Binnenland. Tweede Kamer. Plaatselijk Nieuwk. (Oelach). Indien het gebied verdeeld of aan een van de twee Staten toegewezen werd, met schadeloosstelling van den an- deren dan zou het een zegen voor dat landje zijn. Bij het grensverdrag van Aken van 1816 heeft men er zich van onthouden' eenige beginselen, welke ook, voor de grondwet en het bestuur van het landje vast testel len, omdat men meende, dat de onzekere toestand tijdelijjk zou wezen. Nu zijner er bijna 100 jaren voorbijgegaan en nog altijd is er geen grondwet en geen gere geld bestuur. Onzijdig Moresnet geniet volkomen vrij dom van invoerrechten, zoodat de| men- schen van rechts en links kunne|n invoeu ren, wat zij willen. Alle neringen en bedre ven zijn er vrij. Geen wonder, dat het kroegwezen er meer ontwikkeld is dan dan ergens anders ter wereld. Toch blijft onzijdig Moresnet het beloof de land voor een groot aantal mensdien van verdacht alloot: landloopers, kwakzal vers, speculanten en allerlei andere rond trekkende lieden. Het treurigste is de toe stand van de scholen. Er pis geen leer plicht. Er zijn vijf veel te volle klassen, in vier ervan zitten meer dan 110 jongens en meisjes. In de eenige meisjesklas zitten meer dan 200 kinderen. In de schoolloka len zijn geene banken met een tafel er aan. De kinderen) zitten in alle hoeken neerge hurkt en kuninen alleen schrijven door hun lei in den linkerarm te nemen. De lucht- verversching, of liever het luchtbederf, is van dien aard, dat onderwijzers, onder wijzeressen en kinderen herhaaldelijk dien tengevolge ziek worden. Speelplaatsen zijn er niet, en wat er over de zekerel plaats verteld wordt, zal ik u hier maar verzwij gen. (Gelach). Kortom, er heerscht een on mogelijke toestand, die een bespotting van onzen verlichten tijd is. De bevolking zelve is verbitterd, de bur-, gemeester van Pruisisch Moresnet houdt haar aan het lijntje, door altijd weer op nieuw te herinneren aan de sedert tien ja ren hangende onderhandelingen. Hackenberg wilde weten, of er nu ein delijk verandering zou komen, dan wel of de toestand nog langer dan ceen eeuw be stendigd zou worden. Frantzius, bestuurder aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken, antwoordde, dat de vorige spreker den toestand juist had beschreven. De Pruisische regeering streeft er sedert lang naar een regeling tot stand te brengen, en heeft onlangs een ge heel uitgewerkt verdrag aan de Belgische regeering voorgelegd, waarvan zij hoopt dat het aangenomen zal worden.B Maar na tuurlijk moet de Belgische regeering er den tijd voor nemen. Het ligt echter niet aan Pruisen, dat de zaak nog niet haar beslag heeft gekregen. Geschenk voor het Vredespaleis. Ben ter seint uit Stockholm De Rijksdag heeft met algemeene stem men er in bewilligd 80 knbieke meter Zweedsch graniet voor den bouw van het Vredespa leis te 's-Gravenhage ten geschenke te geven. Do blijde gebeurtenis op Curasao. De Wekker schrijft o. a. De geboorte van prineea Juliana werd ook te Willemstad »met ongekende vreugde, met nitbarstingen van geestdriftvolle vreugde, met algemeen gejnbel vernomen en begroet. Aan de algemeene blijdschap werd niting gege ven door het uitsteken van de Oranje vlag en de Nederlandsche driekleur, door het afste ken van vuurwerken, door xang en mmiek, waaraan sich de luide stem van de klokken der bedehuizen paarde*. Een eeuwfeest. Het eeuwfeest van Ve nezuela's onafhankelijkheid zal 5 Juli 1911 worden gevierd, gelijk by decreet van 19 April 1.1. door president Gomez werd vast gesteld. Dat de Hooge Begeering in Nederland en het bestuur onzer kolonie bijtijds maatrege