E. Eath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 58. Woensdag 21 Juli 1909. 3de Jaargang Kentering. FEUILLETON. Aïda. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. tfergilaatsliig van ons Bureau* Ereedsfraaf 45» Buitenland. Tanaf Maandag 26 Juli ek ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS (0 cents per drie maanden franco aan hnis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUHoogstraat b/d. Langestraat te Alkmaar. Telefoon No. 266. ADVERTENTIËN: Van 15 regels30 Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 cent. zal ONS BU535AU gevestigd zijn tegenover de E- E. Kerk. Tientallen van jaren reeds hebben ten aanzien van bet vraagstuk aangaande vrijhandel en bescherming, tweeërlei meeningen vooral elkander het terrein betwist. Tot dusverre hebben de voor standers van den vrijhandel dat terrein kunnen behouden, terwijl de protectio- nisten zich tot nu toe tevreden hebben moeten stellen, met het koesteren van verlangens. Beider stelsels zijn honderden malen wetenschappelijk beredeneerd ge worden De dagbladpers heeft niet na gelaten het vraagstuk van verschillende zijden toe te lichten en te verklaren. Een gemakkelijk werk is dit niet. Zeer dikwijls is met niet te ontkennen luchthartigheid bij de beoordeeling van het vraagstuk, over verschillende dingen heengegleden, die werkelijk een zeer sterk verband hielden met de kern der kwestie zelve. De gang van zaken in een of ander land buiten het onze, werd liet zelden als een afdoende maatstaf aangenomen voor verwachtingen, die men bij gelijke voorwaarden, ook hier te lande zou mogen koesteren. De ver schillende eigenaardigheden, welke zich overal, in onderscheiden vormen en op allerhande wijzen voordoen, werden wel eens uit het oog verloren. En meer dan eens zag men voorstanders èn van den vrijhandel, èn van bescherming beide, uit dezelfde uitkomsten en omstandig heden, bewijsmateriaal putten voor eigen meening. Daar is een tijd geweest dat men eenerzijds meende, dat aan de theorie van den vrijhandel slechts het beginsel van het liberale individualisme ten grondslag kon liggen, terwijl anderzijds werd aangenomen, dat het protectio nisme slechts kon gelden als een even zeer theoretische bestrijding van de op het individualistische beginsel gebaseerde economie; dat, met andere woorden gezegd, men vrijhandelaar moest zijn omdat men liberaal, of protectionist moest wezen omdat men christelijk was. In die meening is een belangrijke wijziging gekomen. Vooral door de wetenschappelijke besprekingen en be schouwingen aan het onderwerp gewijd en het toetsen van opgezette theorieën aan de feiten en ervaringen zoo hier als elders waargenomen en opgedaan, is duidelijk geworden dat noch de pro tectionist een christelijk, noch de vrij- Deze woorden 'hadden onder de bevol king een grooten schrik verspreid. Zij achtten het niet alleen des nachts ge vaarlijk het Moorenkasteel te naderen, maar zelfs over dag, wanneer de bouwval be schenen werd door de schitterende zonne stralen, droegen de herders zorg niet te dicht bij de ruine te komen, en de reizi gers vermeden leven schroomvallig het pad, dat naar de rots der voormalige citadel geleidde. Die schrik had weldra tusschen Aida en te wereld een onoverkomelijke muur op getrokken, die haar geheel gerust stelde. Het jonge meisje, aldus aan haar zelve overgelaten, van elk menschelijk wezen af gescheiden en niets rondom zich hebbende dan de zee, het treffend beeld der onme telijkheid, dacht gestadig aan God en diens macht. De heerlijke schepping leerde haar den wijzen algoeden Schepper ken- nen, Zij begreep dat Allah, zoo machtig a's men haar dien had voorgesteld, niet de handelaar een liberaal standpunt als zoodanig inneemt. Het gevolg is geweest, dat onder de voorstanders van een christelijke