E. Kath. Nienws- en Advertentieblad voor Moord-KEolland. Woensdag- 18 Mei 1910. aring. Sittard BQUQUETTEN, FEUILLETON, NIEPAKJES No. 39. 4"® Jaargang- ,1J achines. Be Tooveres van Astaroht >iamantwt>rken, HUIS. ihappij. 11 - ILUMIH O F Verschijnt Woensdag en Zaterdag. Hekelstraat 27. 3 S c in it 3, Alkmaar. Schagen, geschiedkundig verhaal uit, het midden der derde eeuw, BUITENLAND. KERKNIEUWS. BINNENLAND. doel en fïïïnklljke goed keuring van Sta tuten. Kapitaal honderdduizend gulden, verdeeld over 1000 volge storte aandeeleu van 100 gulden. Kenmerkend voor den katholiek zijn vooral de tarieven H en U, huweiyk9- |en gehoor ten it- Ikeerlng. jangostraat 87 en 60, igen te verkrijgen zijn, 6?, 9Q en reparation. 1910. v.m. 9.22, uit Utrecht n.m. 4.53, Amster- e klas f 3.50, zijn niter. WIT, Amstelstraat 35, aat 52, Alkmaar en bh en A. H. F. LOHMANN, ïorst-den-Berg, Directeur, n, Secretaris. ID 's morgens making-. AN SEN. 'ER voor de ITERKSXE w KOUS! g -o 6ö 11| ,T 142 .gt brochure. Q o cc ö- cL 0*^1 C 4 rt ONS BLAD. ABONNEMENTSPRIJS 60 ct. per 3 maanden franco kuis90 ct. met geïllustreerd eblad. Te betalen in het begin van ieder kwartaal. Afzonderlijke nummer» van de courant3 cent. Van het Zondagsblad5 cent. Uitgave wan de Naatnl. Vennootschap „Ons Blad". BUBSAUBreedstraat 12, tegenover de B. S. Kerk, te Alkmaar. Telefoon No. 433. ADVERTENTIËNt Vso 15 regels30 Elke regel meer 4 Reolames per regel i i j 15 Kleine advertenties van 130 woorden, bij vooruitbet. 25 eest. De aarde ia dea aacht van 18 tot 19 Mei 1910. Onverdroten -en met razende snelheid, zegt eene studie in de „Koln. Zeitung" nadert de komeet van Halley de aarde. Op 12 Mei was zij nog 113 millioen kilo meters van ons verwijderd, op 13 Mei 49 millioen, op 15 Mei 37 millioen, en op 20 Mei- slechts 22 millioen. Dan verwijderen beide he mellidhameri zich weer van elkander en ein de Mei is de afstand tussdhen de aarde en de komeet van Halley alweer 65 millioen kilometers. Deze afstanden gelden voor de kern der komeet; docili de ster sleept langs hare van de zon afgewende zijde eene staart na zich, die maar even eenige honderden, miliioenen mijlen lang is. Volgens de loopbaan der komeet moet nu, in den nacht van 18 tot 19 Mei, deze staart met een snelheid van 280.000 kilo meters in het uur over de aarde' hëeu- zwermeïi, aangezien onze aardbol dwars door diens taart moet voortwen telen. Bestond nu die staart uit eene stof, die ook maar de dichtheid van het water be zat, dan was het op 19 Mei gedaan met iiet menschelijk geslacht; noch wetenschap noch techniek zouden (de aardbewoners van den ondergang kunnen redden en de bru tale stof zou de eindzege over het mensche lijk vernuft bevochten hebben. Men moet dat eens overpeinzen om te erkennen hoe overdreven de zoo vaak uit gesproken bewering is, als zou de mensch heersch-er wezen over de natuur en hare krachten. Gelukkig kent men van 't wezen der komeetstaarten genoeg om te weten, (dat zij bestaan uit ©en boven alle inbeelding dun- en fijn verdeelde stof, zoodat, volgens - de waarnemingen van Bessel en Struve, de er door heen stralende glans der ster ren skdhts ternauwernood merkbaar door I verminderd wondt. lil Europa, zal men in den nacht van j 18 tot 19 Mei kunnen waarnemen, hoe de staart der komeet van Halley, over het uitspansel zich beweegt; de midden- j doortocht over de baan der aarde heeft plaats rond 3 uur, Mi-dden-Europeesdie tijd en duurt verscheidene uren. De nauwkeurige duurtijd hangt af van de lengte en de ge stalte van de staart. Is de staart gekromd, dan doorsnijdt de aarde zijne middellijn iets later. Wat er van zij, rond 3 uur zal de gansehe jajardbol omhuld zijn van de staarhnassa. Professor Pickering houdt het niet voor onwaarschijnlijk, dat men op djt uur het ontstaan van vuurbollen zal kunnen waar nemen, wat ook kon voorvallen op 10 Mei toen de aarde het dichtst in Id-e nabijheid van de loopbaan (der komeet zjCh bevond. DETAIL. en DASSEN. 