HLatli* Nieuws- en Advertentieblad Ons Blad \!o 87 Zaterdaa 30 October 1909. 3"' Jaar gang- FEUILLETON. veor nïoord>Hollait«l. BIJVOEGSEL Zoekt, en gij zult vinden. ONS BLAD. ▼an ran Woensdag 27 October 1909. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Alkmaar op Woensdag 27 October 1909, des nam. 1 uur. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter, de heer Ripping, opent de vergadering. 1. De notulen worden onveranderd vast gesteld. Aan de vergadering wordt medegedeeld: a. dat is ingekomen: een schrijven dd. 11 October II. van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, houdende bericht der goedkeuring van 's raadsbesluit van 7 Sept. H. tot verhooging der jaarwedde van den directeur der burgeravondschool, de Avond school voor ih andwerkslieden en den han delsavondcursus. Voor kennisgeving aangenomen. b. alsvoren, het Proces-verbaal van veri ficatie der gemeentekas op 20 September 11. Idem. c. alsvoren, een schrijven dd. 15 Septem ber 41. no. 23 van de Gedeputeerde Staten, ten geleide van het goedgekeurde 1ste sup pletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1000. Idem. d. alsvoren, een schrijven dd. 26 Septem ber 11. van Dr. M. Boas, houdende dank betuiging, voor de op 15 September 1.1. te zijnen gunste gedane uitspraak. Idem. e. alsvoren, een adres dd. 27 September H. van Dr. M. Boas, houdende het verzoek om eervol ontslag uit zijne betrekking van tijdelijk leeraar in de oude talen aan bet gymnasium tegen 1 Dec. a.s. de Inspec teur der Gymnasia ter zake gehoord blij kens diens schrijven dd. 20 September 11. no. 407. De heer v. d. Bosch stelt voor den h eer Boas te salarieeren tot den datum van ont slag. De heer Pot benevens eenige andere leden ondersteunen het. De Voorzitter bestrijdt het voorstel, omdat de tijdelijke ontheffing niet is aangevraagd wegens ziekte. De heer v. d. Bosch meent dat de heer Boas lontheffing vroeg wegens overspanning. De heer Fortuin deelt mee dat aanvrage geschiedde op medisch advies. De fileer de Lifle vvenscht het voorstel te verdagen. Volgens deze wensdh wordt besloten. Het eervol ontslag wordt verleend. De heer Zaadnoordijk is tegen eervol ontslag. De heer Dorbeck geeft eene verklaring van door hem gebezigde woorden, die ver keerd verstaan zijn buiten den Raad, be treffende de bedoeling van den Inspecteur bij de aanbeveling van den heer Boas tot tijdelijk leeraar. De Inspecteur heeft Dr. Boas aanbevolen ingeval van tijdelijke be noeming. f. alsvoren, een adres dd. 20 October II. van Mej. J. N. Duijs, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzeres aan de Burgerschool tegen 1 Februari a.s. Het ontslag wordt verleend. g. alsvoren, een schrijven dd. 18 Sep tember 11. van den heer A. Versteege, hou dende dankbetuiging voor zijne benoeming tot directeur der Handelsdagschool. Voor kennisgeving. h. alsvoren, een adres dd. 18 October 11. van Dr. J. Dirken, houdende het ver zoek zoodanige maatregelen te nemen, dat het maken van waterclosets in de wonin gen mogelijk zij. Gesteld in handen van B. en W. f. alsvoren, een adres dd. 7 Octobler 11. van verschillende gymnastiekvereenigingen, houdende het verzoek te willen besluiten tot den bouw van een nieuw turnlokaal, inge richt naar de eischen des tij'ds. Idem. J. alsvoren, een adres dd. 9 October 1.1. van „Aves", vereeniging van pluimveelief hebbers te Alkmaar, houdende verzoek om subsidie voor eene op 7, 8 en 9 Januari a.s. te houden tentoonstelling. Gesteld in handen van B. en W. k. alsvoren, een adres d.d. 