politiek thans vele vrijhandelaars en omgekeerd onder de liberalen protectionisten ge vonden worden, ofschoon bij beider op treden nog eenige schuchterheid valt waar te nemen en zij zich wachten uiterste consequenties te aanvaarden. Thans zijn vele liberalen niet meer zoo afkeerig, het terrein van den ab- soluten vrijhandel, zij het dan schoor voetend, te verlaten, en mede te werken om door herziening van het tarief van invoerrechten meer evenwicht in de financiën van het Rijk te brengen en de invoering van sociale wetten te ver zekeren. Indien dit doel van de her ziening slechts niet wordt voorbijge streefd in die mate, dat aan een geheel breken met het vrijhandelstelsel moet gedacht worden. Mr. J. B. Kan maakt zich tot tolk dezer liberalen, door in de Gids aan te raden eens een proef te nemen met wat de rechterzijde op het gebied der tariefsherziening bepleit. Vooral omdat de adepten van de twee lijnrecht tegenstrijdige meeningen elk voor zich het praedicaat „wetenschap pelijk" opeischen. Vrijhandel en protectie zijn eenige duizenden malen „weten schappelijk" beredeneerd. Wat is er tegen om op de aldus verkregen resul taten een operatie toe te passen in wiskundige kringen niet onbekend, en beide tegen elkander weg te schrappen De uitkomst is dan nihil, d.w.z. of een niet te laag tarief van invoerrechten de welvaart onzer natie al dan niet zal verhoogen, is en blijft een open vraag, welke ook niet kan beantwoord met een verwijzing naar andere volken. Als men eens een aanvang maakte met een algemeene verhooging van 21/» pet. voor afgewerkte en l1/» pet. voor niet geheel afgewerkte producten, dan zou daar ongeveer 5 millioen mee te halen zijn. Ofschoon het den schrijver zal ver heugen indien de maatregel ook de industrie ten goede zou komen, is zulks in zijn oog nog zeer onzeker. Mocht een zoodanige maatregel, waar aan elke bedoeling om den fiscus als weldoener te laten optreden, vreemd behoort te zijn, niet geheel zonder in vloed blijven op den loonstandaard en op de nationale industrie ieder on bevooroordeelde zou zich hierin moeten verheugen. Van groote beteekenis kan die invloed nooit zijn; daarvoor is de vermeerdering te gering. Zelfs al worden derhalve de zwartgalligste voorspellingen van den meest fanatieken vrijhandelaar bewaar heid, ernstig nadeel voor onze econo mische verhoudingen staat in geen geval te duchten. Waar de proefneming alzoo elk wezenlijk gevaar mist, verdient zij, afgezien nog van haar fiscaal succes God zijn (kon, Idie hare ziel kon bevredigen omdat hem de voornaamste eignschap der Godheid, de oneindige liefde ontbrak. Haar hart begreep de heilige 'woorden Van 't Evan gelie, eer haar mond ze had leeren uit spreken, en hare vurige ziel, die dorstte naar de waarheid, streefde met geestdrift naar Hem, wiens goddelijk bestaan zij als uit instinkt reeds met haar geheel aanzijn gevoelde. Inderdaad was ide (dochter van Haroun- Ben-Ismaël nog een Mahomedaansch meisje maar in haar hart was zij reeds Christin. Soms mengde zij in haar gebed nog den naam van Allah; maar zelfs dan, wanneer zij den God harer vaderen aanriep, waren haar geest, hare gedachten en hare ver zuchtingen met Jezus en Maria. Hare afgezonderde leefwijs had hare verstands vermogens vergroot. Gewoon geworden om gestadig te bewonderen al wat haar omringde, las zij gaarne in het groote boek dat voor allen open ligt, en dat weinigen met vrucht weten te raadplegen, namelijk het boek der natuur en hare wonderen. Op deze wijze verliepen de dagen, en Aida beklaagde zich niet, Nog nooit was haar de tijd zoo kort gevallen. Eiken dag die voorbij vlood deed haar eene aller bijval als de eindelijke, nochtans omzichtige concessie aan het billijk verlangen der protectionisten om expe rimenteel te doen beslissen of het gelijk is