Plaatselijk Nieuws» hoofdenkiesrecht als grondslag van het kies recht zou behooren. in aanmerking te ko men en in ieder geval ernstige overweging verdient invoering van evenredige verte genwoordiging en meervoudig stemrecht. S. D. A. P. Naar Het Volk mededeelt was de uitslag van de verkiezing voor het Partijbestuur der S. D. A. P., dat tot nu toe van het Dagelijks Bestuur zijn gekozen de heeren W. H. Vliegen, F. M. Wibaut en J. O. van Kuykhof. Van dezen werd de heer Vlie gen tot voorzitter gekozen. Tot leden van het P. B. buiten Amster dam werden gekozen de heeren W. P. G. Helsdingen, J. H. Schaper, H. Spiekman en P. J. Troelstra. Daar de heer Helsdin gen de functie niet kon aanvaarden, aan gezien drie leden der Kamer gekozen zijn en in dit gevat degene, die de minste stem men op zich vereenigt, de benoeming niet mag aannemen, zullen voor deze vacature in het P. B. de afdeelingen worden uitge- noodigd zoo spoedig mogelijk candidaten te stellen. Bloemenhulde aan H, 11. de Konin- glng. Men ichrQft uit den Haag Eenige dames van gep. ambtenaren en officieren uit Nederl. Oost-Indië hebben het plan opgevat, H. M. de Koningin een bloe menhulde aan te bieden ter gelegenheid van Hr. Ms. volledig herstel. Aanvankelijk was het plan, deze te doen bestaan in een versiering van de trap en de vestibule van het paleis, wanneer de Konin gin weder voor de eerste maal1 zal uitgaan. Dit plan stuitte echter op bezwaren en daar om is thans voor de huilde gekozen de aan bieding van een fraaie bloemenmand met begeleidend schrijven. Daartoe heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de dames Bakhuizen van den Brink, Groot-Hertoginnetaan 66; Eikenhau- zen—Perelaer, Columbusstraat 87; Sol- Booms, Franklinstraat 120; en Oudendal Kolb, Suezkade 127. Dames, die in Indië geweest zijn en tot deze bloemenhulde wenschen bij te dragen, kunnen zich tot een der leden van dat co mité wenden, R. K. Dagblad te Lelden. Vorige week heeft in het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond te Leiden de constitueerende ver gadering plaats gehad van de naamlooze nootschap „De Leidsche Courant," Dag blad voor Leiden en omstreken, De vennootschap is gevestigd te Leiden en wordt opgericht voor den tijd van 30 jaar. De „Leidsche Courant" zal geredigeerd worden overeenkomstig de katholieke be ginselen en zijn een gewestelijk dagblad. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f 50.000 verdeeld in aandeelen van f 25. Tot commissaris werd o.a. benoemd de Keer: Mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer en van den Gemeenteraad te Leiden. In de misère. Te Heer-Hugowaard wees Jhr. van Foreest erop dat de linkerzijde zooveel verschil van meening vertoonde, dat samenwerking wel onmogelijk was. De „N.R.Ct." schrijvende over de ver, kiezingen, komt tot dezelfde slotsom en zegt o. a. Zoo staan dus bij deze verkiezing tot nu toe alle linker partijen los naast, of tegen over elkaar. Eene entente, als tusschen twee groepen in Januari van 1005 tot stand kwam, is er dit jaar niet. Van eenig toegeven over en weer was ditmaal geen spraak. Zelfs de welwillendheid is er niet op verbeterd. Ieder strijdt voor eigen program, zonder met de anderen rekening te houden. En alsof er geene rechterzijde bestond! Voor de kiezers een reden, om een coa litie aan de regeering te brengen, die op vastere, meer overeenstemmende grondsla gen steunt en geen negatieve overwegingen noodig heeft om verzamelen te blazen. Act« examens-onderwijzeres. Te Haar lem zijn geslaagd voor onderwijzeres de dames M. Heilig, A. Suiker, N. Koemeester, G. M. Bleeker, O. L. Helle allen te Bergen, P. J. de Lange te Alkmaar en W. H. Ver- meer te Heilo. ALKMAAR, 19 Mei 1909. Vergadering van den Centralen Raad van »de Hanze», Bond van R. K. Ver. voor den handeldr. en indnstr. Middenstand, gehouden te Alkmaar op Maandag 17 Mei, ten 1 ure, in '1 hotel Proot. Tegenwoordig waren de afgevaardigden van 14 vereenigingen, benevens eenige eerw. heeren Adviseurs, waaronder Mgr. Koningr, geestel. Adviseur van het Hoofdbestuur. Punten van behandeling. 