len nemen, opdat ook wQ op waardige wijze aan dat eeuwfeest kunnen deelnemen, zoowel in Caracas door er een schitterende verte genwoordiging heen te zenden, alz in de kolonie zeiven, schrijft de Amigoe di Curasao. Tegen de ontucht. Door de heeren Dr. W. B. van Staveren, Mr. J. G. L. Nolst Trenité, P. van der Pols, P. van Bossem en H. G. M. van der Vijver, is by den Rotterdam- schen Gemeenteraad een voorstel ingediend, tot het vaststellen eener verordening tot het strafbaar stellen van bet honden en van bet bezoeken van inrichtingen, waarin by her- baling of nit winstbejag de gelegenheid wordt gegeven onderling ontnchtige handelingen te plegen. De centrale B. K. Kiesvereeniging te Hoorn besloot de candidatnur van den beer mr. Bntgers (a.-r.) te handhaven, en niet over te nemen die van den heer O. D. Wes seling door een paar vereenigingen gesteld. Prachtige neutraliteit. >De Post* vierde Zondag j.l. te Utrecht het 10 jarig feest. Fransche en Belgische collega's, die er aan deelnamen, meenden aan de beleefdheid tegen over hnnne gastheeren verschuldigd te zyn een telegram van gelukwensch te zenden aan H. M. de Koningin, naar aanleiding der biyde gebeurtenis. O neen meende bet Utrecbtsche afdee- lingsbestuur de Bond is «neutraal* en omdat de Bond «neutraal* is kon men tot dergeiyke manifestatie van koningsgezindheid onmogeiyk meewerken. Prachtig ding, die neutraliteit toch. Jam mer dat men uit het oog verliest dat men nn ln al zyn «roodheid* te kyk staat en eene onbeleefdheid tegen H. M. begaat, die, voor ambtenaren allermeest, kortweg ■chandeiyk is, merkt De Tyd terecht op. Het Centr. wyst er op, dat Beverwyk steeds een twijfelachtig district is, en tevens de eenige zetel die wij kunnen verliezen. Er moet dus hard gewerkt worden. Daarvoor is niet alleen werkkracht en werklust noodig maar ook geld. De tegenpaity schynt over een goede partykas te beschikken, hetgeen ten onzent allerminst het geval is. Dit mag niet een reden zyn waaraan het verlies van dien zetel zou geweten moeten worden. Het blad meent daarom een extra aansporing tot steun te moeten neerschryven. Wy willen gaarne die aansporing bier herbalen en herinneren ons een schoon voorbeeld uit den jare 1905. Toen stond eene kiesvereeniging in het Noorden des lands een belangryk bedrag aan Enschedé af voor de verkiesingskosten, daar te maken voor de Candidatunr Engels, ofschoon bedoelde kiesvereeniging zelve veel geld noodig had. Op andere wyze werd hierin voorzien. Wellicht zyn er vereenigingen, die het zelf niet byzonder noodig hebben. Deze steunen hare zustervereeniging in Beverwyk. De Ned. Belg. Commissie, vergaderd te 's Hage, heeft o. m. eene belangrijke be slissing genomen. Wanneer de wetgevende machten der beide landen deze bekrachtigen, zon zy van veel voordeel kannen zyn in het postverkeer tusschen Nederland en België. Biykens het verslag zon met toepassing van de denkbeelden der Oommissie het inter nationale tarief tnsscben Nederland en België kunnen gebracht worden voor brieven tot 20 gram van 10 op 5 cents, overeenkomstig het binnenlaDdsch tarief in beide landen voor briefkaarten van 5 op 21/» cent, even eens overeenkomstig de binnenlandsche ta rievenvoor drukwerk op 1 cent per 50 gram, tot dat géwicht conform de binnen landsche tarieven,-r Dit voorste] der subcommissie werd na kort debat zonder stemming aangenemen. De Kamer heeft er het byitje by neerge legd en is naar buis gegaan. Verschillende zaken werden nog afgedaan. We noemen slechtsDe herziening van het Reglement qran Orde (teruggekomen is op het besluit, dat de vergaderingen voortaan