,AGE! NTo. 87. Zaterdag 30 October 1909. 3*" Jaargang Kath. Mieuws- ea ikél'creirtei&tie'fola.cl tr©©H» Noord-Bolland. FEUILLETON. üT irtOlill. l 1 f! BROERS. I Zoekt, en gij zult vinden. Adres Büitenland. Binnenland. cent de 5 ong cent. ent. Verschijnt Woensdag en Saterdag, Dit nummer bestaat uit 6 bladz De Commissie tot bestrijding der tuberculose chtafels, V EEN GEMEENTEBELANG. I riekskaas). le 5 ons. lALVE KAZEN eest, heeit plaats ge- neente tijd. nee dat het in vrijen toe dat de commissi» ben vermoeden hoe- lichting' zou vinden, aangenomen, id ere vaststelling van van den 1 eeraar aa* M. Klinkenberg, as te 's-Gravenhage larwedde van f 2401 Jnsioen-grondslag ook :1. Ingevolge daartoe gedaan verzoek, 1100- Binnenl. Zaken de» 13, 3e lid der Bur- ensioen-grondslag oj br aldus te besluite». indeling van de ge- de heer Pot op dat de verbouwing der lanter moet worde» jffing kan 't er door, [tijd om zulke werken het niet uitgesteld i Pot. dat er niets tege* Isterk vriezend weer bij Sdat het geen tijtl Ir gemeente. |t gesloten. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS gO eente per drie maanden franco aar, huis Te betaien is het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers8 cent. Uitgave van de Naami. Vennootschap „Ons Blad". 1US1AUBreedsfcraat 45, tegenover dB E. Z Eerk, ts Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËNt Van 15 regels80 oent. Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij voornitbet. 25 van de Afdeeling Alkmaar der N.-H. V. „Het Witte Kruis", onlangs hier opge richt, is met haar taak begonnen en vraagt belangstelling en steun van allen, die zich het lot van hen willen aan trekken, die door deze alom gevreesde ziekte zijn aangetast. Overal in de beschaafde wereld heeft de ontzettende sterfte aan tuberculose het volk en de regeeringen wakker geschud en zint men op middelen om het aantal slachtoffers, door dezen vijand gemaakt, te verminderen. Ook in Neder land heeft men ingezien, hoe noodza kelijk het is op groote schaal deze volksziekte te bestrijden. Staat, provin cies en gemeenten geven steun, waar het particulier initiatief den strijd gaat aanbinden. Alkmaar wil en kan niet achterblijven, want ook hier maakt de tuberculose vele slachtoffers, gelijk ons de sterftecijfers leeren. In de jaren 19041908 stierven niet minder dan 223 menschen in onze gemeente aan verschillende vormen van tuberculose. De commissie' wenscht bij Alkmaar's ingezetenen belangstelling te wekken voor haar werk, door mede te deeten, hoe zij de tuberculose denkt te bestrij den. Dr. L. C. Kersbergen uit Haarlem heeft zich bereid verklaart dit nader toe te lichten en met lichtbeelden te verduidelijken. Den 2den Nov., des avonds te 8 uur precies, zal hem op eene openbare ver gadering in de Harmonie daartoe gele genheid worden gegeven. Voor zoover ruimte beschikbaar is, wordt ieder be langstellende uitgenoodigd deze verga dering bij te wonen. Een deel van het programma van werkzaamheden door de commissie opgemaakt, is reeds uitgevoerd. Sana torium-ligstoelen met dekens, sputum- flacons zijn aanwezig, om bij aanvrage door den geneesheer, ter beschikking der patiënten gesteld te worden- Eene huisbezoekster is aangesteld, om de zieken van goeden raad te dienen en na te gaan, of alle maatregelen worden getroffen om de omgeving voor besmet ting te vrijwaren. Op de huishoudschool zal een cursus gehouden worden waar aan de deelneemsters zal worden geleerd, hoe voor een minimum aan geld, een maximum aan voedingswaarde insma- kelijken vorm kan worden verkregen. In scholen en werkplaatsen zijn de bekende platen met hygiënische raad gevingen verspreid. Een aanvang is t. per 5 ons. jrde Magazijn vis lis, hout). ;n. (LIED. tiftaaf** ITAÓ»*! EVANGELISCHE VERHALEN. 