h te- ■I0°- SSfts? Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Amsterdamsch I en bepaalde aanvallen en hatelijkheden tegen Duitechland placht te vermeden, toont z-ch ditmaal over de ganeche linie een van dag tot dag toenemende vijandigheid tegenover Duitschland en ontevredenheid over de ont moeting der beide Keizere. Een uitzondering vormen de bekende artike len der halfambtelijke Rossya, Grasjdanin en Golos Prawdi, welke beide laatste voor nanwe vriendschappelijke betrekkingen met Duitsch- land pleiten en die in Rusland's belang voor beelitt noodzakelijk honden. Geheel de ove rige groote per» volgt de methode van óf de Keizerlijke ontmoeting te ignoreeren of alle inwerking er van op Rasland'a buiten landsche politiek af te wijzen. Men heeft niets tegen goede betrekkingen met Duitsch- land als buurman, maar ach zich in de scha duw van Engelard'a en Frankrijk'* vriend schap veiliger dan in die van Duitschland, dat een volstrekte onafhankelijkheid der Rus sische van de Duiteche staatkunde eisch. Daar om zjjn ook waarschuwingen gericht tot de staatslieden die den Tsaar vergezelden. De abt der Trappisten te Tilburg. Hoe pijnlijk 1de zaak voor het katholiek gevoel ook wezen moge, toch achten wij het, met ,,de Tijd", nuttig mede te deelen, wat uit alleszins betrouwbare bronnen om trent 'de ergerlijke geschiedenis te Tilburg bekend wordt. De heiligheid der Kerk zelve wordt door het onwaardig gedrag van enkelen harer kin'. deren, ook al worden dezen met hooge waar digheden bekleed, niet gedeerd. Evenmin kan het hoogste kerkelijkgezag eenige blaam treffen, als blijkt, dat, zoodra de ergernis wekkende feiten haar bekend werden, van de zijde van dat gezag alles gedaan werd, om het voorkomend kwaad te bestrijden en, zander aanzien des persoons, tegen de schuldigen op te treden. Ook meenen wij, dat de katholieke pers, indien werkelijk ergerlijke feiten, in het ei gen kamp begaan, ruchtbaar worden niet moet trachten, die feiten te verbergen of te loochenen, al zou het maar zijn, omdat zij op die wijze alle vertrouwen zou verspelen in Ide menigvuldig voorkomende gevallen, waarin 'het 'hare taak is, tegen lasterberich- ten van hare bestrijders op te komen. .Wat waar is, mogen katholieke lezers ver nemen uit hun eigen bladen, liever dan dat zij die waarheid, misschien met allerlei on ware en vijandige voorstellingen vermengd, uit de bladen der tegenpartij hebben op te sporen. Wij laten hier, het ook anderzijds beves tigde verhaal volgen, dat het „Handelsbl. v. Antwerpen van de zaak geeft. Wij hebben verleden Zaterdag, voortgaan de op eene mededeeling, melding gemaakt van een proces tot schadevergoeding, inge steld door den zich nog steeds noemenden „pater Willibrordus, abt van het Trappis ten-klooster te Tilburg", tegen het blad „De Volkstribuun", en Waarbij gezegde „abt" aan dit blad de som van 100.000 fr. vraagt, we gens een uit „Het Volk", van Amsterdam, overgenomen artikel. Daar de feiten ten laste van gezegden „abt" gelegd, zeer erg schenen, zijn wij op .inlichtingen uitgegaan en ziehier; wat wij vernomen hebben. Op het einde van 1907 beval de H. Con gregatie van Bisschoppen en Regulieren een onderzoek betrekkelijk den abt van Tilburg, pater Willibrordus, F. A. Verbrugge. Monseigneur J. Pompen, vicaris-generaal van Z.D.H. den Bisschop van 's-Hertogen- bosch 'werd door Zijne Heiligheid den Paus als visitator apostolicus over gemeld© abdij aangesteld en belast met het onderzoek der feiten, zoowel voor wat het klooster, als