S&. Sath. Nieuws- en Advertentie%la.d voor Noord-Holland. No. 52. Woensdag* 30 Juni 1909. 3"' Jaargang- FËuiuim Aïda. Verschijnt Woensdag en Zaterdag, Buitenland. Binnenland. V KATHOLIEKE ORGANISATIE. V TS HOOG ROEMEN. ONS BLAD ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per drie maanden franco aan hnia. Te betalen in het begin Tan ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN t Van 1—5 regels 80 cent Elke regel meer6 Reclames per regel15, Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 Nu de verkiezingscampagne achter de rug is en men de werkzaamheid van de verschillende partijen kan overzien, mag men zeer zeker met groote vol doening terugzien op de actie der katho lieken en het rbsultaat dat er door is verkregen. Het „Centrum wijst op dit succes. Wel bleef ons stemmental in de Tweede Kamer stationnair, maar in een groot aantal districten deden wij de schaal ten gunste der Rechtsche candidaten overslaan Zonder de hulp der Roomsche stem men zou bij lange na niet het resul taat verkregen zijn, dat werd bereikt. Dit te constateeren is voor ons natuur lijk geen reden tot zelfverheffing, maar met rechtmatige vreugde mogen wij er op wijzen, dat de kracht onzer partij ook bij deze verkiezingen weer ter dege zich gevoelen deed en het behaalde suc ces mogelijk maakte. En tevens zij er dan den nadruk op gelegd, dat dit voor een goed deel is te danken aan onze steeds beter wor dende organisatie. In den Algemeenen Bond van R K. Kiesvereenigingen bezitten wij thans een orgaan, dat de Katholieke partij vertegenwoordigen kan, waar dit ge- wenscht en noodig is, dat het overleg met andere partijen vergemakkelijkt, de eenheid en samenwerking bevordert, de krachten concentreert. Daardoor kan onze partij zich meer naar buiten doen gelden en aan de an dere partijen hare wenschen duidelijk maken, terwijl door het bestaan van den Bond mede de organisatie in de afzonderlijke districten wordt bevestigd en aangemoedigd. Een goede organisatie is voor eene partij een noodzakelijkheid. Zonder die organisitie is zelfs een sterke partij dik wijls veroordeeld, veel van haar invloed te verliezen. De Algemeene Bond van R. K. Kies vereenigingen heeft niet alleen bij deze verkiezingen eene belangrijke rol ver vuld, maar is ook een waarborg dat de krachten die in onze partij nog slui meren, tot ontplooiing gebracht worden en de actie dus zullen versterken. Wel verstandig noemt „de Maasbode" den wenk, dien „de Standaard" zoo pas aan de onzen gaf, van nl. nog niet te hoog te roemen, aangezien rjen meer derheid van 60 nog niet evenredig is aan onze meerderheid onder de kiezers. Deze wenk werd natuurlijk niet ge geven om onder ons het enthousiasme te dempen of zelfs maar ietwat af te koelen. Immers, zoo men iets nuchter dient te bezien, dan zeker de politiek. Maar toch staat het vast, dat een i. H AROUN-BEN-ISM A D. een der steile bergtoppen die op 5Chhderachtige wijze in de schoone an slieken, door de Middellandsche zee espoeld, verspreid liggen, ontwaart de eiziger een nog vrij goed onderhouden ouwvaDe landman wijst die met den aarSrr aan Cn noemt hem in z'j"« eigen den spraak: „het Mooren-kasteel" I u, an 6U behagen, waarde lezer, dat Van den slu'jer opligt, dien i snn vr er£ete'he|d noemt en die zoo Isnrpvwa vV-, tlet verledene wordt uitge- I herlèv V°°r nog den tijd doen Iterk kasteel Jas?0""™' PraCht'g ■Allah n„Ur was het, dat de zonen van „•-'de Afrik„° l" macht'g in Spanje en op 3 naar de zijde de maar onoPhoudeliik gen dikwiik h P>Teneen terug gedron- m 'J's de zee overstaken om aan de gt machtige coalitie gelijk de onze, wil zij haar hooge en zwaar-verantwoordelijke positie handhaven en met eere het lands bestuur voeren, zeker het enthousiasme harer strijders niet ontberen kan, wijl de