E. EatL Nieuws- en Advertentieblad voor Noord-Holland. No. Woensdag 13 April 1910. 4"* Jaargang FEUILLETON Verschijnt Woensdag en Zaterdag. De Bakkerswet. De T eoveres van Astaroht Herijk De Kiezerslijst ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 ot. per 3 maanden franco huis90 et. met geïllustreerd Zondagsblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummers van de courant3 cent. Van het Zondagsblad5 cent. Uitgave van do Naaml. Vennootschap „Ons Blad". BUEEaU Brsadstraat 45, tegenover de B. Z. Zerk, te Alkmaar. Telefoon No. 488. ADVERTENTIÊNt Van 15 regels80 Elke regel meer6 Reclames per regel15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 eeai In het algemeen, voor hen wier ge slachtsnamen beginnen met de letters T op Donderdag a.s. en op Maandag 18 April telkens van 91/,—12 en van 1—4'/» uur, in het kantoor van den marktmeester der Graanmarkt aan het LuttikOudorp te Alkmaar. ligt tot en met 21 April ter gemeente secretarie kosteloos ter inzage. Ver beteringen kunnen tot en met Vrijdag a.s. worden aangevraagd. In 1890 werd door de regeering een onderzoek ingesteld naar de arbeids tijden in verschillende bedrijven. Uit deze enquête bleek, dat in tal van be drijven overmatig langen dag- en nacht arbeid werd verricht. Git de statistieken van latere jaren werd dit bevestigd en in 1906 waren er nog 1209 bedrijven, waarin 13 uur of langer werd gewerkt. Opvallend is het echter, dat juist in het bakkersbedrijf 't langst werd ge werkt en het meest de nachtarbeid heersehte. Bakkersnachtarbeid is regel in alle steden, bijna zonder uitzondering. De enquête van 1890 bracht duidelijk aan het licht de wantoestanden, die er door dezen nachtarbeid in de maat schappij zijn ontstaan. Een particulier bakkersknecht te Lei den, circa 80 jaar oud, verklaarde aan de commissie het volgende „Neen, het bakkersbedrijf is een „allertreurigst en ellendig werk. Hui selijk verkeer is daarbij uitgesloten. „Men is vader en man, zonder het „eigenlijk te zijn." Een 31 jarig bakkersgezel aan de groote broodfabriek „Oérès" te Amster dam, deelde op een vraag: „Geeft de „aard van den arbeid u aanleiding tot „bijzondere opmerkingen mede „Zeer zeker, en wel in de -eerste „plaats de geheel onnoodige nachtarbeid. „Daardoor heeft een particuliere bakker „nooit iets aan het familielevenop de „fabrieken, niet op alle, heeft men de „eene week overdag, de andere des „nachts vrij. Een particuliere bakker „komt enkel thuis om te slapen, voor „de rest geen nieuws. Zijn kinderen „ziet hjj alleen des Zondags, als hij „voor een uur of wat thuis is." „Wanneer hij 's morgens in de week „thuis komt, gaat hij dadelijk naar bed, „en als hij 's avonds weer naar zijn „werk moet, liggen zijne kinderen ge- „wooniijk reeds te slapen. Gaat hij om GESCHIEDKUNDIG VERHAAL UIT. HET MIDDEN DER DERDE EEUW. 26) door E. S. VAN LUIK. „Gij moet antwoorden op de vragen, die de rechter n doen zal", zei Amatus op strengen toon e;n sloot 'de deur dicht voor de andere gevangenen. Op de trap gekomen lichtte Amatus He lantaarn ter hoog te van 'hun gelaat, waardoor Paus Ante rus en Nemesius terstond 'hunne bevrijders herkenden. Welk een vreugde in die eerste «ogenblikken „Van wie hebt gij het bevel ontvangen, ons te bevrijden?" haastte zich de Paus te vragen. De bevrijders spraken geen woord, zij. waren als stomme menschën; de glimlach verdween in een oogenblik van hunne tóppen. Paus Anterus werd op zijn beurt ook ernstig, „Spreek", zeide hij, „is het vervolgings edict vfcrnietigd, of zijt gij misschien op wonderdadige wijze gekomen, om ons te verlossen gelijk Petrus bevrijd werd uit de handen van HerodesHebt gij u onzicht baar kunnen maken te midden dezer wach ters, die belast waren ons