R. Eath. Nieuws- eat Advertentieblad voor Mo®rd-Holland. feuilleton" No. 41 Zaterdag 22 Mei 1909. 3d' Jaargang Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Magna Peccatrix. Buitenland. ADVERTENTIÊN t Dit nummer bestaat uit 6 bladz, Bede van den beer A J, Oostdsm ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave Yan de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAU Hoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. Van 15 regels 80 oent Elke regel meer6 Reclames per regel15 a Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij vooruitbet. 25 In het verslagje, opgenomen in ons vorig nummer, beloofden we op deze rede terug te komen. We voldoen hier aan die belofte, door het gesprokene in hoofdzaak te laten volgen. In de inleiding werd er door den heer Oostdam op gewezen, dat de politieke actie in dit district plaats vindt onder eigenaardige omstandigheden. Hier toch kan men zich van de nederlaag aan onzen kant bijna verzekerd houden. Dat moet evenwel geen reden zijn om de actie te beperken, maar juist een aansporing om dezelve zoo goed en zoo krachtig mogelijk te bevorderen. Men moet hier zooveel mogelijk kiezers voor rechts ter stembus brengen, al ware het dan alleen om aan die districten waar de kansen beter staan maar de actie niet voldoende is, een voorbeeld te geven ter navolging. Spreker bracht daarom hulde aan de Prop -Club, die hier de politieke actie opent. Overgaande tot het eigenlijke onder werp zijner rede, vestigt spreker de aandacht op de verdeeldheid van de linksche partijen. Juist dezer dagen heeft de „N. Rott. Crt." een reeks arti kelen gepubliceerd over de verkiezingen, waarin gejammerd wordt over de ellen dige tweedracht welke er tusschen de vrijzinnige fracties bestaat. In geen bnkele zaak trekken ze één lijn. Op elk gebied hebben ze verschil. Verschil op het gebied van kiesrecht. Willen de unie-liberalen en vrijz.-democraten alge meen kiesrecht, de vrije liberalen willen daar niets van weten en meenen nog altijd, dat het kiesrecht afhankelijk moet gesteld worden van het betalen van belasting. Ook op het gebied dei- verzekering bestaat verschil. Zelfs ten opzichte van de gemeenschappelijke leuze van Staatspensionneering is men het niet eens. En de bond van vrije libe ralen wil van verzekering van ouden van dagen en vooral van Staatspensioen niets weten. Alleen in onvermijdelijke gevallen wil hij den Staat steunend laten optreden. De „N. Rott. Crt." treurt over dit alles en zucht over dit gemis van eensgezindheid, niet slechts omdat zij de verschillende onderwerpen, waar over de verschillen loopen, haar zoo na aan het hart liggen, maar vooral, omdat daarbij schijnt vergeten te worden, dat er een rechtsche coalitie bestaat: „men strijdt onderling alsof er geen rechter zijde bestond". Hierin licht de drijfkracht voor de politieke actie der vrijzinnigen. Het bestaan eener Rechterzijde. Bij slot van rekening, bij de herstemmingen zullen de geschilpunten weer worden vergeten en zal men als één man optrekken tegen de christelijke coalitie. Het jam- Het ontwaken eener ziel. Naar het Duitsch van Anna Baronnesse v. Krane Bewerkt door O. L, Wijl het echter toch dezelfde zijn moest, kwam de oude vrouw tot het besluit, dat zij van den duivel bezeten geweest was, waarvan de Meester haar had verlost. Geheel duidelijk was het Debora evenwel eerst, toen zij op echte vrouwenmanier alle schuld op eene andere vrouw geschoven had. Zij verklaarde 's avonds toen ze alleen waren, haren man>Het geheele ongelijk zal aan Martha te wijten zijn geweest, die met hare zuster niet wist om te gaan. Wanneer ik haaT had moeten opvoeden dan ware ze wel braaf gebleven en zou thans een ge lukkige echtgenoote en moeder zyn, evenals onze Abigaël en N.