E. Eath. Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. 6. Zaterdag 22 Januari 1910. 4d" Jaargang Verschijnt Woensdag en Zaterdag. FEDÏLLETOH. De T ooveres van Astaroht Ambachtsschool Aangifte van Leerlingen Metselen en Eleêrmaken Zondagsblad. Ds verhouding vau de tegenwoordige R- K. Vakorganisatie tot den R. Volksbond. i BUITENLAND. ONS BLAD. 60 ABONNEMENTSPRIJS ct. per 3 maanden franco huis90 et. met Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. Van het Zondagsblad5 cent Uitgave van de Naaml. Vennootschap „One Blad". BUBEAUBreecbtraat 45, tegenover de B. K. Eerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËN: Van 15 regels 80 cent. Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 Dit nummer bestaat uit 8 bladz voor den cursus 19101911, asnvangencU APBIL ek.op eiken Eorderdag, Vrijdag en Saterdag der maand FÉBBUARI, voorm. van 912 en nam. van 1'/,4 uren. Behalve het tisoi episch onderwijs, de vakken Timme:ea, Machinebankwerkei en Smaden, Me abel maken en Schilderen, zal er ook onder wijs in het gegeven worden. (Onvermogende ouders van leerlingen in laatstgenoemde vakken, kunnen in aanmerking komen voor eene wekelijk- sche vergoeding). De leeftijd van 12 jaren moet zijn bereikt. Onvermogenden kosteloos; andereu betalen een schoolgeld van f 6.-, f 12—, f 18-, f 21.—, f 30.— of f 36— in het jaar. Leermiddelen en Gereed schappen worden aan allen verstrekt. Nadere inlichtingen geeft de Directeur H. VAN DER HEIJ. Ifet is ons aangenaam, dat wij heden bij de courant aan onze lezers weer iets extraas kunnen geven, n l. een tweede proefnummer van ons Zondags blad 't Is waar, het aantal abonnees beeft onze verwachtingen verre over troffen. Honderden lezers hebben zich reeds als abonné opgegeven, maar dat honderden" moet „duizenden" worden. Wij werpen dan heden opnieuw „een Harinkje uit om een kabeljauw te vangen". - De prijs is te gering om daar nog lang over te schrijven, nog geen 21/, ent per nummer! „Kindergeld" zou akadorus op het Amstelveld zeggen. De platen worden steeds fraaier, hoe eer abonnees hoe meer platen en hoe mooier de uitvoering De roman „Zijn Twaalf" is hoogst interressant, bewijs: an alle kanten kwamen aanvragen na Zondag 1.1. om abonné te worden maar, we moesten zorgen, dat ze het tweede uitgegeven Zondagsblad van 17 Jan. 1.1, ontvingen, anders werd een deel van geschiedkundig verhaal uit het MIDDEN DER DERDE EEUW 4) door E. S. VAN LUIK. „Goed gesproken, F-ei-ex," riep de bar aar uit, „waarlijk, gij zijt een verstandig] tan en ik verbeug mij steeds meer en e(ör, u in mijn dienst te hebben genomen. Ik heb nog wel meer andere zaken met u te bespreken, maar 'het uur van -den maal tijd is gekomen, en 'de meester der wereld ag geen honger lijden; van avond zal il< u terug zien." Beide afschuwelijke wezens verlieten el kander, de een oiii zich aan vleesch en vijn te goed te fdoen, de ander om een lan e lijst te maken van nieuwe slachtoffers. i li. CHRYSANTUS EN DARIA. Omstreeks het jaar 235, !het eerste jaar der regeering van keizer Maximinus, kwam/ ieh te Rome een inwoner van Alexandrië ■estigen, Poienius genaamd, die in laatst- enoemde stad de waardigheid, van raadsj neer had bekleed. De raad van Romeont ting hem met groote eer en gaf hem de- elfde waardigheid, welke hij te Alexandrië bekleed had. Poienius had groote zorg besteed om zijn den roman gemist. Teneinde de nieuwe abonnees tevre den te stellen, hebben wij afzonderlijk het gedeelte van den roman van Zondag 1.1. laten afdrukken