om 1 uur in plaats van om 11 uur zullen beginnen)de wijziging der Tiendwet (verlenging van den termyn van minneiyken afkoop)de Achter- standsontwerpen de subsidieering der by zondere middelbare scholen in Indië (waar tegen van een deel der linkerzyde het be kende verzet gevoerd werd)het wetsontwerp betreffende de pensionneering van weduwen en wezen van de mindere militairen by land en zeemacht. En nog een hoop meer. Vermeld dient nog, dat op voorstel van den heer Lohman zonder stemming besloten werd, het instellen van de enquête naar de werkwyze aan departementen tot de nieuwe zitting te verschuiven, en dat by het schei den de heer Van Bylandt den voorzitter huldigde voor diens leiding gedurende de afgeloopen vier jaar. ALKMAAR, 22 Mei 1909. Muziekuitvoering in «Den Hout* door het Stedeiyk Muziekkorps, directeur de heer H. A. Maas, op Zondag 23 Mei 1909, des namidd, 21/» uur. Programma I. Wiln bleibt Wiln, Marsch. Van Schrammel. 2. Ouverture zur Oper. «Piqué Dame*. Van von Suppé. 3. Valse Bleue. Van Margis. 4. Potpourri, de l'operette «Petit Due*. Van Lecocq. Pauze. 5. Hochzeits Marsch. Van Mendelssohn. 6. O schöoer Mal, Walzer. Van Joh. Strauss. 7. Le Songe d'Amour, Fantaisie. Van Kling. 8. Cavalerie-marsch No. 4. Van H. A. Maas. Alkmaar's Zouaven-Broederschap Bovengenoemde vereeniglng hield j.l. Zondag avond hare gewone maandelijkiohe vergade ring op de bovenzaal van den heer Hazes aan het Luttik Oadorp. Deze vergadering had ditmaal een byzonder karakter en wel, om dat het heden 25 jaren geleden was, dat twee eere leden van genoemde broederschap, met name de heeren Koopman en P. van Ommen, sich hadden belast met de admini stratie en het innen der gelden voor de Piusstichting. Nadat de vergadering door den voorzitter was geopeDd en de notulen door den secre taris waren gelezen, werden, by monde van den heer B. J. Gonnet, beide heeren namens de besturen van de Piusstichting en Zouven- Broederscbap gecomplimenteerd en hun een biyk van erkentelijkheid aangeboden, bestaande voor den heer Koopman in een stok met inscriptie en voor den heer van Ommen een fautteil. De heer Gonnet herinnerde er aan dat in het tydsverloop van die 25 jaren aan de Piusstichting is afgedragen een bedrag van rnim tienduizend gulden, zoodat zeker een woord van dank aan de genoemde per sonen toekomt. De uitreiking der pryzen van den gehou den reciteerwedstrijd, droeg niet weinig by, om de gezelligheid van deze vergadering nog te verboogen, Met een toepasseiyk woord, werden de prijzen, 6 in getal, aan de respec Dit verslag werd voor het vorig num mer te laat ontvangen. Bed. tieve winners uitgedeeld door den beer O. W. Keyeper, terwyi bovendien ééne me daille, nitgeloofd door den heer H. Plas Jr. en bestemd voor den eereten pryswinner in de hoogste afdeeling, den beer Theo Groot buizen werd toegekend. Nadat door den voorzitter een woord tot opwekking, om zich aan te sluiten by het ziekenfonds van de broederschap, dat in zeer goeden toestand verkeert eD een flin ke kas bezit, was gesproken, werd deze zeer geanimeerde vergadering gesloten. Kinderfeest. Woensdag a.s. zal het in «Diligentia* echt vrooiyk toegaan. Het voiyverig bestuur der «Maria vereeniglng* biedt dan aan de kleine leden der «St. Anna- vereeniging een middagje aan, dat echt ge zeliig belooft te worden voor het jonge volkje, zy zullen onthaald worden, een goochelaar komt... maar laten we maar niet méér uit de school klappen. Natuuriyk ia het een feest voor kinderen. Daarom is er geen toegang voor moeders en tantes in diverse soorten etc. En het ia ook verstandig van het bestunr