Binnenland. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. Laatste Berichten. Nagekomen Herklijsten Agenda's. TWEEDE KAMER Ingezonden Stukken. Centrumspartij voor de rechtmatige belan gen der Duitsche katholieken op elk ge bied van het openbare leven zoo krachtig mogelijk zal opkomen. Doch daardoor ver liest de Centrumspartij het karakter eener zuiver politieke partij niet. „De Centrumspartij heeft het lidmaatschap der partij nimmer afhankelijk gemaakt van het behooren tot de katholieke geloofsbe lijdenis, en de Centrumsfractie van den Rijks dag 'heeft ook metterdaad tot heden toe steeds belijders van niet-katholieke geloofs- Ieeringen onder hare leden geteld, welke allen haar meest vertrouwelijke beraadsla gingen hebben bijgewoond. Daarbij moet het als van zelf sprekend worden be schouwd, Idat in die vragen, welke gods dienstige belangen raken, iedere afgevaar digde zich richt naar de beginselen zijner godsdienstige belijdenis. „Zulk een samenwerking van katholieke en niet-katholieke mannen in de Centrums partij is een kostbaar onderpand voor de bevordering van den vrede onder de chris telijke belijdenissen en maakt het ook ge makkelijker datgene te beschermen wat haar gemeenschappelijk ter harte gaat. En dat het terrein van zulke gemeenschappelijke grond beginselen en gemeenschappelijke belangen uitgestrekt is, leert het openbare, en in het bijzonder ook het staatkundig leven eiken dag." ding kunnen vorderen. Onder een straf bepaling zouden te velen vallen, Wat de opmerkingen van den heer Schaper betreft; het spreekt van zelf, dat de arbeider, die een proces krachtens de wet op de arbeidsovereenkomst verliest, moet betalen. Maar in den regel is op den arbeider wei nig te verhalen. Thans is de quaiestie der Mormonen. De Mormonen Idat is een feit laiten in be ginsel ivtedwijverij toe. Nu zijn er nog tal van huisgezinnen in Utah, die in polygamie leven. De minister kan zich voor die mee ning beroepen op geschriften van de Mor monen zelf. Het bericht bereikte nu de re geering, dat er nog. geheime polygame hu welijken bestaan en dergelijke huwelijken nog in het geheim worden gesloten. Onder déze omstandigheden heeft de re geering gemeend dat van het pro en con- trai jnzage moest worden' gegeven aan de menschen, Idie van plan waren naar de Mor monen te gaan. Het was volkomen logisch het rijksbureau ter bestrijding van handel in vrouwen te belasten met het geven van inlichtingen. Dat bureau is daartoe aange wezen. De reg. onthield zich van een waar schuwing en zij plaatste alleen het bericht waar inlichtingen te krijgen zijn. ALKMAAR 4 December 1909. Valsch geld. Donderdag rijn door een winkelier hier ter stede niet minder dan 4 valsche guldens ontvangen. Geslaagd. Da heer C van der Pla« slaagde voor het examen boekhouden, ge houden vanwege de vereeniging van leer aren. Cadettenschool. Da officier van eeiond heid '2e klasse C. F. A. Beck van het mili tair hospitaal in den Haag is met ingang 'vtawj 8 December bij Ide Cadettenschool gede tacheerd inplaats van dir. J. Falkenburg, die naar Utrecht vertrekt Geachte Redactie. Gister (Vrijdagjavond komt ons een strooi biljetje in handen, vermeldend, dat hier Maan dag 6 Dec. in „Diligentia" voor de afd. Alkmaar der S.D.A.P. optreedt: „de heer H. J. van Vorst (Ex;Pater Celestinus)" „Onderwerp: Onze Toekomst." En dan een verklarend bijschriftje: „Waar ook weer in deze dagen in woord en schrift en nilet het minst van kathol lieke zijde storm