te bewaken?" „Heilige Vader", antwoordde Amatus, „wij zijn door de Christenen gezonden, die ver- „vijf uur reeds naar de fabriek, dan „kan hij zijn kinderen ter sluiks nog „even zien, van omgang met hen is „echter geen sprake." Waar uit dit onderzoek en uit de statistieken van latere jaren zoo dui delijk bleek, dat wettelijke beperking van den nachtarbeid noodig is, werd de billijkheid van dezen eisch door de re geering gevoeld. Minister Talma diende dan ook een wetsontwerp tot afschaf fing van den nachtarbeid in, hetwelk reeds in de afdeelingen is besproken en blijkbaar nog al aan critiek is onder worpen Waarschijnlijk zal het ontwerp na het Paaschrecès in openbare behan deling kunnen komen. Intusschen is tegen het ontwerp hevig geageerd door het Bakkerscomité, waarin hoofdzakelijk het grootbedrijf de z. g. broodfabrieken zijn vertegen» woordigd, dus den meesten invloed kunnen uitoefenen. Dit comité heeft zijne bedenkingen tegen het ontwerp openbaar gemaakt. De eerste, de hoofdbedekking tegen de bakkerswet Talma, is dat afschaffing van den bakkersnachtarbeid in strijd is met het algemeen belang. Het comité stelt het algemeen belang der maatschappij tegenover het parti culier belang der gezellen en waar deze met elkander in botsing komen, moet het laatste voor het eerste zwichten. Wat is het z. g. „particulier belang" der gezellen? Hun belang is dat zij als arbeiders, als huisvaders en leden van Kerk, Staat en Maatschappij een menschelijk leven leiden, dat zij èn als huisvader 5n als lid van de Kerk, Staat en Maatschappij behoorlijk hunne plichten kunnen ver vullen. En kan dat bij de tegenwoordige arbeidstijden Neen, dat is beslist on mogelijk. Wie het niet weet, leze het vorenstaand antwoord van den bakkersgezel nog eens na. En is hier, vragen wij, waar het Huisgezin en de Kerk zoozeer schade lijden, niet van „algemeen belang" sprake? Wordt het particulier belang hier geen algemeen belang Maar wat is dan het gewichtig belang der maatschappij, dat hier vóór particulier belang gaat? Volgens het comité schijnen deze bedenkingen uit drie elementen te bestaan 1. het belang der groot-industrie in het bakkersbedrijf. Maar is dit een „algemeen belang"? In het bakkersbedrijf bloeit juist nog het kleinbedrijf zeer en, waar nu tel kens en telkens geroepen wordt om bescherming van den middenstand, daar heeft toch de maatschappij veel meer schrikt door 'de tijding uwer gevangenne ming, in droefheid gedompeld zijn. Door hunne droefheid bewogen, hebben wij den Hemel gebeden onze onderneming te ze- geren. Gij zijt vrij". „Neen, mijn zoon, ik heb geen oogen blik getwijfeld aan de madht en ide goed (heid van God; er is in 1de H. Kerk geen' tijd geweest vruchtbaarder aan mirakelen dan Id'eze, waarin wij leven.... Maar wat is er geworden van de schildwachten, die voor onze deuren (stonden „De tijd gfiat voorbij, Heilige Vader," antwoordde na ©enige oogenblikken stilte, het (h oofd van de expeditie, „en indien Uwe Heiligheid geloof wil slaan aan Id'en eer biedigen iraad uwer kinderen, laat ons dan die uitlegging tot een gunstiger oogen blik uitstellen, en wij zullen een veel aan genamer en zekerder verblijf zoeken, dan deze gevangenis". De aarzeling van Amatus, de eenigszins driftige beweging in zijne stem, de bleek heid zijner vrienden, die Paus Anterus dui delijk zag bij het licht der lantaarn, die Venantius vasthield, brachten ongetwijfeld in (den geest van den H. Vader eenig ver- oogenblik nog geen rekening kon geven- moed-en voort, waarvan hij zich' op dit oogenblik nog geen rekening kon. geven. Na (den oudsten zoon van Spurius den ge wezen kapitein van het legioen eenig© oogen blikken te hebben aangezien, deed hij hem langzaam de. 