mm, R. Kath. Nieuws- en. Advertentieblad voor Noord-Holland. ZIJN HAAR. )ud en Zilver, BZ. 8BZ IEREN. No. 18. Zaterdag 5 Maart 1910. 4d* Jaargang IKAHÏEN enz. FEUILLETON. olie sorteering De T ooveres van Astaroht 'RUILEN ring it op onze prijzen. Verschijnt Woensdag en Zaterdag» BUBE&U Breedstraat 45, tegenover de B. E. Éerk, te Alkmaar. Telefoon No. 483. Dit nummer bestaat uit 8 bladz. Aardbeving te Hoorn. aisoh momMs Idelen, technische jb tarief. WANNA» icthekoi—Scheikundige. geschiedkundig verhaal uit het midden der derde eeuw. 16) door E. S. VAN LUIK BINNENLAND. AANBESTEDINGEN ENZ. ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 ot. per 3 maanden franoo huis90 et. met geïllustreerd Zondavablad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afwndtrlijke nummers van de eonrant3 cent. Van het Zondagsblad5 cent Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Ons Blad". ADVERTENTIÊNt Van 15 regels 80 cent. Elke regel meer 0, Reclames per regeli 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij voornitbet. 25 Zi] die zich tegen 1 April op ONS BLAD wenschen te abonneeren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nummers gratis. Dit geldt ook voor het Zondagsblad. Aan oude kronieken ontleenen wij het volgende hoogst interressante voor- I val: Op den 18 Septemb. 1692 des namiddachs een weyniq over twee uuren Sooals ik met de heeren gec. vaade en rekenmx by my ter maaltijd versogt in mijn voor Salet stont, wiert het gansche huys beweegt, en Soda- nige qekraak gehoort, dat ik neffens de voorsch. heeren als I met een duyseling bevange in het eerste niet wiste of te be sefte waarvan deeze beweging quam, Soodat ik naar beneeden gaande in de kelderkeuke alles wel bevond en daarop wederom van agteren na boven de wel gemelde heeren waren qereti- reert uyt het huys op de straat, die vol was van Menschen uyt ygelijke oorsaake haar huys verlaaten hebbende. De voors. aartbevinge duurde omtrent 2 minuten, en wiert in die tijd omtrent twee verscheyde rijsen gevoelt. Myn dochter doenmaals in de predicatie verhaal op haar tehuys komst dat kerk en toorn Seer hadde geschut, en gekraakt, de I kroonen geslingert, Soodat ver- scheyden menschen uyt de kerk liepen, niet beter weetende of die Soude haar hebbe bevalle. de klokkestelder op de toorn van het hoojt synde, quam seer verbaast van daar na be- I needen uyt vreesen dat hy met deselven door de beweging ter- neer sou gestort hebben. een van de oorlogschepen om- trent het moolegat aan de gront 1 Sittende was wel 3^ oeten voor- I waars geset Sonder dat daaraan "-KOSTERS, - Alkmaar. „En waarom hebt gij hem niet ontsla van dit ellendig leven?" „Ik had er een goeden wil voor, mijn ilk droeg een snelwerkend vergif, zooals oonlijk, maar" „Maar hoe nu?.... Wat!'"" gij Tigris, tengewoon zaakwaarnemer van het rijk, 't gij niet een open plekje kunnen vin tusschen de kleeding van üen vreedza Zeno?" „Heer!" riep Tigris, „vier uren ach en heb ik op post gestaan bij de deur zijn huis, en het is toch waarlijk mijne iuld niet, indien die oude dwaas oor- We, dat het voor hem beter was, niet straat te komen." - „Laat ons hopen, dat gij morgen ge- kiger zult zijn. Vitellus zal wel een paar iHaten beschibaar hebben, otnt u te helpen. begrijpt het wel, het is mijn uitdruk lijke wil, dat gij Zeno en al de an- die Felex op de lijst heeft geschre- zult zenden naar de plaats, vanwaar iniet meer terugkomt, en dit zoo spoedig rlijk." „Uwe godheid zal gehoorzaamd worden of elders in de stad door deese Schuddinge eenige Schaade is toegebragt. het was op dien Stont Seer Stil weder met een grauwe ge- brooke lugt. de groote God, die