Firma XX. LINE». HOLLAND'S ROEM. ZIE DE ETALAGE! MULDER ÓC QUAX, Golden Thee Golden Koffie Golden Cacao gegarogeris llaies- en lindarbogilgi, In de „ALKMAARSOHE WAAG", LAAT 92 bij P. A. JACOBSE. 1ste HYPOTHEEK. No. 87. FEUILLETON CL TX7*. ISIEITSE'BE?. M. J. DRIESEN, Rijtuigmaker, Alkmaar. llLLULWlüli WU1101, iJW BIJZONDER NETTE AFWERKING. -^Sj Het Grootste en Goedkoopste Adres K. ZUT, Zaadmarkt 77, Alkmaar1. R. Zoekt, en gij zult vi I" 1! Daar zijn geëtaleerd de fijnste kaassoorten van Zuid- en Noordholland, de volvette ouderwetsche gemaakte BOERENKAAS (geen groote partijen fabriekskaas) De F ij n s t e ouderwetsch gemaakte Edammer Kaas, volvet, (pikant ouderwetsch van smaak) k f 1.25 Puik beste Edammer Kaas (ouderwetsch gemaakt) k f 1.10. Beste Edammer Kaas a f 1.per stuk. De Fijnste ROOMBOTER uit de stoomzuivelfabriek „Nibbixwoud", net verpakt, onder Rijks-contröle, kost slechts 75 cent de 5 ons. Om een ieder in de gelegenheid te stellen zich te overtuigen waar de bekomen zonder prijsver hooging. N.B. Puik beste belegen VETTE KAAS met klein gebrek, 30 cent de 5 ons Prima oude Goudsche Kaas 1908 (zeer fijn 45 cent de 5 ons. Prima Goudsche Kaas, Mei 1909, 40 cent de 5 ons. De Fijnste Leidsche Kaas, 40 cent de 5 ons. Vraagt de fijne DEENSCHE ROOMBOTER MELANGE a 50 cent de 5 onsl Deze komt Natuurboter zeer nabij. Alleenverkoop voor Alkmaar en Omstreken. Fijnste Edammer Kaas verkocht wordt, kan men HALVE KAZEN] Al deze Kaassoorten, alsook de fljns~RQOMBOTER 75 Cent, zijn alleen verkrijgbaar in de „Alkmaarsohe Waag" li. 8. Hollandache Mipeieren (kwaliteit gegarandeerd) 4cent per etab. BAKWAGENS enz enz, VERKOOP ONDER GARANTIE. Kassiers eo Commissionnairs in Effecten, ALKMAAR, Difk 14. PÜRMSRSND, Koemarkt 00. Belasten zich met den aan- en verkoop van Effecten en het sluiten van Prolongaties; geven Credieten, nemen gelden Deposito; openen Reke ning-Courant met renterekeningincasseeren, koopen en verschaffen Wissels, Cbèques en vreemd Bank papier; plaatsen en bezorgen geld op ie Hypotheek en belasten zich voorts met alle Bankzaken. Kantoor te SCHAGENDonderdags van 912 uur, bij den Heer C. HUIBERTS, aan het Marktplein. a 421/, ct. per pond, Door het gebruik van bevoordeelt men zich op een manier zoo gemakkelijk, dat het ieder is aan te beve len met deze artikelen kennis te maken. Heerlijke Keukenboter 42*|2 cent. .A-lsmede s Beste Boter a 35 en 30 cent. Alles per 5 ons. N.B. Vraagt de fijnste ROOMBOTER a 80 ct. per 5 ons. Alom hakend als het grootste en meest gesorteerde Magazijn vc] in alle mogelijke priizen en kwaliteiten. voor Tafels, Stoelen, Kasten, Spiegels, Schilderijen, Karpetten, Ledikanten, Waschtafels, Schrijfbureau's, Buffets, enz., enz. Stoelen bekleeden en repareeren. A BONN] Dit nummer bestaat De Commissie tot b der tuberculo Stooadruki KUSXERS, a= 1 -*&■ rr~-g -1 a .111_::-1j. pm TOTn k k ïrowr-Tax T*xrr\ dames zou willen zitting hebben. De Weer v. d. Bosch wenscht de dames alleen een adviseerende stem toe te kennen. 'A'rli1. 2 (wordt aangenomen. Tegen stemden den heer Zaadnoordijk v. d. Bosch, en v. d. Feen de Liile. Bijl 'Ar5( 3 wenscht de heer de Lange voor te stellen dat de herkiezing slechts 2 maal zal mogen plaats hebben. Het 'voorstel wordt ondersteund. De heer Pot verzoekt zoodanige voorstel len vooraf schriftelijk in te dienen. Het voorstel de Lange wordt aangenomen. Art. 4. B. en W. stellen nog voor achter het woordt president-regent, (regentes) te voegen. Aangenomen wordt het artikel zonder de wijziging. Art. 5. Bijgevoegd wordt de bepaling dat tot president een regent kan benoemd wor den en geen regentes. Art. 