Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Bolland. 3"* Jaargang No. 12. Woensdag- 10 Februari 1909. FEUILLETON. Buitenland. Binnenland. Magna Peceatrix. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan buis. Te betalen in bet begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers 8 cent. Verschijnt Woensdag en Zaterdag* Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regels80 cent. like regel meer6 Reclames per regel 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 V OPTIMISMS. Ten opzichte van den komenden stem busstrijd geeft men zich in onder scheiden kringen over aan een onver klaarbaar optimisme In de Maasbode las men zelfs een breed opgezet stuk om aan te toonen dat onzerzijds de overwinning zoo goed als zeker is. Nu is het aan geen twijfel onderhevig dat wij die overwinning kunnen behalen. Of we ze in werkelijkheid behalen zullen, is nog zoo zeker niet. Men herinnert zich nog, toen in 1907 de verkiezingen voor de Prov. Staten voor de deur stonden, de wijze waarop sommige liberale organen, met name de N. Iiott. Courantafgaande op de overwinning van 1905, luide verkondig den, dat die overwinning eene voortzet ting zou vinden in 1907. En hoe geheel anders kwam het uit. In plaats van een triomf werd het een gevoelige neder laag, zoo zelfs dat de Eerste Kamer van Links naar Rechts werd omgezet. Zulk opgeschroefd optimisme maakt gewoonlijk zorgeloos en zorgeloosheid brengt zoo licht tot plichtverzaking. Veeleer zal men goed doen door den strijd, die gestreden moet worden, als zeer hachelijk in te zien. Zeer zeker kunnen we dien strijd winnen, maar dan moet ieder zijn plicht doen. Dat is de eerste voorwaarde voor een mogelijke overwinning. V E22Ï VERÜliirïlTÜISMIS, In haar buitenlandsch overzicht maakt de Standaard-redactie melding van een Fransche correspondentie van de Ger- mania, het Duitsche centrum-orgaan, over de armoede, waaraan de R. K. Kerk in Frankrijk op het oogenblik ten prooi is. Door schrapping van het Budget van Eeredienst verloor de Kerk jaarlijks 39 millioen francs, terwijl het kapitaal, dat door de onteigening der kerkelijke goe deren verloren ging, op twee milliard geschat wordt. Om de kerkelijke in komsten derhalve op het vroegere peil te houden, zouden de Roomsch-Katho- lieken jaarlijks vrijwillig 75 millioen moeten bijdragen. En dat in een tijd, dat de roomschen zoowel voor de lagere scholen, die niet langer door religieuzen bekostigd worden, als voor het hooger onderwijs, dat door de volmaking en de uitbreiding der R. K. Universiteiten veel grooter flnancieele offers vraagt, reeds zóóveel op te brengen hebben. Treurig is ook, dat de „denier du cnlte", de vrijwillige bijdragen aan den eeredienst, in 1908 nog minder opge bracht heeft dan in 1907, en dat hoewel de organisatie van dezen „denier du eulte" thans heel wat meer vertakkingen heeft in den lande dan vroeger. Een van de meest bedenkelijke ver schijnselen, die de Germania zelfs voor de toekomst van de Roomsch-Katholieke Kerk in Frankrijk het ergste doet Het ontwaken eener ziel. Kaar het Duitsch ven Anne Baronnesse v. Krone Bewerkt door C. L. 7) 'Zou het dsn waar zijn, wat men ver- dat de klachten der Joden togen den gezant eindeljjk het oor van den goddeiyken aeEar hebben bereikt en dat een onderzoek zal worden ingesteld in- baalde de schouders op. »ILoe kan Jk dat weten Men zegt zoo veel, maar wy urnen er ons niet tegen verzetten, want ome is ver en 't is moeilijk tot den aller- oogftte door te dringen. Laat ons nu ge- n e en en niet het hoofd breken over zakeD, ie ons niet aangaan. Leve de schoonheid 1< Ocg. e hij er aan toe en wendde zich tot schl^V^1 ky zijn gevulde drink- nnlon Dadat hij eerst eenige drup- dacht JbTb /6 god?n