28 September 11. van de agenten van politie le klasse, houdende het verzoek om de verordening, regelende de inrichting der gemeente-poli- tie, voor zooveel hunne jaarwedden aan gaat, te -willen wijzigen. Gesteld in handen van B. en W. I. alsvoren, een adres dd. 10 September 11. van de politievereeniging, „Met en voor elkaar", houdende het verzoek om de jaar wedden van de agenten van politie aan eene herziening te willen onderwerpen. Idem. m. alsvoren, een adres dd. 23 September 11. van H. Mooij1 c.s. zidh noemende: de gezamenlijke (kaashandelaren der Zaterdag- sche kleine kaasmarkt, houdende het ver zoek om, in verband met de verplaatste eierenmarkt, de kleine kaasmarkt te ver plaatsen naar het hof. Idem. n. alsvoren, een adres dd. 29 September 1.1. van L. Frankerberg c.s., zich noemende winkeliers dn de Langestraat en daaraan gren zende straten, houdende het verzoek de eierenmarkt te verplaatsen naar de Stee- nenbrug. Zal gevoegd worden bij de andere stuk ken. o. alsvoren, een adres dd. 6 October 11. van W. Hollerberg, c.s., zich noemende ne ringdoenden in den omtrek van de vroegere eierenmarkt, houdende het verzoek de be doelde markt weder terug te brengen naar de Langestraat. Idem. p. alsvoren, een schrijven dd. 13 October 11 No. 418 van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, houdende het verzoek om ten spoedigste de aanlegplaatsen aan de Kanaalkade uit te breiden of te verlengen, de kanaalboorden buiten de steigers in orde te (brengen, het terrein aldaar langs de stei gers en tusschen de rails te bestraten en aldaar een goed werkende kraan aan te brengen.' Gesteld in handen van B. en W. q. alsvoren, een schrijven dd. 21 Septem ber II. no. 6083 van tien Minister van Bin- nenlandsche Zaken, houdende bericht, dat de benoemingen van de heeren Dr. Klin kenberg, Herckenrath, Leijdesdorff en Olasz, da twee eerstgenoemden voor vast, de twee laatstgenoemden tijdelijk, worden goedge keurd. Voor kennisgeving. r. alsvoren, van verschillende vereenigin- gen te dezer stede houdende verzoek de motie Olinderman c.s. in zake de gehuwde onderwijzeres in de school niet aan te ne men. Zal -bij punt 13 behandeld worden, s. alsvoren van curatoren van het gymnasi um houdende aanbeveling ter benoeming van een leeraar in de Nederl. taal aan de genoemde inrichting. Zal bij punt 2 behandeld worden, t. alsvoren van den heer Caspers om eer vol ontslag als leeraar aan de Burgeravond school en avondschool voor handwerkslie- den. Het ontslag wordt eervol verleend. 2. Benoeming van onderwijzend perso neel aan de Handelsdagschool. De voordrachten zijn als volgt a. Voor leeraar in Boekhouden, Handels- rekenen, Algemeene Handelskennis en Han delsrecht: den heer A. Versteege, benoemd directeur. b. Voor leeraar in Nederlandsch en Ge schiedenis: 1. den heer A. A. van Rijn- bach, tijd. leeraar R. H. B. S. te Meppel. 2. den heer F. G. Schuringa, onderwijzer te Amsterdam. c. Voor leeraar in de aardrijkskunde: den heer G. Trouw, leeraar aan het Gymnasium te Alkmaar. d. Voor leeraar in natuurwetenschappen en warenkennis: 1. den heer Dr. L. M. van den Berg, stadsapotheker te Alkmaar. 2. Mejuffr. J. S. H. Hietink, leerares Wilhelmi- naschool te Utrecht. e. Voor leeraar in wiskunde: 1. den heer Dr. L. M. Klinkenberg, benoemd leeraar aan het Gymnasium te Alkmaar. 2. Mejuffr. J. S. H. Hietink, leerares Wilhelminaschool te Utrecht. f. Voor leeraar in Duitsch en correspon dentie: 1. den heer L. Leijdesdorff, leer aar aan het Gymnasium te Alkmaar. 