R, Kath. Nieuws- eu Advertentieblad voor SEToord-nolland. I No. 98 Woensdag1 8 December 1909. 3"*" Jaargang 8 December. FEUILLETON. Buitenland. Zoekt, en gij zult vinden. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. - ---■ r- gimaattcheppf) stoomboot te xal blijken of een Enkhnixer oning daarvoor etmaal toege- ïeldt nit Am- 23 jarige dia- e hem toever- r van door ge- gen duixenden el ter» xy'o er owelier alhier, ^■dagavond ia. een heer nit Gonda aangifte ie kaart-palera, icht en Gonda ia gemaakt, in. >Wl(na<. Op ngespoeld. Het iemand der tan het andere likt K, H.op »d. in Den Haag, aadag een dame it zij aan den manspersoon, vervolgens op |cbje wegwierp, deel aan een Kitte op aanwij- iie hem waren daar de geran- bekend, maar mr Marne heeft irbeterd en het oer j 1.) op 475 dorgen xijn te Deventer, L., gestikt in hnn vonden. dalfweg een 40- gnaleerd in het F., door een n onmiddeljjk irgen nabij het 3 jarig zoontje ^an Amersfooit, lood. isdagnacht éen |hter van mej. ngerga met een Sinterklaasfeest, p te kloppen, bootje, waar- on overttekec. ia. Met de eece de andere het da jrnge man Kwam zoover moest bij, van je loslaten, dat verdween. Kg is te Vóér- jerdery van P. Vermoedelijk len koning van olgie behooren mnootschappeni wee maatschap en Daltschland, beiittingen in |e Brussel voor aamtooie maat- >n naam >Gom- commercials lellissement des pold II, koning ugust Gjfflaet, Baeyans, Edw. baron M. de koning zyaa jee onroerende lerijen, boekerij, ip naam en de afstaan z inder fAND. ivembar. rit, z. van G. in. 2 dito. |aandorp en M. z. van P. Ny- Kicolaas Hen- Bakker en N. garetha, d. van 20 dito. van Benthem tbooins, z. van |ld. 22 dito. M. de Goede, aria, d. van B. 26 dito. Anna A. Zonneveld. fovember. tharina Swidde, .cassen. Tho k ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS SO cents per drie maanden franco aan huift Te betaion in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers S cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". EUSEAUBreedstraat 45, tegenover de E. 1. Éerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. \BVEKTENTIËNi Van 15 regek Elke regel meer Reclames per regel Kleine advertenties van I 30 eest. 15 30 woorden, bij vooruitbet. 25 Zij die zicb tegen 1 Januari op ONS BLAD wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Evenals vorige jaren stellen we ook thans weer Ide gelegenheid open, tot het plaatsen van N i e uw ja a rsa'd vert en ti es in ons nummer van' 1 (Jan. a.s. Hoe langer zoo meer wordt van dit mid del tot het overbrengen van de gebruike lijke wenschen op den Nieuwjaarsdag, ge bruik gemaakt. Het heeft ook niet alleen het voordeel dat het minder kostbaar is dan het zenden van 'kaartjes aan vrienden en bekenden, doch ook worden er veel meer kennissen door be reikt dn wordt niemand vergeten. De kosten, 25 ets. per advertentie, kan ieder zich veroorloven. Wij verzoeken onzen lezers, die van deze gelegenheid willen gebruik maken, hunne ad vertenties te willen zendep aan ons Bureau of aan onze agenten. Wanneer het rechtmatig is en billijk, dat wij God loven in zijne Heiligen; dat wij God idanken voor de genade aan de Heili gen hier beneden geschonken -en voor de glorie waarmede Hij hen hierboven heeft gekroond, dat wij hulde brengen aan hen, die Ide aanvechtingen van wereld en duivel cn vleesch hebben behe-erscht; wanneer het goed is en nuttig, dat wij hun heiligen le venswandel heridenken om ons zeiven tot de navolging hunner