'fj'olgende vraag, waaraan de omstandigheden van het oogenblik, de plaats belang bij de krachtige ontwikkeling der klein-industrie, dan bij de hooge vlucht van do groot-industrie en de vernietiging van het klein bedrijf (d. i. de industrieel© middenstand) door het grootbedrijf. 2. Een versch morgenbroodje. Dit gewichtig argument!,?) kan gerust worden genegeerd. Eerstens omdat dit onder het regiem der voorgestelde wet ook door de particuliere bakkers kan worden verschaft, tweedens omdat het algemeen belang toch niet afhankelijk mag worden gesteld van „een versch morgenbroodje'. Buiten de stad krijgt men toch ook nooit versch morgenbrood en bovendien is de leefwijze in de stad door het meer en meer invoeren van „lunchen" zoozeer gewijzigd, dat het vorenstaande bezwaar van heel weinig werkelijk gewicht is. 3. Goedkoop brood. Dit is zeker een algemeen belang. En dat het brood onder de voorge stelde bakkerswet duurder zal worden, willen wij niet betwisten, 't Is mogelijk. De vraag rijst dan: Mogen wij goed koop brood eten ten koste van het gezinsleven van zoovele bakkersgezellen? Bij de invoering van het verbod van kinderarbeid en beperking van vronwen- arbeid en jeugdige personen is ook be weerd, dat het particulier belang streed met het algemeen belang, omdat vele artikelen duurder zouden worden, doch nu men meer en meer gaat inzien, dat dergelijke wetsbepalingen noodzakelijk zijn geworden, nu komt men ook tot de overtuiging, dat hier wel degelijk het algemeen belang de vlag moest strijken voor het particulier belang. Zoo is het ook met de afschaffing van den bakkersnachtarbeid, het alge meen belang moet hier de vlag strijken voor het particulier belang. Hiermede meenen wjj de voornaamste argumenten van het comité te hebben weerlegd. Moge uit deze korte uiteenzetting blqken dat de wettelijke afschaffing van den nachtarbeid voor bakkers noo dig en wenschelijk is èn in 't belang der bakkersgezellen èn in het algemeen belang der maatschappij. De regeling van den arbeid der bakkersgezellen is het belang van huisgezin, bijzonder van de kinderen, en dientengevolge van Kerk, Staat en Maatschappij. BINNENLAND. Hot'beri c,ht. H. M. üe Koningin heeft een belangrijlte gift doen toekomen aan het Haagsche comité dat zich gevormd heeft tot ondersteuning der nagelaten betrekkin gen van de omgekomenen bij het vergaan van hief stoomschip „Prins Willem II." waar, en de personen^ tot wïen Z. H. sprak, iets ongewoon plechtigs en indruk wekkends moesten bijzetten „Amatus, (heeft uw geweten in «leze zaak u niets te verwijten;?" „Heilige Vader!" „Zeg mij, mijn zoon, is er niets; dat u kwelt? Is het w©l zeker, idat het God zelf is, die al uwe handelingen in dezen! nacht geleid heeft?.... Gij antwoordt mij niet, Amatus.... En gij, Quintius, wat zegjt gij mij? Wat beteekent dat stilzwijgen?" „Vergeef mij, Heilige Vader!" riep de Zoon van Zeno terwijl hij zich aan de voeten van Anterus wierp. De Paus sloeg zijne- oogen ten hemel, eene plotselinge bleekheid overdekte zijn edel gelaat. „Spreek, mijn kind, zeide hij met diep ontroerde stem, „spreek en zeg mij, wat hier heeft plaats gehad." „Zeer Heilige Vader," sprak Amatus terwijl hij voor den Plaatsvervanger van J. C. eene kniebuiging deed, „ik heb de misdaad bedreven, en daarom ben ik het ook die hier uitleg moet geven." En de jonge patriciër vertelde alles, wat wij reeds weten. Bij zijn verhaal van den tegenstand van Quintius, strekte Z.H. de hand over ihlern uit, om hem te zegenen. Maar toen Amatus sprak over het tooneel, dat bij (dje wacht was voorgevallen, zag men twee tranen over de wangen Hes be- leiders biggelen. Toen hij het laatste ge deelte van het nachtelijk tooneel, het weg. Koninklijk bezoek. De datums van het