No. 53. Zaterdag 3 Juli 1909. 3de Jaargang It,* Kath. Nieuws- en Advertentieblad voos: Noord-Bolland. FEUILLETON. Aï da. Buitenland. Verschijnt Woensdag en Zaterdag, Dit nummer bestaat uit 6 bladz, Een nabetrachting, ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS s 50 oents per drie maanden franco aan huia Te botaiec in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regeia 80 eent. Elke regel meer 6 Reclames per regel..15, Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 P De verkiezingsstorm is geluwd. God dank! Alle Nederlanders kijken elkaar weer met een gewoon gezicht.aan,net of er van strijd geen sprake is geweest. Git de kranten verneem je tijdens den storm leelijke dingenvoor mijn part voeren ze maar zoo gauw mogelijk de evenredige vertegenwoordiging in dat zou heel wat haat en nijd minder geven. Nu rechts een onevenredig aan tal districten naar gelang van zijn stem- menaantal heeft ingepalmd, begint men links er ook meer vpor te voelen. Toen het vroeger precies andersom was, had men er van dien kant minder mee op. Enfin, we zullen dat zaakje maar aan Heemskerk c.s. overlaten, die fiebben nog geen rare dingen gedaan, anders hadden ze 't in de vierjaarlijksche wedloop zoo ver niet geschopt. Me dunkt, de katholieken moesten dat ge harrewar over het kiesrechtvraagstuk voorloopig maar staken. In September zullen ze'r wel meer van hooren: dat is de maand, waarin het ministerie zijn beloftenlijstje publiceert, en iedereen verwacht toch wel, dat het eerst met zijn beloofde sociale wetten zal komen. „Nou, ze hoeven ook om Alkmaar geen evenredige vertegenwoordiging in te voeren", zei m'n buurman, „je merkte hier weinigj van al die verkiezings- narigheden". „Dat geloof ik graag, we wisten wel vooruit, wie uit de bus zou komen," zei ik. „Zoo", hernam buurman, „ik had toch heusch gedacht, dat de vrijzinnig democraat in herstemming zou gekomen zijn. Jong6n, z'n partijgenooten hebben de laatste vier jaar zoo gewerkt Dat moest ik toegeven en dat z'r succes mee gehad hebben, blijkt uit hun vooruitgang in stemmentalover 4 jaar vrees ik voor den vrij-liberaal. Propaganda is maar alles, als je voor uit wil, dat hebben de verkiezingen weer duidelijk aan 't licht gebracht. Kijk maar naar de groote steden en... Zierikzee. Daarom begrijp ik ook niet, hoe er nog optimisten kunnen zijn, die meenen, dat Alkmaar ooit rechtsch wordt. Ik geloof, als we zoo doorgaan, dat we nog lang kunnen wachten. „Wel almachtig, wordt hier dan niet gewerkt, laat dat de propagandisten niet hooren; ze zou'en 't je niet in dank afnemen. Die menschen hebben zich het vuur uit de sloffen geloopen en verscheidene rechtschen op de kie zerslijst gebracht. Bravovoor die ijverige mannen, maar dit wil ik toch zeggenal hadden ze alleman tot kiezer gekweekt, die er maar eenigszins voor in aanmerking kon komen, dan kwamen w'r zoo nog P^—1BBW« I mWIHWIl' Bul I 2) „Alleen de gazelle," zeide zij met ge ruststelling, „zou vlug genoeg zijn om tot °ns te naderen, en het eenige begaanbare Pad kan al te goed verdedigd worden, dan dat wij jets zouden te vreezen hebben." De oude Scheik glimlachte met welge vallen tegen zijne geliefde dochter, maar in zijn hart verzuchtte hij: „Geve Allah, dat die kracht ons te hulp kome in het uur des gevaars!" De Christenen hadden de onmogelijkheid erkend om zich van het sterke Fraxinet meester te maken of de bezetting uit te hongeren. Derhalve besloten zij het beleg '°P te breken, maar alvorens uit een te &an en niet naar hunne haarsteden wil- en e terug keeren zonder eene zegepraal e ebben behaald, richten zij hunne wa- Ismae! burcht van Haroun-Ben- krlkrtl ee,n sombcre onrust ziet Haroun de M1 naderen. Immers zijne sol- niet je wint op die manier geen 1000 stemmen. Bovendien is