ëmi en Judith. Eeuwig jammer, dat zij niet mijne dochter waalt Nathan gaf zijne vrouw, als gewoonlijk, gelijk en het wakkere paar sliep nachts vredig in het bewueizijn, naar de geboden van den Meester gehandeld fe hebben. merlijke gevolg eener overwinning der linkerzijde zou dan ook hierin slechts kunnen bestaan, dat terwijl men 't over verschillende dingen nooit eens kan worden, de ruzie dan, wanneer de leuzen in daden moeten worden omgezet, voor goed zou beginnen. Dan zal prof Treub zijn strijd tegen Staatspensionneering voortzetten en de heer Elout zijne partijgenooten wijzen op de misleiding waarvan zij de kiezers tot slachtoffers gemaakt hebben, dan zullen de vrije liberalen zich tegen de invoering van algemeen kiesrecht ver zetten. Maar thans is de christelijke coalitie het schrikbeeld waardoor de groote onderlinge strijd der vrijzinnigen nog wordt tegengehouden en waartegen de politieke wapenen moeten gewet worden. Ten opzichte van ons heeft men de meest bekrompen gevoelens aan den dag gelegd Wij zijn, nu ja, wel goede menschen, maar erg achterlijk. Niet op de hoogte van den tijd, niet weten schappelijk enz Het zal de moeite loo nen eens na te gaan wat we zooal misdreven hebben. Slechts driemaal hebben we een christelijk ministerie gehad. En wanneer men nu de daden dier ministeries nagaat, dan valt het op, dat het juist christelijke Ministers van Buiteniandsche Zaken geweest zijn, die èn besloten tot het uitzenden der „Gelderland" naar de Transvaal tegen den wil van het machtige Engeland, èn de Venezolaansehe kwestie tot oen vredelievende oplossing brachten, daden waarover zelfs in het buitenland met roem werd gesproken. Nu zijn er ook wetten gemaakt die der linkerzijde niet aanstonden. Zooals de subsidieering van het bijzonder onderwijs, waarover Mr. Sam van Houten nog het zwijgen niet kan bewaren. De voorstelling, welke „Het Handelsblad" in een harer politieke platen gaf van de subsidieering van het bijzonder onderwijs en waarbij het over voeren van het bijz. onderwijs en de uitmergeling van het openbaar als ge volg dier subsidieering werd in beeld gebracht, is natuurlijk een leugen. Want waar de kosten van het openbaar on derwijs geheel door de openbare kassen worden gedragen, ontvangt het bijzon der onderwijs slechts een deel. Wij zijn dus nog niet waar we wezen willen en wezen moeten, namelijk de vol komen gelijkstelling van het openb. en bijz. onderwijs. Over de subsidieering van het hooger onderwijs heeit men zich ook zeer druk gemaakt en dat kost aan den Staat nog slechts vier duizend gulden voor de Amsterdamsche vrije universiteit. Het bijz. onderwijs staat nog verre ten achter en daarom moet de eensgezindheid van de christelijke partijen niet gestoord worden. Anders gaan we weer achteruit. De verdeeldheid der linksche partijen heeft de onmacht der linkerzijde tot regeeren onder het vorige ministerie Magdalena strekte xich ook op het harde leger uit en het scheen haar een droom te sijn, dat zy nog voor kort meesteres van eene weelderige villa en van vele slaven geweest was. Met het joodsche kleed had rij ook de zeden en gewoonten van haar volk aange nomen en het vreemde leven met de Ro meinen en hnnne vreemde zeden was in den afgrond der vergetelheid weggezonken. Slechts eene zaak was haar duidelijk bij gebleven de gedachtenis aan Samaritana. Deze trouwe ziel stond haar zoo na, dat zij voortdurend in den geest met haar sprak en haar liet deèlnemen aan alles wat zij beleefde en ondervond. Thans, by het slapen gaan, kwam het haar voor, als stond Sama ritana naast haar bed. Duidelijk zag zy het lieve gezichtje voor zich; het neigde zich over haar heen en de welbekende stem fluisterde haar in 't oor>Verheng en ver- blijd u, Miiiam I Spoedig komt de dag uwer eere Magdalena wilde antwoorden en de vriendin in de armen sluiten, maar het beeld ver dween en