R. Kath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Bolland. Vrijdag 31 December 1909. 3d* Jaargang FEUILLETON No. 105. Zalig Nieuwjaar! Zoekt, en gij zult vinden. Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Dit nummer bestaat uit 8 bladz een Zalig Nieuwjaar! BUITENLAND. BINNENLAND. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS s 60 oents per drie maanden franco aan huis. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers 8 cent. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUREAUBreedstraat 45, tegenover de R. K. Éerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËN: Van 15 regels i 80 cent. Elke regel meer8 Reclames per regelj' i i 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 Wanneer de dag van 31 December de laatste dag, waarop wij 1909 schrijven ten einde spoedj, gevoelen wij in ons dat deze avond een buiten gewone avond is. Andere dagen van het jaar spoeden ten einde, zonder dat wij daarvan nauwelijks eenige notitie nemen, doch hoe later het thans wordt, hoe meer wordt het ons vreemd aan het harte. Waarom ziet gij zoovele menschen opgaan naar het Huis des Gebeds Wat is het toch, dat deze avond zoo doet onderscheiden van andere? Als straks het middernachtelijke uur is aangebroken en van de torenklok de galm van den twaalfden slag is weg gestorven, dan is het jaar 1909 niet meer en wij staan aan het begin van een nieuw jaar. Op dat gewichtig moment zijn wij gelijk aan een vermoeiden wandelaar, die bij eenen mijlpaal even rust. Hij. ziet achter zich den afgelegden weg en vóór zich den afstand, dien hij nog moet afleggen om zijn doel te bereiken. Achter ons ligt het jaar 1909. Wat is' dit voor U geweest, geachte lezers? Een jaar van geluk, voorspoed en vrede? Roep in Uwe gedachten terug die dagen van vrede des harten, die dagen, waarop gij U verzoendet met God en gij Zijn beminlijken Zoon in uw hart ontvingt. Herinnert U de dagen van smart, die dagen, waarop gij misschien helaas een vader, eene teerbeminde moeder, eene lieve zuster of broeder zaagt af sterven van deze wereld. Haalt ze voor Uwen geest, die lieve moeder, vader, broeder of zuster, dien gij thans niet meer „een zalig uit einde" en „een zalig nieuwjaar" kunt wenschen met een gullen kus op de wangen. Zij zijn hier niet meer. Zij zijn U voorgegaan naar den Hemel dddr zult gij hen zien. Droevige her innering Maar toch, mis.-chien waart gij hen reeds eenigszins vergeten. O, thans is het oogenblik., waarop zij weder U voor den geest staan. De dag van heden zij dan ook de dag des gebeds voor hunne zielerust. Een goed kind vergeet zijne lieve ouders nooit, maar de laatste avond van het jaar zij voor U een avond van overpeinzing, een avond des gebeds. Vóór U ligt een nieuw jaar. Zult gij het einde daarvan beleven Hoevelen zullen weder in den loop van 1910 voor Gods rechterstoel verschijnen EVANGELISCHE VERHALEN. 28) Naar 't Fransch. Maar Idle menschen groepen, -die voorbij gingen, werden steeds talrijker, richtten zich allen naar iden berg Moriafa en den tempel, maar iden toren van Antonia, de tegenwoordige verblijfplaats van Pontius Pilatus, den Romeinschen stadhouder. Men lachte, men riep elkander aan, men ging naar een schouwspel. Priesters meng den zich thans onder het vok. Zij hitsten de menigte op met arglistige woorden, die voor Suzanna de vreeselijke waarheid geheel ontsluierde.n. Die man bedroog u. Wij hebben hem op tijd gegrepen. Zij duivelscfae wonderen sleepten de zwakken mede. Rome wordt zoo spoedig verontrust. Wij zijn aan groot gevaar ontkomen. Vele lieden schudden het hoofd ten teeken van instemming. Eenigen beefden en zwegen. Suzanna ging hen van verre achterna. Zij gingen klaarblijkelijk daar heen waar Jesus twas. Zij liep, als onbewust, zich zelf dwin'- gendl. Niemand sloeg acht op haar. 