Zaterdag 10 Juli 1909. TWEEDE BLiD, KALENDER voor de dagen der week. 11 JULI. Huwelijken onder den Boerenstand, Gemengd Nieuws. ONS BLAD. 11 Juli, Zondag. Kerkwijding. Evangelie, Vermenigvuldiging der broo den. Maicm VIII: 1 9, HH. Cyrilla« en Methodius: Belijders. 12 Maandag. H. Joannes üualbeitua. 13 Dinsdag. H. Auacleiu», Martelaar. 14 Woensdag. H. Bonaventura, Leeraar. 15 Donderdag. De verspreiding der HH. Apostelen. 1G Vrijdag. O. L. Vrouw van den berg Oarmel. Feest van het Scapulier. 17 Zaterdag. H. Alexius, Belijder. Zesde Zondag na Pinksteren. Tweede Zondag der Maand. Les uit den brief van den H. apostel Petrus aan de Romeinen; VI, 3—11. Broeders! Zoovelen wij gedoopt zijn in Christus Jezus, zijn wij in zijnen dood ge doopt. Want door den doop zijn wij met Hem mede begraven geworden in (den dood, opdat, gelijk Christus van de dooden ver rezen is door de heerlijkheid des Vaders, zoo ook wij in nieuwheid van leven wan delen, Immers, indien wij met Hem zaam- gewassen zijn door gelijkheid aan zijnen dood, zullen wij het insgelijks zijn door ge lijkheid aan zijne verrijzenis; daar wij we ten, dat onze oude mensch mede gekrui sigd is, opdat het lichaam der zonde worde te niet gedaan, en wij de zonde niet meer dienstbaar zijn, want die gestorven is, is van de zonde ontslagen. Zijn wij dan met Christus gestorven, wij gelooven, dat wij insgelijks ook zullen leven met Christus; daar wij 'weten, dat Christus, uit de dooden ver rijzend, niet meer sterft; de dood zal geen heerschappij meer voeren over Hem. Want, dat Hij der zonde gestorven is, is Hij één maal gestorven; doch dat Hij leeft, leeft Hij Oode. Aldus, ook gij, rekent u wel dei- zonde gestorven, doch Gode levend te zijn in Christus Jesus onzen Heer. Evangelie volgens den H. Marcus; VIII, 1-9. Te dien tijde, toen er eene groote schare bij Jesus was en zij niet te eten hadden, riep Hij zijne leerlingen te zamen en sprak tot hen: Ik heb medelijden met de schare; want ziet, reeds drie dagen lang zijn zij aanhoudend bij Mij, en zij hebben niets te eten; en zoo Ik hen ongespijsd naar huis laat gaan' zullen zij op den weg bezwijken, .want eenigen van hen zijn van verre geko men. Zijne leerlingen nu antwoordden Hem van waar zal iemand hier in de woestijn hen met brood kunnen verzadigen? En Hij vroeg hen: hoeveel brooden hebt gij? Zij zeiden: zeven. En Hij beval aan de schare zich op den grond neder te zetten. En de zeven brooden nemend, brak Hij ze, dankend, en gaf ze aan zijne leerlingen, opdat deze ze gouden voorzettenen zij zetten ze der scha re voor. En zij hadden eenige vischjes,' wel ke Hij ook zegende en beval voor te zet ten. Zij nu aten en werdlen verzadigd; en wat overgeschoten was van de brokken na men zij op: zeven korven. Degenen nu,die gegeten hadden, waren omtrent vierduizend; en Hij liet hen vertrekken. Een bewoner van het platteland schrijft aan „De Tijd.": Wanneer eene eenigszins welgestelde boe rendochter op huwbaren leeftijd gekomen is, dan wordt bij de keuze van een echtge noot voor haar door de ouders veel te wei nig er op gelet, of die twee in karakter en neiging wel bij elkander passen. De hoofdzaak is steeds, of hij veel land, vee en zoo mogelijk ook geld medebrengt. Het leven is duur en een familie kan niet alleen van lucht en water leven, daarom is het zeker goed te keuren, als de ouders in den regel bij de keuze Van hunnen toekomstigen schoonzoon er op letten, dat hij eenig ver mogen bezit; hoe groot dit vermogen moet zijn, dat richt zich naar de huwelijksgift van 