Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Laatste Berichten. Uit de Zaanstreek. KERKNffiüWS. Gemengd Nieuws. GRIEKENLAND. Do orlola in Griekenland. By de opening der Kamerzitting legde de mlnixter president de verklaring af, dat nog nooit een miniaterie het bewind had aanvaard onder moeliyker omstandigheden. Wy werden aldna de minister president op een gegeven oogenblik bedreigd door de ernstigste gevaren. De anarchistische orkaan dreigde alles weg te vagen. Gelnkkig hebben wy de orde kunnen handhaven en de kalmte In de gemoederen kunnen her stellen. Allen xyn wy bexield door het vurig verlangen, het land op te heffen, door ver betering te brengen in alle takken van het openbare leven. De Lutney- en Sonoy straten, wy leien in >de Tyd<. iVoor de tweede maal moest het in den Haagschen Gemeenteraad tot een stemming komen over het huldebewijs, twee bloed- dorstigen misdadigers, den Watergeuzen Lu- mey 'en Sonoy toegedacht, door hunne ver- achtelijke namen te maken tot straatnamen onzer residentie. Met groot-er meerderheidl dan Ftee eerste maal werd hiertoe beslo ten en bleef het eenmaal genomen besluit gehandhaafd. Natuurlijk is hiermede de zaak niet afge daan en zullen van katholieke zijden protes ten in verschillenden vorm niet uitblijven. Reeds vernamen wij van het plan, om in de Lumeystraat een katholieke stichting te openen er eere van de HH. Martelaren van Gorcum. Van harte: bravo! op dat plan. Zóó moge nog eens in den volksmond, trots zijn officieelen naam, de Lumey-straat de Martelaren Van Gorcum-straat heeten. Het Juvenaat in het Bisdom Haarlem. Den 11 Oct. werd te Amsterdam de jaar vergadering gehouden van het Juvenaat in het Bisdom Haarlem. De heer W. van Stee voorzitter opende met een welkomstwoord de vergadering, waarbij de kwestie op de katholiekendag besproken nader werd toegelicht. Uit het jaarverslag vermelden we het vol gende: In het verloopen jaar hebben zich 9 nieu we patronaten bij den diocesanen bond aan gesloten, met name: St. Laurentius-patronaat, St. Aloysius-patronaat en de Vereeniging „Voor God en de H. Elisabeth", alle te Rotterdam; Pancratius-patronaat te Overveen R. K. Vriendenbond van het H. Hart te ScheveningenR. K. Patronaats-Commissie te Boskoop; Aloysius-patronaat te Heem stede; St. Vincentius-patronaat te Amster dam en St. Josephs-patronaat te Middel burg. Als leeftijdsgrens wordt in de meeste pa tronaten 17 a 18 jaar gesteld. Plaatselijke omstandigheden en de vorming van na-pa tronaten of gezellenvereenigingen doen die leeftijdsgrens hier en daar hooger stellen. Sedert verleden jaar is het totaal aan tal jongelieden, die lid zijn van de ver schillende vereenigingen met ruim 9000 toe genomen en geklommen tot 3837, waarvan 2773 onder, 1064 boven den 17-jarigen leef tijd. Tegenover de aanwinst van 899, welke dit jaar voor het eerst in de patronaten kwa men staat een verlies van pl.m. 6000, die uit tegenzin, wegens ontslag, overgang naar St. Josephs-Gezellen of Volksbond of ein delijk wegens wangedrag (59) het patro naat verlieten. Over het godsdienstig leven der bescher melingen is men over het algemeen zeer te vreden. Bepaalde godsdienstoefeningen (tri duüm, retraite enz.) werden hier en daar gehouden, en maandelijksche communiën vonden bijna overal plaats. Het teekenonderwijs vindt veel steun en het herhalingsonderwijs wordt goed ver zorgd. Vakonderwijs komt sporadisch voor. Van de gelegenheid tot sparen wordt druk gebruik gemaakt. Het totaal