Binnenland. Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuws. Wetsontwerp tegen het wedden. Naar de Tel. verneemt heeft het weteontwerp, houdende verbodebepalingen tegen het wedden, het Ministerie van Jnatitie verlaten en ii in handen gesteld van den Baad van State. Volgens een der artikelen van het wets ontwerp wordt het houden van totalisators verboden. Or. J. G. Mezger f. Te Domburg is be richt ontvangen, dat dr. J. G. Mesger op 70jarigen leeftijd te Parijs is overleden. Voor de badplaats Domburg is dit over lijden een zeer groot verlies, en hoeveel dr. Mezger voor Domburg heeft gedaan en hoe ■ijn jaaTljjksch verblijf daar op prijs werd gesteld, is het vorige jaar duidelijk gebleken, toen hij daar onder zeer groote blijken van belangstelling zijn zeventigsten verjaardag herdacht. Dr;'Mesger, Amsterdammer van geboorte, had zich oorspronkelijk voorgesteld, pymna stiek onderwijzer te wordeD, maar al spoedig ging hij in de medicijnen studeeren, eerst te dezer stede, later te Leiden. Daar promo veerde hij in 1863, op 24jarigen leeftijd, tot doctor in de geneeskunde, op een dissertatie >Over de behandeling van verstuikingen door middel van massage. Achtnrlge-werkdag Hembrug. Het Ka merlid, de heer Helsdingen, heeft tot den Minister van Marine, waarnemend Minister van Oorlog, eenige vragen gericht naar aan leiding van de aangekondigde staking van de proef met den achturigen arbeidsdag aan de Artillerie Inrichtingen bij de Hembrug. De scheuring in de S. D. A. P. De afd. Weesp der S. D. A. P. vergaderde in huishoudelijke vergadering. Er werd over de partjjgeschillen druk gediscusseerd. De voorzitter, de heer G. A. Vader, deelde mede dat hjj, als het referendum de besluiten genomen op het Deventer congres goedkeurde, als lid der partj] zou bedanken. Tentoonstelling van Kerkelijke kunst. Maandagmiddag te 3 uur had de plechtige opening plaats der tentoonstelling van Ker kelijke kunst enz., die gedurende de maand Maart te 's Bosch wordt gehouden in de zalen der sociëteit Casino, onder het beschermheer schap van Ti. E. Mgr. B. Giovannini, zaak gelastigde van Z. H. den PausZ. E. kon, wegens lichte ongesteldheid, de opening niet bijwonen. De heer J. Pellemans, uit 's Gravenbage, heette alle aanwezigen welkom, vooral den burgemeester, Jhr. P. J. J. S. M. van der Does de Willebois. Na de openingsrede, sprak de burgemeester eenige woordjes en nadat een glas eerewijn was gedronken, werd de rondgang over de tentoonstelling gemaakt. Kamerverkiezingen. Men schrijft uit 01- denzaal aan Eet Centrum Het bericht in het nummer van Dinsdag avond omtrent - het niet stellen van een katho liek eandidaat voor de a.s. Kamerverkiezingen, en het besluit om den eandidaat der anti- revolutionnairen te steunen, behoeft een kleine aanvulling. Dit besluit is met algemeene stemmen ge Domen door de plaatselijke B. K. K. V. te Oldenzaal, doch de andere plaatselijke Kies- vereenigingen, welke bij A. B. K. K. V. in het district Enschedé zijn aangesloten, moeten hieromtrent nog een besluit nemen. Het is evenwel zoo goed als zeker, dat in alle afdeelingen een dergelijk besluit ge nomen zal worden, daar de drie laatste ver kiezingen duidelijk hebben aangetoond, dat er met een B. K. eandidaat geen overwinning bjj] de stembus mogelijk is. De centrale anti revolutionnaire kies vereeniging 'Nederland en Oranje* in het district WQk bij Duurstede heeft in hare jongste vergadering, naar de Std. meldt, bij acclamatie tot eandidaat gesteld voor de Tweede Kamer, het aftredend lid mr. N. de Bidder. De B, K. Kiesvereeniging te Haarlem besloot Woensdagavond voor de Tweede Kamerverkiezingen de candidatnur van jhr. mr. Frank K. van Lennep, gesteld door de Ohris.