Binnenland, Plaatselijk Nieuws. een zegen voor de bevolking, die In de landstreek der Iière woonde. Te Saint-Laurent du Pont o.a. hadden iQ een hoipitaal geopend, waar alle rieken koitelooi verpleegd werden. Maar de confiscaties werden ook tot daar oitgeetrekt. Van hun rechtmatige bezittingen beroofd, uit hun land verbannen, moeiten de Earthuiier monnikken de ouden en rieken, die in genoemd hoipitaal verpleegd werden, aan hun lot overlaten. De prefect van het departement, de offi clëele voogd der armen, heeft nog beproefd, door de publieke opinie daartoe genoodzaakt, enkele documenten, die het behoud van bet hoipitaal konden verzekeren, aan de verifi cateura te ontrukken. Het heeft niet mogen gelukken. Het procei, dat bij Lecouturier aandeed, werd gebracht voor het Hof van Appèl te Grenoble. Het Hof, evenals de rechters, wees in eerete instantie den pretect af. De armen hebben dus niet alleen niets aan het beruchte milliard der Congregaties, doch zijn ook tevens nog door de gerech tigheid van het bloc van de talrijke giften en zegeningen beroofd geworden, welke de Congregaties hen schonken. Ziedaar de zegeningen van het vrijmetie- laarsbloc. Toeval, of de vinger Gods Eenigen tijd geleden werd de pastoor der parochie van Notre Dame des Landes uit zijn pa storie verdreven, en het gebouw bij open bare veiling verkocht. Een van de inwoners der kleine gemeen te, dien den raad van zijn welmeenende vrienden en de wetten der Kerk in den wind sloeg, kocht bij deze gelegenheid een gedeelte van den bij de pastorie behoo renden tuin, met het doel er een huis op te bouwen. Daar alle plaatselijke aannemers weiger den, zich met den bouw te belasten, richtte hij zich tot een aannemer in het naastbij gelegen stadje. Sinds het tijdstip waarop de vereischte overeenkomst tusschen den koo- per van den grond en den aannemer tot stand is gekomen, is de zoon van den aan nemer gestorven en heeft hij zelf zijn been gebroken; het paard dat de bouwmaterialen vervoerde is gestorven; de timmerman, die (den eersten dakbalk moest leggen, werd ge dood, doordat de balk kwam te vallen en zijn hoofd verpletterde; en de kooper zelf van het stuk land is aangetast door de te ring, zoodat hij waarschijnlijk wel nooit zijn nieuwe woning zal betrekken. De vrijdenkers hebben bij deze reeks van rampen natuurlijk aanstonds den mond vol van toeval, maar dan heeft dit toeval toch ;zeker een veel raadselachtiger karakter, dan de rechtstreeksche inmenging van den vin ger Gods 1 DU1TSCHLAND. De nieuwe Rijkskanselier ii gekozen I In overleg met Von Bttlow werd benoemd Theobald von Bethmann Hallweg, tot nu toe Staatziecretarii van Biunenlandiche Zaken. Aan Prim Von Bttlow ia tegelQktiJd eervol ontilag verleend, terwijl hem de orde van den Zwarten Adelaar, met briljanten is toe gekend. Teveni hadden nog een aantal andere benoemingen plaats. Delbiück, tot duiver Pruiaisch Miniater van Koophandel, is Staats secretaris (Rijksminister) van Binnenlandache Zaken gewordenSydow, tot op heden Staatssecretaris van Financiën, is benoemd tot Pruisisch Minister van Koophandel Wermutb, onderstaatssecretaris van Binnen landiche Zaken, is thans Staatssecretaris van Financiën. Voorts werd aan Holle, Pruisisch Minis ter van Onderwijs, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, en werd als zijn opvolger verkozen Trott zu Solz, tot nu toe Gouverneur van de provincis Brandenburg. Eindelijk is Von Loebell, onder-Staatssecretaris in de Rijkskanselarij, tot Gouverneur van de pro vincie Brandenburg