't meisje, naar hare opvoeding en over 't algemeen naar omstandigheden. Als al- gemeene regel mag hier slechts geldende beide echtgenooten moeten te samen zoo- veel inbrengen, dat zij met vlijt en verstan dig huishouden geen gebrek hebben aan 't dagelijksch brood. Heeft het meisje alleen zooveel vermogen als voor een nette huis houding voldoende is, dan behoeft de man zich niet te schamen, als hij niets in 't huwelijk medebrengt dan vlijt, nuchterheid, deugd. Kortom al die eigenschappen die van een flinken huisvader verlangd worden, ^eze goede eigenschappen zijn met geen Keld te betalen en als het huisgezin aan zulk een man is toevertrouwd, dan komt de atI>ilie vooruit. Bezit daarentegen een man n°ë zooveel vermogen, maar verstaat hij 'lltts van den landbouw, of is hij een drin- er ui speler, dan gaat 't bedrijf zeker achteruit. Beter een braaf, flink man zonder fortuin, dan een leeglooper, al ware hij nog zoo rijk. De ouders moeten toch niet zoo zorgvuldig op de weegschaal leggen, wat hun toekomstigen schoonzoon bezit. Een jongen, die een paar morgen land en een koe heeft, ja, zelfs een jongen, die heele- maal niets heeft, maar die daarbij flink en degelijk is, biedt veel meer zekerheid voor 't geluk hunner dochter, dan een rij ke boerenzoon met een groote boerderij van vele paarden, die echter niet naar zijn bedrijf omziet, alle drinkebroers voor kame raad heeft en alle feestjes medemaakt. Maar niet slechts op fortuin letten de ouders al tei veel, ook de hoogmoed spreekt een woordje mede. Dan heet het: „Mijn dochter is veel te fijn voor zoo'n boe renjongen, die moet een man hebben, die een postje heeft!" Nog kort geleden hoor de ik dit een vader zeggen, wiens dochter een flinken boer had kunnen krijgen en helaas denken er vele boeren zoo over ge lijk deze vader. Maar zulke verblinde ouders verdienen den eersten prijs op een tentoon stelling van diomkoppen! Gewoonlijk zijn „mannen met postjes", die een boerendoch ter als vrouw nemen, beambten, die er zoo heel eventjes met hun tractement kunnen komen, menschen, die geheel afhankelijk zijn. Is dan zulk een beambte meer dan een flinke boer, of is zijn beroep soms schooner? Volstrekt niet. De boerenstand heeft tegenover eiken anderen stand, en vooral tegenover lagere beambten, veel voor. Hij is een veel gewichtiger stand, want van hem hangt 't geheele volksbestaan af. Hij is ook een veel schooner stand, want de boer is heer en meester op zijn be zitting, hij begint en eindigt zijn dagtaak waar en wanneer hij 't goedvindt, zijn ar beid is wel zwaar, maar gezond voor li chaam en ziel; zijn werktafel is de akker, zijn dak de blauwe hemel, zijn werktuig is de ploeg. Geheel omgekeerd is 'tmet de meeste mannen, die postjes hebben. De beambte hangt geheel af van de luimen zijner meerderen, hij is aan zijn schrijf tafel, aan zijn enge, ongezonde werkkamer gekluisterd, hij moet op 't uur present zijn en heeft een eentonigen, vervelenden dienst, hij ziet niet de vrucht van zijn vlijt onder den zegen des hemels groeien en bloeien hij smaakt ook niet de vreugde van een rij ken oogst. Elke maand neemt hij het droge loon in ontvangst in den vorm van een ze ker getal guldens. Wanneer de boerendochter toch geen „boer" wil huwen, dan doet ze nog beter, een flink ambachtsman te nemen, die zijn zaak goed kent en klandizie bezit. Die is dan toch nog vrijer en beter dan de meeste lagere beambten. Nu komen we tot de boerenzoons. Voor hen geldt het meeste, wat van de doch ters reeds gezegd is. En daarbij zijn hier