13) Naar 't. Franscb. Een lichte oostenwind waaide, met langzaam geritsel de 'hooge boomen bui gend. Een oneindige vrede scheen van Personen en voorwerpen uit te gaan en het eenvoudige graf te omringen, dat aan het einde der stille laan in de rots was ^«houwen. VI. 2ij moest dus wachten. Maar had zij gedacht dat het zoo lang zou duren? Haar gezondheid, ondermijnd door al die schok ken, eischte vele voorzorgen; het verblijf °P 't land duurde gansch den herfst, daarna °°k tien winter, als men ten minste winter noemen de voortdurende lente aan ''e boorden van het meer. Suzanna had '!lti vreugde die verandering en gewoon. ten aanvaard. Zij bleef zoo Idicht bij Jesus Nazareth en onder het bereik zelfs [5r' zijn dagen. Ieder toeval kon haar tot 'ri voeren. Iedere wending van den weg haar zijn tegenwoordigheid schenken. ar 4e dagen volgden op de dagen, '°nder dat zij hem ooit ontmoette. t w °f «enige geheime invloed hem n baar verwijdend hield. Zij ging de en binnen, waar hij uit vertrokken was; gemaakt met alleen den daarmede be lasten geneesheer bekende registratie der ziektegevallen en hun verloop. Nog tal van andere zaken wachten'op uit voering. Een greep als hier gedaan uit onze werkzaamheden, zal u ervan'over- tuigen, dat onze commissie uw' steun verdient en hoe zij die noodig heeft. Zoo help ons dan, gij allen die tot helpen in staat zijt, de zoo gevreesde tuberculose bestrijden. Namens de Commissie G. STRAYER. Door den heer Pot is er in den Raad op gewezen, dat door B. en W. een ongeschikten tijd gekozen zou zijn om de verbouwing van de meisjesschool te doen uitvoeren. Het zou niet in het belang van de gemeente wezen, dat dit werk in den winter plaats vond. Was het een middel tot werkver schaffing, dan ware er iets vóór te zeggen maar is het dat niet, dan moet de tijd als ongeschikt worden beschouwd. In het belang van de gemeente zou het zijn, dit werk in den zomer te doen uitvoeren. We hebben er ons over verheugd, dat de wenschen van den heer P. niet zijn voorkomen. Onlangs toch vestigden we er de aandacht op, dat ook de komende winter weer veel werkloosheid zou in het leven roepen en we deden bij die ge legenheid een beroep èn op gemeente besturen èn op particulieren om werken, die toch uitgevoerd moesten worden, niet te laten wachten tot het volgende voorjaar, doch, indien het eenigszins mogelijk was, deze in den winter, in den tijd van werkloosheid, te doen verrichten. Ofschoon dezelfde gedachtengang bij B. en W. in zake den schoolbouw niet heeft voorgezeten, en dus niet aan werkverschaffing als zoodanig gedacht is, verheugen we ons over het besluit ten zeerste. Het bewijst toch dat zulk een werk om het slechte jaargetijde niet behoeft uitgesteld te worden en in den winter uitvoerbaar moet worden geacht Want het zal niemand in de gedachte kunnen komen, dat B. en W. zich niet zouden hebben laten leiden door advie zen van ter zake deskundigen. Het gemeentebestuur geeft hier onbedoeld een voorbeeld, dat navol ging verdient. De beteugeling en voorkoming van werkloosheid is toch een zeer groot en vérstrekkend, gemeentebelang. zij betrad ide paden, die hij den vorigen dag bewandeld had of den anderen dag volgen zou. En zoo was het altijd. Eens onderscheidde zij, van de hoogte van het terras, op eenigen afstand een ongewoon komen en gaan. Zij kende, wijl zij het tin een onvergetelijk uur van nabij had gezien die blijde ijver, die koortachtige haast om eenzelfde punt, een enkel wezens te bereiken. Zij ging vlug uit met Sarah, met snellen tred loopend naar het dorp waar de menigte zich verzamelde; maar 't was slechts om bijna onder haar oogen, het vaartuig te zien verdwijnen, dat Jezus meevoerde naar den anderen oever. Een wreede ontmoediging maakte zich toen van haar meester. Hij luisterde niet naar haar, hij hoorde niet haar stil gebed en de vraag, die op haar lippen brandde: „Wie zijt gij?" Hij gevoelde niet den ver heven honger en dorst van haar ziel en den oneindigen vrede, wielke een enkel woord van hem voor altijd in haar zou hebben uitgestort. Hij ging triomfeerend zijn weg te midden van de hartstochtelijke bewon dering en de vurige toejuichingen, te midden ook van de haat der ijverzuchti- gen 'en