Ons Blad No. 105. Vrijdag- 31 December 1909 BIJVOEGSEL 3"* Jaargang FEUILLETON; Zoekt, en gij zult vinden. PLAATSELIJK NIEUWS. ONS BLAD van van Woensdag 29 Deember 1909. PURMEREND. Tooneelwedstrljd Uitgeschreven Idoor de Tooneelvereeniging „Leo XIII" onderafd. N. R. K. V. B. in iele concertzaal „De Doele" ter gelegen, hieiidl van tiaar 5-jarig bestaan. Ruim zeven uur opendie de WelEd. heer Jb. van Beek Jr., voorzitter der feestcom missie, Ideze in alle opzichten geslaagde Wedstrijd. Die geachte spreker vond bet een groote eer Idezen wedstrijd uitgeschreven door de Tooneelvereeniging Leo XIII ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan temo gen openen. Van het begin af toch' heeft hij als lïd en regisseur van deze vereeni- ging het lief en leedi medegemaakt en is er trotsch op te kunnen wijzen op feiten door Ule feestvierende vereen iging daajgesteld fut.: Idle uitvoering voor de algemeenear men, tooneeiwedstrijd Schiedam en Edam, uitvoeringen in den omtrek in het belang defrig 'oedle zaak, en thans deze tot nog toe zoo bij' uitstek geslaagde Tooneeiwed strijd. Hij spreekt een woord van dank en wel Lorna hn die jury en de overige leden van de Feestcommissie welke op de eerste uit- nocwiiging terstond bereidwillig hunne moei tevolle taak op zich namen, ingielijks aan de heeren executanten die ons deezn wed strijd hebben mogelijk gemaakt, aan de pers voor hare tegenwoordigheid en ten slotte aan het talrijk opgekomen publiek welken hij allen een redht genoeglijken avond toewenscht, na vooraf nog beleefd1 te heb ben verzocht niet te rooken. Terstond hierna ving de wedstrijd aan Wij zullen onze persoonlijke meening niet neerschrijven, idocli ons alleen tot het oor deel der Jury bepalen. Wel vonden wij dat in de voordrachten beter dan in de duetten werd gewerkt. Ruim twaalf uur werd vanaf het podium bij monde van den WelEd. Oestrengen heer Jb. van Beek Jr. den uitslag bekend gemaakt. Zijn openingswoord ving zijn ZEd. aan met te zeggen, dat de jury over het algemeen goed gestemd was, doch dat hij den ge- achten mededingers aanraadde indien zij in het vervolg nogmaals ter wedstrijd gin gen zooveel mogelijk leerzame stukken te huren ten niet te veel op het titelblad te letten. Z. Ed'. vergeleek zulks met mooie vruchten en mooie vrouwen Idodh die in wendig dikwijls het tegenovergestelde zijn Hij feliciteert de bekroonden doch sprak dien wensch dat zij die geen prijs had den mochten verwerven den moed niet zou den verliezen, en him; best zouden doen om op een volgenden wedstrijd bekroond te Worden waarna de bekroningen werden voorgelezen. KOMISCHE VOORDRACHTEN. Ie prijs: Verguld zilveren medaille de heer C. J. Miermans van Krommenie met „Voor het Vaderland", 138 punten. 2e prijs: Verguld1 zilveren medaille de heer J. v. Linden van Vlaandingen met: „Dat hebben wij", 124 punten. 3e prijs: Zilveren medaille de beer J. F. A. Jongbocber, IJ muiden met: „Terug valn 't Bal Masqué, 122 punten. 4e prijs: Bronzen medaille de heer J. Giphart Leiden met: „De Ambtenaar van den Burgelijken Stand", 120 punten, DUETTEN. Ie prijs: Twee verguld zilveren medail les Ide heeren C. J. Miermans en P. Ve- roetjes Krommenie met: „Sergeant en Re- cruut", 133 punten. 2e prijs: Twee zilveren kruizen Ide heeren P. Kuijs en C. Stuifbergen Castricum, met: „De Charmante Jongelui", 121 punten. 3e prijs: Twee zilveren medailles de h'ee ren Jo v. IdL Jacht en M. Krijgsman Hoorn met: „Ons lekkere Idikke Oom 105 pun ten. EEREPRIJZEN. Ie. Eere prijs: Groote verguld zilveren medaille de heer C. J. Miermans. 