geloopen wordt tegen de Sociaal-Democraten en tegen de Sociaal-De mocratie, daar is het toch zeker wel teeke nend Idat pnzse spreker, voortgekomen uit de Katholieke Kerk, thans een volijverig propagandist is juist voor de Sociaal-Demo cratie. Ons dunkt dat dit f ij t zeker veel wil zeg gen." „Entree 10 cent", „Debat gewenscht". Dit bijschrift zegt alweer genoeg. Niet de heerlike toekomst der mensheid zal uit gebeeld ■worden, ook niet de Toekomststaat waarvan zo langzamerhand al geen enkel socialist iets meer gelooft, maar 't is dui- delik, Idat onze heer v. Vorst weer de Ka- tolieloe Kerk wat zal afhalen en bemodde ren. Nu is 't wel eigenaardig, dat juist de Sociaal-Democraten allemachtig pronken met afgevallen priesters. Die hebben bepaald een streepje voor! Laten we het dubbeltje, dat we er zou den versnoepen, liever aan de Roomsche propagandisten geven, die goede waarvoor 't geld zullen leveren. Met dank voor de plaatsing. A. B. (Vereenv. spelling.) TUITJENHORN. Zondag begint het Tridunm alt voorbereiding van het Hoogfeeit van Maria's Onbevl. Ontvangenis, welk feest, als bjjionder feest van onae Bioederechap, plechtig sal ge- vierd worden. Zondag, Maandag en Dinsdag avonds Lof met predikatie. Zondag en Maandag 's avonds van 5-7 uur gelegen heid om te biechten en Dinsdag den ge heelen dag. Woensdag het feest van Maria's Onbevl. Ontvangenis. Op dien dag ver plichting om de H. Mis te hooren. De H.H. Missen ten seven en half tien nur, avonds 7 uur Lof en feeetpredicatie en daarna het >Te Denm<. Woensdag en Vrfjdag geboden vastendagen. Zaterdag van 5-7 uur gelegenheid om te biechten en ten 7 nur Lof ter eere van O. L. Vr. Zondag 's morg. 7nur H. Mis voor Allda Koenen; 9'/, uur de Hoogmis voor de gemeeDte; 's namidd. l'/j uur Cate chismus. Maandag morg. 8 nur H. Mis voor O. Bos en M. Strooper81/, uur H. Mis voor W. M. van Eline en echtg. Dinsdag morg. 8 nar H. Mis voor Nfcolaas van Dnin8'/a nar H. Mis voor Agatha Zomerdijk, hvr. J. Strooper. Woensdag morg. 7 nur H. Mis voor Agatha Boekei Jd.9'/j nur H. Mis voor de leden van ons Broederschap, Donderdag 's morg. 8 nur H. Mie voor Ahatba Zomerdijk, hvr. J. Strooper; 8'/» uur H. Mis voor Maria Roosendaal— Krnjjer. V r ij d a g 'a morg. 81/» voor de overl. onder* C. Bos. Zaterdag 's morg. 81/ï nur H. Mis voor de overl. onders M Strooper. Van de laatste H.H. Sacramenten voorsten Brechtje L'mmende Jong en Jacob Koppendraaijer. In den Heer overledenAgatha Boekei, jd ALKMAAR, 3 Dec. Aangevoerd 195 stapels, wegende 1055 2 4 K.G. FabriekskaasKleine kaas f 32, Boerenkaas: Kleine kaas f 31,50, commissie f 31,00, middelbare f 32,50. ALKMAAR, S Dec. Aangeroerd 2962 Hectoliters als tarwe f 6, a 7,75, H.L. Kogge (nieuwe) f 5,25 a 0,—, H.L. Gerst f 0,a 0,—, id. Chev. f 5,25 a 5,82, Haver f 2,75 a 4,00, Paardeboonen f 6,50 a 7,l0, Bruine id. f 12,a 19,Citroen id. f 18.— a 22,—, Duiven id. f 0,a 0,00, Witte id. f 20,a Karweizaad f a Mosterdzaad Rood f 23,a Geel id. f a Kanariezaad f a Erwten Groene f 10,a 2260,, Grauwe id. f2',- a 23,25, id. Vale f 17,- a Blauw maanzaad f a ALKMAAR, 4 Dec. Aangevoerd 6 Paarden f50 a 100, 15 Koeien en Ossen f 140 a 240, 16 nucht. Kalveren f 8 a 20,158 magere Schapen f 8,— a 18, 49 mag. Varkens f 16,— a 25,—, 159 Biggen f 8,— a 13.9 Bokken en Geiten f 3,— a 6 00, 0 il Bokjes f 0,a 0, Boter per kop 70 a 80 ct., Kipeieren f 6,50 a 7,50, Eenden dito f 0,a 0,Lammeren f a ASSENDELFT, 3 Dec. Aangevoerd 370 koppen boter f 1.075 a 1.17', 700 Kipeieren per 100 f6.a 9.Soha pen f a kaasjes f 0.per stuk. KROMMENIE, 2 Dec. Aangevoerd 203 koppen boter f 1.05 a 1.125 p. kop, 325 Kipeieren f 7.a 9.00 per 100 stuks. SCHAGEV, 2 Dec. Aangevoerd 6 Paarden f 60 a 160, Venlens f a 0, 0 stieren f 000 a 000, 14 Gelde- koeien f 100 a 160, 60 vette Koeien f160 a 625, 6 Kalfkoeien f160 a 230, 10 Graskalveren f30 a 65, 11 'aarzen f 70 a 130, Hokkelingen f a ,15 nucht. Kalveren f 7.a 2 00 Schapen magere f—.