33) door E. S. VAN LUIK. Quintius, zoon van Zeno, naderde lang zaam den troon van Maximinus, terwijl op hetzelfde oogenblik Tranquillinus uit de volks menigte van het amphitheater naar beneden stormde, met den uitroep „Ik ben Tranquil liuus." »,Wat heeft dat nu weer te beteer kenen?" vroeg Felex. ,,Gij hebt mij bedrogen, mijn broeder," zei de jonge soldaat tot Quintius. „Mijn vriend", antwoordde de zoon Van Zeno, God is mij getuige, dat ik niet niet anders gehandeld heb, dan tot Zijne meerdere glorie ©n in het belang van uwe ziel." „Welnu, wees gezegend, en ga naar uw goeden vader terugwant deze wacht u met koortsachtig ongeduld," sprak de sol daat. „Maar daardoor ontneemt gij mij de kroon der Martelaren." „Ir. plaats daarvan moet gij u voor- loopig met de laurierkroon tevreden stellen, deze" „Tranquillinus!"-brulde de ongeduldig C. E. Guillaume maakt daarop opmerk zaam, dat hij 'den' doortocht der aarde dooi den staart der komeet, hoe dun deze ook moge zijn, een en ander van zijn stof in het luchtruim der aarde zal blijven. Zijn er ,nu in die stof Cyanverbindingen, dan zijn diet wegens hunne dunheid volstrekt ongevaarlijk, maar het ware niet onmo gelijk daarvan proeven te nemen. Of dat mogelijk is, en of 't gevolgen zal hebben, kan men betwijfelen, maar ze kerder is het, dat bij het doortrekken van den staart over de hooge luchtlagen heen zekere verwarming dezer lagen zal ontstaan maar die is misschien te gering om door de toestellen, waarover besdhikt wordt, waar genomen te worden. Weerkundige storingen zijn niet onwaar schi|t]]ijk, maar moeilijk is op voorhand te voorspellen, van welken aard idie zullen zijn; enkelen meenen dat verwarming der lucht ruimte zal intreden, anderen gelooven daar entegen aan verduistering der ludht en zoo is (hiet ook omtrent barometerstand en wind sterkte. Men moet afwachten of iets daarvan bemerkbaar is. Magnetjsdhe storingen en noorderlichten worden door ervaren vorsdhers ook als na genoeg zeker verwacht. In het Hooge Noor den worden reeds Aanstalten gemaakt om ze waar te nemen. Koude kan ook intreden, maar we zijn dan in het seizoen der IJshei ligen en 'het kouder worden der temperatuur kan dus evengoed met Ide komeet in niet het minste verband staan. Niet zonder belang is de vraag, of reeds vroeger een doorgang der aarde door den staart eener komeet is waargenomen? Hier luidt het antwoord, dat zulke waarneming nog nooit werd gedaan. Alleen bij de ko meet van 1861, die twee staarten ontwik kelde, is het samentreffen der aarde met de nevenstaart waarschijnlijk geweest, doch niet bewezen. De astronoom Hind heeft dien dag 21 Juni, een© merkwaardige verlichting van den avondhemel waargenomen, maar voor de rest is de doortocht, indien die werke lijk 'heeft plaats gehad, onbemerkt voorbij gegaan. Redhtstreeksche (gegevens over de om standigheden van het verschijnsel, dat wij i:n den nacht van 18 op 19 Mei zullen waar nemen, bezitten wij dus niet en alleen ver onderstellingen wijzen op de verschijnselen hooger aangehaald. Be komeet van Hallêjr aan den avondhemel. J. van der Bilt schrijft in „Buiten"; De aan den ochtendhemel verschenen ko meet van Halley heeft, tenminste voor de groote menigte, niet aan de verwachting beantwoord, tengevolge van iden zeer hel deren achtergrond waartegen het hemel- gewoiden secretaris, die daardoor de sa menspraak onderbrak, waarvan hij niets be greep." „Die ben ik zelf." „Kom (hier!,... En gij kleine dwaas, maak dat je wegkomt." 