Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Uit de Zaanstreek. Gemengd Nieuws. wei en dat Frankfort a'd. Main de zetel plaats van de vernootecbap zou zijn. Hij wae overtuigd, dat het aandeelenkapitaal meer dan volteekend zou worden. In het voorjaar van 1910 zal een Zeppelin schip een toch naar Sakeen doen en in 1911 zulk een ichip te Dresden, zoolang de interna tionale tentoonstelling voor hygiëne duurt, gestationeerd worden. Van Dresden uit zul len dan tochten naar alle groote Saksische steden, naar Maagdenburg en Berlijn gedaan worden. Dit schip zal 30 tot 40 reizigers mee kunnen voeren. De vergadering besloot, te Dresden, een propaganda comité te benoemen, dat een oproeping tot toetreding als aandeelhouder zal verspreiden. Ook in andere steden van Saksen en in Thuringen zal op deze wijze voor de nieuwe maatschappij gewerkt worden. De ramp bij Katwijk. De minister van Marine heeft zjjn ambtgenoot van Oorlog de deelneming der Kon. zeemacht betuigd met den ramp bij Katwjjk. Bij de begrafenis der slachtoffers van de ontploffing zal de minister van Oorlog vertegenwoordigd zijn door een kapitein, aan zjjn departement werkzaam. Bestrijding der ontucht. Door de af deeling Botterdam der >Rein leven-beweging» is aan den Gemeenteraad van Botterdam een adres verzonden, waarin zij zegt >dat zjj kennis genomen beeft van bet voorstel der heeren Dr. W. B. v. Staveren c.s., tot het vaststellen eener verordering tot het strafbaar stellen van het houden en bezoeken van inrichtingen waarin bij her haling of uit winstbejag de gelegenheid wordt gegeven onderlirg ontuchtige hande lingen te plegen •benevens van het adres met toelichting van den heer F. Lalis, verzoekende genoemd voorstel te verwerpen; dat zjj onder verwijzing naar de bijbe hoorende toelichting de vrQheid nemen Uw Ooilege ten sterkste aan te bevelen het bedoelde voorstel aan te nemen en de in werkingtreding daarvan zooveel mogelijk te bespoedigen.» Cholera. Men meldt uit Deventer aan het >Oentrum< Als verdacht van lijdende te zijn aan cholera asiatica is vrouw Sterling naar de barak van het ziekenhuis overgebracht. Twee gezinnen zijn in observatie genomen; de politie bewaakt hun woningen. Men seinde gisteren uit DeventerDe choleraljjderes is hedenochtend reeds over leden. Waarschijnlijk is de besmetting ver oorzaakt door 'IJaselwater. Strenge voorzorg! maatregelen zjjn genomen. De staking te IJmuiden. In de ver gadering der reeders, welke Zaterdag van twee tot negen uur duurde, werd de vol gende akte notarieel opgemaakt; „Bij akte van zestien October 1909, ver leden voor notaris O. D. Boerlage te Vel- sen, hebben onderstaande reederijen ge sloten de navolgende Overeenkomst: „Geene verhooging hoegenaamd, hetzij di rect, in Welken vorm ook, wordt toege staan op de gages, daaronder medebegre;- pen alle belooningen in goederen en aandeel in besommingen. In geval van overtreding) dezer bepaling zal door de betrokken ree- derij een boete worden verbeurd ten be- loope van duizend gulden per overtreding, ten behoeve van Ide afdeeling Velgen van de Vereeniging „Het Witte Kruis". „Bedoelde overeenkomst treedt in wer king op Maandag achttien October 1909, ides middags twaalf ,uur." Deze akte is geteekend door: De Alge- meene Visschiefij Maatschappij, ide Maat schappij tot Beheer van Stoomtrawlers, de Zeevisscherij Maatschappijen Doggersbank Holland I, II, III, IV en VII, de Pesca, de Oceaan, de Kennemerland, de Eendracht de Batavieren, de Sidney-Albert, de Sela don, de Noordzee, de Mini, de Nederland- scha Stoomvisscherij, de