't Was haar, of zij ver verwijderde toejuidhingen van vroegere dagen hoorde: „Hosanna, den zoon Man David. Gezegend hij, dit Hoevelen hebt gij in 1909 niet plotse ling zien sterven Den eenen dag waren zij nog gezond, den volgenden dag bracht men U de doodstijding. Zult gij misschien ook niet tot dezulken be- booren? Gods wegen zijn onnaspeurlijk. Nu is 't nog de tijd om uw leven te beteren. Wanneer het jaar ten einde spoedt, ziet men velefwinkeliers hunne maga zijnen overhoop halen om „balans" te maken. Dat behoort in een goed ge ordende zaak. Het balans maken dient om te onder zoeken of men in het verloopen jaar voor- of achteruit is gegaan. Maar hebt gij wel eens balans opge maakt in Uw geweten? Och, helaas, dat wordt meestal vergeten. Daet dat, werkelijk, de voordeelen daarvan zijn groot. Gaat eens na of gij in deugd zaamheid, in reinheid er op vooruit zijt gegaan sedert het begin van 1909. Zoo niet, zoek de fouten, waaraan zulks te wijten is en neem U voor Uw best te doen, dat de balans over 1910 een flinke winst oplevere. Neem U voor meermalen in dat jaar Jesus in uw hart te ontvangen en in Hem sterkte en kracht te zoeken, opdat het jaar 1910 voor U moge zijn een jaar van voorspoed en geluk, niet alleen in uwe zaak, maar ook in uwe ziel. Dan zal 1910 voor U zijn „een zalig nieuwjaar". Dit wenschen wij U van harte, terwijl wij daaraan toevoegen het verlangen, dat ook liet nieuwe jaar voor „Ons Blad" moge zijn een jaar van voorspoed tot heil van het Katholieke Noord- Holland, tot heil van de maatschappij BELGIE Eene goede prinses, eene goede koningin. Prinses Elisabeth was een goede prinses >en zal een uitstekende koninginne zijn. Te Brussel, vooral in de volkswijken, draagt men haar idie innigste genegenheid toe. Want niet alleen zond zij hulp in geld, daar waar werd geleden, maar ging er zelve ter plaatse; Ongeveer 200.000 frank werden jaarlijks be steed tot leniging der smarten van de nood lijdenden, in het paleis der Wetensdhapsbaat Het is zeer prijzenswaardig, dat de Ko ningin zelve de noodlijdenden opzocht. Ziehier een geval dat algemeen wordt verteld: In het paleis had men, eenige jaren ge leden, eene jonge vrouw aangestipt wier geval waarlijk deerniswaardig was. De prin ses ging in het kamerken der ongelukkige, komt in den naam des Heeren." Waren die dagen dan zoo verre? Waren 't al vroegere dagen, de vier, welke sinds dlienj intocht verloopen waren. En naarmate zij voortging, hoorde zij andere kreten, maar woedende; kreten van haat, §1 werden ze nog niet volkomen begrepen... Het uitgestrekte plein, de „Gabbatha," was overdekt met volk. Al het grauw van Jeruzalem was daar bijeen, de gec wone toeschouwers van terechtstellingen en onder hen, helaas, ook de leiders van Israël, Ide hoogepriesters, de priesters, de Pharizeeën, de Sdhriftegeteerden, allen, allen. En hun gelaat had een uitdrukking van duivelschen haat. Zij drong tot nabij de kolommen, die de Romeinsche gebouwen omringden, en verborg zich in een hoek, onzichtbaar voor iedereen:. De geweldige sterkte, een paleis, kazer nen en torens bewakend, rees voor haar op. Juist tegenover haar was de woning, welk de Romeinsche gouverneur bezigde tijdens zijn kortstondig toeven te Jeru zalem. Pilatus was er thans: hij kwam altijd in de Heilige Week tijdens de feesten, uithoofde van de talrijke opstootjes, die dan uitbarstten in de woelige massa van een millioen menschen. Het paleis was een forsch