Plaatselijk Nieuws, inttisichen van dezelfde *3de van goede hand medegedeeld, dat voor het oogenbUk dergelijke maatregelen nog niet in overweging xijn. Tevene wordt gemeld, dat de gesond- heiditoeetand der Koningin xeer gunetig ie. (Tijd). De S. D. A. P. en de godsdienst. Wil men voor de zooveelste maal weer eene ilen, hoe de redactie van Het Volk schrijven moet, om aan de partjjgenooten te behagen, om niet in het Oongres te worden gekapit teld wegens gemis aan propagandisme en agilatorisme, hoe dns de geest ie van de leden der S. D. A. P. lette men op het volgende Te Zwartsluis heeft het bestuur der anti- rev. kiesvereeniging aan eenige als anti- revolntionnair bekend staande personen een circulaire verzonden, met dringend verzoek na te gaan, of de bedrijfsbelasting betaald is en zoo niet, het biljet te zenden aan den voorzitter. Vermoedelijk wordt bedoeld, dat dan de kiesvereeniging de tijdige betaling vergemakkelijkt. Het Volk is hierover in hooge mate ont stemd, en het weet deze verontwaardiging niet beter, voor zijn lezers niet aangenamer en waardiger, uit te spreken, dan in deze woorden Het bljjkt intusschen, dat de broeders voor hun verkiezingssucces toch maar liever hun vertrouwen op den mammon stellen dan op Hem, tot Wien zfl na behaald succes hunne dankgebeden opzenden. Hier druipt de hatelijkheid tegen den gods dienst overvloedig uit de spons, al nijpt men haar niet eens Frlesche Landdag. De Katholieke Land dag in Friesland is voor dit jaar voorloopig bepaald op 23 Mei. Centr. Eerste Kamerverkiezing. De Provin ciale Staten van Limburg hebben gekozen tot lid der Eerste Kamer den heer jhr. mr. L H. L. J. van der Maessen de Sombreff, met 38 van de 41 stemmen. De Christelijk Historische Kiesvereeni ging in de gemeente Haskerland heeft een motie aangenomen en ter kennis gebracht van het centraal-comité, waarin de wenzcbe- ljjkheid wordt uitgesproken bjj de aanstaande Kamerverkiezing een candidaat te stellen, woonachtig in het district. N. Ct. Weststelllngwerf. Door de Vrijzinnige Kiesvereeniging te De Lemmer, werd de heer Hugenholtz, soc. dem., met algemeeae stemmen candidaat gesteld. Men meldt ons: De toestand van het Kamerlid Van der Zwaag, die opnieuw eene ernstige aandoe ning aan de longen kreeg, is vooruitgaande. De patiënt is zwak. N. B. Ct. Ziekteverzekering. De R. K. Midden- Btandsvereeniging te Hilversum stelt pogingen in het werk om te geraken tot het in het leven roepen van eene onderlinge ziekte verzekering voor inwonend personeel voor leden van hare vereeniging. O. L. V. ter Nood te Helloo. Evenals in zoo vele steden en plaatsen heeft zich te Botterdam eene commissie van ijveraar sters gevormd, om mede te werken Maria's heiligdom te Helloo te helpen opbouwen. De bekende pater H. Ermann S. J., heeft een aardig gedichtje gemaakt om dit schoon liefdewerk aan te bevelen, het is te aardig om het onze lazers te onthouden. Wellicht zjjn er onder aan wien men nog niet ge vraagd heeft, hun brengen wy in herinne ring, dat de penningmeester van het Bis acboppeljjk Comité is, de heer G. Tb. M. van den Boscb, Industrieel te Alkmaar, die zeker gaarne een bijdrage zal ontvangen. Ziehier het gedichtje Wij vragen maar één enkele keer Voor Onze Lieve Vrouw ter Nood, Verlangen wij in goed vertrouwen Een bedehuis, niet overgroot, Maar kunst- en smaakvol op te bonwen Wie nu een steentje by zal dragen, Mag aan Maria rente vragen. ALKMAAB, 13 Febr. 1909. Denkt om de klezerskweek. Nu 14 Februari op Zondag valt, kunnen ook nog Maandag kiezers opgegeven worden. „Ik heb medelijden met de schare". Negentien eeuwen