Buitenland. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. partij in een juist cijfer te Leeren kennen. Maar zelfs dit doel wordt thans niet be reikt, daar de beide andere partijen met geen eigen candidaat uitkomen, en alzoo nu uit het cijfer niets zou zijn af te leiden. Voor de Anti-revolutionairen blijft er nu niets anders over, dan hun gegeven woord gestand te doen. Men had zich hier drie maal te bedenken, eer men steun toezei. Maar nu die steun is toegezegd, eischt eerlijkheid, dat men dien steun ook biedt. Aldus „de Standaard". De R. K. centra le kiesvereeniging heeft besloten de can- didatuur Staalman krachtig te steunen. De Katholieke kiezers gaan dus allen in het district Helder stemmen op den heer A. P STAALMAN. FRANKRIJK. Katholiek Congres. Op bet laatst van de vorige week is te Parijs een congres ge houden, dat ongetwijfeld wel xegenrjjke ge volgen moet opleveren voor den nieuwen opbloei van het katholieke leven in de Fransche hoofdstad. Het was het derde katho lieke congres, dat Vrijdagavond door den aartsbisschop van Parijs, mgr. Amette, zelf geopend werd en waarvan de bijeenkomsten met veel plechtigheid werden gesloten. Van den Panselijken staats.secretaris had de voorzitter van de vereeniging, abhé Gar nier, een schrijven ontvangen, waarin kardi naal Merrydel Val namens den Paus vooral boogelijk het edele doel prees, dat men zich bij dit derde congres voor oogen had gesteld de zedelijke hernieuwing in Christelijken zin van het familieleven. Bij de opening sprak abbé Gamier over de geschiedenis van de >Ligne de l'Evangile<, de Vereeniging, die het congres belegd had, en herinnerde er aan, hoe Leo XIII indertijd het doel, dat men zich in het algemeen gesteld had, om overal de stndie, de kennis, maar vooral de practijk van het Evangelie te verspreiden, ten zeerste bad geprezen. Voorts ging hij dan na al hetgeen door de Ligne reeds tot stBnd is gebracht om dan het kwaad, waardoor het Fransche familie leven het meest bedreigd wordt, te bespreken, het inzinken van het geboorte cijfer. Ook mgr. Amette hield een toespraak, waarin hij o. m. op het teekenende feit wees, dat sedert de katholieke geestelijken met meer klem tegen bedoeld kwaad waren opgetreden, het getal der geboorten met 40,000 gestegen was. Er werden verschillende voordrachten, allen min of meer natuurlijk in direct ver band met de hooge belangen van het fami lieleven, gehouden. Gelijk reeds gezegd werd het congres met veel plechtigheid gesloten. RUSLAND. Een woelige Doema zitting, 't Heeft er Zaterdag gespannen in de Russische Rijks doema. 't Was bij de debatten over de godsdienst-vrijheid. In den loop van de zitting schold de schismatieke bisschop de constitu- tionneel-democraten uit voor huichelaars, die zich moesten schamen over hun daden. Baron Megendorff, de president, riep den afgevaardigde onder luide toejuichingen van de linkerzijde tot de orde. Maar op de uiterste rechterzijde brak een storm van protesten los. 't Was een geschreeuw en een vuisten gebons op de tafels dat hooren en zien verging. Dreigende handen richtten zich naar den president, die allerlei lieve scheld woorden, als «Baltisch varken, Duitsche aap< en nog heel wat andere min parlementaire uitdrukkingen naar zijn hoofd kreeg. Ten slotte werd 't hem toch te erg en sloot hij de zitting. De afgevaardigden stonden wel op maar b'even in de vergaderzaal. Dan ontstond een geweldig tumult en een schelden tusschen de twee uiterste partijen, dat zeker op een algemeen gevecht was uitgeloopeD, waren de gematigden niet als bemiddelaars opgetreden. De doop van Prinses Juliana. De doop van prinses Juliana heeft Vrijdag in