Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor moord-Kolland. I feuilleton. No. 49. Zaterdag 19 Juni 1909. 3"* Jaargang Verschijnt Woensdag en Zaterdag» Dit summer bestaat uit 6 bladz Buitenland. ABONNEMENTSPRIJS Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAU Hoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. v ALSMAAR. Magna Peccatris. N, GLINDERMAN. HOORN. C. D. WESSELING. V HELLER, A. P. STAALMAN. V ZAANDAM, ONS BLAD. §0 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin ran ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. ADYERVENTIËN: Van 15 regels 80 cent. Elke regel meer6 Reclames per regel.....15, Kleine advertenties ran 130 woorden, bij vooruitbet. 25 Zij die zich tegen 1 Juli op ONS BLAD wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Ce kiezers, de christelijke kiezers in bet district Alkmaar staan weer voor een eigen aardig geval. Zij zullen optrekken als één man voor de candidatuur Glinderman. Zij zullen zich zonder bedenking houden aan het advies van buuns kiesvereenlging. Het ion een beleediging zijn, hun aangedaan, indien men anders verwachtte. Velen echter zuilen dat doen in de mee ning, dat 't vergeefsche moeite ie, de meesten doen het zonder verwachting op gunstigen uitslag, enkelen misschien met hoop op mogelyke, gunstige verrassing. Het is moeieljjk te zeggen, wie het juiste standpunt inneemt. Schijnbaar is de kans op succes zeer gering. Maar toch dient hij de berekening der anBen gelet ta worden op enkele bijzondere mstandigheden, welke, zoo ze al niet den doorslag geven, toch van niet te miskennen gewicht zyn. Vooreerst dient in het oog te worden gehouden, dat de sociaal democraten deze keer niet aan de herstemming, wat betreft het district Alkmaar, zullen deelnemen. Verwachten dat dezen hun stem zouden gaan uitbrengen op den heer Glinderman, zal wel niemand doen. Maar zullen za voor den Vrij liberalen candidaat, den beer Jhr. van Foreest, ter stembus trekken Het partijbestuur heeft geadviseerd, in een geval als zich hier voordoet, thuis te bij) ven en niet te stemmen. Wanneer dns de sociaal-democraten han- elen naar het advies hunner leiders, dan uilen se noch den Anti-Revolutionair, noch den Oud-L'beraal hun steun gaven en komen de 254 stemmen, door hen bij eerste stem ming uitgebracht op den heer Kuijckhof, de herstemming van Woensdag niet in rekening. De beslissing ligt dus bij hen, dio verleden week Vrijdag stemden op den heer Netscher. Wij kunnen onmogelijk nagaan, wat de beweegreden van het meerendeel der kiezers is geweest, welke hen bewoog den heer Netscher te stemmeB, d. w. z. de juiste be Ijweegreden. Maar wij meenen toch en mogen dat met benige zekerheid veronderstellen, dat de heer Netscher door zijne kiezers gestemd werd, pmdat hij zich deed kennen al» een voor stander van kiesrechtuitbreiding en van ptaatspensionneering. En dan wil het ons voorkomen, dat dezelfde ^iezers we wezen daarop reeds in het porig nummer voor den Vrij Liberalen candidaat wel niet zoo hard zullen loopan. Van da Vrij Liberalen toch hebben zij ten opzichte van deze twee zeer belangrijke Het ontwaken e&nor xiel. ar kat Duitsch van Anna Baronnesse v. Kiene Bewerkt door O. L. 43) H Zijne witte gestalte teekende zich klaar en sc erp af op de donkere, bonte menigte die Hem omgaf. Hi-, scheen, alsof de zon op dit oogen- i geu acht had om onder te gaan, want posting zonk zij weg, slechts een bloedig sc 'Jise op de daken der veroordeelde stad ac er a en en de schemering brak somber aan. En in het grauwe duister golfde en woelde eene babylonische verwarring van roepen en klagen, verwenschingen en be- k>'ginS.n, °m ^em die slechts door een Km getal aanhangers beschermd scheen. Eerden armen en handen sloegen met