— a - 210 id. vette f 20 a27.1780 Overhouders fll.Oa 9. Rammen f a 0 bokken en geiten f 0.a 0.10 magere Varkeus f 130 0 a 17.50, 42 vette id. f 0.46 a 0 50 p K.G., 40 Biggen f8a 13.60,150 Konijnen f 0.60 a I.50, 180 Kippen f0.5Ual.25, Eendei f0. a 0.80, «00 K.G. Boter 62s a 676 ct., 1500 Kip eieren f 6.a 7.per lOOstukj, Eenden f 0.— a 0.—. NOORD-SCHARWOUDE (dorp). 3. Dec Reuzen bloemkool le soort f 4.a 5.2e soort f 0.50 a 0.Roode kool f 1.59 a 4.Witte kool f 1.50 a 4.Gele kool 3.a 5.Uien f 2.25 a 2.50. NIEUW LEVEN', Station N.-Scharwoude. 2 Dek. Aardappelen: Groote muizen f 0. a 0.Drielingen f 1.40 a 1.90, Gele Nep f 2.10 a 2.60, Uien f 1.60 a '.90, per 50 K.G., Roode kool f 1.00 a 3.7o, Gele kool f 1.10 a 4.50, Witte kool f 1.a 4.per lOl). Zondag, 5 December a middag* 3 nur, vergadering der Debatingclnb >St. Michaël', in het Vereenigingigebonw te N. Scbarwoude. Lering door kapelaan Van Willige. Onder werp: De Kerk en de doodetraf. De Kamerleden zijn in deze dagen weer goed op hun dreef. Geen mooier gelegen heid toch om tot het volk te spreken, dan zoo'n algemeene beraadslaging over de staatsbegrooting. Men kan dan eens spreken over alles wat men wil. Men kan z'n eigen zaak, z'n eigen partij eens danig opheme len en heeft daarbij ruimschoots gelegen heid de wenschen en de bedoelingen van anderen eens duchtig te hekelen. Een open bare herhaling van wat in de afdeelingen reeds gezegd werd. Of de nationale tijd niet meer productief ware te gebruiken? Bij de algemeene beschouwingen over Ju stitie drong Ide heer van Hamel aan op eenvoud, klaarheild en natuurlijkheid, be grijpelijkheid, snelheild en voelbaarheid in de rechtspleging. Een gelukkige gedachte vonjd spr. het, dat de regeering een staats commissie aan het werk wilde stellen, om te onderzoeken in hoeverre de strafproce dure wijziging behoeft Ook juichte spr. het voornemen toe, om het militaire recht aan 'eene wijziging te onderwerpen. De eeds- dwang en de preventieve hechtenis werden vervolgens aan eene critiek onderworpen. Over de christelijke rechtsbeginselen zou spr. niets zeggen, omdat er reeds zooveel van was gezegd. De (heer Duijs was van een ander gevoe len. Deze zou er wel over spreken en ver klaarde dat ook de christelijke arbeiders, op sociaal gebied van deze regeering niets hebben te verwachten. Daarom loopen ze „meer en meer naar de sociaal democratie over. De antithese is een uitvinding om de onmacht op sociaal gebied te verbergen. De maatregelen tegen de openbare onze delijkheid zouden niets helpen en de echt scheiding moest gemakkelijker worden ge maakt. De heer Duijs heeft zooveel we tenschappelijke studie moeten maken, dat hij geen tijd heeft gehad om de leer der Mormonen onderhanden te nemen. Hij ver klaarde zich daarom onbevoegd. Toch vond hij het optreden van de minister in deze niet vrij van sectarisme1 Mr- Aalberse spreekt over de wensche- lijkheid der bestrijding van de oneerlijke concurrentie. De heer v. Veen dringt aan op de in voering der