deugden op te wek ken ien dat wij Ide voorspraak van die ge liefde vrienden Gods met vertrouwen in onzen geestelijken -en stoffelijken nood inroe pen, IdlaU is het voorzeker ook rechtmatig en goed en nuttig, dat wij op meer bijzondere wijze, Haar vereeren die de Koningin der Heiligen is en d-i-e verre boven alle geluk zaligen en zelfs boven de Engelen in eere cn glorie verheven is. De Kerk, van deze waarheid diep door drongen heeft om die reden aan de v-er- eering van de Moeder Gods niet slechts één enkelen dag, als aan de andere Hei ligen, maar een reeks van feesten gewijd, waarop achtereenvolgens de geheimen «van haar heilig leven en de voorrechten haar door God geschonken, op plechtige wijze worden herdacht en gevierd. Het eerste feest dat in het kerkelijk jaar, Maria ter eere, wordt gevierd', is het feest liarer Onbevlekte ontvangenis. Het voorrecht der Onbevlekte Ontvangenis is het grootste voorrecht aan Maria ge schonken, omdat dat voorrecht alleen haar geschikt en waardig maakte voor het vrij- EVANGELISCHE VERHALEN. 22] Naar 't Franrch. En Idat is zoo juist, dat ik, als Jesus, on:< gelukkigerwijze, ware gevangen genomen,"' geen deel zou nemen aan de vergadering van het Sanhedrin om geen onmachtig ge tuige te wezen van een verschrikkelijk too- neel. Ik herhaal het: er is slechts één hulp middel: hem te verwijderen. En gij moet trachten hem daarvan te overtuigen. Spreek niet tot onze vriendin in Bethanië. Laat iien over aan hun vreugde. Dank, mijn broeder, dank, riep Su zanna met vurigheid uit. Gamaliel werd nog ernstiger. ik heb gezworen hem te verdedigen, ik doe xnijn -eed gestand. Zeg hem dat ik hein wil redden, omdat hij een ziel heeft van licht en omdat hij merkwaardige dingen zegt. Zeg hem, dat de oude Joodsche leeraar, opgevoed onder den- invloed van Griekenland, sterven zal ge trouw aan den dienst van de waarheid en van het licht en dat hij, als zooveel anderen opgaande in hun zending of in hun droomheid-, weinig hecht aan leven «n dood. Zeg hemGamaliel zendt mij tot u met de boodschap^ „De wereld is te willige goddelijk Moederschap. De smet der erfzonde, waarmede alle Adamskinderen beladen het leven ingaan, moest ook in de natuurlijke orde op haar overgaan, maar door de Genade van het Woord dat Vleesch zou worden, is zij voor dien smet bewaard gebleven vanaf liefeer ste oogenbiik van haar bestaan. In Ma ria fis liet werk der Verlossing op de edel ste en volmaaktste wijze voltrokken. De prikkel der zonde heeft alle kinde ren van Adam gewond, alleen Maria niet. Gelijk een zuivere, blanke lelie in het mid den van jde doornen, zoo staat Maria-ab leien rein en vlekkeloos te midden van het zondige menschdom. Hoe zou liet ook anders. Maria was bestemd de geliefde Dochter des Vaders, de Moeder des Zoons, de Bruid van den H. Geest te zijn. En hoe zou zij in die driedubbele betrekking tot de H. Driegen- heid hebben kunnen staan, indien zij, al ware het dan ook maar één oogenblik, door de zonde bqvlekt en een voorwerp van Gods gramschap was geweest? Vandaar ook dat God, toen Hij Maria aankondigde, tot de slang zei-de: „Ik zal vijandschap stellen tusschen U en de vrouw tusschen uw kroost en het hare; zij zal u* den kop verpletten!" Hoe zou Hij dat hebben kunnen zeggen' indien Maria ooit de vriendin des duivels geweest ware Ook de Engel Gabriël noemde Maria on bevlekt. „Gij zijt vol van genade". Wat kon dit anders beteekenen dan dat Maria niet een overvloed slechts, maar de volheid