ffc. Kath., Nieuws- eu Advertentieblad voer Mooa?d-lI®lla.ncl. Woensdag 6 October 1909. 34e Jaargang FEUILLETON; Verschijnt Woensdag en Zaterdag, Zoekt, en gij zult vinden. Buitenland V CHEISTELIJ2 SOCIAAL. jfo. 80 ONS BLAD ABONNEMENTSPRIJS s gO cents per drie maanden franco aan hnis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Uitgave ran de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUBrsedstraat 45, tegenover de B. B. Berk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 30 eest. Elke regel meer8 Reclames per regel.15, Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 PLUÏÏDEESN OP ONTLASTEN Het staat er met de financiën van het Rijk zeer ongunstig voor. De vette jaren schijnen weer plaats te zullen maken voor de magere. Men zint op middelen teneinde zui nigheid te betrachten. Het „Huisgezin" vond het beter dat, met het oog op den slechten toestand der financiën, de verhooging der rijks subsidie, bij de jongste troonrede aan gekondigd, maar achterwege bleef. Van linksche zijde gaat men verder en poogt men stemming te maken tegen de reeds verleend wordende subsidie aan de Vrije Scholen. De Begrooting van Binnenlandsche Zaken vraagt zes millioen driehonderd vijftig duizend gulden voor de vrije scholen en dit nekt 't budget, zoo heet het. Kon men die 6 l/s millioen in kas houden, dan zou het tekort op verre na niet zoo onrustbarend zijn. Wij zijn 't dus, die het budget bezwaren en den belastingbetaler wordt te verstaan ge geven, dat de nieuwe of verscherpte belastingen grootendeels overbodig zou den zijD, als wij de kas niet plunderden. Men kan hier als onomstootelijk feit tegenover stellen, dat de publieke kas door de Vrije scholen in geen enkel opzicht bezwaard wordt, doch integen deel wel ontlast. Ziehier de rekening, welke we aan de „Stand." ontleenen: Volgens het jongste Verslag door de Redering medegedeeld, werd op 15 Januari 1908 de Openbare Lagere school bezocht door 312.272 jongens en door 250.915 meisjes. Saam alzoo 563 187 kinderen. De Vrije scholen door 138.221 jongens en 177 867 meisjes, wat een totaal geeft van 316.088. Bestond de Vrije school niet, dan zouden derhalve Rijk en Gemeente nog moeten voorzien in het noodige om 316.088 meer kinderen op de Openbare school onder dak te breDgen. Nu werd blijkens de Jaarcijfers in •1907 aan het Openbaar onderwijs door de Overheid in totaal ten koste gelegd een bedrag van 25'/» millioen gulden, en ontvangen 21/4 millioen, zoodat de zuivere uitgaven bedroegen 23 '/a, d. i. over 563.187 kinderen geslagen, nog iets meer dan f40.— per kind. Moest nu de Overheid, naar dien maatstaf ook voorzien in de behoefte van de 361.088 kinderen, die thans op de Vrije school gaan, zoo zou uit de Overheidskas hiervoor bovendien te betalen zijn 141/, millioen gulden, of, zoo men de gemeenschappelijke kosten voor inspectie enz. buiten rekening laat, 131/» millioen. Thans betaalt het Rijk ons aan sub sidie f6 350.000 EVANGELISCHE VEEHALEN. Naar 't Franscb. Bij ging naar de kamer van Suzanna en hief het zware voorhangsel op. Hij blikte rond langs de kostbare tapijten, j de met cederhout bekleede muren, de met paarlmoer en goud ingelegde harp en de lichte weefsels van Sidon, die het inge slapen jonge meisje bedekten met een prachtigen sluier. In zijn villa in Galüea en in zijn woning te Jeruzalem had hij om haar en alleen ter wille van haar weelde gespreid; hij had voor haar alle lieflijk heden, alle harmonie gedroomd. En zie daar hoe het woord van een vreemden meester meer vreugde had gewekt in die ziel dan al zijn zorgen voor haar en al zijn droomen. Hij wierp een langen, droefgees- figen blik op het kind van zijn hart. Een welriekende