Binnenland. Plaatselijk Nieuws. berate vrijmetselaarsbladen hun quasi-veront- waardigde stemmen verheven. Het ijdele en geveinsde van deze protes ten is genoegzaam aangetoond en het is dus bijna ten overvloede, dat wij hier nog eens het oordeel van de „Temps" over deze kwestie geven. Maar de „Temps" is een blad, dat door geen enkelen liberaal van clericale neigingen zal verdacht worden, en daarom een onverdacht getuige voor alle anti-clericalen. Het blad geeft nu de volgende stellin gen, welke op die rationalistische scholen van Ferrer onderwezen werden: 1. De oorzaak van alle onrechtvaardig heden waaronder de menschen gebukt gaan, ligt in het geloof aan het bestaan van een bovennatuurlijk Wezen en dê betrekkingen welke door middel van den godsdienst tus- schen de menschen gelegd zijn.: 2. Militairen zijn 'menschen, iwien de zucht naar moord en roof in het bloed zit; dat heeft hun een groot prestige bezorgd. 3. Het vaandel is (een stuk laken van ver schillende kleuren boven aan een stok ge bonden, een zinnebeeld van onderdrukking en ellende^ 4i Elke oorlog, die onder voorwendsel van verdediging der eer van het vaderland wordt aangegaan, is slechts een voorwend sel om beter te kunnen stelen. Bij de eerste oorlogsverklaring moet de soldaat de wa penen neerleggen, 5^ De Europeesche regeeringen vermoor den iedere maand, uit louter plezier, meer menschen dan er sterren aan den hemel staan» 6. Het eigendomrecht is door berooving ontstaan en industrie en handel is niets an ders dan diefstal. 7, Alle kwalen en rampen en ongerechtig heden vinden haar oorzaak in Üie domme en brutale instelling, welke „het vaderland" ge noemd wordt. ,Voor de scholen, waar zulke stellingen onderwezen worden, en voor den man, uit' wiens anarchistisch brein deze verderfelijke theorieën voortgekomen zijn, maken ook on ze liberale bladen zich warm. Dit teekent. Een dreigement. De republikeinsche groep uit het parlement heeft besloten met alle democratische elementen samén een po ging te wagen om het herstel der grond wettige waarborgen te verkrijgen en |de ope ning van het parlement. Mocht het verlangen niet worden ingewilligd, dan zou hetoogen- blik zijn gekomen om een diepe beweging in heel het land aan te richten» FRANKRIJK. Het Groot-Oosten der Fransche Vrijmet selarij, heeft, op een te Parijs gehouden al- gemeene vergadering, een motie aangenomen waarin sympathie met Ferrer wordt uitge sproken.; Teekenend voor Idien geest van het Groot- Oosten Eerste Kamer. De Eerete Kamer heeft de wjjziglDg der kinderwetten aangenomen. De Achterstands ontwerpen werden aan genomen, nadat Minister Nelisien de porte feuille kwestie gesteld had. Kamerverkiezing Breukelen. De nit slag van de in het district Breukelen ge houden stemming voor de Tweede Kamer is de volgen|de: Aantal kiezers 7758. Aantal uitgebrachte geldige stemmen 6420. Volstrekte meerder heid 3211, Mr. J. B. L. C. C. de Wykerslooth de Weerdesteyn (r.-k.) kreeg 2625 stemmen, mr. F. 'H. de Monté Ver Loren (antir.) 1772, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Seroos- kerken van Zuylen (lib.) 1070 en mr. H. J. Doude van Troostwijk (chr.-hist.) 953. Herstemming dus tusschen de heeren De .Wykerslooth (r.-k.) en De Monté Ver Loren (ant.r.) De Muntbiljetten. De Minister van Fi nanciën brengt onder de aandacht van het publiek, dat van 1 Oct. 1909 af de alsdan nog niet ingewisselde muntbiljetten waarde loos zullen, zijn. Het bovenstaande geldt alleen voor de muntbiljetten, dus uitsluitend voor de bil jetten van 50 gulden en van 10 gulden, waarop het woord „muntbiljet" voorkomt (niet voor Öe Sinidls 1 October 1904 uitgege ven blauwe bankbiljetten van 10 gulden)» Wet op de middelen. De uitgaven voor het dienstjaar 1910 worden voorgedragen tot f207187206.87 en dé middelen geraamd op f 188.326.473.