Stoomvisscherij-Mij. „Mercurius", de Scheepsexploitatie Maat schappij „Marazaten", de Nationale Stoom visscherij de Eerste Heldersche Stoomtraw- lervisscherij. Het uitvoerig aintwoord van de zeelie- der kwam niet in behandeling. Maandagmiddag vergaderden de stakende zeelieden opnieuw en besloten te blijven staken tot het antwoord van de reeders op hun uitvoerig schrijven van Zaterdagmid dag was ingekomen. Tegen Woensdagmid dag is) (een groote meeting belegd, welke in de open lucht zal worden gehouden, daar hier, geen zaal is, Waar allen een plaats kunnen vinden. Ook de stakende zeelieden die thans te Egmond vertoeven, zullen idien dag hier komen. Zaterdag kwam nog een groot aantal trawlers binnen, van welke vele opvarenden zich solidair verklaarden. (Hbl.) Twee Hollandsche zeelleden verdron ken. Uit Petersburg wordt gemeld Zondagavond verdronken bier in de hout haven twee schepelingen van het te Botter, dam tbulsbehcorende stoomschip Mizar, n.l. de Nederlandsche onderdanen J. A Arbman en H. Boubos, onderscheldeljjk 22 en 20 jaren. Zy waren mtt nog een derde aan wal geweeat om een zieken kameraad in het hospitaal te bezoeken. Een of andere Iosee Vletterman bood hun aan hen naar boord te roeien. Zjj stapten In de boot die vol komen droog was, maar een eindje van den wal af begon de boot te lekkeD, en dit werd,, verder opgekomen, ióó hevig, dat de boot zonk. De derde, een zekere W. Blauw, wist zich zwemmende te redden op het roer van een lichter, vanwaar hjj later door de bemanning van het Rotterdameche stoomschip •Alloth» werd afgehaald. De twee eerstge- noemden echter verdwenen in de diepte en hun lijken werden nog denzelfden avond opgehaald. De vletterman werd ook gered, maar deze is spoorloos verdwenen, waar schijnlijk nit angat voor eventueels kwade gevolgen van het geval. Nu nog In een hoofdartikel over de Ferrer beweging in »Het Volk», lezen wQ de volgende zinsnede •Maar de moord op Ferrer openbaart, met plotselinge felheid, aan de beerecbende klasse in alle landen, waartoe z\j komt, als zjj by den strijd om de macht in de samen leving, den stenn inroept of zich laat op dringen van dien vleienden en wraakzuch- tigen, filanthropiscben en bloedgierigen, de wereld verloochenenden en met ongeëven aarde begeerlijkheid op wereldheerschappij belasten bondgenootde katholieke kerk.» Zonden er nu nog katholieken zjjn die gelooven aan de vereenigbaarheid van de sociaal-democraatie met hunne godsdienstig overtuiging Directeur generaal van den Land bouw. Het >U. D.< verneemt, dat de be- richten, volgens welke het ambt van direc teur generaal zou worden opgeheven by het vertrek van den heer Lovink, beslist onjuist ziju. En er ia althans in de laatste weken aan enkele in landbouwkriDgen bekende per sonen gevraagd, of zy een eventneele benoe ming zouden aannemen. Waarschijnlijk is binnen zeer korten tijd reeds de benoeming te wachten van den heer E. H. Krelage, hoofd der bekende Haarlemsche bloembollenkweekers fi-ina. Hoofdlgenleur Waterstaat. Provinciale Staten benoemden tot hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Noord-Holland de heer Jhr. C. J. A. Reigersman, ingenieur van den Prov. Waterstaat in Noord-Holland. Mr. Borret. Zaterdag werd mr. Th. L. M. H. Borret, lid van den Raad van State, plotseling overvallen door een bloeduitstorting in de borst, welke zoo dreigend liet aanzien, dat den ïyder aanstonds de laatste H.H. Sacramenten werden toegediend. De toestand is echter sinds heel wat verbeterd, zoodat de dokter Maandagmorgen alle gevaar geweken achtte. Tweede