Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Ook Dinsdag den arbeid hervat hebben. De minister beveetigde eveneen* dat het gou vernement een welwillende houding zou aan nemen en verklaarde, dat hy, na het her vatten van den arbeid, de vertegenwoordigers van het personeel zou ontvangen ten einde hunne belangen te bespreken. Hij eindigde met een beroep te doen op de 'republie- keinsch-patriotische< gevoelens van het syn dicaat, ten einde de crisis te beëindigen. DE BALKAN. De houding van Dultschland. De be richtgever van de Temps te Berlijn seint, dat men daar twQfelt aan de oprechte be doelingen van Rutland's etappen te Belgrado. Men gelooft te Berljjn, dat het Oostenrijksch- Servische geschil moeilijk zonder een mili taire expeditie tot een oplossing kan worden gebracht. De correspondent wijst op de ge varen van dergelijke pessimistische voor spellingen. De vijandige stemming van Dultschland ten opzichte van Rusland maakt Rusland zijn taak niet gemakkelijk. Twee of drie gelegenheden hebben zich reeds voorgedaan, waarin een woord van de regeering te Berlijn, te Weenen gesproken, krachtig zou hebben meegewerkt tot een toenadering, waarnaar alle belangelooze mo gendheden streven. Dat woord is door Dultschland niet gesproken. Bij de ijskoude terughoudendheid van zijn diplomatie voegt zich de taal zijner officieuze organen, welke wel geschikt is om gevoeligheden op te wekken en het vertrouwen te ondermijnen. Als de pogingen, welke thans worden aan gewend om een toenadering tusschen Oosten rijk en Servië te bewerken, mochten mis lukken, dan zou Duitschland's houding daar aan grootendeels schuld hebben... VENEZUELA. Castro. De Vossische Zeitung, een blad, dat goede betrekkingen met de omgeving van Oastro onderhoudt, bevestigt, dat gene raai Castro van plan is, om 26 dezer van Bordeaux uit met de Guadeloupe de terug reis naar Venezuela te ondernemen. De Vene- zolaansche regeering heeft echter de Fransche stoomvaartmaatschappij laten weten, dat, zoo dra de Guadeloupe zich binnen de grens van hef Venezolaansche gebied vertoont, Castro in elk geval van boord gehaald en opgesloten zal worden. De regeering heeft deze waaiBchuwing bij voorbaat laten doen, om te voorkomen, dat men er zich later op beroept, dat Castro aan boord van een vreemd schip en politiek vluchteling is. Tegen Oastro is reed* wegens verschillende misdrijven rechtsingang verleend en hy kan daarom, volgens de Venezolaansche wet, binnen het Venezolaansche gebied ook aan boord van een vreemd schip in hechtenis worden genomen. Men acht het niet onmogelijk, dat Oastro moeite zal doen, om van Trinidad uit Vene zuela in het geheim j;e bereiken, om dan een opstand te beginnen. Zijne eigen aan- hangers moeten echter niet op zijn terugkeer gesteld zijn, omdat *y het land eindelijk eens tot rust willen laten komen. Aan 's mans betuigingen, dat hj] in Venezuela als een vreedzaam burger wil leven, schenkt niemand geloof. Tot nu toe heeft de Venezolaansche regeering Oastro'* particuliere eigendommen niet in beslag genomen. Wel hebben men- schen, die civiele processen tegen hem hebben aangespannen, op sommige van zijne bezit tingen beslag laten leggen. Enschedé. In overeenstemming met het geen we reeds vroeger te kennen gaven, wordt ons gemeld dat, wanneer de meerder heid van alle by de Centrale Kiesvereeniging aangesloten kiesvereenigingen zich heeft uit gesproken voor het steunen van een anti- revolutionnair, en ook de Centrale Raad hiertoe besluit, er getracht zal worden den heer G. Elhorst, lid van den Rnschedesche gemeenteraad en lid der Provinciale Staten van Overyssel, door de anti revolutionnaire klesvereeniging candidaat te doen stellen. Centrum, Een Hollandsoh-Chineesche school te