administratieve rechtspraak, ter wijl (de heer Roessingh nog eens terug komt op de eedskwestie. De voorstellen van minister Nelissengaan den !Ueer Brummelkamp niet ver genoeg. En 'moet tegen het geheele Neo. Malthusia nisme worden opgetreden. Met huwelijken uit berekening of krachtens financieele over wegingen heeft deze leer niets te maken. Spr. :wijst op Frankrijk. Daar daalde in de laatste maanden het zielental met28000„ De beer Limburg juicht de instelling van ten commssie voor de herziening, van ons Wetboek van strafvordering toe, omdatons strafproces feilen heeft, die o.a. nog bij de Papendrechtsche zaak zijn gebleken. De heer Schaper wenscht voorts 's mi nisters aandacht te vestigen op een bro chure over Amsterdamsche arbeidsovereen komsten, waarin ook een ander wordt gezegd over de procedure in zake de arbeidsover eenkomst. De kosten blijken vaak voorden arbeider te groot Minister Nelissen, de sprekers beantwoor dende, zegt o.m. Bij het Neo-Malthusianisme gaat het niet om de leer daarvan, maar om de hande lingen. Het gaat om ide vraag of idoor de handelingen Van het Neo-Malthusianis me het rechtsgoed van anderen, van de gemeenschap 'niet in gevaar wordt gebracht in Zoover dit waar is, vallen die handelin gen binnen het bereik van den strafrech ter. Aan de administratieve rechtspraak en de invoeringswet wordt met spoed1 gearbeid. Door den heer Aalberse is een strafbepa ling gevraagd tegen de oneerlijke concur rentie. De minister meent dat verruiming van Ihet thans te eng begrensde artikel 1401 B. (Wi. met een caotchouc-paragraaf, afdoenr de het euvel kan bestrijden. En dan be hoort ide strafrechter niet op te treden. Door den (door den minister aangegeven weg in te slaan zouden ook zeer wel groepen van personen benadeeling door oneerlijke con currentie kunnen bewijzen en schadevergoe Gulpen. B(j de gehouden itemmine voor een lid van de Tweede Kamer in het di strict Gulpen werden uitgebracht 3961 gel dige stemmen. De heer L. M. Hermans (soc.-dem.) ver kreeg 458, en jhr. mr. Ch. Ruys de Bee- renbrouck (r.-k.) 3503 stemmen. Gekozen is dus de heer Ruys de Bee- renbrouck. Directeur Generaal van Landbouw. Naar wij vernemen,, moet voor de vervul ling van de vacature!-Lovjnk in de eerste plaats in aanmerking komen de heer G. E. H. Tutein Nolthenius, rentmeester van het Kroondomein Het Loo. Het moet echter nog niet zeker zijn, dat de heer Nolthenius een eventueele benoe ming zal aanvaarden, Prov. Staten van Noord Holland. Op 19 October j.l. weid door de Staten van Noordi-Holland in de plaats van wijlenden heer Scholten een nieuwe hoofdingenieur over den provincialen waterstaat aangesteld en deze nieuwe titularis heeft zich zoo spoe dig mogelijk rekenschap gegeven, of en zoo ja, ,in welken zin de inrichting van den, door hem voortaan te beheeren tak van dienst van het provinciaal huishóuden, wijziging behoefde. Gevolg is een voorstel, waarbij het trac- tement van den ingenieur wordt verlaagd, doch het mindere personeel verschillende, verbeteringen krijgt. De betrekking van hoofdopzichter zal ver vallen. i De Bijenkorf te Amsterdam. De «re- meenteraad heeft, naar wordt medegedeeld, Woensdag in gesloten zitting de voorwaar den goedgekeurd voon den verkoop van het oude beursterrein aan het Magazijn de Bijenkorf. Een Eere raad voor de Decoratie quaestle. De »S'an<l»»rd< «chrjjfi: Onder de vele onjuiste berichten, die ra kende de bekende zaak, door enkele or ganen der Pers verspreid werden, behoort