1. De voorzitter, de heer J. A. A. Verbeek van Rotterdam, opende met den christelijken groet >Geloofd zij Jezus Christus» de 6e centr. vergadering. Spr. brengt hulde aan de ver. te Alkmaar voor de wijze waarop zij deze vergadering heeft voorbereid en ont vangen en hoopt dat dit voorbeeld navolging moge vinden. De afgevaardigden welkom heetende, wijdt spr. een enkel woord aan de heugelijke gebeurtenis in het koninklijk huis plaats gehad. Allen hebben zich daar over ten zeerste verblijd en van die blijdschap op ondubbelzinnige wijze laten blijken. Geve God dat prinses Juliana by hare troonsbe stfjging den Middenstand een warm hart toedrage evenals hare beminnelijke Moeder. Op deze woorden volgde een driewerf >hoera I» Door het Hoofdbestuur was een telegram van gelukwensch gezonden aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Neder- landen, waarop een telegram van dankbe tuiging was ontvangen. 2. Medegedeeld werd a. dat de le secretaris, de heer Merks, van Ondewater, als bestuurslid had bedankt b. dat de heer v. Uden, accountant te 's Hage, die had aangeboden de verg. van advies te dienen, verhinderd was te komen c. dat een schrjjven ia ingekomen van den dioc. bond te 's Hertogenboech, mede werking verzoekende voor het tot stand brengen van een gemeenschappelijk orgaan; Deze «Tak zal in een volgende vergadering worden behandeld. d. van den geest. Adviseur te Vlaardingen en van de afgevaardigden van Hillegom en Bovencarspel was bericht ingekomen dat zij verhinderd waren de verg. bij te wonen; e. een schrjjven van de afd. handel, departem L. N. en H. omtrent inrichting enz. van den bond navragende(de noodige in lichtingen werden verstrekt). f. kennisgeving dat de heer Th. Plet als lid van het hoofdbest. van den Alg. Bond heeft bedankt; g. schrijven van dien bond dat hij tot een bedrag van 1500 gulden zal bijdragen in de kosten der monument versiering van de Middenst. tentoonstelling en dat de mini mum bijdrage voor elke ver. is bepaald op 25 gulden; (goedgekeurd). h. dat het hoofdbestuur besloot eenige medailles beschikbaar te stellen voor de tentoonstelling, hetgeen ook van andere ver. verwacht wordt. 3. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. De kwestie van het stemrecht, in de vorige verg. gerezen, zal nader by statuten wijziging geregeld worden, 4. Benoeming van een bestuurslid wegens bedanken van den le secretaris. Op de grosiyst waren geplaatst de h.h. Endel, Alkmaar, v. d. Berch, 's Hage en Virsers, Haarlem. Gekozen werd de heer v. d. Berch te 's Hage. Aan den benoemde zal hiervan kennis worden gegeven. 5. Behandeling van het rapport der Oom missfe voor de Credietbank. De heer H.J. Viester Jr., rapporteur, geeft lecture van het lijvige rapport. De commissie, bestaande uit de heeren J. Buter, Vlaardingen, A. J. Voskuil, P. J. v. Haaren, Rotterdam, en de commissie van byst. H. J. Viseter Jr., Delft, en J. A. A. Verbeek, Rotterdam, komt tot de volgende conclusies I. dat voorziening in de behoefte aan crediet voor den middenstand op voor deze voordeelige en gemakkefijke voorwaarden noodzakelijk is II. dat de bestaande paiticuiiere crediet- instellingen