R. Kath. Nieuws- ext AcIirei^tes&tiefBlaid voor Moori'HnüaiiS. No. 77. Zaterdag 25 September 1909. 3''* Jaargang. FEUILLETON. Verschijnt Woensdag en Zaterdag, De Troonrede. Zoekt, en gij zult vinden. Buitenland. Bit nummer bestaat uit 6 bladz ALGEMEEHE VEBGADEÏÏING ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 10 cents per drie maanden franco aan hnis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naam!. Vennootschap „Ona Blad". BUBEAUBrssastraat 45, tegenover de E. E, Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433, ABVERTENTIËNt Van 15 regels 80 oent. Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 1—30 woorden, bij voornitbet. 25 Zij die zich tegen 1 October op ONS BLAD wenschen te abonneereo, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. der N. V. „ONS BLAD" op Woensdag 29 September-a-s., des avonds ten Sure, in het lokaal van den heer PEOOT, Langestraat. A g e n da Bespreking der overeenkomst met den Bedactenr-Administratenr. Benoeming van een Commissaris (vacature Zeereorwaar&e Eeer Pastoor Eeijs). Eapport der Commissie inzake drukkosten. Bespreking uitgave Zondagsblad. Het Bestuur, H. P. M. KRAAKMAN. H. KENTER. J. F. QUAX. Wat men ook van de door den Minis ter van Binnenl. Zaken namens H. M. de Koningin jl. Dinsdag uitgesproken Troonrede moge zeggen, de rede getuigt allerminst van pessimisme bij de tegen woordige regeering. Men heeft den heer Heemskerk „den blijmoedige" genoemd, en in waarheid, er is eene zekere mate van blijmoedig heid noodig geweest om met deze rede voor de Kamers te verschijnen. De veelheid van ontwerpen, welke aangekondigd worden, doet vermoeden dat deze regeering deelt in het optimisme dat zeer zeker een der eigenschappen van haar president vormt. De regeering heeft dus goeden moed en denkt er niet aan, dat zij niet in staat zal zijn een belangrijk aantal wetsontwerpen van evenzeer belangrijke beteekenis in het Staatsblad te doen verschijnen. Van harte hopen we dat de goede verwachtingen, waarmede de regeering de nieuwe periode intreedt, de voor spelling moge zijn van nuttige wet gevende arbeid in het belang van land en volk. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat we met bijzondere belangstelling de aangekondigde verzekeringsontwerpen tegemoet zien en we koesteren de hoop, dat met name het ontwerp tot verze kering tegen de gevolgen van invalidi teit en ouderdom niet lang op zich zal laten wachten. In de rechtsche bladen klinkt een toon EVANGELISCHE VERHALEN. 2) Naar 't Fran ach. Een slaaf kwam tusschen de twee rab bijnen op een met ivoor ingelegd ceder houten voetbankje eenige sierlijke kanne tjes neerzetten benevens van die gekleur de glazen bokalen, welke de Pheniciërs reeds op alle wereldmarkten brachten. Langzaam schonk Suzanna de granaatli keur en den üelicaten wijn van Samos, geparfumeerd met kaneel en ambertirop- pels. Zij reikte Nicodemus en Gamaliel de kelkjes toe en bleef staan, een blank vi sioen gelijk in de toenemende duisternis. Mij komt het voor, zeide zij, dat ik den Lichtstraal niet zou kunnen zien, zon der hem te volgen. Maar waar is de Straal? Gij, mijn broeder, zegt al, dat hij niet is in uw schoolsche twistgesprekken En behalve u, zoo goed voor allen, zou men zeggen, dat de meesters slechts spreken om alle hoogere aandrift te knot ten of te breken. Men gevoelt zich alleen, men gevoelt zich treurig, dorstend naar ik weet niet welke onbestemde dingen, naar iets dat het goede zou terugbrengen aan allen, zuiver en licht van ziel, zelfs onder hd gewicht van dit leven. Naar 1de wijze der rabbijnen hield Nico- van opgewekte ingenomenheid. Er spreekt uit heel deze rede, zegt De Standaard, een opgewektheid, om alle misstanden