en hierbij gevoegd. Een inzender wijst in „de Maasbode van 18 Jan. 1.1. op het volgende: „Reeds eenige malen las men in dit „blad eenige zeer gegronde grieven tegen „het geïllustreerd tijdschrift „De Prins". „Mijns inziens zeer terecht. „In dit tijdschrift komen geregeld „voor verhaaltjes van een paar kolom „lengte, die den weidschen titel dragen „van novelle. Nu is het opmerkelijk „dat deze novellen, bijna zonder uit sondering, steeds tot onderwerp heh- „ben, ongeoorloofde liefdesbetrekkingen. „Wel eindigen deze novellen steeds „daarmee, dat de held of de heldin op „'t laatste oogenblik nog inzien wat hun „plicht is, maar dat neemt niet weg, „dat deze novellen eene doorloopende „propaganda zijn voor... echtbreuk. „Immers in de werkelijkheid zijn niet „alle menschen zoo ideaal-denkend als „de novelle-helden of heldinnen. Daarom „is deze lectuur zoo vreeselijk gevaarlijk. „Wij hebben toch goede katholieke „tijdschriften." Wij zijn het met den geachten in zender eens, daarbij komt nog, dat in dergelijke Zondagsbladen portretten zijn overgenomen van tooneelisten, artisten enz., die allesbehalve „netjes" zijn tenminste niet om kinderen te laten zien en dat geschiedt, laten wij maar zeggen, „noodzakelijk" omdat de kin derrubriek aan het geïllustreerde blad vastzit en de kinderen het geheel dus in hunne handen krijgen. En wie zal dan nog beweren dat zij dergelijke platen niet bekijken? Kinderen zijn immers zeer nieuwsgierig. Moge deze beschouwing werken in gunstigen zin en het besluit om zich te abonneeren op het Zondagsblad ten gevolge hebben. Wie een Zondagsblad wil lezen, kieze om bovengenoemde redenen een katho liek n.l. dat van „Ons Blad". De prijs is concurreerend, men kan nu niet zeggendit of dat Zondagsblad is goedkooper, het kost slechts 30 cent per drie maanden dat is nog geen 27j cent per nummer. De aanbieding is buitengewoon laag en eischt een flnantieel offer van „Ons Blad". Wij verwachten dus legio bestellingen per briefkaart of brief waarin duidelijke opgave van naam en adres of aan onze agenten. e-enigen zoon Chrysantus, alsdan 18 jaren oud, te Alexandrië in Jd-e geheimen der wijs begeerte en letterkundige wetenschappen te laten onderwijzen. Met een goed geh-eu^ gen en gezond oordeel begaafd, bezat hij: eene uiterste gemakkelijkheid om alles te leeren. Met ijver doorsnuffelde bij de hand; schriften der openbare bibliotheken, om zijne kennis te verrijken en er nut uit te trek ken, In die tijden van vervolging gebeur de het niet zelden, dat ook de nageschre ven werken Ider Christenen in verkeerde han den Vielen. Zoo bijvoorbeeld viel hem het H, Evangelie en eenige geschiedenissen der Martelaren in handen, Na deze schriften! langen tijd met aandacht bestudeerd te heb ben, 'dacht hij bij zich zeiven „Welaan, Chrysantus; gij ihebt de fabelen der goden gelezen, gij hebt hunne goede en slechte daden in uw geheugen bewaard; ziehier eene leer, die niets dan licht en waarheid behelst. Dat licht en die waarheid schenkt God aan allen, die Hem zoeken, zooals Hij zelf zegt: „Zoekt en gij .zult vinden". Verlaten wij dan alles, wat nut teloos is: wat walging en verdriet veroor zaakt en hechten w.ij ons aan Hem, die van zich zelven getuigt: „ik ben de weg1, de waarheid en 'het leven, niemand komt tot (dien Vader dan door Mij." Nadat de jongeling aldus zich zelven over tuigd had, wilde hij eenen meester hebben, die hem de H.H. Schriften zou uitleggen. Langen tijd zocht hij naar iemand, die hem zulk eenen dienst wilde