kai uitgegoten. >Ik de ondi e 61 glatiën te vinden en ik heb lanhta nu "j ,choonheid zelf gevonden 1« lachte h^j en drenk Magdalena toe. kief haar beker op en beantwoordde vreezen, is echter „het afnemen van de priesterlijke roepingen. Het g6tal der' studenten is op de Klein-Seminaries vooral zóó zeer gedaald, dat binnen korten of langeren tijd het gebrek aan katholieke priesters zich in hooge mate zal doen gevoelen." Niet alleen werden deze Seminaries beroofd, maar ook de beurzen, waaruit verreweg het grootste gedeelte der toe komstige priesters studeerden, zijn dooi den Staat ingepalmd. Dientengevolge zien vele ouders er tegen op hun zonen te doen opleiden voor een ambt dat menschelijkerwijze gesproken, niets dan gebrek en armoede in uitzicht stelt En dan laat de Standaard er deze merkwaardige woorden op volgen: «Ja, de Boomsche Kerk maakt thans een zeer diepgaande beproeving door. Haar vy anden hebben haar fel belaagd en, naar den mensch gesproken, haar beslaan onmogelijk gemaakt. Maar de historie heeft geleerd, dat een Kerk, die voor de gaafheid der beginselen waakte, wel vertreden, maar niet vernietigd kan worden. En zoo geiooven we, dat ook de Boomsche Kerk nit deze wor steling voor haar geestelijke goederen ge sterkt zal te voorschijn komen. Doch 'tgaat eerst door de diepte heen.» V „VOOE GOED VEEL0EE1*. „Het harde woord is er uit", zegt de Rotterd. Mr. van Houten verklaart in zijn verschenen nieuwen Staatkundigen brief den schoolstrijd door het liberalisme „voor goed verloren". Twee uitingen werden dus in deze dagen gedaan van uiterst gewichtige beteekenis. De heer Plate zeide te Charlois „Op onderwijsgebied hebben wij een schoonen droom gehad. Doeh wat wij wenschen, bleek een onbereikbaar ideaal. Maar op ons blijft de plicht rusten te zorgen voor goed onderwijs, dat niet alleen kennis geeft, maar ook opvoedt en ontwikkelt." Zoo sprak dus de heer Plate over een „onbereikbaar ideaal", dat derhalve blijkbaar was prijsgegeven. En nu schrijft mr. Van Houten in zijn brief, dat „de oppositie tegen bet beginsel der lagere schoolwetgeving Mackay Kuyper vervalt. Voorts„'t Is en blijft mij een gru wel, met staatsgeld de Nederlandsche schoolkinderen te helpen afhokken naar het kerkgenootschap, maar de strijd is uit." Dan verklaart hij, dat voortaan de liberaal moet „zorgen dat alle onder wijs, het van overheidswege en in ge subsidieerde scholen gegevene beide, deugdelijk en degelijk zij". Eindelijk constateert hij, dat de schoolstrijd door het liberalisme „voor goed verloren" is. Na deze uitspraken van vrijzinnigen zijn compliment, doch zij proefde niet van den vnrigen wijn, maar liet zich ijskoud vruchtensap brengen, waarmede zij haar bran dende dorst lesebte. Ook liet zij de uitge lezen spijzen, waarmee de tafel beladen was, onaangeroerd, maar met onrustig trekkende vingers plukte ij] een druif af zonder ze te willen proeven, om echter baar zieleieed te onderdrukken en in vloeiend Grieksch sprak zij over het weer en de nieuwste philoso phic, zooals het een dame uit de wereld betaamt. Daarbij waren baar oogen open gegaan en zjj zag haar omgeving, zooals zij werkelijk was achter het masker der be schaving... Proculus... nu, dien had sij vóór een uur wel leeren kennen, doch waarom was het haar vroeger niet opgevallen, met welk een cynische onverschilligheid bij van zijn krijgs daden verhaalde en boe de misdaden der soldaten en de kwellingen der overwonnenen voor hem slechts het voorwerp waren van scherts 11 Waarom had zy ook niet dat ge- meene in de trekken zijner vrienden bemerkt en waarom viel het haar na eerst op, dat het schijnbaar geestige gesprek slechts liep over de laagste dingen, slechts het dierlyke in den mensch beschouwde en verhief