de Willemskerk plaats gevonden, geheel overeenkomstig het daarvoor vastgestelde programma. De koningin-moeder en de vorstelijke verwanten van de koninginnen en den prins begaven zich voor de doopplechtig heid van uit het Paleis, in het Noord einde, naar het kerkgebouw, waar zij zich in drie ineenloopende vertrekken veree- nigden. Omstreeks halftwee kwam het ko ninklijk ouderpaar aan het bedehuis aan. Bij den ingang werden de koningin en de prins ontvangen door Harer Majes- teits opperceremoniemeester baron van Pallandt-Neerijnen, zoomede door commis- siën uit den kerkeraad en het dag. bestuur van dit college en uit het college van kerk voogden der Ned. Hervormde gemeente. Onder leiding van den kamerheer Jhr. mr. ,W. Roell, belast met de regeling der plaat sing in de kerk, zorgden voor de aanwij zingen aan de genoodigden verschillende kamerheeren, bijgestaan door beide ceremo niemeesters. Toen alle aanwezigen hunne plaatsen had den ingenomen, deed het hof met luister rijken stoet zijn intrede in het kerkgebouw. Het koor van de Koninklijke Zangveree- niging „Excelsior" 150 leden tellende hief toen plechtig aan het loflied gezang II, vers 1 (wijze, psalm 36): Den H oogen God alleen zij eerl Elk kniel' voor Hem aanbiddend neer, enz. Nadat nog een vers uit Psalm 193 was gezongen, hield Dr. Gerritsen de doopre- de naar aanleiding van de tekstwoorden: „En Hij gaf het kind aan zijne moeder." De jonggeboren prinses overeen komstig het reeds meegedeeld programma naar de Willemskerk geleid werd vervol gens op plechtstatige wijze het kerkgebouw binnengeleid. Na voorlezing van het doopformulier had hierop de eigenlijke doopshandeling plaats. Met een diepe buiging voor Hare Majes teit de Koningin gaf mevrouw Groeninxc van Zoelen, de waarnemende grootmeeste- resse, het prinsesje over aan haar moeder en toen volgde het zeer treffende oogen- blik, waarop onze geliefde vorstin haar kind ten doop hield. Na het verrichten van den doop klonk plechtig en indrukwekkend het gezang met Ps. 134: 3 „Dat 's Heeren zegen op U daal", door allen het vorstelijk kind toege zongen. Met dankgebed en het zingen van Psalm 105 24 werd de treffende plechtigheid be sloten. Terwijl de vorstelijke perso nen de kerk verlieten, zongen de leden van Excelsior nog een koraal van Bach:„Looft den Heer, den machtigen Koning der eeuwen. Prinses Juliana werd in denzelfden stati- gen stoet, waarmede zij gekomen was, naar het paleis truggeleid. Verbetering. In ons vorig nummer gaven we abusievelijk als onze candidaat voor den Helder op den heer Fokkens, De aan dachtige lezer zal hetzelf reeds verbeterd hebben. Niet de heer Fokkens maar de heer A. P. STAALMAN, is de candidaat der R. K. Kiesvereeniging. Men meldt uit Beverwijk: De heer Passtoors sprak Vrijdagavond in IJmuiden voor een overvolle zaal, met schitterend succes. De heer van Vuuren sprak ter aanbeve ling van de candidatuur-Passtoors te Sant poort, eveneens voor een vrij talrijk pu bliek, dat zeer geestdriftig gestemd was. En de twee liberalen hadden óók vergade ringen belegd; de Vrijliberaal ter Spill zou een rede houden te Vetzen, in Bloemoord, de Unie-liberaal Schucking Kool zou spre ken in Velseroord. Doch, ocharm In Velsen zaten 12 man naar de geleerd heid des heeren ter Spill te luisteren, waar onder nog het bestuur en een paar ver slaggevers En in VeLseroord waren er niet eens 12: daar waren de debattere van onzen kant medegeteld, precies negen menschenEn de spreker van den avond erbij, dat was tien Zoodat dr. Schucking Kool het dan ook maar beter vond zijn biezen te pakken, en niet te spreken! Als een staaltje hoe opgewekt het poli tieke leven aan