een groote vermoeidheid drukte de achtergeblevene de oogen toe. Zij sliep in met een zachten glimlach, als een kind dat met schoone wiegeliederen in slaap ge zongen wordt. Op dezen eersten dag volgden vele on voldoende in het licht gesteld. Het kabinet de Meester zou bezuiniging brengen op militair gebied. Het kwam niet. Thans is het door een christelijk bewind tot stand gekomen. Het corps mariniers zou worden afgeschaft. Thom son juichte het toe, maar een meerder heid was er niet te vinden. Het zoo noodzakelijke tegengaan van de openbare onzedelijkheid en de ach terstand bij de rechtelijke macht konden geen regeling vinden. Thans is het laatste door het Christel, bewind wel geregeld en is een wetsontwerp, tot het beperken der onzedelijkheid enden speelzucht bereids ingediend. De heer de Meester zou de verzekering tegen de gevolgen van ouderdom en invaliditeit tot stand brengen. Maar verhooging van invoerrechten was daarbij uitgesloten en... er kwam niet van. En thans, nu de heer Borgesius zich op wierp voor Staatspensionneering was het de Meester die er tegen waarschuwde De heer Veegens vroeg dr. Kuyper, toen deze 8 maanden minister was ge weest, waar de sociale, wetten bleven. Hij zelf was er nog niet mee klaar, na een ministerschap van 3 jaar. Hij trok de ontwerpen van het mi nisterie Kuyper, tot verzekering tegen de gevolgen van ouderdom en invali diteit in en beloofde er mee terug te komen. Later kwam de minister terug, maar met een ontwerp, dat minder gaf j dan dat van Kuyper. Thans komen de vrijzinnigen met de belofte van Staatspensionneering zonder premiebetaling. Hetgeen hun niet kon gelukken met premiebetaling, be loven ze nu gratis te doen. Daarom vroeg prof. Treub onlangs ook aan Borgesius of deze handelde uit naiviteit of tegen beter weten in. De Meester waarschuwde voor de kosten, die ook in Engeland zoo zijn tegengevallen. Het is zeker dat de gelden, die er voor noodig zijn, niet te vinden zullen wezen. Daarom willen de christelijke partijen verzekering invoeren tegen de gevolgen van ouderdom -en invaliditeit met bij drage van den Staat. Voor die bijdrage wil men het tarief aan eene herziening onderwerpen, waarbij eene verbetering der productie-voorwaarden onzer eigene industrie tegenover de buiteniandsche concurrentie als leiddraad zal gebezigd worden. Links is men zoozeer onder den in druk gekomen van eigen onmacht, dat men zich over de komst van het minis terie Heemskerk heeft verheugd en de kalmte waarmede de verkiezingen wor den voorbereid wijst er op, dat men schroomt weer do teugels van het be wind in handen te moeten nemen. Alleen het bestaan der chr. coalitie, dat den heeren ten slotte toch steeds een doorn in het oog is, kan hun nog tot actie breDgen. Vervolgens wijdt spreker eenige waar- deerende bewoordingen aan verschillende eindig gelukkige degen. Het was Magdalena dikwijls all leefde zy in het Paradys, zoo schoon en vredig was alles. Voor de wereld verborgeD, zonder andere zorgen dan die, den wil des Vaders te volbrengen, vloden haar de gulden uren voorby onder gebed en arbeid, in den omgang met eenvoudige eeriyke menschen en verhelderd door het verkeer met de Moeder des Heeren. Maria gevoelde van dag tot dag meer genegenheid voor de edele vrouw, die van de dwaalwegen des levens tot haar gevlucht was eu het scheen haar een geheel by- zondere taak te xyu, die heur verheven Zoon haar had opgedragen, deze dwalende, boe tende ziel te leiden op de wegen van een nieuw leven. Uit dien hoofde sprak zy ook meer over dingen die Jezus betroffen, met Magdalena, dan zy met andere menschen pleegde te doen. Wat waren dat plechtige uren voor de gelukkige Miriam. Zy zat dan stil aan de voeten der verheven Moeder en luisterde naar hetgeen deze van haar Zoon verhaalde. Zacht, met gedempte stem met