E. ISath. Nieuws- en üdvertentieblad voor Noord-Solland. No. 27. Zaterdag- 3 April 1909. 3d" Jaargang FEUILLETON. Het Stationswerk. Buitenland. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Magna Peccatrix. ZZ iat ïiJ, °phet ta»a" van het dak nog een eweg ng bemerkten nu konden xe nog ONS BLAD. ~rs~ ABONNEMENTSPRIJS 50 oente per drie maanden franeo aan huis. Te betalen in het begin ran ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAU: Hoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENT1ËN: Van 15 regels .80 cent. Elke regel meer8 Reclames per regel..15, Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 Naar aanleiding van de lichtzinnige wijze, waarop dikwijls over de gevaren op zedelijk gebied, ook door de*z.g. groote pers, wordt gesproken en de weinige sympathie welke nog in allerlei kringen wordt aangetroffen voor de beweging tegen den z.g. handel in blanke slavinnen, vestigt de heer H. v. d. Moer in een gedocumenteerd artikel over het stationswerk in den Haag in de Am sterdammer op deze schoone beweging de aandacht. Wij ontleenen er het volgende aan, in de hoop meerderen te bewegen aan dit werk van liefde hunne medewerking te verleenen op de wijze, aan het slot aangegeven. Daar dit werk niet van plaatselijk maar van algemeen belang is, komt het mij voor, dat het ook de belangstelling van net groote publiek waard is. Vooral dunkt me dit het geval, daar nog onlangs bleek, hoe zelfs een deel der z.g. groote pers nog zoo geheel onkundig is van het eigenlijk doel van dit werk, namelijk het tegengaan van den afschuwelijken handel in blanke slavinnen. Het bovenstaande, naar aanleiding van het volgende: In een onzer groote bladen werd ge schreven, als gevolg van de mededeeling van den minister van Justitie in de Eerste Kamer, dat het zijn plan was een wetsvoorstel in te dienen, tot ver bod der bordeelen. „Ware het niet doelmatiger en beter, het Nederlandsche volk met die wel daden (nl. snellere en betere rechtsbe doeling, enz.) aan zich te verplichten, „vóór hij met argusoogen" ging snuf felen in het strafwetboek, of er nog niet wat „meer onzedelijkheid bestraft kan worden." Ik zou dezen overzichtschrijver een% willen uitnoodigen, een bezoek in het ziekenhuis te brengen op de zalen waar de lijders aan geslachtsziekten liggen, om hem het volle gewicht van het hou den dezer tirade te doen gevoelen Onlangs werd in Chicago een echtpaar' achtervclgd, dat van hun verdiensten met den handel in blanke slavinnen een huis hadden laten bouwen van f 85.000. Toen deze „brave" menschen be speurden, dat zij kans hadden te worden gevangen genomen, namen zij de wijk naar Parijs, hun prachtig ingericht huis in den steek latend. Aldaar zetten ze hun snood bedrijf voort. De boeken, die in handen der dienaars van het gerecht te Chicago vielen, toon den aan, dat zij den handel dreven onder een goed georganiseerd syndicaat. Het hoofdkwartier was in Chicago, de filialen in al de groote steden. Deze filialen zorgen voor distributie d. w. z. zenden vrouwen en meisjes verder het land in. Het ontwaken eener ziel. Naar het Duitech van Anna Baronnesse v. Kraue Bewerkt door C. L, 22) Magdalena riep niet om hulp zij was ook thans nog onder den indruk van het ver langen van een wezen, dat eens hare slavin was en nu een volgelinge dee Heeren was geworden. Met zachte hand sloot zfj de ge broken oogen, legde de koud wordende lede maten met eerbied in het kussen terecht en dan zette zij zich op het tapyt voor het stertbed neer en bleet de geheele, lange, zwoele donkere nacht bij het lrjk waken. Eindelijk brak de morgen aan, heet, onheilspellend kalm, in vale gele nevelen gehuld en dreigend, als