ook het burgerlijk en commercieel leven van den abt betreft. Ieder weet hoe nauwkeurig de kerkelijke rechtbanken zulke zaken nazien en zich van de volledigste inlichtingen omringen, alvo rens zulk een gewichtig vonnis te vellen. Dezer dagen werd dus te Rome het von nis tegen pater Willibrordus (F. A. Ver- brugge) abt van Tilburg uitgesproken en de Congregatie van Bisschoppen en Regu lieren zette gemelden kloosterling af als abt van |de abdij, met verbod de eereteekens dier waardigheid nog te dragen; en aan gezien hij zich niet aan dit vonnis wil onder werpen, sprak dezelfde Roomsche congre gatie He straf uit van suspens adivinis, het geen wil zeggen verbod van nog de IH. Mis te celebreeren en de H. H. Sacramenten toe te dienen. Dit vonnis is aan F. A. Verbrugge den 25n Mei laatstleden beteekend geworden, maar de getroffene heeft zich niet onder worpen. Dit is dus verzet tegen de H. Kerk ]en te gen diegenen, die wettiglijk door de Room sche Congregatie zijn aangesteld. Dit is het antwoord op de vraag van „De Volkstribuun" en om te voorkomen, dat de geloovigen langer in twijfel worden ge bracht en dat de vijandelijke pers de zaak uitspele tegen de Kerk, die reeds voor twee jaar het onderzoek tegen den wederspan- nige instelde, „De Tijd" ontving een telegram uit 's Bosch, hetwelk de redactie absoluut ver trouwbaar weet. Dit telegram luidde als volgt „Oesuspendeerd a divinis, zoo hij (de abt) weigert Voorgeschreven maatregelen op te volgen. Men zegt, dat hij blijft weigeren, .deen andere oorzaken van afzetting dan financieele door Rome aangegeven." Journalistiek. Iu de te Leiden gehouden vergadering van .Commissarissen der N.V. „de Leidsche Courant" is benoemd tot Floofd-Redacteur van het op te richten dag blad de heer Ch. Claessen, Redacteur der Nieuwe Zeeuwsche Courant, te Goes. Prof. Martens f. Naar Reuter on* uit St. Petersburg seint, is plotseling op een reis naar Lijfland overleden de bekende pro fessor Mariens, permanent did van den Rus- sischen raad van buitenlandsche zaken. Op vele vrienden van den vrede, die met zoo loffelijken ijver werken voor het Sbehoud en de bevestiging van den wereld vrede, zal dit korte doodsbericht een pijn lijken indruk maken. Want prof. Martens was een der hunnen, en een hunner voor mannen. Ds H. H. J. van Wljho. Naar men on* meldt, is ds. H. A. J. Wij he; die door de S. D. A. P. te Harlingen candidaat voor de Tweede Kamer werd gesteld, te Drachten overleden. De vorige week kwam hij, vermoeid door de verkiezingscampagne, thuis en was sinds dien bedlegerig. Subsidie-Middenstand. Men meldt aan de »A7. Rott. Ct.- Bij de opening der Middenstandstentoon stelling is door minister Heemskerk verze kerd, dat eene verdere voorziening in de behoefte aan vakopleiding van de jeugd zijn bijzondere aandacht heeft, en dat niet zal "worden 'nagelaten daarvoor te doen, wat nuttig' en uitvoerbaar is. Ook verder zal de regeering, aldus Z.Exc. de minister, on getwijfeld niet werkeloos toezien. Thans vernemen wij, dat minister Tal- ma voornemens is op de volgende Staats- begrooting een post van f50.000 te bren gen, ten bate van een of meer Middenstands- instituten. Onderwijszaken. We hebben Bchrijft -Da Standaard",'.in dezen verkiezingsstrijd niet op de wijze van f905 zien „front maken" voor de openbare'0 school, maar deze te genstanders hebben toch wel over die school gesproken en getracht te betoogen, dat de wet-Kuyper voor het onderwijs zeer nadeelig was. Als de heeren spreken over „het