koninklijk bezoek aan Amsterdam zijn thans nader- vastgesteld. Zij zullen vallen tusschen 25 Mei en 5 Juni. De Koningin- Moeder hoopt tijdens dit verblijf ook één of meer dagen te Amsterdam te zijn. Ver wacht wordt dat de Prins op 24 Mei van zijn reis naar Scandinavië terugkeert. Het voornemen bestaat het bezoek der koninklijke familie aan Haarlem te doen plaats hebben den dag na aankomst in de hoofdstad. Bezoek van H. M. de Koniugin- Moeder aan de Haarlemsche Bloe mententoon stelling. H. M. de Ko ningin-Moeder zal zich tot het brengen van het bezoek aan de Haarlemsche bloementen toonstelling a.s. Vrijdag des ri.m, 1.36 per Holl. spoor naar de Spaarnestad begeven en vandaar te 5.07 te 's-Gravenhage terug keeren. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot burgem. van Egmond aan Zee, C. J. Eyma; tot bur gein. van Egmond Binnen, mr. P. J. M. van Sonsbeeck; tot burgem. van Schagen Jhr. J. P. W;. van Doorn; tot burgem. van Wieringen A. Peereboom. Min is te r N ©lissen. Aan den Minis ter van Justitie, Mr. Nelissen, is wegens zijn gezondheidstoestand nog een maand verlenging van zijn buitenlandsehë verlof toegestaan, d. i. tot 10 Mei a.s. 'De Minister Regout bracht een bezoek aar. de Rijkspostspaarbank te Amsterdam Het bezoek duurde drie uur. Het doel van het bezoek was, het nagaan der Resulta ten der proef-boekhouding, volgens een nieuwte ysteem hier ingevoerd. L a n d w e e r. Er zijn nieuwe bepalingen gemaakt betreffende het met ontslag gaan der Landweer. De ontslagbrief wondt niet eerder uitgereikt vóór de ingeleverde wa penen, ledergoed, kleeding en uitrusting in orde zijn bevonden. Is (dit niet het geval, dan kan gestraft worden met opkomst on der wapenen tot ten hoogste (drie maanden, Met 1 Augustus a.s. krijgt de eerste lich ting der landweer haar ontslag. De luitenant F. H. A. Sabron, chef van den generalen staf en de generaal-nrajoor A. E. Roest van Limburg, inspecteur der infanterie zullen de a.s. oefeningen der landweer op verschillende plaatsen bijwonen Jhr. m'r. H. M. van Asch van! W;ijak^ t Op 59-jarigen leeftijd is te Utrecht overleden het lid van de Eerst© Kamer der Staten-Gencraal voor de provincie Utrecht, de heer jhr. mr. H. Ml- J. van Asch van Wijck, die vroeger voor het kiesdistrict Wijk bij Duurstede zitting had in de Tweede Ka mer erf die nog kortelings benoemd werd tot lid van dé dezer dagen ingestelde staatscom missie voor grondwetsherziening. In vroeger jaren maakte jhr. mr. van zenden der schildwachten, verteld had; voegde hij er bij: „Heilige Vader, ik wensdite ten p rij ze van al mijn bloed de zonde te herstel len, die "ik begaan heb... Maar laat ons nu van jhjet oogenblik, gebruik maken om ons in veiligheid te brengen... Onze vij anden kunnen..." Gij hebt geen tijd te verliezen", antwoord de Paus Anterus want de vijand van alle goed, slaapt niet; zonder ophouden loert hij op u, en, misschien is hij op dit oogen blik bezig u de zonde duur te1 doen be talen, die gij bedreven hebt en die gij anderen hebt doen bedrijven. Ga dus, mij ne kinderen, en doet boetvaardigheid, want het rijk der Hemelen is nabij.... geeft mij de sleutels der gevangenis." - „Is het niet beter, H. Vader", zei Amatus, „dat ik die sleutels in de wacht kamer breng, dan kan (de decurion ze bij zijn ontwaken vinden." „De decurion "is reeds ontwaakt, mijn vriend, en de geest der duisternis heeft reeds zijn handlangster gezonden, om hem te verderven en het werk te voleindigen; wat gij begonnen hebt. Ik zelf zal hem de sleutels t erugbrengen en mij opnieuw als zijn gevangene aan hem overgeven. Doch wat u betreft, indien gij nog ontsnappen wilt aan de soldaten, die reeds naar hier op weg zijn, dan hebt gij geen minuut te verliezen." „Maar- gij