te goed be draagt f 13.662.25. Het verslag van den penningmeester sloot met een batig saldo van f 153.161/2- Daarna was aan de orde de motie inzake subsidie herhalingsonderwijs in de patro naten, dloor (den Weleerw. heer L. Beij- sens voorgesteld, luidende als volgt: „De gezamenlijke patronaatscommissies in het bisdom Haarlem richten in haar verga dering van 11 Oct. 1909 aan het bestuur van het Kath. Juvenaat het dringend ver zoek om te trachten eene Ministerieele ver klaring uit te lokken: le. over art. 17 2e lid der wet op het L. O. of n.l. voor de subsidie voor herhalingsonderwijs uitsluitend in aanmerking komt het onderwijs in de vakken genoemd in art. 2 derzelfde wet; 2e. op welke gronden een schoolopziener gewettigd is machtiging te weigeren tot het geven van onderwijs in vakken, waarvoor wettelijke actie van bekwaamheid te ver- krijgen is." Deze motie werd met algemeene stemmen aangenomen. 1 Tot bestuursleden werden herkozen de ZeerEerw. heer pastoor G. Stoffels en de heer F. van Kessel. Hierna weid gepauzeerd. De WelEerw. heer J. A. Aengenent hield vervolgens een rede over de vraag: „Welke eigenschappen worden verlangd in de be stuurders van een patronaat. Hierna werd het onderwerp „Meisjespa. tronaten" besproken. Een motie, de wen- schelijkheid der oprichting van meisjespa- tfonateit u'.tsp/ekende, werd aangenomen en een commissie van voorbereiding benoemd, bestaande uit de ZeerEerw. heeren Lou- ridtz te Den Haag, Wreesman te Rotter dam, Verhoeven O. P. te Schiedam en Pa ter Appelman S. J. Ten slotte sprak de voorzitter nog een opwekkend slotwoord, waarna de vergade ring met het „Sub tuum" werd gesloten. ALKMAAR, 13 October 1909. Feestavond Prop. Club. Zondagavond hield de Algem. R. K. Prop. club „St Pe trus" een feestavond tot herdenking harer stichting. Donateurs en donatrices waren uitgenoo- digd en vulden met de leden de zaal van den heer Moioij in h'et „Gulden Vlies". De eerw. heer Adviseur en eenige andere E.e. H.h. geestelijken waren tegenwoordig. De voorzitter, de heer Eggers opende met een woord van welkom den avond, waarna het clublied gezongen werd. Het programma was heel aardig samen gesteld. Een kinderkoor zong eenige mooi hol- Jandsche liederen onder leiding van den heer A. ten Berge en onder piano-accompagne- ment van Mej. M. Bruno. Deze nummers vonden veel bijval. Met piano-begeleiding van den heer J. N. Al zong de heer J. v. d. Aakster een lied voor tenor en de heer B. Landman een lied voor bariton. Onnoodig te zeggen dat deze nummers luiden bijval oogsten. De blijspelen „Roode Sander" en „Ser geant en Recruut" werden zeer aardig op gevoerd en wekten de bijna onbedaarlijke lachlust der aanwezigen. Tot slot werd gezamenlijk het propagan dalied gezongen. De aanwezigen hebben een zeer genoeg lijken avond gehad en zullen nog lang eene aangename gedachte van dit feest bewaren. De voorzitter maakte zich tot tolk van deze gevoelens, toen hij aan allen die tot het welslagen der feestavond hadden meegeJ werkt den dank der vergadering bracht. Hij sloot met een dankbetuiging aan degenen die de club met hunne tegenwoordigheid hadden vereerd en riep allen een welge meend tot weerziens toe. Gewichtig doen Op de uitvoering van het „Vrije Tooneel", ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan der vereeniging, Zondag avond in de Harmonie gehouden, heeft de heer Klomp een gloeiende rede uitgesproken over de vervolging van den beruchten Spaan schen anarchist