benoemd. Tegelijkertijd dus allerlei wijzigingen en veranderingen of zij verbeteringen zullen zijn zal de toekomst moeten leeren. Bijna alle bladen wijden sympathieke besprekingen aan de benoeming van von Bethmann Hollweg. Links en rechts heeft vertrouwen in den eerlijken en buitengewoon ontwikkelden man alleen de Qermania be groet hem met terughouding zij hoopt dat het voorbeeld van Von Bttlow hem zal afschrikken. Hollweg is van zuiver Bülowsche richting doorkneed in alle vragen der Binnenlandache politiek, en bezit het volle vertrouwen van Rijksdag en Bondsraad. Tegenover de Buiten- landsche aangelegenheden, staat hij nog iet wat vreemd. Zoo diplomatisch als zijn voor ganger is hi) niet. Ongetwijfeld zal de Keizer hem in deze wel onderrichten. Sociale Week te Nijmegen. Het pro grammaboek van de 4e Sociale .Week te Nijmegen te houden van 15—22 Augustus, geeft evenals vorige jaren, behalve een uit voerige inleiding over doel en beteekenis der Sociale Week, een overzicht van de voordrachten, welke door de verschillende sprekers zullen gehouden .worden,. De vergaderingen hebben Van 16—21 Aug- glaats 's morg. van 10—12, 's midd. van 2—4, en 's avonds van 8—10 uur. Treffen wij onder de sprekers oude be kenden aan, als prof. Aengenent, jhr. Ruys de Beerenbrouck, pater Raaymakers, mr. Aalberse, dr. Nouwens, mr. Tepe en H, Engels, verschillende anderen zulien thans voor het eerst op de Sociale Week een voordracht houden; Mr. ,Ch. Janssen de Limpens, mr. J. Thijssen, mr, dr. A, van Rijckevorssel, mr, dr. Qj. baron van Hugen- poth' tot A'erdt, mr. H. Pelster, pater Bern. Jansen M. s. C. en pater F. H. van Hooff S. J- De onderwerpen welke behandeld zullen worden, vormen eene algem. inleiding op en voorbereiding tot de studie der Volkshuis houdkunde. (Sociale Economie.) Sommigen denken dat de Sociale .Week een soort achtdaagsch Congres is, waarop, na een korte inleiding, over de voorgestel de stellingen wordt gedebatteerd en gestemd. Dit nu is allerminst de bedoeling. De Sociale Week bedoelt alleen te zijn een School, een soort .Volks-Universiteit, waar onderwijs wordt gegeven. De Stellingen, welke in het Programma boek worden gepubliceerd, bedoelen, dus alleen een leiddraad te zijn bij' 't te geven, onderwijs, een eenvoudig middel, om het volgen der lessen en het maken van aan- teekingen voor de deelnemers te vergemak kelijken. Thans zullen om de zaak nog duidelijker te maken, evenals verleden jaar, die stel lingen zelfs vervangen worden door een korte leiddraad. Men kan zich dus vooraf reeds eenigszins in de onderwerpen inwer ken, De eenige en uitstekende bedoeling van de Sociale Week is; het doen geven van deugdelijk sociaal onderwijs aan allen, die pm wille van hunne maatschappelijke po sitie of uit liefde voor de Sociale Weten schappen, zoodanig onderwijs wenschen te ontvangen. Hierop is bij de geheele regeling steeds het oog gehouden, zoodat dit eigenaardig karakter in 'afllerlei onderdeelen uitkwam. Kaarten voor de geheele Sociale Week a f2.50, voor alle avondvergaderingen a f 1,— voor één vergadering a f0.25. Programma boeken a 25, cents per post van het Cen traal Bureau van de K.S.A. Leiden. Commissaris déjgKoningin in Fries land. By Kon. Besl. van 13 dezer is mr. P. A. ,V. baron van Harinxma thoe Slooten, lid van den Centralen raad van beroep, met ingang van 1 September 1909, benoemd tot Commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland. Waardeering. In De Arbeid, het week blad van het anarchistisch Nationaal Ar- beids-Secretariaat, kwam den 