der genade had verkregen. Zoo heeft ten allen tijde de kerk, zoo hebben de kerkvaders steeds Maria als de genadevolle begroet en geëerd. Zoo de H. Dionysius van Alexandrie, de H. Mar telaar Justinus, de H.H. Ambrosius en Au- gustinus, Bruno en Anselmüs. Eveneens gaf de groote Bossüet uiting aan :zijn geloof in de Onbevlekte Ontvange nis van Maria, toen hij eens over Maria sprekende, als met profetischen geest be zield, uitriep: „Onder U zal een bisschop der Kerk opstaan, die Maria als onbevlekt Ontvangen 'aan de wereld verkondigen zal!" Die bisschop zou Pius IX wezen. Het was den 8en December van het jaar 1854, vandaag vóór 55 jaren idatZ.H. Pius IX, (na de bisschoppen der geheele wereld in Concilie gehoord te hebben, op plech tige wijze te Rome in St. Pieter de dogma verklaring der Onbevlekte Ontvangenis aan de wereld verkondigde. En van Oost tot West, van Zuid tot Noord ging door geheel die katholieke wereld de enthousiaste kreet: „Petrus heeft door Pi us gesproken; credo, wij gelooven. De kinderen van Maria juichten en ju belden bij Ide hooige eere, over het groote voorrecht en den vernieuwden luister aan Maria, hunne Moeder geschonken. somber, dan dat zij, die haar verlichten, voor hun tijd zouden heengaan". En ik zal hem ook zeggen, dat uw beider zielen te schoon zijn om zich niet voorgoed met elkander te verstaan. Zij hield op, met oneindige teederheid zich vooroverbuigend naar haar broeder. En hem met haar heldere oogen aansta rend ging zij voort: En ik zal er bij vo-egen, als ik het durf Id'o-en„Heer hij gelooft, help zijn zwakheid." XI. De menigte -dlie van Jeruzalem naar Bethanië ging, wend met den dag tal rijker. 't Was een voortdurend gaan en komen van overtuigden en vijandig ge- ziuden, va'n nieuwsgierigen vooral. De zeldzaamheid van het feit had de ge woonlijk onverschillige gasten opgewekt Dat wonder der opstanding wierp op den naam van Jezus een somberen weerschijn van de overzijid'e des grafs; men sprak over hem met verwondering', bijna roet schrik. Maar dat vergrootte des te meer zijn reputatie, verhief hem boven allen, won voor hem de beweeglijke ziel des volks, ,,'t Is de Christus, 't Is de Mes sias". Deze uitroepen hoorde men in alle groepen van voorbijgaanden en komen den. En toch was de vervoering van die menigte noch zeker, noch beslissend. Dat luidruchtige geloof liep gevaar te ver dwijnen, zooals het gekomen was; door Een oogenblik hief het on- -en wangeloof het hoofd op, om die eere aan Gods Moe der te betwisten. Doch op Petrus' rots stuitten hunne aanvallen af. De -onveranderlijkheid van de leer der kerk aangaande d:e erfzonde, waarmede elke mensch de wereld intreedt, was door de dogmaverklaring der Onbevlekte Ontvange nis van Maria, opnieuw bevestigd en ver sterkt. En terwijl het ongeloof' zich bedrogen zag in izijn hoop en zijn waan, dat dë Kerk door een of ander geloofspunt los te laten, ook hare onveranderlijkheid zou prijsgeven, schaarden zich de katholieken om den troon- van den Heiligen Opper priester en luisterden met geloovig hart en eerbiedige vreugde naar de woorden, waar mede hij |die lof van Maria verkondigde. In 'eik katholiek gemoed zullen steeds de woorden weerklank vinden, de woonden aan liet slot van zijn zendbrief tot de ge- loovigen gericht: „Mogen alle, "ons innig dierbare, zonen -der Katholieke Kerk deze onze woorden' vernemen en met steeds vuriger vroomheids 1 iefde en godsdienstijverde aller heiligste Maagd en Moeder Gods Maria, zonder