2e. Eereprijs: Groot zilver Eerekfuisde heer J. v. d. Linden. De medailles werden onder fafares uitge reikt door Mej. C. P. Visser. Luide hoera's stegen op toen twee oud-leden van Leo XIII de heeren C. Kuijs en M. Krijgsman hun medaille in ontvangst kwamen nemen. Het sluitingswoord sprak de WelEd. heer Jb. van Beek Jr. Hij bedankte in de aller eerste plaats het publiek voor de uitnemen- de orde, de Jury en Feestcommissie voor 1 d'e volbrachte werkzaamheden. Het be- t stuur had besloten om Mej. C. P. Visser i het eenige vrouwelijke jury-lid een stoffelijk bewijs van dank aan te bieden hetwelk hij tot zijn spijt nog niet kan overhandigen, doch zoo spoedig mogelijk na ontvangst in haar bezit te stellen n.l. de: Camera Obs- curai Van Hildeb'rand. Na nog een woord van idank te hebben gezegd aan de milde schenkers tier medailles, aan heeren execu tanten, aan Ide pers, aan Leo XIII inzonder heid aan haren voorzitter voor zijne vete werkzaamheden in ideze sloot hij na gezegd te hebben tiat de diploma's na ingevuld te zijn onmiddelijk aan tie bekroonden zul len worden toeegzonden dezen hoogst ge noeglijken avond. 1 Uitslag tier Declamatie Wedstrijd uitge schreven Idoor de werkmansvereenigïng „Vooruit" ter gelegenheid van haar 40- jarig bestaan. AFDEELING ERNST. Ie prijs, tie heer A'. Woestenburg van Hoorn. 2e prijs, Ide Keer J. Groot van Vofendam 3e prijs, tie heer P. Beets van Pur merend. 4e prijs, Mej. C. Voortman van Amster dam, AFDEELING LUIM. Ie prijs tie heer O. Voget van Haarlem'. 2e prijs tie heer J. Visser van Hoorn, 3e prijs tie heer A. Schermer van Hoorn. 4e prijs Mevr. C. SmitFermer van Haar lem, EEREPRIJS Ide Keer A1. Woestenburg voor het hoogj- ste aantal punten in beide afdeehngen'. De heer D. Groenbart legde dezer dagen met gnnetig gevolg bet theoretisch Arts examen af. Wegens plaatsgebrek volgend nummer raadsverslag. PURMERLAND. De jaarlijkeche besteding van het onder, houdiwerk der Banne heeft Woensdag j.l- plaats gehad. De gnnning is echter aangehouden als zQnde boven de begrooting. Minste inschrijver in masBa was de heer L. Kat te Purmerland. HEEMSKERK. Protest tegen de Tiendheffing. Voor eenigen tyd ontvingen de eigenaren van landerijen en tuingronden alhier en omstreken borderellen van de «Tiendcom missie» te 's Gravenhage, waarop aangegeven was de grootte van het land, waarvan «tiend» betaald mooat worden, als er tiendplichtige vruchten op verbouwd werden. Deze actie tegen de tiendplichtigen werd gevoerd op grond van een acte, dateerende van den jare 1720, ten name van Jean Deutz van Assendelft, wiens recht van tiendheffing (vermeend of waar) is overgegaan op de heeren Mr. del Court tot Krimpen en Jhr. Mr. Hugo Gevers. Tegen deze vordering kwamen de bovengenoemde eigenaren op en vereenigden zich in «de Zon» te Beverwijk tot het voeren van een gemeenschappelijke actie. Als woordvoerder trad op de heer Mr. H. J. Oskam, advocaat te Rotterdam, die in 1908 met gnnstig gevolg in het tiend rechtproces van del Court tot Krimpen tegen Kranenburg en Brandjes als verdediger van deze laatstgenoemden was opgetreden. De heer Oskam zette uiteen, dat het recht op de tienden onder Heemskerk was te niet gemaakt en dat dit recht nooit was bewezen dat er geen sprake kon zijn van omschreven recht in de acte van 1720dns dat de per sonen, die zich van dat recht zonden ver zekerd hebben bfl acte van verkoop, er geen aanspraak op hadden. Nu was het noodig, met bet oog op de invoering der Tiendwet in 1910, dat allen, die als tiendplichtigen te boek stonden, in verzet kwamen. Belang hebbenden, die deel willen nemen aan deze gemeenschappelijke actie knnnen nn met medeneming hunner ontvangen borderellen zich wenden tot de heeren W. J. A. de Wildt, J. de Wildt en W. Seignette te Heemskerk. Voor gezamenlijke kosten en naar de grootte hunner landerijen zullen dan belanghebbenden protesteeren tegen de tiendheffing. Mogen zj) slagen I Langere vacantie I Daar de onderwijzers aangesteld zjjn tot tellers der negende volkstelling, zal de Kerst- vacantie hier dnren tot en met 4 Jannari. Die gelukkige spes patriaezj] profiteert overal van. WARMENHUIZEN. 