ontvangsten. niemand het voorstel ondersteunt, zonder fe willen denken dat de raad voor de zaak niets gevoelt. De heer ter Spill bestrijdt den spreker waar hij zegt dat B. en W. niets in dit opzicht hebben gedaan. Er bestaat zooveel verschil van gevoelen en uit het onderzoek zouden wellicht de bezwaren juist aan het licht treden. Het instellen der staatscom missie bewijst juist dat de kwestie nog niet rijp is voor oplossing. De overweging dat (het neen een rijks- dan een gemeentezaak is, is het geweest die B. en W. er toe hebben gebracht de kwestie nog niet te behandelen. De commissie uit het Ned. Werkl. Ver bond is het hiermede eens, dat het een tak is van staatsbemoeiing. Daarom, laat ons eerst het rapport en hetgeen Ide staat doen zal, afwachten,. Dit is juist, zegt de heer Uitenbosch waarom ik vroeg. tk swenschte te iw[eten Koe B. en Wv fer over denken, 't Is ook mijn meening dat het is een-tak van staatsbemoeiing. Maar voordat de staat helpt, kan de gemeente veel doen. Alkmaar behoeft er ook niet op te wach ten. I .Waar ik echter geen steun vind met mijn voorstel, heeft het geen zin Ier meer over te spreken. Het vraagstuk interresseert de heer van Buijsen wel, maar spr. wenscht met den heer ter Spill eerst het pro en contra der verschillende stelsels nader te onderzoeken en in heit licht zien gesteld. De bezwaren zijn van dien aarid nog, dat Alkmaar zich er niet aan wagen mag. Hoofdstuk X aangenomen. HOOFDSTUK XI. Buitengewone uitgaven van allerlei aard f 138215. De 2e sectie vraagt om ide speelplaatsen bij Ide scholen te overdekken, voor zoover dit met het pog op 'het geven van vrije en ordeoefeniingen noodig blijkt te zijn. Den directeur der gemeentewerken is op gedragen ide district-schoolopziener te raad plegen len daarna advies uit te brengen om trent het maken van weinig kortbare speel plaatsen, (dan waar Id'eze nog ontbreken. Daarna zullen B. en W. teen voorstel aan bieden. Waar het besluit omtrent het maken van twee bruggen reeds eenige maanden ge leden is genomen, dringt de 2e sectie op eenigen spoed aan tot het indienen der plannen, opdat ten spoedigste deze werken in'uitvoering zullen kunnen komen. Aan de plannen zeggen B. en W. 'wordt geregeld doorgewerkt. Het hoofdstuk wordt goedgekeurd. HOOFDSTUK XII. Onvoorziene uitgaven f 3850.62y2 Als-voren, HOOFDSTUK 1. Ontvangsten wegens vroegere diensten, f 28504.22. Deze som bestaat uit saldi van vorige ontvangsten. Het saldo moet verminderd worden tot f 23839.231/2. Het hoofdstuk goedgekeurd. HOOFDSTUK II. Inkomsten van gemeente-eigendommen f 11296.91. De sectie 3 stelt voor de laatst aange kochte grond van Dekker in den Polder Ovendie te verhuren. B. en W. wenschen zulks ook. Een lid der 2e sectie wenscht de post van dein houthak met f 250 te verhoogen hetgeen B. en W, niet raadzaam achten wegens het onzekere van de opblrengst. B. en .W). zullen gaarne het suppletoire begrooting (deze posten juist ramen, dan gaat het beter. De (heer de Groot 'merkt op dat vorig jaar aan paarden is uitgetrokken Óen bedrag van f 1200. Deze post is thans niet opgenomen maar -wondt pro- memorie verrekend met het verhuurde land. Spr. vindt dit geen goede administratie. De heer Covers is het met den vorigen spreker eens, maar dei zekerheid bestaat dat Mli.t jaa* 5 wan het land (kan (worden ge maakt. De rekening wordt er niet onvoordee- liger door. De heer Govers sprak over het land van Blom, de heer de Groot over dat van Dek ker. 