lamp, geplaatst op eenhoogen bronzen kandelaar hulde haar rein gelaat m den onzekeren weerschijn van licht en schaduw. Gamaliel strekte met langzaam gebaar de beide handen uit en mompelde als in gebed: „Als hij de macht heeft tot zegenen, dat dan al zijn zegeningen op u neerdalen." De Vrije school ontlast alzoo het budget met zeven millioen gulden. Iu „De Klaroen" zet Mr. v. d. Laan uiteen, dat het streven zijner partij vooral gericht is tegen het sociaal onrecht. „Hiertegen, zegt hij, moet met krach tige stem getuigd worden. Daarom hebben wij zelfbewuste arbei ders noodig, arbeiders, die het sociale onrecht en het sociale lijden zijn gaan zien, die den strijd voor het recht met alle kracht willen aanbinden. En de arbeiders van dat alles bewust te maken, heel het volk op te roepen tot den strijd voor sociale rechtvaardig heid, het is de hoogheerlijke taak der gemeente van Christus En thans? Allerwegen, in de dorpen en in de ste den, in de dorpen nog het meest, wordt gewaarschuwd tegen het verderfelijk socialisme, daartegen wordt geprotes teerd en nog eens geprotesteerd. Maar wil en durft men ook protes teeren tegen zooveel wat on christelijk is op sociaal terrein, tegen zooveel ver drukking, zooveler onmenschwaardig bestaan, zoovele afschuwelijke misstan den? Begrijpt men zijn roeping om in eigen kring de arbeiders op te voeden en op te wekken voor de grootsche arbeidersbeweging van onzen tijd? De waarschuwing, bovenbedoeld, is ontwijfelbaar noodig, maar zou overigens hier de vinger niet op de wondeplek gelegd zijn? Waarschuwen en protes teeren tegen het socialisme toch, zal blijken vruchteloos te zijn, als het niet vergezeld gaat van ernstige pogingen om de schreeuwende sociale misstanden te doen verdwijnen. V EEN GEVAAR, In het district Breukelen hebben liberalen aan de katholieke Candida tuur steun aangeboden. De „Stand." is hierover niet gesticht en heeft dit een gevaar genoemd, „waartegen de coalitie zich te wapenen zal hebben". Het „Huisgezin" neemt de bemer kingen van het anti rev. hoofdorgaan A faire en zegt De „Standaard" verklaart, dat „in en buiten de Kamer" de liberalen en sociaal-democraten aan een katholiek de voorkeur „steeds plegen" te geven boven een geloovig protestant. „In de Kamer" doelt op het feit, dat in de vierde afdeeling de liberalen en sociaal-democraten op een katholiek en niet op dr. Kuyper hun stem voor bet voorzitterschap uitbrachten. „Buiten de Kamer" doelt, al gewaagt lil. Eenigen tijd later noodigde een Phari- zeeër, Simon ^genaamd, Gamaliel te dinee- ren. Niets was er bij de rabbijnen van dien tijd meer in eere dan die samenkom sten, waarbij de ongeletterden waren uit gesloten. „Een rabbijn neemt slechts plaats onder zijne gelijken", zeide een hunner spreekwoorden. Gamaliel nam dus de uit- noodiging aan met de welwillendheid welke door zijn hoogen rang vleiend werd. Meerderen zijner vrienden zouden op dat Sabbathfeest verschijnen en onder hen Joladah, de groote wijze, een der bevoor rechte leerlingen van Hillel. Gamaliel be- beminde den goeden grijsaard, dien hij zijn vader noemde; zijn tegenwoordigheid en die van twee of drie vreemde leeraren, door Simon hem zonder juiste aanwijzing aangekondigd, maakte voor hem de voor naamste aantrekkelijkheid uit van het feest. Suzanna van haar kant moest aan zitten piet de vrouwen. De gastvrijheid, die deugd, welke van iederen haard een heiligdom en van iedere tafel een altaar moest maken, had haar gebruiken en nauwgezette voorschriften. Toen idus Gamaliel van zijn paard steeg een zeldzame weelde op dit tijdstip boog zijn gastheer, die hem op den drem pel zijner woning stond af te wachten, zich bijna ter aarde, om zijn