trokken^ are! de 'Ucllt' honderideifver- zee om S?Z1 branden in de menschen- Man- u-eri,des A'lerhoogsten. Jeeetiik »i volkomen kalm e« onbe- Het Im aMn r°tS temidden der baren" gf Chtend schynsel hetwelk zijn Hoofd vraagstukken absoluut niets te verwachten. De heer Van Foreest heeft het te Heer Hugowaard uitdrukkelijk verklaard, dat van Vrj) Liberale zjjde noch voor staatspension- n6ering, ten opzichte waarvan de liberale groepen zoo wonderlijk verdeeld zijn, noch voor verplichte verzekering tegen de gevolgen van invaliditeit en ouderdom, waaromtrent de christelijke staatspartijen eensgezind oor- deelen, iets wordt gevoeld. Hoogstens sullen ze te vinden zijn voor wettelijke maatregelen, waarbij aan den arbeider de gelegenheid wordt gegeven om door vrijwillige, voortdurende spaarzaamheid zich voor de gevolgen van den ouderdom eenigszins te vrijwaren. De Staat zal daarbij naar hunne meening slechts in geval van onvermijdelijkheid de behulpzame hand mogen bieden en steunend optreden. Tegenover den eisch van belangrijke uit breiding van kiesrecht heeft de Vrij liberale party eveneens beslist stelling genomen. Ofschoon uiteraard niet afkeerig van grondwetsherziening om tot eene andere kies rechtregeling te geraken, houdt die party toch heslist vast aan de belastingsvoorwaarde en meer andere kenteekenen van geschiktheid voor de uitoefening van het kiesrecht en wil zy de bevoegdheid van de Eerste Kamer zelfs nog met het recht van amaudement versterken, teneinde mogeiyke voortvarend heid van de directe volksvertegenwoordiging te kunnen temperen. Men gevoelt het en het is voor eenieder duidelijk, dat in deze twee zaken, die nu toch wel op den voorgrond etaan by de kiezers van den heer Netscher, het streven van den Bond van Vrye Liberalen en zyne leden, lijnrecht ingaat tegen de verlangens en wenachen van het democratisch kiezersdeel. Geheel anders staat het met de partBen, waarvan de heer Glinderman de vertegen woordiger is. Ofschoon van het christeiyk kabinet geen ontwerp Staatspensiocneering te verwachten is, zullen toch de oude arbeiders en degenen die met dezen zijn geUjk te stellen, aan pensioen geholpen worden. Men wil dit bereiken door de invoering van eene verplichte verzekering, waarvoor de verschuldigde premie, voor een deel door den arbeider zelf, voor een do8l door het bedryf waarin bij werkzaam is en voor een deel door den Staat zal worden betaald. En wat meer zegt, ook de invalide arbei der zal op jeugdiger leeftyd datzelfde recht krygen. Dit is een onmiskenbaar voordeel hoven het stelsel van Staatspensionneerlng, omdat voor de arbeiders, die vallen onder de cate gorie van de invaliden, doorgaans geen hulp te krijgen is en zij thans en ook nog by invoering van Staatspensioen aan de openbare liefdadigheid zyn overgelaten. Het weduwen- en weezenpensioen, hetwelk in het ontwerp Kuyper was opgenomen, zal zeer zeker o0k in het te verwachten ontwerp Taima teruggevonden worden. Wat het kiesrecht aangaat, wil de partij van den heer Glinderman en met haar de katholieke party uitbreiding van kiesrecht brengen met het stelsel van gezinshoofden dikwijls omstraalde, kwam ook nu plotse ling terug en d® W'k van zijn oog deed het gehuil van de bende bedaren, even als het vuur den hongerigen jakhals. Ver der deed de Heer niets. Hij zeide niets, noch bewoog een zijner handen. Hij stond daar rechtop als <een beeld, zag zijne be lagers aan, zweeg enoverwon!! De schreeuwers van de eerste rijen hiel den zich de een na iden ander stil en begonnen eindelijk terug te dringen. Lang zaam ging deze beweging op de), anderen over en de zee van haat, woede en ge meenheid keerde in zijne bedding terug. Na weinige minuten verdween de menig te morrend en knorrend als geslagen hon