R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Bolland. No. 46. Woensdag:-9 Juni 1909. 3"* Jaargang FEBILLETOK. En nu ter Stembus ¥©rschijnt Woensdag en Saterdag. Magna Peceatrix. V VERWARRING- V eerlijk? V EEN BELDSR. ten omgekomen en ldt men, dat te Key twaalf menschen steden „verwoest" zijn tusschen de neervallende stuk- gedood. ppelin TI he^ft toen ïshafen landde, eeni- as en het stuurstel leze averij hersteld, alles klaar gemaakt Er werd proviand Het doel van de >uden, maar hetlek- zou zijn. is Zaterdagavond chshaven opgeste- om kwart voor ze- rchtlingen. Om half irenberg. 's Avonds >aIIon te Halte. Een Gieternacht te kwart ia een sterke golvende zich sprongsgewijze dnnrde 23 seconden r een sterk onder- ige mu'en sjjn Inge- een tweede, lichtere Te Dresden is op 2 Blindendsg gehouden, en niet alleen uit uit Zwitserland en in, om, onder voor :eerlngs afgevaardigde stand der blinden te pjs. Zoo groot is de leeraarskrachten i-t aderwjjs in N. Amerika aande is om ds antori ze universiteit over te ;ht een Normaalschool □en. Op het oogenblik rzekert, verschillende pt-Kathol eke scholen aangezien de Katbo nj ten achter stonden, ikheid tot het stichten pl voor het op'elden voor de meer ont- oningin van Italië met int en de jonge prin igenheid der verjaring ;en 200 kinderen van het Qu'rlnaal op een zal zich herinneren, e ontzettende aardbe- onderbracht. gen Men heeft zich end met het verzoek als een nationalen en als den Columbus er het beele land (e hebben een wet aan- October wettelijk als irdt vastgesteld, hebben op de scholen nnati en Ohio feeste bij gelegenheid van |aarop men op feeste van het eerste vre- dat in 1899 in den )nder leiding van de ely< hebban die fees- V an den politiebureau R itterdam is opge Wuit de Pep ar- it was van het rijwiel, Jonkerfransstraat werd Ie van A. V. uit de tleagent. De toestand politie 3 klasee J. B., Pi nksterdag in den dam door een zestal |s aangevallen en mis dien aard, dat hij op leer niet mag gehoord rert in een zeer zenuw- Is tengevolge van de ernstig gekwetst. 9e Servische minister tn verschillende Euro- sn prijsopgave gevraagd van 87 000 repeteerge- patronen. Zou 't weer Sevie ig komt 't bericht over tns'chen Russen en uit van Wladiwostock. en gevangen genomen de Japanners eischten weigerden, wwop een jjtond tusschen Russische be gendarmen, die het Iven. de Japan'che ruiterij erd gevochten met ge- metten, zoodat er van an gewonden vielen, steld, maar het incident om de verstandhouding Japanners te versterken. ,en al meer berichten orm, die in den nacht eeft aan de Spaansche chersbootep, thuis hoo- de provinciën Biscay» dien stormnacht vet' dan zestig te zijn. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS J 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAU Hoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN t Van 15 regelsV 80 cent. Elke regel meer8 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 Overmorgen, Vrijdag, zal de eerste veldslag geleverd worden. Wel is met opmerkelijke kalmte de voorbereiding tot den grooten stemmings dag getroffen. Maar toch is er gewerkt en in menig district zal van weerszijden met de meeste energie worden opge treden. Men zou derhalve verkeerd handelen, wanneer men zich liet bewegen tot minder krachtsinspanning, omdat de strijd kalmer zou zijn dan in 1905. Het zou niet de eerste maal zijn dat men zóó een nederlaag tegemoet ging. De vrijzinnigen wenschen, al moge hun ditmaal de mooie troef van 1905 niet gegund zijn, de rechterzijde in de minderheid te houden en het ministerie Heemskerk tot aftreden te nopen. De sociaal-democraten, omdat zij op ieder ander dan een christelijk kabinet grooter invloed kunnen uitoefenen. De vooruitstrevende vrijzinnigen, omdat ze waarachtig het waagstuk van een tweede ministerie De Meester schijnen aan te durven. De oud-liberalen, omdat ze op een ministerie van zaken speculeeren. Het rechtsche, christelijk kabinet van het oogenblik gematigd en bezadigd ministerie, gevormd uit onze beste man nen is dus het doelwit van alle linksche aanvallen. Voor dit ministerie komen wij op in het welbegrepen belang des lands, ten behoeve van een tijdvak van vruchtbaar