Ferrer. De vergadering besloot op zijn voorstel het volgende telegram naar Koning Alfon so te zenden: „Sire, indien gij nog eenige overeenkomst „met een vorst, in de beteekenis van het „woord bezit, dan zorgt gij er voor, dat „de zaak-Ferrer voor den burgerlijken rech ter wordt behandeld. Namens een 400tal „bezoekers der „Vrije-Tooneelvereeniging" „10 October te Alkmaar bijeen. Klomp. Over eenigen tijd zal men in de bladen waarschijnlijk kunnen lezen, dat koning van Spanje niet meer eenige overeen komst bezit in de beteekenis het woord. Onder de vele ontspanningen, die reeds nu bij den aanvang van 't wintersei zoen aan Alkmaar's burgerij worden aan geboden, trok een op Woensdag 20 Oct. a.s. te geven concert-uitvoering onze aan dacht. Bij den heer Klooster in de Hekel straat zagen wij, toch aangekondigd de uit voering, die mej. J. Kortmann met den heer Monnier Harper violist onder begeleiding vanjdj 'e bekende pianiste mej. C. Vink uit Utrecht Idien avond zal geven. Mej. Kortmann is eene nog jeugdige alt zangeres, geboren en wonende te Leiden Van nature met een heerlijke stem begaafd, heeft zij zich onder leiding van de ook hier in Alkmaar zoo gunstig bekende mevr. De HaanManifarges tot vollen stem en klank rijkdom ontwikkeld. Daaraan paart zij een zeggingskracht en temperament, zooals slechts weinig wordt aangetroffen. Het verwonderde ons dan ook niets, toen wij meer dan een dozijn rencensies la zen, ontleend aan Leidsche, Utrechtsche, Arn- hemsche, Haagsche en Amsterdamsdie cou ranten, waaronder twee zeer waardeerende van Daniël de Lange, dat al die critieken hoogst gunstig luiden. De heer Monnier— Harper is van afkomst Ier en Franscbman, van aard een waar artist, met zuiver spel en diep gevoelook Ide over hem verstrekte verslagen zijn in hooge mate waardeerend. Zelden zijn we hier in de gelegenheid een zoo wijd vermaard violist te hooren. Laat ons hieraan toevoegen, dat we ken nis hebben gemaakt met program, zelfs met tekst (en dat deze van dien aard zijn, dat wij aan Katholieken met vol vertrouwen 't bijwonen van deze uitvoering kunnen aan bevelen. Mogen zeer velen onzer van deze zuivere kunst genieten. X Paard gevallen. In de Langestraat ondervond een koeteier Maandagavond weer, hoe de hardheid der keiën, waarmee de straat daar gevloerd ie, hinderlijk is voor de paarden. Het paard viel, doch werd dra weer op de been geholpen. Het yxeren hoefbeslag giydt xeer gemakkeiyk op die yzerbarde ■teenen en groote omzichtigheid blijft aan bevolen. Geheel onthouders vlschvereenlglng. Men meldt ons, dat hier ter stede is opgericht de eerste Nederlandsche geheel-onthonders vischvereeniging D. O. V. Geheel-onthonders en visschers gaan andere nog wel eens niet samen. (A. Ct Brand. Maandagmiddag ontstond door het omvallen van een petroleumtoeste), dat in een theestoof stond, een kleine binnenbrand in het bovenhnis staande Zoutsteeg 4, be woond door den heer J. Visser. De huis- vrouw die bezig was, ontstelde xooxeer, dat xy bewusteloos door den gelnkkig juist aan wezig synden commensaal naar bnlten werd gedragen, waarna dese tich weder naar boven spoedde en met veel moeite den brand bluschte. Eenige voorbijgangers slaagden er na een nnr in de vrouw by te brengen. Een buitenkansje. Door 10 leden van het personeel der Zeepfabriek van de heeren De Lange alhier, werd gisteren in de Nederl. Staatslotory getrokken 1/10 lot in de f 25 000. HEERHUGOWAARD. Vergadering van den Gemeenteraad d.d. 11 Oct. 