eu nooden klaar onder de oogen te zien, en ze te verhelpen. Er spreekt de moed uit om groote din gen te ondernemen. Men voelt er aan, dat het Kabinet voor een lange reeks van jaren op het sturen van het schip van Staat in eenzelfde richting en koers rekent, en daarom voor de stoutste plannen niet terugdienst. Toch blijft hoofdzaak de in twee regels toegezegde herziening van de Grondwet. Dit toch geldt het fundament van heel ons Staatsgebouw. Niet enkel het Kiesrecht, maar al wat er meesamen hangt, en zelfs de grondbeginselen, waarvan een Christelijk Staatsbeleid moet uitgaan. Het Centrum noemt het een zeer rijk program, waarmede de regeering voor de Kamers treedt. Een program, de groote meerderheid waardig, welke bij de algemeene verkiezingen van dit jaar voor de Rechterzijde verkregen werd. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat van de Linkerzijde steeds een vijandige hou ding zal moeten worden aangenomen tegenover de plannen der regeering. Geenszins. Ook voor de zoogenaamde neutrale zone zal in de komende vier jarige periode werk genoeg aanwezig zijn. Maar een program als thans ont vouwd is, kan alleen door een Rechtsch Kabinet aan de Volksvertegenwoordiging worden voorgelegd en door een Rechtsch Kabinet, dat steun vindt bij een hechte Rechtsche meerderheid. Terecht wordt eenerzijds aan degenen, aldus De Tijd die het christelijk karakter van het Kabinet-Heemskerk vroeger in twijfel trokken of als niet volkomen „echt" meenden te mogen wantrouwen, te verstaan gegeven, dat zij zich vergisten. Anderzijds wordt hier geen voedsel gegeven aan de hoop van de overijverige geestverwanten der Regeering of aan de vrees van hare al te zwartgallige tegenstanders, die reeds een minder gematigden, zoo niet feilen dan toch meer oorlogzuchtigen, christe- lijken koers in nabij verschiet meenden te zien, met het oog op de zeer sterke meerderheid, waarover de Regeering thans, in tegenstelling met vroeger, be schikt. De inzichten van het Kabinet lijken ons, alles wèl overwogen, de beste. „Strenge heeren regeeren niet lang het geldt ook yan bewindslieden. Het eigenlijke regeeringsprogram, waarmede deze indien niet alle voor teekenen bedriegen vierjarige periode wordt ingezet, bevat een alinea, meent de Residentiebode, welke in baar kort heid stof zal geven tot uitvoerige be spreking in parlement en pers. Het demus het drinkglas eenige oogenblikken ter hoogte van zijn voorhoofd, alvorens er zijn lippen mede te bevochtigen. Zijn hand beefde, toen hij met kracht antwoordde Ga dan tot hem, die Joannes, zoon van Zacharaias, aankondigde in de woestijn tot hem, die tie blinden doet zien, de lammen loopen; ga tot Jezus van Naza reth.... Broeder, zoo viel Gamaliel hem levendig in de rede, kan er wel iets goeds van Nazareth komen? Is die Jezus niet de zoon van een timmerman? Ik heb over hem hooren spreken door Jo- hanan en Ismaël. Wie is zijn meester? Tot welke school behoort hij? Gij weet dat ik, in tegenstelling met de onzen, alles toesta.... te veel misschien. Ik haat niet de andere meesters en ik zou den muur, die ons van de vreemdelingen scheidt, wat minder ondoordringbaar wil len maken. Men beschuldigt mij, om te gaan met de Grieken, die mij bekoren door hun verfijnde wellevendheid en ook hierdoor, wijl zij, ondanks ons zeiven, tot ons hebben doen doordringen het gevoel voor den eeredienst van de schoonheid. Ik tain hun taal, die op zich zelf, zelf reeds een harmonie is, en hun kunstenaars, en hun dichters, en hun wijsgeeren zelfs, Plato vooral, wier verheven ernst herin nert aan '(die heerlijke en kalme lijnen der beelden van hun goden. Zij on derwijzen slechts de menschelijke wijs- Algemeen Debat bij Hoofdstuk I der