grooten eerbied en onuitsprekelijke liefde, waarvan ieder woord getuigde, sprak de hooge Vrouwe van haren Zoon. Als zy sprak, klonk haar stemme als het ruischen van hoog spattend water uit zilveren bron. leden van het tegenwoordige kabinet, herdenkt den te vroeg ontslapen minis ter Bevers en wijst op hetgeen dit ministerie, ondanks de minderheid in de Kamer, reeds heeft weten tot stand te brengen en voor to bereiden. De kiezers moeten dit christelijk kabi net eene meerderheid bezorgen in de Kamer, opdat het op den ingeslagen weg voort kan gaan. Zeer vele belang rijke kwesties komen er aan de orde en de regeering moet boter dan tot dusverre kunnen werken aan de door voering in de wetgeving van de Christel, beginselen op het gebied van Staats bestuur. Nu is het niet te doen om de personen van de ministers, maar om de begin selen die zij voorstaan. Wij kunnen steeds mannen aan de regeering brengen, die voor hun taak zijn berekend. Wij zijn niet zoo arme lijk bedeeld als men van linksch zulks wel gelieft voor te stellen. Ook wij hebben geschilpunten. Maar wij zijn eensgezind omdat boven die kleine verschillen de eenheid der beginselen domineert. Daarom doe ieder zijn plicht. Werken wij allen mede ter verdediging en be vordering der belangen van christendom en zedelijkheid„ad majorem Dei gloriam FRANKRIJK. Een telegram uit Parijs meldt, dat de Confédération générale du travail een manifest heeft verspreid, waarin alle ar beiders in Frankrijk worden aangespoord uit solidariteit met de postbeambten het werk te staken. Nu moet dan blijken, of het parool ook wordt opgevolgd; maar er zijn verschijn selen te over, dat de lust tot staken bij de syndicaten allesbehalve groot is. In TLvol hebben de vertegenwoordigers der spoorwegbeambten met die der post beambten vergaderd, en daar verweten de postiers aan de spoorwegplannen, dat zij hun beloften van medestaking niet ver vuld ihadden. De verwijten waren zoo scherp, dat men met geweld de bijna hand gemeen geworden mannen moest schijden. Dienzelfden avond heeft toen het Co mité van den algemeenen arbeidersbond besloten, tot alle Parijsche vakvereenigin- gen een oproep te richten om de alge- meene staking voor te bereiden, en sinds is het manifest dan tot alle „proletariërs" uitgegaan. Maar 't is een wanhoopskreet, die weinig weerklank zal vinden. In bevoegde kringen te Parijs is men van meening dat de algemeene staking op een mislukking uitloopt. Het aantal poststakers is intusschen nog steeds aan het afnemen, althans volgens de berichten der bladen en de officieele gegevens. Er zouden nu nog maar even 700 zijn, op de 26000 postbeambten. Ove- Zoo vervlogen de dagen, tot Magdalena ongeveer een week in het nieuwe tehuis aanwezig was. Daar zat zy op een middag by het knoopen van een tapyt, toen de Moeder van Jezus zich hoorde roepen. Maria's gelaat straalde. >Myn Zoon komt my bezoeken 1< juichte zy. >Help allen mee, het huis waardig te versieren 1< Voordat Magdalena van haar heiligen schrik bekomen was, kwam ook Nathan aanloopen, wien een knaap het bericht ge bracht had>De Meester laat u zeggen, dat Hy den nacht by n wenscht door te bren- gen; meld het Zyne Moeder l< Alle handen werden aan het werk gezet. Er ontatond een heilige wedyver om alles zorgvuldig gereed te maken om den Heer te ontvangen. Maria wilde het voor naamste werk voor zich zelf honden, ge lukkig weer ietz voor haar veelgeliefden Zoon te kunnen doen. Magdalena en Debora bepaalden er zich toe de woning schoon te maken, het hof van allerlei dageiyksche dingen te zuiveren en het met kransen en bloemen te versieren. Dan, toen alles gereed was, daalde eene aandachtige stilte over het hulsmet eerbied werd de komst van den Heer tegemoet gezien, Zyne Moeder bleef in haar kamer, rigens heeft de regeering wel een beetje j