gebouw. Bogen, galerij en een soort van balkon liepen langs de ver diepingen. Het groote huis bleef somber en gesloten. Steenstraat, en zag een tooneel van aan grijpende, maar schamele armoede. De onge lukkige vrouw, lag ziek te bed. De prinses herinnerde zich dadelijk de dochter van hertog Karl-Theodoor te wezen en be gon zelve de arme vrouw te verplegen en te troosten. Ontroerd1 kreeg zij genegen! heid voor de verlatene en door het lot onterfde, en keerde de volgende dagen, weer. Hoe dat kwam? Wel de prinses had vernomen idat de ongelukkige de muziek aanbad. In den nanoen had een persoon ©en Idoos aangebracht in het kamerken, en toen Ide medicamenten genomen Waren, nam de prinses eene viool uit de doos en be gon, Uitstekende muzikante zijnde, te spelen. En lang speelde zij En vele idagen kwam de aanstaande Ko ningin Idaar terug ien ging bij ide ongelukkige en speelde. En de vrouwe genas.... In Ideze dagen is ook bekend gewor den idat Prins Albert en zijn gemalin met hun inkomen van 400,000 frank jaarlijks stipt 'in het geheim, soms wel 80.000 frank voor liefdadige doeleinden hebben besteed. DUiTSCHLAND. Te Berlijln is door ide Rechtbank beslag gelegd op gelden van den Rus- si s c h e n s t a a t ter hoogte van 4.000,000 Roebel, welke geplaatst waren bij de ban kiersfirma Mendelssohn Co. Dit schijnt in verband te staan met den Russisch-Japansdhen oorlog. Den 18en Maart 1903 heeft het Rus sische departement van oorlog bij het Duit- scfoe gerechtshof te KisStsjau een eisch in gediend tot teruggave van het door Hell- feld in beslag genomen stoomschip An- halit en Ide de Kroon toebehoorende lading. Hellfeid diende een tegeneisch in van van oorlog zette de: teruggave der lading 3,000,000 mark. Het Russische departement door en bestreed bij tegeneisch de com petentie van de Duitsche rechtpolleges. De rechtbank te Kiautsjau verwierp die tegen- bewering en besliste ten gunste van Hell feid die daaro,p bij het bankiershuis Men delsohn en Co. beslag liet leggen op de daar gedeponeerde Russische offecten. De Russische regeering verzocht het departe ment van buitenlandsche zaken te Berlijn de onaantastbaarheid van de Russische effecten te verzekeren. FRANKRIJK. Lourdes. Eenigen tijd geleden deelden we mee, hoe het stoffelijk overschot van Berna- dette Soubirous, het meisje aan wie de H. Maagd te Lourdes verscheen, was opgegraven en daarbij bevonden, dat het lichaam niet was vergaan. Die „Croix" heeft daaromtrent nog nade re bijzonderheden meegedeeld. Over het ge- heele lichaam zag de huid er uit als perka- Het geroep werd hervat, duidelijker thans ten Suzanna treffend als bliksem schichten: Kruisig hem. Kruisig hem. De vrouwen lachten onder elkander, met Idle haar aangeboren Oostersdhe onder worpenheid1. Annas en Caiphas keken met trotsche voldoening rond. Caiphas zond her- ra derwaarts boden uit. Telkens als Idieze een 'groep bereikten, die stiller was, klonken ook daar de doodskreten opnieuw. De slavenzielen schreeuwden op bevel'. Suzanna Idacht: God heeft ons verlaten. Plotseling werdl een der groote deuren van Ide galerij der eerste verdieping forsch geopend'. Pilatus verscheen alleen voor de balustrade. Hij was klein en bruin van tint, de korte haren rond geknipt naar Romeinsche mode. Hij droeg een met purpier omzoomde toga. Blijkbaar ver moeid en ontstemd door dit soort van opstand, keek hij het woedende volk met misprijzende blik aan. Plotseling kwam er groote stilte onder de menigte. Pilatus sprak met harde stem; Zie ik leid' hem buiten, opdat gij weten zult, Idat ik geen schuld in htem' vinidL Hij had niemand genoemd: 't was niet noodig