E. Sath. Nieuws- est Advertentieblad voor Koord-Bolland. o. 82 Woensdag- 13 October 1909. 3d Jaargang- FEUILLETON. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. ;t, en gij zult vinden. Buitenland» ADVERTENTIËN Patronaten op den Haarlem se^ Kitholiekendag ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS s cents per drie maanden franco aan huia. Te betalen in het begin ran ieder kwartaal. ■aderlijke nummers8 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUBSAUBresdstraat 45, tegenover de R. Z. Zerk, t9 Alkmaar. Telefoon No. 433. Van 15 regels 30 cent. Elke regel meer8 Reolames per regel 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij voornitbet. 25 conclusies, op den Katholiekendag 'sGravenhage met betrekking tot inrichting der patronaten aang6no- b, hebben geen onverdeelde instem- kunnen vinden. Sommigen vrees dat de voorgestelde schakel -chen Patronaat en Volksbond, de qeUngsvereeniging, den Ned. R. K. lisbond zou verzwakken en de St. ephgezellenvereeniging in zijne plaats stellen. De meerderheid van de ie afdeeling van den Katholieken- heeft van een tegenovergesteld 'oelen blijk gegeven, door de con- aan te nemen, r. M. J. Sehrader licht de conclusies Het Gentrum nader toe, ten einde afdeelingen van den Volksbond aan sporen in zijn boezem jongelings- nigingen op te richten. Bij het debat, waar de Gezellen- r Clarijs en de Centraal-President den Volksbond) Smit lijnrecht pover elkander stonden, was door allige omstandigheden de leiding in van mr. Regout, die geen partij in het geding en door een bezadigd rd zooveel licht ontstak, dat met grooto meerderheid de conclusie J aangenomen. e, Regout zeide„er wordt hier voorkeur uitgesproken voor een vereeniging, doch alleen een fel uitgesproken." „Het verband chen Werkliedenvereeniging en Pa- at moet niet worden weggenomen, r de organisatie moet veranderd „Als de Volksbond zich wil en naar de conclusie van Rector |s, op den Kath.dag aangenomen, moet hij zorgen, dat hij ook in em jongelingen-vercenigingen to." dat woord werd het besluit ge in, dat een zegen zal blijken èn onze jonge mannen èn voor den R. K. Volksbond. ■n zegen voor onze jonge mannen. Ondervinding toch van bestuursleden meeste afd. van den N. R. K. rbond, zoowel als van Werklieden- -igiDgen, bevestigt het, dat jongens jaar zich maar bij uitzondering gevoelen in die organisatie, die verreweg het meerendeel uit ge en bestaat. Als men dan ook de oeken naslaat, ziet men terstond, ie jongelieden de onrijpe vruchten -ie niet duren. De jonge man van •5 jaar beleeft dan juist zijn ge il ksten tijd. De tijd, waarin de knop ■et, de tijd van de opbruischende •ochten, van het loeien der stor- sVANGEHSCHE VERHALEN. Naar 't Franscb, was zoo kenschetsend als de hou wer aanwezige rabbijnen bij dat i Gamaliel scheen ten prooi aan artelijke verbazing alsof een illusie innige sympathie in hem gedoofd Tzadok en Ismaël schudden met het hoofd; Simon, ontsteld, de aandacht zijner gasten af fe de bedienden aansporend, tegen bevelen gevend. Jochanan ben citeerde met zegevierend uiterlijk k Ecclesiasticus„Een goede naam j dan een kostbare balsem"; en de omde leerlingen spraken verbaasd tonder, zonder de oogen te 'durven tem van den vreemdeling verhief de loodzware stilte. mon, ik heb u iets te zeggen, eester spreek. -n sehpldeischer had twee schukle- De een was hem vijf honderd ~en schuldig, de ander vijftig. 