1909. Tegenwoordig, behalve de voorzitter, 5 leden, afwezig de heer van Reijn. De voorzitter opent de vergadering. De notnlen wo:den gelexen en goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat van den betaal meester bericht is ontvangen dat door hem by den ontvanger gestort is eene som van f 2770.905. Ingekomen ie le een schryven van den heer D. Stieltjes, onderwijzer aan school No. 1, houdende mededeeling dat hij be noemd is tot hoofd der school te Egede, gem. Hellendoorn en deswege tegen 15 Nov. a.s. eervol ontslag als onderwyzer verzoekt. 2e idem van den heer D. A. H. van Er, onderwyzer aan school No. 2, houdende mede deeling dat by benoemd is tot onderwyzer te Hof van Delfc en tegen 15 Nov. as. eervol ontslag verzoekt. B. en W. stellen voor de adressen voor kennisgeving aan te nemen en den beiden heeren het gevraagde eervol ontslag te ver- Ieenen. Het vooretel wordt zonder stemming aangenomen. Een oproeping zal geplaatst worden in de vacature teneinde in de opengevallen plaatsen te voorzien. Ingekomen is nog een schryven van den heer Stieltjes, mededeelende dat op 1 Oct. de 5 dienstjaren xyn veretreken bij de wet gesteld voor de verhooging van salaris, wes halve hy verzoekt hem die verbooging toe te staan. Aldus werd beeloten, Da rondvraag niets opleverende, sluit de voorzitter de vergadering. LIMMEN. Naar men ons meldt zal er dit jaar wederom een cursus in boekhouden, handelsrecht enz. door het comité der K. S. A. worden gehouden. De heer S. J. A. Keesom uit Alkmaar, die verleden jaar zooveel succes beeft gehad, zal ook dit jaar de len»n geven. CASTR1CUM. Dese gemeente geniet het twyfeUchtig voorrecht tweemaal 's je ars kermis te hebben binnen syne grenzen, n.'. in het dorp Castrlcum en te Bakkum. Op kermis Maandag heeft men sedert eenige jaien te Bakkum de gewoonte een harddra- very te houden, zooals ook nu weer geschied is. De prijzen bestonden dezen keer uit artikelen van huishoudeiyken aard, n.l. een klok, een vogelkooi cp standaard, een nikkel theelichtje met potje en een servies. De prijswinners warenO. Twisk, le prijs P. Beentjes, le premieO. Oastricum, 2e premie en W.-Twisk, troostprys. Eén harddraverij ir echter niet genoeg, er moet er nog één gehouden wordt n, doch daar er geen kermisdag meer beschDbaar is, zal die Zondag a s. worden gehouden. Het is echter te hopen, dat de Bakkum mers toonen, dat deze nieuwerwetsche Zon dagviering niet in hun smaak valt, zoodat de harddraverij niet kan doorgaan wegens gebrek aan deelneming. HEEMSKERK. Een tninier uit Beverwyk, die in de gemeente Heemskerk een s'uk grond in cultuur had en daarop reserve iervaten had geplaatst, is Zaterdag levenloos uit zoo'n vat gehaald. Waarschyniyk is hy er in geloopen en heeft zij a dood gevonden door verstikking. Treurig 1 Maandagnamiddag geta-ikte alhier by den heer Jn. Schuijt, huize Poelenburgch, een hooiklamp door onbekende oorzaak (niet door het broeien) in brand. Bytyds ontdekte men het onheil en voorkwam erger gevolgen van den brand, doordat by gebluscht werd met eenige emmers water. Vrijdag a.e. zal ten acht ure de alge meene vergadering der Boerenleenbank by B. de Roode, Noordorp, plaats hebben. PURMEREND. Op de jaarmarkten alhier werden 5316 koeien aangevoerd, n.l. Zondag 1746 en Maandag 3570 stuks. Handel stug. Ter geruststelling kunnen wij mede deelen, dat »De Tante van Oharley» niet het schunnig bewerkte van Nap de la Mar, doch het oorspronkelijke kluchtspel van A. van Sprinkhuysen