bewijzen, maar Naar aanleiding van de verleden week gehouden gecombineerde vergadering der Timmerliedenvereeniging „St. Jozef" en de Alg. Ned. Timmerliedenbond komt het ons dienstig voor onzen lezers een kijkje te geven op de organisatie der R. K. Vakvereenigingen. De Ned. R. K. Volksbond is opgericht 4 Maart 1888. Aan het hoofd van den Bond staat een centraal bestuur bestaan de uit 9 leden bijgestaan door een geestelijk adviseur, daartoe aangewezen door Z. D. H. den Bisschop van Haar lem. De bond is verdeeld in afdeelingen. De afdeeling Alkmaar is dus een deel van den R. K. Volksbond, wiens hoofd zetel gevestigd is te Amsterdam. Van elke afd. bestaat het bestuur eveneens uit 9 leden, die terzijde worden gestaan door een daartoe door den Bisschop van het diocees, waarin de afdeeliDg is ge vestigd, aangewezen geestelijken raads man. Er kunnen onderafdeelingen ge sticht worden, welke haar eigen be stuurders en reglement hebben met goedkeuring en onder toezicht van het bestuur der afdeeling. Zoo zijn er in Alkmaar tal van vak- afdeelingen als onderafdeelingen opge richt, we noemen slechts: De Timmer liedenvereeniging „St. Jozef", de Kalk en Steenbewerkersgilde „St. Marinus", enz Deze vakafdeelingen nu waren vroe ger vereenigd in een diocesane werklie den organisatie vocr -elk bisdom De vijf organisaties waren weder vereenigd in eene federatie waarvan het bestuur in handen was van een permanent-comité. Tegenwoordig is de toestand geheel anders. In Nederland bestaat een bond voor de R. K. Vakvereenigingen van Tim merlieden, een bond voor die van kalk en steenbewerkers enz. Afdeelingen van dien Bond kunnen zijn alle R. K. Vakvereenigingen. Wanneer dus morgen b.v een R. K. Vakvereeniging voor Timmerlieden wordt opgericht in Schagen, om eens een plaats te noemeD, dan kan zij, mits aan zekere voorwaarden voldoende, zich aansluiten bij den R. IC. Timmerlieden- bond, al is er in Schagen ook geen af deeling van den N R. K Volksbond, al staat die vereeniging ook geheel los van andere. Aan het hoofd van die volksbonden (vóór elk vak is er een) staat een bonds- bestuur, dat ter zijde wordt gestaan door een geestelijk adviseur. VOor den Ned. R. K. Kalk en Steenbewerkers- bond wordt deze benoemd door Z. D. vond er geenen Eindelijk hoorde hij spre ken van zekeren Carpophorus, die, toen keizer Septimus Severus, dertig jaren ge leden met groote woede de Christenen van Alexandrië vervolgde, de vlucht had geno men naar de woestijn, en daar, van slechts weinige menschen gekend, in groote boet vaardigheid leefde. Chrysantus, verrukt van vreugde op het vernemen van deze tijding, smeekte hem, de plaats aan te duiden, waas, die Christen leeraar woonde. God, wiens voorzienigheid alles, wat-op aarde geschiedt, regelt en bestiert, leidde: hem als bij de 'hand naar de grot van Car pophorus. Deze was een priester van hooge deugd en geleerdheid; hij onderwees den jongeling gedurende eenige maanden in de H.H. Schriften en was over hem, zeer te vreden. Dit verblijf in de woestijn was voor Chrysantus een tijd van boetvaardigheid, eene krachtige be reiding tot het Christendom ter vervul ling van Gods oogmerken, om hem na een lang christelijk leven tot het martelaarschap voor te bereiden. Na verloop van zeven maanden ontving hij het H Doopsel en had een zoo- groo- ten ijver om allen in zijn geluk te doen deq len, dat Chrysantus niet schroomde overal J. C. te prediken. Het was juist op dit keerpunt van zijn leven, 'dat zijn vader besloot, naar Rome tej