H. EatlL Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland» fedïllëtonT 32. Woensdag 21 April 1909. 3"' Jaargang Verschijnt Woensdag en Zaterdag» Magna Peccatrix. Buitenland. N V. ONS BLAD". Jaarlijksche Algemeens Aandeel houdersvergadering, O. ONS BLAD ABONNEMENTSPRIJS (0 oente per drie maanden franeo aan hnis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal, fzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAU Hoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regels30 eent. Elke regel meer6 Reclames per regel......15, Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbet. 25 op Vrijdag 23 April 1909, 's avonds te S aar, ten huize van den heer PROOT, Laagestraat, te Alkmaar: Agenda: Bekening en verantwoording. Vaststelling der balans. Verkiezing bestuurslid; de Heer J. 6. LUTZ treedt af en stelt zich ntet herkiesbaar. Verkiezing Commissaris; de Heer J. H. JACOBSE treedt af Overdracht der aandeelen van wijlen de Heeren F. X WITTE en J. BIERMAN. HET BESTUUR: Mr. H. P. M. KRAAKMAN, President. 'J. G. LUTZ, Penningmeester. H. KENTER, Secretaris. DE MAAGD VAN ORLEANS. Zondag heeft te Rome de plechtige Zaligverklaring van de Maagd van Or- eans plaats gehad. Wij allen kennen de geschiedenis van Jeanne d'Arc, het eenvoudige boeren meisje, die thans de eere der Zaligen geniet. Geboren in het dorpje Dom Remy, groeide zij. in landelijken eenvoud op en kenmerkte zich door ernstige vroom heid. Haar vaderland, de oudste dochter der Kerk, was voor een groot deel in de macht der Engelschen. Karei VII was genoodzaakt zich in het zuiden lands terug te trekken. Maar ook daar werd hij door den vijand vervolgd, die reeds het beleg voor Orleans gesla gen had. Orleans was de sleutel van het zuiden. Viel deze stad, dan ware het gansche land verloren. In dien hoogen nood kwam God het land te hulp en gaf Frankrijk in de Maagd van Orleans een bevrijdster. In een droom aangespoord om de stad Orleans te ontzetten en Karei naar Reims te voeren om gekroond te wor den, heeft zij na op bovenmenschelijke wjjze de grootste moeielijkheden te hebben overwonnen, als bevelhebster van het Fransche leger, de Engelschen geslagen en teruggedreven en den koning naar Reims gevoerd. Nauwelijks 17 jaar oud volbracht zij dit groote werk. De trouweloosheid harer landgenoo- ten was oorzaak dat zij, na den vijand uit het land verdreven te hebben, als martelares voor haar katholiek geloof op den brandstapel het leven liet. Geen jjdelheid dreef deze maagd tot groote daden. Zij gevoelde zelfde wan- Het ontwaken eener ziel. Naar het Dultsch van Anna Baronnesse v. Krane Bewerkt door C. L. 27) Magdalena evenwel sag hem aan en ge loofde hare ooren niet, dat de trotsche, romeinsche Patriciër -de laaggeborene jodin tot vrouw begeerde. Zjj stond verslagen voor het ongehoorde feit. Hij nam bare houding als eene toestem ming op en ging op begeeiterde toon voort 'Als gij aan de mogelijkheid van dit huwelijk twijfelt, zeg ik u, dat mijn vader slechts door mijne oogen ziet, en haar als dochter begroeten zal,' die Ik tot hem breng. Ver trouw op mjjIk voer u als mjjn uitver korene naar Bome. Daar zult gjj voor mij het roode fiammtum (bruidsluier) drBgen, mijne deurposten balsemen en sieren en ik zal u over den drempel van mijn hul» brengen, geiyk het behoort. En als ge mfl dan zeggen wit; übi tu Oajus, ego Oaja I dan, o Mag "alena, zal ik weten een schat te bezitten, We> welke alle paarlen en edelgesteenten verhouding tusschen haar opdracht en haar kracht. Na lang aarzelen volbrengt zij haar taak uit plichtbesef en in het vaste geloof iu de hulpe Gods, Die haar zond. En in God overwint zij alles Juist deze roeping werpt een heerlijk licht op de beschikkingen der Goddelijke