een wild dier dat et zand neerhurkt om den sprong naar n prooi te wagen. Zwaar vermoeid, niet ver wi t door den slaap, bewogen zich de Hb^0T1" 'n* het 'auis naar den arbeid van ag. e slavinnen verheugden er zich Een meisje werd b.v. gekocht voor veertig gulden. Verder werd zij verhan deld voor f400 soms wel voor f1000. Het huis Du Fas had alleen van Jan. tot Oct. voor niet minder dan f 26.000 omgezet, en in het jaar 1907 voor f 500.000. De agenten van deze nobele affaire reisden naar een vast plan, Frankrijk, Hongarije, Italië, Canada. Zij hielden de wacht aan alle komende stoombooten in Canada, zoowel als in de Vereenigde Staten. Zij overzagen de passagiers, spraken vriendelijk onervaren meisjes aan en beloofden haar goede betrek kingen. En daarna volgde misleiding, slavernij, in het kort een hel op aarde. Is het wonder, dat na zulke feiten, de oogen van de verschillende autoritei ten eindelijk eens wat wijder worden opengezet, en men het nut van een internationale overeenkomst gaat inzien. Gedurende vijf en twintig jaren heb ben de Union en de Vrouwenbond tot Verhooging van het Zedelijk Bewustzijn vrijwel aan doovemans deur geklopt! Maar zullen die toestanden door het Stationswerk beter worden Men heeft boven kunnen lézen, hoe de agenten van het syndicaat aan alle booten bij aankomst aanwezig zijn. Welnu, bij de aankomst der treinen is dit eveneens het geval. Men moet ze maar zien flaneeren, vooral als er een trein uit het buiten land gewacht wordt. Schuifelend, onzeker, de hoed wat schuins op het dikke hoofd, met meestal kwabbige, bleeke wangen en gluiperigen oogopslag. Als men ééns zoo'n wezen heeft zien rondsluipen, op prooi loerend, dan kan men ze in de meeste gevallen dadelijk herkennen. Maar talrijke malen zijn ze, ondanks die herkenning toch zóó afgericht, en ze weten zich in zulke gevallen zoo mees terlijk schuil te houden tot op het oogenblik van handelen, dat men wel den door de practijk verkregen speurzin eener Stationsdame moet hebben, om den man op den juisten tijd zijn prooi te kunnen ontrukken. En laat ons nu eens aan de hand van het jongste verslag nagaan, wat er o.a. alzoo in het afgeloopen jaar in den Haag door de Stationsdames is verricht. Het is wel iets opmerkelijks, dat waar voorheen de zorg der Stations dames zich hoofdzakelijk bepaalde bij het werk op het perron, men nu her haaldelijk haar hulp komt inroepen, in gevallen waar zij door haar rijpe onder vinding en opgedane menschenkennis advies kan geven. Bijvoorbeeld werd haar onlangs ge vraagd een meisje van 14 jaar in een onzer ziekenhuizen te bezoeken en toe te spreken, dat reeds aan een ongenees lijke geslachtsziekte leed, door een on tuchtig leven, daartoe aangezet door haar moeder. wat gaan luieren voordat de etem van de meesteres weerklonk. Zij verwonderden er zich slechts over, dat Samaritana niet be neden kwam om het bad gereed te maken ook zij zou zich den langdurigen slaap der meesteres wel te nutte maken. Marduc hief zich steunende van zijn leger op. Zijn lang, eenzaam drinkgelag was hem slecht bekomen en hy gevoelde zich onbe hagelijk het hoofd deed hem geweldig pijn. Nochtans moest hy zich aan den atbeid zet ten om den door Fabius gewenschten minne drank gereed te maken. Zuchtend kroop hij in zijn laboratorium, waar hy zich opsloot, ua Endymion, den Grlekschen slaaf opge dragen te hebben, hem by de meesteres te verontschuldigen. Nu ving by zijn werk aan en bekommerde er zich niet om, toen eindelijk de heldere klank van Magdalena's zilverbekken door het huis klonk en de kogel zevenmaal aan sloeg, hetgeen een teeken wan voor alle dienstboden. Ook het plotseling klaaggeroep van de meiden liet hem koud vermoedelijk verkeerde Magdalena niet in een al te beste bui en had eenige straffen in uitzicht ge steld. Het kon hem niet echelen als de meesteres hare woede op de anderen zou koelen, hij was door zyn haarpijnen in een luim om de heele wereld een eleehten dag Een meisje kwam schreiend aan het station. Zij was als hulp aangenomen in de keuken van een klein hotel. 