reizen, alwaar hij, zoo-als wij gezien heb ben, op nieuw tot raadsheer benoemd werd. H. den Bisschop van 's Hertogenbosch, zijnde dit de plaats waar de zetel van dien bond is gevestigd. Voor den N9d. R. K. Timmerliedenbond is de benoe ming aan Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht. In het bestuur van eiken vakbond is een bezoldigd propagandist aangesteld, die van den Timmerliedenbond is b.v. de heer A. van Zeeland te Utrecht, die verleden week te Alkmaar optrad. Al die verschillende vakbonden nu zijn gecentraliseerd in een Ned. Centraal Bureau van de R. K. Vakorganisatie, die worden gekozen uit en door de af gevaardigden der bonden Dit Centraal Bureau is alzoo het middelpunt van de R. K Vakbonden in Nederland. Koeren wij nu echter eene schrede terug op ons betoog, dan zien wij, dat b.v. de Timmerliedenvereeniging St. Joseph te Alkmaar onder afdeeling is van den N. R. K. Volksbond afd. Alkmaar, dat zij haar eigen bestuur en reglement heeft onder goedkeuring van het bestuur der afdeeliDg. Voor het lid maatschap is eene eerste vereischte dat men lid is van den N. R. K. Volksbond. Wat zedelijken en godsdienstigen be langen betreft zijn zij dus onderworpen aan het bestuur der afdeeling, maar wat vakbelangen betreft, staan zij tegenover het bestuur der afdeeling vrij, maar zijn zij wel onderworpen aan dat van hunnen Vakbond. Mocht er vakactie, zooals verleden week geschiedde, gevoerd worden, dan wordt de hulp ingeroepen van het be stuur van den Vakbond, die een pro pagandist zendt, maar deze actie staat geheel buiten de afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond. De eindbeslissing in vakzaken berust bij het bestuur van den Vakbond. De adviseur, aan wiens oordeel de zaken betreffende het vak worden on derworpen, is die van den Vakbond. De adviseur der afdeeling staat steeds buiten w&actie. Moge dit artikel ten gevolge hebben, dat er goede begrippen ontstaan om trent de tegenwoordige organisatie van de R. K. werkliedenvereenigingen. V GEMENGDE HUWELIJSEN. In de pas verschenen Statistiek van den loop der bevolking in Nederland over 1908 komt eene opgaaf voor van de wettig geboren kinderen, met aan duiding van den godsdienst der ouders en der kinderen.' Wat blijkt daaruit ten aanzien der gemengde huwelijken? Er werden uit zulke huwelijken ge boren 7232 kinderen, waarvan er 3355 of slechts ongeveer 46 pet. katholiek zijn. Doch -evenals t-e Alexandrië kwam de jon geling' ook te Rome openlijk uit voor -den godsdienst der Christenen De vrienden zijns vaders, die dit opgemerkt en anderen die. h-et vernomen hadden, waarschuwden Pole- nius over het onvoorzichtig gedrag van zij- nen zoon „Als uw zoon zoo blijft spreken over on- zé goden en hen verachtelijk maakt voor het volk, idati zal u 'dit tot eene misdaad ge rekend worden en gij zult bet met 'den dood ir.OÉtcn boeten. Hij leert, dat zekere Jes.ua de waarachtige God is. Als -dit Maximinus ter o-ore komt, zult gij, -en hij, en wij ook, 'daar voor gestraft worden." Poienius Werd daardoor zeer driftig en deed zijnen zoon in ©en der vertrekken van het paleis opsluiten. De goede -en barmhartige God, die tot nu toe Chrysantus had geleid, in zijne leer had doen onderwijzen -en hem bestemd had, o-m voor 'duizenden and-eren een steun te i zijn in -de onophoudelijke vervolgingen der H. Kerk, liet toe, 'dat Chrysantus aan de schandelijkste beproevingen wend overg-ele verd. Lange maanden duurden -deze beproe vingen, waardoor hij vanwege zijnen va der en diens