1 niet konden betalen, schold hij ,-en de schuld kwijt. Wie van hen, jü 't meest? to. zou ik denken, .wien hij 't men in het menschelijk hart, de tijd, waarin hij het meest steun en voor lichting noodig heett. Dien steun en voorlichting vindt hij niet in den Volksbond bij een geestelijk adviseur, dan heeft hij behoefte aan een gezellen-vader, aan een priester, die te midden van de jongens optreedt als een Adolf Kolping. Maar het besluit is ook eeu zegen voor den Ned. R. K. Volksbond. De afdeeling gezellen bewaart en doet stand houden, wat anders wel met drommen binnen stormt, doch even spoedig weer weg vloeit. Wat het gehalte beter maakt, doet den Volksbond op den duur winnen in aantal en kracht. In het jaar 1907 had in het bisdom Paderborn een vergadering plaats van presidenten van werkliedenvereenigin- gen, waar nagenoeg dezelfde zaak be sproken werd en toen werd door die mannen „als die gesundeste Losing aller Schwierigkeiten" het volgende voorgesteld, dat wonderwel overeenstemt met de conclusie van den Katholie kendag lo. „Die Jugendvereine setzen als Gfrenze der Zugehörigkeit für ihre Mitglieder das 18ste Lebensjahr fest" 2o. „die Arbeitervereine gründen eine jüngere Abteilung die in ihre Organisation und Tatigkeit der Ael- teren Abtheilung der Jugendvereine entspricht".s) Dus ook daar wenschten die mannen van de praktijk, om de jongens niet langer in het Patronaat te houden dan tot hun 18e jaar, maar dan niet gewoon lid worden van een mannen- vereeniging, doch in deze eene afdeeling vormen van die jonge mannen, die daar de leiding, voorlichting en steun ontvangen, waaraan zij nog zoo zeer behoefte hebben. Hier in ons land bestaan reeds op verschillende plaatsen zulke Jongelings vereenigingen, die in samenwerking met de mannen vereenigingen werken. Als een aanbevelingsvoorbeeld kunnen wij Arnhem noemen. Iedere parochie heeft aldaar haar patronaat en jaarlijks gaan de 18-jarigen over in eene Gezellenver- eeniging, die nauw verbonden is met den R. K. Volksbond aldaar. En nu reeds ondervindt de Volksbond, dat langs dezen weg meer nieuw bloed in hare aderen vloeit, dan vroeger, toen zij de jongelui op 18 jarigen leeftijd kreeg en op 20 jarigen leeftijd reeds O De Patronaten stellen het 18de jaar vast als uiterste grens van het lidmaatschap. s) De Werkliedenverenigingen stichten een jongere afdeeling, welke in hare o-ganisatie en werkzaamheid met de oudere afdeeling der Patronaten overeenstemt. meest kwijtschold, antwoordde Simon ver achtelijk. De Meester hernam: Qij hebt wel geoordeeld. En zich naar Maria van Magdala wen dend, ging Hij voort: Ziet gij die vrouw? Of hij die vrouw zag? Maar hun aller oogen hadden zich niet van haar afgewend, al hun misprijzen en verachting over haar misslag uitsprekend. Of zij die vrouw zagen. Zij' de afgescheidenen; zij, de reinen? Met welke voldoening zouden zij haar verjaagd hebben uit hun tegenwoor digheid. Hij gevoelde het dus eindelijk. Dij ging haar dus beschamen en ver vloeken... En de diepe stem hernam: „Ik ben bij u binnengetreden en gij hebt mij geen water gegeven voor mijn voeten; zij, zij heeft ze begoten met haar tranen en afgewischt met haar lokken. „Gij hebt mij geen kus gegeven; zij, zij heeft niet opgehouden mijn voeten te kussen. „Gij hebt mijn hoofd niet gezalfd met olie; zij, zij heeft mijn voeten gezalfd met reukwerk. „Daarom zeg ik u: vele zonden zijn haar vergeven, wijl zij veel heeft lief gehad." Joidah, de oogen half gesloten, den mond half geopend, scheen te luisteren naar de gouden harpen, die 't Heilige der Heiligen omringen. Zich daarop richtend tot haar, die 't lang weer voor het overgroote deel kwijt was." Het behoeft zeker geen betoog, dat deze uiteenzetting van Dr. Sehrader, die op dit gebied wel de man van ondervinding en practijk mag heeten, bij velen welkom zal zijn. De bezorgdheid, welke hier en daar merkbaar