■X, Ut. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 99. Zaterdag 11 December 1909. 3d® Jaargang halve \mrch ■Ikmaar. winter Waarde lezers! FEUILLETON. Zoekt, en gij zult vinden. verkocht lm Buitenland. m kan doen. 7ERKOCHT. voor alle :e ontbieden ilsch en soek. elen, technische eten, iEND, ct 69. koop van es; geven len Reke- pn, koopen id Bank- [ypotheek :en. a g s van i, aan het N ichen, door egeling, tegen iloosheid, ;en, neering, enz. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Dit nummer bestaat uit 6 blads j —'Ach, Heer, daar gij ons zoo alles zijt, blijf bij ons, riep zij smeekend uit. Gij zijt zoo groot, wij zijn zoo arm aan de heerlijkheden, die in u zijn. Gamaliel iaat u zeggen: „Ga niet heen vóór den tijd." Ik sprak u slechts over mij, omdat het zoo zoet is mijn ziel voor u bloot te leggen, maar ik ben gekomen voor u. De priesters verbergen hun haat niiet. Zij stellen een prijs op. uw hoofd. Trek u terug in Iturië. Dat wonder heeft een storm jegens u ontketend, 't Is werkelijk het uur der duisternissen. 3t/fc 00: ïring en op tarief. WANNA, .heks;Scheikundige ub aan het VKH - r' perse f 0.10 :eurig boekje, - 0.10 - 0.10 zijn thans esselino, f 0.75 - 0.60 311 Passtoors, O O lt! KUSIERSi - Alkmaar, ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS SO eents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin ran ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers3 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „One Blad". BUBEAUBreedetraat 45, tegenover de B. E. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENT1ËN Van 1—5 regels80 Elke regel meer6 Reclames per regel 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 eeet. Zij die zich tegen 1 Januari op ONS BLAD wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Evenals vorige jaren stellen we ook thans vveer de gelegenheid open, tot het plaatsen van Nieuwjaarsadvertenties in ons nummer van 1 Jan. a.s. Hoe langer zoo meer wordt van dit mid del tot het overbrengen van de gebruike lijke wenschen op den Nieuwjaarsdag, ge bruik gemaakt. Het heeft ook niet alleen het voordeel dat het minder kostbaar is dan het zenden van kaartjes aan vrienden en bekenden, doch ook worden er veel meer kennissen door be reikt en wordt niemand vergeten. De kosten, 25 ets. per advertentie, kan ieder zich veroorloven. Wij verzoeken onzen lezers, die van deze gelegenheid willen gebruik maken, hunne ad vertenties te -willen zenden aan ons Bureau of aan onze agenten. 't Zou juister geweest zijn hierboven te zetten „lieve lezeressen, geachte lezers, ge waardeerde abonné's en niet hooggenoeg te achten adverteerders"maar wat 'n om haal! „Lezers" omvat allen, niet alleen de lezeressen, maar ook de abonné's die geacht mogen wonden lezers te zijn, zelfs de ad verteerders, die voor 't minst hun eige|n advertentie lezen. De aandeelhouders zijn ook lezers, zij lezen vooral ide (advertentiesdit zij den ad verteerders eene aansporing; maar voor hen hevat 't volgende geen nieuws. De bedoeling is u te vragen of gij reeds 't heugelijk nieuws (zonder voorafgaande blijde verwachting) vernomen 'hebt, dat „Ons Blad" (in de wandeling genoemd obé O. B.) 't aandurft zijn abonnementsprijs met f 0.10 pep 3 maanden te verhoogen. Dit is nu wel niet zoo' bijzonder en 't bedrag is te luttel om veel over te spreken en 't besluit is door de aandeelhouders ge nomen met algemeene stemmen op 1 na, maar 't is voor de lezers (d.w.z. alle bo vengenoemde groepen) een hoogst aan g e n a a m bericht De abonné's, dus zij, die 't dubbeltje moeten betalen, kijken een oogenblik „be duusd"; één oogenblik slechts, want bij eenig nadenken begrijpen allen, dat tegenover die twee Haagsche kwartjes, Idle ze meer moe ten offeren in Ide 13 weken, (nog geen EVANGELISCHE VERHALEN. 