't Was een knap meisje en al heel spoedig bleek het haar, dat het de be doeling was haar tot kamermeisje te maken. Zij had beslist geweigerd en toen zij daarop wilde vertrekken, weigerde men haar haar geld en zelfs haar kleeren te geven. Door tusschenkomst van de Stations dame kreeg ze haar goed terug. Haar loon wilde men echter niet uit- keeren. Tevens kwam het uit, dat zich vrou welijke agenten van publieke huizen in de keukens van hotels verhuren, om onder het dienstpersoneel hun slag te kunnen slaan, liefst met meisjes uit het buitenland. Komen deze dan later als gebroken naar lichaam en ziel in de ziekenhuizen terecht, dan vertellen zij haar levens geschiedenis aan de pleegzusters. Eu nu een verheugend feit, dat in het verslag wordt geconstateerd„Door het steeds bewaken der stations Staats-en Hollandsche Spoor, door de R. K. Yer. tot bescherming van Jonge Meisjes en den Vrouwenbond tot Verhooging van het Zedelijk Bewustzijn, is het aantal placeura dtór zeer afgenomen. Maar telkens vinden zij nieuwe wegen om het wild te verschalken. Laat ons een staaltje daarvan mee- deelen Eens kwam een der Stationsdames aan de halte Leidsche Stoomtram. Een boerenvrouw kwam haar vragen of de roode, witte en zwarte insigne van de dame nieuwe kleuren waren voor de Geheelonthouding. Het antwoord was, dat dit de kleuren waren der Prot. Afd. Stationswerk. „O, maar dat is hier heelemaal niet noodig 1" riep de vrouw uit. „'Want heel dikwijls staat hier een heer, die kaartjes uitgeeft, waar men zich vervoe gen kan om een betrekking te krijgen." En wat bleek nu? Het was een bekend plaqeur. Natuurlijk werd deze plaats sterk in het oog gehouden en de heer ver scheen met zijn kaartjes. Twee heele dagen heeft de Stations dame aldaar post gevat, steeds met den ronselaar tegenover zich. Als zij ging eten, nam een andere dame haar plaats in. Een meisje, dat naar Weenen moest, vroeg om adressen van tehuizen en personen, die vertrouwbaar waren, die de Stationsdames op hare adreslijsten hebben en dus terstond konden opgeven. Tevens worden de meisjes en vrou wen, die hulp wenschen, altijd het treinpersoneel aanbevolen, met het ver zoek om bij het verlaten van den trein door den conducteur, de reizigster aan den na hem komenden confrater op te dragen. te gunnen. Morrend en grommend werkte hy in zijne heksenkeuken, mengde en filterde, onderzocht en kookte in kleine potjes en prevelde daarbij bezweringen en gebedsfor- molea, terwijl hy Aataroth en Basil en andere goden en godinnen aanriep. Daar klopte Endymion eensklaps hevig aan zyn deur •Doe open, Marduc I Ik moet u spreken l< De stem van den anders zoo matigen Griek klonk zoo opgewonden, dat Mardnc naar de deur ging en deze ternauwernood opende. >Wat is er, wat gebeurt er Kan men my dan niet een oogenblik met ruat laten l< bromde hy. Endymion atak zyn voet in de deuropening en wrong zich in het vertrek, ondanks alle tegenwerking. >Gy moet oogenblikkeiyk by de meesteres komen. Hebt gy niet gehoord dat zy het geheele hnis by elkaar riep En heb ik u niet bevolen, mij by haar te verontschuldigen, domkop I Kunt gy dan niet alleen met de luimen van de dolle panterkat gereed komenmoet ik in alles helpen •Yoorloopig had wel een ander moeten helpen... Samaritana is dood I< •Wat... Samari... I< De