Meester Cornells. By de regeering bestaat het voornemen om te Mr. Oornelis een Hol- landsch-Ohlneesche school op te richten. In verband hiermede is aan het hoofd van plaatseiyk bestuur aldaar de vraag gesteld, of by eventueele opening van zulk een school het vereischte aantal leerlingen verkregen kan worden. Bat. Nbld, Haarlemsche Katholiekendag. Naar we vernemen staat het thans vast dat de Katho liekendag voor het bisdom Haarlem zal wor den gehouden te 's-Gravenhage tegen het einde van September. Centrum. Een actie tegen de vliegende Win- kels(liers). Men schryft uit Amersfoort: In een buitengewone ledenvergadering van de burgersocieteit 'Vereeniging' te Amersfoort, werd na gehouden bespreking van een der leden een motie voorgesteld, die ten doel had het bestuur der sociëteit te verzoeken, de concertzaal niet meer ter beschikking te stellen voor het houden van uitverkoopen aan handelaren in allerlei, vooral nieuwe artikelen. De motie werd by hoofdeiyke stemming met algemeene stemmen aangenomen, waar na het bestuur de belofte deed aan den wensch der leden te voldoen. (.Daverend applaus). Dit voorbeeld te Amersfoort verdient na volging in meerdere sociëteiten in ons land, in het belang van den industrieeien en han- deldryvenden middenstand. Zwendelflrma's te Londen. In Handels berichten no. 105 wordt de aandacht geves tigd op de omstandigheid, dat thans ver schillende zwendelflrma's trachten met Neder- landsche firma's in handelsbetrekking te komen en dat het haar gelukte reeds ver scheidene slachtoffers te maken. Het is der halve geraden groote omzichtigheid in acht te nemen, alvorens op aanbiedingen van onbekende firma's te Londen in te gaan. Omtrent enkele firma's tegen welke gewaar schuwd moet worden, kan men by de af- deeling Handel nadere byzonderheden ver nemen. Do Fusie uitgesteld. In een dezer dagen door de S. D. P. gehouden vergadering, werd het voorstel van het Internationale Bureau, tot vereeniging met de S. D. A. P., door het aannemen van een motie Rotterdam, uit gesteld. De motie sprak de wenscheiykheid uit van één sociaal democratische party, en mach tigde het bestuur de nieuwe partij op te heffen, zoodra by referendum door de S. D. A. P. het royement der drie Tribune redac teuren wordt ingetrokken en de vryheid van meeningsuiting in eiken vorm wordt erkend. Rijkspostspaarbank. Wij vestigen ander maal de aandacht op het feit, dat wegens inlagen van f 25.— en hooger, door den Directeur der Rijkspostspaarbank voortaan geene kennisgevingen meer worden verzonden. ALKMAAR, 24 Maart 1909. Sociale Cursus. Maandagavond werd de Sociale Cursus voor dit seizoen gesloten met eene rede van den weleerw. heer v. d. Boo gaard over de samenwerking van patroon en werkman. De heer Mr. Kraakman opent de vergadering op de gebruikeiyke wyze en geeft het woord aan den spreker. Kapelaan v. d. Boogaard gaat voort in aansluiting met vorige besprekingen den invloed van de Kerk op den liefdadigheidszin te schetsen. In de Middeleeuwen was Europa overdekt met kloostersde monniken gaven 't beste aan de armen. De Staat kwam op tegen 't vermeerderen der gaven in de doode hand, men stelde de vraag, waarom die goederen niet aan de armen gegeven? Dit was geene belangstelling in de armen, maar gaat tegen de Kerk. Juist 't bezit van de kloosters was een bolwerk tegen de armoe. Onwaar is dat de klooster* lui maakten; er waren statuten, waarby de uitdeeling aan de armen geregeld werddit was berekend op 't tegengaan der luiheid, 't bevorderen der arbeidzaamheid. Vele nuttige instellingen danken hun ont staan aan de Kerk, b.v. gasthuizen, waar nu loondienarrs werkzaam zijn. Wat de Staat doet in dit opzicht is meer om de menschen goed op te bergen, dan wel liefdadigheidszin. Spreker