zijn verloopen, sedert de Goddelijke Meester de liefde van Zijn goddelijk Hart aldus uitdrukte jegens de groote menigte die Hem drie dagen gevolgd was in de woestijn om aan Zjjn Woord den brandenden dorst te leseehen, den scbroeienden honger te stillen waaraan hunne zielen, ten gevolge van geestelijke verwarring dier tyden, ten prooi lagen. Hij hielp hen naar de ziel, door de verkondiging van de eeuwige beginselen van Waarheid, Liefde en Bechtvaardigheid, ook naar het lichaam, door hen de spijze des lichaams in ruime mate te verschaffen. Negentien eeuwen zijn sedert vervlogen en nog immer dolen tallooze volkeren op den aardbodem rond in de duisternissen van den geestelijken dood. Millioenen mensehen wachten nog op het Woord, dat redding brengen moet, dat alleen redding brengen kan. Dat woord van don Meester heeft evenwel door alle tyden heen, weerklank gevonden in de harten van duizenden zjjner volgelingen. Gedreven door denzelfden geest der Liefde, hebben zjj alles wat bun lief was verlaten om aan de arme dolenden, in de meest afgelegen onherbergzame oorden, te brengen de Waarheid, de Zekerheid en den Troost van den Katholieken godsdienst en met deze de stoffelijke beschaving. Het doet steeds goed aan een katholiek hart, te hooren gewagen van het werk, de moeilijkheden, de ontberingen, maar vooral van het succes dezer Apostelen der Liefde. Men hoort ben zoo graag spreker over het leven, bet lijden, het werken te midden der arme heidensche volken. Zulks kwam ook Maandagavond tot uiting, toen ter vergadering van den Katholieken Kring pater Seynave van de Paters van den H. Geest te Weert optrad, om het leven te schilderen van Afrika's negerbevolking en hunne Apostelen. Een niet ontairjjk publiek vulde de zaal in het hotel Proot. Met behnlp van een groot aantal licht beelden werd door pater Seynave op aan gename wijze achtereenvolgens geschetst de toestanden in het mohamedaansche en heidensche Afrika, Marokko en Congo, de werkzaamheden der missionarissen en de gunstige nitwerkselen van den beicbavenden missiearbeid. De pater, Franscbman van geboorte en sedert drie jaren hier te lande aan de Missie- tcbolen werkzaam, sprak in vrij goed Hol- landsch met den geestdrift van een echt apostolisch hart over de ellende, waarin de arme zwarten gedompeld zijn, over de vele en velerlei moeiëlijkheden en gevaren, aan welke de missionarissen blootstaan, over de middelen om het verdierlijkte volk uit zijn ellende op te heffen en wist daaraan enkele beschouwingen vast te knoopen aan gaande de gelukkigere toestanden in onze beschaafde landen, verkregen en onderhouden door den heilzamen invloed der christelijke godsdienst. Met een opwekking tot het Bteunen van die instellingen, die bestemd zijn om den missionarissen in hun taak op stoffelijke wijze by te staan, besloot spreker zyne boelende en aangenaam afgewisselde voor dracht. In schoone bewoordingen bracht de voor zitter den dank der aanwezigen aan pater Seynave over en sprak met eerbiedige hulde over den segenryken arbeid van de Apostelen van Afrika. De aanwezigen zullen zeker het bestnur van den Katholieken Kring dankbaar zyn voor de uitnoodiging. Allen toch werden versterkt in hunne liefde en eerbiedige hoog achting voor het werk der Katholieke Missiën. Onder den indruk van het gesprokene werd voor de Missie van den H. Geest eene goede collecte gemaakt. Den Hout. Toen dezen winter een begin gemaakt werd met het rooien van hoornen in den Hont en omgeving, scheen het wel dat men dit schoone toevluchtsoord van Alkmaar's wandelend publiek, eeu deel van zyn mooiste