was, voor de toekomst van den Bond, zal door dit betoog wel wor den weggenomen. Te Haarlem worden o. a. reeds voor bereidende maatregelen getroffen om een Jongelingsvereeniging op te richten, die als schakel zal dienst doen tusschen de Patronaten en den R. K. Volksbond. Dat voorbeeld zal, hopen we, alge meen navolging vinden. OOSTENRIJK. In de volgende maand zullen de Oos- tenrijsche troonopvolger, aartshertog Frans Ferdinand, en zijn gemalin naar Berlijn ko men als gasten van den Duitschen Keizer, die hen daartoe heeft uitgenoodigd toen de aartshertog de Keizermanoeuvres bij Mergentheim bijwoonde. In verband hier mede nu heeft Keizer Frans Jozef aan de gemalin van zijn neef den titel van hertogin verleend, om de etikette-bezwaren uit den weg te ruimen, die dusver aan het hof te Weetien werden ondervonden. De hertogin- netitel en het predicaat „hoogheid" dat an ders slechts toekomt aan de leden van re- geerende huizen, zijn aan de gemalin van den troonopvolger verleend, opdat zij bij openbare gelegenheden in den kring van de keizerlijke familie kunnen optreden. FRANKRIJK. Oeneraal d'Amade, de fransche generaal die onlangs in Noord-Afrika opereerde, is over de verhouding tusschen Frankrijk en Spanje, waarover ongunstige geruchten lie pen ondervraagd geworden. De generaal heeft daarbij te kennen ge geven dat Frankrijk in Marokko tusschen- beide moet komen om zijn invloedsfeer uit te breiden. De Spaansche invloed kan wel eens te ver gaan. Deze wordt beheerscht door de zucht om zich voor het verlies der koloniën in Marokko schadeloos te stellen en door een z.g. aanmoediging van Rome? ten voordeele der Missieën. Bij de Fran sche expeditie werden de Fransche geeste lijken door Spaansche vervangen en deze doen nog dienst in de Fr. hospitalen in Marokko. De verklaringen hebben in regeeringskrin- gen een pijnlijken indruk gemaakt en de arme generaal, die zich zeer leelijk ver sprak, is volgens de berichten, deswege op nonactiviteit gesteld. Wat nu die aantijgingen tegen Rome bë- eerst tot Hem was gekomen te midden der schaduwen van haar arme, duistere ziel, zeide de Meester: „Uw zonden zijn vergeven; uw geloof heeft u behouden. Oa in vrede." Een huivering doorliep de rijen dischge- nooten. Een dergelijk woord had nog nooit in hun ooren weerklonken. Zij ondervroe gen elkaar, tot in 't diepst huns harten ge schokt; en Voor een oogenblik hun aan matigende verachting vergetend onder zochten zij, wat de beteekenis kon wezen van dat Woord, verboden voor mensche- lijke lippen? En wat voor man hij was, die de zonden vergaf? Gamaliel, verbleekt, vroeg: Maar wie is hij dan? Simon de Pharizeeës antwoordde: Jezus van Nazareth. IV, Toen het eerste oogenblik van schrik voorbij was, vroeg Gamaliel zich met angst af: „Heeft Suzanna het gezien?...." En bijna onmiddellijk, terwijl de reukwerken nog brandden, die de feestmaaltijden wel riekend maakten, nam hij afscheid van zijn gastheer, verlangend, naar hij zeide, vóór het vallen van den avond thuis te zijn. In werkelijkheid werden hem het gezel schap en het luid gerucht onuitstaanbaar, de opmerkingen, die rond hem gewisseld wer den, verfoeilijk. Hij gevoelde dat een ernstig uur gekomen was. En toch, toen het jonge meisje zich bij hem voegde, zoo elegant met haar blanke sluiers, golvend treffen, het zijn van die kleine middelen welke de logemannen gebruiken om Rome in een kwaad daglicht te stellen. De waar heid vinden wij in de Osservatore. Te Marokko, zoo zegt de „Osservatore", is een apostolisch vicariaat van Spaansche Franciscanen ingesteld, evenals er b.v. een vicariaat van Fransche missionarissen in Ja pan is opgericht. Marokko