den in de straten en stegen der stad en de groote markt lag stil en verlaten. Nu waagde ook het hoopje standvastigen adem te scheppen en verdrong zich vreugde vol om Iden Heer, die den storm had doen bedaren. Hij aanschouwde zijne aanhangers en zijn vlammend oog werd teeder en zacht. Het waren, behalve de leerlingen, eenvoudige en gewone lieden. Hij zag naar den Hemel op, waar Ide maan langzaam om hoog steeg om de duisternis met haar zil veren schijnsel' te verlichten en Hij dank te God voor de zijnen, „Ik prijs U, Vader, Heer des Hemels, kiesrecht ais grondslag en als eerste stap op den weg naar eene organische kiesrecht regeling. Wanneer men nu dit alles kalm overweegt en de strevingen van de in het district Alkmaar elkander den zetel betwistende par tyen tegenover elkander stelt en deze toetst aan de verlangens van des heeren Netschers kiexere, dan zouden wij nog niet grif kunnen toegeven, dat deze kiezers de belangen over het hoofd zullen zien, welke ook voor hen gemoeid zijn by de versterking van de reeds nu verkregen meerderheid. En wij gelooven dat om deze redenen vele, misschien zeer vele democratische kie zere aan den heer Glinderman de voorkeur zullen geven. Onnoodig te zeggen dat het dan ook in de iyn van deze overwegingen ligt onserzyds zorg te dragen, dat van onze kiezers niet één enkele op het appèl ontbreke. Met des te meer ijver, met des te grooter toewijding moeten onze mannen, onze pro pagandisten werkzaam zyn, om wanneer dan de overwinning binnen ons bereik ligt, deze ook te verzekeren. En overigens, toch zullen we ook hier in het district Alkmaar de overwinning beleven, al mocht het dan ook voor deze keer weer mislukken. In dat geval zy de herstemmiug van Woensdag dan tenminste op den weg naar dat doel de eerste en beste schrede. Op dan voor den heer Den christelijken kiezers in het district Hoorn wacht een zwaren strijd. De heer Ferf had reeds bij eerste stemming een belangryke voorsprong. Maar ook daar weet men niet wat de 759 zoogenaamde visscherskiezers zullen doen. Hebben zy ook liever, opzichtens hunne verlangens omtrent peneionneering, één vogel in de hand dan tien in de lucht, dan zullen ze den heer O. Weseeling stemmen. Men zal dat een verrassing kunnen noe men, maar wy gelooven bij deze herstem ming op werkeiyke verrassingen eenigszins te mogen rekeneD. De gemoederen zyn niet zoo opgewekt als in 1905, de hartstochten zijn niet zoo ont vlamd als toen. Men is thans meer onbe vangen in zijn oordeel en beter tot nuchter nadenken in staat. Dat is voor ons een onmiskenbaar voor deel Politieke hartstocht en politiekeopwinding hebben ons steeds kwaad gedaan. Maar ook hier moet eigen actie op den voorgrond staan" Alle hens aan dek Indien wy de zege willen behalen te Hoorn, dan mag ook daar niemand onzer, die niet wettig verhinderd is, thuis blyven. Van de actie onzer propagandisten wordt deze keer vooral veel gevorderd en veel verwacht. Maar die actie zit in goede handen. Bovendien is het voorbeeld van Beverwijk en der Aarde, dat Gij dit voor de wijzen verborgen en den geringen geopenbaard hebt. Ja, Vader, want zoo is het u welge vallig geweest! Alles is mij door mijn Va der gegeven en niemand kent den Zoon dan de Vader, noch kent iemand den Va der dan de Zoon en Degene Die het den Zoon openbaren zal!" Dan breidde dei Verlosser zijne armen wijd uit naar de geringen, de getrouwen, de God welgevalligen, en sprak: „Komt allen tot Mij, die belast en beladen zijt en Ik zal u verkwikken. Neemt mijn juk op u en leert van Mij, dat Ik zachtmoe dig en ootmoedig van harte ben en gij zult rust vinden voor uwe zielen, want mijn juk is zoet en mijn last is licht". Het scheen de kleine gemeente toe, als ging de Hemel open. De Heer echter verzonk