12 Juni jl.een hoofdartikel voor, waaraan wij het volgen de ontleenen: „Ook in den tegenwoordigen tijd bevin den zich onder de Katholieken een groot aantal geleerden van tien eersten rang, meest priesters. Wat uit het kerkelijk arsenaal komt, mag gezien worden en overtreft in haast elk opzicht het werk van protestant- sche gesteelijken. Vandaar ook de ontzet tende macht die de Katholieke Kerk kan uitoefenen. Hare dienaren zwerven door alle streken der aarde. Men vindt hen in China en in de zuidelijke landen van Amerika, in Rusland en Indië, in Australië en in Afrika. Wanneer tie Katholieke Kerk wil, dan is zij in staat en bij machte om een we reldwoordenboek uit te geven, doordat hare dienaren en zendelingen alle talen der we reld verstaan. Natuurlijk ieder in zijn streek, .„Als een voorbeeld van de wetenschappe lijkheid der Katholieken kan dienen, dat Monseigneur Nolens tot professor is be noemd aan de Hoogeschool te Amsterdam, dus- wederom een priester. Wat jonge Ka tholieke Kamerleden als van Nispen in hun mars hebben, behoeft niet gezegd. De Duit- sche Jezuieten geven sinds jaren een weten schappelijk maandschrift uit „Stimmen aus Maria Laach". Zij tellen reeds dén 35en jaargang en hebben dit tijdschrift op een wetenschappelijke hoogte gebracht, waar naar andere geleerden vergeefs snakken. „Wanneer wij nagaan wat de Katholieke Sociale Actie in ons land doet, wat zij uitgeeft mi met hoeveel bekwaamheid hare boeken en brochures geschreven zijn, dan ook moeten wij daarin een vermaning zien om voorzichtig te zijn met onze woorden keus tegen de priesters of hun gelijken. Inderdaad wordt daaraan te weinig aandacht geschonken. En toch bestrijdt men een zoo machtige, maar vooral een wetenschappelijk zoo sterke instelling niet met het woord „dompers" of met spot". Spot kan vaak treffen, maar wordt bij herhaling vervelend en treft dan detl spotter. Spot trouwens bewijst nooit iets," Wij bieden deze regelen van zulke te genstanders ter overweging aan, zegt de N.K., zelfs aan..., sommige katholieken. Het raadslid Gulden. De heer Z. Gul den, de protest-afgevaardigde, is door den Amst. Bond van gemeente-ambtenaren, naar aanleiding van het artikel „Het kwaad gaat zich wreken" als redacteur van „Het Prin senhof" ontslagen. Inderdaad; Het kwaad gaat zich wre ken! Geen verandering. De verkiezing van prof. v. Hamel in Amsterdam .V brengt geen verandering in de samenstelling der Ka mer. Evenals de heer IJzermans behoort prof, v. Hamel tot de liberale Unje, Tegenstelling. >De Dageraad' vereeniging tot bevordering van de vrije gedrachte, te Amsterdam, heeft bet noodig geoordeeld ten opriehte van de Oalvjjn-hnlde baar liebt te ontsteken. Zij hield daartoe eene protest ver gadering, onder leiding van den heer Havers,* waarbij de heeren Domela Nieuwenhuis en Gerhard het woord voerden. Het spreekt vanxelf, dat ook de antithese voor het voetlicht werd ge bracht om er het licht van >De Dageraad' op te laten schij nen. Voor de Dagera adsma innen is deze be lichting niet gunstig geslaaifd. Evenwel kwam zeer goed de onoprechte houding aan het licht, welke ten aanzien der antithese-bewe ging door de mannen van de vrije gedachte wordt Ingenomen. De vergadering werd niet slechts belegd om te proteeteeren tegen de hnlde aan Cal- vQn, aldus de voorzitter Havers, maar tege ljjkertgd om op te wekken tot den strijd tegen de antithese, die door Kuyper en de zijnen steeds op den voorgrond wordt geplaatst. Het Is dns doel der vergadering geweest op te wekken tot den strQd tegen de anti these. De antithese werd derhalve beschouwd uit den booze. Want men wekt toch niet op tot strijd tegen iets wat men goed acht. En zoo zou men denken dat bet kwaad der antithese te dezer vergadering eens goed in bet licht werd gesteld, dat bet licht van de Dageraad het sombere kwaad eens bel der en klaar aan den dag zou brengen. 