woorden bleven Mardac in de keel De medewerking van politie, stations- en spoorwegpersoneel is voor ons werk van zeer groote waarde. Dat de Stationsdames ook vaak het verzoek van angstige ouders krijgen, die het spoor van hun naar den Haag vertrokken dochters zoeken, om deze op te sporen en dat daarom de bordeelen vaak moeten worden doorzocht, spreekt wel vanzelf in een stad als den tlaag. Zoo had een der dames reeds vijf bordeelen bezocht en vond in het zesde eindelijk het gezochte meisje, dat blijde was aan een leven van ellende te worden onttrokken. Zij is nu in een dienst eu gedraagt zich zeer goed. Herhaaldelijk kwam het voor, dat meisjes uit den vreemde aan de stations kwamen, om in betrekking te gaan, meestal in hotels. Wanneer het bleek, dat de zaak ver dacht was, waren zij steeds bereid de aangenomen betrekking in den steek te laten, dankbaar dat zij bijtijds werden gewaarschuwd En zoo zouden wij kunnen voortgaan. Boven het verslag, waaruit het een en ander is medegedeeld, staat„Wach ter, wat is er van den nacht?" De wachter zegt: „De morgen is gekomen, en het is nog nacht!..." Laat ons allen, voor zoover wij kun nen, de komst van den vollen dag helpen verhaasten, door niet alleen sympathie te voelenmaar tegelijkertijd de sym pathie te bewijzendoor lid te worden of bijdragen te schenken voor het Stationswerk. PERZIE. In Perzië gist en woelt het nog maar Bleeds en achynt het land in een vulkaan herschapen. De burgeroorlog richt er schrik barende verwoestingen aan. Duitsche couranten vernemen dat een krijgsmacht van 10.000 Baktlaren op weg is naar Teheran, de hoofdstad. Naar het heet zyn ze uitstekend toegerust en van wapénen voorzien. De Sjah heeft van de macht, die om Tabris gelegeid is, 2000 ruiters naar Re»jt gestuurd. Mochten zy noodig zyn voor de verdedi ging van Teheran tegen de nationalisten, en het ziet er wel naar uit, dat bet daartoe zal komen, dan kunnen de 2000 man re- geeringstroepen in vyf dagen Teheran be reikt hebben. De correspondent te Teheran van de Londensche Time» constateert in een tele gram van den 29en dat Kermansjah de eenige is van de grootere steden in Perzië (Teheran zelf natuurlyk uitgezonderd), waar de regeeringsgezinden nog meester zyn. Maar daarom is het er niet rustig. Onlangs heb ben te Kermansjah ernstige onlusten plaats gevonden, die gericht waren tegen de Israë lieten. Het grauw beschuldigde een' Jood steken en hy zag den Griek wantrouwend aan, alsof deze schertste. Maar Endymion zag er zoo eerlyk verlegen uit en het ver nieuwde geschrei der slavinnen droeg zoo kiaarblykelijk het karakter van doodsgeklaag, dat aan de waarheid van het meegedeelde niet te twyfelen viel. Marduc liet zich op een voetbank neerzinken en stotterde 'Wan neer is ze dan gestorven Heden nacht antwoordde Endymion lakonisch. •En waarom zijn wij dan niet vroeger geroepen •Ik weet niet Wat is baar dan overkomen Zij was toch gisteravond nog niet ziek en scheen ook niet in ongenade te zyn De Griek haalde de schouders op. >Weet ge wat, Marduc, doe als wy allen en neem het op als een raadsbesluit der goden. Wij zyn in dienst van een gevaarlijk wezen en dan is 't beter, niet over dingen na te den ken, die ons niet aangaan. Gy zult Samari tana dadeiyk gaan zien. Zy ligt als een slapend kind terneer. Men zou meenen dat zy nog ademtgeen teeken van een doods oorzaak is te zien en de meesteres zegt niets. Wy werden eerst geroepen toen het ïyk lang reeds koud en styf wast. •Dat is ontzettend l< steunde Marduc. ervan, een Mohammedaan te hebben dood geslagen, en vond daarin aanleiding een aanval te doen op de Israëlieten-wyk, waarby één Jood werd gedood en er twee anderen werden