onderwijs", bedoelen ze daarmee het „neutrale" onderwijs. Mr. Croles heeft daarom een goed werk gedaan door de onderwijs-statistieken eens te raadplegen, en na te gaan bijvoorbeeld in hoeverre het verwijt gegrond was, dat de "wet-Kuyper de kosten bijzonder opdreef. Gaat men bestaande scholen splitsen of sticht men nieuwe kleine schooltjes, dan vei krijgt men wel grooter scholentai, en meer ondeiwijzend personeel, maar daartegen over stijgt het aantal kinderen of niet of bij verre na niet in die verhouding tot de reeds aanwezige totale schoolbevolking, als dit bij scholen en leerkrachten het geval is. Het gemiddeld aantal kinderen en per school en per leerkracht daalt dan aanmerkelijk en het Rijk is dan veel duurder uit. Welnu valt er eene aanmerkelijke daling- te constateeren, speciaal bij het bijzonder onderwijs? In 1905, ziehier het antwoord op deze vraag, bedroeg het gemiddeld aantal kinderen per school 171.2 en dat per leerkracht 35.7 In 1908 respectievelijk 167.65 en 35.6. Eeni ge daling kan niet ontkend. Maar van groo te beteekenis is zij toch niet. Was Ide in 1905 bestaande verhouding tus- schen het getal der kinderen en die der scholen en van het onderwijzend personeel gehandhaafd, dan zou men op de aanwezige 316.088 schoolkinderen hebben aangetroffen 1837 hoofden en 8854 onderwijzers. Daar waren 'echter 39 h oofden en 21 onderwijzers méér. Dat geeft voor het Rijk een gemiddel de totale kosten-verzwariing van f31.300. Is dat nu „enorme opdrijving" der kos ten! Natuurlijk niet. Doch wat ontvangen de openbare scholen? Bij de openbare scholen telde men in 1903 gemiddeld 172 kinderen per school en 35 per leerkracht. 'G'p 316.088 kinderen wa ren derhalve 9031 onderwijzers en 1837 hoofden. Dat is 48 hoofden minder en 156 onderwijzers meer dan op gelijk getal aan de bijzondere scholen. Derhalve bedroegen de kosten f90.000 meer dan op gelijk aan tal leerlingen aan de bijzondere scholen. Uit de cijfers van mr. Croles blijkt wel, dat al dat gejammer over „opdrijving van kosten" en over „verbrokkeling", slechts voor de verkiezing is uitgedacht en in strijd is met de werkelijkheid. Trouwens de eindcij fers beslissen hier. Een kind, dat op de bijzondere school gaat, kost aan het rijk een kleine f 18 per jaar; een leerling van de openbare een groote f35. Die heeren van de neutrale school worden dus met de helft meer bedacht en daar moeten wij aan mee betalen. Het wordt hoog tijd, dat aan die schromelijke wanverhouding een einde komt. Veroordeeliug wegens moord. De recht- bank te Zutphen veroordeelde gister W. P. wegens moord op den patroon Scholten te Apeldoorn tot vyftien jaar onder aftrek van preventief. Da eisch was twaalf jaar. De »N. R. Ct.' profeteert I Riep niet dr. Kuyper het reeds uit, dat nu de rechterzijde, d. w. z. de anti revolu tionaire partij, voor ten minste twaalf jaren heer en meester moet worden in het land? En alsof dat niet genoeg was, verklaart thans »De Tijd«, dat heden kan «vastgelegd worden de abdicatie der liberale partij' en eene periode kan aanbreken «zooals België reeds een kwart eenw kent». Dat is eene periode van clericale overlieerscMng, waarin ran de rechten van ondersdenkenden schier geen sprake zal zijn. De door ons gecursiveerde woorden wer pen een helder licht op de waarheidsliefde van de liberale redactie. Of zou deze haar oordeel getoetst hebben aan de lange periode der liberale regeeringen ALKMAAR, 23 Juni 1909. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar op Dinsdag 22 Juni 1909, des nam. 1 uur. Tegenwoordig 15 ledeD. Afwezig de heer A. Pot, die later ter vergadering komt, en de heer Van der Feen de Lille. Voorzitter de heer J. de Wit. Mededeelingen a. Icüat is ingekomen: een adres dd. 23 Mei 11. ;van Mej. E. Beerenborg, houdende het verzoek haar met ingang van 1 Au gustus e.k. ontslag te verleenen als onder wijzeres aan de Meisjesschool. Het ontslag wordt eervol verleend. b. alsvoren, een schrijden dd. 26 Mei 11. No. 34 van de Gedeputeerde Staten van Noordholland, ten geleide van het goedge keurde primitief kohier van den hoofdelij- ken omslag, dienst 1909. Voor kennisgeving aangenomen. c. alsvoren een schrijven dd. 26 Mei 11, No. 23 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit dd. 13 Mei 11. No„ 1 j. tot aankoop van perceelen weiland, gelegen bij de terreinen van den gemeentelijken reinigingsdienst. Idem. d. alsvoren, een schrijven dd. 2 Juni 11. No. 5 van de Gedeputeerde Staten van Noordholland, houdende bericht, dat de verordening, regelende den werkkring van de commissie van bijstand voor de publie ke werken. Idem. e. alsvoren, een schrijven dd. 9 Juni 11. No. 41 van de Gedeputeerde Staten van Noordholland, ten geleide van het goedge keurde raadsbesluit dd. 19 Mei 11. No. 9b. tot onderhandsche verhuring van de wo ning aan de Paardenmarkt 8 No. 9 aan H. de Jong. Idem. f. alsvoren, een schrijven dd. 9 Juni 11. No. 41 van de Gedeputeerde Staten van Noordholland, ten geleide van het goedge keurde raadsbesluit dd. 19 Mei 11. No. 8, tot overneming van grond van de bouw maatschappij „Rijnecoin". Idem. g. alsvoren, een schrijven dd. 11 Juni II. van de 2è afdeeling der commissie voor de Middenstandsenquete, houdende bericht, dat Mr. K. A. Cohen Stuart is benoemd tot leider van het plaatselijk onderzoek in deze gemeente. Idem. h. alsvoren, een adres van Dr. J. G. Rut gers, houdende het verzoek hem met ingang van 1 September a.s. te willen ontslaan uit zijne betrekking van ieeraar aan het Gymnasium. Het ontslag wordt eervol verleend. Voorts wordt medegedeeld, dat het ver slag van den toestand der gemeente over 1908 gereed is, 't welk bij deze den Raad wordt aangeboden. 1. De notulen worden goedgekeurd. 2. Het voorstel van B en W. tot bet aan- gaan ëener tijdelijke geldleening ad f 61600 wordt zonder hoofdei, stemming aangenomen. 3. Eveneens de afsluiting van het dienst jaar 1908, waarmede bovenstaande leening verband houdt. 4. Op dezelfde wijze wordt besloten de localiteit in de Ridderstraat, waarin de kan toren voor den Waaibirg gevestigd zijn, voor taan aan het Rijk te vei huren voor den som van f 300.— 'a jaars. 5. Eene wijziging van het plan van uit breiding der gemeente, zooals dat is vastge steld bij raadsbesluit van 17 Maart 1909, wordt by u'tnoodiglng van Ged. Staten vast gesteld in dier voege dat de nienw ontwor pen straat tusschen Waagplein en Korte Nieuwesloot kome te vervallen. 6. Op een adres van C, de Ruiter q.s. verzoekende de woningen van adressanten ten opzichte van de watervoorziening te bren gen onder de rubriek «Arbeiderswoningen', wordt besloten te berichten, dat de gemeente pogingen heeft aangewend om de noodzake lijk geachte wijzigingen aan te brengen in bet tarief van waterlevering, doch dat die pogingen zijn afgestuit op de weigering van de Mij. tot expl. van Waterleiding in Neder land om tot wijziging mede te werken. Da heer v. d Bosch vind hierbij gelegen heid op te merken, dat de drukking niet steeds voldoende schijnt te worden onder houden, vooral Zaterdags, terwyi de heer v. Buijsen opmerkt dat er, naar 't schijnt, niet voldoende toezicht onderhou den wordt op de leidingen, 't kwam toch voor dat zich vuil in het water bevond. De Voorzitter belooft dat B. en W. op een en ander zullen letten. De heer Wanna deelt mee dat de inspec teur der volksgezondheid geregeld zyne aan dacht aan de waterleiding wydt. 7. De overdracht van de concessie van den aanleg en de exploitatie van den stoom tramweg Alkmaar—Beverwijk aan N.