X&. Eath. Nieuws- en Advertentieblad wo©%? Aïoorci-ESollaiiicL i No. 22. Woensdag 17 Maart 1909. 3de Jaargang FEUILLETON. Verschijnt Weensdag en Zaterdag. Magna Peccatrix. Buitenland. Binnenland. v db arbeid der 3ehuwd2 vrouw- v verzekering v de politiek van ds plaat. i'jj achten ter»tond viel De pogingen werden esultaat. By een derde gelukte het zelfs een [ten, welke meerdere ver eenlge kilometer* Apachen. Na 22 ie te hebben geieten etaat Oklahama, i* lan der Apachen ln- ren van een longont- ze roodhuid bad rijn ritteren strijd om het |in het wilde Wetten beschaving uit het ïacht van de Noord- ek, en vreeseiyk is rd heeft. Slechts met Aon^By verwonnen iderdom van 68 jaar :eeft meermalen ge- rug te krygen. Eerst /as het gemoed van ipachen zachter ge nisten, en het vorige tan, met eenlge zyner tr Washington te be nt Roosevelt trachte belangen. Dit gelukte toen hy sijn verzoek ag afgewezen keerde asde hoofdman der roken, in de gevan- ïdagmorgen trok een Enschedé naar de en bracht aan de in minder gewenscht aldigheden te bedry- bewonere de ruiten |en, hiervan niet ge- belhamels en slaag- <ofddaders in handen een flink pak slaag ze opgesloten in 't station Broek- irschuwde de mare- btal arresteerde. Het W. en B. Eerstge- naanden gevangenis- hij veroordeeld werd Zutfen, terwyi hy 'an diefstal van een pk gepleegd. Aan de gelukte het te ont- )n *yn echter by de p STAND. ebruarl). ilaas Muys, alhier Rgmond-binnen. d. van Oasper Ooye Engeltje, d. van Zwaantje Boer. Kaandorp en Wyn- Us, i. van Matthy* is Monsieur, 80 j. van Jannetje Zyp, k, wed. van Jacobus «I®. (Februari), n Bos en Maartje Boer en Catharina Vries en Susanna da, d. van Bernardus e Mak. mes de Graaf, 6 m. (Februari). Tuinman, wedn. van nnetje Jonker, van Pieter Maakal Oatharina, d. van Dekker. Martinus, olom en Maria Bruin, ar Eecen, 72 j., wedn. Tryntje Kuiper, 72 ans. Maartje Pa ter Paarlberg, echtge- laand Februari. Grietje, d. van Jacob per. 16 dito. Chris- Pieter Blankendaal en 5 dito. Thaodorus, s. eyen en Aafje Nanne. Meijer en Doortje br. Johannes, z. van Roobeek, 8 maanden, lida Dyk, 81 jaar. er Februari, ka Theodora, d. van n M. van der Park. en Akker en W. van Margaretha, d, van M. Boon. Quiri- Ruyter en O. Ster. ueveld en T. Ypelaan. Twisk en A. Lote. van M. Duyn en is Petrus, z. van A, Guurtje, d. van nne. Johanna, d. Levering. Bakker en Elisabeth sen. nella Hendrica Dek- anus v. Velsen 2 j. 4—11 Maart, ius Wilhelmus, v. v. Oorver. Jan Gerrit, A. Heymerig. oithoff, 85 j., echtg. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS j 50 cents per drie maanden franoo aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 oent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 260. ADVERTENTIÊN t Van 15 regels 30 cent. Elke regel meer6 Reclames per regel 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij voornitbet. 25 Zij die zich tegen 1 April op ONS BLAD wenschen te abonnaeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Bij de behandeling van de 10 uren- moties is er in de Kamer wel terloops over den arbeid van de gehuwde vrouw gesproken en maakte het niet noemen van dit onderwerp in de motie Schaper, een verschilpunt uit tusschen dezen en den heer Aalbers9, doch tot eene gron dige bespreking kwam het niet. Aanleiding was er wel toe geweest en we zouden het niet ondienstig ge vonden hebben, wanneer op dit vraag stuk eens de aandacht ware gevestigd. Het wil ons voorkomen dat de arbeid der vrouw, waar deze niet geheel zou kunnen worden tegengegaan, tenminste door de wet