parlementair werk. Laten nu allen, die het kabinet waar deeren en beseffen in welk een toestand van machteloosheid en verwarring we zouden terugvallen, indien de uitslag der stembus het ministerie tot heengaan noopte, op 11 Juni hun best doen. Hun best doen door zelf te gaan stemmen, door anderen tot vervulling van hun kiesplicht op te wekken, door de velerlei middelen van propaganda die er zijn te bezigen en aan te wenden Men rekene daarbij niet op de her stemmingen. Niemand blijve thuis in de gedachte, dat het toch tot een hei- stemming komt. Men doe bij eerste stemming zijn plicht en ?orge, dat zoo mogelijk het pleit in eene keer beslist wordt. Men weet het toch maar al te goed, dat een herstemming voor ons gewoon lijk een nederlaag beteekent. In 1905 kwamen candidaten der rech terzijde in 35 districten met candidaten van links in herstemming. In 20 ston den zij met het hoogste cijfer bovenaan de lijst. Slechts in twee districten be haalden zij de overwinning. In alle overige dolven zij het onderspit. Een voudig omdat bij de herstemming de roodste socialist op den veistoksten conservatief, de felste behoudsman op den verwoedsten revolutionnair stemt. Geldt dit voor alle districten, voor Het ontwaken eener ziel. Naar het Duitsch van Anna Baronnesse v. Krane Bewerkt door O. L. 40) Jeins was opgestaan en stond in volle lengte op de rots, achtbaar voor iedereen. Zijn wit kleed schitterde iu de morgenion, hoog opgericht droeg Hij het koninklijke Hoofd, lijne rechterhand strekte Hij zegenend over de menigte uit, zijn donkerbruin haar fladderde in de morgenlucht, die Hem lacht omspeelde en sijn stem klonk als de klank van een baiuin »Niet allen die Heere, Heere I roepen wllen ingaan in het Rijk Gods, maar die den wil doen van mijn Vader Die in den emel is, die lullen ingaan in het Rijk der Hemelen h Lichtte niet een helderen glans om het van den Redenaar? Kroonde Hem e een krans van stralen Scheen Hij niet een bovenaardsch wezen? Was Hij een ensc a s de anderen, of was Hjj meer ze vragen kwamen in de hoorders op en namelijk geldt het voor het district Beverwijk. De heer Passtoors moet bij eerste stemming gekozen worden. De vorige keer is het prachtig gegaan. Maar ook deze keer mag het niet min der zijn Alle krachten moeten hier ingespan nen worden om de verkiezing van den heer Passtoors te bewerken. Op de eerste plaats wijl de katholieken als partij bij deze verkiezing een bijzon der belang hebben, vervolgens omdat het verlies van den zetel, in de Kamer op een nadeelig verschil van twee stem men neerkomten ten slotte omdat door de niet-kiezing van den heer Passtoors een volksvertegenwoordiger zou worden gemist, die in het Parlement volkomen op zijn plaats is, en daar ge durende de ruim acht jaren, dat hij zitting heeft, de overtuigende bewijzen gaf van zijn ijver, toewijding en be kwaamheid. Passtoors vertegenwoordigt bovendien een element onzer partij, dat nog te zwak wordt gerepresenteerd. Eenieder zal zich de geestdrift herin neren, waarmee zijn verkiezing in 1901 werd begroet. Yoor de christelijk democratische be weging was zijn overwinning een feit van groote beteekenis, en men verheugde er zich terecht over, dat een man, van nabij met de nooden en behoeften des volks bekend, zijn intrede deed in het Parlement. Zijn maandaat kreeg daardoor een geheel bizonder karakter, en dit karak ter werd geen oogenblik verloochend. Steeds stond Passtoors in het eerste gelid, wanneer voor de rechten en be langen der zoogenaamde „kleine luyden" moest worden opgekomen, zonder dat hij daarbij verviel tot den uitsluitings geest of den klassenstrijd, waarmee de sociaal-democraten beweren de zaak des volks te dienen, maar in werkelijkheid .slechts de natie verdoelen en bet vrucht baar hervormingswerk belemmeren. Bovendien heeft bet district Beverwijk aan den beer Passtoors groote verplich tingen. Hield hij steeds het algemeen belang in 't oog, de bizondere districtsbelangen gingen hem tevens zeer ter harte. Wel zelden heeft een afgevaardigde met zulk een toewijding die belangen gediend. Telkens wanneer zich een quaestie van beteekenis voordeed en dit geschiedde nogal eens vond men Passtoors op zijn post. Geen