de verdachtmaking der middelmatig heden, kortom te midden van al wat hem, wien het succes bekroont, vergezelt. Hij ging langs zijn weg van triomf, hij liet haar op haar duisteren weg: en dat was het leven. Die groote veroveraars van zielen, profeten of apostelen zij zijn uit. FRANKRIJK. De onderwijs-strijd. In de gemeente Salni Genevrève kort bjj Pont Mousson (M.M.), heeft een onderwjjier een verzoek ontvangen van de vaders van eenige gezinnen, die wenschen de boeken, welke hun kinderen worden gegeven op de school, eerst te mo gen goedkeuren. Zij voegeD eraan toe, dat zij niet willen, dat hun kinderen leeren nit boeken, die ban kunnen kwetsen in han geloof. Het hoofd der school waarschuwde de onderwijsantoriteiten en een vergadering had plaatf, waarbij de inspecteur van het onderwijs erop wees, dat de wet den onders niet de bevoegdheid toekent te oordeelen over de boeken, waarnit de kinderen in de school leeren. De onderswjjzers kunnen dus doorgaan met de boeken, die de ouders af keuren. De onders, wier verzoek verd afge wezen, zijn het nog niet erover eens, welke houding zjj zullen aannemen. Dese houding kan gemakkelijk bepaald wordeu wanneer de boeken, door hnn kin deren gebrnikt, voor het geloovig gemoed dier kinderen kwetsend zijn (en dit zal toch wel, ondank keurings weigering, vrij gemak kelijk zjjn te achterhalen en van bevoegde zijde zijn nit te maken), dienen de ouders hun kinderen thuis te houden. De keizer der Sahara. Jacques Lebaudy, de >keizer der Sahara», doet weer eens van zich spreken. Volgens een bericht in de Parijtehe bladen heeft het groote succes der luchtscheepvaart hem nieuwen moed geschonken, om zijn groot sche plannen, in de woeste Sahara een kei zerrijk te stichten, te verwezenlijken. Sinds eenige weken werden met alle Fransche luchtschepenbouwers vertrouwelijke onderhandelingen gevoerd, tot het sluiten van een contract betreffende den verkoop van diverse luchtschepen. Nooit werd ook maar met een enkel woord van den eigen lijken kooper gerept- Na lang dralen ver klaarden de agenten, dat het staatsbestellin gen waren, en eindelijk achterhaalde men het gansche geheim en vernam, dat Jacques I, »Je keizer der Sahara» de luchtschepen noodig had. Zelf treedt hij nimmer op den voorgrond, zijn verblijfplaats is zelfs onbe kend. SPANJE. Generaal Luque, die minister is geworden in het nieuwe kabinet, en tot de liberale party behoort, is geintervienwd door een man van de Figaro over de Ferrerzaak. Het thans gepubliceerde dossier van het proces-Ferrer toont volgens Lugue aan, dat de getuigenissen en verdere bewysstnkken op afdoende wijze de schuld van Ferrer vaststellen. Het biykt dat Ferrer niet als propagandist van anarchistische theoriën, maar als hoofdleider (directeur) van den op gezonden naar de menigte, die zij winnen moeten. Wat beteekent één hart dat roept en dat sterft in de duisternissen? Jesus was niet hard voor haar. Hij wist alleen niet dat zij bestond. Tweemaal had zij hem gezienen zij had niet eenmaal gesproken. Indien Hij het was, „degene die komt tot de eenvoudigen en de klei nen", hij zou begrepen hebben, dat is waar. Zelfs zonder een enkel woord, dat Ue dochter der groote 'leeraren verging in twijfel, dat zij verlangde te sterven.... Hij 'ging heen. Hij zweeg) Toen beproefde zij, hem uit haar ge dachte te verdrijven. Zij wilde haar leven, van eertijds weer leiden, met vroegere vooringenomenheid. Zij begon weder aan de langzame en geduld vorderende bor duurwerken, welke eene vrouw van Tyrus haar geleerd had. Zij bespeelde weer haar harp. Zij verschalkte de lengte der uren door ernstige gesprekken met Gamaliel. Als bij onderling overleg vermeden zij, onder elkander den naam van Jesus uit te spreken. Maar die naam zweefde in de lucht, drong tot hen door, trad bij hen binnen, te midden van hun 'ijdele woorden. De groote invloed van het wonder kwam van alle zijden tot hen. Het gerucht van de eerste vervloekingen verstoorde, als een stormwind, de rustige