ook het zeggen, dat Dr. Kuyper het denk beeld om zjjn zaak in handen van vroede mannen te geven, zou hebben gewezen van de hand. Het tegendeel hiervan is waar. Niet eens maar herhaaldelijk, is door hem aan meer deren verklaard!, dat hij van voornemen was dit te doen, maar het uitstelde tot na af loop van de Begrootingsdiscussiën. Zelfs was het zijn plan geweest, zich in de Ka mer van alle verklaring te onthouden en zich geheel tot het uitlokken van zulk een uitspraak van derden te bepalen. Maar al- ging hij thans, op het advies van vrien den, tot het afleggen van een korte ver klaring in ide Kamev over, hieruit volgt in het minst niet, dat zijn oorspronkelijk voornemen zou zijn opgegeven. Veeleer heb ben reeds besprekingen plaats gehad over de beste wijze, om tot de uitvoering er van te kunnen geraken. Niet van de baan. Nadat de M v. A. op het V. V. was verschenen, werd aan ze kere zijde gejuicht, dat het kiesrecht voor- loopig van de baan was. Het „Huisgez" vermoedde en hoopte dat die juichtoon wat voorbarig zou zijn. Het schrijft thans na de verklaringen des ministers in de Kamer; 's Ministers nadiere verklaringen in die Kamer hebben ons vermoeden en onze hoop bevestigd: het kiesrecht is niet van de baan De regeering wil beide; èn sociale her vormingen èn Grondwetsherziening met vastlegging van de grondslagen voor het kiesrecht in de Grondwet. Natuurlijk hebben de sociale hervormin gen den voorrang ter rechterzijde will niemand anders. Maar de verzekeringsontwerpen zullen niet zoo laat komen, dat de behandeling der Grondwetsherziening onmogelijk wordt. En de Grondwetsherziening zal niet zóó algemeen zijn, dat het welslagen der kiesrecht regeling in gevaar wordt gebracht. Hier blijkt dat minister Heemskerk er ern stig naar streeft, aan de oplossing van het kiesrechtvraagstuk zijn naam te verbinden. Daarvoor brengen wij hem thans lof. Prinses Juliana Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat prinses Juliana in alle opzichten voorspoedig, opgroeit. De 30 pCt. EU regeling van werkzaam heden deelde de voorzitter in de Tweede Kamer mede, dat de Minister van Financiën aan de Centrale sectie heeft bericht, dat hij zeer ernstig overweegt, met het oog op de veranderde omstandigheden, het wetsont werp tot tariefsverhooging met 30 pCt in te trekken. Een definitieve beslissing dien aangaande zal zoo spoedig mogelijk ge nomen worden. De Eerste Kamer heeft, alvoren. op recèa te gaan tot einde December o. m. nog aangenomen het ontwerp tot verhoo ging van den accyoa op het gedi.tilleerd en het ontwerp hondende bepalingen omtrent den abaintb. Cholera Gisternacht i* door de politie per brancard naar de choierabarak aan het Groot Heiligland gebracht de 30 jarige V. nit de Korte Wyngaardatraat te Haarlem, Door de geneesheer Peereboom ion by dezen zieke, die inmiddels reed* i* overleden, cholera geconstateerd *yn. Uitgebreide voorzorgmaatregelen *yn ge- nomen: een viertal per.onen *yn in obaer vatie gebonden. Een opzienbarende arrestatie. Op laat van den officier van jn.titie te Groningen i" heden gearresteerd H. J. Dieter., tot voor kort lid van Gedepoteerde Staten. Hy wordt verdacht van verduistering en opiiebting op groote tchaal. gyj Stormberichten van giateres. Uit Utrecht: Tijdens den hevigen storm van heden- nacht vlogen alhier verscheidene schoor- steenen van de daken. Zware takken liggen in ide parken verspreid en op den Weerd- singel knapte een zware boom omver. Van de Domkerk (slingerde een stuk zink van acht meter oppervlakte op het Domplein, en op de Bleekerskade stortten negen in aan bouw zijnde huizen geheel ineen. Uit Rotterdam: Door (den hevigen wind werden de boven gedeelten der groote masten van het ko ninklijk opleidingsschip „Wassenaar" stuk geslagen. Al het takelwerk, dat aan de mas ten 4 terbonden zat, sloeg in elkaar. Ook het toestel voor draadlooze telegrafie werd ternield. Men ijs reeds begonnen om de geleden schade te herstellen. De 'expeditieknecht W. B., wonende in de (St. Mariastraat, werkzaam aan de Westerkade, is door een rukwind in de Maas geslingerd. Hij kwam tusschen den wal en ,een lichter terecht en werd door het toewerpen van een- touw gered. -De graancontroleur J. H., wonende op den Binnenweg, kreeg bij het passee- ren Tan de Hartmanstraat een zinken schoor steen op het hoofd en wend op het politie bureau in de Witte de Withstraat verbonden. Door den hevigen wind is van een wo ning in de Janslangstraat te Arnhem het ach terdek afgewaaid. De bewoners ontvlucht ten hét huisje eh vonifen een onderkomen bij 'buren. Het dak is terecht gekomen op een (schuur, waarvan Éet dak vernield werd. De politie heeft de straat afgezet. -• Te Amsterdam zijn de installatie voor de draadlooze telegrafie en een stuk der voormast, van het Wachtschip bij het Oos terdok naar beneden geslagen. Het tjalkschip Jantina, schipper Van der Linde, met een lading gaskolen van,: Harlingen naar Kampen vertrokken, is ter hoogte van Makkum gezonken. De schipper, zijn knecht en een loods redden zich in eigen' boot en zijn te Harlingen aangekomen. Wegens storm bleef de postboot van Terschelling gisteren liggen. Tegen de Slikplaat, vóór de Stellen- damsche ha ven in het Qoereesche gat, is een tjalkschip gestrand. Volgens een bericht uit Maassluis is het een Nederiajidsche tjalk. In den nacht van Woensdag op Don derdag heeft er op de Belgische kust een hevige storm gewoed. Er zijn vele vis- schers verdronken. Een visschersboot, die de haven van Blanjkenberghe binnen wilde loo pen, is op den ha vend am kapot geslagen. De vier opvarenden verdronken. Ook is er een visschersboot vergaan bij Duinkerken, waarvan de bemanning eveneens is omge komen. Stranding. Ey iwmpb etorm 1* by Wert kapelle gestrand de Engelscbe Bark „Lord Napier met bestemming naar Antwerpen, De kapitein en drie man werden gered. Een 'der opvarenden is verdronken. Het schip is verloren. Aan den Westerdijk nabij Hoorn is door den hevigen Z.-W. storm een boom omgewaaid idie op een huis terecht komende, dit gedeeltelijk deed instorten. Door het opkomende water in het Hoorn sche Hop is een gedeelte van het vis- scherseiland overstroomd, waardoor de daar staande 'huizen veel last van 't water hadden. De storm De «torm van gUteren beeft menigeen angstige oogenblikken bezorgd. 's Morgens te 6 uur werd van een huis in de Langstraat een raam afgescheurd en met veel geweld in de straat geslingerd. Voor (den middag woei in de Breedstraat eien broodkar onderstboven, zoodat eenigq brooden eene verkeerde reis maakten. Een reiziger, hier uitgestapt, werd op het Kerkplein verwelkomd door een groot stuk lood, Idat van de kerk losgerukt, aan zijne voeten neerviel. Deze Inederige hulde verwekte meer schrik dan genoegen. Schoorsteenen en dakpannen verlieten hier en daar hun hoog standpunt en brachten een bezoek lafan de straatsteenen. Ze bra ken (daarbij van aandoening. Naar de zee. Gaterpcmiddag ging etn vrij talrijk