in 't algemeen niet ingericht zyn voor credietverleening van den klein handelaar en kieinindustrieel III. dat de middenstandsorganisaties, be hartigende de belangen harer leden, zyn aangewezen het initiatief te nemen tot op richting van credietbanken, voldoende aan de in conclusie I gestelde eischen of de op richting ervan zooveel mogelyk te bevorderen IV. dat het bestuur van de Bond van R. K. Middenstandsvereenigingen in het Bisdom Haarlem, thans de tyd gekomen acht om maatregelen te nemen ten einde tot oprich ting eener credietinsteliing voor zijne leden te geraken V. dat eene diocesane bank staande in correspondeerende verbinding met door en uit de afdeelingen gekozen commissies ter zake van de credietverleening enz. ook de meest aanbevelenswaardige weg is om te komen tot een goed georganiseerd credietwezen VI. dat de oprichting der bank geschiedt op ccöperatieven grondslag met rijkssubsidie ter bestrijding der oprichtingskosten. I, II en III van de conclusies worden zonder hoofd, stemming aangenomen. Even eens IV, nadat op voorstel van den heer Bloem, Hoorn, ia plaats van teener credietin stellinggelezen wordt van credietinstellingen* Over de vijfde conclusie ontstaat een zeer uitgebreid debat. De heer Bloem, Hoorn, stelt voor deze conclusie als volgt te lezen >dat waar tot het oprichten en in stand houden van plaatsel. en gewesteiyke banken eene centrale leiding en hulp noodig is, het oprichten van een dioc. bank alle aandacht verdient in zake credietverleening aan de afdeelingen om te komen tot een georgani seerd credietwezen. De heer Bloem meent dat het gebruik maken van de credietverleening beter gere geld zal zijn, wanneer het plaatselijk dan wel diocesaan geschiedt. De plaatseiyke ban ken kunnen zich dan stellen onder centrale leidingdeze laatste kan niet gemist wor den doch behoort op de eerste te volgen. De heer v. Benthem, lid der Prov, Staten v. N.-Holland adviseert tot oprichting van plaatseiyke banken. De regeering zal de op richting daarvan evengoed steunen als die van een dioc. bank. Het vertrouwen zal er plaatselijk door gediend en de zekerheid beter gekend worden. Tevens zal men beter gebruik kunnen maken van de kracht die er ligt opgesloten in de spaarkassen. Daar moet de nadruk opgelegd worden. Dan kan direct worden begonnen en zal er een krach tige organisatie ontstaan. De werking van de centrale moet niet slechts wezen voorschotten te geven, maar vooral controle te oefenen, voor geldcircu latie zorgendan zal men bij de andere instellingen beter klaar komen. De rapporteur licht toe, dat de oprichting eener centrale juist wordt voorgesteld om de credietverleening voor alle leden beter mogelijk te maken. Wordt een plaatsel. bank noodig geacht dan kan daartoe toch besloten worde:?. De heer v. Haaren, commissielid, wyst op het verschil tusschen landbouwers en middenstanders. De eersten hebben niet zooveel te stryden met afgunst, wantrouwen en concurrentie. Dat is hier een groot be zwaar by oprichting van plaatsel. banken, omdat dan eigen kennissen de aanvragen hebben te beoordeelen. Bij eene diocesane kan men aanvragen zelfs met voorbygaan der pl. commissie. Bovendien zou men in grootere steden toch weer moeten splitsen. De heer Jacobse, Alkmaar, bestrydt deze meening. Ten opzichte der onderlinge con currentie worden de meeningen ook beter. In deze zouden pl. commissies toch niet beter werken dan pl. banken, terwyi de zekerheidstelling bij beiden dezelfde moet zyn. Pl. banken kunnen zaken en personen beter beoordeelen. De verantwoordelijkheid komt mede beter tot haar recht. De heer