25 Jarige getrouwe plichtsvervulling. 1 Januari a s. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer Nicolaas Ham de fnnctie van gemeente veldwachter heeft vervuld. De jubilaris was zeven jaar in betrekking te Nieuwer Amstel en achttien jaren reeds in ons midden. Wfj wenschen den jnbilaris veel gelnk met zijn jubilenm en spreken den wensch uit, dat hij nog lange, lange jaren te mid den van ons allen op rechtvaardige, plicht matige maar toch humane wijze zjjn fnnctie moge bljjven beoefenen. Dat de Nieuwjaarsdag van 1910, voor hem een dag moge zijn van welverdiende vreugde en vriendschapsbetuigingen is de welgemeen de wensch. EGMONDBINNEN. Hoe later op den avond hoe schooner volk. Dit ondervond den lsten Kersdag 's avondi zekere L. in deze gemeente woon achtig. Omstreeks lOJ/a uur zaten ze rus tig bij elkander de nog niet lang gehuwde luitjes, 't was erg rustig en stil, want om dien tijd liggen de.meeste menschen in dit dorp al te rusten. Eensklaps wordt de deun opengedaan. Ha, zegt hij, moeder de vrouw ligt nog biet te bed, de lamp brand nog, 't is zeker nog vroeg denkt hij. Zoo stun telt hij de kamer binnen, waar zijn stoel hem Wacht. Zonder veel van zijn reis te ver halen neemt hij plaats. De jonge menschen kijken elkander ver baasd aan, voor dezen hun onbekenden niet welkomen nacht-logé. Hij was blij dat hij thuis was, want hij had rust noodig en moeder de vrouw in haar hoekje aan te treffen.... 's Man gedachte beleefde duizend ang sten ten sprak tot zijn logé: Nu al te bed, u bent verkeerd) koeien kijken, mijn varkens groeien best? bij mijn buurman daar moet je zien. 't Was alles zenuwachtig wat er uit kwam. Onze logé, wilde dat alles wel eens zien. 't Was ook nog te vroeg can naar bedl te gaan, ze stonden beiden op ert tiaar gingen ze. Ze waren spoedig uitgeke- ken, want zijn oogen, weigerden hun dienst Nu even bij buurman, kom?.... nee maar tiaar... en dat gelukte, nu even geklopt, na even Waditen verscheen buurman, maar wat schrki ,wat zag bet er bij buurman goed uit, hij was in gala. Nog verbluft staat die loge van schrik, want daar wias de man niet op gesteld en begon luidde zijn ver ontwaardiging te kennen te geven, en wil- tie met geweld wieer naar huis. Dit ging moeilijk. Nu moet hij rusten! Buurman in cai su veldwachter bracht hem naar het voor die soort menschen ingericht hotel. Dat koffl hij niet begrijpen, zoo even thuis en nu in een hotel te moeten logeeren. Aldaar gaf hij op genaamd! te zijn J. v. d. S. te Limmeiï woonachtig. Zoodoende bleek het een kleine vergissing. Hierbij komt het spreekwoord op zijn plaats: Drank in den man, wijsheid in den kan. AKERSLOOT. Bedelen. Meermalen zijn in onze gemeente maat regelen genomen om het bedelen zooveel mogelijk tegen te gaan. Troff-n de uitge voerde verordeningen, om se zoo maar eens te noemen, dadelfik doel, niet la»g echter duurde het of met alle maatregelen wordt den draak gestoken. Zoo thans ook weer. 't Is erg zooveel bezoek men eiken dag ontvangt van mannen vooral, met hoog blozende wangen en pimpelpaarse neusen. Geeft men niet, een vloed van scheldwoorden en verwenschingen worden u naar het hoofd weder u voor aen geest, staan, ue aag van heden zij dan ook de dag des gebeds voor hunne zielerust. Een goed kind vergeet zijne lieve ouders nooit, maar de laatste avond van het jaar zij voor U een avond van overpeinzing, een avond des gebeds. Vóór U ligt een nieuw jaar. Zult gij het einde daarvan beleven? Hoevelen zullen weder in den loop van 1910 voor Gods rechterstoel verschijnen EVANGELISCHE VERHALEN. 