plotseling in een samenspraak met den Vader en bleef staan, den blik gericht naar de verte, zon der te bemerken hetgeen om Hem voor viel. Daarom zwegen allen en niemand waagde het Hem te naderen of Hem aan te spreken, ook de leerlingen niet. Allen wachtten eerbiedig het ©ogenblik af, waar op het Hem behagen zou weer te spre ken. De maan verscheen thans boven de huizen en overgoot de markt met haar daar om onze werkzaamheid op te wekken en te versterken. De prachtige uitkomst, welke daar is ver kregen, zal er zeer zeker toe bijdragen, om ook in Hoorn, evenals elders in de provincie, tot de laatste man naar de stembus te brengen, ook ten koste van de laatste cent. Onzertyds mag het nergens aan te wijten zyn, dat we het onderspit moeten delven. En het is groote opoffering en stosren arbeid waard te trachten te Hoorn, evenals eertyds in Beverwijk, een katholiek naar de Tweede Kamer af te vaardigen. Vooral waar ome candidaat, de heer Wetseling, een man is van zoo erkende en bekende capaciteit en werkkiacht. Daarom, kiezers in het district Hoorn, den moed niet opgegeven gaat allen ter stem bus en kiest den heer Zal de heer Staalman te Den Helder wor den gekozen Dat is een vraag, die dezer dagen dikwijls geuit is. Buitengewone omstandigheden hebben niet zelden onverwachte gevolgen. De omstandigheden waaronder de candi datuur Staalman tot stand kwam, maken een berekening zeer onzeker. Een andere vraag is Kan de heer Staal man worden gekozen. En dan gelooven we stellig van ja i Meer dan eens werd hij door den Helder naar de 2a Kamer afgevaardigd. En daar toonde by steeds te zijn een man bezield met grooten werklust en groote werkkracht. Waar de mogeiykheid eener verkiezing van den heer Staalman dan niet ontkend kan worden, daar spanne men onzerzyds alle krachten in om die verkiezing te bewerken. Persoonlijke overwegingen moeten thans aan de dijk gezet worden en men vestige alleen het oog op de eerlijk gesloten over eenkomst. De heer Staalman is de candidaat der beide christelijke groepen en derhalve ia het om aller plicht te stemmen niet alleen maar ook naar vermogen te bevorderen en te y veren voor de candidaat der A, R. en R. K Kiesvereenigingen, de heer In het district Zaandam hebben onze kie zers gemakkelijk werk. Zjj kunnen daar niete beter doen dan zich te houden aan het ad vies der Anti Revolutionaire en Roomsen Katholieke Kiesvereeniging en stilletjes thuis te blyven. Daar toch staan de Unie liberaal van Tienen en de Sociaal Democraat Du'ijs elkaar de zege te betwisten. De kiesvereenigingen wenschen noch voor de verkiezing van den een, noch voor die van den andere eenige verantwoordelyk- heid te dragen. Bovendien kan het ons vrij wel onverschillig zijn voor het oogeublik of de unie liberaal dan wel de sociaal democraat wordt gekozen. licht, als wilde zij de vlekken afwasschen die het oproer er had achtergelaten. Magdalena hurkte in een hoek van de markt op Iden grond, half bewusteloos door de voorvallen van het laatste uur. Zij had zich bij het losbreken der woedende me nigte als een leeuwin onder de menschen geworpen en zich met bovenmenschelijke kracht een weg gebaand naar den Mees ter, bereid om in geval van gevaar Hem met haar lichaam te dekken. Maar Hij had zijne vijanden met zijn blik verslagen, en toen was zij in zijne nabijheid neergezon ken en had de woorden in zich opgeno men, die ook voor haar als voor al de anderen bestemd waren. Indien ook nog één enkele atoom in Magdalena's ziel aan wezig mocht zijn geweest, die den Heer niet toebehoorde, van dit oogenblk af be hoorde zij Hem geheel voor alle eeuwig heid. Maar de tijd ging zijn gang en nog immer zweeg de Heer. De leerlingen be gonnen eindelijk met elkaar te beraadsla gen, waar zij de nacht