geestdrift, zoo ze maar steunt op een heilig beginsel, minstens evenveel vermag als de berekening. Zeker zouden wij het daarom niet dienstig vinden, indien er in onze pers te veel artikelen verschenen, die aldoor maar wezen op de moeilijkheden, welke voor onze partij en onze Regeering misschien ontstaan kunnen in de toe komst, ongewend als zij zijn om de verantwoordelijkheid voor de welvaart van heel een volk te dragen. In zoo iets ligt, dunkt ons, nog altijd een restantje van het oude besef, dat het aan den overkant alles knap alles geleerd, alles bekwaam is, dat daar de intelligentie is en de invloed en de winst van langdurige ervaring Laat dit besef onder ons nu maar gaandeweg naar den achtergrond ge drongen worden. Wij behoeven tegen moeielijkheden niet op te zien. Onze voormannen heb ben o. i. wel het bewijs geleverd dat de teugels van het bewind in hunne handen veilig zijn en dat zij op wetgevend ge bied den toets der critiek zeer goed kunnen doorstaan. Wij hebben in beide Kamers eene sterke meerderheid en daarbij een keur van mannen die op menig terrein voor niemand behoeven onder te doen. Men late zich dus door de liberale pers niet van de wijs brengen, die niet zal nalaten, het oude lied weer tegen ons aan te heffen, het lied van achter lijkheid en intellectueel tekort. Wekken wij een krachtig zelfver trouwen. Een zelfvertrouwen dat niet behoeft op te komen uit een onwaar optimisme, maar een zelfvertrouwen dat rust op de overtuiging van eigen kracht. Maar dat mag ons er niet toe brengen, ons ook bij het verkregene neer te leggen. Het moet ons integendeel aan sporen, die kracht meer en meer te ontwikkelen en hooger op te voeren. In zooverre „de Standaard" met den wenk bedoeld heeft, dat het hooge roe men in de overwinning ons niet mag verleiden tot zorgeloosheid, kunnen we daar zeker in meegaan. DUITSCHLAND. Het belangwekkend spel in den Rijksdag heeft dezer dagen zijn toppunt bereikt; want 't ging nu om het fundament van de belasting hervorming: de successie-belasting. De verwachting was, dat de sociaal-de mocraten voor die belasting zouden stem men, gelijk hun vertegenwoordigers Singer en Sudekum in de commissie hebben gedaan. Natuurlijk dan niet om der regeering ter wille zijn, maar in de hoop, dat zij daar- bewoners der Fransche kustprovinciën dat recht van nationaliteit af te dwingen, het welk hun in bijna alle gewesten der we reld door de zegepralende wapenen der Kalifs was gegeven geworden. Toen hadden die trotsche navolgers van den Koran hunne beroemde vesting Fra- xinet gebouwd, van welker verbazende hoogte zij even als a/delaars met zoo snelle vlucht en vreeselijke klauwen op de rijke akkers van Provence nederdaalden, dat de bewoners zich niet dan door Gods hulp en Öe bescherming van Onze Lieve Vrouwe van Bijstand tegen hunne woede en ver- woestings-zucht konden beveiligd achten. Op den bergtop waar men thans nog het Mooren-kasteel gefwaar wordt, stond eertijds eene forsch gebouwde en ontzag wekkende sterkte, die even als een voor post ver op 's vijands grpndgebied en af gezonderd van elk ander door de Mooren bezet punt, desniettemin door middel van seinen, met allen en voornamelijk met de vesting Fraxinet gemeenschap onderhield, De Mooren vertrouwden lvet opperbevel van deze sterkte nooit toe dan aan de dappersten en trouwsten hunner legerhoof den, Op het oogenblik dat deze geschiedenis begint, (was Haroun-Ben-lsmacl opperbevek door hun toestand bij de na korter of lan ger tijd te verwachten nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag zouden verbeteren. Al- zoo visschen in troebel water. Maar als ze meenden dat hun stemmen den doorslag geven zouden, dan hebben ze zich toch bedrogen. Want na een debat van vier uren, scherp en dikwijls persoonlijk, in een rumoerige