TWEEDE BLAD. Zaterdag i Mei 1909. KALENDER voor de dagen der week. 2 MEI. Op den vooravond van de blijde gebeurtenis in den Haag, KERKHIEUWS Gemengd Nieuws. ONS BLAD. 2 Mei Zondag. Jubilate. Beschermfeest van den H. Joseph. Evangelie: Een weinig tijcls en gij zult mij niet zien. Joannes XVI: 16-22. 3 Maandag. H. Kruisvinding. 4 Dinsdag. H, Monica, Weduwe, Moe der van den H. Auguetii.ua. 6 Woensdag. H. Pius V, Paus en Belijder. 6 Donderdag. H. Joannes voor de Latijn- sche Poort te Rome. 7 Vrijdag. H. Stanislaus, Martelaar. 8 Zaterdag. Verschijning van den H. Aartsengel Michaël. Derde Zondag na Paschen. Eerste Zondag der Maand. Les uit den eersten brief v. d. H. apostel Petrus; II, 11—19. Veel geliefdenIk smeek u, als uit- landigen en vreemdelingen, dat gij u onthoudt van de vleeschelijke begeer lijkheden, die strijd voeren tegen de ziel, en dat gij eenen deugdzamen wandel bewaart onder de heidenen, opdat zij, terwijl zij n als kwaaddoeners belasteren, bij het aanschouwen uwer goede werken, God mogen verheerlijken op den dag der bezoeking. Weest dus, om wille van God, onderdanig aan alie menschelijke ordening, hetzij aan den koning, als die de verhevenste ishetzij aan de land voogden, als die door hem gezonden zijn, om de boosdoeners te straffen, maar aan hen, die goed zijn, lof te geven. Dit immers is de wil Gods, dat gij, door goed te doen, aan den onwijze en on wetende den mond sluitals die vrij zijt, doch de vrijheid niet doet dienen tot een dekmantel der boosheid, maar als die naren Gods. Bewijst iedereen eer hebt de broeders lief; vreest God; eert den koning! Gij dienstknechten! weest met allen eerbied onderdanig aan uwe heeren, niet alleen aan die goed en bescheiden, maar ook aan die hard zijn. Dit toch is Gode welgevallig in Christus Jesus onzen Heer. Evangelie volgens den H. Joannes; XVI, 16-22. Te dien tijde sprak Jesus tot zijne leerlingeneen weinig tijds, en gij zult Mij niet meer zien; en wederom een weinig tijds, en gij zult Mij zien; want Ik ga tot den Vader. Sommigen dan van zijne leerlingen zeiden tot eikander wat is dit, hetgeen Hij ons zegt: een weinig tijds en gij zult Mij niet zien en wederom een weinig tijds en gij zult Mij zien en want Ik ga tot den Vader Zij zeiden dan: wat iB dit, hetgeen Hij zegt: een weinig tijdsf wij weten niet wat Hij spreekt. Jesus nu wist, dat zij Hem wilden vragen en zeide tot hen gij zijt het niet eens onder elkander daarover, dat Ik gezegd hebeen weinig tijds, en gij znlt Mij niet zien; en wederom een weinig tijds, en gij zult Mij zien. Voorwaar, voorwaar, Ik zeg u: gij zult schreien en weenen, doch de wereld zal zich verheugengij echter zult in droef heid zijn; maar uwe droefheid zal in vreugde veranderen. Eene vrouw, wan neer zij in barensnood is, heeft droef heid, dewijl haar uur gekomen ismaar als zij het kind gebaard heeft, denkt zij niet meer aan de smart, wegens de vreugde, dat er een mensch ter wereld geboren is. Ook gij dan hebt nu wel droefheiddoch Ik zal u wederom zien, en uw hart zal zich verheugen, en nie mand zal u uwe vreugde ontnemen. Een correspondent van „De Maasbode" seinde aan dat blad van Donderdagavond Toen we dezen morgen naar het paleis wandelden, moesten we eerlijk erkennen, dat 't 's ochtends voor ons bureau op de Groote Markt nog drukker van belangstel lende menschen was dan nu voor het paleis. De bank was als altijd bezet, hier en daar op het trottoir draalde een troepje menschen, kennelijk van buiten de stad. Ons bureau op de Groote Markt had tenminste