Hh» Bath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 83. Zaterdag- 16 October 1909. 3d" Jaargang- Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Van het tooneel, Binnenland. ADVERTENTIËNs Dit nummer bestaat uit 6 bladz. Aandeelhouders-vergadering ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS i 50 cents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin ran ieder kwartaal. Afzonderlijke nummera 3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUBEAÏÏ: Breedstraat 45, tegenover de B. E. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. Van 15 regels80 eest. Elke regel meert Reolames per regel15 a Eleine advertenties van 130 woorden, bjj vooruitbet. 25 a der N. V. „Ons Blad". R. K. Nieuws en advertentieblad voor Noord-Holland, op DONDERDAG 28 OCTOBER 1909, des avonds 8 uur, ten huize van den heer PROOT. Agenda Benoeming van een redacteur en ad ministrateur. Bespreking abonnementsprijs. Het Bestuur, H. P. M. KRAAKMAN. H. KENTER. J. F. QCJAX. Het kan zijn nut hebben, nu „Het Vrije Tooneel" zijn optreden heeft aan gekondigd in verschillende plaatsen in N.-Holland, over dat optreden eens mede te deelen wat Ons Noorden ontleent aan een niet katholiek Utrechtsch blad over het repertoire dat ook hier zal wor den voor het voetlicht gebracht. „Ofschoon hetgeen door „Het Vrije Tooneel" gepresteerd wordt, in den regel niet op een goud schaaltje gewogen is, en den toets der eerbaarheid niet kan doorstaan, is het opmerkelijk, dat de zaal bijna altijd geheel met bezoekers gevuld is, terwiji er zich onder het publiek bevinden, die men er in het geheel nie voor „de direct hee Een feil voor den Utrechten! „een fijne Wordt wezenlijk dikwijls d te weinig Om tot te komen uitgevoerd heer H. E van „Zijn aan een 1: Dr. A. Ki Voorop we het t een carics Dr Kuypi verschenei genoegen hadden v; gezegd: gezet", al was door i de lijnen banaliteiten en politieke excessen. Nu zullen we het vieze zaakje laten rusten, zooals het onbeschaamd werd opgedischt. Na dit stuk werden door den heer en mevrouw Speenhoff eenige liedjes voorgedragen door den heer Speenhoff op de zijn eigen manier, d.i. eentonig, reciteerend, terwijl zijn vrouw de ver dienste heeft gloed en expressie in haar liederen te leggen. Deze verdienste heeft de heer Speen hoff, dat hij in enkele woorden den volksaard juist weet weer te geven, en zijn liederen dikwijls een innig gevoelde dramatische strekking hebben of gebre ken in bijtende satire aan de kaak weet te stellen, zooals bijv. heel aardig in „een jaloersche vrouw". Over het repertoire van Nap de la Mar zullen ws uit eerbied voor onze eveneens zwggen. Tot slot werd gegeven „Snuggere Hannes", clownerie in een bedrijf door A. Schmitz. Een clownerie, meer dan dat kon het niet zijn, die vlot en aardig ge speeld werd, en dikwijls tot uitbundig gelach aanleiding gaf. Allen speelden hun rol uitstekend, en vooral Nap de la Mar was in zijn overdrijving wezenlijk grappig. „O. N." spoort zijn lezers aan om toch niet naar deze schunnigheden te gaan hooren. Behoeven wij zulks nog te doen? Wij gelooven het niet: Immers, waar het tnnnaol „ooi tan eva: 9) - Ik hi van de bli nadruk. Des onderricht dan door al zijn redenen. Als die man een proieet was, dan zou hij geweten hebben wie die vrouw was. Hij zou haar niet hebben toegestaan, tot hem te komen, zich tegelijk blootstellend aan een on reine aanraking' en aan het misprijzen der leeraren. En beweert hij intusschen niet de wetten des levens te willen ver anderen? De fouten zijn onuitwischbaar. En als wij, rabbijnen, ons daar niet bui ten hielden hoe zou dan weldra de be dorvenheid zijn onder het volk? De Ou den onderwezen, dat alle nieuwigheid ge vaarlijk is. Ik voor mij, ik vind, dat ieder vrij moet leven en naar zijn krachten moet begrijpen. Maar de zielen verontrus ten door de uiterlijke slagboomen van ver weer omver te werpen. Ons aan te randen, ons de meesters in ons gezag, in onze haardsteden zelfs Indien hij nog de majesteit van den ouderdom bezat. Als hij de ure naderde, geëischt, wanneer de koopman de onwaar heid van door hem opgestelde reclamebe weringen moet toekennen. Voor strafrechterlijke vervolging is ech ter noodig, dat de reclame willens en we tens leugenachtig is. Dan kan een straf van niet minder dan een jaar gevangenis of 500 Mark boete worden opgelegd. In üe bijzondere artikelen worden ver schillende gevallen van onware opgaven ge noemd: men kan het publiek misleiden om trent