2. den heer G. Ras, leeraar instituut Hofland te Amsterdam. g. Voor leeraar in Fransch en corres pondentie: 1. Iden heer C. J. Sauveur te Groningen, 2. den heer H. de Noo, h. Voor leeraar in Engelsch en corres pondentie Mejuffr. C. Land, leerares te Haarlem. i. Voor leeraar in schrijven: den heer G. A. A. Eeltink, onderwijzer aan de R. K. Jongensschool te Alkmaar. k. Voor leeraar in teekenen: 1. den heer J. Cock, leeraar aan de Cadettenschool te Alkmaar. 2. Mejuffr. J. G. Th. van Eijber- gen, leerares Huishoudschool te Alkmaar. De bedoeling is, de leeraar sub. a, vast aan te stellen, de overige tijdel. voor de cur sus 1909/10. Aan Mej. Land, is de bedoeling van B. en W., worde, als zij imocht 'worden benoemd f 150t oe gekend als vergoeding van reis kosten, zoolang het aantal lesuren be draagt. De heer Uitenbosch en de Lange vormen het stembureau, benoemd worden: a. de heer A. Versteege met 17 stemmen. b. de heer A. A. van Rijnbach te Mep pel met 17 stemmen. c. de heer Trouw te Alkmaar met 17 stemmen. d. 'de iheer van den Berg met 17 stemmen. e. de heer Klinkenberg met 17 stemmen. f. de iheer Leydesdorf met 13 stemmen 1 stem op den heer Ras 3 bill, blanco. g. de heer de Noo 'met 13 stemmen. De heer Souveur verkreeg 4 stemmen. h. Mej. Land met 16 stemmen. 1 stem blanco. i. de heer Eeltink met 17 stemmen. K. Mej. van Eijbergen met 11 stemmen tegen 6 op den heer Cock. Tot leeraar aan het gymnasium in de Ned. taat, werd benoemd: (definitief) de heer A. A. van Rijnbach te Meppel met 17 stemmen. 3. Benoeming van een lid en een plaats vervangend lid der commissie van aanslag in de bedrijfsbelasting'. Voorgesteld wordt met ingang van 1 Ja nuari 1910 te herbenoemen de beer A. Goe de Dz. ais lid en de heer S. de Langet P. Bz. als plaatsvervangend lid. Genoemden heeren verklaarden eene event, herbenoeming aan te nemen. Benoemd werden als lid de heer A. Goe de Dz., als plaatsverv. lid de heer S. de Lan ge P.Bz. 4. Voorstel van B. en W. tot herziening der verordening op het bestuur van het Bur gerweeshuis. Volgens de voorgestelde verordening zal het Burgerweeshuis bestemd zijn tot het opvoeden 'van ouderlooze kinderen, van wel- welke de langstlevende der ouders op het tijdstip van overlijden, te Alkmaar, woon plaats had overeenkomstig het B. Wetboek en die daartoe worden aangeboden voor zij den leeftijd van 15 jaren hebben bereikt. Regenten zijn ook bevoegd halve weezen op te neemn onder goedkeuring van B. en W. Ook andere weezen kunnen opgenomen worden tegen eene jaarlijksche bijdTage. De weezen worden in of Ibuiten het wees huis verpleegd. I n het huis is de algemeenet regel. B uii t en het huis waneeerdaartoe vol gens het bestuur bijzondere aanleiding be staat, onder goedkeuring van B. en W. De verpleging houdt op, met de meer derjarigheid van den verpleegde. Het Woord regenten in art. 1 wordt ver anderd in bestuur. De heer de Lange spijt het, dat bij art. 2 is afgeweken van de oude gewoonte in zake aanbevelingen voor regenten, waarbij de aanbeveling van regenten uitging. Thans gaat die van B. en W. uit. De voorzitter merkt op dat regenten er niet buiten gehouden worden. Maar thans moet een geheel nieuw college benoemd worden en daarom achten B. en W. beter dat hun college geheel vrij staat, i De 'meening van B. en W. werd door den heer Uitenbosch toegejuicht, omdat de ze Wijze meer democratisch is. Art. 1 wordt aangenomen. De heer Zaadnoordijk is tegen de ver ordening omdat hij niet in een bestuur met bekendo platen met hygiënische' raad gevingen verspreid. Een aanvang is -i. w«.