nader geregeld dient te worden. De strijd welke in den laatsten tijd in de pers gevoerd wordt ten opzichte van het ontslaggeven aan de onder wijzeres bij huwelijk, wijst er minstens op, dat de gehuwde vrouw behoort in het huisgezin. De plichten welke de vrouw in het huisgezin te vervullen heeft, vooral waar zij moeder is van een of meer kinderen, maken hare tegenwoordigheid in dat gezin, voortdurend noodzakelijk. De regeling van het geheel der huis houding, de goede regeling, waardoor het den man in den kring zijner familie aangenaam wordt gemaakt, kan slechts zeer zelden aan anderen worden opge dragen. Het aangenaam maken voor den man van zijne huiselijke omgeving is inderdaad een groot sociaal belang. Hoeveel mannen worden niet van huis verdreven, zoeken hun pleizier buiten den familiekring, alleen omdat orde en regel in het huisgezin ontbreken! Is dit zoo, dan behoeft het geen betoog dat de vrouw, waar zij een groot deel van den dag afwezig moet zijn, niet voor orde en regel enz. kan zorgen. Om die reden alleen behoort de vrouw reeds aan het gezin teruggegeven te worden. De voornaamste reden evenwel, waar om de vrouw geheel aan het huisgezin behoort, vormt de opvoeding der kin deren. Ons bestek laat niet toe in den breede over dit onderwerp uit te weiden. Yoor onzes lezer zal dit ook niet noodig zijn. Zij zijn er toch met ons van overtuigd, dat waar de moeder bijna steeds afwe zig is, van eene goede opvoeding der kinderen geen sprake kan zijn. Juist omdat de invloed van de moeder op het kind zoo groot is, moet dat kind wanneer het thuis is, zijn moeder vin den en tegelijk met het door den vader verdiende dagelijksch brood, de wijze en verstandige, door de liefde ingegeven Het ontwaken eener ziel. Naar het Duitsch van Anna Baronnesse y. Krane Bewerkt door O. L. 17) zy trok hare hand terug en het was haar, alsof ze eene beteekenisvolle, zinnebeeldige handeling stelde. De bevryde gevangenen schudden de vederen, zagen voorzichtig naar alle zyden of er geen gevaar dreigde en hieven dan hunne vleugelen op en schoten als twee witte pyien in de blauwende lacht omhoog. Ze vlogen In de richting, welke de meester was ingeslagen. Magdalena vouwde de handen >Ze heb ben my begrepen I» Dan begaf zy zich ter rnete en sliep eenige uren diep en vredig. Toen zy ontwaakte, was de hitte van den dag geweken. Zy riep Samaritana. Deze was evenwel nog niet ternggekeerd, hetgeen Mag dalena eenigszins verontrustte. Zy nam de limonade uit handen van eene andere slavin en ging in den tuin onder het loof der hoornen en vleide zioh neer om van de aan- lessen, van haar ontvangen. Gesteund door het gezag van den vader kan alleen de moeder die harmo nie en orde aan het huisgezin bijbren gen, welke noodig is voor de vervulling van zijn sociale roeping. Alhoewel wij ons zouden verheugen over de invoering van den lOurendag, behoudens de noodzakelijke uitzonderin gen, schijnt ons eene wettelijke regeling van den arbeid der gehuwde vrouw, waarbij gestreefd wordt naar geleidelijke afschaffing meer urgent. De woordvoerders der Linkerzijde zijn verbazend eensgezind in het zwijgen over de verzekering van den invalieden arbeider. Met verwonderlijke eenstemmigheid trachten zij evenwel de ouderdomsver- zekering in het verschiet te stellen, ofschoon de eenheid ook in deze materie aan dien kant nog niet gevonden is en men van opvatting veel verschilt. Het Gentrum maakt eene vergelijking tusschen de cr-itiek en stembustactiek in 1905 door de Linkerzijde gevoerd tegen het ontwerp-Kuyper en hare