is. Men doe dus wys z'ch niet aan praatjes, berichten of anderszins te storen, doch vertrouwen in de commissie te steller, door de instellingen zoo druk mogeiyk te bezoeken. Gistermiddag werd de eerste proef ge nomen met de nieuws sto3mbrandspuit op de Koemarkt. Alhoewel er geen brand was te blusschen, deed xy een zeer verdiensteiyk werkxy reinigde n.l. de markt die er misseiyk nitzag door de drukke markten der laatste Dinsdagen. SCHAGEN. Tot watermolenaar op het Wal, voor den polder Behagen, is benoemd de heer C. Groen. De Weer Wortel, klerk op de secre tarie der gemeente alhier, is benoemd als waarnemend griffier bij het kantongerecht alhier. De Schager Ver. ondersteuning bij ziekte, 3de kwartaal, drie uitkeeringen a f2.50, afgegeven 294 recepten. Totale ont vangsten f264.10, uitgaven f 247,65» ASSENDELFT. Het bestuur van het Kruisverbond ontving de verbiydende mede deeling, dat een Eerw. Pater uit 't klooster te Velseroord een spreekbeurt komt ver vullen op de groote propagandavergadering van 't Kruisverbond en de Mariavereeniging, te houden in het patronaatsgebouw op Zon dag 24 October a.s. Mogen vele Ateeudelftert zoowel vrouwen als mannen, deze verga dering bywonen teneinde zich te overtuigen en te worden doordrongen van het schoone, het nntlige en het heilzame der drankbe stryding. Volgens de gemeenteverordening heeft Maandag 11 October het hei halings onderwijs een aanvaDg genomen. Het onderwas omvat de vakken Rekenen, Nederl. Taal (lezen, zuiver schryven en stellen), Natuurkennis, Aardrijkskunde en Teekenen. Er wordt 6 nnr per week les gegeven de cursns duurt tot 1 Maart 1910. De cursus is begonnen met 10 leerlingen. KROMMENIE, 11 Oct. Heden had de installatie plaats van den nieuwbenoemde 'burgemeester onzer gemeente de WelEd. heer P. Lambertschaag. Te ongeveer kwart over vijfen werd Z. E. Achtb. door den loco-burgem. en eenige gemeenteraadsleden van den trein gehaald en arriveerde omstreeks half zes aan het raadhuis. Na voorlezing der verschillende stukken in de raadsverg. nam de heer Schut als waarnemend burgem. het woord en fe liciteerde de heer Lambertschaag met zij ne benoeming. Veel werk, ging spreker voort is hier nog te verrichten, want onze ge meente, vroeger zoo onbeduidend, is voor uitgaand; de industrie breidt meer en meer uit en daardoor wordt de bevolking groo ter. De EdelAdhtb. heer Burgem. hierop antwoordend, wenschte eerst een woord van eerbiedigen dank te spreken aan H. M. de Koningin, wien het behaagd heeft hem voor deze functie te benoemen. Verder ook aan den commissaris der Koningin in deze provincie aan allen die tot zijne benoeming medegewerkt hebben en rekent daarbij op de stem van de heeren Wethouders en raadsleden. Hij geeft daarbij de verzeke ring steeds op eene eerlijke, onpartijdige en humane wijze te zullen werken zonder aanzien des persoons of partijrichting of godsdienst en verklaart de benoeming als burgemeester te aanvaarden. Nadat de heer Schut aan allen, die zijne taak van waarnemend burgemeester verge makkelijkt hebben, een woord van dank heeft gebracht en de voorzitter den heer Schut heeft bedankt voor zijne vele en goe de werkzaamheden in dien tijd verricht wordt de vergadering gesloten verklaard. Het geheele dorp had dien dag door het uitsteken der vlaggen een feestelijk aanzien gekregen. Des avonds vereenigden zich alle corpo raties der gemeente, met hunne vaandels, voor het raadhuis, alwaar het fanfare-corps „Onderling Genoegen" eenige