Buters, bestuurslid, wijst op de moeilijkheid voor kleinere plaatsen, de heer Vissers, idem, op de mogeiykheid van het brengen op lange baan door eerst plaatsel. te gaan werken, terwyi Pater de Bruyn, Alkmaar, de oprichting van beide bepleit binnen den tyd van een jaar. De voorzitter meent dat binnen de grenzen der conclusie de oprichting van pl. banken zeer goed mogeiyk is, doch waarschuwt te dien opzichte voor optimisme. De heer Sneiders, Alkmaar, meent dat het stelsel der commissie nog nergens gevolgd is het zal ook de medewerking van niet- credietvragenden niet in de hand werken. De heer Jacobse merkt op, dat plaatsel. banken in hunne omgeving meer en beter aandeelhouders zullen kunnen vinden. De heer v. Benthem verdedigt nog eens de oprichting van plaatsel. banken en acht de geheimhouding by deze evengoed verze kerd als by de centrale. Nadat de heer Bloem zyne conclusie- wyziging nader verdedigt en de heer van Haaren er de aandacht op vestigt dat hy de verantwoordeiykheid niet zou willen dragen het crediet te baseeren op de spaar, kassen, wordt door deze voorgesteld op de conclusie der commissie te laten volgen >dat deze de oprichting bevordert van hulp banken, op plaatsen waar dit noodig of nuttig is». De conclusie, aldus gewijzigd, wordt aan genomen met 14 tegen 2 stemmen, terwyi 4 stemmen zich onthouden. De conclusies in hun geheel worden met hetzelfde stemmental aangenomen. De laatste conclusie wordt daarop z. h. et. aangenomen en bepaald dat de hoegrootheid der aandeelen later zal worden vastgesteld. De commissie voor het rapport belast zich met de samenstelling van statuten en regie menten voor de credietbanken. 7. Het bestaande kastekort zal gedekt worden door eene hoofdei, bijdrage der leden ad 20 ct., te betalen door de afd. kassen. Hierby wordt inbegrepen de 25 gld. voor de versiering van de tentoonstelling. By rondvraag vraagt niemand het woord. De voorzitter dankt allen voor hunne tegenwoordigheid, vooral de heeren geesteiy- ken, verheugt zich over het aangename en nuttige verloop en doet een beroep op de blijvende en versterkende medewerking van allen en sluit daarna de vergadering met den christelijken groet. Na afloop der vergadering vereenigden de aanwezigen zich aan een gezellig gezamenlyk diner. Vooraf was het geselschap en groups gefotografeerd. Rede H. J. Oostdam Gisterenavond trad voor een niet talrijk publiek in de Harmo nie als spreker op de heer H. J. Oostdam uit 's Gravenbage, in de plaats van den heer Wesseliug, die uitgenoodigd door de Algem. R. K. Prop, Olub, verh;nderd was te komen. Da voorzitter de heer Eggers opent de vergadering en wyst er op dat het doel der vergadering is mede te werken tot het pro pageeren der kath, beginselen op politiek gebied en het voorlichten van de kath. jon gelui teneinde hen op te wekken aan de propaganda mede te werken. De heer Oostdam hield vervolgens eene beschouwing over de politieke verhoudingen van het oogenblik en voerde achtereenvol gens eenige leden van het vorige en h6t tegenwoordige ministerie voor het voetlicht. Spreker wees op de jammerlijke verdeehj heid van de linksche partyen en de eens gezindheid van rechts en spoorde aan tot krachtige actie. In het volgend nummer hopen we op deze rede terug te komen. Met een woord van dank aan den spre ker en eene opwekking tot de jongelui om zich by de Prop. Club aan te sluiten, sluit de voorzitter de vergadering. Ten Boekhorst contra >De Alkmaar- der». In ons vorig nummer deelden wy mede, dat de bekende leider der staking by de firma Terhaak zoowaar eene aanklacht heeft ingediend tegen den uitgever van >De