Voorzienigheid, ten opzichte der vol keren. De opwekking van deze heldin is een demonstratie geweest van de Goddelijke Voorzienigheid om de volkeren te wij zen op Zijne leiding, waarvan ten slotte alles afhangt. Hij gebruikt dikwijls de zwaksten en eenvoudigsten van Zijn volk om groote dingen tot stand te brengen, het recht te herstellen en het onrecht te straffen. Voor de oprechte katholieken van Frankrijk is de eer, aan de Maagd van Orleans te beurt gevallen, een troost en het zal hun sterken in de hoop dat God ook eenmaal weer het arme Frank rijk verlossen zal van de vijanden, die, erger dan voorheen de Engelschen, hun vaderland sleepen naar den afgrond, niet slechts van staatkundig, maar vooral van zedelijk en godsdienstig verval. Moge Jeannne d'Arc het Fransche volk andermaal ter overwinning voeren DOMS-VERZEKERING. Het zal zeer zeker niet overbodig zijn, in het kort weer te geven, hetgeen in het ontwerp-Kuyper bepaald was ten aanzien van bovengenoemde verzekering. Velen is het ontgaan, meerderen wel licht hebben 't nooit geweten. Bedoeld ontwerp dan verzekerde een ieder die werkzaam was in een onder neming, een inrichting of dienstbetrek king en een loon genoot van niet meer dan duizend gulden 's jaars. De kleine ondernemers konden in deze verzekering deelen, mits hunjaar- lijksch inkomen de duizend gulden niet overschreed. Verzekerd waren de werkman zelf, zijn weduwe en zijn weezen Zijne we duwe tot een rente van f 101 's jaars, zijne weezen tot den 16-jarigen leeftijd tot eene rente van f 26 per jaar, zoodat een weduwe met 5 kinderen ontvangen zou f 104, plus 5 maal f 26, is teza men f 234. De verzekerden werden naar gelang van hun loon verdeeld in 5 klassen. Ie kl. met een loon van beneden f 240. 2e 3e van f 240 tot 400. 600. 800. 400 600 800 1000. 4e 60 Het pensioen bedraagt voor die klassen resp. per week: f2.50; f3.05; f4.08; f5.09 en f6.12. Werkgever en werknemer zouden samen hebben te betalen (ieder de helft) in de le klasse 20 cent per week, in de 2e klasse 24 cent, in de 3e klasse 32 cent, in de 4e klasse 40 cent en in der wereld niet zyn te vergelijken Fabius sag met wachtenden blik naar Magdalena. Zy antwoordde met bevende stem >G8 hebt een verbeven woord gesproken, o soon van Claudius Fabius I En gij hebt mij geschat ver boven mijne waarde I Ik dank u daarvoor. Maar terwijl uwe groot moedige woorden mij roeren, mag ik er mjj niet door laten beheerecben; want er staat iets tusschen ons dat ons eeuwig van elkan der scheidt.< >En dat is?< viel de jonge man adem loos in. Magdalena sprak geen woord, maar schoof het voorhangsel weg van den ingang van baar vertrek en wees met smartelijk gebaar op de pracht en de praal van de kamers, die Froculus voor haar had laten inrichten. »Dat ligt tnsschen ons!... tusschen my en elk huwelijk sprak zij heldhaftig eu liet het voorhangsel weer vallen. Fabius lachte verachtelijk. >Dat 7 Slechts dat? Ik zeg u, dat op den keizerstroon reeds vrouwen gezeten hebben, die niet waard zijn, uwe schoenriemen te ontbinden en dat onze zoo genaamde eerbare Domina's zich voor u moeten schamen.' >Gij hebt eene andere levensbeschouwing dan ik en mijn volk. Wi) houden het voor sonde en het zon gen ernstige font van my de 5e klasse 48 cent. Voor het trekken der rente was als eisch gesteld het betalen van een zeker aantal premiën. Voor invaliditeitsrente ongeveer 150 weken, voor ouderdoms rente 1248 premie weken. De rente zou worden uitgekeerd voor invaliditeit zoo men een half jaar niet werken kan en verder ongeschikt is. De ouderdomsrente op 70-jarigen leeftijd. Ongeschik t tot werken werd beschouwd een ieder die, ongeacht den leeftijd, niet meer in staat is een derde van zijn vroeger loon, onder