de omstandigheden veel eenvoudiger. De boerenzoon ontvangt van zijn vader een grooter of kleiner stuk grond, dat hij be- jbouwen moet. Daardoor is hij verplicht, boer te blijven. Nu moet hij zich eene vrouw zoeken, die vooral godsdienstig en welop gevoed, die vlijtig, proper, ordelievend en zuinig is, kortom, die alle eigenschappen bezit, die voor een flinke boerin noodig zijn. Als zij deze eigenschappen heeft, dan behoeft de vrijer er ni;et over gezorgd te zijn, dat zij minder land, vee of geld heeft dan hij. Zeker, hij zal niet onbedacht een heel arm meisje trouwen, als hij de kans heeft, een einder te krijgen, dat in karak ter en deugd even goed bij hem past. Het huishtouden kost geld, en als de ar moede in huis komt, dan gaat de liefde er gauw uit. De jonge boer moet zich echter niet laten vangen door schoonheid, praal, vleierij en al die uiterlijkheden, die zoo vergankelijk zijn en slechts zoolang duren, als er qp een man geloerd wordt. Is een maal een man in den strik geloopen, dan toont zich spoedig het ware karakter. De jonge boer moet er vooral op letten, dat zijn aanstaande voor een flinke boerin past, die bereid en ook geschikt is, om al de moeiten en zorgen van het boerenbedrijf met den man te deelen. Heeft hij zulk een meisje gevonden en bezit dit meisje ook nog eenig vermogen, dan moet hij zich niet lang bedenken, want in elk geval zal hij met haar (al bezit zij nog zoo weinig) gelukkiger zijn, dan met ,n rijk, fijn opgevoed pensionaatsjuffertje, dat niets van het boerenbedrijf kent en er ook geen hart voor heeft. Als de boer zulk een voor zijn stand verkeerd opgevoed meis je tot vrouw heeft, dan zal hij zijn leven lang aan een wezen gebonden, zijn, dat zich verbeeldt voor een veel hoogere positie geboren te zijn, en dat meent een zwaar offer gebracht te hebben door een boer te trouwen. Zulk een huishouden zal steeds meer en meer achteruitgaan; de man verliest spoe dig den lust voor zijn bedrijf en al wordt hij zelf geen speler, drinker of leegloo per, de slechte huisvrouw zal er wel voor zorgen, dat de familie ten onder gaat. De voorbeelden liggen voor 't grijpen. Onbedachte of door al te groote schatting van vermogens maar al te fijn bedachte huwelijken brengen bijna nooit geluk. En dan .wordt ook groot misbruik ge maakt op den huwelijksdag. Een huwelijk is voorzeker een vreugdefeest, maar nog veel meer een feest van hoogen en diepen ernst. Het is daarom uiterst onwaardig, de vie ring van zulk een feest te doen ontaarden in een woeste eet- en drinkpartij, die tot den volgenden en' vaak tot den derden dag duurt. Is het soms een bewijs van achting voor het jonge paar en van deelneming in 't leven gedaan hebben, dat men zich eeni ge keeren de maag volpropt, drinkt zooveel men naar binnen kan krijgen en door schreeuwen en tieren aan zijn vreugde ui ting geeft, zooals het geregeld op Brabant- sche en Limburgsche boerenbruiloften ge schiedt? Op dezen gewichtigen dag ware eene fatsoenlijke, gematigde feestviering veel beter en bracht zij meer achting voor het jonge paar, meer gezondheid voor de deel nemers en een minder groot gat in den geldbuidel der gastheeren. Het zoude eene groote verbetering zijn, als vooral op 't platteland de bruiloften, die tegenwoordig vaak in woeste drinkpar tijen ontaarden, veranderen in hartelijke, pret tige, fatsoenlijke familiefeesten, die meer in overeenstemming zijn met de hooge betee- kenis van den huwelijksdag. Ongelukken te Amsterdam. Woensdsg avond omstreeks zeven uur viel het zoon tje van den