wy*t op de heeriyke instelling St. Vincentius, daar wordt gebracht 't per-., sooniyk offer. Zoo iets zal nooit de Staat kunnen nadoen. Wanneer we geven aan kerkelyke instellingen kunnen we 't zekerst zijn van goede aanwending der giften. We moeten helpen proljesteeren tegen 't willen ver wereldlijken van de goederen in de doode hand. Bestaans- en werksverhoudingen ontsprin gen uit de beschikking van God, die in den mensch legde de band van liefdezy worden daardoor ook biyvend geregeld. We voeren stryd naar buiten, maar op elk gebied politiek, godsdienstig, letterkundig en vooral op sociaal en economisch gebied. Die stryd is algemeen en heftig en in alle rangen, ze is zoo hevig, omdat de arbeiders broodsonzeker heid heeft. Er wordt met teugelooze concur rentie gestreden, die stryd is rampzalig, de slachtoffers *yu talrijk, se worden o.a. gezien in de faillissementen en de schuldeischers der gefailleerden. De God van liefde heeft dezen stryd niet gewenscht, we moeten dus trachten dien stryd op te lossen. Vooral werkgevers en werknemers moeten hun best doen, dien stryd in goeden zin op te lossen, samenwerking is daartoe noodig. 't Is niet noodlg, dat in dezelfde vereeniging patroons en arbeiders samen zitten; 't is mogeiyk, masr niet noodlg. Onderlinge, eeriyke waar deering van persoon en bedoeling om tot algemeen welzyn samen te werken ia nood- zakeiyk. De door de socialisten gepredikte klassenstryd is onwaarpatroons en arbeiders moeten samenwerken, ze kunnen elkaar niet missen; 't kapitaal heeft den arbeid, deze heeft gene noodig. Wel zyn vele mis standen te bestryden, maar dat moeten pa troons en arbeiders te zamen doen; die mis standen moeten niet met de patroons zelve verward worden, ook de patroons onder vinden de nadeelige gevolgen van liberale theorlën, te scherpe concurrentie. Tusschen groot kapitaal en klein bedrQf is ook stryd, de pryzen worden gedrukt, dat komt allicht ten laste van den arbeider. De arbeider, die den toestand wil verbeteren moet in eene arbeidersorganisatie treden, maar hy moet den ernst ervan begrypen en inzien, dat niet alles ineen* kan worden verbeterd, daartoe is veel noodig, veel moet worden veranderd. De patroon is van zijn kant verplicht die organisatie te erkennen, eeriyke waardeering is noodig. Gemakkeiyk is dit voor de patroons niet, omdat deze 't anders gewoon zyn. De patroons worden ook wel eens afgestoten door taktloos optreden van de arbeiders; verbittering moet vermeden worden. Ook 't werken van de sociaal democraten maakt menig patroon ongerust. De arbeider van *yn kant moet tevreden zyn met zyn stand, ontevredenheid prediken is gevaariyk; hy moet begrypen, dat zyn stand de groote kracht in de maatschappy is, de stand die bijzonder door Christus is gewild, daar Hy zelf tot een arbeidersgezin behoorde. De arbeider mag ook niet misstand noemen wat 't niet is of wat aan eigen schuld te wyten is. De patroon verhief zich te veel, stond te hoog boven zijn >volk", dit moet anders worden. De patroon moet vertrouweiyker met zijn volk omgaan, onderlinge waardeering en vertrouwen is noodig. De patroon moet niet 't gevoel hebben, dat hy de weldoener van zyne arbeiders is, waardoor hy te veel zou eischen, hy heeft evengoed den arbeider noodig als deze den patroon, loon be talen geen is weldaad geven, maar een plicht vervullen. De patroon mag geen misbruik maken van het gebrek van den arbeider, ook moet by voldoende luittyd geven, bij mag geen overmatigen arbeid dulden. De patroon moet zorgen, dat de zedeiykheid bevorderd wordthy moet vloeken, misbruik van drank, zedelooze gesprekken weren, dat zal de arbei der ten slotte waardeeren. De patroon moet nieuwe instellingen onderzoeken, zijn ze billijk, dan