gelijke voorwaarden, in zijn beroep te verdienen. Het is dus niet waar dat alleen de 70 jarigen rente zouden ontvangen. Het ontwerp hielp allen die, van welken leeftijd ook, door ouderdom, ziekte of gebreken buiten voldoende verdiensten raakten. De heer Veegens wierp de invalieden er uit en stelde de ouderdom op 65 jaar. De kosten bleven gelijk. De staatspensionneering, welke men thans wil tot stand brengen, helpt alleen de 70-jarigen en laat alle anderen, ook de invalieden, er buiten. En zooals de liberalen willen is de verzekering nog maar alleen facultatief, d. w. z. aanvullend. Verdient de 70-jarige zooveel, of ontvangt hij uit eenigen hoofde een inkomen als het bedrag der bepaalde rente, dan krijgt hij niets. TURKIJE. Niemand kan zeggen, hoe de Ottomaansche crisis zal eindigen. Zal ze het land voeren tot een nieuw regime 7 Zal ze het begin zijn van een bloedige burgeroorlog 7 Zal ze den ondergang van het Turksche Rijk in Europa inluiden 7 Het ia niet te zeggen, de toestand is overigens van zeer ernatigen aard. De Porte heeft dit zeer zeker zelf ingezien, toen zy de overeenkomst met Bulgarije maar gauw heeft geteekend. Bulgarye's onafhankelijk heid werd daarbij erkend. Dit land zal er nu geen belang bij hebben gewapenderhand in te grijpen, zoadat tenminste een der ge varen is bezworen. De belangrykste vraag bij de afwikkeling van het binnenlandsch proces is wel deze hoe zullen zich de troepen in Macedonië houden. ZU tcch staan onder den invloed der Jong-Turken. Zullen ze zich by den nieuwen toestand neerleggen, dan wel met wapengeweld het herstel van het oude regime afeiachen 7 Vrijdagavond heette de eerste afdeeling reeds met een bijzonderen trein op weg te zijndie dan Zaterdagochtend te Tsjataldsja, 70 K.M. van Eonstantinopel, verwacht werd, waar de vestinggordel begint. De trein be staat uit 47 waggons, van welke 3 met officieren, 8 met paarden, 2 met den tros en 35 met soldaten gevuld zijn. Men schatte de heele afdeeling op 2000 man. Er zouden er nog wel 100 000 volgen, daar tallooze Bulgaren en Serviërs zich als vrywilligers zyn, het te vergeten. Neen Fablus, ik kan en mag geen man meer toebehooren. Denk niet te hoog over my, mQn vriend, maar schat uw kracht ook niet te zeerde taak, het verledene te vergeten, zou te zwaar voor u syn...« >0, dat is nog nietsIk wil verder gaan, veel verder, wanneer ik uwe liefde slechts winnen kan.' En Fabius, die zich selven geheel vergat, wierp zich aan hare voeten en sloeg zijne armen om hare knieën. 'Neem mij mede naar uwen Nazarenerl' steunde hij. »Ik wil hem gehoorzamen, mijn goed aan de armen geven, hem navolgen als bedelaar... hand aan hand met u 'Mflne arme vriend, bezin u tochgij weet nauweiyks wat ge zegt,< sprak Mag dalena en legde hare yskoude hand op zyn brandend voorhoofd. »Zie, het kan en mag niet zoo zyn 1 Ik mag noch u noch mij selven opofferen, want myn hart klopt niet voor u en ik weet, gi] zondt te snel be treuren hetgeen ge daar zooeven beloofdet.' Fabius sprong op en over zyne trekken gleed eene lichte verandering, gelyk de eerste schaduwen van den nacht over een zonnig landschap. >Gy versmaadt dns alle offers en houdt mij niet een» voor waardig uw afgod na te volgen?' sprak hy langzaam. hebben aangemeld. De troepen zullen in i Tsjataldsja uit den trein gaan en daar wor- i den opgesteld, maar dan kon het nog wel j drie of vier dagen duren vóór da troepen van daar uit iets ondernemen. In een ander telegram lezen we, dat reeds twee militaire treinen met 1600 man te Tsjataldsja op 76 K.M. afstand» van de hoofd stad zOn aangekomen. De aanvoerders hopen daar Dinsdag 20.000 man bijeen te hebben op zoo korten afstand van Stamboel dat men deze sal kunnen aanvallen. En naar het