Alkmaarder», wegens mededeeling van het feit, dat Ten Boekhorst een oranjegezind staker op 30 April j.l. de woorden heeft toegevoegd>Menschen, die georganiseerd zyn, dragen geen oranje». Een onzer trouwe lezers vraagt ons naar aanleiding hiervan of wy het ten deze eens zyn met Ten Boekhorst. Nu daar zyn wy nog een heel eind van af. Op ons heeft dit geval den indruk ge maakt van eene al te doorzichtige poging van Ten Boekhorst, om zijn figuur een beetje te redden. Het verloop dezer staking heeft weer dui- delijk geleerd, dat in de vakbeweging neutraal doodeenvoudig beteekent rood. En uitdruk kingen als bovenstaande doen naluuriyk de deur dicht- Gesproken mogen dergeiyke woorden wel worden, mits tusschen vier oogen. Maar gedrukt s. v. p. niet En nu ze toch gedrukt stonden, moest er wat op gevonden wordenvandaar deze be- lacheiyke aanklacht. Als er ooit iemand is, aan wien zoo iets voegt, dan is het wel Ten Boekhorst, die nooit iemand beleedigd heeft 1 Een spreekwoord zegtbrutalen regeeren de halve wereld. Dat is waar. Doch dit geldt echter maar voor het gewone soort. Er is ook nog een soort, dat aan de geheele we reld niet genoeg zou hebben. Als ze hun zaak hebben verloren, blazen ze den aftocht alsof ze overwonnen hadden, en als ze ge striemd worden, worden se des te brutaler, hoemeer ze het voelen. Juist als alle socialisten enals Ten Boekhorst. Eene waag. Ten Boekhorst klaagt den uitgever van >De Alkmaarder» aan, omdat deze de bedoeling zou hebben gehad hem by de Oranjefeesten te doen lastig vallen. Ten B. kan dus gedachten lezen. Maar waarom heeft by zyn kunst dan niet getoond vóór de staking bij Terhaak Van meet af kon ieder toch al vermoeden, dat de firma niet zou toegeven hij echter de gedach tenlezer kon het weten. Dan was er heel wat ellende voorkomen en hy zelf had niet zoo'n treurig figuur gemaakt. 't Is intusschen te hopen, dat hy in de toekomst die kunst van gedachtenlezen zal aanwenden niet na de staking doch daar voor. Dan worden er niet, als gewoonlijk, zooveel slachtoffers gemaakt, die geldeiyk schade ïyden terwijl de zoogenaamde leiders netjes hun salaris biyven trekken. A. Stoomtram Egmond—Alkmaar—Ber gen. Gedurende de maand Januari 1909 werden door den stoomtram Egmond Alk maar—Bergen 14901 reizigers vervoerd en bedroeg de opbrengst van het goederen en reizigers vervoer f 2562.14'/]. 24 jarige trouwe dienst. Gisteren werd op plechtige wyze aan den Serg. N. S. Zoo- mer den zilveren med. voor 24 jarige trouwe dienst uitgereikt. Examen. Voor het acte-examen Lager Onderwijs slaagde te Haarlem Mej. A. M. M. Keg alhier. HEILOO. Vrijdagavond vergaderde de boerenleenbank bij den heer Ruyter. Van de 52 leden waren 45 aanwezig. De voor zitter sprak op deze eerste algemeene ver gadering een hartelijk welkomstwoord, riep de geschiedenis der oprichting nog eens in 't geheugen terug en kon met groote vreugde constateeren, dat de bank voorziet in een bepaalde behoefte. Het zal dan ook aan geen twyfel onderhevig zyn, of de bank zal nog in bloei toenemen, in den loop van dit jaar. Tot het nazien der rekening en balans, al goedgekeurd door Bestuur en Raad van Toezicht, werden aangewezen de heeren P. de Jager en IJ. Blokker, die alles in orde bevonden. Genoemde heeren wérden ook benoemd om 't volgend jaar vóór de alg. verg. de rekening na te zien om dan verslag uit te breDgen op de A. V. Uit het verslag bleek, dat vanaf de op richting tot 1 Jan., dus over den tyd van 3 maanden, aan spaargelden was ontvangen f 11509,36, terugbetaald f 3080,20, totaal der spaargelden dus f 8429,16. Aan voorschotten was verstrekt f 10279, terugbetaald