rechtsche zijde is, en hoe slap en futloos en ontmoedigd de linksche partijen zijn in Beverwijk, mag dit optreden van de drie candidaten op één avond in het district Beverwijk wel apart vermeld worden Een dokters-jubllé. Naar ons van hoog geachte zijde wordt medegedeeld, zal het den 27n Juni a.s. vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat de directeur van ons O. L. V. Gasthuis, dr. N. P. van Spanje, promo veerde tot dokter in de geneeskunde te Utrecht. Ter navolging. Uit Klarenbeek (Geld.) ontvingen wij 't bericht, dat bij gelegen heid der processie op Sacramentsdag, des namiddags door de herbergiers geen sterke drank zal geschonken worden. C. Geestdrift. In een artikel over het huidig ministerie zegt „de Nederlander": „Reeds spoedig hebben alle rechtsche groepen de werkelijkheid begrepen "en lee ren inzien, dat het Kabinet uit zeer posi tieve beginselen leefde en er niet aan dacht, ter wille van een tijdelijke politieke constellatie, die beginselen te verlooche nen. Hét misverstand werd opgehelderd. En sindsdien kon kwalijk twijfel bestaan, waar het bij deze verkiezingen ter rechter zijde om gaan zou, noch kon sprake ko men van die lusteloosheid, van dat gebrek aan geestdrift en aan eenheid van krachtig willen, dat zich thans in de linkerzijde zoo neerdrukkend openbaart. Het gaat ons bij de aanstaande verkiezin gen om ide beginselen, die ons lief zijn, die, wij tot heil van land en volk achten en die wij op buitengewoon kundige wijze ver persoonlijkt weten in de bewindsmannen van dit oogenblik. Dat geeft aan rechts een gelukkige, benijd bare positie dn den strijd. Dat wekt tot geestdrift en maakt veerkrachtig den tred, waarmee wij naar de stembus gaan." Ja, dat wekt tot groote geestdrift en met veerkrachtigen tred zullen de christelijke kiezers zich Vrijdag begeven naar het stem bureau om aan die candidaten hun stem te geven, die aan dit ministerie hun steun 'zullen verleenen, aan de candidaten der Christelijke partijen. Werkloosheid. Een staatscommissie in aake de werkloosheid wil minister Talma naar het >Volk< verneemt in het leven roepen. Aan de kommissie sou worden op gedragen te onderzoeken le in hoeverre de regeering over de mid delen beschikt om snel en voldoende inge licht te worden over den stand van de bin- irenlandsche arbeidsgelegenheid en den om vang en den aard van de werkloosheid in cle verschillende vakken en welke aanvulling Óleie middelen behoeven 2a wat de regeering kan doen, hetzij door steun van personen of corporaties, hetsQ zelfstandig, zoowel tot voorkoming of be striding van werkloozheid, als tot leniging van de gevolgen daarvan. Protectie Wij lezen in een artikelen reeks van Set Vaderland waarin over de ver kiezingsleuze der Christelijke coalitie gespro ken wordt o.m. Herziening van het tarief van invoerrech ten. Ten opzichte van dit punt zijn de drie partijen der kerkelijke coalitie het in zoo verre eens, dat, indien de meerderheid aan hen komt, een herziening van het tarief in protectionistischen zin te verwachten is. Dit maal heet die herziening niet ten doel te hebben, bezcherming der inlandsche nijver heid of van den vaderlandschen landbouw, maar versterking van den nationalen arbeid. Het verschil bestaat slechts in de kleur van de vlagde lading blijft vrijwel dezelfde. Gemakkelijk gezegd >Een herziening van het tarief van invoer rechten in protectionistischen zin (Is) te ver wachten.» Onjuist in de hoogste mate I Wanneer de herziening van het tarief van invoerrechten in protectionistischen zin aan de orde zou komen, dan zon zeer zeker het doel niet bereikt worden, hetwelk de chr. groepen zich van de gewenscbte