woning. Gama liel kende de Pharizeeërs, die hem gehoord hadden. Hij kon niet zonder huiveren de uitbarsting gevoelen van hun haat, reeds in de wijze waarop zij de woorden, her- stand terecht gesteld werd. Hem voor den burgeriyken rechter brengen zou onmogeiyk geweest *yn, zeide by niet alleen omdat de wet op de rechtspraak, waarvan ik zelf de ontwerper ben, de mis- dry ven tegen het leger naar de krygsraad verwyst, maar daar bovendien de algemeene Spaaosche strafwet de daden van opstand aan de krygswet onderwerpt. Ook het verleenen van gratie aan Ferrer zon de minister van oorlog een ongeoorloof de uitzonderingsmaatregel hebben geacht, waar er ook andere veroordeelden waren terechtgesteld. Integendeel, de minister meent, dat de conservatieve regeering aan Ferrer nog meer gelegenheid heeft gegeven tot het voeren van zyn verdediging dan zy eigenlijk had mogen doen. Z\j had Ferrer na kort geding moeten terechtstellen. Haar talmen heeft de tegengestelde uitwerking gehad op de openbare meening in Enropa, dan die zy er van verwachtte. Een zaak Ferrer, zeide minister Lnque ten slotte, bestaat er in Spanje niet. DUITSCHLAND. Vruchtboomen. De >Kölnsche ZeituDg» berekent, dat Duitschland op het oogen blik voor ongeveer 250 milliocn mk. vruchten voortbrengt, waarbij nog 50 tot 60 millioen mk. aan ingevoerde vruchten komen. Wil Duitschland met zijne toenemende bevolking zelf in zijne behoefte aan vruchten gaan voorzien, dan zullen er nog 25 tot 30 milli oen 'vruchtboomen geplant dienen te worden. Plaats is er voor, want volgens de telling van1 1900 komen er op- het oogenblik op een vierkanten kilometer gemiddeld 97 appel-, 46 ipere-, 128 prujme- en kwetse- en 40 ker- seboomen, tezamen 311 vruchtboomen voor. Het aanplanten van vruchtboomen is een zaak, waarop de aandacht van onze land bouwende bevolking ook wel eens mag ge vestigd worden. Zou men in dit opzidhthier te lande zich niet een belangrijke bron van inkomsten laten ontglippen Als men in Duitschland op een te klein aantal wijst, hoe groot moet ons te kort dan wel niet geacht worden JAPAN. Ito, We vermelden reeds <lat Piins Ito te Charbin door Korèanen vermoord is. Naar het Petersburgsche telegraafagent- schap uit Charbin verneemt, is de moord aanslag op prins Ito gepleegd aan het sta tion, toen de ontmoeting plaats vond van Ito met den Russisdien minister van finan ciën Kokoftsof. Men herinnert zich wellicht nog hoe de ze Japansdhe resident-generaal na den Rus- sisdï-Japanschen oorlog, bij zijn komst op Korea een reorganisatie der gehéele Ko- reaansche landwetgeving naar Japansch mo del invoerde, natuurlijk niet zonder verzet der Koreaansche regeering. De woelingen in het land stegen in 1907 zoo hoog vooral toen Korea als een zelfstandige mo- haalden: „Wee u, schijnheilige Schrift geleerden en Pharizeeërs, Wee u, die de goederen der weduwen verduistert. Wee u, die de randen van bekers en scha len zuivert, als hét inwendige vol is van roof en ongerechtigheid. Wee u, die op Ide schouderen van uw broeder ondragelijke lasten stapelt." En ondanks zich zelf grifte Gamaliel die verschrikke lijke vervloekingen op beroemde voor hoofden en erkende hij-, dat die toorn heilig was. Alleen verwonderde hij zich over de onvoorzichtigheid van den jongen meester, die dergelijke wraak tegen zich inriep, alsof hij, hij alleen de wereld: moest hervormen. De tijd van Paschén naderde. Gamaliel en Suzanna gingen naar Jeruzalem terug. Zij kozen hun weg over Bethanië en den Olijfberg om de altijd nieuwe bekoorlijk heid, welke Ihet hun schonk de Heiige Stad van die zijde te naderen. De een tonige en onvruchtbare heuvelen van Judea, de grauwe verre gezichteinders en de verlaten gronden staken vreemd af bij het aardsche paradijs, dat zij verlie ten. Maar zij gingen naar Jeruzalem en voor deze naam verbleekte alle schoonheid. Van af den Olijfberg weid de weg zelf heerlijk, omringd als hij was Idoor olijf- boomen en pijnboomen, myrten en palmen, met heel in de hoogte, twee