aan hen, dan wel aan hunne tegen standers. Welk jurist, die zich de schoone begripsbepaling der „justitia" uit de Instituten herinnert, zou niet aldus de rechtvaardigheid willen betrachten?' Hieruit blijkt voldoende, dat al twij felt de schrijver nog aan de goede uitkomsten die anderen van verhoogde tarieven voor de industrie verwachten, hij toch ook de vrijhandel niet meer beschouwt als het eenig noodzakelijke, het alleen heilbrengende stelsel. En hij besluit Wanneer derhalve de belasting ver hooging in haar geheel niet meer den mindergegoede te zwaar treft in ver houding tot zijn meer bevoorrechte medeburgers, is er dan niet alles te zeggen voor een tarief politiek, welke na de bespiegelende, thans eindelijk aan de proefondervindelijke wijsbegeerte het woord gunt? Een proefneming welke in tegenstelling met schier elke andere, hoe haar resultaat uit zuiver economisch oogpunt ook moge uitvallen, in elk geval de schatkist aan de onmisbare millioenen helpt? Als de industrie dan toch gebaat wordt door eene verhooging van het tarief, schijnt de heer Kan zelfs niet afkeerig van verdere uitbreiding. Waartoe anders van een proefneming gesproken? In elk geval zal een resultaat verkre gen worden (de onmisbare millioenen), waarover de schrijver zich bij voorbaat verheugt. PERZIE. Onder de laatste berichten konden we in on* vorig nnmmer nog meedeelen, dat de Shah van Perxië afatand van de regeering had gedaan. De revolutionaire beweging, welke tot de zegepraal van de con*titationali*ten heeft geleid en den Koning der Koningen ten val bracht, heeft ongeveer even lang geduurd al* de regeering van Mohamed Ali. Zijn voorganger Moeiaffer had in een tameljjk langdurig regeeringstydperk de laken van het Bjjk in een wanordelijken toestand gebracht. Mohamed vond by de aanvaarding zijner regeering een uitgepnt, oproerig volk, een leege schatkiit, veel schulden, een vijan delijke geestelijkheid en de nog niet inge laste belofte van de invoering eener grond wet en de instelling van een parlement. De taak om de harmonie in het Bjjk te herttellen is hem te moeilijk geweest. Het parlement werd wel bijeengeroepen, maar het toonde sich ai even weinig geschikt tot wetgeven als de eerste Doema in Busland. Er braken conflicten uit tusschen den Sbah en de volksvertegenwoordiging en den 23en Juni 1908 werd op last van Z. M. het par lementsgebouw onder geschutvuur genomen. nieuwe ontdekking doen. Elke polsslag voegde een noot bij haren dankbaren lof zang tot de gezegende moeder des Heeren. Elke verzuchting van haar hart vermeer derde haar geloof aan dien God van barm hartigheid, die zijn leven voor haar had opgeofferd, en die niet wilde dat dit offer voor haar nutteloos zou zijn gebracht. Was dit voor haar niet reeds een groot geluk, en zou haar geheele leven wel lang genoeg zijn om een danklied te zingen aan den Heer, wiens goedheid haar al die din gen had geopenbaard? Vooral wanneer zij bedacht langs welke verwonderlijke wegien de Waarheid zich aan haar had vertoond, kende hare erken telijkheid geene grenzen meer. Had zij niet het leven gevonden in hetgeen zij meende dat 'haar Iden dood berokkenen zou? Had zij niet den kostbaarsten schat ge vonden in de akelige bouwvallen, en het hoogste geluk van dit leven in de alge- heele vernietiging van de genoegens en verwachtingen harer jeugd? Wie zal dus in den dag, waarop het ongeluk zijn hoofd treft, de 'wegen van God durven naspeuren, en Zijne goedheid en rechtvaardigheid belasteren Terwijl die heldhaftige bekeerlinge zich tot eene geheele kennis der Waarheid voor- Met het parlement verdween ook de grond wet van het tooneel en werd het vroegere autocratisch-militaire regime hersteld. Op dese daad is een vreeseljjk jaar gevolgd. Aan alle kanten kwamen de provinciën en etammen in opstand. Men