mag hy ze niet tegengaan, b.v. vakver- eenigingen. Hy moet zelfs R. K, vereenigingen in goede richting steunen. Deze onderlinge samenwerking gegrond op onderlinge waar- deering en liefde, zal de samenleving verder brengen en verheffen. Spreker treedt daarna in eene beschouwing over de afgeloopen cursus, omdat de maat- schappy God heeft verlaten en haar troost heeft gezocht by de menechen 1* zy slechter geworden, door terug te keeren tot een gods- dieustig leven, tot naasteliefde, tot zelfver betering en tot God zal ze beter worden. Daartoe moet zy keeren tot het grootste eigengebouw de >Kerk<, waar men den priester Gfferaar der nieuwe wet als middelaar lusschen God en ons beschouwt. De priester is de eerste de beste sociale werker. Gods dienstige actie zy dus grondslag voor sociale actie. Dus terug tot de R. K. Kerk. De voorzitter den cursus sluitende, brengt in de eerste plaats een woord van oprech ten dank aan den spreker voor de leerzame beschouwingen, in de verschillende lezingen den bezoekers van dezen cursus voorgelegd. De hoorders zullen niet nalaten zulks op waren prys te stellen en het geleerde in toepassing te brengen. Spreker hoopt dat het den yverigen werker moge gegeven *yn, 't zij in deze streek of elders, nog veel te kunnen doen tot voorlichting en ontwikkeling des volks. Spreker dankt tevens allen, die door hun bezoek hebben biyk gegeven het doel van den cursus te waardeeren of op eenigerlei wyze aan het welslagen hebben meegewerkt. Met den christeiyken groet wordt de cur sus gesloten. Niet doorgegaan. De lezing, welke de heer F. Dreewer Zondag in de Harmonie zou houden over >het arbeidscontract', is wegens gebrek aan belangstelling niet door gegaan. Vreemdelingenverkeer. Vanwege de ver eeniging ter bevordering van het Vreemde lingenverkeer zal ter gelegenheid van haar 12^/, jarig bestaan op 28 Juni a.s. een gecos- tumeerd avondfeest op bet Doelenveld gege ven worden. En ais 't mogeiyk blijkt op den dag een roei- en zeilwedstryd op de Alkmaardermeer. Dr. H. Bavinck over Amerika. Maan dagavond had in café 'Centraal' de aange kondigde vergadering plaats, waarin Dr. Ba vinck uit Amsterdam zou spreken over Amerika. Na eene korte inleiding begint spreker met een beeld te geven van de natuurtijke grootheid en schoonheden van het land, Per soonlijk heeft spreker met een en ander kennis gemaakt en geweldig is de indruk, welke de Amerikaansche natuur en cultuur op den mensch maakt. De beteekenis van de Amerikaansche rivieren ten opzichte van han del, bedrijf en verkeer werd in een helder licht geplaatst en het wonder grootsche natuur tafereel van b.v. den Niagara waterval in mooie bewoordingen weergegeven. Het land maakt overigen* den indruk niet af te zyn. Naast gecultiveerde landen liggen onontgonnen streken, naast bloeiende steden, woeste gron den. Natuur en cultuur verkeeren er nog in wording. Evenzoo is het met het volk. Vierhonderd jaren is het geleden dat Ame rika ontdekt werd. Sedert zyn mlllioenen van uit Europa naar dat land getrokken om het in bezit te nemen en te cultiveeren. Eenheid is in dit opzicht nog niet verkregen. De meest uiteenloopende nationaliteiten hebben in grooten getale tot de bevolking bygedra- gen. Er ontstaat een nieuw geslacht, dat in veel opzichten groote krachten en gaven in zich bergt. Men moet evenwel niet meenen dat op sociaal en economisch gebied alles veel beter en gemakkeiyker gaat dan in de oude wereld. In Amerika komen vraagstuk ken aan de orde, zoo geweldig en omvang ryk, dat wy er ons geen denkbeeld van hunnen vormen. Het indianen-, het neger- en het aziaten-vraagstuk werden vervolgens be sproken. Ten opzichte van het negervraagstuk, treden vooral drie strevingen op den voor grond, nameiyk de