sieraden zou ontnemen. Lommerryke boomen, die gednrende zoo- veie zomers de brandende zonnestralen be lemmerden door te driegen binnen de wan delgangen van dit communaal paleis, kreupel hout, dat de open plekken op zoo aardige en voor het oog zoo afwisselende wijze vulde, met beide werd eene geduchte opruiming voorbereid. Bij de Heiloërbrug en de Harddraverslaan werden de oude getuigen van wandeilust en verkeer, onmeedoogend verwijderd. Evenwel, wanneer men thans die terreinen in oogenschouw neemt en een wandeling maakt door den Hont, is van die schijnbare ontsiering weinig of niets te bemerken. In werkelijkheid beeft de opruiming van minderwaardig hout op veel plaatsen een gunstige verbetering gebracht. Wanneer de paden en paadjes geheel in orde gebracht zOn en straks de lente boomen en planten gaat sieren met jeugdig friich groen, dan zullen we kunnen genieten van heeriyke wandelingen in een verjongde en verfraaide omgeving. Geschenk aan H. M. de Koningin. Uit goede bron wordt ons medegedeeld, dat tusschen de verschillende comlté's in Noord- Holland thans nagenoeg volledige aansluiting is tot stand gekomen. In eene ter zake te Haarlem gehouden vergadering, waar byoa alle comlté's waren vertegonwoordigd, werd tot oprichting van één provinciaal comité besloten met mevrouw van Tienhoven Hacke als eerepresidente. Hierdoor wordt versnippering voorkomen, terwijl het verder in de bedoeling ligt, de ingekomen gelden gedeeltelijk te besteden voor een passend geschenk en het overblij vend bedrag aan H. M. aan te bieden, om daar aan eene liefdadige bestemming te geven. Schaakwedstrijd. In «hotel de Nachte gaal* zal op Zondag 7 Maart a.s. een schaak wedstryd gehouden worden, uitgeschreven door de schaakclnb V. V. V. alhier, Gespeeld wordt in 4 klasse om kunst voorwerpen. Iedereen kan meedoen. Inleg f 1.—. Aan melding by den heer P. van 't Veer Jr. Oude Gracht 208. De vakwedstrijd. Donderdagavond is in bet Spaarbankgebouw de laatste vergadering gehouden van de commissie van den wed stryd van mannelijke en vrouweiyke hand werkslieden in Alkmaar en omstreken, met een daaraan verbonden tentoonstelling van de vervaardigde voorwerpen. Nadat de voorzitter, de heer G. Looman deze vergadering had geopend, werden tot het nazien der rekening en verantwoording met de daerby behoorende bescheiden van den penningmeester, den heer E. O. H. Ohr. Brains aangewezen de heeren P. A. Fransen en P. N. Legnlt. By monde van den laatstgenoemde werd na onderzoek het flnanciëele beheer in orde bevonden, zoodat hy voorstelde den pen ningmeester te dechargeeren, waartoe be sloten werd. De inkomsten hebben bedragen f 1639,(3, de uitgaven f 1460.64, zoodat er eefi saldo is van f 88 98. Hierby dient nog gevoegd te worden 25 ets. rente over 1909, zoodat het eindsaido bedraagt f 89.23. Namens het geheele bestuur werd voor gesteld dit bedrag te besteden op een wjjze, welke ligt in de iyn van het departement Alkmaar van de Maatschappy tot Nut van 't Algemeen, en dus ook in de richting van bet doel dat de wedstryd beoogde, n.l. te verdoelen tusschen de Volksbibliotheek, de Toynbeeclub en de Openbare Leeszaal en Boekery. By acclamatie werd dit voorstel aangenomen. Aan den Baad zal worden bericht, dat geen gebruik behoeft te worden gemaakt van de toezegging, om een eventueel tekort te dekken tot een bedrag van f 400, aan de Maatschappy tot Nut vau 't Algemeen, dat het toegestane subsidie van t 260 niet noodig is. Nadat de voorzitter nog eens had her innerd aan de aangename samenwerking tusschen de verschillende dames en heeren onderling en de heer 8. de