eischte dat de vorst opnieuw zijn dikwyls bezworen taak van constitutioneel vorst zou hervatten. Deze beloofde veel, maar kwam zjjne belofte niet na. De Bassen kwamen de toestand nog moeilijker maken. Dezen wierpen zich op als voorvechters der grondwettelijke rechten en beginselen. Het verzet vond in Perzië algemeen by val en navolging. De val van den Sultan van Turkije gaf aan de beweging nienw voedsel. Een sterke macht rukte op de hoofdstad aan. In dien nitersten nood, en na tevergeefs beproefd te hebben van Busland of Engelaud geld te leenen, besloot hij tot een laatste worsteling om de Kroon. De uitslag is hem noodlottig geweest, De hoofdetad Teheran viel in handen zijner vijanden en hjjzelf vluchtte in het gebonw der Bussische legatie. Hij deed afetand van den troon en de Kroonprins werd als Shah uitgeroepen. Maar de Perzische kwestie is niet opgelost. Mohammed Ali heeft de bescherming in geroepen van den Teaar. Busland voelt zich ook tengevolge van zjjn overeenkomst nopens Perzië met Engeland geplaatst op het standpunt van belanghebbende in de Perzische aangelegenheden. Er zijn bovendien Bn8iische troepen in Perzië, waarvan de aanvoerder Liakof in dienst der nieuwe regeering is overgegaan en aan het hoofd zjjner kozakken in Teheran blijft. Ook staat een Butsiicbe troepenmacht bij Kaswin gereed om naar de hoofdstad op te rukken. Toch valt uit dit feit te constateeren het beginsel van grondwettig regeerbeleid heeft een nieuwen triomf behaald. In Periië zal het grondwettelijk regime hechter worden gevestigd dan te voren het geval is geweest. FRANKRIJK. Baantjesjager!), Wij wezen er onlangs op, dat een groot deel der financieels misère in Frankrijk te wijten is aan het feit, dat er duizenden en duizenden vette eerepostjes zijn geschapen, waarin Ministers, Senatoren en Kamerleden hun goede vriendjes onder brengen. In de Fransche bladen staan nu lange artikelen over een pas ontdekt schan daal. Het gaat over een zekere meneer Panciasi, die door bemiddeling van wijlen de heer Aiéne, Senator van Corsica, bij het departement van Marine werd geplaatst, aanhoudend als gedelegeerde naar allerhande 'binnen- en bultenlandeche tentoonstellingen werd gedirigeerd, maar nooit een voet bui tenslands zette en rustig zQn studiën als rechtsgeleerde of zoo iets afmaakte, terwijl hij alle maaDden een schitterend ealaris op etreek. Dat is op zichzelf al mooi genoeg. Maar nu is meteen gebleken, dat dezelfde Senator Aiéne er een heel leger van proté géi op nahield en dat door hem alleen in de centrale werkplaatsen der marine te Ton ton zijn ondergebracht, vijf en-twintig honderd I Het schijnt, dat in Frankrijk nu ook zoo bereidde, (en het Mooren-kasteel tot eene oefenplaats van alle deugden maakte, onder de bijzondere bescherming der heilige Maagd, was er daarentegen geen enkele Christen die niet een kruis maakte of een grond- hartig gebed uitsprak, wanneer hij 'de bouw vallen voorbij trok of ze zelfs in de verte aanschouwde. „Dat God u van elk gevaar en van iedere kwaden geest beware!" wenschte men met schrik toe aan ieder die genood zaakt was des avonds deze eenzame plaats te naderen. En wanneer de vreemdeling geen geloof wilde slaan aan de geheimzinnige verhalen van zijn beangsten gastheer, wachtte deze tot den avond gevallen was en trok den ongeloovigen dan naar een venster, dat hij niet dan bevend opende met de woorden „Zie nu zelf, Zie, daar is het spook!..." De vreemdeling, ontroerd over den plech- tigen toon, waarop deze woorden werden uitgesproken, huiverde op zijne beurt, en vermits hij niet kon vermoeden, dat dit vreemde licht veroorzaakt 'werd door een menschelijk wezen, dat in de eenzame bouwvallen huisvestte, was hij genoodzaakt tot de erkenning te komen en aan de lichtgeloovige landlieden te betuigen, dat