der «Maria vereeniglng* om de kleintjes be neden de 6 jaar de versnapering thuis te bezorgen. Ze zouden geen raad weten, als ze al die kleintjes moesten bergen en ze hebben evenmin hobbelpaarden genoeg om de allerkleinsten stil te houden. Maar voor degenen, die er aan mogen deelnemen, zal het een prettig kindetfeeet zyn. Daar wordt goed voor gezorgd. A. Zal het nu helpen? De kantonrechter te Medemblik heeft den hier goed bekenden kwakzalver Eilers veroordeeld tot 2 maal 2 maanden hechtenis. Wie goed verstaat heeft maar een half woord noodig. De Rechtbank alhier heeft Dr. A. T. vrygesproken. Niet nit ge brek aan bewys zonder meer, maar omdat wel het overtuigend doch niet het wettig bewye was geleverd. Begrepen? Ten Boekhorst af. Het biykt nu, dat er geen aanklacht tegen den uitgever van «De Alkmaarder is ingediend, maar dat het geprobeerd en niet gelukt is. Prlnsessefeest Vlerstaten. Met groote opgewektheid is Woensdag aan de Vierstaten het Oranjefeest gevierd. De vaderlandsche driekleur en de Oranjewimpel gaven can de beide straten een echt feesteiyk aanzien, terwyi verschillende huizen particulier waren versierd. Ia «het Tolhuis* werd eeu kinder feest gehouden, waar de kleinen feesteiyk werden onthaald. De heer O. Bramer opende het feest met een toepasseiyk woord, eenige vaderlandsche liederen werden gezongen en toen ging men begeleid van een muziekkorps in optocht rond, 's Avonds werd de optocht herhaald met lampionverlichting ook ouderen namen er toen aan deel. Het feest werd door de ouderen voortge zet onder gexelligen jool en dans en klokke twee waren de laatsten nog niet naar huis. De heeren en dames der feestcommissie hebben eer van hun werk gehad. Gemeentezaken. De heer O. v. Buysen heeft, ingevolge de discussiën omtrent het plan van verbonwing der Meisjesschool in de raadszitting van 7 April, het volgende voorstel by den Raad ingediendB. en W. te machtigen om over te gaan a. tot het bouwen van 3 lokalen by de bestaande Meisjesschoolb. tot het herstellen van de bestaande Meisjesschool, in eigen beheer uit te voeren. Het bedrag hiervoor benoodigd, zoo mogelijk te vinden uit de hegrooting voor dit jaar. De kosten zyn geraamd op f 11680.—. Diploma. Het comité der Iutern. Ten toonstelling van Kerkel. Kunst te 's Herto genbosch heeft aan Ons Blad een diploma toegekend. Biykens nevenstaande advertentie zyn de bakkers tengevolge der hooge meelpryzeu genoodzaakt geworden den prys van het brood te verhoogen. Menig huismoeder zal met een onaangenaam gevoel van het bericht kennis nemen. Laten we hopen dat de ver hooging elechts tydeiyk zal wezen. Geslaagd. Te Haarlem slaagde gisteren voor het acte examen L. O. mejuffrouw P. J. de Lange en C. G. Bol, alhier. Eind-examen gymnasium. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevon den de' volgende gecommiteerden aan te wij zen onder wier toezicht het eind examen zal worden afgenomen te wetente Alkmaar te houden op 21, 22 en 23 Juni, dr. J. S. Speijer, hoogleeraar aan de Ryksnnlversiteit te Leiden, dr. H. Brogmans, hoogleeraar aan de Gemeentiyke Universiteit te Amsterdam, en dr. A. A. Nyiand, hoogleeraar aan de Ryksnniversiteit te Utrecht. St. PANCRAS. Woensdagmiddag ongeveer half drie ontstond brand in het huls bewoond door den heer Neefjes. De brand was zoo hevig dat in korten tijd het woonhuis en boet tot de grond toe afbrandde. Van den inboedel en eenig geld dat aanwezig was heeft men niets kannen redden. Alles was tegen brandschade verzekerd. LANGENDIJK. De groentehandel aan den Langendyk begint zyn einde te naderen voor dit seizoen. Wel werden de vorige