't Volgend jaar komen al die voordeelen in rekening der (reinigingsdienst, merkt de voorzitter op. De voorzitter waarschuwt voor het op drijven der ontvangstenpost, omdat later toch meer bedragen moeten gevoteerd worden. De heer de proot merkt op, dat vele posten lager geraamd zijn dan de opbrengst van vorige jaren. Maar waarom de post niet hooger te ramen wanneer men beslist weet idat de ontvangsten hooger zullen zijn. Bovendien overschot van baten leidt ertoe extra uitgaven te bewilligen. Het voorstel tot verhooging wordt in getrokken, maar |h et hoofdstuk wordt goed gekeurd. HOOFDSTUK III, jcfd. I. Op coaten op 's Rijks directie belastin gen f57420. Een lid van sectie 2 wenscht den post personeeie belasting te verhoogen met 218.99 en gelijk te brengen met het in 1908 ontvangen e. B. en W„ ontraden zulks ook wegens on zekerheid der opbrengst. AFD. II. Plaatselijke belastingen, f110150, Wegens de strengere handhaving der be lasting op openb. vermakelijkheden, waar door de entreegelden verhoogd werden, meent de 2e sectie dat de verordening her ziening behoeft. B. en W:. zeggen dat ide herziening in be werking is. Afd. III. Heffingen voor het gebruik van openbare plaatsen, wegen, werken en inrichtingen f 89550. Een lid der 2e sectie wenscht de post van tollen en straatgelden te verhoogen met f 100. De verhoqging van het schoolgeld voor kinderen buiten de stad vindt de le sectie billijk, terwijl de tweedie vraagt of hetbil- lijki s. Deze sectie vraagt inlichtingen om trent het aantal. B. en Wt achten het niet juist, deont- vangposten tot het uiterste te drijven. Ten aanzien van de schoolgeldverhooging dient de 'raad eene regeling te treffen volgens Art. 16, 4 4 der Wet L.Ó. Opzichtens Ide marktgelden wenschen de le en: 2e sectie herziening der veror dening, welke volgens het antwoord van B. en W. ïn bewerking is. De 2e sectie wlensdht verhooging van marktgeld voor bo ter- en eierenmarkt. De (heer v. Feen de Lille geeft B. en W. in overweging binnen de bepalingen der wet op het L.O. met andere gemeenten contracten te maken, betreffende school geld. De voorzitter vraagt of de raad het wen- schelijk acht dat B. en Wc stappen zullen doen om tot verhooging van schoolgelden te geraken van kinderen van buitengemeen ten. De heer v. Buijsen zou niet gaarne zien dat in het ongunstige geval de kinderen van de school werden gesteurd. De heer v.d. Feen zou willen voorstellen de zaak ter afdoening te stellen in handen van B. en W. De heer ter Spill acht het niet verkeerd dat kleinere gemeenten profiteeren vaneen centrum als deze gemeente vormt. De (heer Glinderman meent dat het eigen belang die menschen naar de stad drijft. Dus profiteert Alkmaar daar niet van. De heer Uitenbosch meent dat verhoo ging ook de menschen kan bewegen in Alkmaar te blijven wonen. De heer Glinderman meent, Idat de contro le op Ide markten niet goed geregeld schijnt. Op de drie paardenmarkten zijn veel meer dan 1000 paarden aangevoerd, zoodat de opbrengst van f 100 te gering is geschat. De heer Govers is het met den vorigen spr. eens. De heer de Groot zou gaarne de veror dening met den meesten spoed veranderd zien. Te Schagen wordt veel meer markt geld geheven en kunnen ook wij verhoogen. Hoofdstuk 111 aangenomen. De heer de Oroot wenscht de post van aanbestedingen, verpachtingen enz. te ver hoogen. De Voorzitter acht de post te onzeker en stelt voor kije post te laten zooals hij is. Aldus besloten. Twee leden der 2e sectie wenschte na dere inlichtingen omtrent de ontvangstpost van bestratingen, in verband met de zooveel hoogere uitgaven, voorkomende in het rap port van den directeur der gemeentewerken. B. en W. overleggen een staat waaruit blijkt, dat de post geraamd is naar de opbrengst in 1908. HOOFDSTUK IV. Ontvangsten van verschillende aard f 193983.79i/2 De heer d'e Groot acht (den prijs voor be strating te laag geraamd. De werkelijke prijs is met 15 ct. per M2, maar is veel meer. De gasfabriek moet echter den kosten- den prijs betalen. Spr. meent, dat 15 ct. werkloon genoeg is. Maar er komt zooveel bij gereedschap, zand enz. Dat dient er ook bij betaald te worden door de gasfabriek. De werkelijke kosten zijn 40 ets perM2 De voorzitter zegt dat de gemeente ook de kostende prijs niet betaald van straatver lichting. Wil men in het eene geval de bil lijke weg bewandelen, dan ook in de andere gevallen. B. en W. zeggen dat de wenschen van den heer de Groot door 'hen in overweging zullen worden genomen. Zij denken voor het volgende