't Is evenwel juist andersom geloopen. De eerste spreker, de heer Domela Nieuwen- huis, wekte niet op tot den strijd tegen de antithese, maar stelde baar juist op den voor grond en eischte de erkenning ervan door allen die links staan in de politiek. Vooral waar de reactie niet alleen in ons land, maar in alle landen het hoofd oprteekt, hoopte by, dat in de toekomst zij die aan de linkerzijde staan, sullen erkennen, dat er een strijd tusschen geloof en rede bestaat (de antithese), doch dat men zich dan tege lijkertijd zal stellen aan de zijde der rede en den strijd tegen bet geloof, met alle ge volgen daarvan zal aanvaarden. En zoo werd de theoretische bestrijding in practieche erkenning omgezet. 't Moet zelfs op de vrije denkers wel een eigenaardige indruk gemaakt hebben. 6e Congres van den Middenstand. .Woensdag werd het zesde congres van den Middenstand geopend te Amsterdam in de schouwburgzaal van het Paleis v. Volks vlijt, Je 10 ure, nadat de congresleden ten stad- huize door Burgemeester der hoofdstadwa ren ontvangen en begroet, te 10 ure sprak de heer G. Muller, voorzitter der regelings commissie de welkomstrede. Bij de gewone begroetingen, voegde spreker eenige opmer kingen ten aanzien der te houden beraad slagingen over het eenige, maar toch zeer belangrijke onderwerp van het congres; „Het Credietvraagstuk. Deze helangrijke factor in ons commercieël bestaan is reeds dikwijls van alle kanten door ons bekeken en thans in ernstige studie genomen, Of nu op dit Congres een oplossing zal gevonden wor den van dit zoo gewichtige vraagstuk, staat, meende spr. nog te bezien. In ieder geval echter zullen de te houden beraadslagingen en gedachtenwisselingen ons ,een stap nader tot het gewenschte doel brengen. Na de welkomstrede werd het congres door Minister Talma geopend met eene be schouwing over de SMiddenstandsbeweging in het algemeen. Wat het credietvraagstuk aan gaat, hetwelk op dit congres zal behandeld worden, kan spreker de steun der regeering toezeggen. Met den .wensch dat de Midden stand mag bloeien en dat haar doel mag worden bereikt, verklaarde de minister het congres voor geopend, I - De minister van Landbouw deelde mede dat het H.M. had behaagd den heer Meuw- sen, voorzitter van het congres te bevorde ren tot officier in de orde v. Oranje Nas sau en de heer Mr. C. Frickers en Fr. C. Stahle te benoemen tot ridder dier orde. Een telegram van hulde werd gezonden aan H.M. de Koningin. Eenige huishoudelijke werkzaamheden werden verricht, waarna een bezoek werd gebracht aan de tentoonstelling, 's Avonds werd een gezellige feestmaaltijd gehouden waaraan een 400 tal congressisten deelna men, l Donderdag was de eigenlijke congresdag en voerden verschillende heeren het woord over het crediet-vraagstuk. O.m. werd een motie van dr. Nouwens aangenomen van den volgenden inhoud: „Het congres gehoord enz. besluit, dat het door den Middenstand gegeven crediet moet worden beperkt bin nen de grenzen van het redelijke en alleen bij uitzondering een langer crediet mag wor den toegelaten, dat allen moeten samenwer ken en de middenstand zich in vakgroepen moet organiseeren, om met al meer succes aan de misbruiken van het