fotograaf S. F. H., Warmoes straat, uit het zolderluik. Hij kwam terecht op een voor het huis staanden lantaarn paal en vandaar op de straat. Hevig bloe dend werd hij opgenomen en binnengedra gen bij den drogist Konings, vanwaar hij per rijwiel-brancard naar het Binnen-Gast- huis werd vervoerd. Daar bleek, dat hij eenige verwondingen aan hoofd en rug, had bekomen, oordeelde men opname raad zaam. In de Museumstraat werd een 7-jarig knaapje door een wielrijder aangereden en kwam daarbij zoodanig te vallen dat op name in het Wilhelmina-gasthuis noodzake lijk bleek. 's Avonds om half zeven geraakte een ventje van een jaar of zes, dat op de Rozengracht aan het spelen was, door ei gen schuld onder een tramwagen van de !E'. S. M. Hij werd er met moeite onderuit gehaald, en in de Volks-Apotheek binnenge dragen, waar de eerste hulp werd verleend. De jongen bleek er gelukkig met een paar hoofdwonden, die niet van ernstigen aard waren, afgekomen te zijn. Het duinroosje. Op onze blonde duinen, bij voorkeur tegen zuidelijke hellingen, groeit een lief klein roosje, dat den zoet- klinkenden naam van Duinroosje heeft. Ook bezit het een Zondagschen naam en dien mag men ook gerust weten n.l. Rosa Spi- nosissima. Dat bijvoeglijk naamwoord klinkt wel erg stekelig, maar zoo erg is het niet. Het takje, dat ik in een vaasje voor mij heb staan, ziet er allerliefst uit. De blaadjes zijn aan miniatuur rozenblaadjes gelijk, maar bijzonder mooi gebouwd. Elk zijscheutje is getooid met een rein, wit bloempje, dat opgebouwd is uit een vijf- slippig kelkje en vijf vrije bloemblaadjes. Dan volgen een groot aantal meeldraden met gouden helmknopjes, die in verschrom pelden toestand nog op de bottels te vinden zijn. De bottels, die de plant in het na jaar sieren, zijn donker violet gekleurd en de draagsters van een aantal roodgekleurde zaden. Wie van Rozen-gratie houdt, van mooie lijnen en harmonischen bouw, vergete niet in zijn collectie op te nemen het aller liefste Duinroiosje, dat bij voorkeur groeit en bloeit op de schraalste gronden. Een dokters vergissing. Voor eenigen tijd was iemand te Verviers wegens blinde darmontsteking geopereerd. De wonde wil de echter maar niet heelen en toen de dokters nog eens tot een onderzoek over gingen bleek dat in de toegenaaide wond nog een stuk verbandgaas was achterge bleven, van wel 75 cM. lang! De patiënt heeft deswege beide dok ters voor de rechtbank gedaagd waar hij van beiden een smartegeld eischte van 10.000 francs. De rechtbank wees hem echter een scha deloosstelling van 800 francs toe, te betalen door den chirurg. De andere dokter, kon vrijuit gaan. De patiënt had ook nog protest aange- teekend tegen de hooge dokters-rekeningen 2800 fr. van een chinirg, en 1200 van den ander maar ook deze klacht werd teruggewezen. De hoogste schoorsteen van Neder land. Dezer dagen wapperde de Nederland- sche vlag op den nieuwen schoorsteen van de mijn Oranje-Nassau 1 te Heerlen. Deze schoorsteen gebouwd door de firma Terbecq te Fost bij Aken is de hoogste in Nederland n.l. 73 M. Tot nu toe was een schoorsteen te Enschedé van 63 M. de hoog ste. Genoemde firma voltooide het bouw werk in ongeveer 10 weken, zonder dat er ook maar het geringste ongeluk voorviel. De nieuwe schoorsteen dient voor de „Kesselanlage" van de in aanbouw zijnde groote electrische centrale, welke voorloo- pig stroom zal leveren voor de Oranje- Nassau I en II door onderaardsche gelei ding langs den spoorweg. In eer hersteld. Voor ruim T/j jaar werd de onder-directeur der