eewenoude ceders, bevolkt door duiven], 't Was daar dat de hoogepriester Hanan winkeltjes had ingericht van kooplieden voor den gendheid afgezanten naar de vredesconfe rentie zond, die echter niet werden toege laten Idat keizer Yi-Hyeung dientengevol ge den 19en Juli van Idat jaar afstand moest doen van den Koreaansdhen troon ten gun ste van zijn zoon, den tegenwoordigen Yi- Syek Ook na dien, in de laatste maanden zelfs drongen er nn en dan berichten over onte vredenheid en kleinere opstanden op Korea tot ons door, meestal echter onmiddellijk onderdrukt door het in Korea oppermachti ge Japan, dat het hoogste gezag in Ito's handen had gelegd. Ito is omgebracht op een tijdstip en op een plaats, welke aan de Idaad een dubbele beteekenis verleenen. De dader was een Koreaanlook dat is een feit van diepere be teekenis. Want men vergete niet, dat hoewel het nieuws omtrent de toestanden in Korea slechts schaars en in zelden betrouwbaren vorm tot West-Europa doordringt, toch dit ééne vaststaat, dat wat daar geschiedt op instigatie van Japan niet volkomen te ver dedigen is. Welke jgevolgen de aanslag voor hét ver der verloop der onderhandelingen zal heb ben, is af te wachten. Vermoedelijk zullen die wel geen langdurige vertraging onder vinden, maar Japan verliest in Ito een zijner bekwaamste staatslieden. De overledene had als jonge man voor zijn ontwikkeling veel in Europa gereisd. In zijn land terugge keerd speelde hij daar spoedig een groote rol. Nadat hij in 1878 minister van Bin- nenlandscihe Zaken geweest was, kwam hij naar Duitschland, om daar de Pruisische staatsregelen te bestudeeren, die hem als voorbeeld 'dienden voor de in 1890 door hem. ingevoerde Japansche. Ito was vier maal premier: van 1886—1888, 1892—1896, van Januari tot Juli 1898 en van Oct. 1900Juni 1901. In 1885 kreeg hij den titel van graaf, in 1896 dien van markies, later dien van prins. In 1901 stichtte hij' de groote politieke partij Senyoekai en ondernam weer een groote reis door Europa en Amerika. In 1903 werd hij president van de Soemitsoein (den geheimen Staats raad). Daarna ging hij in Maart 1904 als buitengewoon gezant naar Korea, waar hij het Japansch-Koreaansch verdrag tot stand bracht. Aan zijn bemoeiingen is ook te danken het Engelsch-Japansch verbond! en de vernieuwing daarvan iu 1905 De ge- heele Japanisatie van Korea was 'zijn werk. De Burgemeester van Amsterdam heeft aan de Koningin als zoodanig ontslag gevraagd tegen 1 Januari a.s. Met leedwezen zal Amsterdam den burgemeester Mr. van Leeuwen zien heengaan, die daar werkeiyk de rechte man op de rechte plaats mag genoemd worden. In de jongste raadszitting dienst van den tempel. En zijn broeders en hij trokken uit dien handel het grootste deel van hun rijkdom. Plotseling bij een wending van dén weg, deed zich Jeruzalem aan t' oog voor, geheel blank, als een visioen van paleizen en torens, een overvloed van marmer en goud onder de dubbele bewaking van breede wallen. Slechts aan één zijde recht streeks verbonden aan de omringende landstreek, omringd door de diepe ravij nen van Cédron en Hinnom, rees dé Heilige Stad 'daar heerlijk op en scheen; zij onirtn/eembaar. Honderd torens ver dedigden haar. In de verte teekenden zich! de nieuwe lem meest massieve af: Hip- picus, Phasaël, Mariainna. In de door schijnende helderheid der lucht ontwaarde men duidelijk de vier heuvelen: Sion, bekroond door het paleis van Herodus met zijn wonderbare tuinen en zijn zalen, bekleed met sandelhout, ingelegd met edelgesteenten >en paartenBertha, de nieuwe stad, nog buiten de muren, Acra, de heidensche wijk der schouwburgen baden en spelen. En aan de hellingen was de schilderachtige groepeering van de bazars, van de markten, der lage huizen met terrasdaken en zeldzame lange ven sters, van jil.e kronkelende hii'er ien daar gewelfde straten en van den beroemden rozentuin, bezongen door de rabbijnen. "m 0 'I I •"•I'll 4# «li tl ■-A (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 3