op het paleis nog voor, dat de menschen er nog wat nieuws vernamen. Een stuk of wat photografen, opnemers voor geïllustreerde tijdschriften, stonden in het Noordeinde hulpeloos rond te kijken met hun camera's. Ze waren natuurlijk ter plaatse om de herauten, die de blijde bood schap komen aanzeggen, te kieken, maar nu er niets aan te doen was en zij het belachelijke van hun positie voelden, ver genoegden zij zich met een spaarzaam klompje kijkers, dat op den trottoirrand bijeenstond, te kieken, wat op hun beurt de geduldige wachters een verstrooiende bezigheid vonden. „Lief kijken, Betsy", zei pa tegen z'n negenjarige dochter, „want nou kom je in „De Prins". En de negen en dertigjarige zus van pa deed ook nog haar best om lief te kijken, want nu kwam zij toch ook in „De Prins" en dat was zooveel als een gratis huwelijksadvertentie met portret. En allen keken nu lief, heel de groep, pa, moe, Betsy, de negen en dertigjarige zus van pa, en Willem, die van de kost school thuis en met Paaschvacantie was, terwijl de photograaf z'n camera stelde. Allen keken met blij de-ver wachting-gezichten nu niet meer naar het paleis, maar naar de camera van „De Prins". In de straten hier en daar ontmoetten we bekende gezichten uit Rotterdam. Zoo dra de menschen je ook in de gaten kregen, kwamen ze op je af gestormd met de zicht bare vraag om den mond van „nou, die zal tenminste wel wat weten", totdat ze spoedig gedesillusioneerd verder trokken, omdat de „die" je zelfs geen nieuws wist te vertellen. Voor de sigarenwinkels stonden overal klompjes menschen de bulletins te lezen van het Haagsche Nieuwsblad „Vooruit", waarin gezegd werd, dat de blijde gebeur tenis niet dan eerst tegen den avond in vervulling zou gaan. In nog drukker rijen stonden de men schen naar de nieuwe ansichten te kijken, waarop verbeeld staat de hulde van den voorzaat aan den jongsten Oranjetelg, en waardoor verstaan wordt de knieval van het paard van het ruiterstandbeeld. In de café's, waar je uit verveling maar koffie gaat drinken, net als je deed in de dagen van de ramp van de „Amsterdam" aan den Hoek, toen je maar rustig in de stations restauratiewachtkamer moest zitten wachten, plakken wat provincialen bijeen, die naar den Haag zijn gekomen als voor een Oranje- dag, maar nu met teleurgestelde gezichten vervelend zitten te kijken, alsof een flinke waterplas een aangekondigde illuminatie had uitgeregend. Nu er op straat niet veel te zien was, gingen we het Kamergebouw maar eens binnen. In de gangen stonden de afgevaar digden met zorggezichten te praten over de blijde gebeurtenis, welke nu zoo lang zamerhand in een angstige verwachting ver keert. In ieder geval bleek 't nu een moei lijke bevalling te zullen worden, waarvan het beste werd gehoopt, het ergste maar liefst niet wordt gevreesd. Sommige wachters en concierges schoven de ramen open, ze meenden de klokken te hooren luiden, maar zoodra de ramen open waren, hield natuurlijk het klokken-luiden op. In de Kamer kwam de Wet op het Middelbaar Onderwijs er met een slordige meerderheid door. De Schepenwet trok weinig belangstelling, de zelfde leden wisselden elkaar om beurten af, terwijl de andere Kamerleden druk pratend bij elkander groepten, geheel buiten de Schepenwet om, en minister Heemskerk om in de scheepstermen te blijven, be hendig tusschen de verschillende praters klippen, die hem ter informatie naar de gebeurtenis, wilden doen stranden, wist door te laveeren. De middaguren, waarin het lentezonnetje vroolijk