credietgeven ten spoedigste een einde te kunnen maken, „draagt het Hoofdbestuur op, te ondeitzoe- ken in hoe,verre door de maatregelen van den Wetgever het doel kan worden bereikt." De verschillende voorgestelde conclusies werden geresumeerd en als volgt vastge steld 1, De oprichting van credietinstellingen voor en door den handeldrijvenden en Indu- strieelen Middenstand ter verstrekking van tijdelijke credieten is gewenscht, 2. Daar het oprichten van credietinstel lingen voor den Middenstand een levens voorwaarde is, is het gewenscht dat de Re- peering het initiatief tot oprichting steunt. Het volgjend congres zal waarschijnlijk te Rotterdam plaats hebben. Bevordering van Katholiek Bijzonder onderwijs. Verschenen is het verslag der Vereeniging tot bevordering van het ka tholiek bijzonder onderwijs, gevestigd te Haarlem, over het jaar 1908, .Van deze Ver eeniging is de zeereerw. heer H. L. Stoots, rustend pastoor te .Velsen, voorzitter, Mgr. L, E, Jansen, deken van Amsterdam, onder voorzitter, mr. XK. H, Jansen te Schiedam )Ie secretaris, mr, J, M. J, F, Andreoli te 's-Gravenhage 2e secretaris, de heer R, J. van Dieren: Bijvoet -te Haarlem penning meester, .Verdere bestuursleden zijn de hee ren A, J, A. öüüsseu te Rotterdam, J, E, M. Sterck te Amsterdam en de hoogeerw. heer G. I. F. Stoffels, deken van Haarlem. Dit jaar had het bestuur der Vereeni ging het verlies te betreuren van Ürie zijner leden; Mgr. M. J. A. Lans, Mgr, B. Dan- kelman (voorzitter) en de hoogeerw, heer A. A. Verbeek. De aftredende leden de zeereerw. heer H. L. Sloots, rustend pastoor te Velden, en de heer R. J. van Dieren Bijvoet te Haarlem, werden herkozen, terwijl boven dien eerstgenoemde door Z.D.H. den Bis schop benoemd werd tot voorzitter van het Bestuur en de laatstgenoemde door de .Ver eeniging in zijn betrekking van penning meester werd gehandhaafd. In plaats van wij len den hoogeerw;, heer A'. A. Verbeek, benoemde Monseigneur den hoogeerw. heer G. H. F. Stoffels, Verder lezen we in het verslag: Den 30 September zal het 12i/a jaar gele den zijn dat onze Kweekschool bestaat; doch thans Muist zij niet meer in het primitieve tot school verbouwde woonhuis te Hoorn, maar in het monumentaal gebouw, prijkend met zijn 52 meter breeden gevel en zijn trotsch torentje aan de Baanstraat te Bever wijk, waartoe onze Vereeniging werd in staat gesteld in hoofdzaak door vijf gif ten, haar met dat doel doop weldadige ge- loofsgenooten geschonken. Daar wordt steeds met prijzenswaardigen ijver en toewijding door den Zeereerwaarden Heer Directeur en de Heeren Leeraren on verpoosd gearbeid aan de vorming en oplei ding van degelijke Katholieke onderwijzers, aan wie later veilig de heerlijke en heilige taak der cpvoeding van het kind zal kun nen worden toevertrouwd. Met dankbaarheid vervuld jegens God en onze medegeloofsgenooten denken wij terug aan het vele dat in die vervlogen jaren- reeks is tot stand gerbacht. TWEEDE KAMER. Een wetsontwerp is door de Regeering ingediend tot wijziging der wet tot regeling van het lager onderwijs. De strekking er van is om aan het meer uitgebreid lager onderwijs meer subsidie van Rijkswege te Verkenen. De zaak der >Kavalieren<. Ons werd de eisch gesteld, te herroepen wat in ons blad van den 3[den Juli j.I. op grond van mededeelingen, welke wij niet anders dan betrouwbaar konden achten, werd bericht omtrent de handelingen van de club der „Kavalieren" te Beek. Daar geene bedoeling ons verder ligt, dan, wie 't ook zij, 'een onverdiende blaam aan te