Lange een woord van hulde had gebracht aan den vcorzitter, waarmede de aanwezigen door applaus warme instemming betuigden, werd deze slotbyeen- komst gesloten. Verbetering. Aan het slot van ons Baads- verslag van Woensdag is een misstelling geslopen, waardoor de meening kan gewekt worden, dat we den heer Uitenbosch eene onjuistheid hebben willen doen zeggen. De heer Ter Spil toch bedankte niet als wet houder, doch als curator, hetgeen de aan dachtige lezer in verband met de mededee- ling der ontslagaanvrage zeker zelf reeds verbeterd zal hebben. Apologetische cursus. Gaarne vestigen wy nog de aandacht op achterstaande an nonce, waaruit biykt dat de 4e apologetische cursusavond der Algem. B. K. Prop. club inplaats van Maandag a.s,, wordt gehonden op Dinsdag 16 Febr. a.s. en sporen onze lezers gaarne aan die te bezoeken. Voor de „Alkmaarsche Courant". De Alkmaarsehe Courant van Maandag j.l. be vatte onder het opschriftOnsedelyk I (in dat uitroepteeken lag de critlek) de mede- deeling, dat te Waalwyk door de Boomsch- Kotholieke Geestelijkheid gepreekt was tegen eene gymnastiek uitvoering, omdat daarby medewerking werd verleend door eene Bossche dames-gymnastiekvereeniging, >wat door de Geeeteiyken onzedeiyk werd geacht.* Ook zou buiten de kerk «pressie* door hen zyn nltgeoefend. Van welingelichte zijde vernemen wij ech ter, dat dit bericht geheel bezyden de waarheid is. Waar is het, dat de Geestelijkheid van Waalwyk in de kerk tegen deze uitvoering met uiteenzetting van klemmende redenen heeft gewaarschuwd iu het belang der goede zeden, zoo wordt ons verklaard. Onwaar is het evenwel, dat zy die uit voering onzederijk heeft genoemd. Waar is het, dat zy ook buiten de kerk by perionen, voor wie dat dienstig was, haren invloed in dien geest heeft bennt. Onwaar is bet evenwel, dat er door baar «pressie* is uit geoefend. Of de geesteiyken te Waalwyk nu reden genoeg hadden voor dusdanige krachtige actie, daar zal men te Waalwyk wel beter en met meer kennis van zaken over kunnen oordeelen dan aan den Voordam te Alkmaar. En aangenomen, dat er reden voor bestond om het bywonen dezer bepaalde uitvoering te ontraden dan had, meenen wy, de roomzche geestelijkheid te Waalwyk het recht en den plicht tegeiyk, zoowel in als buiten de kerk, al haren invloed in dien geest te benutten. Uitslag veiling, gehouden by opbod, op Maandag 8 Februari 1909, ten overstaan van den notaris Mr. A. F. H. de Lange, van de volgende perceelen te Alkmaar 1. Huis, waarin smedery, met afzonderiyk bovenhuis, achterhuis, erf en steeg, aan bet Verdronkenoord, No*. 116, 115 en 114, samen groot 2 A, 10 cA. Str. A. Manheim, f 2105. 2. Huis, pakhuis en erf, aan het Verdron kenoord, No. 113, achter perceel 1, groot 1 A. 30 cA. Str. W. van Vunre, f 610. 3. Huis, waarin meikaffaire, aan de Ko- ningsstraat, No. 7, op den hoek van de Nieuweeloot, groot 99 cA. Str. A. Stins, f 3995. 4. Heerenhnis en erf aan de Spoorstraat, No. 13, groot 90 cA, Str. J. N. Zandvoort, f 3415. 5. Heerenhuis eu erf aan de Spoorstraat, No. 15, groot 91 cA. Str. K. Beling, f 3400. 6. Heerenhuis en erf aan de Spoorstraat, No. 17, groot 95 cA. Str. O. Govers, f 3400. 7. Huis, erf en steeg, aan den Kennemer- straatweg, No. 82, groot 1 A. 70 cA. Str. A. Hoekmeijer, f2600. 8. Huis eu erf, aldaar, No. 94, groot 1 A. 42 cA. Str. J. N. Zandvoort, f 2050. 9. Huis en erf, aldaar, No. 96, groot 1 A. 41 cA. Str. H. Punt, f 2010. 10. Huis en erf, aldaar, No. 98, groot 1 A. 45 cA. Str. J. N. Zandvoort, f 2000. 11. Huis en erf, aan de Langestraat, No. 51, groot 1 A. 55 cA. Str. J. de Baat, f 3050. 