coop, boter- fabriek Wiggers te Winterswijk ontslagen, daar hij verdacht werd van diefstal van pl.m. f 18. De zaak kwam zelfs voor de Zutphensche rechtbank, doch daar het wet tig en overtuigend bewijs niet geleverd kon worden, volgde geene veroordeeling. De verdachte hield zijne onschuld echter steeds vol. Thans is de politie door de praatjes van kinderen óp het spoor van den werke- lijken dader gekomen, 't Is het zoontje van directeur, die het geld voor len na versnoept heeft. In de gehouden vergadering is Wig gers weer in zijn eer hersteld. President Taft en de Katholieken. De nieuwe president der Vereenigde Staten heeft de openingszitting bijgewoond van het Con gres tot bevordering der Katholieke Missiën te New-York. Nadat de president onder toe juiching van het Congres was begroet door den voorzitter, Pater Doyb, nam hij het woord om zijn groote belangstelling in de werkzaamheden van 'het Congres uit te druk ken. Hij wees op het groote belang eener innige samenwerking tusschen het geeste lijk en wereldlijk gezag en herinnerde aan den zegenrijken invloed der katholieke aal moezeniers op den geest van leger en vloot. Daarna uitte Taft zijn eerbied jegens den H. Stoel, waarop hij in bijzondere audiëntie eenmaal Leo XIII had mogen begroeten, „een der grootste Pauzen, die ooit geleefd hebben, een man van zeldzaam groot ver stand. Ook herinnerde de president aan zijn onderhandelingen met Mgr. Cuidi en Mgr. Harty in de Philippijnen-quaestie. Hij ein digde aldus: „Ik aarzel niet te verklaren, dat als mijn bezoek bij den H. Stoel veer tig of vijftig jaar geleden plaats zou hebben gevonden, iedere regeering daarvan zou ge schrokken zijn. Maar ons land is ruim van geest genoeg om alle burgers te veroorlo ven, God te aanbidden gelijk hun geweten hun deze aanbidding voorschrijft." Alvorens President Taft van het congres afscheid nam, liet hij zich in het midden der aanwezige bisschoppen en priesters photo- grafeeren. Over het Kanaal. Er wordt hard ge werkt aan het vliegtoestel, waarmede een tocht over het Kanaal gemaakt zal wor den. De constructeur Latham is zelf te San gatte aangekomen om het toestel in orde te brengen; Vrijdagmiddag zou hij klaar zijn. Schatten In onze Oost Men schrijft aan het Bat. Nbld nit Palembang Men verbaast er zich hier over, dat Djambi pog altijd niet voor den mijnbouw is openge steld en dat het gouvernement zelf nog niet de handen aan den ploeg slaat om de schat ten aan den grond te ontwoekeren. Het is toch in dit gewest geen geheim, dat dr. Tobler op hef gebied van den rijk dom van den bodem, Djambi zoo wat het merkwaardigste land van de wereld vindt, dat maar op exploitatie wacht, om zijn eige naren fortuinen op te brengen. Zoo moeten op de beide oevers van de Merangin goud gevonden worden, aan de eene zijde in een formatie die aan Gallioië, aan den anderen kant die aan Californië doet denken. Zoo weet men te vertellen, dat te of in de onmiddellijke nabijheid van Soeralangoen een spuitende petroleumbron is ontdekt, die in productie de rijkste Vindplaatsen, even aart of overtreft. Zoo zegt men, dat dr. Tobler in de lage streken, op plekken waar men dat het minst zou hebben verwacht, marmer zou hebben aangetroffen en dat ook anthraciet van de kostelijktse kwali teit zou aanwezig zijn. Wanneer dat alles juist is en ook de be richten omtrent de bodemgesteldheid van Celebes bevatten waarheid, dan kan een gul den tijdperk worden tegemoet gezien. Maar waarom draalt de regeering dan? Do spookballon Dr. Maxim Bernard Boyd, de man