gewond. Maar vooral het plunderen nam groote afmetingen aan. Honderd zeven tig huizen werden leeggeroofd, waaronder de woning van een Britsch onderdaan en de huizen van 12 Mohammedanen. Ten over vloede werd de Israëliet, die onder beschul diging stond van een Mohammedaan te hebben doodgeslagen, op last van deu plaat selijken gouverneur onthoofd. OM DEN BALKAN. In Rusland is men over het verloop van de Balkanhistorie niet erg tevreden. Men ziet in den afloop eene achteruitzetting van den Russischen invloed en wyt xnlks aan de actie van Duischland. Chomjakof, de voorzitter van de Russische Doema, heeft in het Nowoje Wremja van Dinsdag een verklaring gezet, waarin hy zegt, dat Rusland's erkenning van de in- ïyving van Bosnië een vernedering is. De Duitsche nota bedreigde Rusland en stelde voigens hem zeifs de mogeiykheid in het vooruitzicht, dat de Duitsche korpsen op een bepaalden datum, 7 April, Rusland zouden binnenrukken. Rusland, besluit by, ie nu in de macht van Beriyn en het oor logsgevaar blijft beBtaan. Het Nowoje Wremja schrijft verder, dat prins Bulow's kalmeerende frazes in den Rykedag evenvele beleedigingen voor Rus land waren. Andere Russische kranten laten zieh in denielfden geest uit. In Servië is de binnenlandsche toestand er niet op verbeterd, nu de kroonprins, ten gevolge van het onverklaarde plotselinge sterven van een zyner bedienden, afstand heeft gedaan van zyne rechten op den troon. Men is van gevoelen dat de Servische troon wel eene spoedig weer vacant kan komen en Peter's dynastie plaats gaat maken voor een ander vorstenhuis. De gedienstige pers ziet al naar een ge schikte candida&t uit. DUITSCHLAND. In den Ryksdag is de binnenlandsche staatkunde door den Rykskanselier Yon Büiow besproken. Eerst sprak hy tegen de eonservatleven wel al zeer beslist, maar toch met weg neming van de scherpe kantjes. De regeering zou de voorgestelde lasten op het bezit handhaven, maar zy begreep de bezwaren en zou die zooveel mogelijk verminderen. Dit beduidt allicht, dat de nalatenecbaps- lasten vervangen worden door uitbreiding van de erfdeelbelasting ook tot de kinderen. Yan verhooging der matricniaire bydragen en inkomsten- of vermogensbelasting kon echter niets komen. De gedachte die aan het blok ten grondslag lag, was overigens niet dood, meende Yon Büiow het verviel niet by de eerste oneenigheid over een wet ja, het zou in dezen of een anderen vorm ons allen overleven I Dan, al sprekende begon de Kanselier de schroef van zyn gezag eteeds vaster aan te •Wie is nog zeker, wanneer de lieveling zelfs sterven moet •St, st l« onderbrak hem Eudymion met waarschuwend gebaar. «Een onzichtbare zou u kunnen hooren. De meesteres kan meer dan gy met uw drankje. Haar staan andere machten ter beschikking. Denk slechts aan den hekeendans van onlangst. •Kybele sta ons by I Beul bescherme ons l< jammerde de Enuelius met gedempte stem. •Word ik dan door den vorst van alle kwaad vervolgd, dat ik in dienst ben van een toovenares •Dat zyn wij allen en wy zullen er goed aan doen, gehoorzame dienaren te zyn, op dat ook ons niets overkomt Endymion lachte en ondanks alles verheugde het hem den oplichter zoo verlegen te zien. >Ga nu naar de meesteres, zij wil met u over de begrafenis van Samaritana spreken». Marduc zette een gezicht, alsof men hem gebood in de kooi van een leeuwin binnen te gaan. •Kunt gy dat niet doen, lieve Endymion sprak by op honigsoeten toon. «Zie, ik heb hier iets te doen waarby ik geen oogenblik gemist kan worden. Liefete Eudymion, ga in myne plaats, het zal ook niet op een paar draehmen aankomen I (Wordt vervolgd,),

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1