heeft noch nu noch ooit te voren Fransche missionarissen gehad. Toen Frankrijk zijn jongste expeditie - korps naar Marokko zond, werd het door de officieele verwijdering kier militaire aal moezeniers onmogelijk gemaakt om Fran sche priesters bij Üe Fransche soldaten hun ambt te laten uitoefenen. Gelukkig waren echter enkele Spaansche priesters Üe Fran sche taal machtig en konden aldus ide plaats der verwijderde Fransche priesters innemen. Toch werd het geheel natuurlijk verlan gen van de Fransche katholieken, om hun soldaten door Fransche aalmoezeniers ge holpen te zien, door den Paus in overwe ging genomen. De staatssecretaris van den Paus heeft zelfs persoonlijk zijn invloed in het werk gesteld, om de Fransche Francis canen door hun Spaansche medebroeders naar Marokko te laten ontbieden en te ver binden aan den dienst der Fransche troe- pen. Het vicariaat van Marokko en de Spaan sche regeering hebben zich gehaast aan het verlangen van kardinaal Merry del .Val te voldoen, en de Fransche Franciscanen wer den dan ook naar Marokko geroepen, waar zij tot aan den terugkeer der Fransche ex peditie gebleven zijn. Deze feiten, zoo eindigt de „Osservato re", zijn algemeen bekend en het baart des te meer verwondering dat generaal d'Amade de waarheid zoo heeft durven verval- schen. Maar zoo zijn de vijaniden der Kerk. De haat maakt hen blind, en in die blindheid zeggen zij wel eens dingen, die ook hen zelf ten verderf voeren. Het schrijven der Bisschoppen. Het schrijven der Fransche Bisschoppen tegen het nentrale onderwijs, dat onlangs in alle kerken is voorgelezen, heeft de leier weet het de haat van de vijanden der Kerk in niet geringe mate verlevendigd. Men bedenkt allerlei middelen om de Bis schoppen in een kwaad daglicht te stellen en zoo vond men ook uit, dat de Pans eigenlijk den brief had opgesteld en de Bisschoppen slechts hadden te zeggen wat de Paus had voorgeschreven. Deie^ mededeeling is op goede gronden tegengesproken. Een nieuw bewijs en tegelijk een nauwkeurig verloop van het ontstaan van dit schrijven geeft thans Mgr. Foucanlt, de Bisschop van Saint Die. Aan de door den Aartsbisschop van Lyon reeds afgelegde ver klaring voegt by nog toe over haar kleinen witten muilezel, aarzelde hij, vond hij geen woorden, hij, de groote leeraar in Israël. En, niet wetend hoe hij die ziel zou genaken, bleef hij besluiteloos, alsof een duizeling hem beving nu hij de diepte ervan wilde peilen. Zij gingen zij aan zij, op den achteloo- zen tred hunner rijdieren, in die ooster- sche zorgeloosheid vol zoetheid en droo- merij. Zij haastten zich niet, het leven is lang genoeg voor de langste reis. Zij spraken niet, de uren zijn lang genoeg voor h et langste gesprek. Toen zij haar sluier terugsloeg, haar blank gelaat ontblootend voor de frissche bries van het meer, toen was zij het, die 't eerste de stilte verbrak. En zonder in leiding liet zij de vraag van haar lippen vloeien, die op haar tong brandde: Nu ge hem kent, wat zegt ge nu van hem Wilt gij werkelijk mijn geheele ziens wijze kennen? vroeg de leeraar. En op een bevestigend teeken ging hij voort. Toen Joiadah mij hem had gewezen, gevoelde ik mij tot hem aangetrokken. Zijn kalm gelaat was mij een verkwikking tusschen de hatelijke gezichten van Tza dok en Ismaël, zijn ingetogenheid wischte mij weg de laatdunkendheid van Jochanan, En toen hij begon, te spreken, toen hij had gezegd: „Ik min meer de barmhartigheid dan de offerande," toen kwam mij onwille keurig een gewijde tekst og de lipRén: j >De Bisschoppen van Frankrijk waren in Januari met hnnne metropolitanen vergaderd, om de op school gebruikte boeken