12. Koffiehuis, tevens woonhuis, en erf, aan de Voordam, No. 2, groot 46 cA. Str. J. N. Zandvoort, f 3490. 13. Pakhuis en erf, met afzonderiyke bovenwoning, aan den Koningsweg, No. 9, groot 98 cA. Str. M. van Dam, f 2500. 14. Twee huizen onder één dak, met erven, aan de Korenlaan, Nos. 2 en 3, samen groot pl.m. 1 A. 16 cA. Str. B. J. Boenen, f 755. 15. Huis, erf en steeg, aldaar, No. 1, achter perceel 14, groot pl.m. 2 A. 16 cA. Str. J. N. Zantvoort, f 375. 16. Het hotel «Wynkamp* mat stalling en erf, san de Paardenmarkt, No. 6, groot 3 A. 70 cA. Str. B. Pluimgraaf, f 8010. Da afslag en combinatiën zullen plaats hebben op Maandag 15 Februari 1909 des avonds 6 uur, in het hotel «Wynkamp*, aan de Paardenmarkt, te Alkmaar. BERGEN. Vergadering van den Baad dezer gemeente op Dinsdag 9 Februari 1909. Tegenwoordig de voorzitter J. van Beenen en alle raadsleden t. w. J. Swaan, Jn. Olden burg, W. Veenhuysen, A. Maschmeyer, J. Leijeu en M. Baltas. De voorzitter opent de vergadering, de eerste vergadering in het jaar 1909 en spreekt den wensch uit dat het een voorspoedig nieuwjaar voor de gemeente mag ayn. De notulen der vorige vergadering worden hierna gelezen. Nadat esce vraag van den heer Maschmeyer of het in de vorige vergadering genomen besluit tot verhooging der jaarwed den van de hooieteker* terugwerkende kracht heeft tot 1 Januari 1908 bevestigend is be antwoord, worden deze notulen onveranderd goedgekeurd. De Baad besluit de dyken en wegen, waarvan de verhuring zoo even in het open baar heeft plaats gehad, aan de hoogste bie ders toe te wyzen. De vooraitter stelt voor van de agenda af te voeren het wyaigen der bouwverordening. De Baad vereenigt zich met dit voorstel. Ingekomen is een verzoek van eenige in gezetenen, om plaatsing van twee, zoo moge- ïyk van drie lantaarns aan den Oostdorper Doodweg. Na eenige discussie omtrent deze aange legenheden wordt ten slotte besloten adres santen als beschikking op hnn adres te berichten, dat de Bead de wenscheiykheld van betere verlichting in den Oostdorper Doodweg wel inziet, doch dat het op 't oogenblik zeer moeiiyk is aan het verzoek van adressanten te voldoen. De voorzitter deelt mede, dat burgemeester en wethonders het seer wenscheiyk zouden vinden indien de straat by het café «De Bustende Jager* gedeeltelijk verlegd werd tot betore afvoer van het hemelwater aldaar, dat veelal in groote plassen biyft staan, te geraken. De Baad machtigt B, en W. de vereischte verbetering te doon aan brengen. Hiema wordt voorgelezen een verzoek van N. S. Modderman en anderen, waarby zy wyzen op den onhoudbaren toestand waarin ■omtyds de Bergerweg tusschen de woning van P. Smit en de Yeerebrng, verkeert. Adressanten achten dezen weg, die somtyds een modderpoel geiyk is, zeer gevaariyk. Volgens adressanten is verbetering alleen door bestrating te verkrygen. Na eenige bespreking wordt besloten adres santen als beschikking op hun adres te be richten, dat de Baad van de noodzakeiykheid tot verbetering van den Bergerweg tusschen de boompjes vertuigd is, doch dat de kosten van afdoende verbetering door bestrating al* anderszins voorloopig een punt van over weging uitmaken. De voorzitter deelt mede, dat voor reke ning van gemeente en polder 50.000 straat- steenen zyn aangekocht tegen f 16.