erfsm-et ontvangen, voortdurend ver eeren, aanroepen, gebeden naar Haar op zenden en tot deze tee-derminnende Moeder va'n barmhartigheid-en genade in alle ge varen, angst -en nood, in twijfel en vrees, met het volste vertrouwen hunne toevlucht nemen. Ni-ets toch heeft men te dudhten, maar alles te hopen onder har-e leiding; toezicht gunst en bescherming, daar zij, ons in waarheid -een mftsedierhart toedragen de, de zaligheid o-nzer zielen bevordert, over het geheele menschdom hare zórgen uitstrekt, en Moor den Heer tot Konin gin des Hemels en der Aarde gesteld, boven alle koren der Engelen en alle rijen der Heiligen verheven, aan de rechterhand'van haren Zoon, onzen Heer Jezus Christus staande, hare allesvermogende moederlijke voorbede smeek-end' tot Hem richt, en ver krijgt wat ;zij vraagt, zonder dat haar wcnsch onvervuld kan blijven." ZUID-AFRIKA zal blijkens eene proclamatie van den Ko ning van Engeland op den 31sten Mei 1910 vereenigd wonden in een wetgevende Unie. De Unie omvat de Kolonieën Kaap de Goede Hoop, Natal, Transvaal en Oranje- rivierkal. En zal den naam (dragen„De Unie van Zuid-Afrika. Andere combinaties houden het publiek in. BRLGIE bezig, namelijk die welke de koning heeft gesloten, om zijn vermogen vast te leggen. een uitwen-digen (schok, 't Was een licht- schittering de oppervlakte des waters rakende, zonder tot de' diepte door te dringen. Als -een wolk voorbijtrok, zou alles weer in duisternis verkeeren. Suzanna verlangde vurig zich niet te mengen in die volksverzamelingen en in die uitleggingen. Op raad zelfs van haar broeder wachtte zij eenige dagen tot de opgewondenheid een weinig bedaard was. Toen zij eindelijk op weg ging, was 't bij 't krieken van den dag; haar innerlijke opgewondenheid' deed haar verbleeken Van af de Aliyah, waarheen hij gegaan was om te bidden, zag Gamaliel haar vertrekken. 't Was -een kalme, heldere ochtend. In die bevoorrechte luchtstreken verliest de winter zich bijna zonder overg'ang in de zachtheid van de l'e-nte; 't was een van die kristallen dagein, waarop zelfs het licht doorschijnender en lichter lijkt dan anders. Een onbestemde nevel deed den horizon schuil gaan adhter grauwe heu velen, verzachtte de hoeken, gaf aan de vochtige aarde een wondere zachtheid. Suzanna liep langzaam, haar ziel in har monie gevoelend met die ochtendfriscb- hei-d, 'haar heerlijken droom volgend, zon der spreken. Zoo legde zij de twe-emijlen af, die haar scheiden van Bethanië, tegelijk haast hebbend en bevreesd zijnde aan te koinen, niet wetend hoe zij zich tot den Meester zou richten, zelfs bevreesd hem aan te1 Daarover lezen we nog in het Handelsbl. v. Antw. Alen houdt zich, volgens ons ten onrechte, veel te veel bezig met de schikkingen dooi den Koning genomen om van lieden af het gebruik van zijne fortuin na zijnen dood te regelen. Het zijn hier maatregelen van private orde. Men mag ook goed aannemen, dat de vorst er vooral' op bedacht is, de onafhanke lijkheid van het land' te waarborgen en de uitvoering der werken te verzekeren, waar in hij steeds belang stelde. Wat men zegt, dat alles voorwendsel is om zijne dochters te onterven, dat is onnauwkeurig. In alle geval is er voor de princessen circa 50 millioen frs. voorbehouden. De sto in heeft ook in België terdege huisgehouden. Vooral doen Ide 'hevige regens veel schade. De Schelde is te Zwijnaarde, te Gavere en boven Avelgliem, -en de Leic is tusschen De in ze en Hareibeke uit hare oevers getre