f 2264,50, totaal der voorschotten dus f 8014,50. Bepaald bleef, dat het Bestuur tot het geven van voorschotten boven de f 300 de Raad van Toezicht moet hooren, en als nieuwe bepaling werd vastgesteld, dat de R. v. T. niet hooger mag gaan dan tot f 2500. De rente der spaargelden blijft ook dit jaar 3 pet., voor voorschotten 4 pet. plus 1/t pet. provisie ais 't voorschot gegeven wordt voor langer dan 3 maanden; anders 1U pet. Het salaris van den kassier werd bepaald op f 60. Als leden van den Raad van Toezicht werden gekozen de heeren O. Noort en W. Admiraal, zoodat dit college bestaat uit de heeren B. Yeltman, voorzitter, A. Klaasse Sz., A. v. d. Steen en de twee bovengenoemden. Hierna had plaats de vaststelling van het huishoudeiyk reglement, dat met een kleine wyziging werd aangenomen, zooals dit door bestuur en R, v. T. was ontworpen. Medegedeeld werd nog, dat het aantal leden 51 bedraagt, het aantal spaarboekjes 70 en dat aan 31 personen voorschotten waren gegeven. Tot afgevaardigde naar de Centr. werd aangewezen de heer C. Bakker Pz., wien een vry mandaat werd gegeven. Na rondvraag sloot de voorzitter met een gepast woord de vergadering. Vrydagavond vergaderde de feestcom missie tot het vaststellen van den datum van het a.s. Oranjefeest en verdere defini tieve regeling. Na opening en lezing der noiulen van de vorige vergadering, werd voorlezing gedaan der namen van degenen, die aan de wedstrijden willen deelnemen ten behoeve van de behoeftigen in de gemeente. Algemeen was men er verwonderd over, dat zoo weinig behoeftigen zich hebben aange meld, ofschoon de oproep aan twee gemeente borden had plaats gehad. Aangenomen werd, dat, ook in verband hiermee dat de feeste lijkheden zyn bepaald op Dinsdag 25 Mei en dus niet op Woensnag 19 Mei, de aan gifte teverlengen tot en met Zondag 23 Mei. De commissie vertrouwt, dat allen die voor een feestgave in aanmerking willen komen, zich zullen aanmelden. Het voorstel om de schoolkinderen een medaille te geven, wordt by staking van stemmen verworpen. Daar de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente geen vryheid heeft kunnen vinden de kerk beschikbaar te stellen voor een concert door de hier gevestigde xanggezelschappen, wordt besloten de zanguitvoering te geven op >'t Groentje,» waar ook de verschillende wed- strijdspelen sullen worden gehouden, 's Mor gens 8l/s uur vertrekken de schoolkinderen, ook die, welke dit jaar van school gegaan zijn, voorafgegaan door de fanfare, van school II om een rondgang door het dorp en naar den huize Nijenburg te doen. In de scholen zullen ze worden onthaald op enkele versna peringen. 's Middags te 1 uur beginnen de volksspelen. De pryzen zullen dadelijk na afloop worden uitgereikt op het terrein der wedstryden. 's Avonds om 8 uur begint het concert. De commissie vertrouwt, dat alle ingeze tenen door het uitsteken van vlaggen het dorp een feestelyken aanblik zullen geven. A. OUDORP. De werkzaamheden aan de R. K. St. Jozefschool zyn gegund aan den laagsten inechryver, den heer Henneman te Heemskerk. Donderdag j.l. was het feest voor de schoolkinderen welke gezamenlyk, die der byzondere en openbare school in optocht door de gemeente trokken, waarna zij door den E.Achtb. heer burgemeester werden ont haald en allen een gedenkpenning ontvingen ter gedachtenis aan het prinsesje, zoodat zy in goede stemming huiswaarts gingen. W. SCHERMERHORN. De Raad der ge meente PuTmerend heeft aan de Noord Hol- landsche Tramwegmaatschappijen in verband met het voornemen derTuinbouwvereeniging van Schermerhorn en Omstreken om hare groenten te