te be- etadeeren en allen waren het eens over het publiceeren van het manifest. Te gelegener tyd werd one de voorloopige redactie voor gelegd, opdat wij daarop onse bemerkingen zonden knnnen maken. Ik voor my heb twee wysigingen gevraagd, die ook in de eind redactie zyn opgenomenen vrywillig, zooals al myne ambtgenooten, heb ik op den 20en Augustas j.l. mijn handteekening onder het gewichtig document geplaatst. Eens te meer ziet men hieruit weer van wat unfaire handelwyzen zich de loge mannen bedienen, om Rome by hun landgenooten verdacht te maken. ITALIË. De Weensche correspondent der Neue Freie Presse meldt: Naar uit diplomatieke bron verluidt, zal de reis van den Tsaar naar Italië reeds in de eerstvolgende dagen plaats vinden. De ontmoeting tusschen den .Tsaar en den lta- liaanschen Koning zal op zee plaats heb ben. De correspondent zegt verder nog, dat de Tsaar over land naar Italië zal komen en zoo goed als zeker Munchen en Genève zal aandoen. RUSLAND. Tsaar en Sultan. De Tsaar heeft een bnitengewoon gezantschap van Turkije in gehoor ontvangen, hetwelk de betuiging van oprechte vriendschap is komen overbrengen. Thans is het gezantschap weer vertrok ken en wordt uit St. Petersburg gemeld Gedurende hun verbiyf te Llvadia hebben de Tarksche minister van bnitenlandsche zaken en generaal Nazlm Pacha zich, door de har- teiyke ontvangst bij den Russichen keizer, kannen overtaigen van de vriendschappeiyke gevoelens van den tsaar jegens den saltan en van zyn oprechte wenschen voor den voorspoed van Tnrkye. Gedurende bet onderhoud tusschen RIfaat Pacha en den Russichen minister van bni tenlandsche zaken Iswolski bleek het, dat de twee keizerryken evenveel belang heb ben bij den wederkeerigen band van vriend schap en vertrouwenen dit niet slechts met betrekking tot hun politieke verhou dingen, maar ook met het oog op de be langrijke economische belangen, Dit gemeenschappeiyk doel kan echter slechts bereikt worden door het behoud van den vrede, en in deze richting moet dan ook, evenals in het verleden, het streven der beide regeeringen worden voortgezet. Aldns heeft de zending van RTgat en Mazim Pa cha er toe bygedragen om de welwillende gevoelens der beide landen tegenover elkaar te versterken. „De geejst des Heeren is in Hem," Ik heb de populariteit begrepen, die hem omringt; hij is zoo jong, zoo vurig en zoo zacht: zijn woord is zoo schrander: zijn overtuiging zoo innig. Ziedaar het geheim van zijn welslagen. Ik wilde mij weder met hem in kennis stellen, hem uitnoodi- gen met mij te komen; eerst hier, daarna te Jeruzalem. Men zegt, dat hij arm is; mijn vriendschap zou hem een plaats heb ben gegeven onder de leeraren. Ondanks mijn. Ondanks mijn verwijdering van de Galileeërs en van hen die onderwijzen zonder de scholen bezocht te hebben, zou ik de dwaasheid begaan hebben hem mijner aan te kerheid in de toekomst lezen? Misschien..,^ trekken. En, wie weet? Wie kan met ze. Maar 'die vrouw is gekomen,... Een diep rood kleurde de wangen vart Suzanna. Gamaliel ging voort: Wat 'kon er van toen af voor gé. meenschap zijn tusschen hem en ons? De ontvangst, welke hij die zondares bereid, de, bewijst dat hij zelf de wet niet kent. Hij kent niet of minacht onze tradities. En, meer dan dit alles, hij heeft in mijn oog de grootste fout begaan. Hij heeft de harmonie van zijn leven verbroken, daar hij zich niet wist te hoeden voor een weer zinwekkende opspraak. Gij waart niet in de zaal, gij hebt niet kunnen zien hoe dat schepsel, de haren loshangend, zijn voeten kuste,, ze waschte met haar reukwerk en haar tranen. (Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1