zouden doorbren gen, want zij waren doodmoe en hongerig en verlangden naar spijs en rust. Daar verscheen eensklaps Simon de Fa rizeeër op de markt. Hij wandelde met vriendelijke groet door ide rijen der leer- In het district Zaandam onthoude men zich dns van stemming. Maar men kan toch aan den stryd deel nemen. Waar men zelf geen kosten heeft te ma ken, houdt men allicht iets over, dat af te zonderen is voor districten, waar by hard werken en grocte opofferingen nog iets te winnen is. Och, zie de kas eens na, wellicht ligt hier en daar nog een tientje, dat thans ren teloos is en in andere hauden misschien zeer groote waarde krygt. De mogeiykheid van propaganda verster ken is beBÜst een groot werk." Wat eeu krachtige propaganda vermag en wat door het nalaten der propaganda ver speeld kan worden, bewyst het bericht uit Zierikzee, dat wij elders in dit nummer (on der Binnenland) een plaats gaven. Men leze en overwege datl FRANKRIJK". Tegen een Kardinaal. Er heerscht in Bordeaux groote opgewondenheid over de kleingeestig sectarieche maatregelen, die zoo als men reeds weet, door de rechtbank ge nomen zijn tegen den aartsbisschop van die plaats, kardinaal Andrienx. De katholieken zijn natuurlijk heftig verontwaardigd over den smaad hun bisschop aangedaan door de vervolging wegens zijn toespraak by zyn inwyding als aartsbisschop gehouden en den herderlyken brief by die gelegenheid gepu bliceerd. Eu zij steken hun verontwaardiging niet onder stoeien en banken. Integendeel. Toen de kardinaal verschenen moest voor den rechter vaa instructie werd hem daar voor de deur van het gerechtsgebouw en in de wachtzaal een ovatie gebracht en werd hy toegejuicht door duizenden trouwe kinderen, die zoo hun gevoel van verontwaardiging kwamen luchten. Voor den rechter trad de kardinaal op met heel die besliste vrijmoedigheid en die kracht, welke het optreden van dien kerk vorst van het begin af hebben gekenmerkt. Aan den rechter verklaarde hy gesproken en gehandeld te hebben als bisschop. Wat de leiding van zyn diocees betrof daarby erkende hy geen ander gezag dan dat van zyn geweten, van den Paus en van God daarbij liet hij geen tueechenkomst van de burgeiyke overheden toe. De bisschop ver klaarde verder, dat hij de volle verantwoor delijkheid voor zyn daad op zich nam en dat hy meende het recht te hebben de wetten der republiek aan te vallen, wanneer zy inbreuk maakten op de nitoefening van den eeredienst... Deze manmoedige en ware verklaring zal den bisschop wel niet helpen. De auticleri- ale machthebbers, die in Frankryk achter de schermen aan de poppen touwtjes trek ken, zullen wel een middel weten om toch in den persoon van den zoo hoog- staanden kardinaal Andrienx weer het ge voel van duizenden katholieken te treffen lingen en klopte den in zich zelf gekcer- den Meester plomp vertrouwelijk op den schouder. „Mijn lieve Meester, het is thans de tijd aan aardsche dingen te denken, want het wordt laat en de nacht breekt aan. Kom met uwe leerlingen in mijn huis. Gij zult onderdak en een goed avondmaal hebben. Jezus zag om zich heen, als uit den droom ontwakend, toen de hand van den Farizeeër Hem aanraakte. De leerlingen zet ten booze gezichten en wachtten dat de Heer den domi-brutalen man zou terechtwij zen. Maar had dan Jezus niet zooeven ge zegd „Ik ben zachtmoedig en deemoedig van harte Volgens dat woord handelde Hij thans en sprak vriendelijk tot Simon: „Ik zal komen." „Dat mankeert er nog maar aan, de men schen door goedheid ijdel te maken!" bromde Petrus. Zijn broeder Andreas echter sprak„De Meester zal er een bijzondere bedoeling bij hebben!" „Wat Hij doet is welgedaan!" fluisterde Johannes, de zoon van Zebedeus. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1