oplossing door repatriatie (verhuizing naar het land van herkomst: Afrika), uitsterven en assimulatie (vermenging). Het eerste is niet mogelijk om het groote aantal (10 millioen). Het tweede is uitgesloten omdat de vermeerdering van het ras der negers verbazend is en zij eerder bestemd schynen het blanke ras in getal te overtreffen. Biyft het laatste middel, Deze assimulatie moet echter alleen verstaan worden als eene geiykberechtiging van het ras voor de wet, in openbare betrekkingen enz. Na de pauze geeft spreker eene beschry- ving van het karakter van het Amerikaansche volk. Wat het godsdienstig leven aangaat, wordt by de meerderheid tengevolge van hét methodisme het zwaartepunt meer gelegd in de ontwikkeling van den wil, dan In den dienst van God. Hierin is het verwant aan het piëtisme en rationalisme. Een andere uiting van het volkskarakter is de vryheids- zin, Eenerzijds ontstaan uit het pre* by ter ia- nisme en puritanisme is deze eigenschap versterkt en vermengd geworden door de Fransche vrijheidsideeën, welke door de menig te Fransche landverhuizers werden ingevoerd. Als kenmerk hiervan noemt spreker het licht ontvlambare enthousiasme. De derde eigen schap is de zelfingenomenheid. Deze eigen schap voert dikwijls tot dweepzuchtby de Amerikanen heeft zy sterk het geloof aan eigen kracht en grootheid ontwikkeld. Ten gevolge hiervan achten de Amerikanen voor zich niets onmogeiyk en laten zich alleen leiden door het grootst mogeiyke optinisme. Hierin ligt voor een goed deel het geheim der vooruitgang. Dit optimisme dringt door in elk gebied, in alle rangen der samenleving. Na in dit verband gewezen te hebben op den omgang der verschillende standen onder ling, op de inrichting van het onderwy*, loonen, godsdienstige strevingen en op de groote werkzaamheid der vrouw, zoowel in het huisgezin als daarbuiten, besluit spreker zyne merkwaardige rede met in het Ameri kaansche leven te bewonderen>da heerlijk heid van het wordende' en >de bekooriykheid van het onmogeiyke'. De vergadering, welke met gebed door den spreker werd geopend en gesloten, werd door een talrijk publiek bygewoond. St. Joseph kerk. De eerste steenlegging met de gebruikelijke kerkelyke ceremoniën volgens het Pontificale Bomanum, zal plaats hebben VHjdag a.s. 's morgens te half elf. H. Familie. Zondagavond had in de St. Dominicuskerk de plechtige opdracht plaats der nieuwe leden, nadat eene tweedaagsche geesteiyke oefening gehouden was. Een groot aantal aspiranten werd by de H. Familie aangenomen. Een zeer groote belangstellende menigte woonde de plechtigheid by. De Oranjefeesten. In de vergadering welke Maandagavond in hotel Proot werd gehouden van de algemeene feestcommissie met de afgevaardigden van vele vereenigingen, werd toezegging gedaan om aan den optocht te zullen deelnemen door de meeste dier vereenigingen, vertegenwoordigende 1050 per sonen, terwyi te verwachten is dat andere vereenigingen nog de toezegging zullen doen. AKERSLOOT. Naar wy van hooggeachte bevoegde zijde vernemen, zyn de vroeger ge melde ziektegevallen geen besmetteiyke keel ziekte geweest. BEEMSTER. Voor de betrekking van secretaris van het waterschap >Beemster<, salaris f 1000 met vrye woning, hebben zich 108 sollicitanten aangemeld. Hieruit is de volgende voordracht opgemaaktK. Slot te JispJb. zyp te Zaandam en Gerritse Plagger te Purmerend. Woensdag 24 Maart 1909, voormiddag 10 uur, gemeenteraadsvergadering. Onder werpen van beraadslaging zyna. Aanvaar ding van eene schenking ad f 500 van wyien mevr. T. Smit wed. H. Scheringa Az. b. instructie en jaarwedde-regeling voor den hulptelegraaf-kantoorhouder en zyn plaats vervanger te Noordbeemsterc. verzekering tegen brandschade van de gemeenteiyke