schijnt, voeren de gewone wandel parade als in één stroom naar het paleis in het Noordeinde. Wie op andere dagen gewoon is een andere richting in te slaan, of verademing gaat zoeken in het heerlijk bosch van 's Gravenhage, dat nu prijkt in het eerste sluierfijne lentekleed, gaat nu even naar het paleis. Maar het blijft steeds hetzelfde schouw spel, het kalme onbewogen witte paleis, de correcte politieagenten, die met een tact van Londensche verkeers-bobbies de stroo men menschen regelen en gestadig afvoeren, naast de galerij van het paleis altijd de zelfde detective, ^tar, strak en onbewogen als het groote ruiterstandbeeld, met z'n oogen steeds controleerend gerichf op de voorbijschuivende menschenmassa. De café's, lunchrooms zitten vol van buiten-de-stad-menschen, die naar den Haag zijn gekomen om ook even een kijkje te nemen. De lui lijken allen ridder van Oranje-Nassau, maar naderbij gekomen is 't toch maar een simpel Oranjestrikje, dat zij maar alvast in het knoopsgat hebben gestoken. Hier en daar, maar toch nog spaarzaam, is men bezig aan de versieringen, andere weer hebben hun decoratie, zeker met het oog op den barometer, weer naar binnen gehaald. Hotel du Vieux Doelen heeft zich ge tooid met slingers van veelkleurige mica- bloemen, waarin electrische gloeilampen schuilen. De hooge passage van café Cen tral is gothiek gewelfd met Oranje-rozen en ballons, wat naar buiten een imposanten indruk maakt. Toch wordt door sommigen met een tikje angst naar al deze versieringen op gekeken. De blijde verwachting wordt een angstige spanning. Och, als 't straks eens niet goed ging, het duurt zoo lang, het wachten wordt velen te benauwd. Hier en daar wordt het stil uitgesproken dat men zich bezorgd maakt. Maar anderen weer zijn onverbeterlijk optimist, er is zoo vurig en zoo eendrachtig gebeden in den Haag. 't Moet goed gaan met de Koningin. En dan vertelt men u, hoe Zondags in late missen, waar vroeger de gematigd-onver schilligen zich reeds de kerk uilreptennog vóór de priester den laatsten zegen had uitgesproken, nu al de kerkgangers bijna zonder uitzondering bleven neergeknield, om luide en eenstemmig de vijf „Onze Vaders" en vijf „Weesgegroeten" te bidden voor het gelukkig moederschap van Hare Majesteit de Koningin. Met het vallen van den avond is het weer voller en rumoeriger geworden. De Spuistraat, Hoogstraat, het Noordeinde zien zwart van de menschen, die op en af stroo men naar het Paleis. Nu is de passage voorbij het Paleis niet afgesloten, maar gaat het verkeer zijn ge wonen gang. De menschen lijken ons luid. ruchtiger dan gisterenavond, 't gaat erom het Paleis minder stil-eerbiedig toe, de spanning schijnt hen opgewonden te maken. Even gingen wij nog informeeren aan het Paleis, en hoorden dat Hare Majesteit dezen middag een paar uur had opgezeten en in de salons had vertoefd. Naar alle waarschijnlijkheid zou dezen avond en zelfs ook dezen nacht de blijde gebeurtenis niet plaats hebben. Wij moeten maar weer hopen op morgen. Morgen „Domine salvam fac reginam nostram". Een blijde Meidag. De kapel van O. L. V. ter Nood. Wat voor eenige jaren slechte, voor velen wellicht niet meer dan een echoone droom wae, zal nu werkelijkheid wordenop de oude beevaarteplaati te Oeedom zal Maria's Heiligdom worden hersteld. De Bisschoppelijke Commissie voor het herstel der devotie tot O. L. V. ter Nood deed niet vergeefs een beroep op de liefde van Maria's kinderen. Van heinde en verre zonden de vereerders der H. Maagd hunne offers zoodat, na