-Hist. Vereeniging te steunen. De Kamer hield Woensdag slechts eene korte openbare vergadering. Op de nominatie voor den Hoogen Baad werden de volgende namen gebrachtMr. J. A. A. Bosch, raads heer in het gerechtshof te 's-Bosch met 44 van de 69 Btemmer, Mr. J. F. Houwing, hoogleeraar te Amsterdam met 37 van de 70 stemmen en Mr. A. Fleijte adv. gen. bij het gerechtshof te Amsterdam met 33 van de 67 stemmen. Vervolgens hield de Kamer zich bezig met de behandeling van het wetsontwerp tot verbetering der Waal, waarvan de kos ten op 21/1 millioen zijn geraamd, terwijl als eerste termijn f 100.000 is aangevraagd. Deze behandeling werd Donderdag voortgezet. Sommige sprekers toonden zich met het ontwerp ingenomen, anderen vreesden ge varen voor de steeninduetrie (Eland) en had den er bedenkingen tegen dat het grind- baggeren in de Waal zou moeten ophouden, hetgeen voor dit bedrijf groote schade met zich brengt. De heer v. Dedem vreesde eene slechte waterveideeling tusechen Waai, Bjjn en IJsel. De Minister betoogde dat de regeering rekening had te houden met internationale verplichtingen. Maar ook het belang der eigen scheepvaart eiechte verbetering en was een diepte van 3 Meter te gering te achten bij lagen waterstand. De bezwaren tegen de grdndkribben ingebracht achtte de Minister overdreven en bjj schetste de nadeelen van het grindbaggeren. Verschillende replieken werden gevoerd, waarbij de heer van Dedem verklaarde niet door den Minister te zijn overtuigd en de heer Lely er op aandrong de plannen bin nen korteren termijn dan 8 jaren^ult'te voeren. Nadat Minister Begout het ontwerp nog nader verdedigd had werd het aangenomen zonder stemming. Voorts werd aangenomen een wetsontwerp tqt toekenning van een renteloos voorschot uit 's Bjjks schatkist voor den aanleg van een spoorweg van Metslawier naar Ansum. Zonder stemming werden nog verder aan genomen het ontwerp tot onteigening van een gedeelte der Boerhavestraat te Amster dam ten behoeve der St. Sp. en de wet op het notarisambt. ALKMAAE, 6 Maart 1909. Statuten goedgekeurd. De statuten van de tuinbouw- en handelsvereeniging «Alge meen Belang* alhier ajjn Koninklijk goed gekeurd. Aanbesteding.- Uitslag der heden ten stadhuize gehouden aanbesteding van bouw materialen voor den dienst der gemeente werken Houtwaren. O. Baan Zoon f900,23; firma J. Eecen Gr. f873,685. Metselmateri- alenN. V. «Bouwstoffen* f 287,60O. de Wild f 275,90 W. F. Stoel Zoon f 279.40. Ijzerwaren K. van Bee f 428,16* N. V. «Holl. IJzermagazjjn 413,72s. Verfwaren B. A. van Geenhujjzen f 459,04Gebr. Molenaar f399,56'; G. Groot 1398,60. De leveringen zijn gegund aan de laagste inschrijver. .abc BenoemIng.J<j?poor den Burgemeester dezer gemeente is met IngaDg van 8 Maart a.s. bevorderd tot agent van politie 2e klasse W. van Dok, thans agent 3e klasse en met ingang van denselfden dag benoemd tot agent 3e klasse P. van den Broek, korpo raal bjj het le regiment Huzaren te Am sterdam. Gemeente-controleur. B. en W. bevelen ter vervulling van de betrekking van ge meente-controleur aan de heeren 1. K. J. Maris, adjunct commies (afd. belastingen) ter secretarie van Groningen. 2. G. Alberti, controleur der gemeente belastingen te Zutphen. 