schynt, komt er ook roering onder de soldaten dia in Elein-Azie staan. We lezen althans, dat de minister van Oor log op de vraag om troepen van Erzeroem en Trebizonde, het onverwachte antwoord gekregen heeftdat het vierde legerkorps naar de hoofdstad op marsch is tot herstel der constitutie I Vreemd zon het zyn, indien ook deze mannetjes onder Jong Turkschen invloed bleken te staanmaar al is er misschien veel overdrevens in die voorstelling van wel honderdduizend naar Stamboel oprukkende soldaten, zoo valt de ernat van den toestand toch niet te miskennen, Als het tot vechten komt, kan het nieuwe regime dan op genoeg aanhangers ook onder de officieren rekenen, om zich in Eonstantinopel te kunnen hand haven 7 Een audere factor van beteekenis in het Turksche drama is de oproerigheid in Ana- tolië in verband met het zich in zoodanige omstandigheden gewoonlijk ontketenende mo- hamedaansch fanatisme. Uit Adana wordt gemeld dat die stad sedert -Woensdagavond in vollen vlam staat en er in de straten vreeselijk gemoord wordt. De Duitsche kolonie, welke bestaat uit inge nieurs van den Bagdadspoorweg en beamb ten der katoenmaatschappij, heeft den Duit- schen gezant te Eonstantinopel per telegraaf om bescherming gevraagd. Adana is de hoofdstad van het Klein- Aziatische wilajet van dien naam, dat de streken ten zuiden van den Taurus omvat en telt ongeveer 40.000 inwoners. Met de kust is die stad verbonden door een lijn naar Mersina. Tusschen de Mahommedanen en de Armeniërs heeft in die streek altijd een verbitterde vijandschap bestaan en nu eerstgenoemdeu weer de 'reactie' zien zege vieren, wanen ze biykbaar het oogenblik gekomen om met de 'Christenhonden' af te rekenen. Zullen deze moordpartijen nu lei den tot een tusschenkomst der Mogendheden 7 De Britsche vice-consul te Adana heeft laten weten, dat de 'wanordelijkheden' zoo goed als geëindigd zyn. Te Tarsen Pau- lus' stad werden echter de Christenen nog steeds 'lastig gevallen' en is een ge deelte der stad in de asch gelegd. In een ander telegram wordt het echter minder »mooi« voorgesteld. We lezen daarin De toestand te Adana en omstreken is verergerd. Geheele steden zijn in brand ge stoken. Tarsen is bijna geheel en al ver woest. Een Fransche fabriek is vernield. De boeren komen van de bergen om de Arme niërs te vermoorden. O. a. zyn twee Ame rikaansche zendelingen gedood... Zij zag hem treurig aan'Heeft Hy u geroepen, Fabius 7 Wilt gij niet veeleer om my een juk op u nemen, dat gij afschu welijk vindt?' •Natuuriyk, om uwentwille. Wat heb ik anders met den Thaumaturgos te doen?' »En toch wilt gij Hem navolgen 7 Fabius, dat zou nog moeielijker, nog onmogelijker zijn dan een huwelijk met mij De schaduwen op zQn schoon gelaat wer den dieper. Magdalena bemerkte het echter niet en ging in warmen yver voort »Zie, mijn vriend, het is eene groote, verhevene roeping, welke de Beloofde des Heeren eene ziel toezendt. My ware niets liever, dan dat gy zyn Licht zoult zien. Ga tot Hem, luister naar zijn woord, beproef u wel en vraag Hem zelf om raad. Da Almachtige moge uw hart leiden, opdat gij den weg vindt. Maar Magdalena kan dien weg niet met u opgaan, -onze wegen loopen uit elkaar. Vergeet mij, of gedenk my slechts als eene tusterzlel, die u voorbijging, toen zy haar heil zocht. Vaarwel, de Heer zegene u Magdalena wischte de tranen weg die in baar oog blonken en stak Fabius de hand toe... maar zij verschrok hevig, toen zy hem zag staan als een versteende afbeelding van den haat. De afwyzing kwam te onverwacht, de De Mogendheden maken zich al tot han delend optreden gereed. Drie Fransche oorlogsbodems zyn met alle spoed naar Mersina gezonden, waar de situatie ook zeer critiek moet zijn. De Christenvreem- delingen