jaar met voorstellen te komen, die een zuiverder rekening geven. De heer Govers wijst er op dat de lan taarns 's morgens dikwijls te vroeg wor den uitgedaan. Het hoofdstuk wordt goedgekeurd. HOOFDSTUK V. Buitengewone ontvangsten f 137915. Aangenomen. De begrooting wordt daarna zonder stem ming aangenomen. Rondvraag. De heer Uitenbosch' wenscht de aandacht te vestigen v. B. en W. op de toestand aan de N. Poortslaan. De bewoners zijn op den dag geheel verstoken van water, reeds sinds eenige da gen. Daar dient de directie der waterleiding op gewezen, dat die toestand onhoudbaar is De sloten die men daar vindt zijn boven dien ware stinknesten, nu zelfs bij hoog water. Ook deze toestand dient verbeterd. De voorzitter zegt dat er weinig aan te Idjoen is en er goed aan wordt gewerkt zelfs 's nachts. Overigens zal aan de opmerkingen de noodige aandacht geschonken worden. De heer v. Buijsen spreekt nog eens over de openstelling van wegen in de Hout, voor wielrijders, vroeger reeds door hen besproken. Spr. zal gaarne vernemen wat het onderzoek van B. en W. in deze heeft opgeleverd. B. en W. meenen dat openstelling van het pad van den heer Bosman niet ge- wenscht is, omdat het kruist met de groote wandelweg len daardoor niet ongevaarlijk is. De heer v. Buijsen meent dat een weg wel berijdbaar door rijtuigen toch ook dient open te staan voor rijwielen. De voorzitter meent dat de wandelaars daar niet gehinderd moeten worden. De vergadering wordt gesloten. Katholieke Vakorganisatie. Zondag 81 October hield het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie met de Besturen der aan gesloten Vakbonden vergadering. Aanwezig waren elf vakbonden, afwezig drie, met kennisgeving. Op voorstel van het Dagelijksch Bestuur werd besloten, de stemmingen, te doen plaats hebben (naar den| grondslag van heit le dental van lederen; Vakbond, zoodat elke vakbond zooveel stemmen heeft als hij le. den sterk is, welk aantal stemmen1 over de aanwezige bestuursleden verdeeld wordt, die, volgens voorstel der Diamantbewer kers, met niet minder dan drie van el- ken Vakbond ter vergadering mogen ko men,. Op voorstel van de Timmerlieden werd besloten, de contributie na het verstrijken van elk kwartaal aan het Bureau te voldoen Echter zullen er verschillende Bonden het eerste trimester vooruit kunnen betalen, in- f! dien het Bureau zulks noodig heeft., De steun bij werkstaking en uitsluiting wordt in dien zin, gleregeld, dat, doortus- schenkomst van het {Bureau, wekelijks 400 stakers of uitgeslofehêh gesteund kunnen worden. Uit een discussie bleek, dat nagenoeg alle Bonden zullen aansluiten bij het fonds tot uitkeering bij werkstaking en uitsluiting. Besloten wordt, op voorstel van de Ta- bakbewerkers, dat het tijdschrift van het Bureau, geiwijd aan de vakbeweging, op 15 April 1910 zal verschijnen. Op voorstel van de Timmerlieden, zal het tijdschrift verschijnen onder den naam E>e Kath. Organisator, waartoe met 8025 stem men voor en 2420 tegen besloten werd. Met 9634 stemmen voor en 811 tegen, wordt besloten, dat een vrijgestelde in dienst van het Bureau zal worden aangesteld, met ingang van 15 April 1910; de tegenstemmers wilden dat apj 1 Jan. 1910 doen plaats heb ben. De verkiezing zal in een volgende vergadering geschieden. Een beslissing omtrent de plaats, waar het Bureau zijin kantoor zal vestigen, werd aangehouden tot de volgende bestuursver gadering, zoodat het voorloopig te Amster dam gevestigd blijft. Tijdens de vergadering werd van de be stuurstafel medegedeeld, dat er deze week een manifest zal verschijnen tegeii de ge dwongen winkelnering; waartegen de Ned. r. K. Lederbewerkers-arbeidersbond den strijd reeds heeft aangebonden. Eveneens <werd medegedeeld,, dat het Bu. reau zich in zake de wet op het arbeids1 contract tot den Minister van Justitie zal wenden. De vergadering, die om 10 uur was aan gevangen, duurde onafgebroken voort tot half zes.

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 8