Jannetje Bets van 't leven te berooven een revolver met kogelpatronen te hebben geladen zich naar haar bierhuis en woning aan het Prinsenpad heeft bogeven en Jannetje Bets heeft doodgeschoten, door die revolver op korten afstand op haar aan te leggen en den trekker driemaal af te drukken, tengevolge waarvan die vrouw driemaal werd getroffen, waarvan minstens eenmaal doodeljjk en wel in de borst door verwonding van de reehterlong en bloed uitstorting in de rechterborsthelft althans dat hij bedoelde vrouw met het oogmerk baar zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, herhaaldelijk uit een revolver heeft geschoten, tengevolge waarvan zü driemaal werd ge troffen en aan de gevolgen na korten tjjd is overleden, Gehoord werden 13 getuigen a chargs, alsook 2 a décharge en een deskundige. Het Openbaar Ministerie ashtte den moord bewezen, daar de voorbedachte rade aan wezig is. De bewering, dat de beklaagde de revolver gekocht heeft, omdat de buurt- genooten hem vjjandig gezind waren, gaat niet op, omdat uit niets gebleken is, dat de buren op hem liepen. Er op wjjzende, dat de beklaagde reeds eenige keeren wegens diefstal veroordeeld is, eischte het O. M. 12 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Monnik achtte noch moord, noch doodslag, maar Blleen zware mishandeling bewezen en drong aan op een lichtere straf. HARENKARSPEL. De 70-jarige Jelles schijnt door een ongelukkig toeval te water te zijn geraakt, althans men vond zijn ljjk dr jj vende. ZUID-8CHARWOUDE. Hedennacht brak er te ongeveer half 12 brand uit in het perceel van den heer T. Klitte, manufacturier. In een ommezien stond de woning van binnen in lichte laaie, doch tijdig ontdekt door de inwoners, wisten dezen den brand by den inboedel te beperken. De oorzaak van den brand onbekend. Assarautie dekt de schade. NATIONALE MILITIE. Zitting van den Militieraad. Burgemeester en Wethouders der gemeente Alk maar b-engen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente van de lich'ing 1909, dat de zitting van den Militieraad in het 3e district van Noord-Holland zal worden gehouden ten Raadhuize te Hoorn en wel voor zooveel de geme nte Alkmaar betreft op Maandag 21 December 1908, des voormiddags 10 ure, voor de lotingsnummers 1 tot en met 135, en op Dinsdag 2a December d. a. v.. des voormiddags te 10 u e, voor de lotingsnummers 136 tot en met 209, Volgens art. 74 der Militiewet 1901 moeten in die zitting verschijnen de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens zie kelijke gesteldheid of gebreken, of wegens gemis van de gevorderde lengte. Deze lotelingen moeten ver schijnen voor den Militieraad, binnen wiens rechtsge- bic d zij voor de militie hebben geloot, tenzij op hun verzoek, de heer Commis aris der Koningin in de provincie, waarin zij hebben geloot, het verschijnen voor een anderen militieraad heeft toegestaan. De lotelingen, die wegens ziekte of gebreken bui ten staat zijn voor den militieraad te verschijnen, wor den onderzocht op de plaats waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen zij. Bevinden deze personen zich niet binnen het Rijk, dan wordt te hunnen aanzien verwezen naar art. 8 van het K. B. van 2 December 1901, Stbl. No. 230, gewijzigd bij besluit van 17 October 1904, Stbl. No. 234. Ook de lotelingen, die onderling de overeenkomst hebben aangegaan, waarvan sprake is in de 4e zin snede van art. 47 en in den tweeden volzin van art. 50 der Mi itiewet 1901 (in hetzelfde jaar geboren b oeders) moeten voor den Militieraad verschijnen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 23 November 1908. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken W. Ba», wiukelier te Zuid en Noord-Schermer. Our. mr. N. H. de Lange. Q-. te B. Wy atellen uw belangstelling en aanbod zeer op prij». Indien allen er zoo over dachten al» u, zou de Kath. per» nimmer over achteruitzetting te klagen hebben. In dit speciale geval echter treft den correspondent geen verwyt. Ook wy ontvin gen bedoeld verslag tijdig, doch moesten het wegen» plaatsgebrek tot heden uitstellen. jDe Redactie. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) (De copie wordt nimmer teruggegeven Mijnheer de Redacteur. Vergun my de opname in uw blad van een enkel woord tot warme aanbeveling van na te melden liefdewerk. Vóór my ligt eene zoo juist ter begeleiding van een daarby toegezonden busje ontvangen circulaire, ge richt aan de Katholieken in het arrondisse ment Alkmaar en uitgegaan van de jonge, doch reeds in allen deele krachtig werkende R. K. Vereeniging voor Kinderbescherming in voormeld arrondissement. De nimmer zich verloochenende katholieke Cbarltas vraagt by onzen moreelen steun, ook onze geldelijke offergave ter uitvoering van het zoo by uitstek belangryke en zeer zeker ocs allen hoogst sympathieke werk onzer Nationale Kinderwetgeving, een werk, voorbereid door de edelsten van ons volk, tot nitvoering gebracht en ontwikkeld onder de energieke leiding onzer Ministers vau Justitie, en plaatselijk binnen de uitgestrekte grens van ons arrondissement zoo krachtdadig reeds thans gesteund door de samenwerking ook van voormelde Vereeniging, in welke samen werking in den lande is te vinden de steun balk voor de geheele wetgeving op voormeld gebied. Dit werk vraagt met rechtmatigen aan drang ook thans den offervaardigen steun van ons allen, en bet is alleen onder die harmonische samenwerking, dat de wetteiyke bepaÜDgen ten aanzien der onbeschermde jeugd in den meest uitgebreiden sin ten goede sullen komen aan de Nederlandiche jengd, dat is aan het toekomstige Neder landsche Volk I By de welverdiende hulde, welke ik reeds thans van ganscher harte wil brengen aan

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1908 | | pagina 2