—Z.— Holl. Stoomtramweg Mij. wordt verleend zon der hoofdelijke stemming, nadat de heer Glinderman in ernstige overweging geeft in de voorwaarden bepalingen op te nemen omtrent de snelheid van het rijden binnen de gemeente. 8. De rekening van de Huishoud en Industrieschool, dienst 1908, wordt goedge keurd in ontvangst van f25038.565 en in uitgaaf van f 24647.84'derhalve met een voordeelig saldo van f 385,72, een resultaat, hetwelk de commissie met voldoening heeft geconstateerd, 9. Goedgevonden worden eenige af en overschrijvingen op de begrooting van de stadsapotheek, dienst 1908, en vastgesteld wordt de suppletoire begrootiog van hetzelfde jaar in ontvang en uitgaaf op f451.81', onder toekenning eener nadere toelage uit de gemeentekas van f 222.85. Een en ander behoudens het nader onderzoek der nitgaven bj) de behandeling der jaarrekening. 10. Het primitief kohier der belasting op de gebouwde eigendommen, dienst 1909, wordt ter fine van uitvoering vastgesteld. 11. Het voorstel van B. en W. tot voor •telling van de verordeningen voor de Han delsdagechool te dezer stede, heeft eene breedvoerige discussie uitgelokt, welke de kern van de zaak niet betrof. Eenerzyds werd betoogd, dat regeling van de salaria en vaststelling van de verordening voor bet gymnasium diende vooraf te gaan aan de behandeling van het ter tafel liggen de onderwerp, terwyi andersxijds in betrek king tot deze regeling de voorgestelde sala rissen aan zeer ernstige critiek werden on derworpen. De adviésen van den inspecteur voor het handelsonderwys kwamen door de discussie niet in beider licht en kregen niet die waarde, welke noodig was een leidende gedachte ean de vergadering by te breDgen. Het slot van de gedachtenwisseling is ge weeet dat op voorstel van den heer v. Buy sen, gestrund door den heer Dorbeck, werd besloten, de behandeling'uit te .stellen, tot dat voorstellen ten opzichte van het gym nasium den Raad zouden hebben bereikt. 12. De verbouwing van de Meisjesschool. Deze kwestie kreeg haar beslag doordat de Raad zich in meerderhe'd verklaarde voor het eerste deel van 's heeren van Bnijsen's vooretel, nam, het bijbouwen van 3 lokalen, en voor het overige de plannen van B. en W. goedkeurde. 13. Tot lid van de commissie tot wering van schoolversu'm werd herkozen de heer C. G Steen. Bij morde vat) den heer Pot werd hivrna met een zeer lang betoog een dUcussie in geleid over het gevaar (waarop in Ons Blad meer dan eene werd gewezen,) dat de harde keien in de Langeztraat opleveren voor paar den en voerlieden. Byna de heele raad nam aan de discussie deel. De heer TJitenboseh stelde ten slott3 voor B. en W. te machti gen tot het remen van maatregelen om deze gevaren af te wenden, event, eene andere bestrating uit te vinden. Ta vijf ure sluit de voorzitter de vergade ring nadat reeds verschillende leden waren vertrokken. De herstemmingen. Hedenavond zullen wij nog een extra nummer uitgeven, vermel dende de uitsla? der herstemmingen. Dat nummer wordt per post verzonden en zal onzen