tegen woordige houding: Zooals man weet, had reeds minister Veegena de invaliditeit uit zyn verzekerings plannen doen verdwijnen. Het ministerie Kuyper wilde echter op de invaliditeit den nadruk leggen, en ook het tegenwoordig Kabinet wenscht dien weg te betreden. Volkomen terecht. Wat baat een verzekering, die eerst op 65 of 70jarigen leeftyd van kracht wordt, wanneer de betrokkene als SOjarige reeds invalide wordt Na de felle, verdachtmakende campagne, welke indertyd van Links tegen de Kuyper- ontwerpen gevoerd is, maakt de Linkerzyde met hare houding inzake de arbeiders verzekering een pover figuur. De invaliditeit stelt men terzijde en des ondanks schynt men de ouderdomsverzekering ook eerst op 70jarigen leeftyd te willen doen ingaan. Althans de flnancieele specialiteit der lin kerzyde, de oud minister De Meester, maakte in zijn politieke rede te Zuidhorn berekenin gen, met dien leeftyd tot grondslag. Moest de verzekering reeds by het 65e jaar ingaan, dan werden, naar hy duidelijk te kennen gaf, de geldelijke eischen te hoog. De scherpe critiek op de plannen van het vorige Kabinet der Rechterzijde dat veel te weinig heette te geven I verschijnt in een steeds ongunstiger licht. Den 70jarigen leeftijd achtte men toen veel te hoog. Maar het ministerie-Kuyper gaf er de invaliditeitsverzekering by. Thans laat men de invaliden aan hun lot over en wil de oude arbeiders ook eerst te hulp komen... als ze zeventig zyn! Strijkt de critiek en stembustactiek van 1905 hier niet haar eigen vonnis gename lucht te genieten. Wanneer de Meester weer voorby mocht komen, zon zy hem oogenblikkeiyk naloopen en trachten hem te spreken Hy zou het andere doen, Eenige slaven volgden haar gedienstig en legden haar purpurkleurig kussen op de marmeren bank in het loof. De slaven wilden haar met waaiers frissche lucht bybrengen, maar zij wees hen af, nam een boekrol en deed alsof ze lezen ging. Zy vermoedde niet dat een van Marduc's zwarte medehelpers baar van achter een boscbje in het oog bieid, geiyk een wild dier zyn prooi. Zy zat neer en scheen te leien maar hare blikken vestigden zich telkens weer verlangend naar den landweg. Op dien weg was er vandaag zeldzaam veel beweging en verkeer. Voertnigen en ruiters yiden voorby. Lange ryen zwaar be laden kameeien gingen met langzame schre den voort en een afdeeling romeinsche sol daten marcheerde langs den -Weg. Daartusschen gingen bestoven wandelaars en veldarbeiders en blauwgekleede vrouwen met allerlei waren op het hoofd, gevolgd door halfnaakte bruine kinderen, die nieuwsgierig opzagen naar de schoone vrouwe, op purperkussen gezeten in de koele schaduwen van het loof. De schoone vrouw evenwel leed kwellin gen en pjjnen, grooter den de vronwen kon- Braakensiek heeft voor de groene Amsterdammer een plaat geteekend, waarop de gelijkenis van den Barm- hartigen Samaritaan heet afgebeeld. Het conservatisme en clericalisme, afgebeeld als priester en leviet, gaan den uitgeplunderde, kracMelooze ouder dom''' voorbij, met een grijnslach op het valsche gelaat, terwijl de democratie, als „algemeen kiesrechtvan den ezel stijgt om den ongelukkige te helpen. Is het nog noodig op de valschheid dezer voorstelling te wijzen? Wij zijn zoo langzamerhand aan veel gewoon geraakt en voelen het bitter- grievende van zulke voorstellingen bijna niet meer. Des te gevaarlijker voor het argelooze publiek, dat die platen voor tallooze winkelramen ziet propageeren. Deze overwegingen maken het noodig op de leugen te wijzen, welke hier als waarheid in beeld ^ordt gebracht. Het clericalisme toch is niet voor hen voorbijgegaan, die uitgeplunderd, arm en naakt, neerlagen langs den weg. Zijn edelste zonen en doch teren heb ben het eenvoudig-verheven voorbeeld van den barmhartigen Samaritaan na gevolgd en, alles verlatende, olie uit gestort in de wonden van de meest beroofde en meest verachte ongelukkigen naar ziel en lichaam. Zij deden wat hun hand te doen vond en schoven de zorg voor de lijdenden niet op de gemeenschap. Tel de gestichten vogc armen, zieken, ouden van dagen, voor" ongelukkigen in allerlei vorm. Waartoe de vrijzinnige democratie in staat is, leert ons Frankrijk. Wanneer wij denken aan de talrijke instellingen voor de onterfden der wereld door de katholieken daar in het leven geroepen, waarop de vrijzinnige demo cratie beslag heeft gelegd, dan komt ook ons de parabel van den barmhar tigen Samaritaan voor den geest„Ze ker mensch ging van Jerusalem naar Jericho en viel in handen van roovers..." ENGELAND. William Staed zegt in zijn «Review of Reviews»»De gebeurtenis van de maand in Engeland is de eenstemmige, plechtige, formeele en openbare belijdenis, dat de po ging, zeventig jaar lang volgehouden, om op democratische beginselen uitvoering te geven aan een klein collectivistisch socialistisch ideaal, volkomen en hopeloos mislukt is. Lang voor het socialisme in de politiek zyn verschycing had gedaan had de Eogelsche armenwet over de heele wereld den naam van het voornaamste voorbeeld van het socialisme in het maatschappeiyke bestuur te wezen. De etaat, handelende door gekozen vertegenwoordigende lichamen, nam op zich de behoeftige leden der den vermoeden die hare kinderen met zich voorttrokken, toen zy de zondares be merkten. De Meester kwam niet voorbij en Mag dalena had toch zoo zeer naar zyne komst verlangd. Het scheen haar, als moest Hy komen omdat zy Hem zoozeer noodig had en toch bleef Hy weg. Was alles wat zij beleefd en ondervonden had, wellicht slechts een droombeeld harer verwarde zinnen, of had Hy haar verworpen omdat zy niet vlug genoeg Hem gevolgd was Ja, gisteren bad zy Hem moeten volgen, toen Hy haar voor 't eerst aanzagthans was het misschien te laat en was zy uitgesloten van zyn wonder- baar vrederijk, dat nog gisteren voor haar open stond. Magdalena balde krampachtig de handen en het koude zweet kwam op haar voorhoofd, toen zy de gloedroode zonneschijf langzaam achter de bergen zag verdwijnen en de zachte avondkleuren gleden, over de bewegeiyke wateren van het meer, die in regelmatige golvingen schenen te ademen, terwyi de visscherB hunne booten aan den oever ge reed maakten voor de komende nacht. Op eenmaal verschenen weer vele voet gangers op den landweg, die allen van Caphar- naum kwamen, waarheen de Meester 's mor gens vertrokken was. In groote en kleine gemeenschap op kosten van de spaarzamer en meer gegoede te herbergen, voeden en verzorgen. De taak had beperkte afme tingen en al de hulpbronnen van de natie waren voor de uitvoering beschikbaar. Een 750.000 personen mannen, vrouwen en kinderen worden op dit oogenblik van dag tot dag op kosten der gemeenschap gevoed. De plaatselijke besturen, met deze taak belast, zyn gemiddeld goede vertegen woordigers van de middel- en de hoogere standeD, zy worden gekozen door hoofden van gezinnen en zy hebben een begrooting van 14 000.000 pd. st. ter beschikking gehad. Zij hebben het voordeel gehad van voort durend toezicht van het ministerie van plaatseiyk bestuur en de kritiek van een vrye pers. Met welke uitkomst Het meer derheids- en