Kamer. De Kamer nam gisteren aan het wetsontwerp tot verhooglng van hoofdstuk VII der staatsbegrooting 1909 (kosten der nieuwe soldijregeling) Eveneens werd aangenomen het wetsont werp tot verbod van den verkoop van absinth. Een voorstel van den heer Patijn om het ontwerp ter verhooging van den accyns op het gedistilleerd van de agenda voorloopig af te voeren werd tot heden aangehouden. St. Radboudstlchtlng. Stbl, No. 335 be vat een Kon. beal. van 9 dezer waarbij de Sint Radboud stichting, gevestigd te Utrecht, wordt aangewezen als bevoegd om by de faculteit der letteren en wijsbegeerte am de Rykeuniversiteit te Utrecht een leerstoel te vestigeD, opdat door den daarvoor te be noemen hoogleeraar onderwijs worde gegeven a in de logica, b, in de metaphysics, c. in de zielkunde en d. in de ethica. ALKMAAR, 20 October 1909. Marlavereenlging. Zondagavond hield de Mariavereeniging eene openbare vergadering in de «Harmonie», uitsiuitend voor dames. De zaal was matig bezet. Mevr. Kenter—van Baar, presidente, opende de vergadering, richtte een woord van welkom tot de aanwezigen en gaf het woord aan Mej. O. Vetter u t Zutphsn. Mej. Vetter hield een lezing over een onderdeel der draDkb|slrijding, dat van zeer groot belang is él/ waaraan dikwyis riet genoeg aandacht wordt geschonken. Spr. hit 1.1 nameljjk een betoog over de gezelligheid in de huisgezinnen en vergeleek daarbij de gezelligheid die in de koffiehuizen steeds onderhouden en bevorderd wordt en in de huisgezinnen vaak uit het oog wordt verloren. Zeer aardige tafereeltjes wist spr. opzich tets dit onderwerp te schetsen en pakkende vergelijkingen ontbraken in haar betoog niet Ten slotte schetste Mej. Vetter de ernstige gevolgen van drankuiisbiu k voor huisgezin en opvoeding. De presidente vertolkte de gevoelens der aanwezigen door een woord van oprechten dank te brengen aan de spreekster voor de belangryke lezing. Eveneens dankte de pres. de aanwezigen, in 't bijzonder den HoogEeiw. Heer Deken Ebbinkbuizen en den WelEerw. Pater van Erp, door wier tegenwoordigheid het bestuur zich zeer vereerd gevoelde. Met den christelijken groet werd de ver gadering gesloten. Voor onze roomsche mannen. Naar wij vernemen, behoort tot de plechtigheden, welke Zondag a.s. in ide S.t Dominicuskerk alhier voor de leden der Mannen-Congre gatie zullen wortien gehouden ook eene Bedevaart naar O. L. Vr. Ter Nood, onder leiding van den ZeerEerw. Pater Capucijn. Behalve de leden der Mannen-Congregatie zijn vele anderen, naar men zegt, voorne mens zich met de Congreganisten bij de Runxputte te verzamelen. En de oefeningen zelf zullen niet al te lang duren, zoodat men tijdig weer thuis kan zijn. De lezing van kapelaan Suljs. Denken onze lezers in Alkmaar er wel aan, dat morgen Donderdagavond Kapelaan Suijs van Waalwijk in de Harmonie Zijne leaing met lichtbeelden over het Heilig Land komt hou den? Het zon waarlijk jammer zijn, indien zij deze geheel eenige gelegenheid om dezen begaafden spreker, die overal met zoo groot succes optreedt, te 'hooren lieten voorbij gaan. En bovendien men steunt er inejde tegelijk een goed Werk. Het batig saldo wordt bestemd voor de kas der onderaf- deeling van losse werklieden St. Latiren- tius van den N. R. K. Volksbond alhier. Dit laatste zal zeker nog velen fcr toe be wegen bij het naderen van den winter, deze liefdadige onderneming te steunen. En dat verdient ze. Mannenkoor „De Vereenigde Zangers". In de j.l. Vrijdag gehouden algemeens leden vergadering vau het Mannenkoor >De Ver eenigde Zangers», werd aan den