rechtvaar dig over ons vaderland en ingesetenen van dien is vertoont, wil deese ongewoone beweging laaten Strekke tot onser aller bekeeringe en ten eynde door dat middel wij met hem door Christo versoent eenmaal mooge werden verlost van de jegen- woordige overlastige oorlog. (In 1692 waren de Nederlanden in oorlog gewikkeld met Engeland. Stad houder Willem III maakte zich in 1688 meester van den troon zijns schoonva ders Jacob II van Engeland. Deze vluchtte toen naar Frankrijk, dat aan de Republiek der Nederlanden en aan Engeland den Oorlog verklaardde. De meeste Duitsche staten, SpaDje en Victor Amadeus II, hertog van Savooije steun den Engeland. Dit was de tweede oorlog, dien de Republiek met Engeland voerde (de eerste was pas in 1678 ge ëindigd.) Hij duurde 9 jaar en staat daarom in de gescbiedems bekend als de negenjarige oorlog. Hij eindigde met de vrede te Rijswijk, waarbij de koning van Frankrijk Lodewijk XIV Willem IH als koning van Engeland erkende en hem het Prinsdom van Oranje teruggaf Hoog water. Donlerdag belachten de Ministers van Waterstaat en van Landbouw de geteisterde streken in Friesland. Eerst werd een bezoek gebracht aan het dorp Tiet jerk, hetwelk het meest door het water geleden heeft. Ofschoon het boe zemwater ongeveer 20 c.M. is gezakt, ver toont het terrein nog één grooten water plas, waarboven hier en daar de boerenhui zen uitsteken. Daarna werd de reis per motorboot voort gezet over Wartena naar Grouw. Deze vaart was zeer moeilijk, omdat door het hooge water de wal niet van het vaar water is te onderscheiden. Van weilanden is weinig te zien; waar anders het Friesche vee graast, is nu, zoover het oog reikt, één groote watervlakte Bij ide spoorwegbrug ging het gezelschap over in de stoomboot „Oosterga", dat het over Terhorne 01 Uitwellingerga naar de Jelterslootbnig bij Sneek bracht. Ook daar is het water zeer hoog, met eiken westen- edele meester." „Zeer goedMaar nu heb ik luwie aan dacht noodig, want ik heb u over zeer be langrijke zaken te spreken. Gij moet begrij pen, dat, als ik verplicht ben de vijanden des rijks te straffen; het mij ook ter harte gaat, de steunpilaren van het rijk te be- loonen en aan mijne vrienden getuigenis te geven van Ide genegenheid, die ik him toedraag." Deze enkele woorden, met plechtig ern stige stem uitgesproken, trokken als van zelf de oplettendheid van Vitellus en ont vlamde in de hoogste mate de begeerlijkheid van de beide schurken Felex en Tigris. „Het is tijd," ging Maximinus voort, „dat ik mij zeiven ontsla van het ijdelie spook, dat men burgerlijk gezag noemt. -Ik verlang, dat binnen Veertien dagen, de degen, de lans en het zwaard over geheel mijn rijk regeeren. U, Vitellus, belast ik met het op perbevel daarover, eai dk bekleed u van af dit ©ogenblik met alle rechten en alle ge zag, die mij toebehooren over de hoofd stad der wereld." „Uwe Majesteit overstelpt mij met waardigheid", antwoordde de tribuun, terwijl hij de knie boog. „Het opperste gezag en de nieuwe rechten, die ik zoo even van u ontvangen heb, zullen uw onderdaan een machtig hulpmiddel zijn om zijne plichten getrouw te vervullen; uw tribuun, machtige keizer, zal in het vervolg bij u vernemen, op welke wijze er gehandeld moet worden, zooals hij vroeger gedaan heeft." wind wordt het opgezweept. I Als een der middelen om deze toestanden te voorkomen werd aangewezen indijking van de Lauwerszee, het plaatsen van stoomgemalen werd echter meer aangeraden. De Maas is vallende en binnen hare oevers getreden. Dinsdag verdronken te Co- them twee personen, toen deze trachtten hout, dat hun toebehoord een door den stroom werd meegesleept, te redden. Te Venlo liggen de groote fabrieken der fir ma wed. H. Bontamps stil. Door het wa ter zijn de vuren gedoofd. Velen zijn daar door werkeloos. Uit Keulen wordt bericht, dat ook de Rijn daalt Te Deventer was het IJselwater zoo hoog, dat de landerijen om de stad blank ston den. Langs de Havenkade kon men nog te voet passeeren, het verkeer met voertui gen was echter gestremd. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem en de Werklieden. Naar de N Haarl. O. verneemt is in den Rrosynodus van het Bisdom Haarlem, gehouden op 31 Decem ber ten vorige jare, o.m. vastgesteld dat alle aan het Bisschoppelijk bestuur rekenplich tige besturen „bij het doen uitvoeren van bouwwerken in de bestekken de bepa ling zullen opnemen, dat op alle verplichte R. K. feestdagen het werk onderbroken worde, en wel met behoud van loon voor de werklieden." Verdwenen knaap.'Woenadaz ie met 25 man van 8 tot 6 uur een derde speur tocht gehouden in de richting van Soest en de Lage Vuursche. De tocht heeft ech ter geen resultaat opgeleverd. Het Amerlkaanache tarief. TVf heeft aangekondigd dat Nederlandsch Oost-Indië recht heeft op de minimum-tarieven van de T arief wet. Kaas In Friesland is tegenwoordig de prijs der kaas hooger dan ooit te voren. Vette kaas, met een vetgehalte van 1.0 pet. wordt er niet meer gemaakt, omdat de opbrengst der melk door de koeien te genwoordig niet groot is, en daarbij de zuivelfabrieken de melk duur betalen- Voor kaas met 1 pet. vetgehalte die er nog wel, maar ook niet veel gemaakt wordt betaalt men tegenwoordig 27 a 28 cent per pond, terwijl de prijs anders geregeld 18 ct. is. Magere kaas, gewoonlijk 8 a 0 ct. kos tende, wordt thans betaald met 17 ct. per pond. Vergunning Stationswachtkamers. Door den heer H. A. Zoethout, pachter der buf fetten in de wachtkamers van het Staats spoorwegstation, te 's-Hertogenbosch, in de zen handelende mede namens de pachters, van buffetten in wachtkamers, van meer dan 60 spoorwegstations in Nederland, is „Neen, Vitellus", hernam Maximinus, „gij moet hieriu uw eigen geest volgen, want ook andere kunnen in het vervolg mij nen raad of beslissingen zelden vernemen, Binnen een paar weken zal ik mijn hoofd kwartier vestigen aan de boorden van den Rijn, terwijl mijn hoofdstad het kamp zal uitmaken. Ik laat u hier mijn geest en mijn arm, ik bedoel hiermede, Felex en, Tigris." „En als de pretorianen tegen mij op staan „Gij zijt prefect van het gerechtshof, Vitellus, en hebt in Rome geen andere pre torianen dan Felex en Tigris, die er niet aan zullen denken uw gezag te betwisten", „En de senaat?" „Verbrijzel ze alten: want ik wil, be grijp dit wel, dat de purperen mantels de zer wetgevers verdwijnen voor het staal mijner soldaten. Het zwaard is alles; ziedaar mijn laatste woord." „O! ze.er machtige en goederentieren keizer", riep de kruipende Felex, terwijl hij zijne handen vouwde, „wat heb ik toch uwe godheid misdaan, idat u mij van het ge luk berooft u te volgen en te dienen?" „Felex,,' antwoordde de reus, „gij zult mij te Rome dienen. Morgen reeds zult gij beginnen u bezig te houiden, de goden beelden in Rome, die van goud of zilver gemaakt zijn, te doen smelten; te beginnen met die, welke in het openbaar door mijne onderdanen aanbeden worden, en de waaide er van zult gij mij in klinkende munt over zenden naar de Rijnprovinciën, één per- aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal een verzoekschrift gezonden, waarin de redenen zijn nedergetegd die requestanten doen vragen, dat door de Regeering zal worden besloten tot wijziging van art. 67 der Drankwet, in dien zin, dat vooralsnog de vergunningen in de stationswachtkamers! niet vervallen, en in ieder geval het daar heen te leiden, dat weldra bekend zij, of een voorstel tot wetswijziging in bedoel den zin kan worden tegemoet gezien, dan wel niet meer kan worden verwacht. Congres 8. D A. P In Maart roert de Nederlandsche sociaal-democratie waarschijn lijk weer haar staart. 