het minderheidsverslag van de Armenwet-commissie zijn het eens in de erkentenis, dat de proefneming zoo'n heil- looze mislukking is, zoowel moreel als oeconomisch, dat zy de opheffing van het heele stelsel aanbevelen.» In het Lagerhuis is ten opzichte van een biiiyk loon het volgende voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen De aannemer zal, .op straffe van boete of anderszins, verplicht zyn een loon uit te betalen en een werktyd vast te stellen, niet ongunstiger dan gemeeniyk aanvaard wordt door patroons en vakvereenigingen in de streek, waar 't werk wordt uitgevoerd (of bij gebreke van dergeiyke erkende loonen en werkuren, die welke by goede werkgevers in gebruik zijn). Gelden er in een streek niet dergelQke loonen en uren dan strekt tot maatstaf de naastby gelegen streek. Verder zullen de werkvoorwaarden, algemeen in de streek erkend, in rekening komen ter bepaling of er een biliyk loon wordt uit betaald. In geval van onder-aanbesteding, die slechts na schriftelijke vergunning van het departement kan geschieden, is de eerste aannemer voor de naleving vau het voor schrift betreffende het biliyke loon verant- woordeiyk. In alle staatscontracten zullen bepalingen opgenomen worden, waardoor het boven staande tot syn recht komt. Men weet, dat er in die contracten reede een billijk loon voorgeschreven werd. Het nu aangenomen voorstel verscherpt die voorschriften. RUSLAND. Rusland peinst nog immer over het denk beeld de Oostzee met de ZwaTte Zee te ver binden door een kanaal. Dit reuzenwerk, dat hoofdzakelijk tot maritieme doeleinden moet strekken, doch ook voor den handel en het verkeer van groot belang zal zyn, zal men thans trachten ten uitvoer te brengen. Daar omtrent wordt gemeld Een reusachtig ontwerp betreffende een kanaal van de Oostzee naar de Zwarte Zee, dat eenige jaren geleden werd uitgewerkt, is door Russische autoriteiten weder ter hand genomen. Onder voorzitterchap van vorst Ohilkof heeft zich een comité gevormd met het doel het benoodigde kapitaal in het buitenland byeen te brengen. De kosten znllen ongeveer 500 miliioen roebels bedra groepen gingen de menschen langs den weg. In zich zelf gekeerd, schynbaar nauwelijks fluisterend schreden de meesten voort. Hunne oogen vertoonden eene eigenaardige lichtglans, als kwamen ze van een verheven handeling terug, die het begin was van een eeuwigen feestdag. Wat mocht er wel gebeurd zyn, dat zulk een indruk bij die lieden kon achter laten 7 Ook verscheen weder Samaritana. Zij liep langzaam tusschen de menschen voorthare vermoeide beenen konden haar nauwelijks meer dragen, doch in hare trekken lgg dezelfde zachte, zalige, verhevene schittering als in die der anderen. Magdalena werd bevangen door een gevoel van eerbied voor het meisje, dat in haar oog sedert dien morgen grooter was geworden. Samaritana had hare meesteres gezien en kwam door een poortje in den tuin. zy trad nader ais een bode des lichts, met hare bovenaardsche gelaatsuitdrukking. >De vrede zy met u I» groette zij in de lieve, zoetvloeiende moedertaal, het Aramaïsch. Magdalena antwoordde in dezelfde taal. «Vrede zy metul... Hebt gy den Meester gezien 7» Het meisje boog het hoofd. «Ik heb Hem niet gezien, maar gehoord. Groote dingen z(jn er gebeurd». ZQ liet zich op een bank gen. Het kanaal zal den loop van de wes- teiyke Duna en van den Dnjepr volgende eindpunten zyn Riga en tiherson. Het plan is ontworpen door den ingenienr von Roektesjel. BELGIE. De Pers. Kardinaal Mercier, die op het oogenblik zooais men weet