Staatsbegrooting zal buiten kijf menig uur besteden aan de korte alinea, welke de Regeeringsvlag ietwat plotseling omhoog steekt „Evenals tot hiertoe blijft de Regee ring naar de toepassing van Christelijke rechtsbeginselen streven". Yoor deze uitspraak een woord van drievoudige hulde aan het ministerie- Heemskerk. Hulde voor: de kloekheid, waarmede het christelijk rechtsbeginsel wordt vooropgesteld de handigheid der woordenkeus, waar mede dit gedaan is, zonder derf band tusschen de Kabinetsverklaring van 10 Maart 1908 en de toelichting daarop bij het Algemeen Debat, over de Staatsbe grooting van 1909 gegeven, te verbreken de gematigdheid, waarmede ook dit maal vermeden werd de partijen, niet tot de rechterzijde behoorende, noode- loos te kwetsen. De N. R. Ct. vindt bet program te omvangrijk en onuitvoerbaar in vier jaren tijd. Dat zal teleurstelling wekken. Het kiesrechtvraagstuk heeft de rede in nevelen gehuld. De plaats, waarop de herziening der Grondwet, toch waarlijk wel iets van uitnemend gewicht, in de openingsrede vermeld is, doet overigens denken, dat deze regeering de grondwetsherziening en' de oplossing van h6t kiesrechtvraag stuk, dat bij eene grondwetsherziening toch zeker niet zal worden vergeten, niet als urgent beschouwd hebben wil. De partijen, óók die ter rechterzijde gezeten, die het kiesrechtvraagstuk in het voorjaar vóóraan op hun verkiezings program stelden, mogen hierover de regeering eens aan den tand voelen. Het unie liberale Vaderland zegt spijtig, dat de openingsrede een vrij zakelijken indruk maakt, en daarbij niet veel nieuws bevat. Alleen is „dam pend en wel de nieuwe schotel opge- discht, waarnaar de rechterzijde al jaren lang likkebaardt de tariefwet. Wellicht is de voorloopige verhooging van het tarief tevens bedoeld als proef, merkt het vrijz -democratische Land en Volk op, om eens te zien, hoe de natio nale nijverheid zich er onder houdt. Wij zouden dan willen voorstellen, de proef grondig te nomen en althans tot 1913 voort te zetten. Mogelijk zal de patient eerst na verloop van eenige jaren op het middel reageeren. Is de reactie gunstig, dan heeft toch de Regee ring het sterkste argument in de hand ter aanbeveling van de definitieve her ziening. Ten slotte zijn de volgende ontboeze ming van Het Huisgezin nog vermel denswaard heid. Maar reeds de menschelijke wijs heid is zoo aantrekkelijk. Wij zijn de waar heid, zij zijn de bedwelming- der schoon heid. Maar de ongeletterden. Maar de lie den uit het volk? Ziedaar mijn diepen af keer. Zij zijn mij meer vreemd dan heidenen, Zijn wij niet zelf de kleinkinderen van een man uit het volk? vroeg Suzanna. Wat was Hillel anders dan een houthak ker? Honderd malen hebt gij mij verteld, dat Hillel, te arm om den prijs der lessen te betalen, zich dicht aandrong tegen de vensters der zaal, waar Abdalion onder richtte, en dat men hem eens weg leidde, bedekt met sneeuw en bijna in bezwijming van smart, maar ongevoelig voor alles in zijn dorst naar wetenschap. O, zijn wij op dergelijke ellende niet fierder dan op alle fortuinen der wereld? Hillel is een uitzondering antwoord de Gamaliel. Mannen van zijn soort wor den vanzelf en door de natuurlijke ont wikkeling hunner toestemming verheven tot den eersten rang. Hillel was kleinzoon van David. Er is geen koning, die zijn rijk niet zou benijd hebben. De bloem van onze schoone jeugd, de schrijvers en de meesters volgden hem op zijn schreden. En in welke vurige bewondering. Die Jezus van Nazareth, van wien men mij spreekt, voert slechts achter zich mede visschers, tollenaars en handwerkslieden. Hij onderwijst zijns gelijken, dat spreekt vanzelf. De geest des Heeren rust slechts Waar de financieelo