nummers ten beste gaf. Een groote menigte volks was aanwezig, en telkens als Z. Ed. Achtb. en echtgenoote verschenen steeg een luid hoera-geroep op. Daarna begaven de bestuursleden dier ver eenigingen zich naar het lokaal van den heer Waagmeester waar ook de EdelAchtb. heer Burgemeester en gezin verschenen. Eenige hartelijke woorden werden nog ge wisseld, waarbij de burgemeester den wensch uitte, dat onder zijn burgemeester schap het vereenigingsleven in groei moge toenemen. De wijn werd rondgediend en ge dronken op de gezondheid van burgemees ter en gezin. Na dezen dag vol emotie en inspanning voor Z.Ed. Achtb. werd deze in op tocht en met muziek naar huis geleid. Nog eenige nummers werden door ons kranig muziekkorps gespeeld, de vaandels nog eens omhoog, hoera-geroep der inwoners, waar voor de burgem. nog dankte, en de plech tigheid was afgeloopen. Den geheelen avond heerschte er eene or- delijk-vroolijke stemming welke door niets werd verstoord; alles gaf blijk, dat men in genomen was met de nieuwe burgemeester. Moge het hem dan ook gegeven zijn, onder Gods zegen, zéér vele jaren te werken tot heil, groei en bloei onzer gemeente. ZAANDAM. Alhier ii de 23 jarige J. B, Maandagmorgen van een admit in de Voor- zaan gevallen en verdronken. Een paar ondernemende werklieden aan de Zaanstreek, de heeren K. Kat te Za indam en P. Nieuw kamp te Koog aan de Zaan zijn voornemens een permanente ten toonstelling van Zaanrche hu'sviyt in het leven te roepen en deze te houden in een natuurgetrouwe nabootsing van het Czaar- Peterhuisje te Zaandam. Zij kregen reeds vergunning van het Russische gouvernement, om het bekende huisje na te maken. Door de Zaanlandsche Handelavereeni ging is, meldt het Hbld., onder de Zaan- damtche winkeliers een onderzoek ingesteld naar de wenscheiykheid van vervroegde winkelsluiting, hetzij met of zonder inmenging van overheidswege. Van de 600 vragenlijsten, die voor dit doei werden rondgezonden, werden 182 stuks ingevnld terng ontvangen. Van de 182 waren er ingevnld als absolnnt tegen vervroegde sluiting 36 het getal voor standers bedroeg derhalve 146. Hiervan verklaarden zich voor particnlier initiatief 26hy voorkeur particnlier initia tief 57 en voor wetteiyke slniting 60 winke liers. Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk. Zondag is het 12i/2 jarig bestaan van de Bisschoppelijke Kweekschool te Beverwijk op plechtige wijze gevierd. Behaive het bestuur der vereeniging ier bevordering van het katholiek bijzonder on derwijs in het Bisdom Haarlem, waren een 30-tal onderwijzers oudleerlingen der school aanwezig. De plechtige H. Mis van dankbaarheid werd opgedragen door den president der vereeniging, den Zeereerw. heer pastoor H, L. Sloots, daarbij" geassisteerd door Mgr. L. E1. Jansen, kanunnik en deken van Am sterdam, en den Zeereerw. heer G. H. F. Stoffels kanunnik-poenitencier en deken van Haarlem. Na het H. Evangelie hield de celebrant een rede, waarin hij er op wees hoe zicht baar de vereeniging, en deze kweekschool in het bijzonder door God gezegend wer den. Na afloop van den H. Dienst, gedurende welken door hét zangkoor der kweekschool zeer verdienstelijk de driestemmige Mis „Cae cilia" van J. Vranken werd uitgevoerd, werd ten I1/2 uur receptie gehouden voor de oud- leerlingen der s diooi. Aan de oudleerlingen werd een feestmaal aangeboden. Te 5 uur 's middags werd een plechtig Lof gehouden. Hierbij officieerde de Zeer eerw. heer A. Waare van