tjjp beraad en met goed keuring der kerkelijke Overheid, een aanvang kan worden gemaakt met den bouw der kapel. Was het eerst de bedoeling der Commissie om slechts een eenvoudige kapel te stichten, zooals de oorspronkelijke waarschijnlijk is geweest, bij nadere overweging kwam men tot het inzicht, dat de nieuwe kapel een meer deftig karakter moest dragenniet alleen omdat zij het middenpunt der devotie tot O. L. V. ter Nood zoude zijn, maar omdat zij moest uitspreken dat deze bonw is een akte van ootmoedigen dank dat de Lieve Vrouw haar volk niet vergeten heeft, dat zij is een akte van eerherstel aan de Moeder Gods voor de schennis aan haar Heiligdom gepleegd. Daar evenwel het beschikbare bedrag nog Diet voldoende was om tot een definitieven bonw over te gaan en de toenemende devotie toch reeds een kapel vereischte, werd, met goedkeuring en instemming van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, besloten om de fundeering der definitieve kapel te leggen en daarop een voorloopige noodkapel te bouwen. Op den eersten dag der aan de H. Maagd toegewijde maand, zal de aanbesteding plaats hebben dezer voorloopige kapel, volgens de plannen van den architect Jan Stuyt en zal dus weldra de eerste spade in den grond worden gestoken en de eerste steen worden gelegd, zoodat binnen korten tijd het vrome volk de Moeder Gods, in een hersteld Heiligdom, zal kunnen komen groeten. Wie, die Maria mint, een oogenblik ernstig nadenkt, voelt het hart niet van vreugde trillen 1 Meer dan drie eeuwen lag daar de grond, waarop de kapel stond, ledig. Aan de Moeder des Heeren, die eeuwen achtereen hare kinderen daar had getroost in hun kommer en torgen, was hare woning ont roofd, en hare trouwe kinderen, die gewoon waren Haar daar te eeren, werden als boos doeners met straf bedreigd. Zelfs de puinen van baar Heiligdom waren velen een ergernis en werden geslegdniets bleef als de liefde harer kinderen. En Maria gaf liefde, voor liefde weer. De Lieve Vronw bleef zegenend nederzien op de plek, haar toegewijd. En evenals na sombere en droeve dagen, de zon glorievol over het heerlijke lage land, het «choone Kennemerland, hare stralen uitsohiet, zoo straalt nn in nieuwen luister de devotie tot O. L. V. ter Nood. De liefde heeft gezegenvierd. Moge dan de eerste, doch belangrijke schrede op den weg tot een volkomen her stelde kapel ons stemmen tot groote dank baarheid, en deze dankbaarheid zich vooral niten door daadwerkelQken steun. Wel is in korten tijd veel bereikt, maar veel blijft er nog te doen eer wU van een volkomen herstel der kapel tot O. L. V. kunnen spreken zelfs ontbreken op het oogenblik de middelen om de noodkapel van ean eenvoudige, doch passende meubileering te kunnen voorzien. Mogen dan deze regelen vele vereerders der H. Maagd opwekken om bnnne gaven te zenden aan een der leden van het Bis schoppelijk Comité wier namen hieronder volgen. J. J. GRAAF, Deken en Pastoor, Voorz. J. KRONENBURG, O. s. s. R. J. G. J. SEUTER, Pastoor. C. GONNET, Rijksarchivaris te Haarlem. JAN STUYT, Architect. G. Th. M. v. d. BOSCH, Secr.