m'n harte- wensch, dat ons ministerie ten spoe digste die soort kweekerij uit de wereld zal helpen. Welke kweekerij me beter zoo aan staan Dat katholieken krachten inspan den, om door woord en geschrift hun tegenstanders voor hun politieke inzich ten te winnen. Ik wou de christelijk- historischen ook al noemen, daar raak je in die verkiezingsdagen zoo aan gewend, maar 't schijnt, dat die in heel ons district niet te vinden zijn anders begrijp ik tenminste niet, waarom ze zich niet organiseeren. De Centrale Kath. en Anti-Rev. kies- vereenigingen moeten nu al een plan de campagne opmaken. Als ze wachten tot over 4 jaar, dan kunnen we 'twel weer opschrijvenAls ik van die din gen verstand had, zou ik ze graag een plannetje voorleggen, maar dat zal niet hoeven, 't Zou zelfs een beleediging zijn voor die kranige lui van de Centrales. Alleen viel het me tegen, dat ze een paar politieke vergaderingen hielden uit sluitend voor rechts.-Ik vond het jam mer, dat onze tegenstanders niet moch ten komen luisteren naar zulke kwieke kerels als Regout en Moerel. Wezenlijk, ik heb me aan die bijeenkomsten ge ërgerd. Is dat nou propaganda? Zoo zie je, dat het beste paard wel eens struikelt, 'k Vertrouw, dat ze zelf wel inzien, dat dit de manier niet is. Of ze nog op mijn verder geschrijf acht zullen slaan Ik zou het erg vereerend vinden, maar 't hopen, dat durf'k niet. J. G. V DE VERKIEZING IN DISTRICT II. Eigenlijk behoeven we er geen woord van te zeggen. Onze lezers weten reeds uit vorige nummers, dat de kiesvere nigingen zijn overeengekomen de aftre dende heeren wederzijdsch aan tb be velen en te steunen. Het ware dus ook hier zonder stemming afgeloopen, indien niet de socialisten de heer van 't Veer hadden gecandideerd. Wat hun recht was. De weinige kiezers, die zij overigens in het veld kunnen brengen, hadden een terug trekken hunnerzijds zeer wel kunnen rechtvaardigen, toen bekend werd dat de Liberale, de Anti-Revolutionaire en Katholieke kiesvereenigingen het eens waren geworden over de aftredende leden en dus eene stemming niets anders dan onnoodige onkosten ten gevolge kan hebben. Ongerijmd zou het zijn te verwachten, dat juist de verkregen overeenkomst de kiezers zoo zeer van de verkiezing der aftredende leden zou overtuigen, dat er een zekere achteloos heid uit geboren werd en men een gang naar de stembus vrijwel onnoodig zou achten. Juist het tegendeel zal geschie den. De kiezers zullen als één man Woensdag ter stembus gaan om de door daten zijn zoo weinig in getal en zijne dochter bevindt zich in het bedreigde ka steel Hij telt de vijandelijke slagorden, her kent die trotsche banieren, welke achtereen volgens onder zijne muren ontrold worden, en daar blijft hem geen hoop meer over op een goed einde van den strijd. De aanval was reeds in het begin ver schrikkelijk en zonder mededoogen. Eene hagelbui van steenen valt op de belegen raars neder, en de fransche boogschutters, die hunne handen bezigen om de rotswan den te beklauteren, trotseeren het gevaar, daar zij aan de stoffelijke onmogelijkheid gelooven, dat zij in hunne pogingen zou den worden gestuit. Haroun zag zijne getrouwste soldaten aan zijne zijde sneuvelen. Op den avond van den achsten dag bleven er nog maar tien over die in staat waren den aanval af te keeren. De onverschrokken Scheik begreep ten volle welk lot hem wachte en dat alles spoedig gedaan zou zijn; hij was dus slechts op het middel bedacht om roemrijk te sterven. Een verschrikkelijk denkbeeld bezielde hem eensklaps, hij begroette het met blijdschap en geestdrift. Maar even spoedig dacht hij aan Aida; eene rilling doorliep al zijn leden en een traan be- hun kiesvereeniging gestelde en aanbe volen candidaten te stemmen, om eer stens de gesloten overeenkomst