en daardoor niet zeer aandachtige zitting, werd met 187 stemmen voor en 195 tegen, het regeeringsontwerp op ide „Erbschaftssteuer" verworpen. Vóór stemden 'de liberalen, de socialisten, de rijks- partij en de economische vereenigiing'pn maar tegen: het Centrum, de Polen en de conservatieven. Von Bulow was uit den Rijksdag verdwe nen, voordat deze zeer gevoelige nederlaag bekend werd. Hij zag het zeker aankomen! Ook het nog overblijvende gedeelte van de wet op de successiebelasting en eveneens de considerans werden verworpen, zoodat van de wet niets is overgebleven. Daarom zal, volgens een mededeeling van den pre sident, de derde lezing niet plaats hebben. De successiebelasting is dus definitief van tafel gevoerd! Wat zal er nu gebeuren? Wie 't weet, mag 't zeggen. Maar de kans op ontbin ding van den Rijksdag schijnt in ieder ge val steeds grooter te worden. Dezer dagen moet in den Bondsraad over deze quaestie beraadslaagd zijn; en misschien lekt nu wel spoedig uit hoe het gaan zal. De hierboven gestelde vraag: Wat nu? werd reeds door den Berlijnschen cor respondent van de „Kotaische" behandeld vóór nog de beslissende stemming viel. „Aannemen, schreef hij, kan de regeering de wetgeving van, 'h»et nieuwe blok onder geenerliei omstandigheden. Zij zal gesteld worden voor de keuzf;: den Rijksdag ver dagen en later den geheelen strijd opnieuw beginnen, óf den Rijksdag ontbinden. Feesten te Mtinster. De katholieke van Munster hebben verleden week tegelijk met het gouden Priesterfeest van hun Bisschop, Mgr. DÏDgelatad, ook het elfde eeuwfeest gevierd van den H. Ludgerus, stichter van den stad Müaster. Dat eeuwfeest is voor geheel Duitschland van b8teekenis geweest en ook voor Neder land. De H. Ludgerus toch werd in de provincie Utrecht in het jaar 774 geboren. Het bisdom Utrecht was op het feest vertegenwoordigd door zfjn Kerkvorst Mgr. v. d. Wetering. Het feest, dat met seer veel plechtigheid te Münstsr werd gevierd, viel voor het bisdom Müaster samen met het gonden feest van den 66sten opvolger der H. Lud- gerns. En het gansche diocees, maar vooral de stad Munster, Heeft aan den jubileerenden priester-Bisschop zoo groote en overweldi gende bewijzen van vreugde gegeven, dat voor heel de katholieke wereld duidelijk werd, hoe „Bisschop Hermann" door gees telijkheid en leeken wordt bemind en ver eerd. Want mgr. Dingelstad heeft, sinds den dag, waarop Z. D. H. onder ernstige omstandigheden den staf overnam uit de hebber van het genoemd kasteel. De ge meenlijk zeer sterke bezetting was tot op twee derde verminderd om de vesting Fraxinet te voorzien, en wel verre van even als vroeger, gewapenderhand uitval len te kunnen doen in de omliggende landstreken, moest Haroun zich vergenoe gen met zijne stelling te bewaren. Die gedwongen rust was voor den ouden zeeschuimer, eene harde noodzakelijkheid, waaraan hij zich niet dan met weerzin onderwierp en die hem des te onaange namer viel, vermits hij langer dan ieder ander de zee en hare gebaren had getrot seerd. Dikwijls gebeurde het dat hij zijne pijp rookte op het platte dak van het ka steel en tot zijne dochter, die aan zijne zijde gezeten was, diep zuchtend zeide terwijl hij in de verte op de zee wees: „Daar ginds, mijn kind, is het lejyen, is beweging; Hier is de dood!" „LieVe vader", antwoordde dan het meisje, „bewondert gij dan die heerlijke landouwen niet, die zich' aan onze voeten vertoonen, en dien uitjgestrekten gezicht einder, waar het oog zich verliest en de ziel wordt medegesleept in zalige droome- rijen ojver Allah en zijn paradijs? Vindt gij het dan geen genoegen om hier de koele en zuiyere lucht te komen in ade- hand van mgr. Brinkmann, den Belijder, die, uit Duitschland verdreven, op Nederland- schen bodem te Valkenburg, gastvrijheid en