beer Fr. Rigter, die wegens drukke werkzaamheden zich onmogelijk langer met de leiding van bovengenoemd koor kon belasten, op diens verzoek op de meest eervolle wyze ontslag verleend als directeur en werd als diens opvolger benoemd de beer H. A. Maas, directeur van het Stedelyk Muziekkorps en directeur van het 6t. Laurentius koor, beide alhier. Benoeming schoolopziener. Benoemd tot schoolopziener in bet Arrondissement Alkmaar de heer A. van Hattum te 's Gra- venhage. De Landbouw. Evenals by de opening, was ook Zaterdagavond in de nieuwe winkel van >De Landbouw» aan de Boterstraat een ongewone drnkte te constateeren. Aan eiken kooper werd een potje baring cadeau gegeven. De directie beeft met die cadeaux een enorm succes behaald en baar zaak popalair gemaakt. EGMOND AAN ZËE Meermalen was er alhier sprake van de oprichting eener plaatselijke kalkbranderij. Door verschillende omstandigheden kwam van die plannen nooit iets terecht. De voornaamste drijfveer is hierby, of de positie, waarin de scbelpenvisscbers en bun bedrijf vooral in den herfst en in den winter verkeeren, niet kan verbeterd worden. Aangezien echter de middelen, noodig voor den bouw eener brandery en de exploitatie ontbreken, zal nu vermoedeiyk eene coöpe ratieve schelpkalkbrandery alhier worden opgericht. LANGENDIJK. Alhier breidt de typbu* zjcll nog steeds uit. Vooral heeft die ziek te in de laatste klagen te Oudkarspel groote afmetingen aangenomen, in die gemeente zijn reeds ieen 25-tal personen aangetast. Ook te Noordscharwoude komen er nog geval len bij, terwijl te Zuidscharwoude in de laatste week nog 3 typhusgevallen zijnge constateerd. Van gemeentewege wordt al het mogelijke gedaan om de inwoners op verschillende schadelijke gewoonten te wij zen, terwijl vooral het gebruik van sloot water voor het schoonmaken van vaatwerk ten sterkste wordt veroordeeld. De gezond heids-commissie1, zetelend te Schagen, wijst den inwoners door middel van groote plak katen op verschillende maatregelen ter voor koming der ziekte. Jammer, diat nog zoove- len aan dit medische advies geen gehoor geven. De plaatselijke geheelonthouders-ver- eeniging aan den Langenidijk heeft besloten een St. Nicolaas-kinderfeest te organiseeren en daartoe de medewerking te vragen van de drie alhier bestaande onderwijzersvereenigin- gen en de Coöperatieve Verbruiksvereeni- ging. „Vooruit". Tot lid van de Commis sie van de Volksstemming werd in de plaats van Mej. Buurs, die had bedankt, benoemd de heer J. Swart te Zuidscharwoude. In de te Zuidscharwoude gehou den vergadering van den gemeenteraad wer den tot Onderwijzers en onderwijzeressen bij 't herhalingsonderwijs benoemd de hee ren J. Ham, J. du Burck, Z. G. van der Toom en de dames N. Buurs en L. A. Greidanus. Den 20sten October zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer M. Kroon Cz. te Oudkarspel werd benoemd tot secretaris van den Polder Geestmer-Ambacht (Oosterdijk en Molengeersen). Op genoemden datum is door het bestuur de najaarsvergadering bepaald, om dit feit eenïgszins feestelijk te herdenken. Te Oudkarspei "is een geacht inge zetene overleden de heer H. Hart Cz., die als lid van den gemeenteraad tal van jaren zitting heeft gehad en als bestuurder van verschillende waterschappen zich zeer ver dienstelijk had gemaakt. Te Zuidscharwoude is opgericht, een vereeniging van bloembollenkweekers, wel ke zich heeft aangesloten bij de Algemeene Vereeniging voor de bloembollencultuur te Haarlem. LIMMEN. Vergadering van den Raad der gemeente op Dinsdag 19 Oct., des na middags