28) Naar 't Frannch. Maar Ide menschen groepen, die voorbij gingen, werden steeds talrijker, richtten zich allen naar tien berg Moriah en den tempel, naar tien toren van Antonia, de tegenwoordige verblijfplaats van Pontius Pilatus, tien Romeinschen stadhouder. Men lachte, men riep elkander aan, men ging naar een schouwspel. Priesters meng den zich thans onder het vok. Zij hitsten Ide menigte op met arglistige woorden, die voor Suzanna de vreeselijke waarheid geheel ontsluierde.n. Die man bedroog u. Wij hebben hem op tijd gegrepen. Zij duivelsche wonderen sleepten de zwakken mede. Rome wordt zoo spoedig verontrust. Wij zijn aan groot gevaar ontkomen. Vele lieden schudden het hoofd ten teeken van instemming. Eenigen beefden en zwegen. Suzanna ging hen van verre achterna. Zij gingen klaarblijkelijk daar heen waar «Jesus twas. Zij liep, als onbewust, zich zelf dwin gend. Niemand sloeg acht op haar. 't Was haar, of zij ver verwijderde toejuichingen van vroegere dagen hoorde: „Hosanna, tien zoon van David. Gezegend hjj, di« v/ngeveer zuu.uuu iranx weruien jaai njns uc- steed tot leniging der smarten van de'nood lijdenden, in het paleis der Wetensdhapstraat Het is zeer prijzenswaardig, dat de Ko ningin zelve ide noodlijdenden opzocht. Ziehier een geval dat algemeen wordt verteld! In het paleis had! men, eenige jaren ge leden, 'eene jonge vrouw aangestipt wier geval waarlijk deerniswaardig was. De prin ses ging in het kamerken tier ongelukkige, komt in den naam des Heeren." Waren die dagen dan zoo verre? Waren 't al vroegere tiagen, de vier, welke sinds dlienj intocht verloop en waren. En naarmate zij voortging, hoorde zij andere kreten, maar woedende; kreten van haat, al werden, ze nog niet volkomen begrepen... Het uitgestrekte plein, die „Gabbatha," was overdekt met voik. Al het grauw van Jeruzalem was daar bijeen, tie gei- wone toeschouwers van terechtstellingen en onder hen, helaas, ook de leiders van Israël, tie hoogepriesters, de priesters, de Pharizeeën, de Schriftegeleerden, allen, allen. En hun gelaat had een uitdrukking Van Iduivelschen haat. Zij idrong tot nabij de kolommen, die de Romeinsche gebouwen omringden, en verborg zich in een hoek, onzichtbaar voor iedereen;. De geweldige sterkte, een paleis, kazer nen en torens bewakend, rees voor haar op. Juist tegenover haar was de woning, welk tie Romeinsche gouverneur bezigde tijdens zijn kortstondig toeven te Jeru zalem. Pilatus Was er thans: hij kwam altijd in de Heilige Week tijdens de feesten, uithoofde van de talrijke opstootjes, die Üan uitbarstten in de woelige massa van een millioen menschen. Het paleis was een forsch gebouw. Bogen, galerij en een soort van balkon liepen langs tie ver diepingen. Het groote huis bleef somber en geslotens Lourdes. Eenigen tijld! geleden deelden w'e mee, hoe het stoffelijk overschot van Berna- dette Soubirous, het meisje aan wie tie H. Maagd te Lourdes verscheen, was opgegraven en daarbij bevonden, dat het lichaam niet was vergaan. De „Crodx" heeft daaromtrent nog nade re bijzonderheden meegedeeld. Over het ge- heele lidhaam zag de huid er uit als perka- Het geroep werid hervat, duidelijker thans ten Suzanna treffend als bliksem schichten: Kruisig hem. Kruisig hem. De vrouwen lachten onder elkander, met tie haar aangeboren Oostersche onder worpenheid. Annas en Caiphas keken met trotsdie voldoening rond. Caiphas zonid her- ien derwaarts boden uit. Telkens als Ideze een groep bereikten, die stiller Was, klonken ook daar de doodskreten: opnieuw. De slavenzielen schreeuwden op beviel. Suzanna Idacht: God heeft ons verlaten. Plotseling werd een der groote deuren van Ide galerij der eerste verdieping forsch geopend. Pilatus verscheen alleen voor de balustrade. Hij was klein en