iden naam te noemen. De strijd duurdefc ïnds lang tussdhen hem eni het menschelijke beest op 't plein, Idat hij zijn prooi wilde ontrukken, Suzanna mompelde: ment; geen enkele vlek was daarop te zien. Wanneer men op den arm drukte, week het vleesdh terug en, kwam dan Weer in zijn xeersten toestand. Ook konden de armen worden gebogen, maar hernamen dan weer den ouden stand. De mond was een weinig geopend en liet Ide tanden zien; een oog was gesloten, het andere geopend, met een afgeplatte doffe oogappel. De aderen waren zichtbaar als bij een levend persoon en de nagels van handen en voeten waren gewoon. Een wond', die Bernadette aan de dij had, was nog open. Bij Ide overplaatsing van het lidhaam in een nieuwe kist werd niets veranderd of beschadigd; Idie kleederen echter waren bijna tot stof vergaan. Wel zeer wonderbaar is dit feit! De Katholieke huisvaders. De Katholieke huisvaders van Regnié heb ben het volgende schrijven aan den ge meenteraad gezonden: „Met smart hebben wij vernomen, dat onze kinderen geschiedenisboeken (van De- vinat) gebruiken, die de bij de wet van 1882 gewaarborgde neutraliteit ten zeerste schen den. De boeken worden door- de belas tingen der burgers betaald 'en daarom vra gen wij maatregelen te nemen, om Idie neu traliteit der school te eerbiedigen. Wij zijn vast besloten om onze kinderen niet op die wijze te laten opvoeden. Of schoon onze onderwijzers meester in de school zijn, toch zullen zij geen meester over de school zijn. Wij hopen idat u weldra aan dit protest gevolg zult geven". Toch zijn <er nog vele Katholieken in Frankrijk, Idie meenen, dat de geestelijkheid zTch 'in den a.s. verkiezingsstrijd niet moet mengen; idat zij geen gebruiik mag maken van hare burgerrechten en haren invloed zooals zulks geoorloofd is aan een leek. De Britsche Protestanten en liberalen zien echter in de inmenging van de kath. gees telijken ten opzichte van het aanbevelen! der 'candidaten in verband met het onbe lemmerd vortbestaan der kath. scholen geen kwaad'. In Frankrijk lechter zal men zich daaraan nog moet gewennen, 't Is echter dringend noodig! ENGELAND. vierde Woensdag bet eeuwfeest van Glad stone's geboorte. Het is herdacht mettal- Iooze meetings v:an liberalen en gemeen- schappelijkè maaltijden, waarvan een der be langwekkendste onder voorzitting van den Lord-kanselier in het Westminster Paleis- hotel plaats vond. Een toost uitbrengende op Gladstone, huldigde de Lord-kanselier den doorluchti- Mijn God, mijn God, verlos mij van dit uur, Pilatus ging een weinig opzij en gaf een teeken. Achter hem liepen haastig eenige bijld'ragers en Jesus bad alleen naar voren, onder den middenboog der galerij. Jesus. 't Was inderdaad Jezus. De ver schrikkingen van den nacht hadden hem misvormd; maar hij was todh de zachtzin nige profeet... Men had hem een purperen mantel om de schouders geworpen; zijn lichaam huiverde nóg onder de sbaf der geeseling ieder zijner schreden liet een bloedigen indruk achter op den marmeren vloer. Zijn voorhoofd was met doornen omkranst. Bloeddruppels stroomden hem langzaam Idoor de haren, langs het god delijk gelaat. Hij hief de handen op, om te trachten het bloed en de banen af te wisscben, Idie hem de oogen verblindden. Maat hij kon zijn gelaat niet bereiken en li-et met onuitsprekelijke gelatenheid de armen terugvallen. Te midden der wonden, te midden van den smaad, sbaal- de de onvergelijkelijke schoonheid van' Christus en heel zijn wezen, gedompeld in smart, bewaarde zijn goddelijke majesteit... Heel de ziel van Suzanna lag op den langen blik, dien zij op hem vestigde. Zij had Jezus glorievol, gelukkig