eerlijk te helpen uitvoeren en tweedens de socialist te weren, wiens beginselen zij ook in gemeentezaken niet in practijk wenschen gebracht te zien en de pro pageering ervan in den gemeenteraad niet verlangen versterkt te hebben. Onze kiezers stemmen derhalve de heeren DE GROOT Js. en S. J. F. WANNA. V BE LINTJig-QISCHÏlDENIS, De beschuldiging door den heer Tide- man in deze zaak gericht aan het adres van dr. Kuyper en de daarop gevolgde persbeschouwingen, hebben heel wat drukte veroorzaakt. In ons vorig nummer wezen we er op, dat het juiste verband tusscben de gesignaleerde feiten en de beschuldiging niet is bewezen, maar toch zullen velen over deze leemte heenstappen en reeds met de aan het groote publiek eigene gemakkelijkheid, conclusies getrokken hebben, die niet in het voordeel van den grooten staatsman beslissen. Wij zullen ons niet aan eene beoordeeling van de zaak wagen, en meenen te moeten waarschuwen tegen een te vlugge oordeelvelling. Het laatste woord in deze zal nog niet gesproken zijn. Bovendien wordt het geval al heel aardig geëxploiteerd door de linksche pers om niet alleen Kuyper, maar ook de Anti-Rev. partij en zelfs de geheele chr. coalitie aan de kaak te stellen. Dit deed b.v. de „Middelburgsche Courant" en de „N. R. Ct." tracht er de regee ring in te betrekken, door van haar inlichtingen te vragen. Dit bedrijf geeft minstens den schijn, dat men de geschiedenis tegen de regeeringsmeerderheid tracht uit te spe len, de beschuldiging moge dan waar heid bevatten of niet. Maar ook volgt hieruit de wensche- lijkheid, dat van de zijde van hem, die alleen de noodige inlichtingen verschaffen kan, het helderste en juiste licht ont stoken worde. FRANKRIJK. Een bekeerling. De oud-anarchistische schrijver, Adolf Retté, wiens bekeering in Frankrijk zooveel opzien baarde en die on langs te voet een pelgrimstocht naar Lourdes gemaakt heeft, zal nu het noviciaat ingaan, om het kloosterleven te omhelzen. Wij laten hier den brief volgen, welke hg aan één zijner vrienden geschreven heeft. «Gy zult mij», zoo luidt het begin van zijn brief »niet meer te Lourdes terug zien, want ik heb besloten mij aan het kloosterleven te wijden. Ik heb hier retraite gehouden, tengevolge waarvan de Abbé ge- vochtigde zijne oogleden. Doch spoedig verdween ook deze ang stige gedachte, en met vastberadenheid riep hij uit: „Ik zal haar redden!" Terstond droeg hij aan "êen trouwen dienaar den last op om alle noodige maat regelen. te nemen ten einde zijn plan te volvoeren, en begaf zich vervolgens naar de vertrekken zijner dochter. Het jonge meisje zat eenzaam en zwij gend in een hoek van het vertrek. Haroun poogde haar moed en geduld in te spre ken, en een glas nemende, dwong hij haar te drinken ten einde haar in eene meer bedaarde gemoedstemming te brengen. Aida gehoorzaamde, en eenige oogenblik- ken daarna lag zij in 'eenen diepen en ge- rusten slaap. Haastig wikkelde Haroun haar in een sluijer, nam haar in zijne armen en droeg haar behoedzaam door de vertrekken en gangen der vesting, tot dat hij op eene kleine binnenplaats gekomen was, waar de welige plantengroei te kennen gaf dat deze zelden door een menschelijken voet was betreden geweest. Hier zette hij haar op een grooten steen naast den gapenden mond van eenen diepen put. Ter zijde van dien put stond eene groote mand, die aan den kabel om het windas stevig be oordeeld heeft dat mijn roeping zeker was. Morgen ga ik het noviciaat in en ik ben innig gelukkig. Men heeft mg gezegd, dat dit nieuwe goed kon doen aan sommige zielen, die getroffen zijn door de boeken, waarin ik getracht heb mg aan den dienst van Onzen Lieven Heer en van de H. Maagd toe te wgden. Zeg het dus aan hen, aan wie gij het van pao oordeelt dit mede te deelen. Omhels van