toestand zoo in- treurig is, hadden wij liever gezien, dat het ministerie geen verhoogde subsidie aan het bijzonder onderwijs voor school- bouw, hoe billijk op zich zelf, in uitzicht had gesteld. Voor het overige is de troonrede, wier lengte vermoedelijk nooit geëvenaard werd, maar die daardoor ook zekere slapheid vertoont, zóó overladen, dat men de breede reeksen opsommingen van wat in voorbereiding is en gedaan zal worden, wat meer op zijn gemak wil bezien, alvorens daarover een oor deel uit te spreken. ITALIË. De Itallaansche loge tegen de Fran ciscanen. Te Rome heeft mtn bericht out vangen uit Assisie, de geboorteplaats van den H. Franciscus, dat de Italiaansche loge het plan gevormd (heeft om 't aandenken van den beminnelijken heilige door alle mo gelijke middelen te ondermijnen, te onder drukken en uit het geheugen der menschen weg te wisschen. Tot Üit doel hebben de logemannen reeds in het kleine stadje, waar alles spreekt van mystiek en heiligheid, een vereeniging op gericht grootendeels bestaande uit zonen van arbeiders en lieden van de lagere klassen, en die vrijwel gelijkt op de te Rome be staande, beruchte Giorriano-Bruno-vereeni- ging. Het voornaamste sir-even dezer vereeni ging zal zijn, een voortdurenden en uitda- genden strijd aan te binden tegen de veree ring van tien Heilige en tegen de orde der Franciscanen. Van welken aard deze strijd zal zijn, kan men genoegzaam begrijpen, wanneer men bedenkt dat de eenige wa penen, waarover de Italiaansche loge be schikt, niets anders zijn dan leugen en las ter, engeld, om (deze beiden gemakkelij ker over de wereld te verspreiden. En dat Idit werkelijk tie weg is, dien deze godsdiensthaters zullen i nslaan, blijkt al aan stonds hieruit, dat zij binnenkort eene bro chure zullen laten verschijnen, waarin de levensbijzonderheden, de traditiën en legen den betreffende den beminden Heilige, op de wijze zooals die lieden plegen te doen, beoordeeld, bekritiseerd en natuurlijk be lachelijk gemaakt zullen worden. Maar de inwoners van Assisië zijn op hun hoede ten zullen wel zorgen, dat deze strijd alleen bijdraagt tot nog grootere vereering van den Heilige. Legende. De >CorrirpoEGenca Romana< wijst op het fantastisch karakter van een kort bericht dat zijn ronde doet door de pers en ook tie goede trouw van menig ka tholiek blad verschalkt heeft. Het bericht spreekt van talrijke erfenissen, die Paus Pius op de machtigen en de wijzen; de adem tocht der genade raakt slechts de bloem der menschheid. Zijn dat nieuwe dingen, die ik u zeg? Inderdaad, als ik een onge letterde zag spreken gelijk Uzziel met vlammende lippen of een doode onder mijn oogen ten leven zag opwekken, hij zou mij nog verdacht voorkomen. Het is waar, hernam Nicodemus al die denkbeelden zijn de onze, behalve de neiging voor de vreemdelingen, al zijn zij dan Grieken. Wij zijn de uitverkorenen Gods. Bestaan de anderen wel voor ons? Gij zult mij dan veroordeelen, zooals ik eerst mij zelf veroordeeld, heb. Maar 't zwijgen is te zwaar.... Ik ben Jezus van Nazareth gaan zien Gij. Te Jeruzalem, voor eenige maanden. Men sprak zooveel over hem, hij deed zulke buitengewone dingen, hij zeide nog vreemder dingen. Geen man werd ooit zoo nauwkeurig nagegaan als hij. Zijn weg leidt tusschen twee stroomingen van bewondering en haat. Ik heb lang ge aarzeld; op een avond ben ik tot hem gegaan. Gamaliel lacht ongeloovig. En wat hebt gij wel bij u zelf ge zegd? Broeder, smeekte Nicodemus, lach niet om die dingen, 't Was een nacht als deze, bezaaid, met sterren; maar ik zag de sterren niet, zóózeer was het mij of een schitterende hemel voor mjjn oogen X sinds zijn troonbestijging zou hebben ge kregen. En er wordt dan bij berekend