3. A. J. P. Spiers, rjjksklerk 2e klasse ter Directie van de directe belastingen te Amsterdam, tijdelijk embtenaar ter secre tarie aldaar. Geslaagd. Te Utrecht slaagden voor het examen fraaie handwerken de dames J. C. Krijt en E. C. M. A. Wolzak, leerlingen der Huishoud- en Industrieschool alhier en voor het aanvullingsexamen dierkunde en krystal- lographie, de heer D. J. de Jong, alhier. Oranjefeest. Door de commissie voor het houden van feestelijkheden bij gelegenheid van de geboorte van een Oranjetelg, heeft met een 30 tal dames vergaderd. Deze laatsten zijn reeds bezig het besluit der vergadering practisch te verwezenlijken en gaan daartoe met collectebussen rond. Ook vernamen we van vergaderde buurtcommissies en besluiten door deze genomen. We willen hopen, dat die besluiten uitvoerbaar gemaakt zullen worden. In de op 3 Maait 11. gehouden gewone vergadering van «Liefdadigheid naar Vermo gen*, is voor diverse personen hulp toege staan ten bedrage van f 171. Gymnasium. Gevolg gevende aan den wensch, uitgesproken in de vergadering van 10 Febr. j 1. heeft de heer M. Uitenbosch de navolgende motie ingediend. De Baad, van oordeel dat het belang van een goede gang van^het onderwijs aan het Gymnasium te dezer stede in hooge mate mede brengt de wenscheljjkheid dat er een goede verstandhouding besta tusschen Rec tor en leeraren onderling, spreekt met het oog op de onlangs door den Baad gedane benoeming van den Heer Dr. Boas tot Ieeraar, het verlangen uit dat een goede verstandhouding bljjve bestendigd en gaat over tot de orde van den dag. Adressen van Vereenigingen. De Alk- maarsche Courant wenscht een vertrouwbare ljjst samen te stellen van de besturen der hier ter stede «bestaande vereenigingen. De wenschelijkheid van zulk een ljjst behoeft niet nader in het licht gesteld. Bjj verschil lende gelegenheden is het gemis voldoende gevoeld. Hieronder volgt een ljjst van de vereeni gingen welke zijn aangesloten bjj het plaatselijk comitë voor K. 8. A. en waarvan bereids de namen der voorzitters en secretarissen er achter vermeld, zijn opgegeven. Maar dit is niet voldoende. De besturen dier vereeni gingen noodigen wij uit de op deze lijst niet voorkomende namen van bestuursleden nog te willen opgeven en alzoo de Ijlst volle dig te maken. Het Bestuur van het Plaatselijk Oomité der Katholieke Sociale Actie bestaat uit: Mr. H. P. M. Kraakman, voorz.J. F. M. Endel, penningm.J. G. LutzT. Jos. H. VermeulenH. Kenter, secr. Geest. adv. is de HoogEerw. Heer H. A. Horning. Bjj het comité zijn de volgende vereeni gingen aangesloten 1. Mannen Congregatie der H. Familie. Directeur Pater Aug. Orie, O.P. 2. E. K.' Wees en Armbestuur. G. T. M. V. d. Bosch, voorz.A. J. M. Kejjsper, secr. 3. Bestuur der Pius Stichting. J. Schellin- ger, voorz. s Mr. H. P, M. Kraakman, secr. 4. Commissie van Spjjsuitdeeliog «St. Willl- brordus.* P. Messelaar, voorz.A. J. H. v. d. Burg, secr. 5. Vereeniging «St. Joseph* voor E. K. Bjjz. Onderwijs. Deken Horning, voorz.A. O. Vaesen, secr. 6. Afd. «Alkmaar* der Dioc. Ver. van B. K. Bjjz. Onderwijs. H. Ammerdorffer, voorz.G. A. A. Èeltink, secr. 7. Afd. «Alkmaar* van den Ned. B. K. Volksbond. P. A. Fransen, voorz., A. Kusters, secr. 8. Zouaven Broederschap. B. J. Al, voorz. M. N. Burkunk, secr, 9. Algem. B.^K. Prop.-club «St. Petrus.* F. Eggers, voorz.J. O. M. Burkunk, secr. 10. Vereeniging «St. Barbara.* Deken Hor ning, voorz.A. O. Vaesen, secr, 11. Het Kruisverbond. O. W. Kejjsper, voorz.; P. A. H. Janssen, secr. 12. B. K. Middenstandsvereeniging. J. H. Jacobse, voorz.; J. F. M. Endel, secr. 13. Organisatie van B. K. Miliciens, enz. T. J. Hout, voorz.J. H. Wagenaar, secr. 14. De Mariavereeniging' M. Kenter—van Baar, voorz.G. J. M. Bruno, secr. 15. De B. K. Kring. Mr, A. Dorbeck, voorz.H. J. F. Wanna, secr. 16. Spoor- en Trambeambten «St. Raphael.