herziening voorstellen. Laten we 't in korte woorden verklaren. Tariefherziening in protectionistischen zin kan alleen ten doel hebben den invoer te weren. Wordt dat doel bereikt, dan houden de inkomsten op. En nu is het tbans juist om eene vermeerdering van inkomsten te doen, teneinde de doorvoering van de socia le wetgeving, met name de verzekerings wetgeving tot stand te kunnen brengen. Doel is dus niet de invoer te verminderen, maar de inkomsten bjj gelijken invcer booger te doen worden. Dat by die herziening rekening moet gehouden worden met de bevordering van den nationalen arbeid, spreekt vanzelf, maar dat ztempelt baar nog niet tot eene protectionistische regeling. De maatregel heeft een fiscaal karakter. En men zal wel willen toegeven dat de dragers van zijden stoffen, de gebruikers van marmeren schoorsteen mantels voor die weelde wel wat meer kun nen bijdragen dan degenen die het met ka toen of steen moeten stellen. Valsche voorstelling. Men kan over de een of andere zaak van meening verschillen. Men kan ten opzichte van vraagstukken meeningen hebben, die lijnrecht tegenover elkander staan. Zoolang die meeningen eerlijk verdedigd worden, kan de waarheid door wederzijdsche uiteenzetting zeer zeker gediend worden. Wie daarbij echter de dingen voorstelt, anders dan ze zjjn en tegen beter weten in, doet aan de waarheid afbreuk en strijdt met onedele wapens. Dat doet de N. Arnh. Ct. in haar nummer van 30 Mei. Het liberale blad schrijft over het Pinksterfeest in verband met de ver kiezingen en zegt •Het Pinksterfeest is het symbool der (libe rale) verdraagzaamheid. Zooals de apostelen In verschillende tongen hnnnen God loofden, zoo moeten wij de vrijheid handhaven en verdedigen voor allen en ieder, hun God te loven in hun tong, Hem te dienen naar hun overtuiging. Dit is de inzet van den feilen strijd, die ons in Jnni wacht; een strijd gericht niet tegen één persoon, maar tegen bet stelsel, waarvan dr. Kuyper slechts één der werk tuigen is.< Dat de N. Arnh. Ct. zelf gelooft wat ze hier schrijft, dat bet blad meent, dat aan iemand in bet land de vrijheid zal worden onthouden God te dienen en te loven, indien de rechterzijde de stembusstrijd wint, dat wil er bij ons niet in. Juist gezien! Te Deventer wees dr. Vnl- derink er op, dat de liberale heer Oort. van den Linden, oud minister, eens gezegd heeft, dat de klove die liberalen en christelijken scheidt niet toevallig is, maar noodzakelijk. Juist gezien. Zoolang de liberalen vast houden aan een staatkunde, waarin voor God en godsdienst geen plaats is, zullen zij nooit op samenwerking met het christelijk volksdeel kunnen rekenen. Ondermijning der fundamenten. De Stichtsche Crt. vestigt de aandacht op de bestrijding, die het wetsontwerp van Minister Nelisson tegen de onzedelijkheid in den so- cialistischen hoek vindt. Zoo schrijft de heer Van der Goes W(J zien, wat de feiten betreft, geen pros titutie daar waar het huwelijk bestaat en minder prostitutie naarmate de geslachtelijke verhoudingen vrijer zijn, de menzchen min der geven om de goedbedoelde vermaningen van dominees en pastoors, en ze den amb tenaar van den burgeljjken stand minder lastig vallen. Primitieve volken wij beweren het op gezag van vakmannen als Westermarck en Havelock Ellis die wel het huwelijk kennen maar daarnaast ook geslachtelijk verkeer op vrijeren voet, kennen de prostitutie niet. Verder schrijft deze beer Gelukkig begint deze christelijke en burger lijke opvatting ook bü de bonrgeoisie in de laatste jaren te verzwakken. Gedreven door de maatschappelijke noodzakelijkheid, is de strijd voor maatschappelijke zelfstandigheid bü de vrouwen