de qualiteit, den oorsprong, de be werking of de prijsberekening van goederen, of over de wijze waarop ze werden betrok ken, over het bezit van onderscheidingen, over de oorzaken van den verkoop of de grootte der voorraden. Daartegenover staat, dat het verboden is, ook wanneer zich werkelijk dat geval voor doet, te vermelden, dat goederen afkom stig zijn uit een faillissement. Het publiek meent klan immers, dat het hier bijzondere koopjes 'kan hebben; wat echter niet steeds het geval behoeft te zijn en dus tot mis leiding aanleiding kan geven. De verbodsbepalingen over oorsprong der waren en hoegrootheid der voorraden zijn nieuw; ze zullen zeker ernstig ingrijpen in de gewoonten van sommige kooplieden, om of Van reusachtige voorraden of Van laatste restantjes te spreken, en om Havana te noe men wat nooit op Cuba is geweest. Op bijzondere wijze worden de uitver- koopen geregeld. Men moet naar waarheid de redenen opgeven, waarom de uitverkoop plaats heeft; de hoogere „Verwaltungsbe- horde" kan zelfs gebieden, dat men te vo- geheimzinnige woorden. En toen ik mij het verst verwijderd gevoelde van dien Galileeër. toen zou men gezegd hebben, dat hunne zielen elkaar ontmoetten, zeer verre van ons. Plotseling schudde hij die bedroevende herinneringen en den verontrustenden twijfel van zich af. Indien gij aan dien jongen meester hecht, ware het beter dat wij niet gegaan waren, ware Wet vooral beter, dat woord niet gejioord te hebben: „Uw zonden zijn u vergeven." Wie tocji kan de zonden vergeven „Die man is gek. De profeten zelf hebben zoo niet durven spreken. Zij pre dikten boetvaardigheid. Zij zeiden: „Hebt berouw. Verlaat uw wegen. De Heer zal u vergevenmisschien." Maar hij, hij gaat werkelijk alle perken te buiten. Is dat een man die spreekt? Is dat een God? Denkt hij een nieuwe ziel te scheppen?" «ZVglVJJVll, Een frissche bries woei, die leliën en hyacinthen verspreid uiterste lijn van den horizon in koperkleurig goud. Kleine ken langs den oever van he het eentonige geluid van 't e herbeginnen. En haar stem s monieuzer te midden der natuur. Ik heb zoo geleden, Terr begrepen, wat die vrouw was. reeds gezien en mij afgewend, immers niet naar die schepsele1) niet dat zij zoo schoon was. Tc nentrad, toen zij tot hem ging- ik van toorn. Zij verbrak mi stemde bewondering, zij verr droom. Die profeet was dus et een ander? Het visioen van Di mij, duidelijk en wreed, in de Het gouden standbeeld had le ten. Het wankelde, het stortt< nader artikel aan de bekende tariefkwestie tusschen den keizer en onze koningin, waar. in het blad de geheele zaak op rekening stelt van een internationale Duitschland vij andige kliek. Het blad besluit tot het bestaan dier or ganisatie uit het feit dat gelijktijdig in Lon den, Brussel, Parijs, enz. het bericht voor kwam «dat de „N. R. Ct." een „onthulling" van haar Berlijnschen correspondent over de kwestie zou bevatten. „Echter" schrijft de „K. V." „dezen keer is men bij den verkeerden terecht geko men, want de N. R. C. heeft in 't geheel geen „onthulling" gebracht. Hierdoor is het gekonkel duidelijk: de bekende organisatie, waarvoor Ide openbaarmaking van den brief (op zooveel mogelijke plaatsen) tegen den tijd vastgesteld, op weiken naar hare be rekening de „N. R. Ct." ide door haar gepunte pijl zou loslaten. Dit gebeurde nu niet en zoodoende zijn de vijanden van Duitschland er leelijk ingeloopen. SPANJE. Volgens den Romeinschcn berichtgever van de „New-York Hereld" en ook naar de „Tribuna" weet te verzekeren, zou door den Paus persoonlijk een stap zijn gedaan, om door toemiddeling van den Spaanschen gezant bij het Vatikaan, op een of andere wijze hoe weet de „Tribuna" niet nader aan te geven bij 5de Spaansche regeering eenigen invloed uit te oefenen ten gunste van Ferrer. Het sdhijnt echter, zoo verluidt verder, dat koning Victor Emanuel reeds vruchteloos j had gedaan, want ideur bij het Quiri- jnenoot bij het Vati- at hij van het voor had gehoord, mede, ;n minister-president tot bemiddeling niet l en stukken hebben dat Ferrer betrokken aanslagen tegen den it hij moge dan al r in ide hand hebben ot aandeel heeft ge ard ige gebeurtenissen hij een der kopstuk- ngschap wilden doen ische republiek op te procesvoering heeft 'i procesvoering heeft bevredigd gevoel ach. laden véél mogen idt staande, dat geen i bijgebracht om Fer- deelen. En de dood- or een beschuldiging ;«sproken, voor pro- 11a gevonden werden de moderne school, touw was de