* W. G. J. Meulman, voorz. -, O. Tak, secr. 17. B. K. Handelsreizigers vereeniging. F. Bak, voorz.T. Jos. H. Vermeulen, secr. Behalve deze zijn er nog tal van katho lieke vereenigingen, van welke de besturen allen moeten voorkomen op genoemde ljjst, b.v. de St. Vinc'entiusvereen., de St. Martha vereen., de St. Elisabethvereen., de afdee lingen van den B K. Volksbond enz. enz. Zeer gaarne wekken wij die besturen op tot de samenstelling van genoemde ljjst mee te werken; het groote getal katholieke ver eenigingen zal op die ljjst een goed figuur maken. Men bezorge de opgaven aan het bureau van de Alkm. Ct. Bergen. Uitslag veiling bjj opbod, ge houden door notaris L. Top, te Bergen, op Woensdag 3 Maart 1909, vaneen boven huis met stal en erf aan de noordzijde van de Langestraat te Alkmaar kadaster Sectie A no. 1734, groot 1 are 97 centiaren met eene uitgang in eene gemeene steeg. Str. de heer A. van Djjk f 6410. De afslag heeft plaats Woensdag 10 Maart 1909 in het hotel «De Burg* te Alkmaar, des avonds 6ljt uur. AKERSLOOT. Het Alkmaarder Meer vertoont steeds nog eene effene ijsvlakte, bedekt met een laagje wit grijze sneeuw, die fonkelt als zoovele kostbare parelen in den helderen zonneschijn. In het midden is deze jjespiegel doorploegd van eene breede vaar geul, waardoor heen dag en nacht honderden kleinere en grootere booten, tengevolge der belemmerde scheepvaart op de Zuiderzee, koers houden. Doorloopend hoort de rustige dorpsbewoner dan ook het gestoom, geboms, getnf, gefluit dier vaartuigen en denkt kich somwijlen verplaatst bjj het Metropole onzer handelssteden. Het geeft hem een kjjk op den levendigen, bloelenden binnenhandel van zjjn dierbaar Nederland met zijn bedrijvige bewoners; maar bewerkt tevens by hem eëne schrille tegenstelling met zjjn gedwongen niets doen. Werk, overvloed van werk wacht hem en zie, hij is gedoemd te rusten. De vaartuigen liggen bewegingloos in de kleine havens, daar een ddortocht naar de vaargeul ontbreekt, en het ijs te onvertrouwd is er eene te maken. De bloembollenteelt wacht reeds weken op den aanvang, maar de grond is voor bewerking ongeschikt. De bollenhan del staat dan ook gBheel stil. Waar anders om dezen tjjd duizenden bestellingen bjj onze groothandelaren inkomen om byachin- thek bollen, valt thans geen enkel postje te boeken. En de vraag dringt zich op Hoe lang nog 1 hoe lang nog I Ondanks de meerdere jjsongevallen, welke dagelijks de couranten vermelden, niettegenstaande de waarschuwende stem, welke eiken dag klinkt in de ooren onzer Hollandsche knapen, toch bljjft het bevroren element het uitgezocht aantrekkingspunt. Eiken dag toch begeven zich grootere en kleinere knapen naar de sloten met het doel te onderzoeken of de sterkte van het ijs nog evenredig is aan de zwaarte van hunne wei- gebouwde lichamen. De gevolgen blijven dan ook niet uit. Van de laatste dagen kwamen ons twee gevallen ter oore. De knapen B. en G. zakten eensklaps tot onder de armen in de sloot. De eerste wist met behulp zijner kameraden den oever te bereiken, de tweede werd door den werkman H. op het droge gebracht. Of hen nu de lust bekropen is, nogmaals hun leven in de waagschaal te stellen I We zullen hopen, maar meenen zeker te weten, dat de respectievelijke moeders hen minder vriendelijk onthaalden op een portie ribbesoep en een ieege maag. Dat zal hen heugen, maar diene tevens ter waarschuwing voor anderen 1 Y. ST. PAN C RAS. Op het verzoekschrift, door eenige ingezetenen gericht tot den Baad der gemeente Koedjjk, om in het Zuldeinde een stembus te krijgen, is in de gehouden raadsvergadering op 26 Februari afwijzend beschikt. K. LANGENDIJK. Alhier heerscht op 't oogenblik zeer veel werkloosheid. Al is de toestand voor den bouwer er, door de hooge prjjzen der producten, bijzonder gunstig, voor den