1 Primus en Felicianus verlieten hunne plaats in ïle rijen des volks, namen Quintius on der Iden arm: e:n begaven zich met hem naar het paleis van Spurius. „Waart gij het, die gisteren gewei gerd hebt ©en laurierkroon op 'het hoofd te zetten?" vroeg Felex, „Ja, heer." Op datzelfde oogenblik waren de o-ogen des volks op de keizerin Laetiti-a gericht, die zooeven een scherpen, door merg len been dringenden gil, had uitgestooten. Lucilla zag naar alle kanten rond, zonder iets te be merken; zij verloor het bewustzijn voor de tweede maal en viel als dood neder. „Eubias! Eubias! mijn kind," riep Lea- tita. Eubias was opgelicht en aan de dochter van Nemesius ontnomen, gedurende de wei nige seconden, dat zij voor de eerste maal buiten kennis geraakte. De vleiers der kei zerlijke familie beklaagden haar; en terwijl bet volk ieder op zijne wijze deze ont voering van Eubias besprak, werd op hare beurt Lucilla door geheime wenden haars vaders opgenomen en naar het huis van Faustus, aan de andere zijde van den Tiber gebracht. f Niettegenstaande haar vurig verlangen om licht bekeken moest worden en de gerin- ge hoogte die het vóór 't volkomen dag j was, bereikte. Het is te hopen dat de aan den avondhemel te verschijnen komeet van i Halley den bewoners der Aarde voor dat gemis schadeloos zal stellen. Ook hier zijn op onze breedte echter de omstandigheden niet zeer gunstig en geldt ten volle (net „pro- fito-ns de Pinstant". Wie er prijs op stelt deze beroemde komeet na alles wat er over geschreven en -gesproken is, ook met eigen oogen te bewonderen, make van eiken hel deren avond tussdhen 21 en 27 Mei ge bruik. Hij plaatse zich zóó dat hij een volkomen vrij uitzicht naar het Westen heeft, en dat- geen enkele kunstmatige lichtbron hem store Hij drage vooral zorg- op zijn post te zijn vóór 9 uur. SMERIGE BEEBE*. Het intrekken van deze uitdrukking door 1 het Kamerlid Schaper heeft tot een enkele opmerking aanleiding gegeven. „Het Volk" schrijft: Sdhaper heeft gister i,n de Kamer, voo-r 't eerst (het woord voerende na de bekende inci denten bij het sociale verzekeringsdebat, de beleedigeude termen, die hij toen aan de rechterzijde had toegeroepen, teruggenomen. Hij had (de woorden „smerige bende" in een oogenblik van gereahte verontwaardiging ge uit, maar natuurlijk, het gebruik van die woorden komt niet te pas, niet in de Ka mer en niet in eéhigd andere vergadering. Derhalve trok Schaper ze Het blad doet nu een beetje boos tegen den Kamerverslaggever van het Hbl., die zei-de, dat de heer Schaper de gewraakte uitdrukking introk, „zonder zidh te storen aan de hulde die hem voor zijn bekenden uitval is gebracht op het Paaschcongres." Dit is, zegt „Het Volk": Dit iseen dwaze voorstelling van za ken. Op het kongres is Schaper hulde ge bracht voor zijne (houding tegenover ide smo ring van het vrije woord door de rechten zijde, voor de obstruktie, kortom, voor het geheel. Het ware al te belachelijk iémand hulde te brengen voo-r een bepaald, in drift gebruikt scheldwoord. Daaraan beeft op het kongres niemand gedacht. En wat de ob structie in haar geheel betreft, als verw'eermid del tegen machtsmisbruik der meerderheid, te dien opzichte is niets ingetrokken en niets veranderd. Herhaling van het een zou zekér herhaling van het ander brengen. De bewuste" arbeiders (die dit lezen, zijn natuurlijk al vergeten hoe het hoofdorgaan van de S. D. A. P. het „smerige bende" zóó mooi vond, dat het die woorden met reuzenletters over een paar kolom boven -een hoofdartikel schreef. Och ja, nu komt het gebruiken van die woorden, „niet te pas". (Stand.) de Christenen ter prooi te zien aan Ide tanden der verscheurende (dieren zooals Laetita daags te voren aan haren gemaal gevraagtd had kon zij niet langer blijven- Anterus, zooals wij gezien hebben, stierf na ©en 'half uur gemarteld te zijn op de pijnbank. Theodulus, die zoo -even gedoopt was en Lucius, die zijn broeder Amatus naar het bem-elsche Vaderland wilde ver gezellen, benevens de soldaat Tranquillinus werden door ide wilde dieren verslonden. Rufina en S-econda waren tegenwoordig bij den marteldood van hunne oudere broeders -en hielden niet op, hen (aan te 'moedigen, tot dat ide poorten des Hemels voor (hen