bescherming vond, zeer veel voor zijn ge liefd Bisdom gedaan. In zijn ijver, om de fundamenten der katholieke geloofsleer en van het katho lieke geloofsleven in zijn diocees te be waren en te bevestigen, was hij onver moeibaar; zijn zorg voor de Christelijke opvoeding der jeugd, zijn voortdurende bezoeken aan de scholen, zijn bevordering der „Muttervereine" welke immers een zoo groot aandeel hebben in de goede op voeding der kinderen, zijn waakzame be zorgdheid voor een in alle deelen metho disch en paedagogisch godsdienstonderwijs, het uitbreiden van de bestaande en op richten van nieuwe leerinrichtingen, de voltooing der seminaria, de vele kerken en kapellen, die werden gebouwd en de vele kloosters, die gedurende zijn bestuur verrezen, de oprichting van vele nieujve parochiën, meer dan vijftig, en nog veel andere zaken, ten slotte zijn krachtige .werkzaamheid op sociaal en liefdadigheids- gebied, waaraan tal van stichtingen hun ontstaan danken dat alles legt getuige nis af van het wijze en krachtige bestuur van den Bisschop. Oeen wonder, dat het gansche diocees zijn geliefden Herder de hartelijkste blijken van liefde, eerbied en gehoorzaamheid gaf. Z. H. de Paus deed aan mgr. Dingel stad door be|middeling van den Kardinaal- Aartbisschop van Keulen, dir. A. H. Fischer, een schrijven van gelukd/ensch toekqmen en de Koning van Pruisen ver leende Z. Dj. H.: de Kronen orde le klas, teilwijl de groothertog van Oldenburg den jubileerenden Bisschop een hooge onder scheiding toekende. f De heiligdomsvaart te Aken. Sedert eenige dagen hargen van de galerijen der oude Munsterkerk te Aken 17 gele en witte doeken, versierd met de beeltenissen van O. L. Vrouwe, keizer Karei en het wapen van het domkapittel. In den onden dom, dien keizer Karei de Groote bouwde, rnst het >Akensche Heilig dom», en iedere 7 jaren wordt het, naar oude gebruiken, den volke ter vereeriDg ge toond. In vroegere tijden gold het jaar, waarin de Zevenjaarljjksche Heiligdomsvaart plaats greep, als een gelukkig jaar voor heel de wereld. Het nithangen der doeken van de Mun sterkerk ging gepaard met eene groote plech tigheid, en kon feitelijk beschouwd worden als het begin der Heiligdomsvaart. Toen een stoet van geestelijken, waaronder de beken de Dr. Bellesheim, op de galerij kwam, zong het Munster koor den feestzang >0, du Hei lige, dn Jtiogfiauliche». Dan werden de doeken waarin gedurende de Heiligdomsvaart de reliqulëu getoond worden, omgeslagen en vastgemaakt. Tijdens deze ceremonie zong een zangkoor nog Tochter Sions, de Pius-Hymne, Kirch Ohristi, Grnsz en die Heiligliimer en der Karls Hymne.» Deze oude gebruiken werden door duizen- men, gekoesterd door de liefelijke zonne stralen „Helaas! waar zal ik het geluk kun nen vindeq zoolang ik mijn slagzwaard nutteloos moet laten rusten? Oij weet niet, Alida, wat het lejven van een krijgs man in heeft. Oij kunt ook de naam- looze harmonien niet kennen, die zijn oor streelen in het krijgsrufoioer; even min -kunt gij begrijpen hpe veel de zeejman Ihfoudt van de woeste baren, ja zelfs van een loeijende stormHet is zoo schoon den toorn des Hetaels te trotseeren, en de woedende elementen te bedwingen! Het is zoo sdjióon, met eene kalme en krach tige stem de brullende winden en het on- weder te beheeren en de hinderpalen en gevaren voor zijnen wil te zien bukken. In mijne galei ben ik een man, ben ik een koning!..Wat ben ik hier? de onnutte grijsaard, die op het punt is om zijne glansrijke loopbaan zonder roem en onbekend te eindigenKon ik ten minste in stilte' een detzer geheime slotgangen doorgaan en eyen als een gier zijne prooi, een dier kudden aanvallen, die in het dal grazen, ze voor mij uitdrijven op de wijze der Arabieren en hen in ze gepraal in dit oude kasteel brengen, dan zou ik