— Nadeelig verschil f 18860733.87. Ter voor ziening van eventueele behoefte der kas wordt machtiging gevraagd om schatkistpro messen en schatkistbiljetten uit te geven tot een bedrag van ten hoogste f 19.000.000 Directeur-generaal van Landbouw. Naar de „N. C." meidt, zal de heer H. J.- Lovink, directeur-generaal van Landbouw, benoemd worden tot opvolger van den heer Dr. M. Treub; directeur van het Departe ment van Landbouw dn Ned.-lndië. De heer Lovink zal waarschijnlijk reeds in November naar Indië vertrekken. Katholieke Kamerciub De Katholieke Kamerclub herkoos in baar gehouden verga dering tot voorzitter, vice-voorzitter en pen ningmeester de heeren mr. Loeff, Van Vlij men en mr. Bolsius, Geen cholera In Amsterdam. Eergls teren is Amsterdam, officieel vrij verklaard van cholera. Een Brief van Keizer Wilhelm aan onze Koningin In den winter van 1903 moet de Koningin een geheel vertrouwelijk schrijven hebben ontvangen van Keizer Wil helm, waarin deze haar waarschuwde, dat Duitschland Nederland's neutraliteit in ge val van oorlog niet zou kunnen erkennen en (dius Nederland in dat geval zou bezet ten, indien Nederland niet de noodige kust verdedigingsmaatregelen nam. Gelijke bood schap moet, naar men weet, ook aan Dene marken zijn gedaan. Later moet de keizer in iden beschermers- toon gezegd hebben om den indruk, gewekt door den onvriendelijken brief, weer weg te nemen, en tegen de Koningin, en tegen Prins Hendrik, dat de Noord Zee entente een geschenk was voor Nederland. Maat 't is geen geschenk. Want de Deensche en de Hollandsche gezant hebben op hun pogingen om van Duitschland uitdrukkelijk de neutraliteisverklaring van hun landen te krijgen, nul op het request gekregen. Deze laatste bizonderheid Was al meer mede- gedeeld^ De „Nieuwe Courant" spreekt nu dit deel van het verhaal, dat niet èn toch verhaald is, beslist tegen. De bedoeldege- zanten hadden juist in opdracht een deigelijke extra-verklaring niet te vragen. Een telegram uit Parijs meldt nu het volgende Met betrekking tot de berichten over den brief van keizer Wilhelm aan koningin Wil- helmina, meent de „Libertè" dat het vast staat, dat Duitschland pogingen heeft ge daan om België ien Nederland door vreesaan- jaging onder Duitschen invloed te brengen, zonder dat het daar altijd in geslaagd is. De uitbreiding van de Engelsch-Fransche entente en de buitensporigheden van de verduitschingspolitiek hebben sedert 1903 de mogelijkheid van een ^zetting van den Haag door Duitsche troepen steeds verder ver wijderd. De „N. R. C." teekeijt. hierbij aan: Bovenstaand telegram slaat op een bericht van het Berliner Tageblatt, dat bij vergissing aan ons blad ontleend heette, In dat bericht werd melding gemaakt van een brief, dien de Duitsche Keizer aan onze Koningin in den winter van 1903-'04 zou geschreven heb- ben, om mede te deelen, dat het in zekere omstandigheden voor Duitschland noodig kon worden, Nederland militair te bezetten. Later toen de Keizer de Koningin bezocht, zou hij getracht hebben den indruk van dien brief weer goed te maken door de verzekering, dat hij de Noordzeeverklaring tot een bijzonder geschenk voor de Ko ningin bestemd had, welke verzekering de Keizer later bij het afloopen van het linie schip „Nassau" tegenover den Prins der Nederlanden herhaald zou hebben. Tweede