geopend waren. Door toedoen van eenig-e Christenen wer den Ghrysantus en Daria met geld Van httnnei bewakers afgekocht en daardoor konden zij ontsnappen. Intussehen was de keizerin, gevolgd door ©enige vrouwen van het hof, met o-ogen vol tranen -en de droefheid op het gelaat naar het keizerlijk paleis teruggekeerd. Op het oogenblik, dat de praalwagen stilhield en Laetitia zich naar hare vertrekken wilde be geven, sprong -een man van hooge gestalte, Wiens gezicht zorgvuldig in de- plooien van zijn pfachtigen mantel verborgen was, op 'haar toe en fluisterde 'haar in (het oor: „Eubias is denzelfden weg opgegaan als uw ring. Als gij wellicht gaat zo-eken, waar de eerste verborgen is, dan zaF ik er mij' mede belasten, 'door geheel Rome bekend te maken, waar gij den tweeden verloren hebt," ENGELAND. De dood van Koning Edward. Maandagavond tien uur heeft wederom een plechtige dienst in de troonzaal rond de lijkbaar plaats gehad, die door de le den der koninklijke familie en der hofhou ding werd bijgewoond. Deze dienst was even indrukwekkend als die op vorige avonden. De meeste dames en vele mannen verlieten met tranen in de oogen de troonzaal. Roosevelt naar Londen. De oud-president is Zondag voormiddag met zijn familie naar Londen afgereisd. H. M. de Koningin-Moeder in Engeland H. M. Koningin-moeder Emma heeft Zon dag de oefeningen in de Hollandkerk bij gewoond. Het fortuin des Konings. Men verzekert -dat bet fortuin door den koning nagelaten, niet groot is. Bij zijne troonsbeklimming had Eduard VII ge-en for tuin. Koningin Victoria heeft niet de groo te som inagelaten, idie men meende, en voor al hare jongste dochter, prinses Beatrix, erfde er het grootste deel van. De burgerlijke lijst (des konings v. Engeland bedraagt 5.874.000 gulden. De dageÜjksdhe ujtgaven van den vorst voor het onder houd der kasteelen der massa ambtenaren en bedienden, de voortdurende groote on kosten hebben Eduard VII niet toegelaten besparingen te doen. BELGIE. BrusseUcbe Tentoonstelling. Pinksteren is de eerste goede dag- voor de tentoonstelling geweest. Men schat het aantal tickets op 40.000 De restaurants zijn letterlijk overrompeld geworden, daar niemand zulk prachtig weer (had voorzien. In rijen namiddag waren de me-esten uit verkocht en was -er geen eten meer te krij gen. FRANKRIJK. De Fransobe openbare school. Het Franschc dagblad „Tele'gramme de Toulouse", geeft weer eens een staaltje van ergerlijke neutraliteitsschennis door een open baar onderwijzer. „Eenige dagen geleden", zoo veriiaalt het blad, „deed het hoofd der openbare school meerdere leerlingen van de -eerste en twee de klasse gezamenlijk voor zich verschijnen en zei ongeveer het volgende tot ben: „Ik heb een ongeteekenden brief gekre gen waarin men mij mededeelt dat ge Don derdags -en Zondags naar ©en patronaat gaat Dat mag niet meer gebeuren. Ge hebt Don derdags vrij om uw huiswierk te- maken en uw lessen te leeren (en (niet om u te amu seeren. Zondags moogt ge gaan wandelen. Plotseling keerde Laetitia zich om; de: man in zijn kostbaren mantel was reeds aan iden hoek eener straat met ©enige an dere irijke lieden <n even prachtige ktee- deren gehuld, verdwenen; maar de keize rin kon nog -duidelijk bespeuren, dat allen tot aan de tanden gewapend waren. De feestdag van den H. Martelaar A-n- terus wordt gevieird klein 3 Januari. D-e feest dag van Iden H. Martelaar Tranquillinus wordt gevierd (den 6 Juli. De feestdag van den H. Martelaar Theodulus wordt gevierd den 26 Juli. XII. VENANT1US VAN CAMAR1NO. Wonderbaar en onbegrijpelijk voor het menschelijk verstand is de leiding der God delijke Voorzienigheid in de heiliging zijner Uitverkorenen. Het kind Quirinus, dat, met een fleschje water in de hand, door de ontzettend groote volksmenigte vóór het Co liseum wist door t-e dringen, juist op het oogenblik, -dat de Paus om water vroeg, ten einde den decurion