met een Belgische processie te Rome vertoeft, heeft in een interview met een redacteur van de Corrier.e d'Italia een opmerkeiyke verklaring afgelegd. Hij wees n.l. op de hooge vlucht die de Katholieke pers in België in den laatsten tijd genomen heeft, dank zy den Hinken steuo van de Katholieke party, die voor haar bloei alles in het werk stelt. «Ik, als aartsbisschop, zeide toen kardi naal Mercier verder nog, ik zou het bouwen van een kerk doen uitstellen om mede te werken aan het stichten van een Katholiek blad.» FRANKRIJK. Parys heeft aan het centraal bureau een telegrafistenstaking gehad, die zich een oogen blik nogal ernstig liet aanzien. Dadeiyk wer den krasse maatregelen genomen. De minister van openbare werken, Barthon, begaf zioh naar het gebouw van het onderstaatssecre tariaat van posteryen en telegrafie, om met den heer Symian den toestand te bespreken en de noodige maatregelen vast te stellen. De beambten werden gewaarschuwd, dat zy op staanden voet ontslagen zonden worden, wanneer zy niet onmiddeliyk den arbeid her vatten, en toen namen de beambten van het centrale postkantoor den dienst weder op, zonder dat er verder iets gebeurde. Barthou kon dan ook Zaterdagmiddag in den Minis terraad mededeelen, dat aan de poging om in staking te gaan, reeds een eind was ge komen. Haast de moeite van het meedeelen niet waard, zal men zeggen. Inderdaad, dat schynt zoo; maar de vraag is, of de stakingsbewe ging nu ook voor goed de kop ie ingedrukt. Er zit zoo iets van een algemeene strike in de luchtda pas tegen «Koning Pataud» en de zynen genomen maatregelen hebben in wijden kring wrevel gekweekt, en nu achten heel wat ambtenaren by post en telegrafie den tyd gekomen om weer eens te gaan «eischen». Nationale Commissie tegen het Alco holisme. Door de verschillende vereenigin- gen, die zich ten doel stellen het alcoholisme te bestryden, is om de samenwerking te bevorderen opgericht een Nationale Oommissie tegen het Alcoholisme. Bijna alle vereenigingen zijn toegetreden. Tot leden der Commissie voor administratie werden gekozen de heeren F. v. d. Meulen voorzitterJ. M. A. Zoetmulder, penning meester, en J. Henri Ledeboer te Breede- voort, secretaris. Invoerrechten op kaas. Door de Neder- landsche Yereeniging van Kaashandelaren, gevestigd te Gonda, is aan den Minister van vallen. «Ik kan niet meer... ik was in Capharnaum... het was te veel I» stamelde zij doodeiyk vermoeid. Magdalena gaf haar te drinken van het vruchtensap, hetwelk naast haar stond. De verfrisschende drank deed Samaritana goed. «Hoe zijt gij in den korten tyd naar Caphar- nanm en weer terug gekomen vroeg zy. «Dat zal ik n aanstonds zeggen», fluisterde het meisje, naar den vruchtendrank grypende. Zy verkwikte zich nog eens. Hare meeste res ontdekte met zorg, dat zij, nu de ver moeidheid week, er zeer slecht uitzag en hare hand koortsachtig heet was. Maar zy troostte zich met de gedachte, dat Samari tana door de nachtrust weer zou herstellen. Zü luisterde zeer aandachtig, als het meisje verhaalde «Toen ik dezen middag het hnis verliet, trof ik den ouden Nathan, een groenteboer uit Capharnaum, die ik ken. Ik weet dat hy den Meester hoogeiyk eert en ik vroeg hem of hy wist waar de Meester zich ophield. Hy zeide my dat deze zich bevond te Capharnaumwauneer ik Hem zien en hoo- ren wilde moest ik maar achter op den eiei plaate nemen, dan zon ik epoedig ter plaatse zyn. Ik nam zyn aanbod aan en het sterks dier droeg ons in statigen draf voort. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1