arbeider is dit juist het tegenovergestelde. Door den lang, vrjj streng aanhoudenden winter kunnen nog geen werkzaamheden wor den verricht. Het brengen 'van sljjk uit de slooten op de landerijen, het z.g. modderen of slikken kan nog niet geschieden. Gelukkig, dat er enkele vereenigingen zjjn geweest, die verleden Zondag hebben besloten voor de werkloozen te eollecteeren«.Aan de -: -J uï burgemeesters der 4 dorpen werd dit onmid- delljjk gevraagd. Drie er van gaven dadelijk hun toestemming, die te Zuid Scharwoude deed het niet, wjjl hjj meende, dat dit ini tiatief meer van de geheele burgerij moest uitgaan en niet van enkele corporaties. De katholieken zjjn daarop begonnen met onder ling te trachten in den nood te voorzien, waartoe verschillende personen hun geldeljjken steun verleenden, die op 't oogenblik al zeer groot is. De anderen hebben thans te Zuid- Scharwonde, nadat van verschillende personen medewerking was verkregen, ook toestemming gehad en hebben de collecte onmiddellijk gehouden. Te Noord-Scharwoude werd zeer druk geteekend. N. Den len Maart waren by D. Stam te Noord Scharwoude de twee commissies, ge kozen uit de beide Geheelonthoudersvereeni- gingen en de uitgenoodigde corporaties bijeen, welke laatste op de hoogte gebracht zouden worden met het doel eener zoogenaamde «Volksstemming*, die men van plan is aan den Langendyk te houden. De voorzitter der commissie zette de zaak uiteen, Spr. begon met te zeggen, dat het doel der drankbestryding is, te komen tot een alcoholvrye samenleving. Zoolang die echter nog niet mogeiyk is, wordt er voor gewerkt, in de drankwet een plaatseiyk ver bod in te voeren. In het buitenland is men daar reeds lang mee bezig. Verscheidene der Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika behooren reeds tot de zoogenaamde verbodsstaten. In Engeland, Finland, Denemarken en Zwitserland heeft men reeds met succes gewerkt. Ook in ons land zyn er personen, die meenen, dat de zwakken beveiligd moeten worden tegen de aanslagen van den alcoholdemon en al kan nen ze dan ook nog niet komen tot een verbodsbepaling in de wet, ze kunnen toch een referendum onder de bevolking uitschrij ven. Een zestal volksstemmingen zyn reeds in ons land gehoudenalle meerderjarigen, zoowel mannen als vrouwen namen aan de stemming deelin Smallingerland, Bteenwyk, Dinxperloo, Glanerbrug, St. Pancras en Hen- geloo. In 't geheel werden 18933 stemmen uitgebracht, waarvan 13 van onwaarde of blanco was. Over een viertal punten werd de meening der kiezers gevraagdof men wilde een on beperkt aantal drinkgelegenheden, handhaving van het bestaande, vermindering van het aantal of wel geheel verbod. Het resultaat wat, dat 63 zich verklaarde vóór verbod, 21 6/„ voor vermindering, 12 °/0 voor hand having van den bestaanden toestand en 4 voor onbeperkten drankverkoop. Na eenige discussie, waarby verschillende vereenigingen medewerking toezegden en de mededeeling van den voorzitter dat men zich alleen verbond voor moreelen steun, hoewel men zich natuuriyk aanbevolen hield voor financifielen, sloot de voorzitter de vergadering. - - N. ZUID SCHARWOUDE. Donderdagmid dag om vyf uur geraakte een dochtertje van P. K. by de zuurkoolfabriek van den heer G. Kramer te water. De fabrieksarbeider Jan Tuinman begaf zich te water en had het geluk de reeds zinkende drenkelinge te redden. De collecte voor de werkloozen heeft ongeveer f 336.— hier opgebracht. In Noord- scharwoude f 346,—, Oudkarspel f 270.