— per duizend franco aan den wat Kanaaldijk. Hier van zullen voor de gemeente 20.000 stuks gebruikt worden voor verbetering van de straat tusschen de woning van den heer Hm- zicga en die van Mej. de Wed. J. Groot. Hierna volgt eene bespreking omtrent het verlichting!vraagstuk. In verband hiermede zegt de voorzitter, dat het naar het oordeel van burgemeester en wethouders wenscheiyk zou zyo, indien een deskundige op het ge bied der gastechniek, by de ingezetenen on derzoek deed, of zy al of niet bereid bevon den worden eventueel van de gemeente gas te betrekken. Nadat omtrent deze zaak nog eenige oogen- blikken van gedachten i« gewisseld, wordt besloten het uitwerken van een project aan voornoemd bureau op te dragen tegen eene vergoeding van f 50.—. Ter tafel wordt gebracht een door den architect J. C. Leyen, in overleg met den president van Bergens Fanfare, opgemaakt plan met kostenberekening van een nieuwe muziektent. De voorzitter stelt voor de aan dit korps over 1909 toe te kennen subsidie iets hooger te bepalen dan over het vorige jaar. B. en W. worden tot een bepaald bedrag gemachtigd een en ander tot stand te bren gen en te regelen, zoowai wat betreft het bouwen eener muziektent als de aan het korps te verleenen subsidie. Op het in de vorige vergadering aange houden verzoek van den Bond voor Staats- pensionneering om adhaesiebetuiging aan een tot H. M. de Koningin gericht adres inzake algemeene Staatspensionneering wordt eene afwyzende beschikking genomen. Voorgelezen wordt een verzoek van O. Keppel om ook voor gemeentelyk smidswerk in aanmerking te mogen komen. Besloten wordt het plaatsen, weghalen en opknappen der kachels aan de smeden Hoebe en Smit te biyven opdragen, doch adressant voor ander smidswerk niet voorby te gaan. De voorzitter deelt nog mede, dat de tee- kening van het nieuw te bouwen postkantoor gereed is en aan den Directeur-Generaal der Posteryen en Telegrafie ter goedkeuring is ingezonden. Na rondvraag wordt de openbare verga dering gesloten en gaat de Baad over in ge heime zitting tot het behandelen van eenige verzoeken om teruggaaf, afscbryving of vrj- stelling van Hoofdeiyken Omslag, dienst 1908. Maandag zyn alhier 2 afzonderiyke ge vallen van roodvonk geconstateerd. J. EGMOND-B1NNEN. Woensdagmorgen vergaderde de raad onzer gemeente. Tegen woordig waren de voorzitter en zes leden de heer J. Groot Cs. was met kennisgeving afwezig. Na de opening en de lezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd, werd de vry magere agenda afgehandeld. Tot onderwyser aan de openb. lag. school te Egmond a/d. Hoef werd benoemd de heer B. de Vries van Odoorn en wel zoo mogeiyk met ingang van 1 April a.s. Mededeeling werd gedaan van een bericht van Ged. St., dat zy goedgunstig beschikt hadden op een reclame op den hoofdeiyken omslag van mej. Haaselman en haar aanslag met enkele gnldeni hadden verlaagd. De verouderde verordening op de insche- pingsplaatsen te Egmond Binnen en aan Den Hoef werd ingetrokken en een geheel nieuwe verordening aangenomen. Deze nienwe ver ordening betreft hoofzakeiyk het verbod om schelpen enz. op te slaan en te laten liggen op de gewone ontschepingsplaatsen. Op deze plaatsen mogen nn alleen producten gelost worden, welke dadeiyk verder worden ge transporteerd. Op initiatief van den heer J. Zonneveld zal de weg naar N. Meyne verder opgeknapt worden. Besloten werd, te beginnen met dit jaar, om beschryvingsbiljetten voor de gemeente belasting rond te zenden en daarna den aanslag vast te stellen. Wy zullen hopen, dat deze langgewenichte verbetering goede resul taten zal opleveren. Ae. RINNEGOM. Woensdagavond hield de WelEerw. Pater Orie nlt Alkmaar eene rede voor het Kruisverbond >8t. Bernardus* te Egmonden, in het lokaal van den heer v. d. Molen. De opkomst had beter kannen zynl De geest, adviseur heette de aanwezigen harteiyk welkom en leidde den spreker by de