ten minste eeu uur langer vreugde den belangstellenden bijgewoond, die zelfs op de daken der huizen in de omgeving der Munsterkerk hadden post gevat. ENGELAND. In het Eugelache Lagerhuis is gesproken over processies. Gelijk men weet, zijn ka tholieke processies faitelijk verboden, maar door wetten, die uit den vervolgingstjjd da teeren en waaraan niet meer de band wordt gehouden. Dit neemt echter niet weg, dat do Begeering in bizondere gevallen, als b.v. cp het laatste Eucharistisch Congres, krach tens die wetten het houden van processies kan verbieden en dan formeel in het gelijk is. Zulks geschiedt echter zelden of nooit en in tal van plaatsen, ook in de voorste den van Londen, worden geregeld parochi ale processies gehouden. Een der unionistische afgevaardigden heeft den minister van Binneniandeche Zaken g€ ïaterpeüeerd over het feit, dat er, nadat de regeering de groote processie te Londen had verboden, zoodanige door de wet ver boden ommegangen hadden plaats gehad te Walworth en Highgate, waarbij de politie beschermend was opgetreden. Minister Gladstone zei, dat de wet, tot vervolgingen tegen overtredingen vau dezen aard slechts het openbaar ministerie bevoegd verklarende, duidelijk te kennen heeft willen geven, dat niet elke overtreding vervolgd diende te worden. De aangeduide processies waren van kleinen omvang en hadden tot geen stoornissen geleid. Men moest wat ver standig en verdraagzaam weien, zei de mi nister. Maar Liverpool dan Heeft een processie daar niet tot ernstige wanordelijkheden ge leid vroeg de afgevaardigde. De minister antwoordde ontwijkend, dat de politie daar haar plicht had gedaan, en dat hy hoopte, dat dergelijke rustverstoringen niet meer zouden gebeuren. De minister had kunnen antwoorden dat de processie te Liverpool aangevallen is geworden door fanstieke papenhaters, dc Orangisten. En tengevolge van den aanval hadden de ongeregeldheden plaats. Alle groote bladen erkennen dat de Oran gisten de oorzaak zjjn geweest door hun aanval op de processie. Hulde aan H. M. de Koningin. Naar wij vernemen heeft tusschen vertegenwoor» digers van eenige werkliedenorganisaties een voorloopige bespreking plaats gevonden over de wjjze, waarop door de Vereenigingen en Bonden een passende hulde kan worden gebracht aan H. M. de Koningin, ter gele genheid van H. M. komst en verblijf in de Hoofdstad. Besproken werd het opstellen der samenwerkende organisaties met hare banie ren langs den weg, bij de kornet van H. M. en het organiseeren van een llchtstoet op een der avonden van de feestweek, In een spoedig bijeen te roepen zoo algemeen moge lijke vergadering van vertegenwoordigers van vereenigingen enz, zal door de voorloopige a—mbhii i i ii 11 genieten; dan zou ik mij voor een oogen blik kunnen verbeelden mij nog midden onder onzen stam te bevinden, tusschen de steile rotsen van het Atlas-gqbergte, dat door den Moorschen krijger overal wordt betreurd." „Wat belet u, lieve vader", vroeg Aida, „dien wensch te bevredigen?"be- hooren 'die kudden niet aan onze vijanden „Ach' mijn kind," zuchtte Haroun, „de eer, en een nog veel dierbaarder belang, uwe veiligheid namelijk, verbieden mij dit kasteel een oogenblik te verlaten. „Denkt gij dan, dat de Christenen deze sterkte zouden durven aantasten?" „Allah alleen weet hoever hunne stout moedigheid gaat. De Christenen waren ten allen tijde, die eer moet men hun geven dappere en edelmoedige vijanden van Mahomet's zonen, maar in Frankrijk worden zij ze kerlijk door eene bovennatuurlijke macht beschermd, vermits het zwaard van het Islamismus hen nooit tot wijken heeft kunnen dwingen." Aida keek over de borstwering heen om met haren blik de hoogte van de rots af te meten. (Wordt vervolgd),

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1