knieën te om helzen. Nauwelijks binnengetreden, deden slaven hem zijn sandalen af en wieschen de voeten van den reiziger, terwijl Simon de „Standaard" enkel van gemeente raadsverkiezingen, klaarblijkelijk op de Kamerherstemming in het district Breu kelen. Nu ziet de „Standaard" in het aan bieden en verleenen van steun door liberalen aan katholieken een gevaar, waartegen de Coalitie zich zal te wa penen hebben, of zij lijdt er welhaast schade door". Het blijft o. i. nog de vraag, of het geen de „Standaard" met zoo groote gewisheid constateert dat men van links steeds aan een katholiek boven een geloovig protestant de voorkeur geeft in zijn algemeenheid wel juist is. Wij gelooven, dat dikwijls de per soon beslist. Maar dit neemt niet weg, dat wij over 't algemeen botsingen tusschen groepen der rechterzijde, waarbij de beslissing aan de linkerzijde is, niet met ingenomenheid begroeten. Het zet altijd kwaad bloed, hoe de uitslag ook zij. Daarom behoort een geval als thans te Breukelen een unicum te blijven. En dit kan gemakkelijk, indien van anti-revolutionaire zijde voor het vervolg wat meer toeschietelijkheid wordt be toond dan in het verleden. Juist! Daartoe moge de „Stand." medewerken. De coalitie zal er meer bij winnen dan bij de E. Y. SPANJE. Bommen en processen. Het proces tegen Ferrer, den bekenden Spaanschen anar chist zal in 1de eerste helft van de loopende maand worden aangevangen. Alle bedreigin gen en smeekschriften tegen de regeering hebben haar niet van haar rechtmatig be sluit doen terugkomen om dezen gevaarlij ken anarchist niet voor de gewone rechtbank maar voor den krijgsraad te Barcelona te laten terecht staan. De krijgsraad heeft nu voortdurend druk werk, zoo druk zelfs dat hij de volgende week iederen dag zitting zal moeten hou den om al de rechtsgedingen, welke in ver band met de troebelen te Barcelona nog aanhangig zijn, te kunnen afdoen. En het zal den krijgsraad den eersten tijd niet lich ter gemaakt worden. Iedere week bijna wor den nieuwe bommenaanslagen gepleegd door de waardige leerlingen van den beruchten Ferrer, die ;nu niet meer er voor terugdeinzen om de door hem geleerde theorieën ook in praktijk om te zetten. De twee laatste bommen zijn ontploft, de eene in de Asaitostraat, bij het vallen van den avond juist op het oogenblik dat een dienstmeisje water kwam halen bij de pomp waar de bom gelegd was; de andere 's hem het hoofd parfumeerde met olie van irissen en hyacinten. Toen begon de ern stige ceremonie van het wasschen der handen. Gelukkig zij, spraken de rabbijnen, welke de wet onderhouden. Hij die 't meeste water gebruikt, verzamelt de meeste rijkdommen. Daarin is het geheim der Tien Geboden begrepen. Gamaliel zeide de formule op: „Gezegend Gij, die ons dat voorschrift gegeven hebt," De handen bijeenbrengend, hief hij ze omhoog, opdat het water naar de polsen zou vloeien. Een tweede afwassching voerde het onzuivere water mede, ditmaal waren de handen naar de aarde gericht. En dat was heel de cere monie. „Hij die haar niet onderhoudt, is gelijk aan een onreine," zeiiden de phari- seeërs; en degenen, die van de naleving dier kinderachtigheden hun godsdienst maakten, beschouwden zich als de vrien den van God. Gamaliel tr.ad blootvoets de feestzaal binnen, waarvian de grond was bezaaid met bloemen en de lucht zwaar bezwan gerd met geuren. Andere gasten wachtten er reeds de komst van den grooten rabbijn af; onder hen Joachim ben Zacchai, een zeer jong man, die met hooge stem en zeer levendig sprak. Hij verhaalde van de genezing zijns zoons, door Chaninah, ben Dosa's gebeden gered van den rand des grafs; men ondervroeg hem, hij verduide lijkte en gaf bijzonderheden. Indien