vergadering in en gaf Pater Orie het woord. De eerw. spieker begon met te zeggen, dat in den tegenwoordigen tyd iedereen, zoowel drankbestrijders als buitenstaanders, de noodzakeiykheid moeiten inzien van den stryd tegen den alcohol. Immers, de huidige maatschappij ia iydende aan een kwaal die haar geheel tracht te ondermynen. Hebben alie tQdperken hnn eigenaardigheden gehad, onze tyd heeft er een, waar volstrekt niet mee valt te spottenhet is de eigenaardig heid van het vele drankge- en misbruik. En dat ge- en mishrnik bepaalt zish niet alleen tot de manneB, doch tegenwoordig drinkt iedereen de vrouw, de jongeling, het kind. En welke drank wordt niet ingeiwol- gen De sterkste alcohol is niet krachtig genoeg om de geprikkelde magen te voldoen. De eerw. spreker zette toen op duideiyks en welsprekende wyze uiteen, welke de nadeelen van het ge- en misbruik van den alcohol waren a op het lichaam en b op het geeste.yk en sedeljjk leven van den mensoh. Spreker besloot zyne rede met een warme opwekking tot de leden gericht, om met moed en kracht de stryd voort te zetten. Dat de eerw. pater Orie voor deze uiterst schoone rede met een laid applaus werd beloond, behoeft geen betoog. Namens allen werd hem harteiyk dank betuigd voor zyn optreden voor ons Kruisverbond. De geest, adv. hoopte, dat de treffende voorbeelden, welke pater Orie op zulk een meesteriyke wyze had geschilderd, die uitwerking op zyn gehoor mochten hebben, welke hy ervan verwachtte. Ae. BEEMSTER. Zondagavond 7 uur had de aangekondigde lezing over het arbeids contract plaats voor de leden der R, K. kiesvereeniging door den WelEerw. heer kape laan Geldermans. Spreker begon zyn rede met de verkla ring dat het onderwerp dat hy te behande len had nit de aard der zaak een zeer droog onderwerp is, maar zeer actueel omdat wy allen meer of minder met het arbeidscon tract te maken hebben. Spreker schetste de hier het meest voor komende gevallen waarmee werkgever en werknemer hebben rekening te houden en wees eenige ponten aan waar werkgevers zich voor al te hooge onkosten uit het arbeids contract voortvloeiende kunnen vrij waren en wees er op dat het veel overwe ging verdiende sich door versekering te dek ken. Spreker raadde sterk aan schrifteiyken contracten tusschen patroons en werklieden te maken. Door den voorzitter werd onder dank aan de Eerw. spreker de goed bezochte by- eenkomst gesloten. Maandag j.l. is het gebouw bestemd voor ziekenverpleging door het gemeentebe stuur in tegenwoordigheid van de inspeoteur van de volksgezondheid Dr. Hamburger en het bestuur der Afd. Beemster van de N.-H. vereenlging van het witte kruis opengesteld en vervolgens in beheer en exploitatie ge geven aan onze witte 'kruis-afd. Nadat de burgemeester de tot etandkoming dezer instelling had geschetst en haar ver volgens in de goede zorgen van het witts kruis had aanbevolen, drukte Dr. Hambur ger er zyn biydiehap over uit, dat de in richting door samenwerking tnssehen over heid en het particulier initiatief is tot stand gekomen. Zy is een van de eerste in hst landeiyk deel zyner inspectie. De inrichting kan een zegen zyn voor de gemeente Beemster. By monde van den voorzitter den heer Jb. Edel werd de inrichting door het witts kruia Afd. Beemster aanvaard. Tot heemraad van de waterschap de Beemster ie benoemd de heer O. Hejjni« alhier. Het hulppostkantoor te Midden-Beem- ster ie met ingang van 9 Febr. voor bet algemeen verkeer opengeeteld He. HEEMSKERK. De drukbezochte vergade ring van hat «Ondersteuningsfonds by ziekte*

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2