mg, te Lourdes onze broeders der pichine en geloof mij steeds uw toegenegene in Christus. Geteekend Fr. Adolphe Retté. Een bisschop voor de Rechtbank. Maandag is Mgr. Gieure, bisschop van Bay- onne, mat twee lagere geesteigken voor den rechter gedaagd wegens het schrijven van een herderigken brief aan de geloovigen van zyn bisdom. De officier eiachte voor- waardeigke gevangenisstraf en onvoorwaar- deigk een hooge boete voor den bisschop. De uitspraak over acht dagen. Een talrijke menigte bevond zich voor het paleis van justitie, die den bisschop en de twee geestelijken, een pastoor en een kapelaan, toejuichte. Z. D. H. hield voor de rechters een krachtige redevoering, waarin hg verklaarde, dat hg niets strafbaars gedaan had, doch zijn plicht, «Wanneer een burgerlijke wet in Btrijd is met de goddebjke wet of als zg de rechten van het geweten schendt, dan is zg geen wet», zei de bisschop. »Wg zullen niet bukken voor uw wil. Tachtig Fransche bisschoppen en vgftig duizend Fransche pries ters zullen u hetzelfde antwoord geven Non possumus, Wg kunnen niet.» DUITSCHLAND. Vorst Bulow verlaat het terrein. Dat is in Duitschland het groote nieuws. Verschil lende stormen heeft deze Staatsman ais Rykskanselier reeds meegemaakt. Telkens heeft hg dit over zijn hoofd kunnen laten gaan, zonder er door geslagen te worden. De belastingwetten, die hij met behulp van het bloc wilde doorzetten, hebben hem tot val gebracht. De ontbinding van dan Ryks dag zal nu dus wel niet plaats hebben. Eigenaardig ia dat Bulow, hoe onverwrik baar hg ook voor het ontslag vasthield aan de regeeringsvoorstellen, bij zich thans veel inschikkeiyker betoont. Dit opent de kans op een spoedige oplossing der fioantieele kwestie. Reeds zyn ontwerpen aangenomen van be lasting op bier, brandewgn, tabak, cham pagne, verlichting, effecteD, omzet, wissels, cheques, treinkaartjes, koffie, thee, brand stoffen tot een gezamenlijk bedrag van een 400 miilioen, zoodat men nog slechts een 100 m, m. te kort komt. Los-van Rome agitatie en gemengde huwelijken. De Eölnische Yolkszeitnng geeft een correspondentie tusschen den predikant Kornrumpf, in gansch Duitschland bekend als een der hoofddrijvers in de beweging tot >Evangelisierung< der Oostenrijksche ka tholieken en dus vooraanstaand man der >Los von Rom< agitatie en de redactie van het blad Licht und lében, orgaan der Evange lische Gemeinschaften. De briefwisseling loopt vestigd was, Haroun plaatste Aida in de mand, en naast haar eenige noodige voor werpen; een vuurslag, fakkels en spijs en nadat hij was nedergedaald om zijn ge liefd kind nog eenmaal voor het laatst te iomhelzen, draaide hij het windas om den kabel op te winden. Reeds zweefde zijne diochter boven den afgrond; reeds zonk zij telkenmale dat hij het windas draaide minstens een el dieper.... Haqoun aar zelde, over den rand van den put naar be neden ziende, voelde hij zijn moed ver flauwen. Stijf drukte hij de hand op zijn hart. „Het moet zoo zijn!" zuchtte hij. „Dat Allah u bescherme, lieve dochter en dat Mahomet zijn profeet met u zij!" Eindelijk gaf een dof geluid aan zijn geoefend oor te kennen, dat de mand den grond bereikt had. Toen sneed hij den kabel door, en liet dien voorzichtig in den put zinken om zijne dochter niet te kwetsen. Alles scheen thans voor iden ongeiukki- gen vader gedaan te zijn. Zorgvuldig sloot hij de opening van den put weder toe, die hef graf v»n zijn geliefd kind kon worden, en met haastige schreden verliet hij de binnenplaats. Toen hij te midden zijner dappere strij- over de >bekeering< der katholieken in Oostenrijk en bevat eenige mededeelingen belangrgk genoeg, om ze hier over te nemen. Vooreerst de mededeeling, dat de Evan gelische Bund in Duitschland jaarlyks meer dan twee honderd