ten 2 uur. Aanwezig alle leden. Na opening, voorlezing der notulen, welke na dat de heer Kuijs verklaarde, dat het niet zijne bedoeling is geweest om elk jaar 2 lantaarns te plaatsen, zooals vermeld is, wor den vastgesteld. Uit het proceS-vérbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger bleek, dat aanwe zig was een bedrag van f 1717.39, hetgeen in orde was bevonden. Tot tellers voor de tienjaaflijksche volks telling werden benoemd op voorstel van den heer Vis twee in plaats vart drie per sonen, M.m. de heeren Annaert en Kuilman. De wijziging der begrooting 1909 werd zonder stemming aangenomen. Alsnu Was aan de orde verbetering der wegen, n.m. van straatweg tot straatweg, zijnde Viscllweg, Laan, Disseldörp en Kerk- laan. De kosten hiervoor werden geraamd op f4500. Hieronder was begrepen liet maken van ongeveer 275 strekkende meter straat weg. Na breede bespreking werd het voor stel van den heer Kooij, om genoemde wegen te beharden en te voorzien van paar- denpad, waaronder dan een bezuiniging van ongeveer f 1100 weid verkregen, voor wel ke som dan de westzijde voorloopig opge knapt kon worden, met algemeene stemmen aangenomen. Thans is aan de orde het bouwen van een gemeentehuis met veldwachterswoning hetgeen ook nog al leenige besprekingen uit lokt. In stemming gebracht werd dit verwor pen rrfct 4 tegien 3 stemmen. Voor stemden de heeren Valkering, de Jong en Kooij. Hierna werd ban B. en W. 'opgedragen om maatregelen te treffen tot het bouwen van een veldwachterswoning in Maart 1910. Tot onderwijzend personeel voor het her halingsonderwijs werden benoemd; de hee ren Meijer, Kuilman, Oogkaas, Verheggie en Mej. Perry. Bij d.e rondvraag vraagt de heer Kuijs, of niet eerder met de bouw der veldwach terswoning begonnen kan worden, hetgeen in overweging genomen zal worden. Hierna ging de Raad over in geheime zitting. BEEMSTER. Vergadering der R. K. Kiesvereeniging alhier, in het lokaal van den heer Jn. Tambacb. Aanwesig 16 personen. De voorxitter opent de vergadering met gebed en beet de aanwesigen welkom, waarna de secretaris de notnlen der vorige aigem. vergadering voorleest, welke onveranderd worden goedgekeurd. Daarna verklaart de voorzatter, dat deze vergadering is belegd, omdat door bet over ïyden van den heer A. de Goede eene vacature in den gemeenteraad is ontstaan, waarvoor a.s. Woensdag 22 October de verkiezing zal plaats hebben. Na eene langdurige discussie wordt een voorstel van den heer Smit tot onthoudiDg niet ondersteund en bet voorstel van den heer Groot om den heer Jc. Edel Jzn. can- didaat te stellen, aangenomen met 14 stemmen tegen een. By de rondvraag vestigt de voorzitter de aandacht der aanwezige Kath. Gemeente raadsleden op de ergeriyke Zondagsont heiliging in onze gemeente. Er wordt gespit, boomen gerooid, gevent enz op de Zondag, en vraagt bij of de aanwezige raadsleden daarop de aandacht van B. en W. eens willen vestigen of in den raad ioterpelleereD, dat er zoo mogelijk iets gedaan wordt om dat althans eenigszins te beperken. Niemand het woord meer verlangende, wordt de vurgaderirg door den voorz. met gebed gesloten. CASTRICUM. Naar men mededeelt, is de 4 pet. geldleening groot f 120,000 ten behoeve van de R. K. Kerk alhier in haar geheel toegewezen aan de firma W. C. J. Kamp, kassier te Waspik en Dongen. HEEMSKERK. Bij B. en W. is een ver zoekichrift ingekomen van W. van Tanen, wonende te Beverwijk, van beroep kcffis- huishouder om verlof tot den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan ster ken dra k in de localiteit