de zoon van Zacchjai den ganschen dag gebeden hlad met het hoofd morgens om 11 uur in de Cendrastraat. Beide bommen hadden de vorm van water kruiken en zijn dus waarschijnlijk door den- zelfden misdadiger op de aangegeven plaat sen gelegd. De bommenperiode duurt dus nog voort, dank aan de ijverige leerlingen van den anarchist Ferrer, voor wien de anti-clerica- len zoo aandoenlijk in de bres springen. Uit het Rif-gebied Aan de veil e» 11 te oordeelen moet de strijd tusschen gene raal Diaz Vicaronen de Mooren zeer he vig geweest zijn, en men kan niet ontken nen dat de Mooren een succesvollen over val op de Spanjaarden hebben uitgevoerd. Souk-el-Genis, het doel dezer expeditie, ligt ten Westen van Zelouan, in een berg achtige streek, waar de Mooren goed thuis zijn en van de minste oneffenhejd van den bodem prachtig profijt weten te trekken. Generaal Diaz Vicario had eerst een paar dagen geleden Ji'et bevel gekregen over de 2e brigade van de Orozco-divisie, die vroe ger door generaal San Martin werd aan gevoerd. Waarschijnlijk is de harka weer bijeen ver zameld en volgens een telegram uit Oran moet zij aanzienlijke versterkingen hebben ontvangen. Thans is, volgens het laatste Reuter-tele- gram, officieel, vastgesteld, dat aan Spaan- sche zijde 1 generaal, 2 kapiteins, 1 lui tenant en 26 minderen sneuvelden. Verder werden 249 manschappen gewond en 9 zijn spoorloos verdwenen. Wel een bewijs hoe hevig er gevochten is. RUSLAND. Do tsarina Omtrent de xiekle der tsa rina, die zooals men, weet, te Livadia plot seling ingestort moet zijn, laat het „Berl. Tageblatt" zich nog uit St. Petersburg bet volgende melden. Het bericht ider ziekte van de tsarina heeft in hofkringen en vooral in de keizerlijke familie zelf een zeer gedrukte stemming veroorzaakt. Alle teekenen wijzen er op, dat de physieke toestand der keizerin, die nog in den bloei der jaren is, ernstig ge schokt moet wezen. Met haar zacht gemoed heeft zij zich de vreeselijke opwindingen van het revolutie jaar altijd sterk aangetrokken. De zenuwziekte der tsarina moet in 1905 zijn ontstaan, toen het Hof gedurende de spoorwegstaking in Peterhof geheel van de wereld was afg-ezonderd en een spannenden tijd doorleefde. De toestand werd later, na de verplaatsing van het Hof naar het pa leis Tsarskoie Selo, nog ong-unstiger. PBANKRIJK. Het schrijven van de Fransche bisschop pen aan de geloovigen, ter waarschuwing tegen het z.g. neutraal onderwijs, dat in Frankrijk beslist anti-godsdienstig is, heeft de woede van de anti-clericale pers, iu hoo ge mate doen ontsteken. Men fulmineert tegen de bisschoppen dat het een aard heeft en men kondigt aan dat de strijd nu wel tot het uiterste zal worden gevoerd. De staat moet nu, als antwoord op het herdelijk schrijven, het geheele onderwijs der vrije scholen verbieden en het volko men tot zich trekken. Dat het anti-godsdienstig is, ontkent men niet. Integendeel wijst men er op dat juist, het onderwijs, het groote middel moet zijn om den godsdienst uit te roeien. Maar daardoor rechtvaardigt men het op treden der bisschoppen, die den godsdienst en de godsdienstige belangen van het volk, ook tegenover den staat, hebben te ver dedigen. ITALIË. De aanslag op den bisschop van Adria. Volgens een decreet der Consis torie-congregatie moest de zetel v;an het Diocees Adria om dringende reden naar Rovigo worden overgeplaatst. De kathedraal en de titel zouden echter aan Adria blijven. Bij zijn vertrek werd de bisschop, mgr. Tomaso Pio Bogglani van de orde der Dominicanen, op den weg naar het station we maakten er reeds melding van, door een bende van 2000 menschen gewelddadig aangegrepen en door steenworpen ernstig