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, worden vervolgens goedgekeurd. Bij art. 11 merkt de heer v. d. Bosch op, dat hij het voor jongens van 15 a 16 jaar soms gewenscht kan zijn 'dat ze buiten heihuis Sn de leer gaan en opgevoed worden. Naar aanleiding van de bemerkingen van den fmer v. ld. Bosch fen in overeenstemming daarmee vindt de heer Dorbeck de bepa ling van art. 14 aangaande vereeniging der verpleging ruimer te stellen, door de voor waarden in het art. gesteld te doen vervallen. Met deze wijziging wordt het art. aange nomen. Art. 15 wordt aangenomen evenals art. 16 waarbij bepaald wordt dat de verordening in werking treedt op 1 'Jan. a.s. 5. Alsvoren, inzake het doen uitvoeren van werkzaamheden op de algemeene be graafplaats. Voorgesteld Wordt, ingevolge verzoek van den opzichter, te besluiten Aan B. en Wj. op den dienst 1909, een crediet te verleenen van f 250, voor het doen uitvoeren van werlöen op de Algem. begraafplaats, in verband waarmede de post onder volgnr. 113 op Ide ontwerp-begrooting van 1910 met een gelijk bedrag kon wor den verminderd. Conform besloten. 6. Als voren), tot wijziging 'der verorde ning op het heffen van schoolgeld voor de Hanidelsdagsdhool1. Ingevolge schrijven van den minister van Binnenl. Zaken wordt voorgesteld art. 3. van het besluit tot heffing van schoolgeld «uil Öe handelsdagschool te vervangen Idoor «en' nieuw artikel luidende „Voor het onderwijs aan de leertingert wier ouders min- of onvermogend zijn wordt slechts Ide helft van het in Art. 1 genoem- bedrag of geen schoolgeld geheven. Voor ouderlooze leerlingen wordt te dezen aan zien uitsluitend rekening gehouden met hun ne eigene geldelijke omstandigheden. De beoordeeling omtrent bovenbedoel de min- of onvermogendheid wordt aan B. en W. opgedragen. Conform besloten. 7. Alsvoren, tot het verleenen van subsidie ter bestrijding van de tuberculose. De Afd. Alkmaar van „Het Witte Kruis" heeft zich tot den Raad gewend met een adres, waarin zij verzoekt aan de afdeeling voor [gemeld doel eene subsidie te willen apotheek, het Burg. Armbestuur en de ge meentereiniging, dienst 1910. Voorgesteld wordt te besluiten: a. tot vaststelling van de begrooting, voor de gasfabriek voor 1910 in ontvang en uit gaaf op f 6405, met toekenning van eene toe lage uit de gemeentekas van f 5100. c. idem van het Burg. Armbestuur op f 19700, met toekenning van een subsidie uit de gemeentekas van f 17000. cl. idem van de gemeente-reiniging in ont vang op f 11200, en in uitgaaf op f38191. De commissie stelt tevens voor, dat de gemeente voor het gebruik van het voor de reinigingsdienst aangekochte stuk land eene billijke huur te heffen en dat als ont- verleenen voor 1909 eene som van f150, en i vangpost te brengen voor het eerst op de voor 1910 eene som van f300. B. en W. stellen voor. A aan het verzoek te voldoen. b. B. en W, uit te noodigen de noodige finanti. voorstellen te doen tot het vinden der genoemde bedragen Aldus besloten. 8. Als voren tot wijziging der verorde ning, regelende de bezoldiging van het per soneel aan het gymnasium. Ingevolge verzoek van den minister van Binnenl. Zaken wien het ongewenscht voor komt dat ide bezoldiging van de leeraren in de Nederl. en Fransche talen ongelijk zijn, stellen B. en W. Iden Raad voor te be sluiten A. in de verordening, vastgesteld 21 Ju li 1909, in art. 2 sub c. te lezen; voor den leeraar in het Nederlandsch f 1200. B. genoemde verordening van een nieuwe dagteekening te voorzien en wel dien van Oct. 1909. Zonder stemming aangenomen. 9. Alsvoren, tot aanwijzing van de lokken waar onderwijs zal worden gegeven, tijdens begrooting 1911 A. b. en c. worden goedgekeurd. Bij subs. d. wenscht de heer de Groot de huurprijs op de begrooting van 1910 voor het eerst geplaatst te zien. De heer Pot mist een post van schapen en koeien, ofschoon hij gehoord heeft dat de commissie aan het boeren geweest is. Spre ker vindt dit gemeentelijk bedrijf niet aan bevelenswaardig. De voorzitter licht toe dat het gedaan is om het land beter te maken teneinde htt te kunnen verhuren wat nu niet mogelijk is. Naar aanleiding van voorgenomen werken doet de heer Pot nog uitkomen dat bij de zen dienst alles veel te langzaam gaat. Het gaat nog als voor 30 jaar. De aanschaffing van paarden wijst er z.i. op dat er in den eersten tijd nog van beerputten niets komt. De heer Govers licht de verklaring van den voorzitter op de opmerking van den heer Pot, nader toe en zegt dat de uitkomst gunstig zal zijn. Sub. d. wondt aangenomen, nadat de be de verbouwing van tte Meisjesschool. Voor- paling voor het brengen van de huurprijs gesteld 'wordt daartoe lokalen van het Bur gerweeshuis te bestemmen. Aldus besloten. 