-v.0dllU5 üi. V CL/.. -li-V/A-LlJLlig, V OjxX werkloosheid is toch een zeer groot en vérstrekkend gemeentebelang. EVANGELISCHE VERHALEN. '3) Naar 't Franfcb. Een lichte oostenwind waaide, met langzaam geritsel de hooge boomen bui gend. Een oneindige vrede scheen van Personen en voorwerpen uit te gaan en het eenvoudige graf te omringen, dat aan het einde der stille laan in de rots was uitgehouwen. VI. •Zij moest dus wachten. Maar had zij gedacht dat het zoo lang zou duren? Haar gezondheid, ondermijnd door al die schok- en> eischte vele voorzorgen; het verblijf °P t land duurde gansch den herfst, daarna ®Qk den winter, als men ten minste winter an noemen de voortdurende lente aan u' hoorden van het meer. Suzanna had met vreugde die verandering en gewoon- en aanvaard. Zij bleef zoo dicht bij Jesus van ^.azareth en onder het bereik zelfs hemzi|n dagen. Ieder toeval kon haar tot kon r>etfcn' 'udere wending van den weg Maar Z''" tegenwoordigheid schenken. zo'T. l'C aa«en Volgden op de dagen, 't V"1 Z'' 'lem °°'t ontmoette. Van naS een'Se geheime invloed hem Steden pr veTwiide,ld h'eld. Zij ging de "innen, waar hij uit vertrokken was; zij betrad de paden, die hij den vorigen dag bewandeld had of den anderen dag volgen zou. En zoo was het altijd. Eens onderscheidde zij, van de hoogte van het terras, op eenigen afstand een ongewoon komen en gaan. Zij kende, wijl zij (het lin een onvergetelijk uur van inabij had gezien die blijde ijver, die koortachtige haast om eenzelfde punt, een enkel wezens te bereiken. Zij ging vlug uit met Sarah, met snellen tred loopend naar het dorp waar de menigte zich verzamelde; maar 't was slechts om bijna onder haar oogen, het vaartuig te zien verdwijnen, dat Jezus meevoerde naar den anderen oever. Een wreede ontmoediging maakte zich toen van haar meester. Hij luisterde niet naar haar, hij hoorde niet haar stil gebed en 'de vraag, die op haar lippen brandde: „Wie zijt gij?" Hij gevoelde niet den ver heven honger en dorst van haar ziel en den oneindigen vrede, welke een enkel woord van hem voor altijd in haar zou hebben uitgestort. Hij ging triomfeerend zijn weg te midden van de hartstochtelijke bewon dering en de vurige toejuichingen, te midden ook van de haat der ijverzuchti- gen 'en de verdachtmaking der middelmatig heden, kortom te midden van al wat hem, wien het succes bekroont, vergezelt. Hij ging langs zijn weg van triomf, hij liet baar op haar duisteren weg: en dat was het leven. Die groote veroveraars van zielen, profeten of apostelen zij zijn uit. vaBuscbueii. de6 Di\|Kt (lat Ferrer niet als propagandist van anarchistische theorlën, maitr als hoofdleider (directeur) van den op gezonden naar de menigte, die zij winnen moeten. Wat beteekent één hart dat roept en dat sterft in de duisternissen? Jesus was niet hard voor haar. Hij wist alleen niet dat zij bestond. Twjeemaal had zij hem gezienen zij had niet eenmaal gesproken. Indien Hij het was, „degene die komt tot de eenvoudigen en de klei nen", !hij zou begrepen hebben, dat is waar. Zelfs zonder een enkel woord, dat de dochter der groote leeraren verging in twijfel, dat zij verlangde te sterven.... Hij !ging heen. Hij zweeg. Toen beproefde zij, hem uit haar ge dachte te verdrijven. Zij wilde haar leven van eertijds weer leiden, met vroegere vooringenomenheid. Zij begon weder aan de langzame en geduld vorderende bor duurwerken, welke eene vrouw van Tyrus haar geleerd had. Zij bespeelde weer haar harp. Zij verschalkte de