moeite was hem te veel, geen gelegenheid liet hij voorbijgaan, om de zaak, welke hij goed en recht vaardig achtte, te verdedigen. Persoonlijk stelde hij zich van alles op de hoogte, en zoo ontstond tusschen het district en zijn wakkeren vertegen woordiger een steeds vaster wordende band, wat ten duidelijkste bleek uit de stevige meerderheid, waarmee in 1905 niemand waagde het zich te bewegen of de doodsche stilte te verbreken totdat de Machtige eensklaps van de rots verdwenen was. Onbewegelijk, onder den indruk van nooit gehoorde waarheden, bleef de menigte op hare plaats en men zag den Meester met zijne leerlingen reeds in de verte den berg afstijgen. Eindelijk kwam er leven in de zwijgende massa. Dan verhief zich een ge- druisch als van vele stroomen en watervallen. Allen spraken door elkander en tegelijkertijd. Men vond geen woorden genoeg om zijne gedachten, indrukken en bevindingen weer te geven. Zulk een rede was nooit gehoord. Zg was het tegendeel van wat men steeds geboord had. Zy brak met alle heerschende begrippen. Zij was heerlijk en angstwekkend, snijdend als een zwaard en bezielend als de zon, zij was men kon het nauwelijks zeggen. »Want Hij predikte geweldig en als iemand die groote macht bezit en geheel anders dan de Schriftgeleerden en Farizeeën 1« Intusschen was het reeds middag geworden, de zon had haar hoogste punt reeds over schreden. Het volk legerde zich aan een bron en de mondvoorraod werd te voorechijn gehaald om zich voor de terugreis te ver sterken. Maar immer weer sprak men van het wonderbare dat men vernomen bad en de zetel behouden werd. Die meerderheid moet thans behou- den blijven en zoo mogelijk versterkt worden. j Behalve het belang des lands en van het district, is ook de eer der katho lieke partij nauw bij deze verkiezing betrokken. Laten we dns allen met opgeruimden zin, in het volle besef van onze kiezers plichten, ter stembus trekken en tot welk district we behooren, onze stem geven aan den candidaat, door onze kiesvereeniging aangewezen. Die candidaten zijn in het district Beverwijk: de heer W. C. J. PASSTOORS, in Alkmaar: de heer N- GLINDiRMAN in Hoornde heer C D. WESS3LING, in Helderde heer A- P. STAALMAN, in Zaandamde heer 0. F- ÏÏOYMAEE VAN TWIST, in Enkhuizende heer N. 00ST2B- BAAN. Reeds in de pers der linkerzijde bleek, dat van overeenstemming ten opzichte van belangrijke onderwerpen bij links geen sprake is. Men ging elkanders verkiezings program ontleden en bespottelijk maken en op vergaderingen bestreed men elkander.^ Het z.g. algemeen kiesrecht van de li berale Unie, dat eigenlijk alleen algemeen mannenkiesrecht plus oude-juffrouwen-kies- recht is, vinden sociaal- en vrijzinnig-demo craten lang niet algemeen genoeg, terwijl de vrij-Iiberalen zich voor kiesrecht-uitbrei ding niet warm maken. In Staatspensioneering als door de libe rale Unie voorgesteld, gelooft geen ern stig mensch meer. Borgesius' scharrelpolitiek van vroeger heeft het vertrouwen der vrijzinnigen in hem geschokt, en zijn kwanselarij van thans, mede tot de groote verwarring aanleiding gegeven. De vrijzinnig-democraten moeten van zijn Staatspensioneering al heelemaal niets hebbenzij spreken zich meer uit voor verplichte verzekering met Staats hulp. De vrij-liberalen kunnen zich weer met geen dezer beide ideeën vereenigen en wenschen meer een „self-help" systeem. De sociaal-democraten tenslotte zouden, wat het kiesrecht betreft, het nog wel met de vrijzinnig-democraten kunnen vinden, maar wat de pensioneering aangaat, gaan die twee weer dwars tegen elkaar in. Op tal van andere punten bestaan links nog de meest uiteenloopende verschillen. Is 't wonder dat de Linkerzijde, overtuigd van haar machteloosheid om als Regee- ringspartij iets van beteekenis uit te rich ten, nauwelijks met hare gewone verkie zingsbeloften durft komen Neen, geen gemeenschappelijk ideaal bindt haar samen; geen gelijkluidend werkprogramvraagt haar vereende krachten. Getracht is al het tooverwoond te vin- aan den naam Jezus die op aller lippen zweefde paarde zich steeds meer het woord Messias, tot het eindelijk scheen dat de lucht zelf het fluisterde. Magdalena ontwaakte ook wedor nit hare