10. Voorstellen van de commissie voor de belastingzaken enz. tot vaststelling Van tite rekeningen van de Kamer van Koophandel en de Stads-Apotheek, dienst 1908. Voorgesteld wordt te besluiten: a. kle rekening dienst 1908 van de Kamer van, Kooph'. goed te keuren in ontvang tot een bedrag van f 175.27i/a en in uitgaaf van f 165.74, met een batig saldo van f9.531/2 b. idem van de Stads-Apotheek in ont vang len uitgaaf tot een bedrag van f 7009.815 Conform besloten. 11. 'Alsvoren, tot vaststelling der begroo tingen van de gemeente-gasfabriek deStads- op de begrooting van 1911 wordt uitgelicht. De beer Pot stemde tegen. 12. Voorstel van B. en W. betreffende het overnemen van grond aan de Nieuwpoorts- laan. Mr. A. P. H. de Lange c.s. eigenaars van de strook grond, liggende aan de Nieuw- poortslaan te Alkmaar en uitmakende het westelijk deel van hunne perceelen, en wel voor zoover deze strook grond is gelegen buiten den door de gemeente Alkmaar vast- gestelden rooilijn", wenschen deze grond aan de gemeente te verkoopen, a f 2.50 per M2. B. en W. stellen voor: bedoelde grond over te nemen tegen den gestelden prijs makende Iele som van f518.25 en adressanten vergunning te verleenen tot het maken van een deur in de afscheiding op de rooilijn tot in len uitgang naar de Nieuwpoortslaan recht gevend. De heer Pot verklaart er ïdch tegen evenals vroeger. Vervolgens wordt het voorstel aangeno men. 13. Voorstel van den heeren Glinder- man, Zaadnoordijk en Dorbeck, betreffende gehuwde onderwijzeressen in de school. Genoemde heeren hebben het volgende voorstel ingediend: „De Raad, van oordeel, dat het in de school werkzaam blijven van onderwijze ressen na haar huwelijk, niet in het belang is van het onderwijs, gaat tot de orde van den dag." De voorzitter stelt p. 13 te behandelen1 na p. 15. De heer Uitenbosch stelt voor het punt aan te houden tot de volgende vergadering opdat de leden tijd hebben zich op de behandeling voor te bereiden. Spr. zou het wenschelijk achten dat het advies werd ingewonnen van hoofden van scholen en het schooltoezicht. Besloten wordt de behandeling te ver dagen, met in achtneming van Ide wenschen des heeren Uitenbosch. 14. Voorstel van B. en W. tot het doen van uitgaven in verbland met het in Id'eze gemeente plaats gehad hebbend woningon- derzoek. De gezondheidscommissie heeft gemeend dat de kosten van woniiigonderzoek hier ter stede niet thuis behoorde op de jaar- lijksche blegrooting, heeft daarvan eene bij zondere rekening opgemaakt, welke zij ver zoekt goed te keuren. B. en W. meenen dat de commissie in dit opzicht is tekort geschoten en dat volgens de meening van hun college eene begroo ting vooraf door den Raad goedgekeuird had behooren te worden. Intusschen komen de gedane uitgaven B. en W. gerechtvaardigd voor en stellen zij den Raad voor hun college te machtigen tot uitkeering van het bedrag n.I. f 1111.62 en voorstellen te Idoen tot het fvindien «der gelden. De heer Pot vraagt of de commissie heeft gehandeld, volgens opdracht van Rijk, of Provincie, of Gemeente, of op eigen gele genheid \vegens verzuim van ide gemeente. De voorzitter zegt dat van verzuim geen sprake kan zijn. De commissie heeft gedaan wat ze moest doen en overal übet waar zij bevoegd is. De heer Pot vraagt of het werk van den gemeente-ambtenaar die bij dat werk is geëmployeerd geweest, heeft plaats ge had in vrijen of in gemeente tijd. De voorzitter deelt mee dat het in vrije» tijd is verricht. De heer Wanna 'licht toe dat de commissi» vooraf niet heeft kunnen vermoeden hoe veel werk zij in deze richting zou vinden. Het voorstel wordt aangenomen. 