den; het water heeft de menschen en de steenbakkerijen onder water gezet. De Den der is boven Geeraadsbergen insgelijks overstroomd. Overgroot is- dq hoeveelheid water die van de hoogten stroomt, zoodat de rivieren sterk wassen, -en nog m-eer wassen zullen. De afdamming- der Gil-eppe stort 16.000 liter per seconde in de Vësdre, zoo-dat de toestand onrustwekkend is voor de oeverbewoners. Enzoovoort. DU1TSCHLAND. Een levendige actie wordt gevoerd door de mijnwerkers in het Roergebied, tegen de oprichting van -een plaatsingsbureau, waar in de patroons geheel de baas willen spelen en waardoor het mogelijk zal zijn ontslagen mijnwerkers van alle mijnen te weren. De regeering, daartoe uitgeno-oidigd, vindt geen termen om tussch-enbeide te komen en de patroons witten hun plan niet veran deren. Wanneer beide partijen volhouden wordt eene staking waarschijnlijk geacht. Middelen tot Germanlseerltig der Polen In hot Silosixohe grenspiaatsje Kat- towitz, dat door de kotenindustrte in den laatsten tijd sterk is vooruitgegaan, hadden dezer 'dagen de gemeenteraadsverkiezingen plaats, waarbij de Poolscbe can-didaten met flinke meerderheid gekozen werden. Tot zoo ver is dit niets bijzonders, doch een paar dagen na de verkiezing werden vijf leer aren en Ide rector van het gymnasium als gewone leeraren naar kleine dorpjes ver. plaatst „omdat zij voor de Poo-lsche can- didaten gestemd hadden" Een aantal post- en telegraaf-beambten zullen -eerstdaags op dezelfde gronden ver plaatst worden. Zooals nu bekend' is geworden, recht vaardigt ide r-egeering die verplaatsingen als volgt: ,,-de getroffen leeraren hebben, door spreken. Bij hun zeldzame ontmoetingen had zij al begrepen, dat het haar onmoge lijk zou zijn den mond te openen. Maar heden -gaf de gedachte, -dat zij hem redden mocht, haar -een weinig meer zelfvertrou wen. Zij vormde het plan, voor hem te herhalen de harmonieuze woorden van Gamaliel en vooral die van Hallil„Ge zegend hij, idiie komt in -den naam des He-eren", ten einde minder onwaardig te zijn, dat hij naar haar luisterde. D'i-e kin derlijke voorbereiding stelde haar gerust, schonk haar de illusie, dat zij zich op minder afstand van hem zou gevoelen Maar toen zij aan de deur van Lazarus kwam greep -een plotselinge schroom haar aan. Zij mompelde, zich tot Sarah wendend „lk durf niet m-eer", en een oogenblik stond zij aarzelend op de:n drempel. Maar er gingen veie m-enschen langs den weg en hunne nieuwsgierige blikken maakten haar -nog meer verlegen. Zich zelf over winnend, opende zij -de "deur en traid binnen. Het huis was haai" gemeenzaam gewor den. Suzanna ging reeds door de nauwe galerij, door de groote zaal gelijkvloers, de zaal der feesten en der familiebijeen komsten, to-en zij Maria, Lazarus' zuster ontmoetteHaar bemerkend klemde Suzanna lichtelijk. Maria droeg den met goud (doorweven sluier, welke het jonge meisje haar toegereikt had in het huis van Simon denPharizeeër. Maria kwam to-t haar met stralend gelaat; dat zij voor idte Poolscbe candidaten ge stemd hebben, een onpatriotische, methun plicht strijdige handeling begaan en boven dien een gebrek aan politiek inzicht, aan na tionaal voelen en aan begrip van hunne ver antwoordelijkheid als Staatsdienaren zoowel als opvoeders der jeugd, getoond." Een Pruisische regeering waarom wondt toch altijd alleen Rusland als voorbeeld van regieeringsdruk op ide ambtenaren aange- - haakl? is natuurlijk rotsvast overtuigd', dat Patriotisme, Plichtsgevoel, Politiek In zicht, Nationaal Gevoel -enz. het klinke inderdaad zooi achter elkaar, niet slecht den beambten alleen met den Pruisiscben korporaalstok kan ingepompt worden! Aardschokken. In het Beiëricbe Wond zijn Donderdag sterke aardschokken gevoeld, vooral te Auss-ernzell en Gunderiing. 