week nog enkele partytjes aangevoerd, maar ver zonden wagonladingen vielen niet meer te noteeren. In 't vervolg zal dan ook maar 1 maal per week gelegenheid worden gegeven te veilen. De aanvoer van nieuwe producten zal nog wel enkele weken op zich laten wachten. Door de nachtvorsten hebben de groen ten in de omstreken van den Langendyk nog al geleden. Men is door een en ander nog al ten achter met de groenteteelt. Toch zal de groote vacantie te Zuid-Scharwoude, ingesteld om de kinderen gelegenheid te geven behulpzaam te zyn by het koolpianten, reeds met Pinksteren beginnen. Te Noord- Scharwoude en Oudkarspel zien ze hiervan de noodzakelykheid niet in en zal eerst later vacantie worden gegeven. Door de verschillende gemeentebesturen aan den Langendyk zyn aan hen, die zich hebben opgegeven voor aansluiting by de gemeenschappeiyke gasfabriek, [ïysten teritee kening aangeboden om op te geven hoeveel gaslichten zy geregeld wenschen te branden. We mogen dus verwachten, dat de zaak der gasfabriek weldra voortgang zal hebben. WARMEN HUIZEN. Wy ontvingen nit Warmenhnizen een lang berymd verslag van de feestviering by de biyde gebeurtenis. Wy kunnen dat stuk onmogelijk opnemen en moeten ons bepalen tot de vermelding van de enkele feitenHet feest werd geopend met een optocht door de jeugd, waarna deze zich met verschillende spelen vermaakte. Na den middag werden volksspelen voor onderen georganiseerd. Er heerschte tot middernacht een gezellige feestdrukte, onder houden door de opwekkende tonen van een muziekgezelschap. OUDE NIEDORP. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 15 Mei 1.1. dee voormiddags half elf. Alle leden waren aanwezig. Met een woord van welkom opent Voorzitter de vergadering. In afwyking van de agenda stelt hy eerst aan de orde het vooretel van B. en W. om een telegram van gelnkwensch by de ge boorte van Prinses Juliana te zenden aan H. M. de Koningin en Prins Hendrik en ter herinnering aan de biyde gebeurtenis aan de schooljeugd te Oude Niedorp en Zydewind een plaat uit te reiken. Algemeen goedgevonden. Daarna worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Medegedeeld wordt a. dat de toestand der afgekeurde woDingen aan het Verlaat door B. en W. zyn onderzocht, waarby hun bleek, dat de toestand der muren hereteling onmogelijk maaktb. dat de kohiers van den hoofdeiyken omslag zyn goedgekeurdc. dat aan mej. T. M. Beun, onderwijzeres te Zyde wind, om gezondheidsredenen 6 weken verlof ie verleend ingegaan 20 April, terwyi in haar plaats door B. en W. tot tydelijk onder wy- zeres is aangesteld mej. J. SnieJer van Haarlem. Ingekomen zyn le. de rekening en verant woording der gezondheidscommissie te Hoorn over 1908. B. en W. constateeren, dat de kosten van dit institnut weer gestegen zyn. Zy etellen voor, deze rekening goed te keuren, maar denken te gelegenertyd aanmerking te maken op deze voortdurende styging van financieële lasten. Aldus wordt besloten 2e. de verslagen over 1908 van de gemeente, de gezondheidscommissie, de ambachtsschool te Alkmaar eu de armenwet. Deze zullen by de raadsleden worden rondgezonden3e. een schryven van den polder Heer Hugowaard d.d. 4 Maart 1909, waarin een wyziging van het polderreglement wordt voorgesteld in dien zin, dat het z.g. onde land belast wordt. Eigendommen der gem. Oude Niedorp, reeds door het bannebestuur van Onde Niedorp aangeslagen, zuilen dientengevolge dubbel belast worden, daarom stelt Voorz. voor, tegen die wyziging bezwaarschrift in te die nen. Het voorstel wordt by acclamatie aan genomen 4e. een schrijven van B. en W. van Heer Hngowaard, om