van het geheimzinnige lucht schip, dat zulke spookachtige nachtelijke tochten gemaakt hebben zou, heeft nu ook aan een intervieuwer van Üe „Standard" en kele bijzonderheden medegedeeld omtrent zijn ballon. De uitvinder die een jong Ame rikaan wezen moet, sedert eenigen tijd pas in Engeland vertoevend, beweerde, dat zijn luchtschip het meestgeperfectionneerde is van alle tot dusver opgestegen bestuurbare luchtschepen. Wanneer de bijzonderheden, die de man mededeelde, inderdaad waar zijn en hij niet met luchtschippers-spek geschoten heeft, dan mag men zeker aannemen, dat hij erin ge slaagd is het meest-volkomen luchtschip te construeeren. Hoofdzakelijk komen de bijzonderheden, welke hij aan de „Standard" mededeelde, overeen met die, welke wij reeds uit de „Daily News" kennen. Slechts enkele nieu we punten deelde hij nog mede. Bij zijn grooten tocht op 17 Mei van Liverpool naar Belfast, waarbij hij tweemaal het Iersche kanaal overstak, om langs Noord- Wales terug te keeren, legde hij 500 E. M. d.i. 8041/2 K.M. af in 14 a 15 uur dus dat is zoowat met een snelheid van 55 K.M. in het uur. Omtrent het luchtschip zelf vertelde hij, dat de passagiers niet in een schuitje zitten, maar in het middelste der drie deelen van het omhulsel, de andere twee dienen als gashouders, terwijl de motoren achterin ge plaatst zijn en de vleugels die richting aan het luchtschip geven, van ter zijde uitste ken. Drie passagiers en 600 gallons petro leum genoeg voor 1400 E. M. kunnen wor den medegevoerd. Dr. Boyd verklaarde verder, dat hij zich in verbinding gesteld had met het departement van oorlog en dat dit had aangeboden of ficieren te zenden om de proeven mede te maken. Dit laatste werd van den kant van het departement van oorlog offcieel bevestigd. Wanneer dus alles waarheid blijkt, schijnt dr. Boyd, die zoo nachtelijk-geheimzinnig en zonder opspraak werkte, den geen reclame versmadenden Duitschen luchtman Zeppelin aardig naar de kroon te steken. Socialisme In de kerk Men echrjjft san 'De Nieuwe Ct 1 Tegen den socialistischen predikant ds. Boers te Roordahuizen (Fr.) zijn bij het classicaat kerkbestuur klachten ingebracht; a. wegens het, afkondigen van den kansel dat hij niet meer kan bidden bij de gods dienstoefeningen, wat hij ook nalaat; b. wegens het verzaken zijner kerkelijke plichten. 1 Een ouderling is bij het bestuur aange klaagd wegens beleediging van ds. B. Se dert eenige jaren is het in de kerkelijke, gemeente te Roordahuizen een en al twee dracht. De Suffragettes. Dinsdag zijn te Lom den de kostbaarheden der voorzitster van den Vrouwenstemrechtbond, mevrouw Des- pard, een zuster van generaal French bij het gerechtelijk besluit in openbare veiling gebracht. De dame wilde namelijk haar belasting niet voldoen, zoolang de(wet haar van het kiesrecht bleef uitsluiten. Van daar de verkooping per deurwaarder. De vendumeester deelde, voor de inboe del van mevrouw Despard geveild werd, mede, dat hij ettelijke dreigbrieven ontvan gen had en dikwijls door de telefoon ges hoond was. Dat alles zou hem echter niet beletten, zijn plicht te doen. Een heidensch' lawaai overstemde hem, tot mevrouw Des pard stilte gebood. Een nieqw-zilveren koekschotel werd te koop geboden en ging voor 10 pond ster ling aan een geestverwante van mevrouw Despard weg. De koopster verklaarde, hem haar terug te zullen geven. En aangezien mevrouw Despard's schuld ma(ar 10 pond beliep, ging de verkooping van de rest, meerendeels lijfsieraden, niet door. Waarschuwing. De Minister van