Theodulus vóór diens marteldood te -doopefl, was zelf be. stemd, om Idoor ©en luistervollen martel dood Jesus Christus te verheerlijken. Daar om zullen wij in de volgende regelen den jeugdigen iheld doen kennen, die, zooals wij reeds weten, bij het ontvangen van het H. Doopsel den naam van Venantius ont vangen had. Wellicht ter oorzake vin deze vervolging verlieten de ouders van het kind de stad Ge moogt -er geen twee opinies op na houden: de openbare school volgen en lid zijn van een Katholiek patronaat. Ge moet kiezen." De kinderen, bang voor straf, beloof den aan den meester van gedrag te ver anderen 1 Der, volgenden morgen kwamen de klein sten aan de beurt. Tot hen zei bet school hoofd „Als ge Donderdag weer naar het Katho liek patronaat gaat, jaag ik u Vrijdag weg." Pastoor W. C. Boers. De Zeercerw. Heer W. C. Boers, Pastoor te Mtdemblik oud-kapelaan der St. Lauren tiusparochi-e alhier, is voorzien van de laat ste HH. Sacramenten. Kans op herstel schijnt buitengesloten. Bedevaart naar Lourdes. Onder leiding van de Vereeniging tot samenstelling van Nederlaiidsche Bedevaar ten zijn Dinsdagmorgen om 11.25 uit Roo zendaal naar Lourdes vertrokken 480 pel grims, waaronder 75 zieken. De ziekendienst staat onder leiding van Dr. Rcceveur uit Venlo. Men beschikt over een ambulanoewagcn voorzien van 16 bedden en 12 zitplaatsen en verder hygiënische -en medicate gemakken en middelen. Uit Rotterdam alleen gaan 15 zieken mede. Toediening van bet H. Vormsel. Z. D. H. de Bjssöhop diende Dinsdag- het H. Vormsel in het Dekenaat Schagen: toe, f Koninklijk bezoek aan Afnst-er d a in. Het voornemen bestaat dat H.M. de Koningin en Z. K. H. Prins Henjdri-k met H, K. H. Prinses Juliana hun intocht in den Gouden Koets binnen de hoofdstad zullen houden, Op -den dag van aankomst in Amsier dam komt H, K. H. Prinses Juliana -nog niet direct uit Apeldoorn mede. Het Koninklijk Echtpaar gaat op dien dag, zooals men weet naar Haarlem, zoodat Prin ses Juliana niet naar de bollenstad meegaat. Op denz-elfid-en dag keeren -de Koningin en de Prins naar de Hoofdstad terug; onge veer op het tijdstip van terugkomst, zal H. K. H. Prinses Juliana in Amsterdam uit Apel doorn arriveeren, waarna zooals wij boven reeds zeiden, de Intocht van het Koninklijk Gezjn, binnen Amsterdam in den Gouden Koets zal plaats hebben. De nieuwe Effectenbeurs. Naar de Tijd verneemt is de Vereen iging voor den Effectenhandel thans Üoor aankoop oök eigenaresse geworden van het Bible Hotel. Rome -en vestigden zich in Camarmo, de geboortestad vain Venantius. In zijne kinderjaren predikte hij reeds aan zijne makkers -de waarheden van het Christelijk geloof met eene vurigheid, die wel Id-eed zien, -dat ide genade onzes H-eeren in hem werkte. Op -den ouderdom van 16 jaren had hij reeds vele heidenen tot be keering gebracht. De toenmalige landvoogd van het gewest, Antiochus genaamd, had van keizer Decius het bevel ontvangen de Christenen te ver volgen en ter dood te brengen. Dewijl hij reeds over Venantius had hooren spreken als van een vurig Christen, had hij vóór zijn vertrek uit de stad bevolen, den jon gen Venantius gevangen te nemen; deze had dit vernomen, liep naar -de poort der stad -en zeide tot hem in tegenwoordig beid van al het volk: „Heer landvoogd, de goden, die gij aan bidt, zijn maar uitvindingen van den boozen geest: sommigen hebben op aarde geleefd en hun leven is door misdaden bezoedeld." Kan dit samengaan met de oneindige heilig heid van God, Schepper ran hemel en aarde, wi-e-ns eenige Zoon is mensch ge worden, -en gestorven aan een kruis, O-m ons van onze zonden te verlossen?" De landvoogd liet den jongeling niet uit spreken, maar -deed hem gevangennemfcra met bevel, dat zij hem mjoesten pijnigen, totdat hij den Christelijken godsdienst zou verzaken, 1 ÖKdrtlt yjffvolgd)» j

Ons Blad : katholiek nieuwsblad voor N-H | 1910 | | pagina 1