de watervoorzie ning in orde te brengen by enkele wonin gen, toebehoorende aan de gem. O. Niedorp 5e. een schryven van den heer C. D. Baas, hoofd der school te Zydewind, om ontslag uit zyn betrekking tegen 16 Aug. a.s. wegens benoeming te Amsterdam. Wordt besloten het ontslag eervol te verleenen. Voorzitter deelt verder mede, dat tenge volge van het overschryden van sommige posten der begrooting een overtel ry ving noodig is tot een bedrag van f 724.78'. Na eenige toelichting goedgekeurd. Als gevolg eener buitengewone subsidie aan het burgeriyk armbestuur groot f 500, stellen B. en W. een suppletoire begrooting voor tot dit bedrag, te dekken uit ontvang sten van verschillenden aard. Aangenomen. In de plaats van den heer H. Kriller, die bedankt heeft, wordt tot ambtenaar van den burgeriyken stand gekozen de beer A. Strybis. Volgt de benoeming van een lid der Protestantsche armvoogdy voor den beer K. Bos, welke benoeming een vorigen keer is uitgesteld. Daarvoor wordt gekozen de heer O. Rempt. Hierna gaat de Raad over tot het samen stellen der stembnreau's voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer. Uitslag als volgtstemdistrict I (O. Niedorp), A. Won der, voorz.C. Over en A. Strybls, leden C. Rempt, plaats ver v. lid; stemdietrict II (Zydewind), O. Hille, voorz.; J. v. d. Oord en J. Ligtbart, leden J. Stam, plaatsverv. lid. Daar de rondvraag niets oplevert, sluit voorz. hierop de vergadering. U. LIMMEN. Gemeenteraadsvergadering van Woensdag 19 Mei 1909. Aanwezig waren 5 leden en de voorzitter. Afwezig de heer Breedveld. Allereerst wydt de voorzitter eenige zeer waardeerende woorden aan de biyde gebeur tenis, welke door de aanwezigen staande werden aangehoord. Hierna worden de no tulen voorgelezen en goedgekeurd. Medegedeeld wordtdat het salaris van den gemeente ontvanger gebracht is van f 175 op f 200goedkeuring van bét kohier van den hondenbelasting besluit van de gezond heidscommissie, inhoudende rekening van bet afgeloopen jaar en begrooting voor het volgend jaar, waarby de voorzitter er aan herinnert dat onze gemeente heeft by te dragen de som van f 19.10een schryven van Ged. Staten, betreffende melkvoorziening, inzonderheid «reiniging van vaten, vervoer in gesloten bussen enz.*, alsmede een eisch om in de politieverordening eene bepaling dienaangaande op te nemen, (inmiddels komt ook de beer Breedveld ter vergadering) be sloten werd om in dezen advies in te winnen by de gezondheidscommissie proces verbaal van de kasopname dat door Ged. Staten was goedgekeurd op de begrooting te brengen de kosten der benoodigde spiritus en sigarendat de heer M. Wokke tot 1 Aug. 1909 in functie biyft en dat de nieuw benoemde functionaris met 1 Juli a s. in dienst treedtdat is goedgekeurd het kohier van den H. O.een verzoekschrift van den onderwyzer v. d. Hegge, waarin wordt gevraagd verlenging voor den tyd van één jaar om in Heilo woonachtig te biyven, wyi in onze gemeente geen woning voor hem disponibel is. B. en W. adviseeren om toe te staan en ook de Raad heeft er niets tegen. Alsnu was aan de orde een verzoek van de vereeniglng «Bloembollencultuur*, waarin zy te kennen geeft dat deze tak van industrie voor onze gemeente nog al belangryk is, reden waarom zy er by den raad op aan dringt om zoo mogelijk door fioancleele steun of anderzins, de in het volgend jaar in Haarlem te houden tentoonstelling te helpen bevorderen. Besloten werd dat B. en W. deze zaak zullen onderzoeken. Eindeiyk nog een ingekomen schryven van den heer O. Breedveld, waarin hy ontslag vraagt als raadslid en wethouder, als reden daarvoor