van hst perceel kadastraal bektnd Gemeente Heemskerk Sectie D. No. 821, gelegen in de Kerkbuurt F 33 aan den Wijkweg. Het aantal woningen in onze gemeente is 587, waarvan er 556 zya bewoond. Het vermoe 'eli.k aan al inwoners onzer gemeette zal met de 10e volkstelling rnim 2900 bedra gen en is sedert de laatste volkstelling bijna met 600 personen vermeerderd. PURMEREND. Aan de ringr'jderij namen 10 paren deel. De prijzen wenden behaald door jde heer J. Jonk en Mej. M, Jonk al hier; de heer T. Klumpenaar get Me- A. Laan-Haremaker te Mididelie en de heer Joh. v. Twisk en Mej. E. Jurgens Beemster. Prijs voor het fraaist costuum aan J. de Lange en Grietje Vos. De prijzen beston den uit kunstvoorwerpen. Vrijdagmiddag 1 Vr uur vergadering van den Gemeenteraad. DEN HELDER, 19 October. Alhier zfin bij de heden gehouden stemming- voor de verkiezing van een lid voor den gemeente raad (vacature Schokking) uitgebracht 826 stemmen; van onwaarde 8, volstrekte meer derheid 410. Hiervan verkregen de heeren W. C. van Breda (R.-K.) 188, S. Spruit (Chr.-Dem.) 272 !en A. G. A. Verstegen (Soc. Dem.) 358 stemmen, zoodat er herstemming moet plaats |h:ebben tusschen de heeren Spruit en Verstegen. WORM ER VEER. Tot onderwyzer in het teekenen aan de Ambachtsschool alhier, is in de plaats van den beer P. Zwart, die een benoeming te Leeuwarden heeft aange nomen, benoemd de heer A. Donke, alhier, gediplomeerd teekenonderwjjzer. De heer J. I. van der Kuip alhier, slaagde dezer dagen voor het examen van apothekers assistent. Eenige jaren geleden ontstond hier een actie, om o.a. bakkers en slagers te bewegen Zondags te sluiten en geen bestel lingen op dien dag uit te voeren. In deze op zich zelf goede beweging onderscheidden zich enkele voormannen der sociaal democratie in deze gemeente. Neringdoenden die toch doorgingen met Zondag* bestellingen rond te brengen, kregen daarvoor harde noten te kraken. Na is hier eenigen tjjd geleden een Sociaal Democratische Arbeiders Coöperatie opgericht, •Voorwaarts» genaamd, onder lei ding staande dlerzelfde voormannen. Eo tot niet geringe verbazing van velen reed de wagen dezer coöperatie Zondag 17 October rond om bestellingen bij de aangeslotenen rond te brengen. De heeren socialisten zyn heele bazen in de theorie van Zondagsslui- ting, maar van de praktyk moeten ze blijk baar niets hebben, wanneer dat 100 in bun kraam te pas komt, Hun praatjes zyn vaak erg mooi, maar de daden dengen niet. Een brutaal stuk. Woensdag is te Chi cago in een der drukke buurten een uiterst brutale bankdiefstal1 gepleegd. Een heer kwam in een, auto voorrijden bij een der, filialen van de Erskine-bank, trad binnen1, en vroeg den bankdirecteur te spreken. Hem werd geantwoord', dat de directeur er niet was. „Dan handen op," riep de man en hij hield het verschrikte bankpersoneel in bedwang met ,een revolver. Snel werden toen de lalden gelicht, en met een flinken buit verwijderried e dief zich in Zijn auto. Nauwelijks was hij het vertrek uit, of de kassier telefoneerde om Ide politie. Deze be gon onmiddellijk aan vervolging en een defect aan de tuf van den vluchteling maakte, dat dq vervolgers hem konden inhalen en om singelen:, Toen de man zag, dat het spel verloren was, schoot hij tot driemaal op zijn vervolgers en jaagde zich toen een ko gel door h«t hoofd'. Op het lijk trof men een visite-kaartje aan met den naam „J. Blair Harrison". Drankbestrijding door de wet. Sedert 1 Jan;. 