27—29 Maart ver gadert te Leeuwarden het zestiende jaar congres der Sociaal-democratische arbeiders partij. Te oordeelen naar den beschrijvingsbrief zulten de neutraliteits-quaestie en het vraag stuk der ouderdomsverzekering de twee hoofdschotels vormen van den welvoorzie nen disch. Het misdrijf op de Nlcolaas Witsenkade. Het „Hbl." deelt mede, dat de justitie, vertegenwoordigd door den rechter-commis- saris, mr. Quintus, den s'ubstituut-officier van justitie mr. Luyken Glasharst en een griffier, een bezoek heeft gebracht aan de woning op de Nicolaas Witsenkade te Am sterdam. Bij dit bezoek waren tevens aan wezig de commissaris van politie in de 5e sectie, de heer Klimmer, de inspecteur Bakker (die het eerste onderzoek in deze zaak instelde) en eenige politiebeambten. Het dienstmeisje, dat verdacht wordt van de laaghartige mishandeling, was eveneens tegenwoordig. De slaapkamer op de twee de verdieping, waar net gruwelijke geval zich afspeelde, werd in het bijzonder in oogenschouw genomen en door een fo-to- graaf werden verschillende opnamen ge maakt van het interieur der kamer. Op zolder vond men, in een kast, eenig beddegoed dat in beslag genomen werd. Men vermoedt dat het den jongen man, die wegens medeplichtigheid gearresteerd werd, tot nachtleger heeft gediend. Het meisje legde ook bij idit bezoek weer de groot ste onverschilligheid aan den dag. Politie en justitie hellen steeds meer over tot de meening, dat de gearresteerde dienst bode de eenige schuldige is. Haar vrijer moet verklaard hebben,dat zij al sedert Kerstmis met het plan rondliep haar me- I vrouw van het leven te berooven. Er zou dan een wraakneming in het spel zijn en geen diefstal. Voor die veronderstelling pleit zeker, dat de dienstbode en haar vrijer den geheelen nacht gelegenheid hadden ongestoord teste len, en dus niet den morgenstond behoef den af te wachten. Een verzwarende omstandigheid voor het meisje is het wellicht, dat zij aan een der armen brandwonden bleek te hebben. Ten haren Ihluize werd een gouden ketting in cent moogt gij voor u zeiven behouden." „Heer," riep Tigris, verteerd door af gunst en nijd, „wat zal er van mij, uw getrouwen dienaar geworden, als gij zon der hem vertrekt?" „Gij zijt mij hier nog noodig, Tigris, want mijne grootste vijanden zijn nog te Rome; ik reken op u- Gij moet hun getal zoo spoedig mogelijk verminderen. Overigens hun dood zal voor u wel zoo voordeelig zijn als voor mij, want ik heb besloten, dat n zooveel beurzen met goud gevuld, zulten gegeven worden, als gij dolkstooten zult gegeven hebben.... hebt gij begrepen voeg de Ide reus er bij, na eerst ieder zijner slaven met blik en stem te hebben ondervraagd. Dit gfcsprek van den keizer met zijne hem waardige dienaren had plaats gehad in zulk verminkt Latijn, dat geen enkele Romein er iets van zou verstaan hebben. De drie schelmen vergaven hem echter gaarne zijn gebrek aan taalkennis om wille der bijzonde re voorrechten, die zij zoóeven hadden ont vangen. Daarom vielen zij voor hem op de knieën om hem te bedanken. „Machtige keizer!" ze ide Vitellus, „ik zjal u mijne dankbaarheid door mijne daden toon en." „Goddelijke Maximinus", verklaarde Fetex, „gij zijt de grootste der goden". „Edele meester", riep Tigris, „mijne dochter Tigrina heeft alzoo op deze wijze haar bruidschat