valsche vrienden tot de zonde) j w-erd aangezocht, opdat hij daardoor be- d'orven, zeer gemakkelijk tot het heiiden'- j dom zou wenschen terug te keeren. Doch -de bijstand Gods, dien 'hij onophoudelijk afsmeekte, was zichtbaar; als overwinnaar j kwam hij uit dien strijd tegen geloof en zeden, waardoor hij volkomen beantwoord- Het ongunstigst is de verhouding voor de gemengde huwelijken, waar de vader katholiek is. In zulke gezinnen kwamen er 3531 geboorten voor en van die jonggeborenen waren er niet meer dan 1360 of ODgeveer 38 pet. katholiek. Uit de huwelijken, waar de moeder katholiek is, werden 3701 kinderen ge boren; het aantal dezer kinderen die katholiek zijn, bedraagt 1995, of bijna 54 pet. Waarlijk een stukje statistiek, waar uit te leeren valt, dat slechts de kleinste helft van de uit gemengde huwelijken geboren kinderen katholiek zijn. De andere grootste helft is voor het geloof verloren. ENGELAND. Volgent de laatste berichten van Donder derdagavond was de uitslag van de «tem ming. Unionisten 162 Liberalen 137 Arbeiden 28 Ieren en Nationalisten 53 218 Meerderheid der regeering 56 Er zijn dat gehou len 380 stemmingen van de 670, toodat er nog 290 moeten gehouden worden. De unionisten hebben 72 zetels reeds gewonnen, als het zoo doorgaat, bestaat er zeer veel kans, dat de regeering met eene kleine gebrekkige meerderheid zal terugkee- ren in het Legerbuis, zoo zelfs, dat zjj den steun der Ieren noodlg hebben. Voor dit laatste heeft minister Arjuith een prijs be looft, dien hij toch zal moeten betalen. Uit Duitschland, Zwitserland en Frankrijk komen tal van berichten omtrent overstroo mingen. Zoo is het Neckerdal tusschen Host eu Tübingen in een zee veranderd en uit alle streken worden overstroomingen gemeld. Op de Ems drijven veel cadavers van verdronken dieren en in het Ammerthal slaan talrijke huizen onder water. Te Davos ia een meier sneeuw gevallen en over geheel Zwitserland hebben hevige sneeuwstormen gewoed. In de kantons Wal lis, Waadt en Neuetbarg werd groote schade aangericht. Te Hall it de waterleiding ver nield en op den Erennerpat it een trein ingesneeuwd. In de omstreken van Tonnere in Frank rijk hebben hevige overstroom»;gen plaats gehad, die belangrijke schade aanrichtten. Telephoon en telegraaf verbindingen zjjn ver broken. De Seine heeft verschillende streken rond Troyes onder water gezet. de aan 'de inzichten des Heèren. Poienius werd zeer verbitterd over h-et mislukken van zijne pogingen, om zijnen zoon tot zonde te bewegen; in zijne ver blindheid klaagde hij daaro-ver bij zijne vrienden, die hem den raad gaven op eene andere wijze te werk Ie gaan, om -datzelfde doel te bereiken. „Uw zoon", zei-de een van hen, heeft bij de christen-en -de tooverkunst ge leend, waar-door bij alles kan omverwerpen, wat gij hebt opgebouwd, maar ga op eene natuurlijke wijze te werk, zoodanig, dat hij onmogelijk gissen kan, wat uw doel is. Hij moet niet kunn-en merken, dat gij hem tot iden dienst -der goden wilt terugvoeren, en alsidan zal hij zeker in den strik vallen, dien gij hem spannen zult." „Wat moet ik daarvoor doen?" „Geef hem den raad, -een eigen gezin te ves/tigen en verstrek hem ruimschoots de -middelen -daarvoor. Stel hem voor, een hu welijk tyin te gaan; zeg hem, dat gij een n(aagd gevonden hebt, -die door hare edele geboorte, groote rijkdommen -en buitenge wone geleerdheid zijner waardig is". „Waar zal ik zulk eene vrouw kunnen vinden?" (Wordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1