lezers du- morgenvroeg met de eerste besiellii g b-re ken. G rierena ond trad van eene verga dering ven Kath 'ieke en Anti Revolutionairen in i'e Mar mor,ie als spreker op, de heer Moerel uil NourJwijk. De rede was een enthousiest pleidoooi voor den rechtschen candidaat in het dis tricht Alkmaar. Onweer. Maandag en Dinsdag ontlastte zich boven de gemeente en omgeving eenige onwperbuien. Ongelukken kwamen, zoover wij weten, niet voor. Het onweer bracht het zoozeer gewenschte regenwater en was daardoor velen welkom. Geslaagd, Da heer W. van Os, alhier, legde Zaterdag met goed gevolg het toe latingsexamen voor de Rjjks-Normaalschool voor teekenonderwijzers te Amsterdam af Bevolking van Noord Holland. Biy kens opgave van het Central Bureau voor de Statistiek bestond op 1 Januari 1909 de beve l ting van Noord Holland uit 537 421 mannen en 566.039 vrouwen, te zamea 1.103.514. Meer dan 10 000 inwoners hadden de volgende gemeenten Alkmaar 20.840, Am sterdam 565 589, Bussum 12186, Haarlem 70.349, Haarlemmermeer 12 318, Den Helder 28 259. Hilversum 30260, Hoorn 11063, Velsen 17 858 en Zaandam 24 402 inwoners. Tegenwoordigheid van geest. By de in aanbouw zyade kerk alhier, had de met selaar KI, het ongeluk van de bovenste steiger te vallen, in gezelschap van een kalkbak. De man had de tegenwoordigheid van geest, de bak naar binneu en zich zelf naar buiten te bewegen, zoodat de bak op het terrein viel en by zelf rechtop in de sloot terechtkwam. Met den schrik en een nat pak kwam hij er af. Ook een antithese. Ter openbare zitting van den Alkmaarschen Gemeenteraad, gis teren middag 1 uur moest het gaslicht worden ontstoken, niet om de beraadsia gingen, maar om het werk van den steno graaf te belichten. De iaDgste dag bij kunstlicht. Loterij zonder nieten. Volgaarne en met aandrang recommandeeren wij aan alle belangstellenden, zoowel in als buiten de stad, de lotery, welke zal gehouden worden door de vereeniging «Utile Dulci', onder het patronaat van den Heiligen Thomas van Aquino, strekkende tot godsdienstig en weten- schappelijke opleiding en gezellig samenzijn van leerlingen der H. B. S. en Gymnasium en andere jongelieden, directeur de WelEer- waarde Pater E. J. B. Jansen, Dominicus kerk, Laat. De lotery is goedgekeurd bij besluit van Burgemeester en Wethouders van Alkmaar den 10an Juni 1909. De prijzen bestaan uit boekwerken, schil derijen en andere huishoudehjke artikelen. De lotery is zonder nieten. De loting zal gehouden worden aan de pastorie, Breedatreat 7, Ptys van een lot Is 25 ct., per post 26 ct. De loten zQu verkrijgbaar bij de boekban delaren A. Kilbne, Boterstraat, S. Halma, Magdalenenstraat (öchapensteeg)' Klooster, Hekelstraat, en Van der Eist, Fnidsen. X. BERGEN. In een Maandagmorgen te half twaalf uur ten raadhnize gehouden bijeenkomst van poldermeesters der verschil lende onder deze gemeente gelegen polders, werd den heer J. Leijen, by monde van den voorzitter, een zeer mooi schrijfbureau aan geboden, ter herinnering aan zijn 25 jarig jubilé als penningmeester van genoemde polders. De voorzitter herdacht met eenige voor den jubilaris zeer vereerende woorden dit jubilé. De heer Leijen betuigde hierop voor het een en ander xyn hartelijksn dank. EGMOND-BINNEN. Tijdens het hevig onweder, dat Maandagnamiddag boven onze gemeente woedde, sloeg de bliksem in den molen langs den Vennewatersweg, bewoond door de familie Dekker. Veel huisraad werd verbryzeld, doch, wonder boven wonder, niemand der huisge nooten bekwam eenig