van u ontvangen." —i „Sta op, 'en luister naar de bevelen, die ik u te geven heb," zei de keizer, beslag genomen, 't Is intusschen nog niet uitgemaakt of dit voorwierp het eigendom der overledene was. De dood der arme vrouw moet niet zoo zeer het gevolg geweest zijn van de be komen brandwonden, als wel van de door gestane schrik en angst. Een schokkende bijzonderheid kwam ons nog ter oore. De zoo gruwelijk mishandelde is na uit het raam der tweede verdieping om hulp geroepen te hebben, naar de eerste verdieping gegaan om de straatdeur te ope nen, die door den jongen man bij zijn vlucht was dichigetrokken. Kermend viel zij toer. met brandwonden overdekt, in de ar men van een politieagent, die op haar hulpgeschrei was toegesneld. Donderdag 24 Maart. Haarlem, II ure. Het dep. van water staat aan het gebonw van het prov. beet nar het verbeteren van etrandhoofd XI, benoor den de Pettemer zeewering, raming f 8000 bet bestek 110. 64 ligt na 10 Maart ter leiing aan bet gebonw van het dep. aan de lokalen der prov. bestoren en ls te bekomen bQ de firma gebr. Van Cleefnadere inl. ïjjn te bekomen by den hoof Jingenienr directeur Wortman te Haarlem, den ingen. de Groot te Alkmaar en den ops. Boa te Pettende nota van inl. ligt op 17 Maart van 9—4 nar ter image bij genoemden ingenienr. Afloop van Aanbestedingen. Haarlem 24 Febr. Het Min. van Water staat bet uitvoeren van baggerwerken tot diephonding van de haven nabij de Hankei en van de kom vóór de aanlegplaats nabij Den Oever, op bet eiland WieringeD, bestek no. 52; begr. f 2100P. A. de Smeth te Bovenkao pel f 2000; Th. van der Sterre te Helder f1935; A. Lageveen te Medemblik f1900; P. van der Lee te Medemblik f 1874; G. van der Lee te Medemblik f1849; W. M. Timmerman, Tbysen en A. van Doorn te Amsterdam f 1815. Monnikendam. Het hoogheemraadschap Waterland: bet onderhond aan slmien en bruggen ged. 1910. F. Karmelk te Monnl kendam f2300; J. de Oade te Zuiderwoade f2270; P. Karmelk te Monnikendam f 2238; J. Haringhuizen te Broek in W. f 2100 D. Blankevoort te Monnikendam f 2025 gegnnd. De Rijp. Het gemeentebest. het bonwen van zes woningen: de Vries en Hamer f13600; Dninstee f13485; M. Stroomer f13220; D. Braak f13200; Kr. Humer f12453; Leegwater f 12180Holman f 11870 Groot en Leguit f 11242Besse te Graft f 10857, gegnnd. g jSchagen. Het bonwen van een woonhnis met kooiboet onder St. MaartenG. de Gen* te 8t, Maarten f 1397M. J. Hendrikse te Behagen f 1300; J. Levendig te Dirkshorn f 1298; S. Sleutel te Dirkshorn f 1285; 0. Dam te Dirkshorn f1279; S. Visser te Dlrke- horn f 1268. „Als üe keizer der Romeinien niet één schuldige mag laten teven zonder straf, dan moet ook de vader des volks zorgen, dat zelfs de minste zijner onderdanen niet zonder belooning gelaten worde." „Junius Vitellus, gij zult bevel geven, dat ieder soldaat zich van een laurier kroon voorzie en morgen middag ieder afzonderlijk voor mij verschijn e met de kroon op het hoofd, om uit mijne hand de bewijzen mij ner tevredenheid te ontvangen." „Mogen de zwaardvechters ook met de soldaten voor u Verschijnen, heer?" vroeg de tribuun. „Ja" antwoordde Maximinus, „met uit zondering, van Serga." „Is het mij geoorloofd te vragen, heer keizer, naar de reden dezer uitzondering? Serga is immers de eerste zwaardvechter na uwe majesteit." „Hij bezit de kracht van twee leeu wen", waagde Tigris te zeggen. „Hij is zoo zacht als een lam «1 een' ieder bemint hem", zei Felex. „Eene afzonderlijke belooning heb ik voor den gladiator Serga bestemd", zei Maxi minus. „En dat verdient hij Wel, heer." fEordt vervolgd).

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1