I Dat kwam, omdat de blik van den Ge- heimnisvolle, dien sjj heden ontmoet bad, kant, mogen de Christelijke partijen dankbaar gedenken den arbeid door hunne voormannen arricht, om het in meer dan een halve eeuw van barden strijd zoover te brengen. Hoewel ook nu Log waakzaamheid plicht blijft, wijl mr. Van Houten nog spreekt over „het blijft mij een gruwel." En bovendien... wij zijn met de schoolquaestie nog lang niet waar we moeten wezen. V DS teïbünÜlÏJFT. Nog eer het buitengewoon congres bijeenkomt, waarop de bekende twist der S.D.A.P, ter sprake zal worden gb- braeht, heeft de redactie van de Marx xistische Tribune et a artikel gepubli ceerd, waarin zij zegt, dat, wat ook de uitslag zij van het congres, de Tribune blijft. „Dit staat gelijk, zegt het Volkmet aan de partij de onderwerping aan haar besluiten op te zeggen, het staat gelijk met aan de partij het recht te ontzeggen de verhoudingen in haar gelederen zelf te regelen, het recht te ontzeggen zelf uit te maken hoe hare pers zal zijn ingericht. Bovendien staat het gelijk met het zich zelf afsnijden van den weg om zich op het buitengewoon congres te lateD vinden tot voor de partij bevredigende verklaringen en staat daardoor weer gelijk met een als 't ware uitlokken van krasse maatregelen van de partij tegen hen. Het is ah 't ware een uit daging tot de partij gericht om zulke krasse maatregelen te nemen, in de hoop dat het verzet tegen die maat regelen 3e scheuring brengen zal die thans blijkbaar door De Tribune wordt gewenscht." Yoor wie studie maakt van partij organisatie is deze strijd zeer belangrijk. Men kan er uit leeren op welke wijze men aan dien kant de zuivering zal toepassen. Er onder, of er uit. BALKAN. Het Russische voorstel aan de Porte wacht nog steeds op aanneming. Zooals men weet heeft Rusland o.m. aangeboden, de betaling van de schadeloosetelling door Bulgarije aan Turkije te betalen voor de plukkerjl, welke de eerste Staat op de andere heeft toegepast, te waarborgen. Eerst vernam men dat de Porte er heelemaal niets van wilde weten, omdat het geldelyb niet voor- deelig genoeg was. Daarna heette het dat zy een voor haar voordeeliger tegenvoorstel had gedaan, waar men op zyn beurt te Petersburg weinig mee ingenomen sou zijn. En thans verluidt, dat de Turkeche minister van bui tenlandsche zaken aan een journalist heeft medegedeeld, dat de raad van ministers in beginsel het Russische voorstel heeft aange nomen. Men wilde alleen nog maar eenige inlichtingen hebben aangaande de bijaonder- haar nog brandde in de ziel en voor haar de maatstaf werd der levensuitingen, Zij had eea gevoel, alsof de Wonderbare alles van haar wist en of Hij haar aanzag over alle hindernissen en door alle muren heen 1 En de blik was zoo zoekend, zoo vragend, zoo onvermijdelijk »By welken meester in de danskunst hebt gij gestudeerd, bloem van Galilea klonk plotseling de stem van Fabius naast haar. Zij schrok op en bemerkte, dat zij reeds lang met den Bomein gesproken had als een automaat, zonder op den inhoud van het gesprek te letten. Juist, de heeren hadden op haar gewed, als op paarden in het circns en nu moest zij haar kunst uitvoeren op hooger bevel I Achteloos noemde sij hem den naam van haar leermeester, en hij trok de schon- ders op. «Provincie grooten, mijn liovel Niet van belang I Onxe hemelsche Helena is de beste leeriinge van den grooten Philippos, die in baar zjjn ideaal van gratie en uitdrukking heeft verwerkelijkt. Bovendien vindt zij dage lijks iets nieuws op het gebied van ge barenspel. «Ik ook<, zei Magdalena met een eigen aardige glimlach. «De heeren zullen aanstonds zien, wat zij nog nooit gezien hebben heden van de fiaancieele operaties. Als het waar is, mag men verwachten dat