de groote oorzaak van nienwe denk beelden ook voor de geslachtelijke verhouding. Waarom bestond er vroeger, waarom bestaat er nog zoo weinig geslachtelijke vrijheid voor de bnrgerlüke vrouwen en meisjes 7 Omdat die meisjes en vrouwen voor den almachtigen bourgeois en kapitalist voorwerpen van bezit, van weelde en van genoegen waren geworden, die bij, wanneer bet hem gelegen kwam te trou wen, even ongerept en nieuw wenscbte te ontvangen als de overige meubelen in de ech telijke woning. De moeders, daarom, bewaak ten de aanstaande brulden van dejongehee- ren met angstige zorg, en de vaders achtten zich geschandvlekt als zü >ten val kwamen» •onteerd werden», vóór de dag van de bral- loft was aangebroken. Is er, vraagt de Stichtsche Crtook reden voor de christelüke partijen om zieh nauw aaneen te sluiten bü de komende stembus, om gevaren, als waarmee het socialisme ons dreigt, van ons af te honden 7 ALKMAAR, 9 Juni 1909. Rede F. Netscher. Maandagavond hield in de Harmonie de heer F. Netscher zijne aangekondigde politieke rede. De vergadering uitgaande van de vrijz.-democr. kiesvereeni ging, werd geleid door den heer Aukes. De heer Netscher zou ipreken over alge meen kiesrecht, staatspensioneering en 10- uren dag, als eischen van sociale rechtvaar digheid. Dit eigenlüke onderwerp werd slechts met een kort woord behandeld. Dewensche- lijkheid van de invoering werd betoogd, doch slechts met gevoelsargumenten gestaafd. Geen principieele behandeling werd gehouden en zelfs wa* de spreker niet ongenegen om, wanneer de drie genoemde zaken aan de orde zonden komen zelf ali 't moest, met weinig tevreden te zün. Het grootste deel van den beschikbaren tÜd de heer Netscher sprak büna 2 uur werd besteed aan de bestrüding van de rechterzüde. Getracht werd een beeld te geven van den strijd tusschen Katholicisme en protestantisme. Volgens spreker voeren die twee een strijd op leven en dood. En nu gaan ze in de verkiezingastrüd samen. Is het niet ongerijmd De brandstapels en pünbanken van vroeger wilde spreker er maar niet bühalen en enkel maar op het feit wijzen, dat er in de coalitie meer on- eenigheid zou zyn dan elders. De groote beginselen die beide vereenigen, werden na tuurlijk niét genoemd. Dat protestanten met Katholieken kunnen samengaan is volgens spr. toch maar ellendig. Vooral nu de Paus zelfs de scheiding nog groooter gemaakt heeft. De Paus heeft ge declareerd dat de kinderen uit, gemengde hnwelüken geboren onechte kinderen zün. Het lust ons niet thans op dit onderwerp in te gaan. We hopen nog eens de gelegen held te hebben den heer Netscher op dit punt nader in te lichten. Roekeloos is het in eik geval geweest een zaak te bespreken, waarmee hü niet bekend is. Het spreekt wel vanzelf dat heel wat woorden werden gebruikt om den hoorders toch vooral te wü<en op de verschrikkelüke antithese. Nu ja, Kuyper had de tegenstelling wel niet uitgevonden, maar ze toch tot een wapen in den politleken strijd te voorschün gebaald. Daardoor was een verdeeldheid onder het volk ontstaan als nooit te voren. Dat de liberalen dezelfde antithese een halve eeuw in toepassing brachten, eer Kuyper er de aandacht op vestigde, werd verzwegen. Nog werd gesproken over vrü'handel en pro tectie in deze materie werden werkelük nieuwe feiten genoemd, die wü te voren niet ver namen. Eerstens werd door den spreker gezegd dat de bloei van handel en industrie in ons land te danken was aan den vrij handel en tweedens dat de Rechterzüde protectionisme in baar schild voerde. Wanneer de beer Netscher niet bezüden de waarheid had willen gaan, dan zou hü heter gedaan hebben te zeggen gegeven voor een oogenblik