22) Naar 't Franach. Dadelijk? Zonder hem te waar schuwen? vraag Suzanna, zich dichter bij haar aansluitend. Hij zal misschien ver wonderd zijn over mijn vrijmoedigheid. Hij 'kent mij niet. Maria glimlachte toegevend als een oudere zuster en sprak: Jezus is niet als onze leeraren en meesters. Hij verstoot nooit iemand. Hij roept ons allen. Ga vóór de menigte komt. De zon stond thans zeer hoog aan den horizon. Zij verspreidde een verblindende klaarheid in den tuin van palmen, lau rieren en die zeldzame rozen, welke in elk seizoen bloeien. Twee of drie altijd groene vijgeboomen strekten hun enorme stammen uit, met hun takken een soort prieel vormend. Eenige cyclamen waren al ontloken. Deze te vroege bloemen had den |de bekoorlijkheid van broze gratie. Deze tuin, voorafgaande aan dien, waar hooger gelegen het graf zich bevond, was warmer dan deze en beter beschut. Suzan- na herinnerde zidi niet er meer geweest te zijn, want alles was haar nieuw. Hoogs heggen van nauwelijks ontloken leliën ver spreidden een lichten geur door de lucht. cent in, Ide week!), eene belangrijke waar devermeerdering van 't geen verschaft wordt komt te staan. Zoo is 't! Wordt de abonnementsprijs met i/t ver hoogd, ook 't aantal bladzijden wordt met Va vermeerderd, Ides Zaterdags worden twee bladen in plaats van 1V? gegeven. Dit staat dus gelijk; maar 't groote voordeel ligt in Ide meerdere beschikbare ruimte, die niet met i/ö, maar met veel grooter gedeelte; toeneemt. Lezers! Ziet zoo'n krant eens in, wat gaat er voor u een ruimte verloren! De kop; niets waard voor lezers; advertenties, heel best, maar gauw doorgelezen vooral die groote; dan verschillende verplichte ru brieken, officieel gedeelte beurs, marktbe richt en hoe mooi ook, en met welken durf en wat helder (nzicht ook opgezet en met wat taaie volharding voortgezt de geliefde kerkberichten, 't neemt alles veel plaats in, zoodat voor velerlei, dat abonné's ook zoo gaarne in éen R. K. blad zien, niet genoeg of geene plaats over bleef. Nu twee volle bladzijden, dat zijn 10 lange kolommen, meer ruimte voor den redacteur om te vullen; wat eene weelde! Daar kan meer plaatselijk nieuws in, daar is ruimte voor een grap en ook voor een ernstig stukje apologie, Idrank- en vuilschrift bestrijding, er komt plaats om geregeld 'n mooi Zondagsverhaal te hebben en nog een tje erbij en ook om eens Alkmaarsche toe standen en raadsvergaderingen te overzien. Er is meer, maar... afblijven van wat de nieuwe redacteur in zijne mars heeft en van plan is. „Nieuwe redacteur", 't staat er zoo ge woontjes en 't 'klinkt in O. B. niet onge woon ('n beetje ondeugend gezegd, he maar mag niet eenige goede verwach» ting gekoesterd worden van dien jongen! man, ras-eCht Noordhollander, die 't erop zet om O. B. vooruit te brengen, die, eene vaste betrekking prijsgevend, met vurige lief de voor de Roomsche zaak eene onzekere loopbaan kiest, maar Idan ook alles zal'doen om Idaarin ten bate van O. B. te slagen. Abonné's gij zijt overwonnenErkent 't maar, gij verheugt u in de prijsverhooging, die zeggen wil de groote verbetering van uw orgaan, dat u- tenslotte trots alles lief is, uw Roomse h-K a th o 1 i e k plaatselijk blad. Of zoudt gij uwe Difesa, uwe verde digster in 't openbaar, niet liefhebben, als Z. H. Pius X zijn bisschopskruis er voor veil had? En bewijst dit laatste niet, dat vóór alle godsdienstige werken volgens Z. H. gaat de R.K. pers? Want als de toen malige patriarch van Venetië zijn lijfsieraad hadde verkocht ten bate van zijn krant, zou hem niets zijn overgebleven om te steunen liefdewerk, school of kerk. Daarmee is 't pleit beslist: de andere le zers vooral ide lezeressen, zijn met dennieu-' wen maatregel ingenomen; ook de adver Jezus was gezeten op een met mos bedekten steen, nabij de bloeiende heg. Hij zat alleen, met gebogen hoofd, zoo ernstig als verre van deze aarde, dat Suzanna gedurende eenige oogenblikken niet durfde naderen: Maar hij zag haar van verre en gaf haar een teeken om te naderen. Zij