hebben er de wyk genomen. Een Eogeltch oorlogsschip heeft bevel gekregen naar Alexaudretta te gaan, dat be dreigd wordt door Mosiims en Koerden, plun derend in het Kharputdistrict. Een Italiaansch oorlogsechip is ook reeds op weg, en dan moet het geheele Britsche eskader te Malta bevel hebben ontvangen, zich gereed te hou den om binnen 12 uur te kunnen vertrekken. Maar dat zou óók wel naar den Bospo rus kunnen zijn, indien de toestand daar zoo wordt, dat de groote Mogendheden voor de bescherming harer onderdanen handelend moeten optreden. Een feit van beteekenis is, dat een mani fest is verschenen, geteekend door alle poli tieke partyen. Dit geeft hoop op een vrede lievende oplosssing. Wy hebben, zoo verklaren de onderteeke- naars, alle onderlinge geschilpunten op zijde gezet en ons te zaraen vereenigd, om het vaderland te redden en het Sjeriat recht voor zoover het met de grondwet vereenigbaar is te handhaven. Verder zegt de oproep tot het volk, dat het parlement de eenige controle op de regeering is. De nieuwe vereeniging zal zorg dragen dat den leden van het par lement de vrijheid van spreken niet ontno men wordt. DU1TSCHLAND. De Beiersche bisschoppen over de schoolkwestie. Dezer dagen hebben de Beiersche bisschoppen hun gebruikelyke jaarlijksche bijeenkomst gehouden, nu te Freieingen. Het meer bijzondere pnnt, dat dit jaar besproken werd, was de school kwestie in de speciale omstandigheden, waarin die kwestie in Beieren verkeert. Er was nl. door de 'Kathol. Lehrervereiss' aan de bisschoppen een memorandum toe gezonden, waarin zQ om een autoritatieve beslissing in zake de in Beieren gedurende den laatsten tyd zoo herhaaldeiyk besproken kwestie van het geestelijk toezicht op de scholen vroegen. Naar aanleiding daarvan hebben nn de bisschoppen een gemeenschappeiyk schrijven opgesteld, waarin zij verklaren, dat hun houding geen andere weien kan dan die welke de bisschoppen in 1867 reeds hadden aangenomen en omschreven in een uitvoerig stuk tot den koning gericht, waarin aange drongen werd op het kerkelijke toezicht over alle scholen. Met nadruk wordt nog eens erop gewezen, dat de verhouding tusschen Kerk en school niet geregeld wordt door historische banden, door officlëele wetten en bepalingen, maar dat er een innige samenhang bestaat tusschen de school en de roeping door Christus aan zijn Kerk gegeven. Daaruit volgt dan ook de plicht der Kerk om werkzaam deel te nemen aan het toezicht en de leiding van de geheele school. nederlaag was te bitter geweest. Niet slechts was hy getroffen in zijne beste, edelste ge voelens, doch ook zijne jjdelhetd was ge kwetst en dat vergeven mentchen als Fabius nooit. Hy schaamde zich voor zichzelf, hij schaamde zich ook voor de jodiD, dat hij zich sentimenteel had aangesteld, dat hy om liefde gebedeld had als een jongeling en een dwaas huwelijksaanzoek bad gedaan... hy, de Patriciër, de filosoof I Hy schaamde zich, dat bij een kwartier lang mensch was ge weest en daarom haatte hij thans de oorzaak zyner schaamte uit geheel zyn hart. Met een veracbteiyken lach wierp hy den afgegleden toga over den schouder en wendde zich van Magdalena af. >Hat ia ongelooflijk, wat men een vrouw kan wys maken l< sprak hij hoanend. 'Hebt ge u voorgespiegeld, dat de komedie waarheid bevat, die ik voor tydverdrijf heb voorgesteldthans zal de waarheid bekend worden en het zal u niet meevallenHé, Mardnc, EndymionI' De snelheid, waarmede de beide geroepe nen ten tooneele verschenen bewees, dat ze te luisteren hadden gelegen in de onmid dellijke nabyheid. Hunne brutale houding toonde, dat ook hun geloof in Magdalena'» tooverkracht verdwenen was. (Wordt mwlg&A

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1