de bloei van handel en indu strie dat deze verkregen is niet door maar ondanks den vrijhandel. En wat het protec tionisme betreft, weet elk liberaal wel, de heer Netscher wellicht uitgezonderd dat in elke partü vrijhandetaars en protec- tionisten zün en bet een noch bet ander elelsel monopolies van eene partij vormen, Wü zien met een christelük bewind dat protectionisme nog niet komen. Ook over de schoolstrijd heeft de heer Netscher gesproken en gezegd dat de verdere gelükmaking van büzonder en openbaar on- derwüs niet wenschelük is. Dat kost al maar geld en waarvoor wordt het gebruikt Die roomsche broeders en zusters hebben de subsidie niet noodig en dan komt het geld in de kas van de orde en wordt gebezigd om zoo mogelük het Protestantisme nit te roeien. Brrr I Over het rechtsbeginsel dat aan den strijd voor de büzondere school ten grondslag ligt, ■prak de heer N. natuurlijk niet. Tegenover der vrü-liberalen tegencandidaat ■prak de heer N. zich uit als medevoorstan der van drooglegging der Zuiderzee met toe passing van het stelsel van klein grondbezit en waarschuwde ten slotte voor een overwin ning van rechts, waardoor de rust uit het land sou gaan. Wij denken evenwel dat de kiezere meer zullen gevoelen voor een etoere werkzaam heid van rechts, dan voor een »dolce far niente» (een zoete rust) van links. Door den heer Huiberts, sociaal democraat, werd de spreker op onderscheidene punten bestreden en de sociaal democratie verheerlükt. Na repliek sloot de voorzitter de verga dering. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van gisteren. P. P., Egmond aan Zee, valschheid in geschrifte, 2 weken gevangenisstraf. Hooger beroep. Barend V., door de rechtbank alhier wegens heling tot een ge vangenisstraf van 6 maanden veroordeeld, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen, terwül ook de subst.-officier van justitie, mr. Hanegraaff appèl heeft aangeteekend, AKERSLOOT. Zondagavond vergaderde onze R. K. Kiesvereeniging, waarin als spre ker optrad de heer Ohr. Wesseling, redacteur van »De Tüd», candidaat der R. K. Partij in het district Hoorn. De leiding der verga dering was in handen van den centraleu president, den heer J.. M. Goes. De heer Wesseling, het woord krijgende maakte er gewag van, hoe de groote Ub«Iaie bladen steen en been klagen over de weinige geestdrift, die de kiezers der linksche partüen bezielt. Spreker echter was verhengd aan de rechterzüde te mogen constateeren, een vuur, eene bezieling, welke het beste voor dit Ministerie doet verwachten. Waar vandaan dan die matte gedrukte stemming der linksche kiezers, vooral die der liberalen 7 Omdat het liberalisme van voorheen, waaronder Nederland lange jaren heeft moeten zwichten, dat verkondigde alleen in staat te zün te regeeren, terwül de ande ren dompers waren, datzelfde eenmaals machtige liberalisme heeft afgedaan. Het liberalisme loopt op züne sloffen, nadat het in 1901, toen de Christel, aan voerders hunne dappere schare in het veld brachten, de nederlaag had moeten lüden. En dat was, God zü dank, den nekslag voor het liberalise van ons land. Nn volgde een overzicht van den strijd in 1901 en daarna van 1905, de laatste stuiptrekking van den stervende, immers een sterk lichaam sterft maar niet zoo ineens. Alles liep samen, van den meest rooden sociaal, tot den meest blanwen vrijzinnig-democraat, tegen Knyper en het christelük Kabinet, En het gevolg Goeman Borgcsius, aanvoerder van dien strijd, zegevierde, maar toen de buit verdeeld moest worden, was hü niet thuis. En zoo kregen we het ministerie De Meester aan 't roer. Ze kwamen met een veelbelovend pro gram uit, doch wat 1b er