kwam vlak bij hem. Zij kniel de laan zijne voeten. Heer, zeide zij met zachte stem, Gamaliel, mijn broeder, zendt mij tot u, Hij laat u zeggen.... Helaas, zij kon geen woorden vinden, 't Was haar, of 't leven zelf in haar op hield in deze onuitsprekelijke opgewon denheid. Heb vertrouwen, zeide Jezus, met oneindige zachtheid. Vrees niet. Ik ben het. Ik ben het. Dit woord verjoeg inderdaad iederen schrik. Alle angst en alle vrees van Suzanna verloor zich in een grooten vrede. Hij was het, de zachtheid, de on begrensde goedheid. Met vreugde ge voelde zij zich zeer klein, zeer nederig tegenover den grooten profeet. Zij vergat alles wat zij onderweg bij zich zelf had herhaald. Het was haar of heur ziel zich vrij maakte als een vogel, die zijn vlucht neemt. Heer, zeide zij in haar schuklëlooze naieviteit, ik had woorden gezocht, die u minder onwaardig waren, de woorden van mijn broeder-, welluidend als een gezang. Ik weet ze niet meer. Ik breng u mijn teerders, want zij weten 't best, hoe 't le zertal van Ons Blad boven verwachting is gestegen, hoe 't doordringt in alle Room sche Alkmaarsche gezinnen en fn alle dor pen van Beverwijk en Zaanstreek tot Hel der toe. Zij terecht bedacht op hun eigen belang begrijpen, dat bij zoodanige ver betering van eene courant 't aantal lezers in ruime mate gaat toenemen, zij niet in 't miinst zien 't met genoegen hoe in deze maand WelBerwaarde en andere sprekers er op uittrekken of in eigen parochie ver zamelen blazen, teneinde nogmaals uitdruk kelijk te wijzen op 't hooge nut van eene eigen degelijke plaatselijke R.K. pers. Tevreden zullen ook zijn correspondent ten, die allicht meer plaatsing voor hunne bijdragen vindenagenten, die denken mo gen »x/,n van 50 ia 5 en 1/)0 van 60 ia 6« en „hoe meer abonné's hoe meer vreugde". Mogen ook tevreden kunnen zijn aandeel houders, commissarissen en bestuurders, want ieder ziet gaarne, dat zijne offers, in geld of in werk, gedijen. Ja, gedijen mo gen de nieuw te nemen maatregelen, maar gedijen onder Gods zegen, tot heil van on ze Katholieke samenleving en bovenal Goide tot meerdere eer en glorie.- Alkmaar Dec. '09. K. V. FRANKRIJK. De veroordeelde schoolboeken. Te bisschop van Dijon heeft bij gelegenheid van een katholiek congres over dë kwestie der schoolboeken zijn oordeel gezegd. Wij verwijten niet aan Ide school, zeide hij, dat zij onzijdig is, maar wel dat zij het niet is. Naar aanleiding van de uitlating van minister Briand in de kamer: wij zullen in de vrije scholen binnengaan en de leesboe ken die er gebruikt worden onderzoeken, heeft mgr. Daid'olte gezegd: Evenals de martelaren van twintig eeu wen geleden zullen wij zeggen: Komt bin nen, er geschiedt geen enkel kwaad onder ons. Wij eerbiedigen en bewonderen de onderwijzers, die zich bewust zijn van hun zending. Velen hunner hebben hooge ze delijke waarde, maar enkelen van hen mee- nen, dat hun hoogheid is aangevallen, om dat de bisschoppen hun plicht gedaan heb ben. Tot Ide ouders wenschte mgr. Dadolle te zeggen, idat er groot gevaar in steekt om de veroordeelde boeken in de handen hunner kinderen te laten. Heel beleefd zijn ouders aan de schoolmeesters gaan vragen die boeken in te trekken. Ze werden soms beleefd, soms minder beleefd ontvangen. Schoolmeesters, riep de bisschop uit, goed. goed. Maar meent men idan, dat de kinderen 's ochtends van acht tot elf en smiddags van één tot vier uur vader noch moeder meer hebben? De onderwijzer of de in- ziel, niettig en onbeslist. Zie verder dan mijn 'zwakke woorden kunnen vertolken. En Idaar de zegen mij is overkomen, op uw weg geplaatst te wezen, smeek ik u, help mij. Ik zoek God, maar als bij toe val, maar als in de duisternis, zonder Hem te kunnen bieden al de teederheidi van mijn hart, dat den weg niet weet om tot Hem te gaan En Jezus zeide: Ik ben de weg. Heer, hernam Suzanna, men onder wijst ons wel harde dingendingen die ons kwetsen 