letsel. De zoon van den heer K., die voor de bui in den molen schuilde, werd licht gewond aan de hand, hoogstwaarschijnlijk door een stuk glas van het gebroken huisraad. RINNEGOM. Maandagavond werd rbh de pastorie de droeve tijding vernomeD, dat onze kapelaan de parochie gaat verlaten. Ik zeg droeve tijding, want in de drie jaren, dat de Eerw. Heer v. d. Burg alhier werk zaam was, heeft hy vele vrienden vorworven, die hem noode zien heengaan. Vooral de zieken verliezen in hem een trouw bezoeker en vriend. Moge bet kapelaan v. d. Burg te Amsterdam goed gaan, is stellig de wensch van alle parochianen. HEILO. In de bosscben van jhr. van Foreest zat 4 Juli, vanwege de Noord Hol- landsche Propaganda Commissie van de Nederl. Ver. tot Afschaffing van Alcohol houdende UraDkeD, een groote betooging voor drankbestrijding worden gehouden. De mee- tinggaugers zullen van twee spreekgestoelten worden toegesproken door mej. H. Franke, A. H, Gerhard en J. H. Va'rekamp vaa Amsterdam, F, H. Schmidt van Hilversum, J. van der Berg van Deventer en ds. S. Winkel van Franeker. De geheelonthouders zangkoren vau Amsterdam, Haarlem, Wor- merveer, Alkmaar en Edam, met te zamen 200 ledeD, verleeneD hunne medewerking. Naar en van de meeting wordt een op'ocbt met muziek en ontplooide vaandels door Alkmaar gehouden. URSEM. De R. K. Kiesvereeniging heeft de drie aftredende leden van den gemeente raad, de heeren A. Hille, P. Koppas en C. Schouten, met algemeene stemmen opnieuw candidaat gesteld. LANGENDIJK. In de vacature C. Opper does (overleden), is tot wethouder der ge- meeote Noordscharwoude gekozen de heer P. As. de Geus, welke die benoeming heeft aangenomen. Te Broek op Langendijk is dit jaar aan de beurt van aftreden als lid van den gemeenteraad de heer A. Glas, tegen over wien hoogstwaarschijniyk geen candidaat zal worden gesteld. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Jb. Wage naar, is door de anti revolutionaire kiesver eeniging candidaat gesteld de heer H. ten Does. Te Znidscharwoude treden af de heeren Jb. Greidanus, wethouder en E. Vlug. Naar wij vernemen zal tegenover eerstgenoemde geen, tegenover laatstgenoemde wel een can didaat worden gesteld. Te Zuid-Scharwoude heeft behalve de in ons laatste nummer vermelde aanbesteding nog plaats gehad die der volgende werk zaamheden voor de te bouwen gasfabriek aan den Langendijk Bestek II (fabrieksinstallatie), inschryveis Julius Pinch, Berlijn, voor f 25430 en Zeister Machinefabriek voor f33810; bestek III (gas houder), Neumann Esweiler te Aken voor f 15750bestek IV (buisleldingen), Gebr. Wilson, Den Haag, voor f 36630bestek V (muntmeterleidingen, lantaarns etc.), Gebr, Wilson, Den Haag, voor f 12397 en bestek VI (gasmeters), Elster Compagnie te Rotte-- dam, voor f 10630 Geen dezer werken is nog gegund, aangezien eerst de goedkeuring van Ged. Staten moet worden verkregen. Bestek I, waarvan we den uitslag de vorige maal vermelddeD, is gegund aan den heer Kloosterboer te Broek op Langendijk voor f 91759 84. Aan de veiling te Broek op Langendijk worden tegenwoordig reeds heel wat aard appelen en wortelen aangevoerd. Beide pro ducten zijn flink in prys. Voor aardappelen wordt tot f 3 50 per half H L, besteed, ter wyl men voor wortelen tot f 6 bedingt. De opbrengst is bevredigend, de qualiteit valt nog niet te roemen. In een te Zuid Scharwoude gehouden vergadering van afgevaardigden van verschil lende tuinbouw vereenigingen werden ver schillende zaken besproken, met betrekkind tot