Bui- tenlandsche Zaken brengt ter algemeene ken'- nis, dat de naam van zekeren „Professor" Keith Harvey, te Londen, die op groote schaal middelen tegen doofheid adverteert in de Nederlandsche bladen, niet voorkomt op de lijst der personen die in Groot-Bri- tannië en Ierland bevoegd zijn de genees kunst uit te oefenen. Zijn ware naam is Edward Marr. Vermoedelijk worden Üoor hem Onder ver schillende aangenomen namen geneeskundi ge aanbiedingen gedaan. Prins Max van Saksen. Naar uit Bern aan de „N. Y. Herald" wordt medege deeld, heeft prins Max van Saksen, op 't- oogenblik nog professor in het recht aan de universiteit te Freiburg, een fietsonge- luk gehad. Toen hij door de buitenwijken van Bern fietste, viel hij n.l., door welke oor zaak wordt niet gemeld, van zijn rijwiel en ontwrichtte zijn schouder. In den laat- sten tijd was de gezondheidstoestand van den vorstelijken priester bovendien toch' reeds wankel, zoodat dit ongeluk misschien wel meer enstige gevolgen hebben kan. Overstroomingen. In Colorado, Ohio, Missouri en Mexico hebben overstroomingen voor honderdduizenden dollars schade aan gericht. 1 Pattensburg (Missouri) en Hildalgo (Mexi co) zijn volkomen verwoest. Verscheidene honderden menschen hebben geen dak bo ven het hoofd. Anderen, die naar de kust van de Stille Zee op weg waren, kunnen ten gevolge van grondverschuivingen en overstroomingen in Colorado niet verder. Er zijn, treinen met levensmiddelen naar de noodlijdende streken uitgezonden. Door wilden gevangen genomen. Uit Sandakan (Noord-Borneo) is bericht ontvan gen, dat een Amerikaansch onderdaan op de Oostkust van het eiland door wilden is gegrepen en wordt gevangen gehouden. Het bericht kwam van den gezagvoerder van een Engelsch oorlogsvaartuig, dat sa menwerkt met een Amerikaansch vaartuig ten einde te trachten den gevangen Ameri kaan te bevrijden. Verbrand. Eenige dagen gele'er brandde het 3-jarig zoontje van Iden bakker P. Jans sen te Oudenbosch zich zoo erg- met ko kend vet, dat de, helaas veel te laat in geroepen geneeskundige hulp niet meer mocht baten. Het ongelukkige kind, is on der de smartelijkste pijnen gestorven. Beeldspraak. Aan het ingezonden ttuk van een slager, die zich kant tegen het oprichten van een stedelijk abattoir te Zwolle, ontleent het „Vad." het volgende: „Wij vragen de strengste keuring", zoowel levend als geslacht op ons toe te passen, waaraan wij ons zeer graag onderwerpen, daar wij meenen, dat het openbaar slachthuis zal worden het kerhbf voor de slagers te Zwolle." Geeu zomer. Op de hooggelegen plaat sen in de Appenzeller bergen is het nog volop winter. De hotels stoken er nog al tijd en de heele natuur ziet er niet veel anders uit dan in het hart van den winter. Aan het Santiswirtshaus zijn de ruiten ge heel of voor twee derden dichtgesneeuwd, terwijl de ijskegels aan het dak hangen. De zon, die de sneeuwmassa's zou moeten doen smelten, schijnt de bergwereld geheel te vergeten. Ach, maar ook in onze lage landen zijn we nog 'ver van den zomer van; daan! Een bouwkwestie. Men meldt uit Am sterdam Sedert eenige dagen wordt te Amster dam aan de hoek van Vijzelstraat en Kerk straat de fundeering gelegd van een nieuw, op te bouwen perceel. Hierbij wordt ge heid. Door dit heien is echter de muur van een sedert eenigen tijd op de oude fundeering opgetrokken perceel aan heit scheuren geraakt. Dezer 'dagen werd de aan dacht der bouwpolitie hierop gevestigd en onmiddellijk .werd bevolen het heien testa-

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 5