Kamer. Vergadering van Woens- dag 22 September. De heer v. d. Velde bracht verslag uit namens de commissie van onderzoek der geloofsbrieven van de leden, gekozen in het noorden des lands. De commissie con cludeert tot toelating der gekozenen. De heer van Veen rapporteerde namens de commissie voor de geloofsbrieven der leden, in het zuiden gekozen» Ook hier strekte ide conclusie tot toelating. Omtrent de toelating van den heer Ruys de Beerenb'rouck echter, gekozen voor het district Gulpen, stelde de commissie voor een nader onderzoek naar aanleiding van de tegen diens verkiezing ingebrachte be zwaren. De overlegging van de vereisclrte stukken zou dan aan den minister van Bin- nenl. Zaken moeten Worden verzocht. Over dit voorstel der commissie zal aan staanden Dinsdag eene beslissing worden genomen. Hierna had Ide (beëdiging van de toegelaten leden plaats. De voorzitter las 'de beide eéds- formulieren voor, waarna ieder lid afzon derlijk van zijn zitplaats af den eed of de belofte aflegde. Als eerste candidaati voor het president schap werd gesteld Graaf van Bylandten als tweede, jhr. mr. O. van Nis- pen tot Sevenaer, Katholiek afgevaardigde voor Nijmegen, met 51 van de 91 stemmen, als derde candidaat mr. Drucker, vrijv.-dem. iid voor Groningen met 44 stemmen. Bor- gesius had 37 stemmen,- De zaak Kuyper Lehmano Weatmeijer, Van het aanvankelijke voornemen om een interpellatie te bonden over de naak Koyper- LehmanD Wehmijer ia, om meer dan ééne reden, afj?e»ien óók door de aociaal democra ten. De aaak aal echter vermoedelijk bij de be grooting ter aprake worden gebracht, due zonder dat de Regeering er recbtetreeka in betrokken wordt. ALKMAAR. 25 September 1909. Landbouwtentoonstelling. Met de land bouwfeesten ie bet immer mooi weer, hoorden we dezer dagen dikwjjla beweren. We kunnen bet niet controleeren, maar mooier dan deze keer heeft het toch nimmer kunnen zijn. Ondanka alle weerkundige voorspellingen, ondanka de dikwijl» optredende teekenen van weeraverandering aan het uitepaneel, bleef het weer beide feeatdagen fraai. Feestdagen zijn het werkelijk geweeet. De opgewekte atemming heeft geen oogenblik ontbroken en de bezoeker» der tentoonstelling van buiten de atad zullen met de ingezetenen ook van deze dagen eene- aangename her innering behouden. De tentoonstelling mag voor den Noord Hollandschen landbouw een auccea genoemd worden. Het Ia een wedstrijd geweeet, aan welke veel arbeid ia voorafgegaan, doch die ook getoond beeft de ijver en de zorg welke beiteed wordt om den Hollandschen land bonw te bevorderen en verheffen. De leden van het veeartaenfjknndig congres, die Woens dag onze stad en de tentoonstelling bezochteD, zuilen in bun vaderland verbalen van de ■choone voortbrengselen op het gebied van landbeuw, veeteelt en zuivelbereiding, die zij hier hebben bjjelkaar gezien. De Korenbeurs, waar voor- en namiddags concert werd gegeven onder leiding van den heer Orefeld, trok zeer veel bezoeker». Het geheel der expositie maakte daar een schoon effect. Vooral doordat bet middengedeelte aangenaam versierd was door een perkje fraaie celoeia'a van den beer Erkamp en verschillende mooie bloemveraieringen van de firma Teerink en zoon. Het concert op het Hof werd 'a avonds geopend met een landbonwfeeetmarsch en feestlied van den heer Maaa (woorden van den beer L. H. Obdam). De beer Maaa werd door den heer Lntterot namens de feest commissie gehuldigd met een waardeerende toespraak en bet aanbieden van een lauwer krans. Donderdag waren tentoongesteldschapen op den Dijk, kaas op