's Avonds herbaalden zij zich. Zij waren toen zoo lievig, idat Ide ruiten kletterden en d-e schilderijen aan Ide muren in beweging kwa men. De schokken gingen met qnderaaiidSch gerommel gepaard. De bevolking liep ver schrikt de 'lunzen uit. SCHOTLAND. Drank en misdaad. De gereciiteiyke statistiek van Schotland over 1908 toont weer eens het nauwe verband tusschen drank- zicht en misdaad aan. In 't geheel 179.904 personen werden strafrechtelijk vervolgd we gens misdaden of misdrijven, tegen 182.227 in 1907, het hoogste aantal dat er nog in een jaar bereikt was. Van de ver volgden werden strafrechterlijk vervolgd we gens misdaden of misbruik, n.l. 103.000, had den zich sdhuldig gemaakt aan openbare dronkenschap -en wanordelijkheden. Van de gevallen van moord en doodslag, waarvoor een vervolging we-r-d ingesteld, kwamen -er 80 pet. uit 'dronkensahap voort. De 589 gevallen van wreedheid jegens kinderen wa ren ooik rn-e-est daarvan het gevolg. Bij diefstallen bleek bet, Idat in 60 pet. der ge vallen de bedrijvers niet nuchter waren. SPANJE. Koning Alfons ernstig ziek Da Pa rijsche „Gil Bias" blijft volhouden, ondanks alle offici-e-ele tegenspraak, dat de Spaansche monarch ernstig zi-ek zou zijn. Poliepen in den neus -en verettering in het oor maak ten ieen operatie noodzakelijk. Professor Mou re uit Bond-eaux zou geconsulteerd zijn en had den to-estaud als -ernstig gekenschetst echt-er wilde Ihij een operatie alleen in zijn kliniek uitvoeren, en kon den tijld, die voor -de genezing noodig zou zijn, evenmin be palen. De Madri-dsche geneeskundige auto riteit-en waren het volkomen met den Fran- schen professor -eens. In het koninklijk paleis te Madrid heersch- te een zeer onrustige geest, want men waag de bet niet langer de waarheid te verbloe men, zoodat -e-en regentschap reeds in zicht kwam. De Carlisten -en Republikeinen waren echter op alle gebeurlijkheden voorbereid. «mi l'l—IIWIUIIIW IK ■■aMMMWIW—j—i 'I Zijn zulke gelukkige -dagen spra,k zij. Ik heb alle berinneringen, die mij dierbaar zijn, weer willen bij -elkaar bren gen. En zoodra ik iden rouwsluier heb af gelegd - gij weet met hoe groote vreugde; beeft de uwe mij niet meer verlaten. Martha heeft aan den Meester vertelldl, onder welke omstandigheden gij hem mij gegeven hebt. En hij h-eeft geantwoord met bet voor u profetische woord: „ik zal op haar hoofd -een kroon van blijd schap plaatsen." Wat is hij goed, zeide Suzanna ver- legien. Maar hij wist misschien niet, dat ik u sedert -dat uur beminde. Hij wist het w-el. Gelooft gij niet, dat hij |?jlies we-et? vroeg Maria glim lachend. Hij beeft mij van zoo laag opge heven, en gij zijt de -eerste geweest, die vol medelijden voor mij was. Denkt, gij, dat ik hem zou kunnen ontmoeten? vroeg Suzanna beschroomd'. ik ben belast rn-et een boodschap voor hem van Gamaliel- 't Is zeer ernstig Mijn broeder zou graag zien, idat ik hem afzonderlijk kon spreken. Martha nam haar mede door de tweede binnenplaats, door de kamers van haar en 'haar zuster naar den tuin. Daar is de Meester, zeide zij. Gij kunt gaan. Lazarus verlaat hem terstond. (Wordt vervolgd). t

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1