van al die schoone beloften terecht gekomen Niets I De regeering hoopte sterker te sullen worden, zoo de provinciale verkiesingen van 1907 in huo voordeel uitvielen. Ook dat viel tegen, en nadat reeds 2 ministers van Oorlog en een van Marine het veld hadden moeten ruimen, nam het ministerie ontslagde regeering zag geen uitweg. Na drie maanden kwam het Kabinet- Heemskerk aan het bewind en wat ook de tegenpartij zeide, het ministerie, deze negen kloeke mannen, toonden zich en spraken het uithomogeen te zün met Kuyper. In eenige van vunr tintelende volzinnen bracht de gévierde spreker dit ministerie züne oprechte holde. En nu staan we aan den avond der ver kiezingen van 1909. Weliswaar, verschillende liberalen hebben den wensch geuit, dat het beter ware, deze strijd niet te winnen. Doch zie, daar rijst voor huane oogen een spook, dat een magischen invloed op de linksehe kiezers uitoefent, en dat spook is en biyft, wat er ook geschreven en gesproken is om de spokenvrees te doen verdwijnen, Kuyper. En evenals in 1905 luidt thans de kreet •denk er om, kiezers van Beverwük, als ge Passtoors steunt, steunt ge de rechterzijde en haalt ge Kuyper weer in bet Kabinet.» Het liberalisme behoeft ons geen vrees meer aan te jagen, dat is in verval, maar wel voor de steeds in kracht toenemende sociaal democratie dienen we op onze hoede - te zijn. Van nit de industrie centra's ver spreiden zich de socialistische ideeën over het gansche land en hare invloed valt zelfs in de kleinere piaatsen niet te miskennen. De sociaal democraten zijn de aanvoerders in dezen verkiezingsstrijd. Troelstra heeft het zelf gezegd >ik ben de leider geworden der linkerzijde». Twee punten, welke reeds jaren op het programma der sociaal demo cratische partü voorkwamen, zün overgeno men door de liberalen, t. w. Algemeen Kies recht en Staatspensioneering, twee leuzen om kiezers te vangen. De liberalen hebben geen enkel afwerend middel. Duideiük liet spreker thans uitkomen, dat het niet gaat om personen, maar om de beginselen. En welke zün deze ter rech terzüde 7 Achtereenvolgens kwamen nu ter sprake Het onderwüsDe zedelijkheid. Over het eerste sprekende, bepleitte spreker met vuur het goed recht der bü&. school. Wü verlangen voor onze kinderen wat de tegenpartü ver langt voor de hunne. Op 't gebied der zedelükheid heeft ons land een beruchten naam, tot zelfs over de grenspalen. Deugd en ondeugd hebben stui vertje gewisseld. Het tooneel, de lectuur, de kunst, die zoo zegenrijk konden zün voor ons volk, zün de zaaddragers van de stinkende bloem des bederfs. En wie draagt daarvan de schuld 7 Wü willen geen smet werpen op een liberaal, die evengoed een hoog begrip van zedelükheid kan bezitten dan wü, maar het steleel dier partü draagt de schuld. De leuze, die ze aanhieven gelykheid, vrijheid en broederschap, weerhield hen iets in deze richting te doen. Nog sprak de gevierde redenaar over Staatspensioneering, als eene onmogelüke, misleidende, ja, misdadige leuze der linker- zÜde. Met cüfers toonde hü aan, dat het eene onmogelijk te voldoene belofte is. Hierna wüdde de spreker nog nit over het vele goede, dat door Passtoors toedoen in het district tot stand is gekomen en beval de candidatuur ten sterkste aan. De voorzitter der Centrale nam nn het woord om de kiezers op te wekken, allen hun plicht te doen. Laten wü nu zorgen, dat ook na Vrijdag geen herhalingsoefening meer noodig is, maar dat Passtoors met vlsg en wimpel gekozen wordt. Hierna werd de vergadering met gebed gesloten. BEEMSTER, Morgen, Donderdag, zal onze candidaat, de heer O. D. Wesseling van

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2