de Kaasmarkt en plnimvee en konijnen op de Nieuwesloot. Z. K. H. de Prins der Nederlanden had een groote zilveren medaille beschikbaar gesteld welke toegekend werd aan de kaaa- fabriek 'Noordholland IV« te Oudorp, voor eene inzending van Edammer kaas. Bt halve de aangekondigde concerten bad te 1 uur de optocht plaats van de deelne mende rijtuigen aan de wedstrijden in den Bergerhout. Een zestigtal deelnemers vorm de den stoet. Onder veel belangstelling trok deze Tanaf de Friesche brug, langs Heeren straat. Dijk, Houttil, Boterstraat, Laat, E t sevoort, Kennemeratraatweg, Muzieklaan. Wil helminaiaan, Singel naar de Bergerbont. Duizenden toeschonwera volgden daar met zichtbare belangstelling het concours hipp'qe en de wedstrijden in ringsteken en slentel trekken. Liefhebbers van deze sport hebben er eenlge genoegeljjke uren doorgebracht. Paardenliefhebbers konden er menig prach tig exemplaar van dit edele ras bewonderen. De uitslag van den wedstrijd was als volgt. Concours hippique De jnry kende de prij zen toe aan de nnmmers 1, 13, 5, de hee ren P. Schilder te Burgerbrng, IJ. W. Brou wer te- Schellingwoude en P. Fokker te Beemater. Aan No. 16, bet paard van den beer E. Oovers, werd nog een eervolle vermelding toegekend. Bij het ringsteken werden de prijzen be haald door de nummers 12, 1 en 3 1ste prijs J. Kokkes, Schermeer en G. Koster, Beemater 2e prijs G. Buren, H. Hu go waard en S. Berger, Alkmaar, 3e prjjs J. Jonk en M. Jonk, Purmerend. Bij het slenteltrekken de nnmmers 11, 1 en 30, le prijs W. Schermerhorn, Schermeer en N. Korver, Schermerhorn 2e prijs G. Buren, H. Hngowaard en S. Berger, Alkmaar 3e prij» K. Zeeman, Z. Schermer en G. v. d. Oord, N. Scharwoude. De prijs voor het schoonste geheel werd toegekend aan den beer J. Met en mej M. Zwager te H. Hngowaard. Een stroom van menzchen begaf zich tegen 7 uur naar den omtrek van de Bierkade om getuige te zjjn bj) de afvaart van versierde schepen. De gondaltocht maakte een aardige Indiuk. De natuur weikte mee. Het Intense dntster van den nacht, waarin het matte licht van fonkelende sterren zelfs niet doordrong, deed de verlichting geheel tot haar recht komen De Prinses Juliana van de Alkmaar packet manouvreerde prachtig met haar zoeklicht en deed dan bier, dan daar, een blik werpen op de reusachtige memchenmenigle. Aan de gondeltocht werd deelgenomen door de firma's J. H. Jacobse, kleedermaga zijn, met een nabootsing van Bleriot's vlieg machine, C Kaai) met een draaiende reclame, noodigende om Kaaij niet te vergeten, A. Hildering, naaimachine en rijwielhandel en B. Visser met een reclame voor briketten. De tnrnersvereeniging >Tarnlnst< nam een werkzaam deel in den tccbt en werd her haaldeljjk toegejnichd. Een mooi nummer vormde de boot van den heer v. d. Meulen met een fraaie, allegoriiche voorstelling van den landbGuw. Ook de chaise en ar van den heer Asjes en de vliegmachine van den heer Valken de boot van de «Bonte KoeLange straat waarin twee kaasdragere in sukkeldraf, trokken da aandacht. Het vuurwerk was schitterend. Ook hier werkten de duisternis en bet weer prachtig mee. De verschillende nummers werden fraai afgevuurd, vooral trokken de lichtfonteinen, en hoog in de Jncbt uiteenspattende veel kleurige lichtende bonquetten de aandacht. De firma Schuurman» beeft bare gerenom meerde naam gehandhaafd ea bet publiek heeft genoten. Jammer was het dat door een aantal booten niet werd voldaan aan het verzoek van de commissie om terzijde te gaan liggen. Het kanaal toch werd over de geheele breedte dicht gelegd, hetgeen voor