dan, H. Vader?" „Hoe Amatus! hebt gij dat kunnen Asch van Wijck deel uit van Ide rechter lijk© macht. Hij behoorde tot dip 'anti-rev. partij. Rijks cursus sen in vee- en vteesdh keuring ter verkrijging van het diploma- van hutp-keurmeester van vee en vleesch. Staatscourant no. 83 bevat ©en kennisgeving van den directeur-generaal van den land bouw, waarin wordt medegedeeld, dat op 23 Mei a.s. van Rijkswege te Alkmaar, Gro. ningen, Hoek van Holland en Maastricht cursussen in vee- en vleeschk-euring zullen, geopend wordenen tevens de voorwaaiden, waarop aan genoemde cursussen kan wor den deelgenomen. ALKMAAR. De ontslagen onderwijzer te Koedijk. (Vervolg). De schoolopziener zei dat het .een maan gename kwestie was en dat hij mij ©en beste schoolmeester vond, mij bewonder de, maar me erg jong vond. Dat hebben ze me al vaak gezegd, je hiertegen verdedt gen kun je niet en dan zeg ik altijd maar: „wacht dat we elkaar gesproken hebben, en zeg Idan nog (eens of ik zoo jong ben-" Ik zette toen den (schoolopziener alles uiteen, de verhouding tot het schoolhoofd en de paedagogische bezwaren. Telkens als ik jets gezegd had, hield ik even op. Hij zei alleen, dat hij vroeger socialist was ge weest ©n nu anti-revolutionnair was. Telkens wachtte ik even als dk iets gezegd had, hij zei niets, knikte slechts. Ik dacht: dat gaat best, dat is weer ©en zieltje gewonnen, en dat streelt je eigenliefde. Toen ik ge ëindigd had, ging hij me (echter met genie pige aanvaltetjes bestoken, woorden uit het verband rukken, -enz., en toen ging ik van vorenaf aan mijn speechje opzeggen. „Ik geloof, zeide de schoolopziener toen dat U een slecht onderwijzer zoudt zijn, als u Ide kinderen van de 2e klasse niet het Wilhelmus zou kunnen leeren." En ik antwoordde ik - - geloof dat U een slecht onderwijzer zoudt zijn, als u het wel zou kunnen Vindt u het Wilhel mus ieen kinderliedje? „Maar (kimt u ze het (niet uitleggen Hoedan mijnheer? „Wel Wilhelmus van Nassauen dat is Pietje van Twuyver" (gelach). „Dat 'noem ik geen begrippen aanbrengen, maar Woorden en dat vind ik geen uitleg gein", verklaarde ik. Stuk voor stuk werd toen het Withelmus uit elkaar getrokken. Ook de heer Wassenaar had trouwens erkend dat de kinderen uit de hoogste klas se (niet alles van dit lied konden begrijpen, dat er wel iets overbleef. Ik ben dus de ©enige niet die op (dit standpunt staat „U wil, zeide de schoolopziener, volkomen begrippen aanbrengen, dat kan ik niet anders dan prijzen, maar u weet toch wel, dat wij denken? hebt gij gemeend, dat het Hoofd der Kerk in staat zou zijn, zulk eene er gernis aran de heidenen en Christenen te geven? Wat zou men moeten denken van een godsdienst, waarvan het Opperhoofd zich niet zou schamen, zijne- vrijheid te koopen ten prijze van zijbe eer? Hoe zal men ootd-eelen over de middelen,, die- gij gebruikt hebt, om tot ons te kunnen naderen Herinnert u altijd, mijne kinderen, deze grondstelling, idi-e u in 't vervolg tot regel moet dienen voor al uwe 'daden: Om een goed werk te verrichten, hoe groot dit ook zij, is het niet ge oorloof d, het geringste kwaad te bedrijven." „H Vader", antwoordde Amatus, „gij zijt de Plaatsvervanger van Hem, (die ge- zegd heeft: Ik ben de weg, de waarheid en, het leven." „Mijn zoon verspil geen nuttelooze woorden: ld)e soldaten kunnen ieder oogen blik hier zijn." Amatus dorst niet langer aanhouden om Anterus te verlossen; maar zijn verlangenl, om Idoor het vergieten van zijn bloed, zijn© fout uit te wisschen, kwam inu sterker dan ooit in zijn fXart op; hij wendde zich daar om tot Nemesius en zeide hem: „Dan is het met u dat ik van man tel ga verwisselen!" (Wordt vervolgd.)

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1