'en iederen vroolijken aan-* ons kwetsen en iederen vroolijken aandrang in ons idoen bevriezen. Maar dat al sterft niet, want u hoorende, is 't in mij ont waakt. Gij hebt gezegd wat ik tot nu toe nooit had gehoord, wat ik, zonder het te weten, verwachtte. Anderen evenwel ont kennen en loochenen uw woorden over de goedheid, de zuiverheid, de liefde je gens God en de menschen. Zij begrenzen onze verhouding tot God tusschen uiter lijke voorschriften, zonder zich te be kommeren om het innerlijke van ons zelf en wat i n ons weent en wat in ons zingt. De besten zeggen, dat wij ons niet moe ten bemoeien met die anderen, omdat wij niet zijn zooals zij... Gij spreekt niet aldus. Maar al die tegenspraak is toch zoo verwarrend En Jezus zeide: Ik 'ben de waarheid. Heer, het is niet genoeg den weg specteur van het onderwijs zouden dus met de vorming van hun geweten belast zijn. Een even belachelijke als verfoeilijke opvat ting. Wij voelen, dat wij op het gebied van het recht zijn en daar zullen we blijven. Ik bid u, laat uw kinderen niet van u afnemen. Kalm en weioverwegen zult gij u verzetten tegen overreding en dreigement gij zult de kracht uwer vereenigingen stel len tegenover de bedreigingen van den staat. De terroristen zeiden: „Wanneer de wet spreekt, dan moet het geweten zwijgen." Een slaven woord, dat vrije menschen on waardig is. In elk geval, de wet spreekt, maar tot ons en in naam van die wet en van het geweten verklaren wij den oorlog aan de slechte boeken. Aan u om te han delen Kardinaal Lucon, de aartsbisschop van Reims, heeft in zijn antwoord aan den aarts bisschop van Angers die hem gelukgewenscht had, dat hij de eerste bisschop was, tégen wien de onderwijzers hun aanklacht hadden ingediend, o.m. dit gezegd: Het lijkt wel dat wij in dit geval de menschelijke wet aan onze zijde hebben, want de Fransdhe wet schrijft aan de openbare school de on zijdigheid voor. Logisdh redeneerend, zou de regeering ons behooren te steunen, en tegen hep, die door aan de kinderen leer boeken in handen te geven, welke tegen onze geloofsovertuiging ingaan, de wette lijke onzijdigheid te kort doen, moest de wet optreden. Onze beschuldigers beklagen zich erover, dat wij1, waar wij het onderwijs van som migen hunner aanklagen, hun gezag aange rand hebben, maar zij hebben het niemand anders dan zichzelf te wijten, dat wij ons in de noodzakelijkheid gezien hebben het gebruik van boeken te verbieden, die de onzijdigheid der school schenden. Mgr. Fulbert Petit f Dinadag is te Be sancon plotseling overleden de bekende aarts bisschop van het Idiocees van diezelfden naam, mgr. Fulbert Petit. ITALIË. Socialistisch heldenfeit. Van ren socia listische heldendaad in een kleine Italiaan- sche gemeente Maandag voltrokken, maakt een Central News-telegram uit Rome mel ding. Te Ferli werd er tijdens de H. Mis die door verschillende geloovigen uit den om trek werd bijgewoond, een predikatie ge houden door pater Gemelli, Nu drongen onverwacht een heele troep socialistische heethoofden de kerk binnen; den predikenden pater Welen die indrin gers in ide rede met de vraag, of hij be reid was een debat aan te gaan met af gevaardigde Podrecca. Natuurlijk bedankte de predikant voordie eer en dit gaf den vrijheid-lievenden heeren aanleiding zooveel herrie te schoppen en, zulk een algemeenen schrik te veroorzaken te kennen en verlicht te zijn door uw licht. Wij zijn zoo zwak. Ik wil zoo vaak en ik kan, niet Ik blijf ook ellendig. Zoovele dingen doen lijden en ontmoe digen. Er moest voortdurend een Hand wezen, Idie naar ons is uitgestrekt en ons helpt. Een machtige handmaar ook een teedere hand. Het schijnt mij vaak of lik, aan mij zelf overgelaten, bij iederen tred zou vallen En Jezus zeide: Ik ben het leven. Ik ben gekomen opdat gij Jb'et overvloedige hebben zoudt. Maar ik ben voor dat uur gekomen, j onderbrak de Meester ernstig. Als de graankorrel niet