— De helft wordt direct, de andere helft de vol gende week uitgekeerd aan 35 gezinnen. M. Uitslag veiling in het café van N. van Kleef, alhier, ten overstaan van notaris Gott- mer te Obdam, behoorende tot de nalaten schap van 6. Mettes te Zuid-Bcharwoude, ge houden 2 Maart 1909. Een woonhuis met kooltchuur, boet en erf aan de Dorpstraat te Zuid Scharwoude, waarin een metselaars affaire, sectie C no. 2091, groot 2 A, 90 cA., hoogste bod S. Kruger te Zuid-Scharwoude voor f 2010, en gemijnd by. afslag door KI. Schuit te Noord Scharwoude voor f 2240. Een woonhuis en erf aan de Dorpstraat, sectie C no. 1793, groot 54 cA., hoogste bod G. Kooi te Zuid Scharwoude f 905, en gemynd by afslag door denzelfden G. Kooi voor f 930. Een boet verkocht voor afbraak, kooper C. de Boer te Zuid Scharwoude voor f 85. LIMMEN. Vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 4 Febr. 1909, des voormiddags ten 91/, ure. Aanwezig alle heeren, uitgezonderd de heer A. de Groot. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, worden de notulen der vorige ver gadering voorgelezen en vastgesteld. Hierna komen in behandeling eenige inge komen stukken, inhoudende goedkeuringen van Ged. Staten, betreffende1e. extra subsidie voor het lager onderwys aangaande den schoolbouw ad. f 21002e. 2de supple toirs begrooting van het kohier van den hoofdeiyken omslag en hondenbelasting over 19033a. ontheffing voor het vervullen van een onderwijzers-vacature. Verder een ingekomen schryven van den heer Y. v. d. Kamer, waarin deze te kennen geeft, van het te koop aangeboden stukje grond af te zien. Uit een ingekomen schryven van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1908 bleek de tevredenheid dier commissie, wyi geen verzuim te constateeren viel. De heeren G. J. Meyer en O. van Twuy ver zyn tot leden dier commissie herbenoemd. Mededeeling wordt gedaan van een Kon. besluit, waarbij is goedgekeurd het heffen eener progressieve belasting op de inkomsten, alsmede de heffing van 50 in de plaats van 40 opcenten voor de gemeente op de per- soneele belasting. Ingekomen is een ontslagaanvrage var? den heer A. de Groot als raadslid en wet houder. De voorzitter herinnert aan de diensten welke de heer de Groot heeft ge presteerd, zegt dank voor deszelfs bemoeiingen en spreekt den wensch uit, dat het hem in zyn verder leven goed moge gaan. Eindeiyk een schryven van den' heer Wokke, inhoudende, dat hem op zyn verzoek door den Commissaris der Koningin tegen 1 Mei 1909 eervol ontslag is verleend als gemeente-veldwachter, tevens een verzoek om ontslag als gemeente-bode, inner der kadegel- den en hooiateker, alsmede eene dankbetuiging voor het genomen raadsbesluit van 14 Jan. 1909, by welk besluit aan hem f 800 pensioen wordt toegekend. Het ontslag wordt verleend. Hierna was aan de orde het voorstel van B. en W. tot het bouwen van eene veld wachters woning en het vaststellen van het salaris. In stemming gebracht werd het voorstel tot dadeiyk bouwen met 5 tegen 1 stem, die van den heer O. Breedveld, ver worpen. Een oproeping voor een nieuwe gemeente veldwachter zal geschieden tegen een salaris van f 400, verder zal hem nog worden toe gekend als bode f 30, als inner van kade- gelden pl.m. f 50, als hooisteker f 20, en wanneer de nieuw benoemde gehuwd is, zal hem nog f 50 worden toegekend als bydrage in de woningkosten. Hierna ging de raad over in geheime zitting. O. KROMMENIE. Dinsdagavond werd door kapelaan Ch. J. Aalberse de sociale cursus voortgezet, met eene bespreking van zyn derde deelhet landbouwvraagstuk. Gewezen werd op de toename der bevolking in de steden en de ontvolking van het platteland en op de verhooging van den schuldenlast, welke, wat de hypotheken betreft, in 1897 reeds gestegen was tot 46 millioen gulden. Na een algemeen beeld gegeven te