wrijven, verklaarden wij ons hiertoe be reid, indien een verklaring kon worden over gelegd van den burgemeester en nog en kele notabele ingezetenen, waarin de in ons nummer 'van' 3 Juli j.I. vermelde feiten, onbe wezen en, naar'hunne overtuiging, ook on waar werden geheeten. „Ondergeteekenden verklaren hierbij de in „De Tijd" vermelde feiten omtrent de Kavalierenclub onbewezen en haar hun over tuiging ook onwaar. Ubbergen, 14 Juli 1909. De Burgemeester, (get.) DOMMER VAN POLDERSVELDT VAN WA VENBURG, Notaris Dr. P. F. G. KOCH, Geneesheer J. "BOMMEZIJN, Predikant J. VAN DER MEER, Oud-raadslid M. W. JANSEN, Jz., Raadslid. Aan de door ons gestelde voorwaarde werd hiermede voldaan. Onzerzijds dus de verklaring, dat op grond van het hier boven medegedeelde getuigenis, waarvan wij de waarde op gee nerlei wijze willen geringschatten of willen trachten te verminderen, tie plaatsing van het bedoelde artikel in ons blad van den 3n Juli door ons wordt betreurd: en wegens de verdenking, waarin daardoor de ons ge heel onbekende personen der Kavalieren club kunnen gebracht zijn, en wegens den minder goeden dunk, welke naar ons wordt medegedeeld omtrent het hotel „De groote Musschenberg" door een en ander zou gewekt zijn. Het is ons volstrekt onbekend, dat in ons blad iets geschreven werd, wat omtrent dit hotel of den houder ervan dien minder goeden dunk zou recht vaardigen, doch gaarne verklaren wij, dat daartoe, naar onze overtuiging, ook geen grond aanwezig is. Terwijl wij de bladen, die ons eerste arti kel overnamen, verzoeken datzelfde te doen met dit bericht, is hiermede deze zaak, wat ons betreft, afgeloopen, zoodat wij geen verdere berichten of ingezonden stukken daarover in ons blad zullen opnemen. (Tijd) ALKMAAR, 17 Juli 1909. De Hanze. Dinsdag 13 Jnll hield de R, K. Middenstandsvereeciging >de Hanxe< haar verplichte algemeene vergadering ten huize van den heer Bos, Waagplein. In z\jn openingswoord herinnerde de voor zitter aan de vele werkzaamheden die den afgetreden adviseur den WelEerw. Pater de Bruijn in het korte tijdsverloop dat ZijnEerw. als zoodanig fungeerde, voor de vereeniging beeft gedaan. En moest 't betreuren dat Pater de Brufju zoo spoedig ging vertrekken. Van den anderen kant konden wij ons verheugen over de benoeming van den nieu wen advieeur den WelEerw. Pater Hubere, die voorzeker alles voor de vereenigiDg zou doen wat hem mogelijk was. Onder de in gekomen stukken was een exempl. concept statuten van het fonds tot uitkeering bjj overlijden, waarop eventueele wijzigingen bin nen drie weken aan' de commissie moest worden ingezonden. Wijl meerdere zaken op de agenda stonden besloot de vergadering deze concept statuten ter beoordeeling aan het beBtuur over te laten. Notulen werden voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Door den afgevaardigde naar de centrale Raad van 17 Mei en 5 Juli werd verslag u'gebracht over de aldaar ge dane werkzaamheden, waarvoor deze door den voorzitter den dank der vergadering werd gebracht. De vaststelling van het huishoudelijk reg lement kon vlug geschieden wijl aan alle leden geruimen tijd voor deze vergadering een reglement was toegezonden. In 't bijzon der werden besproken de artt. 23, 24, 29, 34, 37 en 38. Het geheele reglement werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Alsnu nam de Eerw. adviseur het woord om den voorzitter zijnen dank te betuigen voor het hem toegesprokene en tevens be lovende, datgene voor de vereeniging te zullen doen wat den adviseur mogelijk is. Nadat de voorzitter