- Branden. Uit Amsterdam meldt men Op Sloten's grondgebied, aan de Bnllenkade (zij grenst aan de Kostverlorenvaart), brak Zondagavond brand uit in een bouten loods, waarin ongeveer 40 koeien, een bit, een ezel en eenige varkens gestald waren. Op drie koeien na werd al de levende have gered. Het gebouw brandde tot den grond toe af. De brandweer te 's Gravenhage bluscbte Zondagmiddag met twee stralen een vermoe delijk door een niet nitgedoofde kaars ont- stanen brand op de bovenverdieping van een mantelmagazijn in de Heulstraat, aldaar. Verzekering dekt de schade. Waarschijnlijk door onvoorzichtigheid ontstond Zaterdagavond te 's Hertogenbosch brand in het huizenblok >Eigenbezit< in de Van Heurnstraat, welke zich aanvankelijk bedenkelijk liet aanzien. Spoedige doeltref fende maatregelen der brandweer beperkten den brand tot bet aangetaste pand. Lijk opgehaald. Zondagmorgen werd in j een kolk op het Rhedeneche Laag te Rheden j het l^k gevonden van den 63 jarigen man, die sedert Woensdag aldaar vermist werd. Ongelukken. Zondagnamiddag is te Scbeemda het 4 jarig meisje van den voerman J. O. onder een rjjtuig geraakt en gedood. Het schip »Byeiciette«, van Ruhrort met kolen naar Frankrijk bestemd, is Zater dag nabij Herwenen in aanvaring geweest met het tanklichterschip »Frisia« en dienten gevolge gezonken. In de Vaillantlaan te 's Gravenhage i» Zondagmiddag een ongeveer 6-jarig meisje door de tram overreden en gedood. Zondagavond is te Vlissingen een 4-jarig jongetje spelende op den Zeedjjk, in bet water gevallen en verdronken. De po gingen van een geneesheer om de levens geesten op te wekken, bleven vruchteloos. De wijk genomen. Men meldt uit Am sterdam Naar men ons mededeelt zonden een drietal bekende anarchisten, welke betrokken zijn bij de verspreiding van de bekende brochure, de wjjk naar Duitschland hebben genomen. Boringen naar steenkolen in de Graaf schap. Men meldt uit Winterswijk Voor eenigen tijd maakten we melding van het vinden van zout bij bovengenoemde boringen. De toen gevonden hoeveelheid was slechts gering en was ook niet de verwachte zoutlaag. Na weer een boring door een laag anbydriet, is men thans weer op een zoutlaag gekomen, die reeds tot een diepte van 9 M. aangeboord is. Nu wordt de rijksingenieur uit Heerlen verwacht, die een paar dagen de verdere boringen zal bijwonen, waarna door hem eventueel het vinden der gewenschte zoutlaag officieel zal worden geconstateerd. Kleine oorzaken, groote gevolgen. Men meldt nit Barneveld Dat kleine oorzaken vaak groote gevolgen kunnen hebben, werd hier dezer dagen op. nieuw bewaarheid. De landbouwer en win kelier G, K., te Zwartebroek, onder deze gemeente, was namelijk aan een schuld- invorderingmaatschappij, wegens achterstallige contributie, ongeveer f 10 schuldig, waarom de landbouwer, op verzoek dezer maatsahapplj, failliet werd verklaard. Ten einde den inboedel bjj verkoop een redelijken prijs te doen op brengen, werd besloten alles naar Amersfoort over te brengen. Met dit doel had zich acht dagen geleden dan ook de deurwaarder, voorzien van wagen en paard en bijgestaan door een drietal rijksveldwachters, derwaarts begeven. Om echter het buis van den ge failleerde te knnnen bereiken, moest men over het erf van een der buren, en bier nu hadden zich tal van personen geposteerd, die den deurwaarder den toegang weigerden. Gewapend met stokken en bijlen, nam de menigte weldra zoo'n dreigende houding aan, dat men zich verplicht zag onverrichterxake terug te keeren. Zaterdag echter had de deurwaarder, in tegenwoordigheid van den curator in het faillissement, zich opnieuw derwaarts begeven, thans gesteund door 15 met karabijn en revolver gewapende rijks veldwachters, ten einde in staat te zijn eventueel verzet dadelijk den kop te kunnen indrukken. Thans was echter van verzet geen sprake. Toen men evenwel de woning van K. binnentrad, bleek dat alles, niettegenstaande het verzegeld geweest was, was