hebben van de geschiedenis van den landbouw ge durende onze tydrekening, werden eenige onderdeelen der kwestie besproken, alsde nadeelen van het groot grondbezit, het erf recht, de belastingen, daling der graanpryzen, wereldconcurrentie en speculatie, tusschen- handg], technische veranderingen in het bedryf enz. Als middelen ter verbetering noemde spre ker in de eerste plaatsontwikkeling en vermeerdering van vakkennis, invoering eener degeiyke administratie, betere opleiding en aankweeking van liefde voor het bedryf, het bevorderen van godsdienstzin en spaarzaam heid en niet het minstorganisatie in boe renbonden, oprichting van leenbanken, cc<5- peraties enz. De Eerw. spreker sloot met de woorden van een Duitsch economist«De boerenstand is de wortel van den volksboom. De bloesem, de kroon, ja zelfs de stam kan verdorren, maar als de wortel gezond is, zal dat alles zich vernieuwen. Deugt de wortel niet, dan gaat de geheele boom ten gronde*. G. WORMERVEER. J.l. Vrydag vergaderde de Baad dezer gemeente. Aanwezig 12 leden. Afwezig met kennisgeving de heer Joh. A, Laan. Na opening der vergadering door den burgemeester, worden de notulen der vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. le. Een Kon. besluit waarby aan de gemeente van wege het Byk een voorschot wordt verleend van f 36.900, dat aan de vereeniging «Goed Wonen* zal worden afge staan, wordt voor kennisgeving aangenomen. 2e. Het kohier van den hoofdeiyken omslag, dienst 1909, wordt na in geheime vergadering te zyn behandeld, zonder hoofde- ïyke stemming vastgesteld. Se. Tot onderwyzeressen aan school B worden benoemd de dames Joh. Bossen te Monnikendam en J. de Bonde te Oostzaan en tot onderwyzer aan school D de heer M. Eysker te Aalsmeer. 4e. Het salaris van den gemeente secretaris (wordt van f 1600 verhoogd tot f 1850 even- .wel zal de functionaris nu een paar by- betrekkingen gratis vervullen. 5e. B. en W. hadden voorgesteld een presentiegeld voor de raadsleden in te voeren, waarvoor f 250 per jaar wordt uitgetrokken. De heer Korteweg vindt f 100 voldoende. De heer Busch wil f 2 per avond geven. Het voorstel Korteweg, in stemming gebracht, kreeg 6 stemmen voor en 6 tegen. Uitge steld tot een volgende vergadering. 6e. Het voorstel om een progressieve schoolgeldheffing in te voeren wordt aan genomen. Het schoolgeld regelt zich naar den aanslag in den hoofdeiyken omslag. Het schoolgeld per kind bedraagt f 3 tot f 25 per jaar. By een weekloon van f 12 a f 13 wordt het schoolgeld 10 cent per week. De aftrek voor meerdere kinderen is slechts 5 pCt. 7. Na veel debat wordt een voorstel van B. en W. zonder hoofdeiyke stemming aan genomen om sollicitanten op te roepen voor de betrekking van Woning inspecteur op een salaris van f 150 per jaar. 8e. Tot controleurs op de uitgifte van passagekaarten aan de Zaanbrug worden benoemd deinspecteur en de 4 agenten van politie. Belooning voor ieder f 25 per jaar. 9e. Aan het telephoonbureau in het gemeentehuis zal nachtdienst ingevoerd wor - den. Mocht de gemeentebode, wat men vreest, hiervan last krygen, dan zal zyn woning veranderd worden of de man tevreden gesteld worden met een gesalarieerd bybetrekkinkj», 10. De uitgifte van het raadsverslag, dat geregeld 3 maanden na een vergadering ver- schynt, zal. voortaan door de gemeente ge schieden. De firma Van Bamshorst, de tegen woordige diligente exploitante, zal voortaan alleen voor drukken en verzenden zorgen. De abonnementiprys zal verhoogd worden tot f 0.50 per kwartaal. 11e. Nadat de heer Buseh de aandacht heeft gevestigd op den slechten toestand van

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2