nog den WelEerw. Pater Hubers beantwoord had, werd na rondvraag de vergadering onder dankzegging voor de trouwe opkomst gesloten. Bij Koninklijk Besluit van 9 Juli, no. 34, zijn de statuten goedgekenrd van de vereeniging «De Hanze', Roomsch Katholieke vereeniging van den Handeldrij venden en Industriëeien Middenstand, onder patronaat van Sint Homobonus, gevestigd te Alkmaar. Muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps, directeur de heer H. A. Maas, op Zondag 18 Jnli a.e. van 71/» tot 9Vj uur, ln den Stadsbout. Programma 1. Middenstandsbond, marsch, van Van Tienen. 2. Ouverture Comique, van Keler Bela. 3. Carmen Sylva, walzer, van Ivanovicl. 4. Fantaisie de l'opera »Le Coeur et la Main', van Lecocq. Pauze. 5. Om te difi'-eerfn I cavalerie galop marsch, van H. A. Maas. 6a. Die Heinzeloaamchen, b. Ein Tauzcben auf grüuer Wiese, beiden van Eilenberg. 7. Potpourri populaire Nr. 5, van Renaud. 8 Finale. Zaak Velleman. Bij de behandeling van de zaak Velleman voor het Gerechtshof te Amsterdam, eischte de Procureur Generaal, met vernietiging van het bij verstek en later gewezen vonnis van de Alkmaarsche Recht bank, zes maanden gevangenisstraf. Schildpad. Dezer dagen is aan de Zau- de-sloot een schildpad gevangen. Het beest is verhuisd naar de Nienwesloot, waar het met groenten gevoed wordt. Ongelukken. Het zoontje van den heer S. de Jong bad het ongelnk tegenover het Victoriepark, door het epelen aan den kant, in het Kanaal te vallen. Twee hengelaars, opmerkzaam gemaakt door het geroep van een wielrijder aan de overzij, wisten den knaap op het droge te brengen. Men slaagde er in den knaap, die bewusteloos wae, weer bU te brengen. Woensdagmiddag geraakte aan het Luttik-Oudorp een kinderwagen te water waarin twee kinderen zaten. De heer J. Ha' p begaf zich met een voorbijganger moedig te water en smaakte de voldoening de kinderen te redden. Op de hoek van Oude Gracht—Baan straat kwamen Donderdag twee fietsers met elkaar in botsiDg. Het geval liep zonder persooniyke ongelukken af. Alleen de rywielen werden beschadigd. Niet of niet tydig bellen moet de oorzaak zijn geweest. Geslaagd. Woensdag slaagde te Rotterdam als apothekers assistente Mejuffrouw Julia Ypma, alhier, - Cadettenschool. De cadetten zullen van 14 Juli tot en met 14 September met verlof vertrekken. Het verlof van de officieren, leeraren en het overige militaire personeel tot en met 11 September. Toegelaten ais cadet om te worden opge leid voor den dienst in Ned. Oost Indië, de jongelingenL. H. de Quant, J. E. van Lingen, J. de Jong Swemer en Pb. van Waasdyk. De sergeant P. N. Plank wordt met ingang van 21 Juli a s. van zyne detacheer ing aan de C. S. ontheven en overgeplaatst bij het 7e Regiment Infanterie in garnizoen te Amsterdam. BERGEN. By de Dinsdag 1.1. ten Raad- huize dezer gemeente gehouden aanbestedir g voor den bouw van een postkantoor met directeurswoning alhier, waren 12 biljetten ingekomen, n.l. van de heeren S. Veen te J Alkmaar f 13432 W. Stroomer te Driehui zen f 13499 P. Dubbeld te Alkmaar f 144101 J. Dorregeest te Alkmaar f 14443Sprnit en Wils te Alkmaar f 14841J. A. Steur Jz- te Monnikendam f 14985 C. Oldenburg ie Bergen f 15200 J. A. Tuynman te Bergen f 15300Th. Krom en Ant. v, d. Eng Ie Uitgeest f 15634; C, Nap te Bergen f 15650 Gebr. Apeldoorn te Egmond-Binnen f 15970; B. Huizinga te Bergen f 16470. De gunning werd aangehouden. By Kon. Besl. van 15 Jnni 1.1. no. 53 zijn B. en W. dezer gemeente, overeenkom'! stig art. 5, le lid der Drankwet, gemachtigdl