15. Alsvoren, tot nadere vaststelling va» den pensioen-grondsslag van den leeraar aa« het gymnasium, dr. L. M. Klinkenberg. Dr. Klinkenberg was te 's-Gravenbage aangesteld op een jaarwedde van f 240# Dienvolgens was Ide pensioen-grondslag ook op Idat bedrag bepaald. Ingevolge daarto» door dr. Klinkenberg gedaan verzoek, noo*- digt de minister van Binnenl. Zaken de» Raad uit, volgens Art. 13, 3e lid der Bur- gerl. Pensioenwet de pensioen-grondslag og f 2400 te bepalen. B. en W. stellen voor aldus te besluite». Conform besloten. A.s. Woensdag behandeling van de ge- meentebegrooting. Bij rondvraag merkt de heer Pot op dat het hem bevreemdt dat de verbouwing der Meisjesschool in de winter moet worde» gedaan. Als werkverschaffing kan 't er door, maar Sanders is het geen tijd om zulke werken te doen uitvoeren. Kan het niet uitgesteld worden? vraagt Ide heer Pot. De voorzitter meent dat er niets tege* is als er maar niet bij sterk vriezend weer gemetseld wordt. Da heer Pot blijft er bij Idat het geen tijd is en iniet in 't belang der gemeente. De vergadering wordt gesloten. Voor uiterst lage prijzen worden verkocht door Groote en kleine bedragen tot elk bedrag beschikbaar, rente 4 proeent. Inlichtingen kosteloos bij JAC. G. MEIJER Hz., Metiuastr. E 12, Alkmaar. AANBEVELEND, Firma DE WIJS BROERS) (AlleB in Massief-, Noten-, Mahonie- en Geschildeid hout). VASTE PRIJS. SPOEDIG. BILLIJK. NET. SOLIED. ALLES ONDER GARANTIE. Aanbevelend, 60 eente per drie maand het begin Afzonderlijke nummers van de Afdeeling Alkmaar „Het Witte Kruis", onlan richt, is met haar taak vraagt belangstelling en stei die zich het lot van hen trekken, die door deze aio ziekte zijn aangetast. Overal in de beschaafde de ontzettende sterfte aan het volk en de regeerin geschud en zint men op 1 het aantal slachtoffers, door gemaakt, te verminderen. 0 land heeft men ingezien, kelijk het is op groote - volksziekte te bestrijden. St cies en gemeenten geven s het particulier initiatief den aanbinden. Alkmaar wil t achterblijven, want ook hie; tuberculose vele slachtoffers, de sterftecijfers leeren. In 19041908 stierven niet 223 menschen in onze ge_ verschillende vormen van t De commissie' wenscht bij ingezetenen belangstelling t voor haar werk, door mede hoe zij de tuberculose denkt den. Dr. L. C. Kersbergen ui heeft zich bereid verklaart toe te lichten en met licht verduidelijken. Den 2den Nov., des avond precies, zal hem op eene ope gadering in de Harmonie dai genheid worden gegeven. V< ruimte beschikbaar is, wordt langstellende uitgenoodigd di dering bij te wonen. Een deel van het progra werkzaamheden door de opgemaakt, is reeds uitgevoej torium-ligstoelen met dekens flacons zijn aanwezig, om bij door den geneesheer, ter be der patiënten gesteld te word huisbezoekster is aangesteld zieken van goeden raad te na te gaan, of alle maatregele getroffen om de omgeving voo ting te vrijwaren. Op de huish zal een cursus gehouden wore aan de deelneemsters zal worde hoe voor een minimum aan maximum aan voedingswaarde kelijken vorm kan worden v< In scholen en werkplaatsen bekende platen met hygiënist gevingen verspreid. Een aai EVANGELISCHE VERI1A1 13) Naar 't Franfcb. Een lichte oostenwind waaiJ langzaam geritsel de hooge boo gend. Een oneindige vrede scl personen en voorwerpen uit te het eenvoudige graf te omringen, bet einde der stille laan in de uitgehouwen. VI. Zij moest dus wachten. Maar gedacht Idat het zoo lang zou dure. gezondheid, ondermijnd door al di| ken, eischte vele voorzorgen; het °P 't land duurde gansch den herfs °ok den winter, als men ten minst kan noemen de voortdurende le de boorden van het meer. Suzar Inet vreugde die verandering en ten aanvaard. Zij bleef zoo dicht Xan Nazareth en onder het bere Vatl zijn dagen. Ieder toeval kon hem voeren. Iedere wending van °n Ihaar zijn tegenwoordigheid sc. aar de dagen volgden op de zonder dat zij hem ooit ontmoette. 't Was of eenige geheime invlo Nan haar verwijderd hield. Zij j 6 wlen binnen, waar hij uit vertrokk- l

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2