hij de (verschijning wel degelijk gezien had, ongeveer alles mogelijk is. En men weet niet waarover men zich het meest moet verba zen, over de verregaande brutaliteit van vele Fransche staatslieden e.a.dan wel over de ergerlijke stelselloosheid in zaken van regee- ringebeleid. Hatelijk optreden. In do Echo de Parit vinden we een bericht, dat een welsprekende, illustratie levert van den hateltyken geest die de Fransche regeering tegen de Katho- bezielt. Het blad schrjjft>De regeering heeft door de geheime politie een onderzoek doen insteilen naar alle personen, die ter gelegen heid der Jeanna d'Arc feeeten hunne huizen versierden of de vlag uitstaken. Dezer dagen is dat onderzoek geëindigd en aan den minister van Binnenl. Zaken ter hand gestelds. In scherpe woorden hekelt het blad dit onwet tig optredsn der regeering, dat zeer zeker weer het begin is van nieuwe vervolging*- maatregelen. GRIEKENLAND. De aardbeving welke in de provincie Ellls heeft plaats gehad, schijnt nog al ernstiger te zjjn geweest dan aanvankelijk kon worden vermoed. Het getal slachtoffers wordt geschat op 28 dooden en een 80tal gewonden. Te Avani werden 250 huizen verwoest. Ook in de dorpen Kalivia, Sosti, Britriëti en Bedehari zijn huizen ingestort. In het laatstgenoemde dorp zijn bovendien nog 3 slachtoffers en te Alamanda 10 gewonden. De stoffelijke schade wordt geschat op 120.000 pond. In buitenlandsche bladen vinden wij ver meld dat een eigenaardig verschijnsel zich bQ de ramp voordeed. Op verschillende plaatsen in Griekenland merkte men op, dat de stroomen en rivieren rood gekleurd waren terwijl op andere plaatsen heete waterbronnen ontsprongen. De aardbeving was blijkbaar van vulkanischen aard en had haar centrum by de oude stad Paleopolis. De geteisterde provincie Ellis is het dis trict, gelegen aan de westkust van het schiereiland Pelopopnesis. In de oudheid bekend als de kust der Olympische huwe- lyken. Er zyn belangryke overbiyfselen van den tempel vau Zeus en de Hermes van Praxiteles. Er wordt niet gemeld dat aan deze oude overblijfselen schade zou zyn aangericht. Schynt de Kreta kwestie het dry ven der Kretenser christenen om tot iniyving van het eiland bij Griekenland te geraken nu zoo ongeveer van de baan, toch is de ver houding tusschen Griekenland en Tnrkye niet van zeer vredelievenden aard. Griekenland beschuldigt Turkije van oor logzuchtige bedoelingen tengevolge van het samentrekken van troepen aan de grens, Turkije zegt, dat het veel te sterk staat tegenover Griekenland om toebereidselen tot oorlog te maken. Als het zoover komen moest, zou het spoedig genoeg gereed zyn, Intnsschen gaat men in Tnrkye voort troepen en ammunitie naar de Grieksche grens te brengen, alleen om zoo 't heet Grieksche benden te verhinderen in de wilajete van Monastir en Saloniki binnen ie dringen. Op die wijze werd het volk meer en meer in zijne angstige vooroordeelen, be treffende het Mooren-kasteel gesterkt, en de zonderlingste verhalen werden dienaan gaande onder de vreesachtige menigte ver spreid. IV. DE RIDDER. Vijf jaren waren er na de geweldige verwoesting der citadel van Haroun-Ben- Ismaël verloopen, en sedert dien tijd had de verbeeldingskracht een groot aantal legenden en overleveringen, betreffende dat oud-kasteel, verzonnen. Inderdaad, het was niet genoeg, dat iedereen stokstijf het bestaan van het witte spook beweerde; men liet dat spook allerlei wonderbare rollen spelen, en het scheen alsof elk er behagen in schepte de verhalen met allerlei bijvoegsels van eigen vinding op te sieren. Maar van al degenen die zoo gaarne overdreven sprookjes 'vertelden van de witte gurgtvrouw, was er niet één die moed genoeg bezat om het gevaar te gaan trot- seeren en de zaak te onderzoeken. Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1