en biom- feerend gezien, met volle handen ver spreidend de heerlijkheden zijner won deren. Zij had hem gezien, nobel, geheim zinnig en groot, toegejuicht door een; geestdriftige menigte, omringd door zege. gen overledene, als staatsman en als een man Idter rechten van het volk, wien het Engelsche volk oneindig veel. dank verschul digd is ook voor den vrijhandel. De spre ker huidje Gladstone ook als voor stander v:uj Home Rule en zeide te ho pen, Idat 3p groote partij' der liberalen Gladstone!? Home Rule-beleid zal weten te verwezenlijken. Verder bracht de spreker hulde aan Gladstone als den onvervaarden bouwen vrienicf van alle in het buitenland verdrukt wordende nationaliteiten, waar- T van ettelijke vertegenwoordigers heden mid- dag mede aanzaten, o.a. zes Buigaarsche afgevaardigden, Idie een prachtigen zil veren krans had'den medegebracht, dien zij op Gladstone's graf in de Westminster Ab dijkerk neerlegden. Thtilnycrot's standbeeld van Gladstone op het Sband was schier geheel overdekt met prachtige kransen, bloemen en ruikers en andere teekenen van hulde uit alle ooiden, TWEEDE KAMER. Woensdagmiddag 1.45 opende de voor zitter de vergadering en herdacht in tref fende woorden den overleden oud-Minis ter Pierson. Aan de orde ,werd thans gesteld het amendement Roessingh, dat den. leden nood zaakte 'een paar dagen later met vacantia te gaan. De heer Lobman besbeeid het, hij meen de idat ide post van f5000 te hoog was. Met 's lands penningen mag niet roeke loos worden omgesprongen, vooral niet in Suriname met zijn berooide kas. Twee ex-predikanten ds. de Visser en Hugenholz namen deel aan de discussiën, ide eerste was voor, de laatste tegen het amendement. De Minister behield zijn, stand punt van verleiden week. Hij wilde wel f 5000 uittrekken, maar de vrijheid aan 'zich behoujden, om die al of niet uit te 'geven ia[l' naar hem de behoefte bleek De heer Roessingh', die Donderdag zijn amendement niet 'wienschte te weigeren, deed dit thans wel. De Minister nam het mu over. Deze bijeenkomst van de Kamer bleek dus zonder eenigen grond, was de heer Roessingh Donderdag niet zoo' koppig ge weest, Ide heeren zouden rustig thuis ge bleven zijn. Hij sloeg nu een bespottelijk figuur Toch \vensdhte Ide heer Troelsha' stem ming. Hij en zijn partijgenooten wensch- t-en tegen Idezeh geheelen post te stemmen oni te idoen uitkomen, dat de socialis ten zijn voor absolute schei ding van Kerk en S tal a t. De post werd aangenomen met 55 tegen 5 stemmen. De Zaansche praatjesmaker zangen. En thans... Die mishandelde, beleeidagde man, overladen met smaad, droeg nog in zijn verdoofden blik de ge heimen van voorheen. Die man, wanke lend 'onder de doodskreten, die meer zijn hart schenen te beffen dan zijn lichaam, overbeersdhte toch allen. Waaraan dacht hij in idie stilte? Welke kracht maakte hem zoo: niet verachtend, niet trotsch, maar kalm, geduldig 'en zachtzinnig onder de verloochening van gansch een volk) onder de beleedigingen van hen, die hij beminde? Suzanna mompelde met zachte stem, als een klacht. Waarom verlicht Gij hem niet, Gij die Ide oogen van den blindgeborene hebt geopend? Waarom zendt Gij uw bliksem niet op hen af. Gij, die Lazarus van den dood hebt opgewekt? Een teeken, geef ons een teeken, opdat wij weten, dat God u h'iet verlaten heeft. En sterf dan als het moet, maar niet in. die schande, niet onder het hoongelach des volks.... Het rumoer verhief zich' opnieuw, ver schrikkelijk Kruisig hem. Kruisig hem. 't Was een wild' gebrul, het toppunt van woede 'en haat. (Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1909 | | pagina 3