overpeinzingen. Zij zag hare omgeving weer en wist weer waar zij zich bevondvoor een wjjle was zij aan het aardsche onttrokken geweest. Zij begreep ook thans, wat haar nog te doen stond om ten volle vergeving te erlangen. Niet voor droomers was de Boodschap gebracht, maar voor handelenden en ijverigen. Zij moest zich onder de men schen begeven, vrfj hare schuld bekennen, die gevolgen dragen en standvastig zich aan het goede houden. De heerlijkheid der ver- giffenis kon slechts neerdalen in een ziel die geen vrees kende en zich aan den wel verdienden storm prijsgaf zonder morren en klagen. Tegen den avond zette het gezelschap zich in beweging tot den terugweg. De zon naderde reeds de westerkimme en spoedig zweefden de violette schaduwen van den avond over het landschap, terwijl de Hermon in de verte zich baadde in de rozige stralen van de ondergaande zon. Aan den voet van den Hermon bevonden zich de bosichen van cederhout, waaruit het hout gehaald was voor den tempelbouw den om aan 1de verdeeldheid een einde te maken. En, waar van een gemeenschappelijk bouwen geen sprake kan zijn, zal men maar weer gemeenschappelijk gaan af breken. En dan schimpen „Handelsblad" en „N. Rotterdamsche Courant", „Nieuwe Courant" en „Land en Volk", dan schel den alle vrijzinnigen weer op Kuyper en de ckricalen en schermen ze met de antithese-leugen en met het protectie- spook, niet lettend op de droeve gevol gen. i Maar gelukkig, 't wekt geen geestdrift meer onder ons volk. Is het niet een heilloos bedrijf als men zelf tot werken onbekwaam, een ander die bezig is goed werk te maken daarin be let en bovendien wat hij onderhanden heeft nog vernielt? Even boos is de opzet der Linkerzijde bij de a.s. verkiezingen. Zelf tot regeeren onmachtig, wil zij toch het Ministerie, dat reeds uitmuntend werk afleverde en nog beter onderhanden heeft, het voortwerken onmogelijk maken. Wat zullen onze kiezers doen? Deze verwarring helpen bestendigen? Immers neen Door als één man op te komen en Vrij dag hun stem uit te brengen op den can didaat hunner kiesvereeniging zullen ze meewerken dat het schip van staat, in de komende vier-jarige periode, met vaste hand en naar vaste beginselen wordt ge stuurd. In verkiezingstijden schijnt men 't met de eerlijkheid niet zoo nauw te nemen aan >de overzijde. Het gaat weer precies als in 1905. Wat Mr. van Citters in zijn brochure over het protectie-vraagstuk schreef n.l.: „Levert hetgeen we voorstaan niet vol doende stof tot bestrijding omdat het gematigd is, dan dicht men ons plannen toe, die alleen in eigen fantasie bestaan", geldt eigenlijk niet alleen deze kwestie, maar alle vier de punten van ons program van actie. Ons ijveren voor gezinshoofdenkies recht wordt voorgesteld als voortkomen de uit puur conservatisme, terwijl ieder kan nagaan dat het aantal kiezers door invoering van gezinshoofden-kiesrecht zeer zal uitbreiden, in elk geval het kiesrecht niet meer gebonden zal zijn aan meer of minderen stoffelijken welstand, zooals thans onder de wet van den liberalen Van Houten het geval is. De verplichte verzekering wordt, zeer ten onrechte, dwang-verzekering geheeten en daarover worden cijfers genoemd, zóó onjuist, dat Mr. Tasman ze eenvoudigweg als ,,de grofste leugens" bestempelde. Daarentegen wordt een Staatspensionee ring beloofd, die nooit te verwezenlijken is, welke belofte Mr. Treub openlijk „kiezersbedrog" noemde, Onze wensch van meerdere gelijkstelling ging heden niet een wondervol ruischen door de toppen der boomen Vloog niet een geheime siddering van deze bosschen over naar den prachtbouw te Jerusalem, zoodat de onverwoestbare, geurende balken en be timmeringen als vermolmd hout begonnen te kreken en te epringen, omdat hun tijd voorbij wae Naar het meer van Gene sareth, dat als een mat zilveren schild in den krans van steden neerlag, bewogen zich van alle zijden groepen menschen die gehoord hadden van den nienwen tempel, in welke God in geest en waarheid wilde aanbeden worden. Magdalena bracht de nacht met henr ge zelschap weer door in dezelfde herberg, waar zg haar lotgenoote had leeren kennen. Zij vond haar hier terug en vertelde haar van al hetgeen de Meester gezegd had. Bilha