dat die erfenissen soms over meerdere millioenen loopen. ,t Is onnoodig te zeggen, dat al die er fenissen tot het rijk der legende behooren. Deze tendentieuse berichten hebben slechts ten doel ide Katholieken te doen gelooven, dat de Paus thans over voldoende geld bronnen beschikt en zij Idus hun gaven maar elders moeten besteden. BELGIE. De anti-alcoholische Tentoonstelling te Mechelen georganiseerd, is Zondag door Z. E. tien Kardinaal-Aartsbisschop zeiven geopend, Het „H, v. A." meldt daarom trent o.m. De volksgezinde kerkvoogd werd ontvan gen door M. Dhaes, voorzitter der Ant- werpsche drankbestrijdersvereeniging; de ijvervolle heer Coomans, secretaris, die de ziel is dezer loffelijke inrichting; M. Baeyens, voorzitter der federatie van de matigheids bonden der provincie Antwerpen; de eerw. heeren Huybrechts, een der ijverigste kam pioenen voor tie bestrijding van het alcoho lisme; de eerw. pater Weyers, Dominikaan, de onvermoeibare voorstander der geheel onthouding; M. Vetdónck, secretaris der matigheidsafdeeling van BerchemM. Briort, van Zwitserland; Mevr. Keelhoff, van Brus sel en verschillende andere vertegenwoordi gers van anti-alcoholische vereenigingen. Na hartelijk te zijn verwelkomd, door wandelde Zijne Em. de ontelbare uitstallin gen, die in vier afdeelingen zijn verdeeld en die ons aantoonen Wat er gedaan is, niet alleen in België maar .in al de andere landen om de afschuwelijke plaag te kunnen uit roeien, die zoo vele lieden naar den afgrond leidt. Melding maken van tiie eindelooze uitstal lingen, die tie (bewondering van al de bezoe kers uitmaken is zeker niet mogelijk, doch wij mogen hier niet nalaten eene bijzondere hulde te brengen aan den Volksbond, van Utrecht, de Sobrietas (Holland), de Natio nale Christene geheelonlhouders-vereeniging (Holland) enz. enz. De afdeeling der alcoholvrije dranken is insgelijks zeer merkwaardig; ide aandacht van den bezoeker wordt hier getrokken op de uitstalling van M. Post van Rhenen, die er in gelukt is, niet minder dan 50 verschillende dranken voort te brengen, uitsluitend bij middel van 'het sap van vruchten* Nederland is dus goed voor den dag gekomen, SPANJE. Een onverdacht getuige. Voor Ferrer'» vrijheid, die toch reeds door z'n revolutio nairen collega Lerroux voor een anarchist werd uitgemaakt, zoowel als om te prote steeren tegen het sluiten der rationalistische leekenscholen, hebben tie (socialistische en li- openging... Wat ik hem gezegd heb?.... Ik weet het niet meer. Wat hij mij zeide: „Dat men herboren moest worden, dat de Geest blaast waar hij wil, dat men in den Zoon Ides menschen zou gelooven als hij van deze aarde opgenomen was en meer dingen, die ik niet begrepen heb. Maar de woorden zijn niets. Ik gevoelde dat hij in mij las, ik gevoelde dat met wellust. Ik zou jaren en jaren leven zonder dat uur te vergeten. Houd mij voor zwak als een vrouw1, ik beefde en mijn hart brandde. Een gedachte is bij mij opge komen, waarvan ik nog' huiver.... Broe- dier, die man is leen groot profeet. O, zeg mij, waar ik hem zien kan, smeekte Suzanna. Hij was hier dicht bij; gisteren hebben zijn leerlingen mij gezegd, was hij op de eerste hellingen van Kourn Eddin. Wegens de vijandigheid der pries ters heeft hij Jeruzalem verlaten, om naar Galitea te gaan. Laten wij hem gaan zien, ik smeek het u, vroeg Suzanna ten tweede mate. Gamaliel was ongerust. Hij kon niets weigeren aan de zuster, die hij aanbad. Maar dulden, dat zij zich in de menigte mengde, scheen hem vreemd en onver- eenigbaar met zijn gewone hooghartige teruggetrokkenheid. Na een oogenblik aarzelen echter liet hij zich overwinnen.. (Wordt vervolgd,)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1