ziekenverplegingd. af- en overschry ving op de gemeentebegrooting, dienst 1908. He BERGEN. Door den heer J. Francken, hoofd der openbare lagere school alhier is tegen 1 Juni a.s. als zoodanig ontslag aan gevraagd. Ruim 42 jaar lang heeft de heer Francken deze betrekking met nauwgezette plichtsbe trachting en groote toewyding waargenomen. Steeds heeft "hy zich met hart en ziel aan de belangen van het onderwijs gewyd. Noode zien wy en velen met ons dezen aangenamen en vriendelijken man heengaan. Dat hem, na een wèlbesteed en werkzaam leven, nog vele jaren van welverdiende rust mogen zyn beschoren. Naar wij vernemen worden bouwont werpen voor het te stichten Vereenigings gebouw ontworpen, door de heeren J. C. Leijen en J. A. Tuynman, beide bouwkun digen van deze gemeente. Dagelijks is er hier, op verschillende plaatsen aan onze groote Dorpstraat, onvry- willig paardenspel. Een week of vier geleden zijn hier eenige bocmen gerooid, en nu nog ligt alles, wortelstronk, stam, tophout, takken langs den weg, tot begrypelijke ergernis van vele, vooral rydende menschen, en tot schrik van alle paarden. Nu weet ik niet zeker aan wie die boomen behooren, maar als bestuur der gemeente zou ik xooiets nooit dulden. X. OUDORP. Maandagavond, omstreeks 8 uur, geraakte zekere B. aan de Halvemaansbrug te water. De heer G. Vader begaf zich met gevaar van eigen leven te water en redde de drenkeling. Kranig voorwaar op een leef- tijd van byna 68 jaar. Misbruik van drank was bier oorzaak. W. LANGEDIJK, In onze parochie worden pogingen in het werk gesteld tot het op richten eener R. K. Begrafenisvereeniging. Te dien einde zal door den zeereerw. heer Pastoor, een bespreking oyer dit punt wor den gehouden op de Algemeene vergadering der Sint Jozephvereeniging, a.s. Donderdag 25 Maart. Deze vergadering zal ook toegankeiyk zyn voor niet-leden. Mogen alle mannen en jongelingen onzer parochie het nut van eene zoo schoone vereeniging inzien en a.s. Donderdag ter vergadering komen. Se. Zooals reeds is vermeld, is aan de Langedyk een afdeeling opgericht van het liefdewerk >Oud papier', welke afdeeling zich thans heeft aangesloten by het Hoofd bestuur van dit liefdewerk te Amsterdam. Men heeft ook hier ingezien, dat het schynbaar waardelooze oud papier nog zyn nut heeft. Dit moge vooral blijken uit het feit, dat in Mei 1908 door het Hoofdbestuur, na aftrek van alle onkosten, een bedrag van f 1000 kon worden ter hand gesteld aan Z. D. H. den bisschop van Haarlem, met bestemming voor Z. H. den Paus, en f 500 aan de vereenigingR. K. Herstellingsoor den voor longiyders en zwakke kinderen. Mogen daarom alle kath. huismoeders dit liefdewerk steunen door hun oud papier hiervoor zuinig te bewaren. Se. LIMMEN. Vrydag 19 Maart vergadering van den Groot-Limmerpolder. Na de opening werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Uit een der ingekomen stukken bleek, dat het presentiegeld te stellen op f 10 voor elke vergadering van den Noorder IJ- en Zeedijk door Ged. Staten werd afgewezen. Rekening en verantwoording van den penningmeesterDe ontvangsten hadden be dragen f 7705.881/,, de uitgavan f 6248 15l/j alzoo een batig saldo van f 1457.73. Een voorstel van den Dykgraaf, om f 500 te plaatsen op de Boerenleenbank, vond algemeenen bijval. Overwogen werd, dat de stoomketel in het stoomgemaal, welke nu reeds 30 jaren dienst heeft gedaan, wel eens voorziening kon gaan eischen. Verder werd ingewilligd een verzoek van den heer O. Droog tot het dempen van een waterbeek, alsmede het verzoek van den heer Teeding van Berk hout, tot het leggen van een dam. Besloten werd dat de verkiezing van 3 hoofdingelanden zal plaats hebben op Woens- dag 14 April a.s., wegens periodieke aftre ding van de heeren