Purmerend op den afslag te brengen, machtiging verleend om ten behoeve van den aanvoer en de verzending een zy- spoor te leggen op de Kanaalkade bij het terrein der groentenveilingen. LANGEDJJK. Yrydag 14 Mei hield de Coöperatieve Boerenleenbank, afd. Noord- Scharwoude hare jaarvergadering in het ver- eenigingsgebouw aldaar. Er werd door den kassier verslag uitgebracht over 1908. Het totaal der ontrangsten bedroeg f 89 094.29, dat der uitgaven f 86 339.69 In kassa f 2755.50. De gemaakt winst bedroeg f 189 70. Op 31 Dec. 1908 telde de afdeeling 70 leden, ter- wyi tot dien datum 144 spaarbankboekjes waren uitgegeven. De heer P. Zut wordt met op 2 na al gemeene stemmen herbenoemd als kassier. Op voorstel van het bestuur wordt het sa laris van den kassier van f 100 gebracht op f 125. Met byna algemeene stemmen wordt be sloten het maximum voor uit te leenen geld tot f 6000 te verhoogen. De secretaris, de heer G. Bekker Gz., wordt met 29 van de 39 stemmen herkozen als bestuurslid. Tot leden van den Raad van toezicht worden gekozen de W.Eerw. heer kapelaan Ratté en de heer Jb. Zijp Dz. Wordt tot afgevaardigde naar de centrale vergadering te Alkmaar benoemd de heer G. Duljves en tot diens plaatsvervanger de heer K. Schuyt. By de rondvraag worden eenige punten van ondergeschikt belang besproken. Hierna brengt de voorzitter een woord van dank aan de leden voor hunne trouwe opkomst en aan de heer Kralner voor alles wat hy als lid van de Raad van toezicht in het belang der Boerenleenbank heeft gedaan, waarna de vergadering met gebed wordt ge sloten. De Z.Eerw. heer pastoor is vooruitgaande. Hoewel ZynEerw. nog zwak is, is zyn toe stand van dien aard, dat op volledig herstel mag worden gehoopt. Van Katholieke zyde is candidaat ge steld voor de gemeenteraad de heer K. Schuyt, De Schuyt heeft zich echter teruggetrokken. In een advertentie, voorkomende in de N, Langedijker Crt. wyst de heer Schuyt er met nadruk op, dat hy zich, om moeielyk- heden te voorkomen by de a.s. periodieke verkiezingen, terugtrekt, in de hoop dat hier door de mogeiykheid voor een Katholieke vertegenwoordiging in den raad by de vol gende verkiezieg verwezeniykt zal worden. Es. Woensdag was het feest te Oudkarspel ter herdenking van de geboorte van Prinses Juliana, 's Morgens 9 uur waren alle school kinderen op het plein opgesteld, de Beier- sche Kapel afwachtende die uit Amsterdam overkwam om de feestvreugde te verhoogen. Na een toespraak van den voorzitter, de heer Eecen, ging men in optocht, onder het weerklinken der vaderlandsche liederen het dorp door, dat op verschillende plaatsen en aan vele huizen mooi was versierd. Da schoolkinderen werden daarna rykelijk ont haald, en om twee uur werd door de Beier- sche Kapel esn concert gegeven. Om 4 uur verrichtten de leden der gymnastiekvereni ging verschillende oefeningen, terwyi een 40 tal personen deelnamen aan de optocht met gekroonde fietsen, die door honderden, ook uit andere gemeenten werd gevolgd. *8 Avonds was er in het lokaal van den heer Bückman een gezellige bijeenkomst, waar door verschillende personen velerlei werd ten beste gegeven. Het feest is in alle opzichten uitmuntend geslaagd. Tot tydeiyk onderwijzeres te Broek op Langedijk is benoemd mej. M. Luiting te Harderwyk. Hoogstwaarschijnlijk zal het jaariyks zangersfeest van den Bond van Gemengde Zangverenigingen dit jaar te Alkmaar wor den gehouden. Een paar hoofdbestuursleden en de besturen der gemengde zangvereni gingen te Zuid Scharwoude, Schermegiorn en Bergen hebben zich tot een commissie ge-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2