Beverwijk, ge assisteerd door de Weleerw. heeren j. Hop- pener, regent der Kweekschool en A. Huis- bosch, kap. van Beverwijk. Met een Te Deum, gezamenlijk gezongen, werd de plechtigheid gesloten. JUAREZ (Havana), 12 Oct. (R.O.) Gis termorgen heeft een storm groote schade aangericht over heel het Westen van het eiland. Vijf personen werden gedood en 25 gewond. Veertig lichters zonken in de haven. De schade te Havana wordt op een mii- iioen dollars geschat. Het nieuwe tuber- culosen-hospitaal te Arronganaranjo is ver woest. Talrijke patiënten zijn gewond. Ferrer. MADRID, 12 October. De ministerraad heeft het dossier van de zaak Ferrer en het vonnis van den krijgsraad te Barcelona onderzocht. Naar 't heet, hebben de minis ters besloten, den koning te raden het von- nis te bekrachtigen en geen gratie te ver- leenen. Daaruit blijkt, dat de uitspraak het doodvonnis is. Een bomaanslag te Warschau. PETERSBURG, 12 October. Naar bet Te- legraaf-agentscjhap uit .Warschau verneemt is, volgens het oordeel van vakmannen, de ontploffing van het benzinevat in de tuf van generaal Oelthof, den adjunctgouver- neur-generaal, door een bom veroorzaakt. Zeldzaam bezoek. Een aantal vreemde lingen in eigenaardige, schilderachtige klee derdracht trok Zaterdag in de Den Haag zeer de aandacht. Het waren Serviërs en HongareD, zg. Zigeuners, die met vrouwen en kinderen te zamsn 35 menichen door Europa trekken, onderweg hun hand' werk, het ketellappen uitoefenend. Daar xy van behoorlijke passen en legiti matiepapieren voorzien waren en ruimschoot! geld by zich hadden, konden zij ongehinderd de Belgische grens overtrekken one land in, Van de grens tot hier waren zij vergezeld geworden door marechauieee, door wier be middeling de Haagsche politie voor onder* dak van den troep zorgde. Mishandeling. De stoker P. 8., een neger van het Engeltche stoomschip White Jacket, liggende te Rotterdam, wandelde in de Hille- laan. Zonder de minste aanleiding is hij toen door eenige lieden, die zich daar ophieldeu, aangevallen en ernstig mishandeld, tengevolge waarvan hy aan het hoofd gewond en in wendig, voornameiyk aan de ribben, gekneusd werd. Als een van de vermoedeiyke dade s is aangehouden de bootwerker E. L. J. M wonende op de Paralelweg. Moord te Gemonde. De zaak van A. Hazewol te Gemonde, thans gedetineerd, verdacht van in den avond van 31 Augustus j.l. aldaar den gep. millitair Hooseman te hebben gedood, iz thans door de arrondisse mentsrechtbank te 's Hertogenbosch naar de openbare terechtzitting verwezen. Rassen-vooroordeel. Het stedelijk be- ■tnur van Cincinnati, in den staat Ohio, heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij het aan negers wordt verboden de openhars badhuizen te bezoeken. Deze maatregel heeft onder de negers groote verontwaardiging teweeggebracht. Deze klagen en 0. i. te recht dat het toch maar niet aangaat hun het recht te ontnemen, gebruik t-> maken van stedelijke inrichtingen, die tocb ook met hnn belastingpenningen worden bekostigd. De negers zyn nu een collectieve actie begonnen om de hatelijke verordening vernietigd te krygen. Ongeluk. Tneschen Bonn en Keulen is met een outomobiel, waarin zich Nederlanden bevonden, een ongelnk gebeurd. Naar luid van een bericht in de Bonner Zeitang zyn de Nederlandsche geneesheer dr. v. d. 8., diens vrouw en ook de 21 jarige zoon zwaar gekwetst, Zy zyn overgebracht naar het Johannes hospitaal te Bonn.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2