1908 bestaat in den staat Alabama, N. Amerika het verbod van alcoholhandel. Het gevolg is het eerste jaar reeds schit terend geweest. Het aantal spoorwegongelukken, dat in 1907 het cijfer 81 bereikte, kwam in het volgende jaar niet hooger idian 16 Moord aanslagen verminderden van 89 tot 52 ar restaties wegens ordeverstoring van 1423 tot 852 wegens dronkenschap van 2157 tot 616. En dat alles in een enkele stad-, in de stad Birmingham, die 100.000 inwoners telt. Deze cijfers spreken voor "zich zelf en ge ven den drankbestrijder moed om het werk voort te zetten. .Waar de zedelijke orde hersteld moet Wor den, daar moet de drank verdwijnen. Op de grenzen. Dezer dagen zoo meldt het ,,H. v. Antw," was eene koe ujt de karantijjnstallen ontsnapt te Baerle en liep de heide in, waar S. op de loer lag naar haasjes. De koe kwam hem ontijdig storen. Hij wilde het dier naar den stal van den eigenaar brengen, maar nu ontmoet te hij twee tolbeambten, die hem vroegen, waar hij naar "toe ging en van 'waar het dier kwam. Zij; eischten ook een onderzoek om te zien of S, van de noodige papieren voor zien was. S. nam (dit kwalijk en er volgde smaad, opstandenz. S. werd nu vervolgd voor opstand, smaad jaebtmisdrijf en weigering van onderzoek door douanen. Hij werd te Turnhout veroordeeld tot 3 maanden en 16 dagen gevangenis en 52 fr. boete, Zijt dan al gedienstig om eene koe naar stal te brengen! Wervelstorm. Een wervelstorm heeft in Goalanda en andere plaatsen in Ooste lijk Bengalen verwoesting aangericht. .Vele rivierstoombooten en een enorm aantal in- landsdie vaartuigen zijn gezonken. Men vreest, dat er ook Europeanen zijn omgeko men. Bizondeiheden ontbreken. Alle tele grafisch verkeer is verbroken. Twee zware goederentreinen zijn bij Calcutta ontspoord. Een Engelsch (conducteur werd er bij gedood. De veroordeelilng van Ferrer. De „Daily Telegraph" neemt een merkwaardig telegram op van haar Madrileenschen cor respondent, Hij verdedigt daarin het pro ces van 'F.errer 'en de houding van de Spaan- sche regeering en van korning Alfonso; zoo ook in hot algemeen de militaire rechtspraak in Spanje. Hij verwijt de buitenlandschö bedillaars hun volslagen onkunde dienaan gaande. Zelf, zegt hij, zou hij wegens de drie persidelicten, waarvoor hij moet terecht staan, oneindig liever verschijnen voor een onpartijdigen krijgsraad dan voor een pal- tijdige burgerlijke rechtbank. Volgens den correspondent heeft koning Alfonso volko men correct gehandeld 'en is de groote kalm te, waarin Spanje verkeert, het beste bewijs, dat de meerderheid van het volk Ferrer's schuld bewezen en zijn doodstraf rechtmatig acht- I LhJJ. ril* Ongelukken. Te Kaatsheuvel is een 10-jarig meisje al spelenderwijze tusschen een groote landbouwmachine geraakt. Aan stonds weid het kind uit haar benarde po sitie verlost, doch te laat, Ide hersens waren geheel verpletterd en de dood reeds itige, treden. Brand. Maandagm orgen vroeg is te Schellinkhput (N.-H.) 'afgebrand de woning van K. J, Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Onder de tram, B. "X., uit Ouddorp, 1' te Middelharnis onder Ide stoomtram geraakt. Dq man, djie een eind werd medegesleurd, is zwaar verwond opgenomen. De dynamletontplofffng. De begrafenis van den sergeant majoor Vreugdenhill en den sergeant-stoker Luypen, slachtoffers van de ontploffing aan boord van de barkas nabil Katwyk, had Maandag om 11 Vi nar te Den Briel plaats. De Minister van Oorlog werd hierby verte genwoordigd door den E apitein der artillerie Blokhuis, werkzaam, bij de afdeeling betref' fende dat wapen- aan .et Departement ven Oorlog,

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2