eene vergunning boven het vaztgestelde msz'T mum te verleenen voor eene bnitengewoDil inrichting voor maatschappeiyk verkeer nl- het badhotel «NassauBergen' te Berge® aan Zee. Het bon wen van een postkantoor i directeurswoning albier is gegund aan 1 op één na laagsten inschryver, W. Strooit'' te Driehuizen, voor de som van f 13499. HEILO. Ofschoon de Lol >vel eens zegt nooit regen begonnen zy nu toch in 't b plegend te vragen wanneer weer eens met die regen uit gaar warmte verlangd. De jaaraan behoefte en de aa nj6t zonder zon. Dit laatste ajinder op aan, voor de vei pnitschland, worden tij ha, Is bet dopje er aan zit, da jer op reis. Maar dat if da jakeiyke voorwaarde, want a af ie, waarin het voedBel Bich bevindt, dan rotten z| een paar weken vacantie op staatsscholen. De vacantie ho helpen nu met het plukken doppers en peulen, en 's av op markt naby het station Alkmaar levert daar heel wl met allerlei soort van wage ieeg aankomen en goed gev teruggaan. In de nabyheid geeft dit eene gezellige dra Alkmaarder straatweg ziet a een staartje. Zondag komen de 1 Volksbond van Krommenie naar O. L. V. ter Nood te: 't Is te hopen dat het ongunstig ie op dien dag. LANGENDIJK. Mej. M. lijk onderwyzeres alhier, is king benoemd te 'sHeerenb Voor de bouwers aan is het op 't oogenblik geen pry zen van de verschillend hoog, terwijl de opbrengst kan worden genoemd. Voora woordig veel wortelen en de markt. De kwaliteit var zeer goed te noemen. Met het nog maar niet bijster g vreesde ziekte, de zoogenaa heid, doet zich reeds op ta voelen en richt enorme sch dan ook een schaduwzijdt toestanden, welke hier zyn 't Spreekt vanzelf, dat er a Broek op Langendijk een 1 heerscht en dat het aanta dat elke week wordt ver tamelijk groot is. Ongeveer alle Jandb Langendyk hebben zich ai zoogenaamde «Tuinbouw Oe een maatschappij waarin d< ling bet risico dragen voi uitkeering, aan hun arbeidt opgegeven bedrag aan lo den Langendyk ongeveer f OUDE NIEDORP. Ver; Raad der gemeente op Di» 's avonds 71/i uur. Alle Voorzitter de heer A. Wi Na opening der vergai notulen der vorige golezei goedgekeurd. Naar aanleidii deelt voorz. nog mede, dat aangebracht bij de woning ai en de wed. Koopman, armenhuis, respectievelijk" 3,3 en 4 M3, en dat divers en de suppletoirs begrooting Ingekomen 1. De verslagen van het Opgave ons verstrekl Firma MULDER Alkmaar, Dijk 14. Purme Staatsleenlngen. 3 0/0 Ned. Werk. Schuld Bulgarije Tabak Hongarije Goudl. Oostenrijk Jan./Jull ♦Vin Portugal Tab. S 4 n 4 n 4 JJ 5 »i 5 ti Rusland 1906 id. Rothschild 1889 ld. Hope Sc Co. Iwang Dombrowa Turkije Goudl. 1890 Mexico Biuuenl. Brazilië Fund. Loau Spoorwegleenlngen HolL IJz. Spwg. Mij. Aand. Staatsspoorwegen. Comm. Atchison Denver n Erie n Kansas City Pref. id. Comm. Missouri Ontario Rock Island t, South. Pacific n South. Railw. Union Pacific Wabash Warschau Weenen. Aand. 4% Wladikawkas Sp. Diversen. Comm. Car Foundry n Steels Cult. Mij. Vorstenl. Aand. Ned.uHandel Mij. Resc. Redjng Lebong. Aand. Grea Cobar Koninkl. Petr. Mij. Moeara Enim Sumatra Palemb. Ned.-Am. Stoomv.MiJ. Comm. Marine Pref. id. Comm. Pern Pref. ld. A'dam Langkat gew. Aand. ld. pref. A dam Serdang n Asahan Plantage Del] Cultuur Heil Mij. Langkat Tab. A. Medan id. Nieuwe Asaban Tab. Senembah Frcmleleonlngen. B "la Amsterdam f 100. 3 n Rotterdam 100.— /ln Antwerpen 4 n Theiss Oostenrijk tE6o n Rusland 1866 ProlODgaPekoers "5 46 351 45 72 40 52 32 132 3° n 65 x74 i78| 922 112 457 19 16 16; c

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2