verdwenen. Natuurlijk is nu tegen den bewoner, die tot zegelbewaarder was aangesteld, procesverbaal opgemaakt. Verwond. Zondag heeft te Rotterdam een schoonvader zijn schoonzoon, die de schoonmoeder een paar klappen had toege diend, met een scheermes ernstig verwond. De toestand van den gewonde is niet zonder gevaar. Gestolen wissels. Men meldt d.d, 24 April uit Enkhuizen Door de politie alhier is heden in een hotel op verzoek van de politie te Amsterdam, aangehouden een 26-jarig persoon, die den 22gten dezer bij de AmBterdamsche Bank twee reiswissels der American Express Com pany a 100 dollar, door valsche handteeke- ningen geïncasseerd had, ten name van Arnold Doly. Deze wissels zijn te Parijs gestolen. De aangehoudene, die weigert eenige inlichtingen te verstrekken en zyn naam op te geven, arriveerde hedenmiddag met een automJbiel te Enkhuizen en werd aldaar onmiddellijk aangehouden. Op hem werden nog 17 wissels gevonden, zoomede ruim f 250 aan geld, henevens eenige gouden sieraden. Gebleken is, dat hij, behalve te Amsterdam, ook te Rotterdam en te Zwolle op vorengenoemde wijze wissels geïncasseerd heeft. Hij is aan de politie te Amsterdam overgeleverd, werwaarts hij per automobiel is overgebracht. De aangehoudene is waarschijnlijk genaamd Gustav Arnold Riesener, een Hollander, doch spreekt niet anders dan Engelscb. Een ernstig ongeluk. Zaterdagmiddag had te Deventer een ernstig ongeluk plaats. Een wielrljdende kruideniersbediende, zekere J. H. J., geraakte bi] de spoorwegviaduct, onder een auto van de familie H., wonende op het buitengoed »De Haere«, onder Olst. De ongelukkige werd voor dood opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Inwendig is hij zoo zwaar gekneusd, dat er weinig hoop meer bestaat. Overleden. In het ziekenhuis te Gro ningen is Zondag overleden schipper G. 3., die in het ruim van zijn vaartuig, liggende buiten A poort, viel en zich daarbjj zoodanig verwondde, dat een zijner beenen geamputeerd is moeten worden, Uitsluiting. De werklieden van de sigaren fabriek des heeren Meeuweaen in de Dwars straat te Breda, hebben onlangs een nieuw merk sigaren (handwerk) te maken gekregen. Er is geschil ontstaan tnsschen den patroon en de vakvereenigingen over het loon, dat voor dit nieuwe merk wordt uitbetaald. Gevolg ervan is geweest dat de firma haar fabriek heeft stop gezet, zoodat de werk lieden verleden Maandag zijn uitgesloten. Er wordt geregeld gepost en vergaderd, maar alles gaat heel kalm in zijn werk. Zeventien werklieden vallen onder deze uitsluiting. Naar Duitschland. Sedert jaren is de trek van Hollandsche arbeiders naar Duitschland via Emmerik niet zoo groot geweest als dit jaar. Grootendeels zijn het arbeiders welke naar Oldenburg trekken om in de venen te werken, anderdeels naar het industriegebied in Rhynland—Westfalen om in de mijnen te werken. Het onweer. Men meldt uit 's Herto genbosch Zaterdagavond ontlastten zich boven onze stad verschillende zeer zware onweersbuien, vergezeld van hagelslag. De hagelkorrels, ter dikte van een knikker, die middags zeer fel neerkwamen, hebben vooral aan de jonge bloesems der fruitboomen nogal schade berokkend. Verschillende gedeelten van de stad stonden blank van 't water, daar de riolen en de dakgoten de massa biet konden verzwelgen. Tegen den avond sloeg de bliksem in een woning op het nieuwe etadsterrein. De brand weer was spoedig ter plaatse, zoodat het vuur zich maar tot een enkel perceel beperkte. Op verschillende plaatsen van de stad bekwamen de bewoners veel waterschade door verstop ping van goten en lekkages. Men meldt nit Enschedé: Zaterdagavond woedde een hevig onweer boven onze stad. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in, wat evenwel geen brand tengevolge had, terwijl een felle stortregen de straten in een zee deden veranderen. De Zaterdagavondmarkt ondervond daardoor veel schade, aangezien in een minimum van tijd alle koopers waren verdwenen, Te Winterswijk woedde Zaterdagmiddag enkele minuten een storm, die als een wind hoos kwam opzetten. De schade, hierdoor aangericht, is niet onbelangrijk. Verschillende schoorsteenen moesten het gedacht ontgelden. Van eenige in aanbouw z-ijnde huizen werden zoo goed als alle pannen weggerukt, looden platen van het dak geslingerd en een accacia werd geknakt en een eind verder neerge worpen. Te Oosterbeek heeft het Zaterdag ge onweerd bijna zonder ophouden van elf uur 's ochtends tot acht uur 's avonds. Behalve enkele hoornen is ook^het huis van G. in het benedendorp getroffen. De aangerichte schade is aanzienlijk. Te Ellecom sloeg Zaterdag de bliksem in de woning van den winkelier J. Honwen. Aan dak, schoorsteen en een bovenkamer werd nog al schade aangericht, maar brand werd niet veroorzaakt. Te Loo (Dr.) is de bliksem Zaterdag middag in de boerenhoeve van mej. K. ge slagen. Huis, inboedel en levende have gingen verloren. Alles was verzekerd, doch, naar men zegt, zeer laag. Beleediging. De heer A. H. van Lonk- huijzeu, lid van den gemeenteraad van Wa- geningen, heeft by den officier v. justitie te Arnhem een aanklacht ingediend tegen den wethouder, den heer Cd. Bergacker, wegens beleediging in de openbare raadsvergadering van Donderdag, waar de heer B., sprekend met den voorzitter en wijzend op den heer v. L., zou gezegd hebben»Hij is altyd een echobbejak geweest'. Rijwieldiefstal. In de Mauritsstraat te Rotterdam is in beslag genomen het rywiel, dat op Goeden Vrydag op den Bergweg werd gostolen van den heer G. L., teekenaar by de Telefoon, wonende aan den Nieuwen Binnenweg. De man, die het rywiel bereed, kocht het voor f 20 van den opkooper S. G., op het Zyi. Herrezen stad. De Italianen knnnen aan de energie der Amerikanen een voorbeeld nemen. Drie jaar geleden werd het schoone San Francisco voor het grootste deel ver woest en men rekende nit, dat minstens 20 jaar zouden noodig zyn, om de stad weer overeind te zetten. Doch ziet, drie jaar na dato staat er alweer een nieuw San Francisco, grootscher en schooner dan het oude. De aardbeving vernielde 28000 huizen en richtte, geholpen door brand en vloedgolven, voor bijna 2 milliard gulden schade aan, waarvan hoogstens 800 millioen door assu rantie gedekt werd. Heden staan weer 16831 nieuwe gebonwen, die een grooter terrein beslaan dan de 28000 vernielde. De waarde der gebouwen bedraagt 360000.000 gniden, 60 millioen meer dan de waarde der ver woeste huizen. Geleerd door de ervaring, gebruikte men bij den opbouw byna uitslui tend staal en yzercement. Na de ramp daalde het inwonertal van 450.000 tot 350.000, thans biedt de geteisterde stad weer aan 507.000 zielen woonplaats. ALKMAAR. Parochie van den H. Laurentius. Zondag 's morg. 61/, en 8 uur stille H.H. Missen 10 unr gezongen Hoogmis. Na de Hoogmis de Lofzang >Te Deum< om God te danken voor den gunstigen afloop der heugelijke gebeurtenis van H. M. de Koningin. 'sMidd. 3 nur Ves pers 's avonds 6 uur Lof met predikatie ter eere v. h, Oab. Hart van Maria voor

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 5