publiek van hier en den omtrek per tram naar Egmond om de onstuimige zee te gaan zien. Benoemd- Door den bnrgemee*ter van Bussum is tot inspecteur van politie be noemd dén heer Wi. J. de Wilde, inspec teur van politie te Alkmaar. E>e benoemde treedt 1 Jan. in functie. Aanbesteding. By de ten atadhniie ge houden aanbesteding, van de levering van vier rijwielen ten dienste van de gemeente politie, gedurende |de jaren 1910, 1911 en 1912 is de levering opgedragen aan den laagsten inschrijver den heer J. Koeman, alhier, voor f327 voor het geheele driec jarig tijdvak. Bij de den 2den gehouden aanbe steding van het amoveeren perc. A. no. 24 aan de Koorstraat en ter plaatse weder opbouwen van een Woon- en Winkelhuis voor Iden beer B. H. J. Schouten onder leiding van den architect C. J. Ooms, was als volgt ingeschreven: A. Tip, f9675; A. Zuurbier, f9586; J. Dorregeest, f8888; firma Spruit en Wils, f8820; H. Louw, f8749; P. Dubbéid, f 8700K. Oroet, 8468N. Landman!, f 7540.74, allen te Alkmaar. Raming f 8003 Verhuring By de verbaring van een stuk tuingrond in den Westerhout voorden tijd van 5 jaren, ten sradhuizei, gehouden, is de (huur toegewezen aan den heer W. Kraakman te Egmond-Binnen voor f 213 per jaar. B. ten W, maken 'bekend dat de wekelijk sche boter-, kippen- kl. kaas- en eierenmark- ten dit jaar in plaats van op Zaterdagen 25 Dec;, fenf 1 Jan, gehouden zullen worden op de Donderdagen tevoren terwijl de gewo ne veemarkten op die dagen, niet zullen gehouden worden. LANGEN DIJK. Iu de gisteren gehouden vergadering van de commissie voor de Volks stemming aan den Langendijk, waarvoor on geveer 4000 stembiljetten voor mannen en vrouwen boven de 21 jaar noodig zijn, is besloten de stem kaarten te beginnen met 9 December (rond te brengen. In elke gemeente zal dit door een pichttal geschieden. Er zal gestemd wordlen over het volgende vier tal vragenzijt gij voor beperking van het aantal drankgelegenheden, voor een onbe perkt aantal, voor algeheele opheffing of voor den tegenwooidigen toestand De bur gemeester van Noordscharwoude zal wor den uitgenoodigd de opening der stembiljet ten bij te wonen als officieel persoon. Te beginnen met 13 December zullen de stern- kaarten worden opgehaald, waaraan ook door niet-geheele onthouders wordt meegewerkt. Door een zestal vereenigingen wordt aan deze zaak sympathie betuigd. HOORN. By Kon. besluit i* aan den heer H. W. J. Sanne*, op rt]n re loek, met ingang van 1 Januari 1810, eervol ontilag verleend nit *yne betrekking van notari* alhier. Het Kieler-proee*. BERLIJN, 3 Dec. Heden was het de laatste zitting van het proces betreffende' de diefstallen op den Kieler-werf. De gezworenen hebben alle vragen om schuldigverklaring ontkennend beantwoord. Daarna zijn de beklaagden vrijgesproken. LONDEN, 3 Dec. De Koning las heden in (het Lagerhuis een Troonrede voor, waarin, hij o.a. de leden van het Lagerhuis dankte voor de liberaliteit en de zorg, waarmee zij i (in de groote verhooging van uitgaven vóór de verdediging van het koninkrijken de sociale hervormingen hebben voorzien. De koning drukt zijn spijt uit wijl die maatregelen door het Lagerhuis genomen vruchteloos zijn gebleven en geeft ten slot te (een opsomming van de wetten die ge durende dit zittingsjaar zijn aangenomen. Het Engelsche parlement is verdaagd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redacde.) (De copie wordt nimmer teruggegeven.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 2