gekwetst. Er hadden tal van .arrestaties plaats. Bij bovengenoemd decreet, dateerend van 30 September, dat den 2en October den patriarch van Venetië beteekend werd, werd de stad en omstreken van 'Adria het algemeen plaatselijk en persoonlijk interdikt opge - legd voor veertien dagen. Daarmede wordt verboden het lezen van de H. Mis nevens alle kerkelijke functies als het klokkenluiden, de openlijke uitreiking king H.H. Sacramenten en de plechtige be- der H.H. Sacramenten en de plechtige be- doop, de toediening- der laatste H. Sacra menten en het sluiten van het huwelijk zon der plechtigheid. Buitendien mag wekelijks een H. Mis gelezen worden ter vernieuwing van de H. Eucharistie. Op 10 October moeten in alle andere kerken van het diocees gebeden wor den opgedragen voor de bekeering der schuldigen. MONTENEGRO. i j De samenzwering', welke in Moctenegro ontdekt werd, had ten doel den vorst Nikita te onttronen, den kroonprins Daniels op drn troon te plaatsen en de ministers om te brengen. Er sfjn 20 schud'gen, waarvan 15 I gevlucht zijn. tusschen de kieën, hij zou niets bekomen hebben, zeide hij eindelijk. Bidt gij minder goed dan Chaninah? vroeg Tzadok schertsend. Ah, Chaninah is dienaar, hij kan bevelen van God ontvangen. Ik ben prins en mijn waardigheid houdt mij geketend. Iets verder wandelde Isaac met Simeon, ernstig sprekend over rechtvaardigheid en gerechtigheid; „Ik heb in mijn droom de kinderen der toekomstige wereld gezien, zeide Simeon. Als zij met drieën zijn, be- hooren, ik en mijn zoon tot het getalkomen zij met tweeën 't zijn ik en mijn zoon." Een glimlach omspeelde ternauwernood de lippen der omstanders. Zij waren aan der gelijke woorden gewoon. Intusschen richtten Gamaliel en de andere feestgenooten zich naar de rust bedden, die aan dfrie zijden rond de lage tafel stonden. Gamaliel nam bovenaan de eereplaats in, met Joadah aan zijn linkerzijde. Een slaaf bracht hem den wijn, dien hij moest zegenen. Maar moest de kruik gevuld zijn vóór of na de laatste handwassching? Gewichtig vraagstuk, dat jarenlang Hillel en Schammai had bezig gehouden. Hier werden, uit ontzag voor beider meeningen, ervoor en erna eenige droppels over de vingers gestort. Gamaliel sprak met waardigheid de heilige woorden uit Jochanan ben Zacchai, verlangend de aandacht van den meester te trekken, bleef nog rechtop staan, de handen, ter hoogte van het gelaat, de oogen gesloten, het gebed opzeggend dat veel later, zijn leerlingen hebben bewaard: „Dat het u behage, o God, acht te geven op onze schaamte en onze droefheden te zien. Bekleed U met barmhartigheid. Bedek U met macht, omhul U met mede lijden. Toon de mate van Uw goedheid en toegevendheid." Hij sprak nog, toen drie nieuwe gasten de zaal binnendraden. Het gelaat van Simon verhelderde; (filij ging met harte lijkheid tot hen en groette, zonder hen evenwel te omhelzen. Hij wees dengene die hun meester scheen, een ledig ge bleven rustbed tegenover Gamaliel. De beide anderen gingen zitten, waar nog een plaats was. Zij waren eenvoudig, be schroomd en arm. Gamaliel sprak tot Joiadah met eerbied over diens bewonderenswaardige kennis der schriften. Zij alleen, de diepzinnige grijsaard, en de vrijzinnige, verfijnde mees ter, schenen volkomen met elkander overeen te stemmen in dit samenzijn van aan- teigende en hooghartige mannen. Geheel opgaande in hun gesprek, leenden zij weinig aandacht aan wat rond hen voor viel en sloegen zij geen acht op de lichte beweging van het binnentreden, dat ver loren ging in het heen en weer gaan der bedienden. Maar weldra bemerkte Gamaliel dot Joiadah niet meer luisterde. (Wordt vervolgd,)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1