da kwestie weldra uit de wereld zal zijn ge holpen. De Times liet pas nog voelen, dat, als Turkije zijn tegenstand hardnekkig vol hield, het zeker de sympathie der mogend heden, dis het zoo ernstig bij de laatste gebeurtenissen gesteund hadden, zou verliezen. Wa zouden de glimlach in heel baar bitter heid wel eens hebben willen zien, die by deze uitbrander de Porte om den mond moet hebben gespeeld. Indien Turkije van het nieuwe koninkrijk en de Donau monarchie al eenige vergoeding ontvangt voor den roof, waaraan het van den kant dier beide landen beeft blootgestaan, dan is een schadeloos stelling in geld toch wel het minste, wat men Turkije kon aanbieden. Intusschen gaat het toch nog gedwongen. De vraag is nu maar of men het eens zal worden en daarop bestaat wel eenige kans. MAROKKO. De Marokkokwestie schijnt een nieuw stadium in te gaan Van welingelichte per sonen worden nieuwe bijzonderheden gemeld over eene grootere toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk, In zooverre deze toenadering, zegt men, de grenzen van een zuivere handelsovereen komst niet overschrijdt en politieke geschil- punten niet raakt, is zjj ook door beide regeeringen ondersteund. Beide onderhandelende kabinetten toonen zich echter zeer terughoudend en de tegen woordige bedrijvigheid moet dan ook veeleer beschouwd worden als een poging om tot overeenkomst te geraken. Wellicht dat het bezoek van den Engel- schen koning grootere eensgezindheid tot gevolg zal hebben, doch is de verwachting in dit opzicht niet hoog gespannen. FRANKRIJK. Hoewel men in Frankrijk alle ware Katho liciteit wil buiten sluiten, schijnt men er toch niet zonder te kunnen de kerkelijke ge bruiken op zotte, meestal zinlooze wijze te parodieeren. Zinloos als men het kerkelijk beginsel en de kerkelyke bedoeling op wereld lijk terrein overbrengt, maar satanisch wel doordacht waar het geldt de kinderen bui ten allen godsdienst te houden. De heer Coutant, afgevaardigde van Ivry, leidde Zondagmorgen in de stad, welke hij vertegenwoordigt, de wereldlijke doopsels in, waarbij de peters en meters «beschermers» worden genoemd. De stedelijke harmonie verleende er haar medewerking en de spuit gasten waren er in rij opgesteld. Zeker om alle mogelijk door de «plechtigheid» opvlam mend wereld vuur, aanstonds te kunnen blus- schen by een aan verheffing zoo koud cere monieel. Talrijke photografen deden er op- namen I De plechtigheid begon met de «Marseil laise» en eindigde met de «Internationale». In de wereldlijke eedsformule verhinden zich de «beschermers» om in de plaats van de ouders hunne beschermelingen op te voe den buiten eiken godsdienst en alleen in den godsdienst der rede, van het gezond oordeel en de rechtschapenheid. Zij hebben deze tot- «Wat zal dan wel de leidende gedachte van uw voordracht zjjn «Zieleieed», antwoordde Magdalena kort, stond op en ging met sleepende schreden voort, alsof zij een zware last had te dragen. Verbluft staarde hij haar na. Tegelijkertijd werd door een voorhangsel van met gond doorweven pnrper, een deel van de eetzaal afgesloten en benam het uit zicht op de voorbereidselen, die daar achter werden getroffen. Proculus rekte zich be haaglijk uit op het zachte kussen, ledigde zjjn drinkschaal en hief een Grieksch drink lied aan. Daar bniten in de lange gang, die naar haar vertrekken leidde, bleef Magdalena staan en leunde doodmoei tegen den muur, terwijl zy haar heete slapen aan het koele, gladde marmer drukte. Zy was te beschou wen ais een levend geworden straal der maan in de schitterende pracht harer klee deren, doch haar scheen het alsof de edel- steenen en p&arlen een centenaarsgewicht hadden en haar neertrokken. Zij znebtte diep en zwaar, richtte zich langzaam