lengte der uren door ernstige gesprekken met Gamaliel. Als bij onderling overleg vermeden zij, onder elkander den naam van Jesus uit te spreken. Maar die naam zweefde in de lucht, drong tot hen door, trad bij hen binnen, te midden van hun ijdele woorden. De groote invloed van het wonder kwam van alle zijden tot hen. Het gerucht van de eerste vervloekingen verstoorde, als een stormwind, de rustige woning. Gama liel kende de Pharizeeërs, die hem gehoord hadden. Hij kon niet zonder huiveren de uitbarsting gevoelen van hun haat, reeds in de wijze waarop, zij de woorden, fier cer Koreaanscjhe regeering. De woelingen in het land stegen in 1907 zoo hoog vooral toen Korea als een zelfstandige ma. haalden: „Wee u, schijnheilige Sehrift-> geleerden en Pharizeeërs, Wee u, die de goederen der weduwen verduistert. Wee u, die de randen van bekers en scha len zuivert, als het inwendige vol is van ro-of en ongerechtigheid. Wee u, die op Ide schouderen van uw broeder ondragelijke lasten stapelt." En ondanks zich zelf grifte Gamaliel die verschrikke lijke vervloekingen op beroemde voor hoofden en erkende hij, dat die toorn heilig was. Alleen verwonderde hij zich over de onvoorzichtigheid van den jongen meester, die dergelijke wraak tegen zich inriep, alsof hij, hij alleen de wereld moest hervormen. De tijd van Paschen naderde. Gamaliel en Suzanna gingen naar Jeruzalem terug. Zij kozen hun weg over Bethanië en den Olijfberg om de altijd nieuwe bekoorlijk heid, welke Ihet hun schonk de Heiige Stad van die zijde te naderen. De een tonige en onvruchtbare heuvelen van Judea, de grauwe verre gezichteinders en de verlaten gronden staken vreemd af bij het aardsche paradijs, dat zij verlie ten. Maar zij gingen naar Jeruzalem en voor deze naam verbleekte alle schoonheid. Van af den Olijfberg werd de weg zelf heerlijk, omringd als hij was Idoor olijf- boomen en pijnboomen, myrten en palmen, met heel in de hoogte, twee eewenoude ceders, bevolkt door duiven, 't Was daar dat de hoogepriester Hanan winkeltjes had ingericht van kooplieden voor den «V»' WMIjJdlUOCDCOi Jïlr. YfUl Leeuwen zien heengaan, die daar werkelfjk de rechte man op de rechte plaats mag genoemd worden. In de jongste raaduitting dienst van den tempel. En zijn broeders en hij trokken uit dien handel het grootste deel van hun rijkdom. Plotseling bij een wending van den weg, deed zich Jeruzalem aan t' oog voor, geheel blank, als een visioen van paleizen en torens, een overvloed van marmer en goud onder de dubbele bewaking van breede wallen. Slechts aan één zijde recht streeks verbonden aan de omringende landstreek, omringd door de diepe ravij nen van Cédron en Hinnom, rees dé Heilige Stad daar heerlijk op en scheen zij onimxeembaar. Honderd torens ver dedigden haar. In de verte teekenden zich de nieuwé iein meest massieve af: Hip- picus, Phasaël, Mariamua. In de door schijnende 'helderheid der lucht ontwaarde men duidelijk de vier heuvelenSion, bekroond door het paleis van Herodus met zijn, wonderbare tuinen en zijn zalen, bekleed met sandelhout, ingelegd met edelgesteenten en paarlenBertha, de nieuwe stad, nog buiten de muren, Acra, de heidensche wijk der schouwburgen baden en spelen. En aan de hellingen was de schilderachtige groepeering van de bazars, van de markten, der lage huizen met terrasdaken en zeldzame lange ven sters, van jd.e kronkelende hier en daar gewelfde straten en van dien beroemden rozentuin, bezongen door de rabbijnen. (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1