opgevende de hooge leeftijd welke hy reeds heeft bereikt De voorzitter drukt zijn spyt uit over dit besluit, alhoewel by de reden moet eerbiedigen, en zegt den beer Breed veld hartelijk dank voor hetgeen door hem in het belang der gemeente is gedaan. Na dat verslag was uitgebracht over de volks huisvesting, werd tot gemeentebode, inner der kadegelden en booisteker benoemd de heer Annaert met ingang van 1 Juli 1909. Na eenige besprekingen werd besloten B. en W. de noodige inlichtingen te doen inwinnen aangaande het bouwen van een veldwachters woning. Wordt besloten eene leening aan te gaan ad. f800 tot dekking van buitengewone uit gaven. Eene ingekomen rekening van het St. Eli sabeth gesticht a f160 wegens verpleging van iemand uit Beverwyk, kon de goedkeu ring van den raad niet wegdragen. Hierna was aan de orde een request van eenige bewoners van den Hoogenweg, onder teekend door C. Verweel, Vooren c.s., waarin zy op behandeling aandrongen van dat gedeelte, loopende van af het perceel van P. Dekker tot aan J. Levering. Besloten werd nog dit jaar hierin te voorzien. Alsnu is aan de orde bespreking der wegen. De voorzitter ztelt voor hieromtrent inlichting in te winnen by een opzichter van den Wateritaat. De raming is 4 a 5000 gulden. Oonform het voorstel besloten. Hierna werden nog medegedeeld eenige af- en overschrijvingen van posten, welke overschreden zyn. Eindeiyk was aan de orde gratificatie aan de hulpteiegraafkantoorhouder a f 40 en aan de hooistekers a f 5, over het afgeloo pen jaar. Tevens stelde de voorzitter voor, om aan den plaatevervanger van de hnlpte legraafkantoorhouder eene gratificatie toe te kennen van f 10, voor de werkzaamheden welke by heeft verricht gedurende de ziekte van den titularis. Ook dit wordt zonder eenige bespreking aangenomen. AIsou ging de Raad over in geheime sitting. HEEMSKERK. Krulsverbond. De wel- eerw. pater Ermaun S. J. hield alhier zyn aangekondigde rede over drankbestryding. Duidelijk, helder en zaakryk was zyn be toog de bekende nadeelige gevolgen van drankmisbruik werden voor de zooveelste maal weer opgesomd, de enorme sommen, die de drank verslindt en aangewend kunnen worden voor betere doeleinden, werden den toehoorders voor oogen gehouden. Oonclusie ieder moest lid worden van het Krulsver bond, om tegen de ingekankerde gewoonten by alles te drinken een dam op te werpen en gezameniyk den stryd aan te binden tegen het alcoholisme. Een 35 tal. leden tra den toe. Hopen we, dat dit getal nog groo- ter zal worden en dat het Kruizverbond in Heemskerk moge bloeien, zooala voorheen. De R. K. Kiesvereeniging «Door Een dracht Sterk* stelde in hare laatste verga dering met algemeene stemmen het aftre dend lid den heer J. W. C. Passtoors tot candidaat voor de aanstaande verkiezirig voor de Tweede Kamer. Het Bestaar werd ge volmachtigd om de stemmqn uit te brengen op de Oentrale vergadering, die den 25 Mei zal plaats hebben te Beverwyk in het Ho tel de «Zon*. ASSENDELF1. Vergadering van leden der R. K. Kiesvereeniging te Assendelft, op Maandag 17 Mei in het Patronaatsgebouw, Aanwezig 54 leden. Na een inleidend woord van den voor zitter werden de notulen gelezen en onver anderd goedgekenrd. Alsnu kwam aan de orde het volgende 1. Mededeeling dat de centr. vergadering in Beverwyk is uitgesteld tot Woensdag 26 Mei a.a. 2. Het aftredend Kamerlid Pastoors werd by acclamatie als candidaat herkozen. 3. De voorzitter werd aangewezen om dezen uitslag ter centr. vergadering bekend te maken. 4. Tot bestuursleden werden met een flinke

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 4