de opgerichte vereeniging tot-het onder ling dragen van het bedryf-ritico in den tuinbouw. Hoogstwaarschynlyk zal deze zoo genaamde Tuinbouw Onder.inge nog met Juli in werking treden. De commissie i< i werkzaam over de volgende gemeenten I Alkmaar, Broek op Langendyk, Harencar spel, Heer Hugowaard, Koedyk, St. Pancrar, Zuid-Scharwoude, Noord Scharwoude, Ond karspel, Nieuwe Niedorp, St. Maarten, War- menhuizen en Schoorldam, Als dageiyk' bestuur werden gekozen de heeren A No bel, te St. Pancras voorzitter, A. Kroon te Oudkarspel, secretaris en G, Barten ,e Noord-Scharwoude, lid. Te Zuid Scharwoude hulsgezinnen het roodvonk. De gemeenteiaad van heeft besloten, naar aanlel zonden adres, de beide on grstificatie van f 25 te verl werk-onderwijeleaseD, welke zijn te geven. ZIJDEWIND. Zondaga heer Moerel, bestunrelid v landschen Bond van R K. een spreekbeurt in de kolf P. Bruin alhier. Ruim 150 personeD, m kiezers en leden der Jon parochie 't Veld, hadden a gevolg gegeven. De vergadering werd gel J. F. W. Scbuchart, voor parochiale kiesvereeniging. De spreker van den avo In de eerste plaats de vraag nen wy, Roomechen, op e men Na een korte pauze be de vraag Kunnen wy in maar Foreest stemmen Met een ernstige opwek op den heer Glinderman sl Met hartelijke woorden zifter den heer Moerel en slaagde vergadering. In plaats van den die de gemeente en tevens verlaten, ie tot voorzitter v vereeniging «Eendracht maa gemeente Ouds Niedorp ben D. M. Scbolton tot secretari van de R. K. kiesvereenigi 't Veld de heer C. de Jon HEEMSKERK. Tijdens hevig onweder, vergezeld slagen, sloeg al bier de blik» van H. v. d. K. De luik werden afgerukt en weggesl kinderen en een dochter als verlamd van schrik en getroffen te xyn door heth wy echter vernemen moet zoek van den dokter, niet heeft alleen de schrik twee perceel bewusteloos gemaakt KERKE IE Z. D. H. de Bisschop va benoemd tot kapelaan te Vr. Visitatie) den weleerw. h tot kapelaan te Rotterdam den weleerw. heer L. J. kapelaan te Amsterdam (H. weleerw. heer Ch. N. J. Me laan te Assendelft den wel M. Hoogeveen; tot kapelaa (H. Maria Magdalena) den M. J. van der Burg tot kap (Rinnegom) den weleerw. he die kapelaan was te Oude laan te Amsterdam (O. L. den weleerw. heer C. J. Boe laan te Ryswijk den weleer Leusen, die kapelaan was meer (St. Joann. de Doope te Dordrecht den weleerw. van der Cammentot kapel bage (H. Jacobus) den wele Hendrikx tot kapelaan te Ho Opgave ons verstrekt Firma MULDER Alkmaar, Dijk i4. Purmere Pref. Comm. Staatsl eeningeo. 3 °/o Ned. Werk. Schuld 5 n Bulgarije Tabak 4 Hongarije Goudl. 4 Oostenrijk Jan./Juli 4 /in Portugal Tab. 5 v Rusland 1906 4 r> ld. Rothschild i88g 4 n ld. Hope Co. 4 /ij, Iwang Dombrowa 4 Turkije Goudl. 1890 5 n Mexico Binnenl. 5 n Brazilifi Fund. Loan Spoorwegleeningen. &iooSrPw7ge^J- Aind' Comm. Atchison n Denver Erie Kansas City id. Missouri n Ontario Koek Island South. Pacific South. Railw. n Union Pacific Wabash Warschau Weenen. Aand 4% Wladikawkas Sp. Diversen. Comm. Car Foundry Steels Ned'aH ,Vj3retenI- Aand. I Sl'f' M«- Resc. Grea' Cotar 8' Aand' Koninkl. Petr. Mij. Moeara Enim Sumatra PaIemb. Ned.-Am. Stoomv Mil Comm. Marine J' Eref* id. Comm. Peru Pref. id. A damLangkat gew. Aand. Adam Serdang Asfhan Plantage Deli Cultuur Dell Mij. Langkat Tab. A. Medan id. Sene'L^ Tab. 9&la 96®/8 956/ 8 «4s/l 84% 891/15 80 a ^/F#?lieioor,in£8n. V «"St0 fl°°- ITolongaUekoeri 5*% 252 777/l6 392 "S1/'

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2