velen een deel van het vrije gezicht op het vuurwerk benam. Na het vuurwerk was er tot slot een con cert op het Hof, waarbij het zeer geanimeerd en feestelijk toeging. Onderwijl feestte Bur- gerkring in de Harmonie en werd in Dili- gentia het aanwezige pnbliek bezig gehouden door een varié'ógezelschap en een bioscoop. We knnnen dit verslag niet eindigen zon der aan de feestcommissie onze oprechte buide te brengen voor de nitstekende leiding der feestelijkheden. Het zal ook haar een eere zijn dat onder haar leiding Alkmaar op zoo echt gezellige en eensgezinde wijze heeft feestgevierd. Alkmaar's bnrgerjj zal het steeds op prjjs stellen. Ook allen anderen, die op eenigerlei wijze tot het welslagen der feeste lijkheden hebben meegewerkt brengen we gaarne hulde en dank. En daarbij denken we in de eerste plaat^gpan beeren muzikan ten, van wiens werkkracht waarlijk veel ge vorderd werd. Een hoogst nuttig werk. Blijkens achterstaande advertentie zullen de bijeen komsten der Martha-vereeniging den lOden October a.s. weer aanvangen. Wij achten ons verplicht een dringend woord van aanbeveling te spreken voor dit hoogst nuttig werk. Er is moeielijk eene vereeniging te den ken, Welke in eene meer dringende be hoefte voorziet dan de Martha-vereeniging, die zich ten doel stelt de meisjes, welke in Alkmaar dienen en op baar uitgaansavon den geen thuis vinden, dat gezellig thuis haar aan te bieden en zoo af te leiden van de straat waar het gevaar haar van alle zijden omgeeft. Doch biermede stellen ide dames der Mar tha-vereeniging die in vereeniging met hare assistenten in lofwaardige toewijding zich aan Idat edele werk van christelijke naas tenliefde geven, zich nog niet tevreden, Het is hare bedoeling de leden ook te bekwamen, voor de taak, welke de mees ten van haar eenmaal wacht. Daarom zal er dezen winter door eene gediplomeerde coupeuse een cursus Worden gegeven in het knippen van (nuttige 'kleedingstukken. Alle re den derhalve om zoo krachtig mogelijk de Martha-vereeniging te steunen. Voor degenen, die een meisje van bui ten in dienst hebben. Voor de ouders, waarvan een kind in Alkmaar dient, waar het zoo goed aan vele gevaren blootstaat als in eene groote stad. Mogen allen wie dit ter harte moet gaan, hun plicht kennen en bun plicht doen dan zullen de (dames der Martha-vereeniging weer op het einde van den komenden winter met evenveel voldoening op haar •liefdevollen arbeid terug mogen zien als in het vorig jaar,; Bond van Kaasmakers. In de alhier gehouden Kaaskeuring vanwege den Bond van kaasmaker» in Noord Holland, werd (van de 22 door de fabrieken ingezonden monsters), de eerste prijs toegekend aan No. 2, de tweede prijs aan No, 15 en de derde prijs aan No. 10. Als Juryleden traden op de heeren C. Nobel, Rykslandbouwleeraar te Behagen en C. J. van Overzee, Directeur Kaaecontióle station te Hoorn. Naar Indië. Bij resolutie van den minister van kolonie a is mr. W. L A. de Neeff ter beschikking van den gouverneur generaal van Nederlandsch Indië gesteld, ten einde te worden geplaatst bij den bureaudienst daar te lande, waaronder begrepen de dienst ter griffie van het Hooggerechtshof en van Enropeesche of inlandeche rechtbanken. (St.ct.) Aanbesteding brandstoffen. Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente hebben de levering van de voor den winter 1909/10 voor de gemeente benoodigde tuif opgedra gen aan den heer D. Visser alhier, en wel de korte turf voor f 5 65 per 1000 stuks, terwjjl de levering van een waggon anthra cietkolen «Pauline Nne« gewicht 10.000 K.G. werd gegund aan den heer 4. Meiboom alhier voor de som van f 168.75. Schapenfokvereeniglng. Naar wij ver nemen is de heer E. Govers alhier uit een twaalftal sollicitanten benoemd tot contro leur en secretaris penningmeester van de onlang» opgerichte schapenfokvereeniging. Badhuis «Het Witte Kruis'. In de week van 13 September tot 18 September zijn in het badhuis van bet «Witte Kruis' genomen 73 kuipbaden, 87 regenbaden le klas en 169 regenbaden 2e klas, te zamen 359 baden. Stoomtram Egmond— Alkmaar—Ber gen. Gedurende de maand Mei 1909 werden met den Stoomtram EgmondAlkmaar Bergen 39343 reiziger» vervoerd en bedroeg de opbrengst van reizigers en goederenver voer f6850.696. Een ongeluk. Toen de Graaf Donder dagmorgen behn'pzaam was bjj het lossen van een voor de tentoonstelling bestemd schaap, viel hi] met dat beest van den wagen, met het ongelukkig gevolg dat hjj zjjn been brak. Cadettenschool. Hedenmorgen werd het Officierskruis der OraDje-Nassau orde op plech tige wijze door den Generaal-Majoor Neeteson, waarnemend inspectenr van het militaire onderwjjs uitgereikt aan den Luitenant Kolo nel de Wildt, directeur der cadettenschool. K. S. A. Hat pi. comité voor K. 8. Actie hield gisteravond eene vergadering, ter be spreking van de wintercampagne. De heer Ecdel presideerde, bjj ontstentenis van den voorzitter. Besloten werd in deze winter eene sociale cnrsns te honden in 10 avonden. Verschil lende sprekers zijn nitgenoodigd, waaronder de Eerw. Heer Ermann te Rotterdam en de heer D. Wesseling te 's Hage. In de maand October zal een propaganda- vergadering worden gehouden waar de heer Wesseling als spreker zal optreden. De heer J. G. Lutz bedankte als iid van het bestunr. Na behandeling van nog eenlge hnishon (lelijke zaken, werd de vergadering met gebed gesloten. Nog niet bekend. Nog steeds is niet bekend, waar de man tbnla hoort, die Woensdagmorgen dood nit de GeestersiDgel werd opgevischt Het Ijjk is bier ter aarde besteld, nadat eene fotografie was genomen. Hetgeen over de paraplnle en het horloge werd verteld, schijnt niet juist te ijjn. Aan misdaad behoeft niet gedacht te worden. Muziekuitvoering door het Stede! j|k Muziekkorps, directeur de heer H. A. Maas, op Zondag 26 Sept. a.s. van 21/» tot 4 uur, in don Stadshout. Programma 1. Cadetten marsch, van Sousa. 2. Ouverture «La premier jonr de bonhenr», van Anber. 3. Im Galop dnrch Fold und Wald, van Eilenberg. 4. SingeD, lachen, tarnen. Waller, van Ziehier. 5 Fantaieie de 1' operette «La Mascotte', van Andran. Pause. 6 LftBdbouwfeestmarsch, woorden van L. H. Obdam, muziek van H. A. Maas. 7. Luetspiel-Onverture, van Kéler Bela. 8 Espaoa, Walzer, van Waldteufel. 9. Finale. Deken Horning Naar wij vernemen ls de toestand van den ZeerEerw. Heer A. Horning niet achteruitgaande. Zakkenrollers. Naar het buis van bewa ring alhier zjjn onder politiegeleide drie personen J. v. d. Z. en G. J. W. te Hoorn en B. J. A. M., alhier, overgebracht, die verdacht worden zekeren D woonachtig te Berkhout, te hebben beroofd van een por tefeuille met f 650 aan bankpapier. HEILO. 24 Sept. Zondag 1.1. W; bet de gewone 'dag voor onze jaarlijksche „groo te" processie naar Maria's aloude bedevaart plaats. Twee aanvragen van elders, om op dien dag, bedevaart te houden, waren inge komen, maar de Loërs, stonden dezen dag, het feest Ider 7 (smarten van .