steen iamaliel is dien jongen mees- me, oprechte oogen iveet ik dat? Hij is e wereld, meer dan rij, die mij hebt ge- een moeder. Maar j -is mij iets anders igu iets en als verheven ik zou hem niet kunnen dschen droom. Dat zou •ring lijken. O, wat doet indelijk alleen te kunnen hem heb gezien, toen oord, toen ontwaakte in aan hoogere aspiratiën ij voorbijzaagt dn uwe de zielen laten sterven de, de hooge reinheid; ls met vleugelgeklepper. ■n des levens. Hij wekt ieven op, maar hoeveel had zulke vreemde in- :rsten blik was het mij, ons het Heilige der mijn gelaat had aange- heilige, gelukkige in? Is hij een profeet? en moet? glimlachend een toe- verdient de critiek die de verdediger uit oefende. De krijgsraad handelde volgens de wet, wij twijfelen fer niet aan, zegt El Pais, maar te sommair. Men heeft Ide verklaringen voor gelezen, die bij de instructie door de ge tuigen waren afgelegd, maar men heeft geen enkelen getuige opgeroepen om ze te be. vestigen, uit te leggen en te wijzigen. FRANKRIJK. In Spanje is het rustig, maar In het buiten land worden vele foetoogimgen gehtouden. Te Parijs idroeg de betooging het karakter van een oproer. JLépine, de htoofd-cantmissaris van poli tie, verklaarde aan tien president van tien Ministerraad, tiat tie buitensporigheden; voor de Spaansche ambassade bedreven, het werk geweest zou Zijn van een bende van ongeveer 300 individuen, echte apachen, die de lantarens omver haalden, boomen braken en op een auto-bus schoten. Verder pro- beerden zij' de luiken van een wisseikan- toor te forceeren. Tweemaal moest er worden geachargeend Tweemaal moest er worden gechargeerd! voor tie politie meester van het terrein was. Onder Ide polie-agenten viel een doode en werden zeven licht gewond. Lépine zelf kreeg een lichte brandwonde bij zijn rech teroog tengevolge van het afschieten van een vuurwapen. De crimineele statistiek van Frankrijk over 1907, thans openbaar gemaakt, toont aan, dat het aantal misdaden tegen perso- nen gericht, aanmerkelijk grooter is geweest in 1907 dan in 1906. In 1907 kregen de hoven te berechten 17 gevallen, Waarin de beklaagde terechtstond voor oudermoord, tegen 11 in 1906, het aantal vergiftignigszaken was in beide jaren 6. De moorden met voorbedachten rade zijn van 183 in 1906 gedaald op 178 in 19Ó7, maar de kindermoorden zijn van 87 op 106 en de gevallen van doodslag van 271 tot 332 'gestegen. De mishandeling met tioodelij- ken afloop is van 162 geklommen op 190, de mishandeling van bloedverwanten inde opgaande lijn van 6 op 10, tie zware mis handeling van 29 op 35, de mishandeling van ambetnaren vdnl 3 op 6. Naar (boven ge gaan zijn ook de cijfers van tie misdaden tegen de zeden, en wiel de verkrachting van volwassenen van 45 op 65, tie ver krachting van kinderen van 331 op 380. Ook tie abortus nam toe: Van 23 tot 30. Het meest treft in deze opgaven de toe- Geen Directeur generaal van Land bouw. Naar het >Vad.< verneemt, >moet het niet in de bedoeling liggen onmiddel lijk weder een directeurgeneraai (van land bouw) te benoemen." Als chef van de di rectie van 'den landbouw zal weet het O, die lofzang der wezens, die be minnen. Niets is hoog genoeg voor hun ideaal. Bedenk toch eens, dat ik geleden heb, hernam zij. Toen ik die vrouw hem de voeten zag kussen, liet ik het voor- hangsel vallen, en 't was mij of een ijskoude sluier op 't zelfde oogenblik mijn hart omfloerste en of alles somber in mij werd als in een graf. Ik wilde niet meer zien, ik wilde niet meer hooren, Maar ik heb haar ontmoet op de voorplaats toen zij vertrok. O broeder, wat is toch dat wonder? Dat was niet dezelfde vrouw. Zij was van gedaante veranderd door haar berouw, en zoo aantrekkelijk... Zij vond den wejg niet; en daarop aarzelde zij, met doodelijke schaa|mte, om zoo, met loshan gende haren de 9traat op te gaan. Zij is daar een oogenblik gebleven. Neen, zij heeft hem niet besmet, zij kon hem niet besmetten, hij heeft haar in het licht ge- voerdDe vrouw en de dochters van Simeon kwamen naderbij en lachten haar misprijzend uit. Zij werd niet boos; alleen wierp zij tioor haar tranen heen een smeekenden blik, als van een dier, dat men kwelt. Toen heb ik haar mijn sluier gegeven, opdat zij niet meer blootshtoofd zou zijn als een schepsel der schande. En ik heb haar toegelachenik weet zelf niet, hoe ik daartoe kwam.... Het was mij, of zijn glimlach mij antwoordde...». (Wortit yttvoijtfd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1