duizend mark uitgeeft, waarvan honderd predikanten worden onder houden, die alle successieveiyk naar Oosten- ryk zyn gezonden met het doel, onder de katholieken propaganda te maken voor het Protestantisme, of zooals men het uitdrukt voor het zuivere Evangelie. Opmerkenswaardig is verder de uitspraak vau de. Kornrumpf, dat de hoofdzaak is, de menschen van de Katholieke Kerk afvallig te doen wordenof ze werkefijk toetreden tot de Protestantsche Kerkgenootschappen dan wel slechts uiterlijk daartoe schynen te behooren, is een zaak van minder belang I De waarheid is, zooals een eeriyk en geacht predikant, ds. Samuel Keller, jaren geleden reeds erkende, dat de Los van Rome-beweging tevens een Los.yan-God beweging is en dat de «bekeerden» allen menschen zyn, die reeds lang hun plichten niet meer deden, met de Katholieke Kerk feiteiyk reeds lang hadden gebroken en na de formeele uittrede geheel hun geloof overboord wierpen. Nog een derde, voor katholieken bedroe vende, maar helaas juiste opmerking van ds. Kornrumpf willen wg hier mededeelen. Het is vrg algemeen bekend, dat de kern van goeds katholieken, die Beriyn bevat, omgeven wordt door een helaas groote schare van naam katholieken, die in de anti-katho lieke of beter anti christelijke omgeving der hoofdstad en tengevolge ook van de daar heerschende diaipora-toestanden, allengs meer en meer van hun geloof vervreemden en met hun kinderen voor de moederkerk ver loren gaan. Dat is een feit, natuuriyk niet onbekend aan de Beriynsche predikanten. En daarom spreekt ds. Kornrumpf van de «half-protestantsche katholieken van Ber iyn». Deze qualificatie is helaas voor een groot gedeelte der Berlijnsche katholieken niet onjuist. Want volgens de laatste statis tieken gaan twee derde gedeelte der Beriynsche katholieken gemengde hnwehjken aan. En van die gemengde huwelijken worden 70pCt. in protestantsche kerken en voor protestant- oche predikanten gesloten, wat geiyk staat met het feit, dat al de kinderen uit deze huwelijken protestant worden opgevoed en voor de Kerk verloren gaan. Indien de katholieke bevolking der Duitsche hoofdstad dan ook niet door het vestigings overschot aangroeide, zoude zg voortdurend in ledental achteruitgaan. Geen wonder derhalve dat de Bonifacius-vereeniging, die voor de in de diaspora levende katholieken zorgt, met zoo veel kracht te Beriyn werkt. Het Eucharistisch Congres. Ofschoon 't nog meer dan een maand duurt voor in Keulen het Eucharistisch Congres geopend wordt, is nu al te voorzien, zegt de Köln. Yolksztg., dat de deelname zoo groot sal zyn als ooit te voren. In binnen- en buitenland maakt men zich gereed om naar Keulen op te trekken. Hit de omliggende landen komen zooveel deci ders wederkeerde, schitterde zijn oog van. een buitengemeenen glans. Hij sprak eenige woorden met eene korte en over tuigende stem, en zijn voorstel .werd met eene algemeene goedkeuring begroet. De oude Scheik had zijne manschappen juist beoordeeld: zij allen waren dappere lieden, „Alles is gereed", antwoordde hij be daard op alle vragen die hem werden ge daan. „Er blijven ons nog tien minuten over om Allah te bidden ons zijn paradijs te openen," De elf Muzelmannen gingen op de vloer matten van de aloude ridderzaal neder- zitten; ontstaken het groote reukoffer en ieder hunner zeide op zijne beurt eenige verzen uit den Koran op. Eensklaps daverde de rots op hare grond slagen, de muren kraakten en waggelden en eene uitbarsting zoo ontzettend; alsof de aarde openscheurde om alles te ver zwelgen, deed de stukken van de rots in het luchtruim wegspatten, .vermengd met de brokken van de sterke muren en de vertscheurde ledematen van de laatste ver dedigers der vesting. (Wordt vervolgd].

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1