\fpria, niet aan dezen af. Nu op 23 Aug. 1.1. dé hulp kapel Idoor Pastoor Seuter was ingewijd, zou de groote jaarlijksche bedevaart nog iets bij zonder aantrekkelijks hebben. De pastoor had den Zondagsche Catechismus en de Vespers, vervroegd, om, zooveel mogelijk, heel zijne gemeente ,in (de gelegenheid te stel len, Ueel te (nemen aan deze eerste pel grimage naar Maria's nieuwe heiligdom, die dit jaar zou woriden gehouden tot intentie van Ide goede opvoeding der jeugd in onze parochie. De Burgemeester, Jhr, N. van Foreest, had toegestaan, in optocht, des middags 2 uur inaar „kapel" te gaan (en om 5 uur d,a.v. terug te keeren, mits geen godsdienstplech tigheden werden gehouden, of kerkelijkege- zangen werden aangeheven;de vaandejszou den ontplooid mogen worden „als zij geen Christus- of andere kerkelijke beelden ver- toonen," Tegen 2 uur n.m. werd de stoet opge steld. Achter het eerste vaan volgden een tiental bruidjes, daarna de kinderen, die in de twee laatste jaren zijn aangenomen, de verschillende vereenigingen van vrouwen en mannen dezer gemeente en Ide verdere vrou welijke en mannelijke parochianen, waartus- schen een 2de vaan werd gedragen. In stil gebed en overweging (naderde men eerbiedig Maria's genadeoord, waar reeds zeer velen van elders waren samengestroomd. Onder het zingen Üer litanie van Maria trok de me nigte daar rondom het geheele terrein en de genadekapel. Daarna hield de pastoor op den katheder, die buiten de kapel ge plaatst was, eene predikatie, aan Welker eind gebeden en gezangen elkander afwisselden: plechtig klonk vooral het „Stabat Mater", uit die honderde monden in en buiten de kapel. Ten 3y2 uur werd eene pauze van een half uur gehouden. Aan het eind daar van hield de pastoor nog eene korte 2de toespraak en deed hij de pelgrims, onder het zingen van een „danklied" rondom de kapel in processie rondtrekken en daarna stilbiddend en overwegend den terugtocht ondernemen naar Idle parochiekerk, in dezelf de orde als waarin zij gekomen waren. Ten 5 uur werd in de kerk een lof ter eere van O. L. Vrouw ter Nood gehouden. Het weer hield zich vrij goed; een enkel zacht Septemberbuitje hinderde niet; de som bere, grauwte lucht was in overeenstem ming met het feest der 7 smarten. Alles liep in goede orde af. Ofschoon de hulp kapel volstrekt niet alten kon bevatten en reeds vol was, toen de processie aankwam, werd ide katheder zóó geplaatst, dat de genen die buiten ide kapel bleven, niet min der goed alles konden verstaan en vol gen, dan degenen, die zich er in bevonden. Onvergetelijk zal deze derde Septemjber-Zon- dag voor ons blijven, door het geestelijk genot wat ons ten doel viel, OESDOM, (onder HeiJo). 24 Sept. Tel kens komen berichten, om te melden, of er nog processie's te wachten zijn. Die cor respondentie vordert veel tijd en omdat de aanvragen grootendeels uit Noord-Holland komen, zal O» B. wel, ter wille van vele belangstellende abonné's willen mededeelen dat wij in de volgende week drie pro cessie's wachten. Zondag a.s. ten 11 uür, komt de mannen-H» Familie uit Amsterdam, onder leiding van kapelaan L.; Th. M. Snel- ders; eerst houden zij Hoogmis in de Hei- Iosche tok, daarna gaan zij naar Oesdom en houden: feb 4 juur lof in ide parochiekerk. Op dienzelfden dag, ten 31/2 uur, n.m. komt de parochie van Castricum, onder leiding van Iden nieuwen herdér, pastoor Th. J. C. Engering. En op het feest van Iden Aartsen- engel Michaël, komt Langendijk, waarbij ver moedelijk Tuitjenhom en Warmenhuizen zich zullen aansluiten. Pastoor F. Willenbörg die een paar maanden geleden bediend werd is voornemens mede te komen. Eerst houden de pelgrims plechtige Hoogmis in ide Hei- losche kerk, trekken daarna te voet haar het

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2