gesnoeft met te beweren, dat de dienstin geenerlei opzicht schade heeft geleden, want drukwerken zijn b.v. de laatste week heel slecht bezorgd te Parijs. Daarenbo ven houden verschillende handelsinstel lingen er voorloopig nog een spe dalen dienst op na. Maar dit alles zal wel spoe dig niet meer noodig zijn, nu de stakings beweging blijkbaar aan haar laatste stuip trekkingen toe is. KLEIN-AZIE. Naar Reuter meldt, zijn er volgens be richten uit Adana daar een honderdtal Armeniërs in de gevangenis, verscheiden in ketenen geklonken. Men tracht, naar't heet, uitsluitend Christenen Voor de moor. den te straffen, terwijl de ware schuldigen vrij uitgaan. Ook komt de overheid haar beloften niet na, om te zorgen, dat deroo- vers hun buit teruggeven. De bizondere commissie, uit Konstantinopel gezonden, dwingt de Armeniërs de vluchtkampen te verlaten. Buiten de stad is er geen bescher ming, en de oogst van Armeniërs wordt vernield. Het reactionaire element, zoo be sluit het bericht, heeft de overhand inde stad. De Armenische patriarch te Konstantino pel heefti n een gesprek gezegd, dat hij voor nieuwe botsingen tusschen Armeniërs en Turken vreest. Aan de goede gezindheid der Jongj-Turken twijfelt hij niet, maar zij zullen niet kunnen beletten, dat de dweep zieke menigte zich op de Christenen werpt. Hij zou 't daarom goed vinden, dat Rus land de bescherming over de Armeniërs in Turkije op zich nam. In de volgende week zou hij naar Petersburg gaan om den tsaar «1 aartoe het verzoek te doen. Kort voor het gesprek, waarin de patriSch dit vertelde, had hij een bezoek gehad van den Russischen gezant. Onzijdig Moresnet In bet Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft de nati. onaal-liberaal Hackenberg weer eens den onmogelijken staatsreohtelijken toestand van Onzijdig Moresnet ter sprake gebracht. Over het door ongeveer 3400 inwoners, meerendeels Duitschers, bewoonde landje, regeert de burgemeester van de naburige gemeente Pruisisch Moresnet, onder toe. zicht van den landraad van Eupen en den Belgischen prefect van Verviers. In het burgerlijk recht geldt de Code Napoleon, volgens den tekst van 1814, strafrechtelijk het strafwetboek van 1840. Wegens zijne draconische bepalingen wordt die laatste echter meestal niet toegepast. Wanneer inwoners onder elkaar geschillen hebben, kunnen zij in België of in Pruisen recht zoeken. Sedeit het Wieensche congres, betwisten de Belgische leeuw en de Pruisische ade laar elkander dat gebied, zegde Hacken berg. Het is een monsterachtig bebied. Het is geen zelfstandige Staat, geene re publiek of zooiets, en het kan ook alleen onzijdig genoem worden in den zin van het gezegde; Was man nicht deklinieren kann, das sieeht man alis ein Neutrum an,. Magdalena hield zich in den hof op en Nathan en Debora wachten aan den ingangs poort om den hoogen gast te ontvangen. De avond was reeds naby en het roode schynsel van de ondergaande zon glansde aan den hemel en overgoot de bergen met een fantastisch licht. Aan het einde van de straat vernam men een langsaam naderend geruisch, een gemurmel en geluid Tan vela stemmen, een getrappel van vele voeten. Het kwam, al nader, ging op en af alsof een menschenmenigte in haar vaart gestuit wordt. Dan klonk door het gedruisch, dul- deiyk en helder, een enkele stem, die af scheidswoorden sprak. Het werd bniten stil... Maar Hy, die ónder duizenden gekend werd, overachreed den drempel en sprak»Den vrede zy dit huls Magdalena kon Hem van uit haar stille hoek goed zien, toen Hy, beschenen door het heldere licht van den komenden avond, in het schemerige vertrek van de oude lieden stond, die zich voor Hem bogen en Hem eerbiedig groetten. Hy sprak zeer vriendeiyk met hen en hoorde hen liefdevol aan. (Wordt m volui,)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 3