J. Meyne en J. Twisk en het overlijden van den heer J. Groen. Niets meer aan de orde zynde, wordt de vergadering gesloten. O. UITGEEST. In de jongste raadszitting werd mededeeling gedaan dat, waar de raad gemeend heeft het salaris van den gemeente ontvanger niet te moeten verhoogen, Ged. Staten dat salaris alsnog hebben vastgesteld op f 400. Alwyzend werd beschikt op een concessie-aanvraag voor een steenkolen gas fabriek van den heer Van Leeuwen te Hilversum. Woensdag herdacht J. van Kleef den dag, waarop hy voor 25 jaar in dienst trad by de firma K. Zonjé. De firma heeft den jubilaris als biyk van waardeering een prachtig cadeau vereerd. HEEMSKERK. Den 5 Juni 1909 zal het alhier feest zyn en naar we hopen een enthousiastisch van edele geestdrift tintelend feest. Dan is het vyf en twintig jaren ge leden, dat de eerw. zusters Franciscanessen haar 'biyde incomste< deden. Als een merk waardigheid voegen we hier nog by, dat de eerw. zuster Fidelia hier" vyf en twintig jaren onafgebroken werkzaam is geweest. Reeds is er een voorloopige feestcommissie gevormd, die reeds dezè week vergaderen zal en wier namen later bekend zullen wor den gemaakt. Een scharensiyper vervoegde zich aan de woning van O. de W., terwyi deze op 't land arbeidde. Zoodra de >reiziger< bemerkte, dat de woning verlaten was, nam hy zyn kans waar en stal een wekker. Na ontdek king dezer diefstal wendde de eigenaar zich terstond tot de politie, die direct per rywiel zich naar Beverwyk begaf, waar de 'scharen sliep' was gehuisvest. Toen de politie de woning binnentrad, zag hy dadeiyk het •corpus delicti' en nam het mede, zoodat proces verbaal volgde. B WARMENHUIZEN. Vergadering van den Raad dezer gemeente op 17 Maart j.l. Aan wezig alle leden. De heer Blom, voorzitter, opent de ver gadering. De notulen worden ongewyzigd goedgekeurd. MededeelingenGoedkeuring door Ged. Staten van Gemeenterekening 1907, gemeente begrooting 1909, geldleenlng voor 1908, geld- leening aandeelen Noorderstoomtram, verslag wering schoolverzuim, verslag gezondheids commissie Schagen. Terugontvangen een renteloos voorschot als bydrage in de te maken kosten plan Noorderstoomtram. In kas datum 22 Dec. 1908 f 3801.771/!. Rijksbetaalmeester te Alkmaar ontvangen de sommen van f 1374 90 en f 260.35 ct. Voor bydrage lager onderwys f 35991,98, Ryksbijdrage salarissen burgemeester en secretaris f 337.50, tevens een bedrag groot f 39793.76. Na die verschillende geldzaken kwam aan de orde een verzoekschrift van eenige vis- schers ter plaatse, om met 1 Juli te mogen beginnen met den zegen te visschen. Na verschillende besprekingen wordt toe gestaan dit verzoek in te willigen. Ingekomen een adres der plaatselyke afdeeling der vereeniging 'Witte Kruis', als dankbetuiging voor het genomen besluit om een regenbak te plaatsentevens behelsde het verzoek deze bak te doen plaatsen by een van de kerkgebouwen. Besloten wordt aan de respectieveiyke kerkbesturen om plaatsing te vragen en dan na de ingekomen antwoorden te handelen. De bak zal 40.000 liter water kunnen bergen en f 450 kosten. 't Tweede gedeelte van het adres van het Witte Kruis bevatte een verzoek tot in orde maken van doodloopende sloten, als te Schoorldam by D. Ivangh en Jac. de Geus Warmenhulzen by Jac. de Groot Pz,, O. da Geus Az. en G. Kroon. Besloten wordt dat de gemeente daarin zal voorzien. Het kohier Hondenbelasting wordt vast gesteld op een bedrag van 138 gulden. Hierna eenige af en overechryvingen der begrooting 1908, tot een totaal bedrag van f 813,10. Bespreking Noorderstoomtram. Toestemming is ingekomen der Staten van Noordholland om zoo noodig het bedrag, ge plaatst op 't Grootboek, te gebruiken voo^

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2