begreep er niet veel van, doch neeg het hoofd en herhaalde steeds met haar trouwen blik »De Meester is van den Hemel geko men, om ons armen te redden Magdalena dacht er aan, dat Hij de een- voudigen zalig geprezen had. Maar ook voor dezulken gelijk zy, was de belofte bestemd, want die zoo hongerden naar de gerechtigheid, zonden toch verzadigd worden Des anderen morgens zette men zich reeds vroeg in beweging, om tijdig thuis te komen. van bijzonder en openbaar onderwijs wordt, als in 1905, een aanslag op de open bare school geheeten, terwijl het niemands bedoeling is van de voorrechten, die de openbare school geniet, ook maar eemen= kele te schrappen, Van de tariefsherziening wordt gezegd dat artikelen van dagelijks gebruik veel duurder zullen worden (het dure brood en de dure klompen van 1905) en dat zij onze nijverheid nog meer zal drukken, ter wijl het juist te doen is om onze industrie vooruit te helpen en daarmede meer arbeid en meer welvaart te brengen, en artikelen van dagelijks gebruik niet noemenswaard te belasten. Nog leelijker wordt dit argument als men nagaat dat het geld voor sociale wet geving, wat toch ook een ministerie van links noodig zal hébben, door hen zal ge put worden uit belastingveijhooging, die al tijd het meest drukt op hen die het 't slechts kunnen betalen. Eindelijk wordt nog eens weer gejam merd over „partijdige benoemingen" van een redhtsch Ministerie. Dat is wel de brutaliteit ten top ge voerd! Nog altijd behooren de mannen van rechts ondier de bij Koninklijk besluit be noemde ambtenaren, van welken aard dan ook, tot de witte raven. Het verschil tus schen rechts en links onder die ambte naren, is met een veijhouding van 1 tot 25 nog niet sterk genoeg aangegeven, ter wijl de stembusuitslag nu reeds jaren, ook in 1905, een beduidende meerderheid! van kiezers voor rechts aanwijst. Dat zegt ge noeg. Er is op dit alles slechts één antwoord te geven; namelijk: aan de linksche par tijen de nederlaag bezorgen, door als een man de rechtsche candidaten te stemmen. .Wilt gij dat. Breng dan uw stem uit op de volgende candidaten te Alkmaar N. Glinderman, le Beverwijk: W. C. J. Passtoors, te Hoorn.- C. D. Wesseling, te Helder: A. P. Staalman, te Zaandam C. F. Duymaer van Twist, te EnkhuizenN. Gosterbaan. Het gevaar dat uit Den Helder dreigde, is dan toch afgewend, en de kans is er, dat ook Den Helder weer voor de Link sche partijen verloren gaat. Nu men eenmaal van Rechts besloot, den heer Staalman, na zijn jongste verklaring, te steunen, ware het intusschen beter ge weest zoo' ook de CJiristelijk-Historischen zich van het stellen van een eigen candi daat onthouden hadden. Zooals nu de zaken staan, kan dit tot her stemming leiden, en een herstemming is altoos bedenkelijk. Zoo zou toch Links in het bezit van den zeiet kunnen blijven. Op zichzelf was er natuurlijk niets tegen, dat de Chr.-Hist. in een vrij district met een eigen candidaat uitkwamen. Zelfs kan dit gewenscht zijn, om de kracht zijner Magdalena was ten zeerste verheugd, de Moeder des Heeren te zullen wederzien. Daarbij verwachtte z\) dat de Heer wellicht te Capbarnaum zon zijn. Men kon het niet weten. Het was zijne gewoonte nu hier, dan daar te verschijnen zonder nadere aankondi ging of zonder het doel van zjjn reis bekend te maken. Wakende droomde Magdalena van Hem, herhaalde in sich zelf al hetgeen Hg gezegd had en ging in de diepste ingetogenheid verder, zonder te denken aan of te zien naar hetgeen zij ontmoette of lange den weg voor viel. zg bemerkte zelfs de villa niet, welke zij te Magdala bad verlaten. Eensklaps klinken verschrikte nitroepen van uit bet gezelschap in haar oor. De witte villa lag in puin. Tot den grond was zg afgebrand en door de zwart geblakerde mar meriuilen van den voorgevel, die alleen waren big ven staan, steeg nog de rook op en boven het ineengestorte gebouw hing een rookende gloed. De brand moest verschrikkelijk geweest zgn, want de boomen in den tuin waren verkoolde skeletten geworden, de myrthen en andere struiken waren verzengd en verbrand en over de vertrapte bloembedden scheen een ruiter schare zgn weg te hebben genomen, {Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1