sterft, blijft hij alleen. Maar als hij1 sterft draagt hij veelvoudige vruchten, Gij kunt toch zoo ellendig niet om komen, gij, die de dooden opwekt De Heer zal u niet aaji die mannen overle veren. Gij weet niet, hoe zij zijn en met dat meerdere vrouwen flauw vielen. Een aantal mannen poogde de indringers onderwijl buiten de kerk te gooien. Het kwam daardoor tot een handgemeen en de veiwarring werd nog grooter, toen sommige rooide heeren van vuurwapenen gebruik be gonnen te maken en in het wilde weg te schieten. Sommigen waagden zelfs een aan' val op Iden predikstoel, om den pater te mo les teeren. Maar de assisteerende geestelijken wier pen de brandende kandelaars als laatste ver dedigingsmiddel naar de aanvallers, waaróp de helden ten slotte toch afdropen. Toen kwam een troep soldaten, die de roode bende al heel gauw op de vlucht deed gaan. We zullen aan dit alles maar niets meer toevoegen. Het feit spreekt luid genoeg. Het nieuwe kabinet. Volgers berichten uit Rome zou het nieuwe kabinet alsvolgt zijn samengesteld President van den ministerraad en binnen- landsche zaken. Sonnino. Buitenlandsche zaken. Amiraal Bettolo. Openbaar onderwijs. Martini. Financiën. Luzzati. Justitie. Finocchiaro. Openbare werken. Satandra. Post en Tel. Deneo. Landbouw en Handel. Denava, Oorlog. Springaridii. Een gematigd kabinet. Sonnino heeft bij dë vorming van dit ministerie op de voorgrond gezet dat de wenschen van sommigen om het burgert, hu welijk, vóór het kerkelijke verplichtend te stel len niet konden ingewilligd worden en anti kerkelijke politiek uitgesloten moet zijn. Een pauselijke encycliek De corres pondent te Rome van de te Milaan ver schijnende „Perseveranza" meldt aan zijn blad, dat er binnenkort een nieuwe ency cliek van Iden Paus te wachten is over de gebeurtenissen in Erankrijk. De Paus zou Idaarin de vruchtbare werk zaamheid van het Centrum voor de Kerk van Duitschland uiteenzetten en er op wij zen, hoe |het Centrum zich vrij wist te houden van iederen anti-patriotischen en an- ti-nationalen i nvloed'. De H. Vader zou dan de Katholieken van alle partijen in Frank rijk eveneens uitnoodigen om een dergelijk Centrum samen te stellen. Als 't maar waar is! ENGELAND. De strijd om de nieuwe belastingen tus schen Hooger- en Lagerhuis worden thans nu ide huizen gesloten zijn, in de pers ijverig voortgezet. Wat wil de regeering toch met het Hoo- gerhuis? vraagt de Times. Verschillende mi nisters hebben gezegd, dat, al krijgen de liberalen bij 'die verkiezing de meerderheid' „zij zouden weigeren het bewind te aan vaarden, tenzij ze ëen of andere zeker-, welken dood zij u bedreigen,... Jezus sprak met treurigen blik: Het is noodig, dat de herder gesla gen wordt en dat de herders van de kudde verspreid worden; de schapen, die mijn stem hooren; al degenen, die ik ken en die mij kennen, zij allen zullen mij verlaten... en gij Maar ik zou voor u sterven. Mees ter, riep Suzanna uit. Ik weet, dat ik niets ben en jnabij u gevoel ik dat met onein dige zoetheid. Maar zoo onwaardig als ik ben ;om u raad te geven, durf ik u toch smeeken u zelf te redden, voor ons. (Als gij moet sterven, dat het dan ten minste veel later zij als gij uw werk voltooid hebt. Laten wij u verdedigen. Uit medelijden voor ons, ontga dien dood. waarmede de haat der menschen u be dreigt Wie zal in u gelooven, als gij zoo heengaat? Ik weet de woorden niet te zeggen, die noodig zijn.... Ik lijd te veel... Ween niet. Luister: die dingen zullen slechts tijdelijk wezen. En mijn Valder zelf bemint u, zooals Hij allen liefheeft, die mij bemind hebben. Zij leunde bij toeval en zonder het te zien, tegen kte haag. Een hooge, half ontloken lelie boog zich onder haar hand, viel voor de voeten des Meesters. Zij zag er maar zonder te begrijpen, geloovenid1, dat i|n haar een teer i ets was gebroken. (Wordt vervolgd,) -

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1