op en ging heen, om haar zware plicht te vervollen, In de eetzaal verstomde meer en meer het lulde gesprek der heeren, Niemand be. mule onderteekend in het register der we- reldsche doopelingen. De heer Coutant hield een republikeinsche toespraak en eindigde met aan de kinderen te overhandigen een spaarkistje met 5 Frank en... eenige lek- kernyen En dat moet in Frankryk dan vervangen het oude geloof der vaderen i DUITSCHLAND. Een principieel gewichtige beslissing, waar door aan de katholieke bewoners van dertig gemeenten uit het vroegere baljuwschap Hochberg in het hertogdom Baden een lang- onthouden recht wordt toegekend, is door het groot hertoglijk gerechtshof dezer dagen ge nomen. By de geboorte van twee prinsessen had den de gemeenten uit het baljuwschap Hoch berg 2950 gulden kan de erfprinses Amalia van Baden Durlach ten geschenke gegeven. De erfprinses bestemde het kapitaal voor eene stichting in het baljuwschap Hochberg, waaruit de opvoedings-onkosten voor arme jongens en meisjes tot op hun veertiende jaar zouden gedekt worden. Daarna worden zij bij het in diensttreden voorzien van da noodige kleeren, terwijl diegenen, die zich tot het boerenbedryf aangetrokken voelen, vijftig gulden uitzet krijgen by hnn huwelijk. Deze beurs stichting groeide in den loep der tijden, deels door giften, deels door in zamelingen van de gemeente en evangelische kerkgenootschappen aan tot een som van 153000 mark. Zeventig knapen eu jongens worden jaariyks door deze stichting gekleed en gesteund. Tot nu toe werden alleen leden van den protestanten Evangelischen hond het genieten dezer voordeelen waardig gekenrd, ofschoon in den stichtingsbrief en in de oorkonden geen enkel woord of uitdrukking deze han- delwyze rechtvaardigde. Thans is heslist dat ook de katholieken er recht op hebben. Bij verhuizing. De Ned. wyst op de volgende lastige «klem» der kieswet, waarop ook wy gaarne eens de aandacht onzer lezera vestigen De «menecheiykerwys volmaakte kieswet» van Van Houten heeft nog wel eenige ge breken. Onder meer, dat een kiezer die verhuist, zyn stem alleen kan uitbrengen in de plaats waar hy op de kiezersiyst stond, totdat zyn naam op de lyst van zyn nieuwe woonstede is gekomen. Daaraan is tot nog toe weinig te doen. Maar er is nog een leemte, waaraan slechts weinigen denken. Aangeslagenen in de per- sonoele belasting, deswega kiezer, moeten, indien zij in don loop van een jaar ver huizen, van de eene stad (of dorp) naar de andere, zich in hun nieuwe woonplaats op geven voor de kiezersiyst. Wie zich vóór 15 Februari in zyn nieuwe woonplaats vestigde, vervoege zich, met zyn voldaan getéekand biljet van de personeels geerde meer te drinken, niemand wilde meer een lied gezongen hebbende wachtende slaven stonden stil langs de wanden, en aller oogen waren op het geheimvolle voorhangsel gevestigd. Een ieder vroeg zich af, wat er wel gebeuren zou, want ook voor de onver schilligen was allengs een licht opgegaan, dat het nu niet om een alleda&gsche uitvoe ring ging. Beeds de ongehoorde som der weddingschapvyftig talenten ongeveer f 2500 plaatste hetgeen komen zou in een buitengewoon licht. Maar bovendien was er nog genoeg spanning, om den adem te doen inhouden en de harten der wachtenden te doen bonzen. Hoor I Aan gene zyde der afscheiding begonnen fluiten en harpen in verwarde tonen elkan der toe te roepen, als verdwaalde kinderen in het bosch. Nu vereenigden zjj zich tot een treurige wys en de zangeressen vielen in Zwaar ligt de nacht, De treurende moeder des dood* Op myn hoofd. Ver is de lichtende dageraad, Ver is de lachende zon En myn ziel Weent hy het schijnend leedl (Wordt vt/tolgdR - y? r": -V éwSw

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1