bruin van tint, tie korte haren rond geknipt naar Romeinsche motie. Hij droeg een met purper omzoomde toga. Blijkbaar ver moeid en ontstemd door dit soort van opstand, keek hij Wet woedende volk met misprijzende blik aan. Plotseling kwam er groote stilte onder de menigte. Pilatus sprak met harde stem; Zie ik leid! hem buiten, opdat gij weten zult, tiat ik geen schuld in helm vind) Hij hald niemand genoemd: 't was niet nooidig den naam te noemen. De strijd duurdefc 5nds lang tusschien hem em het menschelijke beest op 't plein, tiat hij zijn prooi wilde ontrukken. Suzanna mompelde: ENGELAND. ïvieiide Woensdag het eeuwfeest van Glad stone's geboorte. Het is herdacht mettal- looze meetings van liberalen en gemeen schappelijke maaltijden, waarvan een tier be- langwiekkenldste onder voorzitting van den Lord-kanselier in het Westminster Paleis- hotel plaats vonti. Een toost uitbrengende op Gladstone, huldigde tie Lord-kanselier den doorludhti- Mijn God, mijn God, verlos mij van dit uur, Pilatus ging een weinig opzij en gaf een teeken. Achter hem liepen haastig eenige bijlidragers en Jesus trad alleen naar voren, onder den mididenboog der galerij. Jesus. 't Was inderdaad Jezus. De ver schrikkingen van tien nacht hadden hem misvormd; maar hij was toch de zachtzin nige profeet... Men had hem een purperen mantel om idle schouders geworpen; zijn lichaam huiverde nog onder de straf der gaeseling ieder zijner schreden liet een bloadigen indruk achter op den marmeren vloer. Zijn voorhoofd was met doornen omkranst. Bloeddruppels stroomden hem langzaam Idoor de haren, langs het god delijk gelaat. Hij hief de handen op, om te trachten het bloed en de tranen af te Wisschen, tiie hem de oogen verblindden. Maar hij kon zijn gelaat niet bereiken en liet met onuitsprekelijke gelatenheid de armen terugvallen. Te midden der wonden, te midden van den smaad, straal de de onvergelijkelijke schoonheid van Christus en heel zijn wezen, gedompeld in smart, bewaarde zijn goddelijke majesteit... Heel tie ziel van Suzanna lag op den langen blik, dien zij op hem vestigde.. Zij had Jezus glorievol, gelukkig en triom- feerenid gezien, met voile handen ver spreidend de heerlijkheden zijner won deren. Zij had hem gezien, nobel, geheim zinnig en groot, toegejuicht door een; geestdriftige menigte, .omringd door zegie- Di'cyeu zijn. hij siueg: nu een oespiOTtenjK figuur Toch wensdhte Ide heer Troelstra stem ming. Hij en zijn partijgenooten wensch- ten tegen idezen geheelen post te stemmen om te idoen uitkomen, dat de socialis ten zijn voor absolute schei ding van Kérk en Staat. De post werd aangenomen met 55 tegen 5 stemmen. De Zaansche praatjesmaker zangen. En thans... Die mishandelde, beleedigde man, overladen met smaad, droeg nog in zijn verdoofden blik de ge heimen van voorheen. Die man, wanke lend 'onder de doodskreten, die meer zijn hart schenen te treffen dan zijn lichaam, overheersdhte toch allen. Waaraan dacht hij in tiie stilte? Welke kracht maakte hem zoo: niet verachtend, niet trotsch, maar kalm, geduldig en zachtzinnig onder de verloochening van gansdh een volk, onder de beleedigingen van hen, die hij beminde? Suzanna mompelde met zachte stem, als een klacht. Waarom verlicht Gij hem niet, Gij die ide oogen van den blindgeborene hebt geopend? Waarom zendt Gij uw bliksem niet op hen af. Gij, tiie Lazarus van den dood hebt opgewekt? Een teeken, geef ons een teeken, opdat wij weten, dat God u hiet verlaten heeft. En sterf dan als het moet, maar niet in tiie schande, niet onder het hoongelach ties volks.... Het rumoer verhief zich opnieuw, ver schrikkelijk Kruisig hem. Kruisig hem. 't Was een wild1 gebrul, het toppunt van Woede en haat. (Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 1